„Darom 2009“: Latvijoje – 100 000, Lietuvoje – apie 30 000

… Nedalyvavau „Darom 2009″…

Ne iš blogos valios, bet viskas per šį tinklaraštį…

Viename komentare pasižadėjau,  kad galėsiu pabendrauti ne tik su JAV programos globojamais moksleiviais, bet ir su Nacionalinės Moklseivių Akademijos studentais ir taip jau sutapo, kad buvau pakviestas balandžio 18-ąją..

Pasiteisinimui tegaliu pasakyti, kad mano sūnus dalyvavo (tiesa, ten, kur jis turėjo būti koordinatoriumi, neatėjo nė vienas žmogus, kaip ir ten, kur koordinatoriumi turėjo būti jo draugas), o dukra su drauge Pylimėlių gatvėje tris maišus šiukšlių pririnko…

Tačiau ne apie tai norėjau.

Šiandien perskaičiau, kad Latvijoje panašioje švarinimo akcijoje dalyvavo daugiau nei 100 000 savanorių.

Latvijoje gyvena apie 2,3 milijono, Lietuvoje – apie 3,4 milijono…

O Lietuvoje dalyvavo apie 30 000.

Sako, daugiausiai žmonių buvo ant Tauro kalno ir Vingio parke…

Gal lietuviams labai svarbu, kad juos matytų?..

O gal mes tiesiog lėčiau įsivažiuojame?

Tikiu, kad kitąmet ir mūsų bus daugiau nei 100 000.

(4 balsų, vidurkis: 4,50 iš 5)
Loading...
 • kirvis

  man tai juokas ima is tokiu pseudoakciju.tarybiniais laikais kiekviena mokykla organizuodavo talkas kuriu metu visi mokiniai eidavo tvarkyti aplinkos,taip bent kazkiek budavo skiepijama pagarba gamtai.o dabar klounu balius paskelbtas viena karta per metus,o visus likusius siukslinam is peties.kodel tokiu akciju siltuoju metu laiku neorganizuot bent karta i menesi?

  • Auksinis kardas

   Man irgi juokas iš pseudoakcijų, kurios pseudo turėtų būti pseudo sėkmingesnės jei būtų rengiamos dažniau, nei pseudopavykusios retesnės. Pseudojuokas.

 • D.

  o kas čia taip suskaičiavo? Aš pavyzdžiui dalyvavau, bet pas juos nesiregistravau. O gal latviai susiregistravo, o nedalyvavo. Pas mus dar mokykloje dar sąrašus darė su parašais, priminė Leninines talkas, laikas beveik sutampa :)

  • Auksinis kardas

   O koks bus pateisinimas kai koordinatoriai nesulaukia koordinuojamųjų?

   Man rodos blogiausias pagalbininkas yra iškreiptas tikrovės matymas. Viskas gerai, nuostabioji markizė! Šiandien rašo apie jauną, gabų Kėdainių jaunuolį, kuriam (kiek suprantu aplinkybės privertė) teko padėti savo parašą, ir jis to nepakėlė. Viskas gerai! Juk nepulsime domėtis kodėl aplinkybės verčia dirbti antrajai Lietuvai, tai, kurios įstatymai – nerašyti. Viskas gerai! Įvyko nesusipratimas, nelaimė, likę keleiviai važiuoja toliau. Svarbu optimistiškai nusiteikti – keep on smiling, it will be allright.

  • J. naivus

   Nu, va prasideda. Latviai prirašė, lėtapėdžiai estai- kaip visada prisigirė, kalta ilga kremliaus ranka su savo lenininiais subotnikų rąstais etc.

   Mes paskutinieji Europos pagonys geriausi, tik užginti kryžiuočių/kalavijuočių į krikščionybę ir dar klastūnų lenkų įvilioti katalikybėn…O dar taip nesenai žirgus girdę Juodmarėse…

   Visi kiti kalti, tik ne mes -nors elgiamės savuose miškuose kaip barbarų barbarai, o savo šalyje, kaip tikriausi kumečiai…

 • Labas, akcijos tikslas – tikrai geras ir pilietiškas – turėti švarią aplinką.

  Tačiau kaip parodė diena po talkos, labai daug plotų apversti šiukšlynais, ypač gyvenamieji kvartalai, kur atrodo, žmonės dėję…

  O kaip rašo kirvis, tai iš tikro, kur tie moksleiviai, kurie kiekvieną mėnesį per darbų pamokas eina mokyklos rajono aplinkos tvarkyti?

  Kodėl akcijos DAROM rengėjai nenori su švietimo ministerija kokio bendro tikslo pasiekti?

  Kodėl Aplinkos ministerija nenori sukurti bendros integracinės šalies švarinimo strategijos pasitelkę Švietimo ministeriją ir panašių akcijų organizatorius?

  Tokia akcija turi būti rengiama ne vieną ne darob dieną, nes pvz. Kauno meras, o kaip įtariu, ir kiti valdininkai mėgsta darbo metu būt matomi su grėbliu rankose, ala pažiūrėkit koks aš geras meras, kaip aš gerai grėboju šieną…

  Pvz. kitais metais akcija DAROM galėtų vykti visą savaitę, ir darbo savaitės metu, šalį tvarkytų jaunimas, valdininkai ir pan, kuriems būtų rengiamos organizuotos akcijos į racionaliau paskirstytas vietoves, suorganizuotas transportas ir pan.

  O jau šeštadienį, akcijos PROMO dieną, visi, kas pasiilgo fotografų blyksčių ir operatorių su kamerom, galėtų tradiciškai rinktis ant Tauro kalno…. paskutinį sakinį apie susirinkusius prie Tauro kalno galiu pasakyti naują šūkį „Einam rinkt šiukšlių Gedimino prospekte“…

  • Manau, kad daug geriau jei Kauno meras dalyvauja, nei kad nedalyvauja. O dėl kokių priežasčių jis ar kiti politikai dalyvauja turėtų būti tik jo sąžinės reikalas, ne man ir ne Tavo.

   • Vladai, paoponuodamas į tavo išsakytą mintį, dar vis dėl to knieti įsiterpti.

    Kauno merą čia kaip pavyzdį paėmiau, po vienos Kauno regioninės TV žinių reportažo, kad Kauno meras grėblioja geriau, nei miestui vadovauja ir pats tokio fakto tikrai nesugalvojau.

  • „O jau šeštadienį, akcijos PROMO dieną, visi, kas pasiilgo fotografų blyksčių ir operatorių su kamerom, galėtų tradiciškai rinktis ant Tauro kalno…. paskutinį sakinį apie susirinkusius prie Tauro kalno galiu pasakyti naują šūkį “Einam rinkt šiukšlių Gedimino prospekte”…“ – tik jau nereikia… Taip, aš rinkau šiukšles ant Tauro kalno, tai dabar turėčiau jaustis nevykėle? Gal tada išvis reikėjo niekur, nes pasirodo ten renkasi tik tuštybės išpaikinti žmogeliai? Atsiprašau, bet eidama tikrai nežinojau, jog tai tokia vieta. Be to, atėjusi į jokį objektyvą nelindau (greičiau pati kokį „kadrelį“ kitą padariau) ir specialiai dėmesio nereikalavau. Nežinau kodėl, bet net ir užsislėpusi tarp medžių sudominau radijo žurnalistą, kuris trumpai mane pakalbino. Mielai, su šypsena veide atsakiau. Ką man reikėjo daryti? Bėgti, slėptis? Kišt galvą į maišą ir sakyt: „Ne ne, tik ne tai!!!“ Paprasčiausiai ekspromtu išreiškiau savo nuomonę ir viskas. Tikiuos, jei kas ją girdėjo, pajuto kaip smagiai akcijoje dalyvaudama jaučiausi, kad ten nėra joks siaubas-baubas ir verta sudalyvauti.

   Tačiau ir vėl… Latviai mus apšovė! Man depresija!! Gerai, juokauju, tiesiog tarkim aš jau kitais metais prikalbinsiu sudalyvaut mažų mažiausiai dar apie 50 savanorių. Manau, taip pasielgs ir kiti, kai kurie entuziastai gal sukvies ir daugiau, vadinasi kitąmet nusimato 150-200 tūkst. dalyvių (dar paminėsit mano žodį B)).

   Be to, man truputį pikta, jog kai kurie rašot, kad štai, mes nedalyvavom, o jau kitą savaitę… Išsikuopsim aplinkinį miškelį ir dar daugiau. Kodėl gi negalima būtų bent kartą per metus visiems sudalyvaut kur nors kartu, susivienyt? Būtinai reikia tų: „Na va, aš žinau „kietesnį“ būdą“.

   Akcijoms organizatoriams siūlyčiau mažiau investuoti į maisto produktų teikimą (arbatėlė, košė ir pan.), o daugiau susikoncentruoti ties ne tokių žinomų plotų koordinavimu, aiškesniu akcijos reklamavimu, nes… Tai jau esu kažkur minėjusi, bet pasikartosiu – aplinkiniai dairėsi, kai kuriems buvo smalsu kas čia vyksta, tačiau nei iškabos jokios, nei nieko. O gal būtų dar didesnis dalyvių skaičius ant to nelemtojo žvaigdžių Tauro kalno. Pavyzdžiui, vienas vyrukas mane gerokai mane prajuokino. Privaro toks prie manęs ir klausia: „Tai kur rinkti?“ Sakau čia. Tas: „O tai nėra kokios sankaupos ar pan.“ Aš jam: „Cha cha, tai kad ne, reikės pačiam sukaupti.“

   Žodžiu, taip… Truputį mane sunervinot kai kurie, kad taip pirsčiojat, bet tikriausiai išgyvensiu:)

   Ir šiaip – nemėtykit cigarečių nuorūkų ir alaus „baklaškių“ kur papuola ir bus bent jau apytvarkė. Tada dar šio… Taip žingsnis po žingsnio… Būsim tvarkdarių tauta x))) Aleliuja!

   P.S. Tiesa, šiandien pasipiktinau, kad netoliese mano namų, vadinasi ir Tauro kalno (gerai, gal ir šiek tiek toliau nuo pagrindinio taško), radau šiukšlių krūvą! Didelę, riebią… Ech, o mūsų gi buvo tiek daug…

   P.P.S. Jei kai kurie ir eina tik tam, kad būtų pastebėti, bet tuo pačiu ir kokį maišioką šiukšlių surenka, tai jiems visvien pliusiuką uždėt reik.

   • aplsncks

    kaip suprantu, yra apeliuojama ir į mano komentarą, tai pasisakysiu: ne, tikslas nėra (bent sąmoningai, o pasąmoningai mūsų beveik visų toks tikslas) – ‘na va, aš žinau kietesnį būdą’. Nes nei jis kietesnis, nei ką. Suprantu norą vienytis ir t.t., bet parašiau ankstesnį komentarą labiau dėl to, kad erzina tai, jog vos ne kiekvienas sutiktas pirma klausia ‘ar dalyvavai’, o jei išsiduodi, kad rytą praleidai kitaip, tai tampi vos ne tautos (na, bent jau tos – jaunos modernios ekologiškos etc) priešu. Lyg balandžio 18d būtų buvusi vienintelė valymuisi skirta diena.
    Be abejo, ne visi reaguoja taip, kaip mano aprašytieji ir tikrai tikiu, kad dauguma akcijos dalyvių valėsi nuoširdžiai ir už tai jiems dideliausias ačiū. Darykime tai nuolat.
    Taip pat visiškai sutinku, kad miškui ar kiemui jokio skirtumo, dėl kokių paskatų jo ėmėsi valyti konkretus žmogus.

 • Svarbiausia aplenkti latvius…

 • Jei kitais metais išlaikysim tendencijas, ir mes šitą skaičių galėtume pasiekti… Tačiau manau daug svarbiau ne tai kad tos šiukšlės surinktos (nors ir tai be galo svarbu), o tai, kad dalyvavę žmonės, kitaip pradeda žiūrėti į mūsų aplinką. Linkiu kiekvienam joje sudalyvauti ;-)

  PS.: Kiekvienam reikia pradėti nuo savęs, o ne laukti kol kaimynas tai padarys…

 • johnis

  Idomu kuomet gali lyginimo metodu daryti isvadas apie lietuviu tauta.
  Nezinau ar yra kas rases koki psichologini darba apie sia lietuviu ypatybe, bet butu idomu suzinoti ir bandyti kazka keisti.
  skaiciau statistika JAV ir Europos (ir Lietuvos) kuria dali seima skiria labdarai savo pajamu (tai buvo 2001m) tai JAV- 10%, lietuvoje berods nebuvo ir 1%. Panasios statistikos yra ir dalyvavimas nevyriausybinese organizacijose.
  Idomu- ar tai yra isskirtinis bruozas, ar tai yra vyraujancios religijos iskiepyta(pvz buvo daroma statistika kad protestantiskos yra labiau issivysciusios salys ir pan.) ar tai yra sovietizacijos palikta mums liga.
  Tad idomu butu pasvarstyti priezastis ir kaip tai galima keisti. Nes kazkas tikrai blogai su mumis- labdaroje nedalyvaujam, nvo- taip pat, zudomes labiausiai, keliu zudynese ir pirmaujam ir t.t.
  Nenoreciau daryti isvadu bet panasumu yra su inku idenais turejusiais didele imperija ir dabar degradavusiais.

  • xerksas

   Valstietiškas mentalitetas: „O kode aš turiu daryt“? Prieš miestietišką mentalitetą: „Tai mūsų bendras reikalas“.

   Nesunku prisiminti, kad nepriklausomybės kovose latvių ir estų savanorių santykis su Lietuvos savanoriais buivo panašus, kaip ir šios „Darymo“ akcijos metu. Mūsiškiai įsikrutino tik tada, kai už kariavimą žemė buvo pažadėta.

   Būtų įdomu sužinoti statistiką – kiek žmonių dalyvavo „Daryme“ Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje.

 • Linas

  Pirma,manau,kad reikėtų perskaičiuoti tikrai dalyvavusius.Dažnas atvejis,kai įvyksta apmaudžios klaidos(talkininkai išbraukiami dėl neteisingų duomenų pateikimo)ar net tendencingumas ima viršų.Be to Latvijoje didesnis nei mūsų rusakalbių gyventojų procentas,kas nulemia kiek kitokį požiūrį.Antra,krenta akin,kad nors dalyvavusių Lietuvoje trigubai mažiau,surinktas tas pats šiukšlių kiekis,kaip Latvijoje.Ar nevertėtų ir persverti?Lietaus lyg tai nebuvo,kad įtartum,jog šiukšlės būtų apšlapę ir todėl sunkios.Kita vertus,rinkta paupiuose,kur drėgnumas viršija vidutinį mūsų platumų lygį.Šiaipjau panašiose akcijose nebedalyvauju nuo mokyklos baigimo laikų,bet stengiuosi nešiukšlinti kur nereikia,ypač namie.

 • aplsncks

  na o mes vakar nusprendėme vietoje darom09 nuvažiuot į turgų, apsiprekinom daržovių savaitei, paskui dar nusipirkom pirštinių ir šiukšlių maišų didelių – ateinantį šeštadienį suplanuotas šiukšlių rinkimas prie namų esančiame miškelyje, kur akis bado buteliai etc. eisim dviese, be koordinatorių, be fotoaparatų blyksčių ir be palaimingo jausmo, kad ‘va, dalyvauju masiniame renginyje, kaip puiku nuostabu ir kokį riebų pliusiuką galiu užsidėti, ypač prieš tokius pat draugus’. tikimės, kad tai taps asmenine tradicija.
  iš esmės darom – puiki akcija, skatinanti susimąstyti ir t.t., galėtų vykti ne kartą per metus, dažniau. tik matyt tikslas turėtų būti – ne vienkartinis apsivalymas, o auklėjimas, kuris prasidėti turėtų namuose, vaikui augant. jei kiekvienas (ar bent kas antras) save ir savo vaikus ugdytume gerbdami aplinką, nerūpėtų, kiek lietuvių, o kiek latvių kur sudalyvavo.
  va toks moralu atmiežtas pasisakymas

  • Arūnas

   Gerbiamas aplsncks, pritariu tavo paties susiorganizuotai akcijai. Taip pat tikiu, kad tu savo akciją „davesi iki galo“, o ne paliksi šiukšlių maišų miške. Džiugu, kad akcijos organizuojamos, tačiau labai skaudu būna žiūrėti, kad užsidėjus „raudoną riebų pliusą“ už atliktą darbą, maišai su šiukšlėmis taip ir lieka gulėti pakelėse kol kokį birželio-liepos mėnesį juos sudrasko bomžai, laukiniai šunys, katės, ar tiesiog vėjas. Įdomu, kada išveš šiukšlių maišus iš miškelio per kurį aš važiuoju į darbą su dviračiu. Išdygo jie po savaitgalio talkos. Jei iki birželio mėnesio jie ten dar stovės – būtinai nufotografuosiu ir nusiųsiu Račui.

 • WU

  Nematau čia didelės problemos. Nejaugi reikia kažkokios akcijos, kad išeitum apsitvarkyti aplinka, kurioje gyveni?

  Artūrai, girdėjau skaitysit pranešima kažkoki apie tinklaraščius ketvirtadieni MRU? Ar ne?

 • Marius

  A tai visokių buva, bet ir tie kur atėjo „pasirodyti“ nors 20 kg šiukšlių surinko. O didžioji dalis tikrai dirbo nuoširdžiai. reikia padėkot organizatoriams, kad aukojo savo laiką ir organizavo šią akciją ir tikėtis, kad kitamet prisijungs dar daugiau žmonių ir darbas bus sklandesnis…

 • tikrai savo komentaru nenorėjau iššaukti kažkokių neigiamų šio renginio emocijų, kaip kai kuriems komentatoriams pasirodė.

  O dabar pasakysiu, taip, kad gal jau liksiu suprastas.

  Šiuo komentaro įrašu bandžiau sarkastiškai pažvelgti į Lietuvos aplinkosauginę situaciją, kuria rūpintis palikta tik gyventojams. Taip sutinku, patys gyvename, patys teršiame, patys ir renkame. Tačiau niekada nereikia pamiršti, kad švarą miestuose turi prižiūrėti komunalininkai, kurie gauna vienokius ar kitokius biudžetus.

  O dabar po žiemos dar prieš akciją DAROM užsukus į kai kurias lankytinas vietas, baisu iš mašinos išlipti, nes pliko asfalto ar žvyrkelio nesimato per šiukšles…

  Tai o kur vis dėl to komunalininkai?

  • Vaidai, kai parašei: „…visi, kas pasiilgo fotografų blyksčių ir operatorių su kamerom, galėtų tradiciškai rinktis ant Tauro kalno…“ tiesiog negalėjau nesureaguoti :)

 • Matau, keletą paklydimų.

  Norėčiau pasakyti, kad mokyklinės talkos vyksta iki šiol. Ir ne, kiek žinau, ne tik mano mokykloje – Žirmūnų gimnazijoje. Yra dar ne viena ir ne dvi mokyklos, kurios kiekvieną rudenį ir pavasarį apsikuopia, kas yra aplinkui.

  Dėl koordinavimo – tai buvo labiau organizacinis nesusipratimas, nes vietos, panašu, net nebuvo parašytos, o, tuo tarpu, koordinatoriai ten išsiųsti. Nors spėk ar tokiam Vilniaus kampe ir būtų tų žmonių :)
  Bet viskas nesibaigė taip blogai, nes, kaip jau minėta, Vingio parke žmonių buvo gerokai daugiau nei tikėtasi. Tad mes ten greitai ir persigrupavome, nes nebebuvo nei maišų, nei pirštinių.

  Kam tas koordinavimas? Nes taip žmonėms užtenka tiesiog geros valios, nereikia rūpintis jokiomis darbo priemonėmis, o dar už tai ir dovanų gauna. O jei dovanų duoda – lietuviai eina. O ir šiaip, nebe sovietmetyje gyvenam.

  Ir po akcijos mieste buvo laaabai gražu. Aš sužavėtas. Gal kokiuose užkampiuose ir nesutvarkė, bet bendras vaizdas – gražus.

  • Aha, man irgi atrodė, kad po akcijos miestas pagražėjo =)

 • nerijus

  Blogiausia tai, kad pačiai valstybei tai ne prioritetas. Kitaip, būtų padidintos baudos ir t.t.
  Gėda tiems, kurie „kakoja“ savo kieme. GĖDA.

  Organizatoriams didelis dvejetas ( N. V. mikrorajone ) ir dar su „geležinkeliu“.

 • Regis

  O aš dalyvavau. Beje iš anksto nesiregistravau ir tokių buvo pakankamai nemažai (spėju), todėl manau, kad 30 tūkst. ne visai tikslus skaičius. Girdėjau per TV pasak akcijos organizatorių realiai dalyvavo apie 50 tūkst. Ne esmė. Dviese surinkom apie 8-9 pilnus maišus – pagrinde tušti buteliai įvairiausių alhogolinių gėrimų plius kas priklauso vartojant tokius gėrimus – pakeliai nuo čipsų, riešutų, cigarečių ir t.t. (tvarkėm parką). Darau išvada, kad kitais metais toje pačioje vietoje gal tokio pat kiekio šiukšlių ir nebus, bet vis tiek bus prišiukšlinta.. Natūraliai kyla klausimas kam tada tvarkyti? Nežinau. Man tikrai buvo nesunku. Jeigu leis aplinkybės tvarkysiu ir kitais metais. Tačiau tikrai norėtųsi, kad tie parazitėliai (atsiprašau :)) nors kiek pasistengtų nešiukšlint. Todėl pati akcija kas be ko sveikintina, tačiau šalia tokių akcijų valstybė ar savivaldybės galėtų pasukti galvą kaip apsaugoti tokias vietas nuo šiukšlinimo.. Baudos, švietimo akcijos ir t.t. viskas gerai kas pateisina tikslą – mažiau šiukšlių aplink mus..

 • Linas

  O aš nedalyvavau.Suktis kaip voverė uždaram cikle:šiandien surenku – ryt vėl prišiukšlija, nematau didelės prasmės.Nors kiti yra priešingos nuomonės ir neabejotinai turi tam teisę.Iš principo į visokius šiukšlių rinkėjus žiūriu atlaidžiai,tai man primena mokyklos laikus,o Kubilius TV ekrane – klasės auklėtoją.Įdomiausia,kaip bežiūrėsi,būdavo po talkos:išdėliojamas susineštas maistas ir slapčia nuo vyresnių pilstomas „rašaliukas“.Taip kad tokie renginiai tik dar labiau cementuoja kolektyvus,partines kuopeles ir rinkiminius štabus.Iš viso to atsiranda „teisėti lūkesčiai“,o po to ir pyktis valdančiajai daugumai.

  • Gintaras Slavinskas

   Labai panašus požiūris į mokesčius nemokančių žmonių požiūrį: kam mokėti mokesčius jei jie vistiek bus neefektyviai naudojami?. Jums matyt visiškai nerūpi kokioje aplinkoje ir kokiomis sąlygomis norėtumėte gyventi ateityje? Aš pats labai remiu tokias akcijas ir jei būna galimybė – sudalyvauju. Taip, galbūt jau ryte pamatysiu keletą šiukšlių toje vietoje, kur dar vakar buvo viskas buvo sutvarkyta, bet visgi jų bus mažiau nei būtų buvę anksčiau. Pastaruoju metu labai dažnai tenka pastebėti pesimistišką žmonių požiūrį su tokia nuostata – o kam stengtis, vistiek nieko neišeis, todėl geriau net nebandysiu… O gaila…

 • Linas

  G.Slavinskui,prie ko čia mokesčiai?Už jų nemokėjimą numatyta netgi baudžiamoji atsakomybė,taipkad nemaišykime dievo dovanos su kiaušiniene,t.y.privalomąją prievolę su savarankiška iniciatyva.Nors pastaroji turi kažkokį nemalonų priverstinį kvapelį,kurį stiprina partinių,ministerinių bei savivaldybių talkininkų vyravimas.Kita vertus,iš tamstos pastebėjimų nevisiškai aišku,kodėl rytojaus ryte,pamatęs naują porciją šiukšlių,visiškai ramiai pro jas praeinate,o ne surenkate į maišelį ir nešate namo,atsiprašau apsirikau,į šiukšliadėžę,jei ji arti yra.Ką,akcija pasibaigė ir sekančias 364 dienas tampame abejingais?Atleiskit,bet nematau čia jokio rūpesčio ateities gyvenimo sąlygomis.

 • Pingback: „Darom 2010“ Skaistašilio miške - Ligi Dangaus()