Man patinka estai

Man patinka estų požiūris į interneto komentatorius…

Pamenate, teismas ten nusprendė, kad „Delfi“ tenka atsakomybė ne tik už jų rengiamus pranešimus, bet ir už skaitytojų paliekamus komentarus.

Nes komentarai – tai taip pat turinys, kuris pritraukia skaitytojus (šio tinklaraščio skaitytojai tam neabejotinai pritars, kai kurie net mano, kad man iš viso rašyti nereikėtų).

Dabar – įdomus laikraščio „Eesti Paevaleht“ žingsnis, kuris nuo kitų metų pradžios anonimams iš viso neleis komentuoti savo svetainėje.

Taip, komentarų neabejotinai sumažės.

Tačiau kokybė neabejotinai pagerės, o dundukų skaičius smuks kelis kartus.

Įsivaizduojate ką nors panašaus Lietuvoje?

Aš – kol kas ne.

(16 balsų, vidurkis: 3,94 iš 5)
Loading...
 • mdxacuk

  Bernardinai.lt kažkada irgi bandė. Pratempė kokias dvi dienas.

 • aušra maldeikienė

  Bernardinai tai daro. (esamas laikas) Kiekybė sumažėjo. Kokybė gal ir pagerėjo, bet kai tos kiekybės itin mažai, kokybės nesijaučia.

  • mdxacuk

   Bernardinuose gali užsiregistruot kokiu tik nori vardu ir kiek tik nori kartų. Tai nebent sumažina spontaniškų komentatorių skaičių, bet visi gali likti anonimais. O estai, jei ten teisingai parašyta, registruoja tiktai TIKRAIS vardais su tikra valstybine ID kortele – jokių anonimų.

 • Balalaika

  :) Kodėl gi ne? Jau matau keletą pakankamai populiarių portalų (pvz.: technologijos.lt ar bernardinai.lt) kurie leidžia komentuoti tik prisijungus. Kita vertus mūsų „populiarieji“ portalai gyvena iš to, kad juos skaito taip Jūsų vadinami „dundukai“.

 • Regis

  Įsivaizduoju. Tiksliau bandymus tai įgyvendint. Bet kokias diskusijas šia tema siūlau pradėti nuo sąvokos anonimas. Kas yra anonimas, o kas jau nebe anonimas. Pvz. aš esu anonimas pagal gerb. Artūrą ar ne? Ko reikėtų, kad anonimu jau nebebūčiau?

  • WU

   Vardo,
   Pavardės,
   asmens kodo,
   Darbovietės,
   Amžiaus,
   Šeimyninės padėties,
   ir viso kito, ko užsigeis svetainės savininkas..

   • Musė

    Ir paso nuotraukos.

   • Rytis I

    Būtinai soc. draudimo numeris, ir „netyčiom“ mokamosios kortelės nr.

   • GIGA

    Ir kaip rodė per „Nasha Rasha“ dar tiksliai nurodyti kokiom dienom nebūsiu per vasaros atostogas,laiptinės durų kodą ir ar turi šunį:)

  • Regi, tarp kitko labai tikslus klausimas. Juk filosofijos esmė ir yra tikslūs klausimai… Kai suformuluojami klausimai, tai tik tuomet galime apie kažką diskutuoti.

   Aš iš principo nesuprantu kam yra pavojingi internetiniai anonimai? Technologine prasme anonimo internete nebūna…

   Be to, problemas reikia spręsti ne naikinant pasekmes, o kovojant su priežastimis. Komentarų problema yra ne interneto prieinamume ir abejotiname anonimiškume, o kultūros stokoje. O visų per prievartą (nedemokratiniu būdu) nepaversite kultūringais eruditais… Tai kova su vėjo malūnais. Asmeniniai puslapiai gali būti skirti uždarai socialinei grupei, tačiau informaciniai portalai – ne. Juk tuomet iškyla principinis klausimas – kuri vertybė svarbesnė? Žmogaus saviraiškos laisvė ar teisinių normų įgyvendinimas nežiūrint į saviraiškos laisvės apribojimus? Kai tik pradeda formuotis pilietinė visuomenė (kad ir nelabai jau kultūringa, bet…), tai stengiamasi uždėti apynasrį. Bent jau man pradeda taip atrodyti.

 • Musė

  Turbūt pas estus nėra tokių piktų ridiskų žurnalistų, kurie savo tapatybę atskleidusius komentatorius persekioja po visus tinklaraščius bei laikraščius, kapstosi jų biografijose bei disertacijose, ir paviešina viską, ką apie juos pikantiško sužino.

  • J.naivusis

   Visais atvejais – mes nuo lėtapėdžių atsilikom… suvisam.

  • oi, oi, oi kaip sąmojinga…

   Bet sąrašą dar papildyčiau: švarko modelis, automobilio spalva ir modelis, su kuo pietauja.

   Tai būtinieji inteligentą ir intelektualą (talentą) apibūdinantys požymiai.

 • Andrius

  Ar įsivaizduojate kokį nors žymų Lietuvos asmenį, kuris surastų ką nors GERO Lietuvoje?

  Aš – kol kas ne.

  • sauliukas

   :D kietai..

 • Regis

  Wu, dalis iš šių duomenų akivaizdžiai pertekliniai. Bet ne tame esmė. Tai kas vyksta internete akivaizdžiai prašosi savo atskiro įstatymo kuriame būtų teisiškai apibrėžtos sąvokos, teisės, pareigos ir t.t. Šiai dienai konkrečiai A.Račo atveju siūlyčiau pagalvoti apie komentatorių kategorijas. Pirmiausiai aišku tinklaraščio savininkas. Antra tikruoju savo vardu ir pavarde prisistatantys (ir tai patikrinta) asmenys. Toliau paprastesnę registraciją praėję komentatoriai (komentuoja su savo unikaliu pseudonimu ir slaptažodžiu). Ir kas be ko negalima drausti komentuoti absoliučiai anonimiškai (be registracijos ir t.t.). Tik tokiu atveju privalomai rodyti IP adresą. Žinau, kad jis nieko labai nesako, bet bus šiek tiek aiškiau. Žodžiu per visą bendrą srautą iš kurio dabar išsiskiria tik gerb. Artūtas turi aiškiai matytis ir atsiskirti skirtingos komentatorių (pagal privatumą) kategorijos. Ir tiek. O šiaip ankščiau ar vėliau į visą šią betvarkę turės ateiti teisinis reguliavimas.

  • Musė

   Aš tai siūlau tokias kategorijas:
   1. Jo Didenybė Tinklaraštininkas
   2. Oberdundukas Valentinas
   3. Gerieji komentatoriai (Ligita, Regis, Žvelgaitis, Auksinis kardas)
   4. Blogieji komentatoriai (WU, bang, austras)
   5. Visiški dundukai (Musė, Lida, mdxacuk ir pan.)
   6. Fredis

   • Regis

    Muse, o jeigu turėtum savąjį tinklaraštį tai greičiausiai būtų:
    1. tiesiog Aš
    2. fainuoliai
    3. pupuliai
    4. gražūs ir dizaineriai
    5. nemalonūs
    6. parazitai

    p.s. paaiškint kuo iš esmės skiriasi šios klasifikacijos? O gal gali savo pavyzdžiu parodyt visiems ir A.Račui kokybiškai kitokio tinklaraščio pavyzdį? Negali..

    • WU

     Įdomu, aš būčiau pupulis ar fainuolis? :)) O gal nė vienas iš pasirinktųjų?

     • Regis

      Reikia Musės klausti :). Aš manau tu patektum į fainuolių kategoriją, Musė nemažai žino apie tavo sportus :))

     • Musė

      WU :) Bet neblogos nuomonės apie save, žiūriu :)

     • WU

      Nepasikuklinsiu..

   • Muse, lyginti su save su lida yra visiškas savęs niekinimas… Taip žemai pulti… Gal vaikinas šiandien pasakė, kad nuo kitų metų nebedraugaus, ar kad nosis per ilga ir plaukai per mažai šviesūs?

    Visiškai neteisinga suplakti WU, bang ir austrą į vieną kategoriją. Tai visiškai skirtingi komentatoriai: ir profesionalumu, ir ideologijomis, ir emocingumu ir gebėjjimu klausyti ir diskutuoti. Nekalbant jau apie lietuvių kalbos įvaldymą ir pagarbą pašnekovui.

    Valentinas, kai dingo GIGA, šiame tinklaraštyje taip pat prarardo elitinio komentatoriaus statusą. Pabandė, tiesa, su austru pasiginčyti, bet kažkaip vangiai…

    • austras

     O vis dėlto, gerbiamas Artūrai, Musės kategorijos turi savo žavesio. Ir po Jūsų pamąstymų apie talentus aš pasiruošęs nukeliauti iki 4-sios… Atsimenat multiką apie mauglį? „Jeigu taip, tada mes galim tiktai kautis“. :))))

     • austras

      „Visiškai neteisinga suplakti WU, bang ir austrą į vieną kategoriją. Tai visiškai skirtingi komentatoriai: ir profesionalumu, ir ideologijomis, ir emocingumu ir gebėjjimu klausyti ir diskutuoti. Nekalbant jau apie lietuvių kalbos įvaldymą ir pagarbą pašnekovui.“

      Išgirdau daug asmeninių priekaištų, bet nežinau ar pavyks pasitaisyt. Tiesiog atstovauju savo įsitikinimams.

   • lda

    Kažkur klasifikacijoje turėtų atsirasti vieta ir nerijams.

   • mdxacuk

    Man svarbiausia ne vieta, o maloni kompanija. Manau daug kas norėtų atsidurti 5 pozicijoj.

 • kolega

  įdomu, ar estų blogeriai savo komentatorius vadina dundukais?

 • Estai man patinka tiek pat, kiek ir bet kuri kita tauta, o štai šio estų laikraščio žingsnis – patinka.
  Elementarus mandagumas:)- prisistatai, pasisakai, ginčijiesi, diskutuoji. Gal tada ir komentatorių diskusijos būtų vertesnės dėmesio, nes kol kas…

  • Musė

   Aha, prisistatai ir pasisakai. Ačiū, nereikia.

   Jau taip ir matau pirmadieninį Tinklaraštininko įrašą: „Gretimame tinklaraštyje gerb. Musė Musaitė išvadino mane nestilingu. O juk tai visiška netiesa. Aš ir galvoju dabar – ar gali Musė Musaitė, kuri kaip žinia dirba įmonėje X dizainere (pvz.), kokybiškai atlikti savo darbą, jeigu ji neturi skonio? Ir kur žiūri gerb. direktorius Jonas Jonaitis?

   Ir kaip tokia storžievė gali dirbti su klientais? Mano, kaip padoraus piliečio ir Lietuvos patrioto pareiga yra perspėti gerb. Joną Jonaitį apie tai, ką jo pavaldinė išdarinėja darbo metu. Be to, suskaičiavau, kad per praėjusią savaitę Musė Musaitė parašė 42 komentarus, jei vienam komentarui parašyti sugaišo bent po 5 min., gaunasi 210 minučių arba beveik 4 valandos, pavogtos iš darbdavio.

   Po pokalbio su Musės Musaitės daugiabučio kaimynais sužinojau, kad ji niekada neplauna laiptinės, o šeštadienį į namus parsivilko 6 ryto. Negaliu likti abejingas, jaučiu pilietinę pareigą paviešinti šią informaciją, nes aš jaučiuosi atsakingas už Lietuvą, jos žmonių bei verslo ateitį.“

   • Muse, kiekvienas savaip supranta komentavimo galimybės prasmę. :)
    Tuo ir smagi pusiau anoniminė diskusija po šiuo įrašu.

    • Aiškus daiktas, jog patys komentatoriai šnipinėtų kitus komentatorius. Googlintų, facebookintų. Man pvz. Musę pašnipinėti būtų labai įdomu. Tokia protinga panelė :p~ KAS JI???

     • Musė

      Tai aišku, kad šnipinėtų. Aš pati pirma pulčiau googlinti.

     • Rytis I

      Reikia yahoynti arba yandexinti. Googlas kontroliuojamas. Nesakysiu ko.

   • kolega

    Muse, rasau tamstai siandien 10 balu uz komentara :)

 • Registracija nieko iš esmės nelemia. Lemia daugiau turinys. Čia yra tik Jūsų nuomonė, niekuo realiai nepagrįsta. Jei turėtumėte realių bandymų ir realios statistikos – būtumėte kiek kitokios nuomonės.

  Man teko tai stebėti svetainėje, kuri turi 20 000 visit`ų per dieną. Realiai skirtumas tarp blogų komentarų registruotų ir anoniminių labai nedidelis.

  Registracijos su pasu vistiek nebus.

 • Aš taip pat už visus vadinamuosius mandagumus ir pagarbas, bet tai pala. Čai gi anoniminiai komentarai! Anoniminiai! Juk tai tokia jėga, kuri labai gerai atspindi liaudies nuotaikas, nuomones, baimes, lūkesčius ir visa, kuo ji gyvena. Kontroliuoti tą reikėtų (perspaudei su keiksmais – banai, perspaudei su pykčiu – baudos), bet atimti šitą slaptumo privilegiją…

  Beje, p.Račai, jei patinka ši estų idėja, sakykit adminui – tegul pas jus įveda :) Ar tai sunku įsivaizduoti?

 • lv

  Privaloma registracija populiarumui yra bemaž tiek pat „naudinga“, kaip ir mokamas turinys. Ar daug kur pasaulyje, be specifinių bendruomenių/portalų, pateikiamas turinys yra mokamas, nepasiekiamas neprisiregistravusiems anonimams? O Lietuvoje?
  Ten/tada kur/kai orientuojamasi į pateikiamą turinį, o ne jo sąlygotą populiarumą, atsiranda ir kokybė, kultūra: turinio, komentarų…

 • Balalaika

  Paskaitęs čia komentarus, galiu padaryti išvadą, kad čia komentuojantieji labai nesiskiria nuo eiliniu komentuotoju delfi.lt, sakyčiau, anie bent jau nevynioja žodžių į vatą ir rėžia tiesiai šviesiai ką mano apie save ir pasaulį, tuomet pamatai kokie jie nelaimingi ir nusišypsai, nes supranti kad dar neesi tokioje duobėje kaip anie :) Todėl manau, kad čia ne draudimo ar anonimiškumo panaikinimo klausimas, o savimonės.

 • stellar penny bun

  Man asmeniškai tai yra juokinga. Esmė nėra tame kas komentuoja ir kokiu vardu prisistato, bet komentarų turinys. Pirmiausia turėtų būti rašoma į temą, nenaudojama asmeninio pobūdžio įžeidinėjimų, keiksmažodžių, etc. Geras pavyzdys būtų Phil McNulty blogas BBC portale. Suprantu, kad gal tai daugeliui ir neįdomu, Phil McNulty tai vienas geriausių futbolo apžvalgininkų pasaulyje. Pagrinde rašo apie Anglijos PL ir žodžių kišenėje neieško, naudoja daug metaforų, aforizmų. Skaitai ir supranti, kad žmogus turi talentą
  (daug diskusijų pastaruoju metu šiame bloge sukėlusi tema) rašyti.
  Ir įdomumas yra tame, kad BBC portale yra skatinami „user names“ ir leidžiama komentatoriams pasireikšti kiek jų širdys geidžia, aišku laikantis kultūringo komentavimo taisyklių.
  Ir pabaigai, jei BBC, The Economist, etc. nevaržo asmens laisvių, tai kažkokio estų laikraščio pasamprotavimai yra neverti Zimbabvės dolerio ir tai tikrai nėra sektinas pavyzdys. Toks blogas paprasčiausiai prarastų savo žavesį, šarmą ir tai būtų paprasčiausiai nuooooobodu.

 • A.G.

  Manau pradžioje pakaktų, kad tautiečiai pasiektų vieną, kol kas daugumai neįveikiamą barjierą.
  T.y., kad anonimai neįžeidinėtų to, kuris yra ne anonimas.
  Kaip žinia, jau daug metų neveizėju TV. O kai padaugėjo interneto vartotojų daug kartų – jau praktiškai nelankau (lyginat su tuo laikotarpiu kai lankiau) ir tų didžiųjų interneto svetainių. Dėl paprastos priežasties – vos straipsnyje pasirodo pavardė – „davai“ kas netingi ir kuo šlykščiau vanoti (kas yra bent man žmogiškai nepakeliama). Tačiau manau, jei muštis – tai turi dviese ir akis į akį. Na nauda nebent ta, kad sužinai, jog kokie mužikėliai buvome paskenduolės laikais, tokie ir likome. Pasitaikytų proga – dešimt vieną be graužaties basliais uždaužytų…
  O šiaip net rašytojai, net klasikai naudojosi anonimiškumu. Nes yra galybė priežasčių kodėl negali sakyti, kitu atveju, ką galvoji. Jei žmogus turi padorumo ir galvoja ne apie save, o kitus, kurie yra greta jo.
  Iš kitos pusės, kam gaišti laiką, kad save parodytum tokį, koks nesi. Juk gyvenimas ir taip tik sekundę tetrunka.
  Tad manau verta parašyti tik tuomet, kai susikaupė ir sprogsti – tuomet ne tiek svarbu (anonimas tu ar ne – tau tą sekundę jūra iki kelių, kaip pijokui).
  Kas kita, kad reikia mokintis reikštis ne lietuviškai (ne gramatikos prasme) – tai faktas. Tačiau, žinoma, be tų perdėtų mandagumų. Kaip ir be rafinuotų užgauliojimų – kas yra už bet kokį kitą veiksmą šlykščiausia, jo viršūnė. Nebent dar žemiau į purvą kritę yra tie, kurie žavisi tokiais kalbančiais veikėjais.
  O ar tas atsirastų, vargu.
  Lazda juk turi du galus – atsitrauktų chamai (tas gerai, be abejo), bet neliktų ir tai kas įdomiausia (ir tik) ir dėl aukoji tą brangią savo gyvenimo sekundės dalelę… spontaniškų subrendusių sproginėjimų.
  O dar svarbiau (bent naujai kartai), – naudotis savo pažinimu, išskirtinai tik savo supratimu, tą minutę ir sekundę, kuriai esi akumuliavęs visa kas spėta paimti iš gyvenimo protų ir patirties, kai kartais ji tau, kaip tam geneleam profesoriui iš pasamonės pašnibžda – o kur čia pigiau pavalgius…

 • jei į temą:
  o kokia ten bus registracija? jei vardas/pavardė liks tik admino žinioje, o viešai rodomas slapyvardis (nick), tai gali komentuoti kiek nori ir kaip nori.
  tik teisėsaugai bus paprasčiau tave pričiupti.

  ar tik nebuvo kažkas panašaus bandyta daryti (o gal ir toliau daroma) lzinios.lt?

  žinau esamų interneto projektų (o vieną būsimą — juo labiau), kur komentatoriaus tapatybė būtina. reali. bet tai nišiniai projektai.

  ne visai į temą:
  paskaičius čia komentarus atrodo, jog visi vienas kitą pažįsta, meiliai (gal ne visada) sugyvena.
  kaip ne visai nišiniam tinklaraščiui (juk temos — nuo-iki), tokių komentatorių galima būtų ir pavydėti :)

 • ledynmečio voverė

  Negalima eiti prieš vilko prigimtį ir bausti jį už medžioklę. Interneto komentatorių populiaciją jų veiksmus ir tarpusavio santykius, kaip šunų ar beždžionių bandas, veikia gamtos nustatyti socialiniai veiksniai, kur misionieriai su krikščioniška morale neturėtų veltis.
  Neskaitau mandagių, korektiškų, saldžių ir išmintingų paistalų. Komentaras privalo būti sąmojingas, revoliucingas, akiplėšiškas, taiklus, įžūlus ir kategoriškas.

  • „Komentaras privalo būti“ – kas taip nutarė ir patvirtino?
   Atleiskite už tą patį akiplėšiškumą (nors, pasak Jūsų, šiuo atveju aš, veikiausiai, pataikau į dešimtuką), bet tokia pačia logika besivadovaujant galima:
   bet kur, bet kaip, su bet kuo patenkinti lytinį potraukį ir likti nenubaustam, nes „negalima eiti prieš vilko prigimtį“;
   bet kur atlikti gamtinius reikalus, nes ir vėl „negalima eiti prieš vilko prigimtį“;
   kąsti jei ne dantimis, tai bent žodžiais, nes ir tai – „vilko prigimtis“?
   Turbūt gera gyventi su tokiu požiūriu.

   • ledynmečio voverė

    Teisinga pradžia! Laužyk, triuškink, daužyk, išsiliek, užsipulk – pažinsi save. :) Čia tik raidės, niekas nenukentės… :)

    • O aš maniau, kad dar yra ir protingų žmonių… O pasirodo, čia tik raidės.
     Ačiū už pamoką – žinosiu :)

     • ledynmečio voverė

      Daktaras Džekilas ir Misteris Haidas.
      Rašydama komentarą pažinsi savo tamsiąją pusę. Nereikia jokių eliksyrų.

  • Musė

   Pritariu voverei 100 proc. Man dar patinka falšyvai mandagūs ir korektiški komentarai, kuriuse iš tiesų būna paslėpta kiaulė (Valentinas, mdxacukas).

   • Šiandien racas.lt komentatorių „apsidovanojimo“ diena: „man patinka“, „top 6“, „rašau tamstai 10 balų“…
    Prieššventinis vakarėlis be Kalėdų Senelio.

 • jurkis

  Tai kad, pvz., lrytas.lt parodo komentatoriaus IP. Tai lyg ir kažkoks saugiklis.
  Bėda tik ta, kad pas mus kaip su baudomis – baudos didžiulės o niekas nebijo. Mat esmė ne baudose (IP rodyme), o nebaudžiamume. Va, jei būtų paviešinta to peckeliaus, kuris iš to IP rašė, pavardė ar organizacija….
  Iš kitos pusės – ar seniai mes į Kiniją pirštu rodėme, kai joje buvo bandoma prie interneto prileisti tik nurodžius savo duomenis? Ar iš Australiijos nesijuokėme, kai sumąstė filtruoti interneto turinį? Taip kaip tada – estukai vėl mus aplenkė ar eina link cenzūros ir pan.? Arba kuo mes blogi, jei užsigeidėme nepilnamečius apriboti nuo visokių ten siaubų, baubų ir seksualinių santykių TV, internete ir t.t.?

  • ledynmečio voverė

   IP „Lietuvos Ryte“ rodomas vienu tikslu – kad kiti komentatoriai identifikuotų skirtingais vardais rašantį komentatorių, kuris taip siekia suteikti savo nuomonei svarumo.
   O jei Samuolytė nutars užsiundyti tave prokurorais už žodžių „negras“ ar čigonas“ vartojimą, tai neturės reikšmės slepiamas tavo IP prie komentaro, ar skelbiamas viešai… :)

 • vasia

  As jusu bloge’e esu dundukas. Jei as cia neturesiu kaip pasireiksti, pasireiksiu kitur. BET.. as manau visu ziniarastink tikslas ir yra aukleti dundukus. Skaitai skaitai protingas mintis, pamokymus, komentarus ir va blyn tobuleti pasamoneje: gereji akyse, auga tolerancija ir pakantomija . O protingiems tarpusavyje dalintis, kas seimo narys uz skirtus parlamentinius pinigus negali pirkti sau automobilio ar zmonai pilti benza, beprasmiska. Cia skirta dunduku auklejimui :)

 • povilas

  siaip koks skirtumas noreciau buti anonimu juo ir likciau ir tai galetu padaryti betkoks zmogus mokantis googlinti. ir jus niekaip nesuzinotumet mano tikro ip, vadinasi nezinotumet kas as. tai koks skirtumas, tokiuose bloguose, lryte, delfi ir t.t. uztenka labai paprastu programikiu ir lieki neasurandamas. Na aisku yra apsaugos nuo to, bet jas esu mates tik tokiose daiktuose kuriuos reikia parsisiusti(nezinau kas juose yra tik zinau kad jie nuskaito visus kompo kodus). beje ar yra lietuvoje interneto policija? kaskaip neteko girdeti.

  • yra, Povilai, yra.
   tik pavadinimas labai ilgas.

   • Nusikaltimų elektroninėje erdvėje tyrimo skyriaus (NEETS)

 • Vytautas

  Manau teisingai taip daryti, kaip mini gerb. žurnalistas, kaip bus daroma mūsų sesėje Estijoje, bet turbūt pas mus, Lietuvoje visuomenei reikia tokių komentarų kurie žeidžia vieni kitus, matyt didelė visuomenės dalis iš to ir tegyvena visomis prasmėmis, ir turbūt teisingai buvo minėta komentaruose, jei neklystu kad vardai pavardės ir pavyzdžiui id naudos nelabai duos..nes manau tiesiog „išsilavinę“ žmonės komentuos kitame žiniasklaidos interneto puslapyje,kur nebus draudimo (aišku, kaip minėta prisijungimas svetimu vardu ar pavarde nieko nekeičia tada…), bet jei Lietuvoje įvestų tokius įstatumas kaip Estijoje,tai,manau,reiktų bausti abi puses – ir skleidėją ir skaitytoją. ;)

 • Anonimiškumo išvengti negalima.

  Vardų, pavardžių, asmens kodų ir automobilio modelių galima prikurti kiek nori, kol svetainės savininkai negali jų patikrinti. Ir labai teisingai kad negali.

  IP dažniausiai atskleidžia tik įmonę kuriai priklauso tinklas, arba namus, kuriuose įvestas internetas. Tarkim jei tuose namuose yra bevielis tinklas, IP apskritai negali būti įrodymu.

 • Evaldas

  Aš irgi neįsivaizduoju nieko panašaus Lietuvoje. Kodėl? Nes nė vienam didžiajam tinklapiui (pvz. Delfi) ar bet kuriam blog’ui tai nebūtų naudinga. Deja, daugeliu atveju būtent anonimiški, ant viso pasaulio pykstantys ir nieko konstruktyvaus nepasakantys komentarai yra varomoji mūsų interneto portalų jėga. Juk patogu – leidi ateiti žmogui išsidergti (kas nemažai daliai lietuvių labai malonu ir tapo vos ne hobiu), o tas tau pakeliai lankomumo reitingus, paspaudžia ant reklaminių banerių… ir kam tada ta normali diskusija?..

 • Kol nėra privalomumo ir visuotinumo, tokie sprendimai nekelia grėsmės žodžio laisvei.

  Sumažės skaitytojų tame estų portale – čia jų reikalas.

  Žinoma, abejoju, ar komentarų kokybė ten ženkliai šoktels į viršų. Gal bus mažiau chamizmo ir keiksmų, bet tai ir tiek. Atvirų nuomonių irgi bus mažiau.

  Galų gale, neabejoju, kad tie kas norės laisviau pasisakyti ar pablevyzgoti – atras kur tai padaryti. Internetas didelis ir plyti toli už E-stonijos ribų.

  Todėl šiuo atveju esu ganėtinai skeptiškas gerb. Artūro džiaugsmingų lūkesčių atžvilgiu.

  Paradoksalu, bet nepaisant jaučiamo pritarimo estų iniciatyvoms, šiame tinklaraštyje gerbiamas Artūras tokios tvarkos įvesti lyg ir neketina?

  Ta prasme – suteikinėti komentatoriams tikro vardo akauntus sutikrines jų veidą su paso nuotrauka?:)

  Nors pagal įraše siūlomą hipotezę – kokybė turėtu neabejotinai pagerėti, o dundukų skaičius smukti net kelis kartus?:)

 • Vytautas

  Gerb. Artūras neketina, jis tiesiog pateikė pavyzdį, kaip daroma kitur, ir neleidžiama klestėti kiauliškumui ir atviram žeminimui ir pan. Aišku, gal Estijos siūlomas būdas pasiteisins. Parodys tik laikas. :) Bet kokiu atveju įvedus nuostatą kad reikia susikurt vartotoją pagal tikrus duomenis tikrai sumažėtų tokių kurie komentuoja absurdiškus kliedesius ir įžeidinėjimus, bet aišku turėtų būt įvertinta tai, kad tuos duomenis gali kai kurie pasisavint. ;)

 • Artūrai, o jūs paklauskite kiek prarado lrytas.lt, kai pabandė už jų portalo skaitymą imti pinigus. Čia, manau, tas pats… Norite prarasti pasitikėjimą ir reitingus – filtruokite komentarus, apmokestinkite informaciją.

  Mes kažkada ginčijomės dėl komentarų. Aš visada sakiau ir sakysiu – visa ta pseudo kova prieš komentatorius tėra lėšų taupymas portalų administratorių sąskaita arba nepatogios informacijos slėpimo būdas. Na, kam samdyti kelis žmones, kurie cenzūruotų tikrai nekorektiškus komentarus (taip, kaip neįmanoma suprogramuoti), jei galima paprasčiausiai atleisti cenzorius ir elementariai suprogramuoti portalo priežiūrą?

  P.S. aš realiame gyvenime tikrai nemažai keikiuos, tačiau to nesiruošiu daryti komentuodamas. Bet yra žmonių, kurie tik taip tegali išreikšti mintis. Demokratija jiems suteikia tokia teisę. Žinoma, būna komentarų, kuriuos reikia šalinti. Tačiau kartais užtenka pacenzūruoti (pakoreguoti) ir mintis taps visai suprantamai kultūringa.

  Beje, apibrėžkime aiškiau kas tai yra komentarų kokybė. Ir tik tuomet galės vykti diskusija. Diskusijos nėra ir negali būti, kai nėra apibrėžtos ribos apie diskutuojamą dalyką…

 • Anoniminiai dundukai yra daug nuveikę pasaulio istorijoje:

  Čia rašoma kaip jie prisidėjo prie JAV konstitucijos susiformavimo:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Cato's_Letters

  Gaila, kad estai to nesupranta…

 • Regis

  Naujausias anekdotas.

  Diedukas: „Pasakyti anūkėlei? Pasakyti?“ (kas bus Senelis Šaltis red.)
  Anūkėlė: „Pasakyti“.
  Diedukas: „Tavo tėvelis, jeigu sutiks. Bet tylėk, jochaida“.
  Anūkėlė: „Čia tikrai nėra maloniausia žinia, pasakysiu“.
  Diedukas: „Bet tu turi būti kaip kapas. Nes žinai, kas čia bus, jei sužinos“.

  http://www.lrytas.lt/-12614961561260388115-v-garastas-v%C4%97l-nesuvald%C4%97-lie%C5%BEuvio-ir-i%C5%A1plep%C4%97jo-didel%C4%99-paslapt%C4%AF-kas-taps-lietuvos-moter%C5%B3-rinktin%C4%97s-treneriu-video-nuotraukos.htm

 • Vladimir

  Taip, internetas, ypač naujenų portalai,tampa „atveresni“ ir „demokratiški“.

 • lida

  Vat čia tai naujiena. Kažkoks portalas reikalaus registracijos. Artūras teisus, tokių fantastiškų technologijų Lietuvoje net įsivaizduoti negalima. Žiūrėk tuoj kas ir abonentinį ar vienkartinį mokestį išras. Gal ir registruoto senbuvio laidavimą dėl pakraipos. Bendravimo ir nuotraukų kokybė neabejotinai būtų dar geresnė.

 • Almansoras

  >>Anot apklausų, katalikais Lietuvoje save laiko veik 80 proc. gyventojų. Iš jų praktikuojantys sakosi esą tarp 50 ir 60 procentų. Ką liudija šie skaičiai ir kaip Jūs paaiškintumėte tokį reiškinį kaip „nepraktikuojantis katalikas“? Ką jis veikia, jei nepraktikuoja? Gal teorizuoja? (www.religija.lt Rita Šerpytytė: apsiriboti vien morale – rizikinga, reikia tikėjimo)

  Dar keletas pabertų skaičių straipsnyje Lietuva – „drungnų“ katalikų kraštas.Mindaugas Jackevičius, http://www.DELFI.lt
  2008 spalio mėn. 11 d. 20:57

  Keliu hipotezę, kad gal ta drungna dalis „terorizuoja“ -komentuoja? Maž tai modernioji išpažinties forma? :)

 • Ogis@Co

  Zinot, kai einu per Katedros aikste, is manes nereikalaujama atskleisti savo tapatybes.
  Korteliu su asmens kodu nekabina prie striukes.
  Tai ir internete neprivers.
  Komentavimas yra laisvalaikio praleidimo forma, todel liks tie estai be dunduku.
  Ir be lankytoju taip pat.
  Gal ir gerai – atsiras laiko i kina nueit :)

 • Arunas

  …“dundukų skaičius smuks kelis kartus“… – Netiesa! Dundukų skaičius visada bus tas pats. Pasikeis tik sąlygos dundukams reikštis.

  • lida

   Teisingai sakot, jų audotorija ženkliai sumažės.

   • Ne. Tiesiog dundukai prie kiekvieno sakinio pridės „Kas galėtų paneigti galimybę, kad…..“

   • lida

    Nesilieskite prie manęs savo rankomis :)
    O šiaip, bent jau Artūras yra sakęs, kad jis yra prieš tokią formuluotę. Taigi nemanau, kad naudosis.

 • Qt

  Internetas buvo kuriamas kaip decentralizuotas ir savireguliuojantis informacijos perdavimo tinklas, toks jis ir turi likti. Jeigu tos estų svetainės administratoriai nori panaikinti anonimiškumą tegul, kas norės registruosis, kas nenorės ne. Bet reikia saugotis pasiūlymų, kurie nori priversti žmones identifikuotis ar cenzūruoti jiems prieinamą informaciją, be jų pačių sutikimo. Tai ir Australijos filtras ir Kinijos didžioji ugniasienė ir net JAV ISP veiksmai blokuojant dali usenet newsgroup’ių, nes jose buvo platinama piratinė produkcija.

 • Rolandas

  Teisiniu požiūriu socialiniai tinklai yra informacinės visuomenės paslaugos, kaip apibrėžta Direktyvos 98/34/EB, iš dalies pakeistos Direktyva 98/48/EB. Įdomu ar tas Estų laikraštis priskirtinas socialiniams tinklams, nors panašu, jog priskirtinas.

  Todėl tai dar ir privatumo klausimas socialiniuose tinkluose, kurį ES jau senokai bandoma teisiškai sureguliuoti Bendrijos teisės aktais. Čia painus klausimai iškyla, tarp kitko. Vienas jų ar socialinis tinklas yra vieša erdvė ar privati. Aiškinant vien lingvistiškai – privati, juk pats pavadinimas pasako – socialinis tinklas. Kitais aspektais tai kelia abejonių, labiau linkstama į privatumo požymius, tik dėl privatumo laipsnio keblu.

  Visuotinai pripažinta, kad elektroninių ryšių tinklų naudotojų galiniai įrenginiai ir juose laikoma informacija yra naudotojų privatumo srities dalis, kurią saugo Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencija. Čia klausimų nekyla.

  Sunkiau, kas liečia komunikacijos ir privatumo santykį. Europos sąjungos pagrindinių teisių chartijos 7 str. nuostatos reglamentuoja, kad “kiekvienas asmuo turi teisę į tai, kad būtų gerbiamas jo privatus ir šeimos gyvenimas, būsto neliečiamybė ir KOMUNIKACIJOS SLAPTUMAS, o 8 str. skelbiama, jog kiekvienas turi teisę į savo asmens duomenų apsaugą.

  Aukščiau minėtų chartijos ir konvencijos nuostatas detalizuoja Direktyvos ir Reglamentai (pvz. vadinamoji privatumo Direktyva, duomenų apsaugos Direktyva ir etc.).

  Atsižvelgiant į tai darytina išvada, kad esant kokio nors tinklaraščio valdytoju ir bandant valdyti asmens duomenis, kad ir sudarant vartotojo profilį,t.y. priverčiant vartotojus ATSISKLEISTI, bei stengiantis laikytis visų normų, ateityje gali iškilti problema, kad norint išvengti „gero“ ieškinio nuo kokio nors vartotojo dėl privatumo pažeidimo, reikės pasirinkti kas esi – ar duomenų valdytojas ar tinklaraščio kūrėjas. Nepadės čia ir vadinamosios namų ūkio išimties taikymas.

  Ir dar. Bendrijos teisėje šiuo klausimu suformuota tokia nuostata, kad vartotojams(t.y. mums komentatoriams) privalo būti leidžiama naudoti slapyvardį.

  • lida

   „sudarant vartotojo profilį, t.y. priverčiant vartotojus ATSISKLEISTI“ – neabejotinai prieš registuojantis jums bus paiūlyta SAVANORIŠKAI patvirtinti kad susipažinote su pateiktomis taisyklėmis, kurios reglamentuos jūsų pateiktų duomenų tvarkymą sutinkamai su teisės aktais. Taigi nuo to momento vias jūsų rašinys – į šiukšlyną.

 • Rolandas

  lida

  Na na, neskubėkite, karštakošė:) Kalbama apie duomenų tvarkymo problemas ir nesvarbu susipažino ar nesusipažino. Vartotojas visuomet teisus, ir taisykles, su kuriomis susipažinai, galima prašyti pripažinti prieštaraujančioms tai ar kitai normai, pažeidžiančiomis vartotojo teises ir etc.

  • lida

   „kurios reglamentuos jūsų pateiktų duomenų tvarkymą sutinkamai su teisės aktais“

 • Rolandas

  lida

  Būtent „sutinkamai“. Ar manai, kad tai atleidžia duomenų tvarkytoją nuo atsakomybės ir galvos skauusmo? Čia ir problemos prasideda,kai tokios neaiškios ribos, besikeičianti, naujų kartų IT technologija ir etc. Todėl ir klausimas, kas esi tinklapio kūrėjas ar duomenų valdytojas su krūva problemų ir šimtais vartotojų, tarp kurių tikrai atsiras vienas mėgstantis pasibylinėti, kad ir pagal mėnulio fazes:)

  • lida

   Taip interpertuojant problemą nukrypsime į beribį kosmosą. Kaži ar Artūrui skauda galvą nuo atsakomybės dėl blogo komentatorių jam žinomų duomenų (e-mailų), nors jokių įspėjimų dėl to pateikta nebuvo ir taisyklių patvirtitni nereikėjo. Nemanau, kad vien dėl to, kad tokios taisyklės (+atitinkančios įstatymų nuostatas) būtų, jam turėtų pradėti skaudėti galvą dėl mėgstančio pasibylinėti pagal mėnulio fazes ir pradėtų kankinti klausimas -tinklapio kūrėjas, ar labiau valdytojas jis yra :)

 • Rolandas

  lida

  Akivaizdu, kad esate neįsigilinusi į klausimą,o jau svaidote kitų popierius į šiukšlių dėžes:)

  Kaip čia paprasčiau ir suprantamiau jums paiškinti…khm, kalba buvo daugiau apie Estų socialinio tinklo naują praktiką, priversti komentatorius atskleisti savo duomenis nurodant ne kokį tai niekingą e-mail (kurį, kad ir tam pačiam Racui galite parašyti bet kokį, nebūtinai net savo (pabandykit ir įsitikinsite),kad tik būtų aktyvus,sistema priims už gerą), o UŽSIREGISTRUOJANT SAVO ID KORTELE, bei tos praktikos pritaikymą Lietuvoje.

  Ar sutiksite, kad tai iš esmės kitas klausimas (nei, kad disponavimas niekingu e-mail, kurių žmogus anonimiškai gali ir milijoną turėti),kitas duomenų valdytojo atsakomybės lygis asmens privatumo pažeidimo atveju.

  Apie tai aš ir bandžiau pasakyti savo žinutėje.

  • lida

   Kalbate apie įsigilinimą į problemą, o pats pradete nuo tiesios iškraipymo – „socialinio tinklo naują praktiką, priversti komentatorius atskleisti savo duomenis“ – niekas nieko nevers, kas nesutiks su tokiomis taisyklėmis, galės nesiregistruoti.

 • irena

  Bernardinai.lt jau gal keli mėnesiai galima komentuoti tik užsiregistravusiems…

 • Trockis

  Kartais laužau galvą dėl įvairių ydų Lietuvoje sprendimo. Anoniminiai komentatoriai internetiniuose portaluose – viena iš jų.
  Kaip vieną iš galimų problemos būdų esu numatęs šį: anksčiau ar vėliau mūsų ID kortelės bus su magnetinėmis juostelėmis ar klusteriais. Anksčiau ar vėliau visi turėsime tokias korteles, kurios bus naudojamos kaip e-bilietas, e-balsavimo dokumentas ir t.t. Su tokia pačia kortele bus galima prisiregistruoti bet kokiame portale ir komentuoti (tam naudojamos specialios klaviatūros, kokios stovi bankuose, kur kiekvienas darbuotojas turi savo kortelę ir prieš darbą su kompiuteriu prisiregistruoja įkišdamas kortelę ir plyšį šalia skaičių klaviatūros).
  Taip pat galima sąsaja su e-bankininkyste (kaip kad prisijungimo prie VMI atveju).
  Žinoma, metodai turi trūkumų, tačiau pokyčiai šioje srityje yra būtini.
  Čia jums pateikiau tik kelis galimus variantus. Neabejoju, kad jų yra daugybė. Svarbu – noras.

  • lida

   Jūs galite nors čipą už ausies įsisiūti ir savo fizinių poreikių valdymą perduoti VMI ar VRM, svarbu – noras.

  • Siūlau Trockiui pabandyti užsidėti nepraleidžiantį garso skafandrą su aukščiausios ministerijos cenzūruojamu ir kontroliuojamu garsiakalbiu išorėje… Svarbu tik kad noro užtektų…

 • Trockis

  lida, Jūsų minties eiga labai sudėtinga ir miglota. O gal tai buvo jumoras?

 • Rolandas

  lida

  Nesutinku su jūsų pastaba, kad iškraipau tiesą.

  Žvelgiant iš filosofinio taško, kaip ir visų kitų:)- tai prievarta, suvaržymai ir apribojimai, palyginti su laisvu komentavimu.

  • lida

   Berods kalbėjote apie konkrečias direktyvas, chartijas, ty teisinius, o ne filosofinius reikalus.

 • Na, Artūrai, jūs galite būti pirmasis Lietuvoje :) Manau, kad komentarų administravimas palengvėtų.

 • Rolandas

  lida

  Jūs pati peršokote prie filosofijų, kuomet apkaltinote mane „iškraipius tiesą“ prievartos-neprievartos dalyje.

  • lida

   Taigi nuo pat pradžių kalbėjau, kad jokios prievartos dėl asmeninių duomenų pateikimo nėra, kai tuo tarpu jūs teisinį įvertinimą davėte neteisingu pagrindu, kad vartotojai atseit priversti atskleisti savo duomenis.

 • Rolandas

  Lida

  Kaip tai nėra prievartos? Turiu mėgstamą tinklapį, noriu komentuoti, kaip ir anksčiau-anonimiškai,o man sako, kad nuo dienos X privalėsiu savo asmenybę per ID atskleisti, kitaip man bus neleista komentuoti. Aš nesutinku, o man sako tokia tvarka, nenori tai nekomentuok. Kas tai, kaip ne prievarta?

  • lida

   Tokia tavo filosofinė išvada neturi nieko bendra su teise.

   • Rolandas

    lida

    Taip kategoriškai? Visada galvojau, kad prievarta tai ir teisinė kategorija.

   • Rolandas

    lida

    Filosofija, kaip ir kokia nors logika, labai artimos teisei. Tai, kaip ir teisininko įrankiai, instrumentai:)

    Deja, tenka konstatuoti, kad mūsų polemika tuščia gaunasi.

    Savo pirmoje žinutėje pasakiau, kad teisės normų, reguliuojančių asmens privatumo socialiniuose tinkluose problemas ir jų sprendimo būdus, gausa (patvirtindamas tai, kai kurias normas nurodžiau konkrečiai), siūlomi radikalūs sprendimai (kad ir tų pačių Estų), siekiant priversti atsiskleisti asmenis, kurie iki to buvo anonimais, naudojant jų ID korteles, o iš to sekantis neišvengiamas socialinių tinklų rašytojų tapimas duomenų valdytojais, ateityje gali įtakoti problemas, bei galimus teisinius ir teisminius ginčus dėl asmens privatumo pažeidimo. Kad ir neatidaus, nerūpestingo tinklapio rašytojo patraukimą administracinėn atsakomybėn, tam tikrais atvejai net ir už „nekaltą“ e-mail išsiuntimą ne tuo adresu.

    Jei jau pripažinti, kad socialiai tinklai yra informacinės visuomenės paslaugos, o komentatoriui tinklapyje užsiregistravus ID kortele, jis įgis abonento statusą,o tai jau įpareigoja tinklapio rašytoją. Ir prasideda, kadangi asmens duomenų tvarkymo ar valdymo veikla susijusi su išlaidomis, nes pvz. būtina užtikrinti konfidencialumą, atsakinėti į abonento klausimus apie jo tvarkomus duomenis, teikti duomenis trečiosioms šalims ir etc.

    O juk saugomi duomenys privalės būti tvarkomi tiksliai, sąžiningai ir teisėtai, tikslūs ir, jei reikia dėl asmens duomenų tvarkymo, nuolat atnaujinami, o netikslūs ar neišsamūs duomenys turi būti ištaisyti, papildyti, sunaikinti arba sustabdytas jų tvarkymas ir etc.O tai vėl sąnaudos, galimos klaidos.

    Ar tai taip jau lengva užtikrinti, ar tai nieko nekainuoja?

    Ir prie ko tuomet tas jūsų įsikąstas teiginys, kad esą jei abonentas sutiks, tai jokių problemų tinklapio rašytojui nebus:) Bus, patikėkite.

    Ištraukėte visiškai nereikšmingą, net nesusijusį su mano iškeltu klausimu, momentą ir patąsėte jį…

    • Rolandas

     lida

     Berods su jumis kažkada, prieš kelis mėnesius ginčijomis dėl Landsbergio-Petkevičiaus bylos.

     Paklausykite žinias,kaip byla baigėsi:)

     O po to susiraskite šiame tinklapyje mūsų vykusią diskusiją ir paskaitykite.

     Praktika įrodė, kad jūs kalbėjote vėjus, o aš buvau 100 procentų teisus.

     • lida

      Kad netuščiažodžiautumėte, galite susirasti pats ir pacituoti, kur aš kalbėjau vėjus, o kur jūs buvote 100 proc. teisus.

     • nerijus

      kreivaranki

      Kvailiausias dalykas, kai filosofai kopia politikos karjeros „laiptais“…Ką jie gali suteikti visuomenei? Kokios materialinės naudos, apart, burbėjimą apie „kažką“?..

    • lida

     O jūsų tą didelį komentarą aukščiau net nesivarginau skaityti, nes ir iš trumpesnių tapo aišku, kad nėra prasmės gaišti laiko.

     • Rolandas

      lida

      Jūs teisi, man tikrai nėra jokios prasmės su jumis gaišti laiko. Atleiskite, kad tiesiai pasakiau. O savo kalbėtus teiginius apie Lansbergio-Petkevičiau bylą pasiskaitykite pati.

     • lida

      Tai ir sakiau, kad tik tuščiažodžiaujate, o dabar – į krūmus. Sėkmės ten.

     • nerijus

      Rolandai

      Neiškenčiau…
      Ką ten tokio rašėte?..

      Niekaip nesuprantu, kaip gali vaikai paliūdyti, kad aš žinau, kaip Onutė vokdavo kombikormą iš kolūkio fermos, nes šio fakto jie niekaip negali įrodyti ar paneigti?..

     • lida

      Rolandui nepakanka kompetencijos diskutuoti teisiniame lygyje. Jis tegali patvirtinti įvykusius faktus – byla atnaujinta, byla išnagrinėta. Kai kalba pakrypsta apie konkrečius teisinuis argumentus, Rolandas pradeda kažką mykti apie aptariamo reikalo reliatyvumą, etimologinę ar filosofinę prasmę.

     • nerijus

      Man taip pat nepakanka KOMPETENCIJOS diskutuoti apie teisę, nes šią kompetenciją „kotroliuoja“ WU :)
      Bet ir bang turėtų būti aišku, bet jis, kaip ir daugelis čia ar kitame tinklaraštyje negeba atsakyti į elementarius ir paprastus klausimus, kurie susiję su įstatymų išaiškinimu. Nesistebiu. Bailumas daro savo…Vdrug, Kuris pasakys, kad yra ne taip, o anaip…Apsiš*tapšnos ant visos Lietuvėlės…

      Man vis neaišku…
      Jei Landsbirgo patėvis vogė kombikormą iš kolūkio, tai jo mažamečiai spermatozoidai turėjo tai žinoti ar ne ( tuo metu dar nebuvo Petkaus vaikų šiame Pasaulyje, kaip ir manęs )? Ką jie galėjo paliūdyti? Kaip iš taško „A“ į tašką „B“ pateko iš meilės ir aistros, ir galop tapo vaikais…Teatleidžia man Seimas, kad viešai skatinu vaikų vaizduotę nepadorumu ir kaip Adamkus pasakytų: sex :)

     • Rolandas

      Kaip suprantu Lida taip pat neiškentė ir pasiskaitė mūsų su ja tuomet vykusią diskusiją:)

      Turiu viltį, kad nors pati sau pripažins buvusi tada absoliučiai neteisi ir nekompetentinga dėl procesinės teisės.

      Deja, turiu dar kartą pasikartoti, kad gaišti laiką diskusijoms su lida tikrai neverta, todėl ate:)

     • nerijus

      Rolandai

      skubate…
      O skubėjimas verčia klysti…
      Neatsakėta į mano klausimą:
      ar spermatozoidas turi ir privalo žinoti ką daro ar padarė jo nešiotojas ir tai paaiškinti bei išdėstyti teismo teisėjui?..

     • WU

      nerijau, tik ne Kūris! NEA!

     • nerijus

      WU

      Didžiuojuosi Jumis, bent pavardę teisingai parašėte- priešingai nei aš…sex

     • WU

      Gerbiamasis ponas-tamsta nerijau, aš visada didžiuojuosi Jumis.

     • nerijus

      Gerb. tamsta WU

      Galiu suprasti ir suprantu, kad ilgai laukėte, kol vėl apsišviesiu?..
      Dėkokit savo „rolandukui“, kurį garbingai priėmėte į „savųjų“ kluoną…

     • lida

      Kadangi jūsų iš praėjusios diskusijos apskritai neprisiminiau, tai susiradau ir įsitikinau, kad jūsų tenykščiai komentarai tik nieko neverti pasapaliojimai. Jei norite, galime atnaujinti ir padiskutuoti konkrečiomis teisės nmormomis ? Bet įtariu, kad vėl nusiplausite į filosofijas.

     • WU

      Gerbiamasis,

      Laukiau.. Tai tarsi mažas, o gal DIDELIS Kalėdų stebuklas. Ir niekur aš nieko nepriiminėjau, ką kiti daro ne mano reikalas :)

      Pagarbiai WU
      Komentatorius-dundukas

     • nerijus

      WU

      Kadangi tikite „kalėdų“ stebuklais, o aš- ypatingai- ne…
      Kviečiu taikytis…sex

      retas komentatorius- dundukas

      Linkėjimai
      nerijus

      seks

     • lida,
      o ką jūs turite prieš filosofija?

     • WU

      lida, apie ką galima kalbėti, kai net sprendimo niekas nėra matęs, o čia 100%, o tu vėjus šnekėjai :)

     • lida

      kreivaranki, mes kalbėjome apie konkečius teisinius santykius, o kai kas dėl kompetencijos stokos speciliai nukrypo nuo temos – į lankas.

      WU, aš nešneku vėjų nepriklausomai nuo to, koks yra teismo sprendimas.

     • WU

      lida, man kyla klausimas, kaip žmogus gali sakyti, kad buvo 100% teisus, kai perskaitė delfio straipsnį. Nei kaip taikytos procesinės, nei materialinės normos neaišku. Yra pats faktas, kad teismas konstatavo, jog garbė ir orumas buvo pažeisti.

     • lida

      Pradėkim nuo to, kad jis apskritai nieko nepasakė, ką galėtų patvirtinti ar paneigti teismas (bet kokiu procentu).

     • Rytis I

      Gal kas gali nuorodą numesti, – kur čia buvo diskusija…

     • auris

      lida, teisingai Rolandas raso del galimu problemu su duomenu valdymu. Taip matosi, kad jus priestaravimai vien, kad priestarauti:)

     • lida

      Na pagaliau atsirado žmogus, kuris savo logiškais argumentais sustatė viską į savo vietas ir parodė mano mąstymo klaidas. Ačiū tau, auri.

      Ryti, http://racas.lt/lietuvai-reikia-tautos-vado/

     • Rytis I

      „Mūsų Lietuvės teismų sistema tokia, kad galimos tikrai „didmeistriškos“ partijos, svarbu kas yra šalys…“ – Su tuom visiškai sutinku. Ir tas didmeistris turbūt bus VL.
      O 100% teisus tas, kuris atspėjo „šefo“ nuomonę.

 • Trockis

  ID nebūtinai turi būti matoma. Duomenis matytų tik duomenų valdytojas, o publika matytų tik jūsų pseudonimą.

  • nerijus

   Tamsta įsitikinęs?..

   regiu tolimai netolimą ateitį:
   Račas gamina ir platina ID korteles.
   ID kortelės įsigijimas:
   foto iš viršaus ir apačios,
   politinės apžiūros,
   CV,

   • lida

    Trockis nepagauna, kad problema visai ne techniniuose dalykuose.

 • p.s.

  Kažkaip Artūro simpatijoje į estų požiūrį prasiskverbia subtilus tvirtos rankos ilgesys .
  Iš pradžių jis pasidžiaugę pakilusiu Lietuvos spaudos laisvės reitingu http://209.85.229.132/search?q=cache:ebnRI2emrXsJ:racas.lt/gera-naujiena-spaudos-laisves-lietuvoje-tikrai-netruksta/+zodzio+laisve+lietuva&cd=17&hl=lt&ct=clnk&gl=lt
  Tiesa , interneto komentatoriai jam jau „kliuvo“ .O dabar jau atvirai „zonduoja “ reakcija į komentatorių žodžio laisvės ribojimą.
  Čia norisi pacituoti V.Radžvilą :
  „Vytautas Radžvilas: Kalbant apie tvirtos rankos ilgesį, didžiausia bėda yra tai, kad šiandien mes esame tokioje padėtyje, kai beveik niekas nedrįsta atvirai ir sąžiningai aptarinėti šito klausimo. Viena vertus, turime politikos apžvalgininkų ir žurnalistų grupę, kuri (ypač po šių prezidento rinkimų) savotiškai zonduoja viešąją nuomonę ir tikrina, ar toks eksperimentas sulauktų visuomenės paramos.“
  Pilnas straipsnis: http://www.balsas.lt/naujiena/317668/v-radzvilas-lietuvoje-ivesta-cenzura-po-zodzio-laisves-priedanga
  Ir dar įdomus straipsnis K.Girniaus žodžio laisvės tema (netik spaudos) http://www.alfa.lt/straipsnis/153297

 • Povilas

  Tai gal geriau iš karto, kaip Korėjoje?
  http://government.zdnet.com/?p=4588

 • samogitian

  dunduku komentaru sumazes, bet sumazes ir tu dunduku skaitomu irgi dunduku tinklarastininku skaicius. zodziu, abipuse nauda. Aisku, p. Racas saves nei prie vienu, nei prie kitu nepriskiria. Taciau cia yra poziurio klausimas. Ir viskas.

  • lida

   Tai ir turėjau galvoje sakydama, kad dundukų auditorotija sumažės :)

 • Levas

  Tuomet eisiu komentuoti ten kur galima skelbti savo nuomone. Tuoj ir nuomone negalima bus tureti.. t.y. tureti galima, bet issakyti negalima.. Nea, sis fintas.. na niekaip nepraeis.. visuomet bus galima apieti… as galiu uzsiregistruoti bet kuo.. bet kokiu vardu pavarde, o kas man bus jeigu as parasysiu tai ka galvoju, ir nebutinai as, o bet kas kitas..
  Dundukai? o kas jie tokie? kam nepatinka tegu neskaito komentaru, nedalyvauja debatuose, na zinoma cia ne telikas, ir cenzuros nera, gali keiktis kaip tik ismanai – naudoti pvz. drnius ar pan.. gal tai nera gerai. Bet manau dunduku yra įvairių politiniu paziuru. Svarbu kad nepradetu vienokius dundukus filtruoti labiau nei kitus.. Jo cenzura cia visai salia..

 • kirvis

  beje siandien baigtas papunios(landzburgio tevo) reabilitavimo procesas.konservams vos atejus i valdzia,teismas kardinaliai pakeite nuomone.o cia apie kazkokius estus tusciazodziaujat :)
  ar dar yra mananciu kad gyvename teisineje valstybeje?

  • Rytis I

   Girdėjau, bet nesupratau – jeigu „neatitinka tikrovės“, – reiškia knyga bus uždrausta? Palikuonys turės paneigti, ką sakė tėvas? Gal, kaip sovietiniais laikais, – važinės ir susirinkinės tiražą? Keistas tas Landsbergis… Su gyvu kaltinamuoju kažkodėl nieko neišėjo – iš abiejų pusių buvo liudininkai, o gal ištikrųjų nuo valdžios priklauso?

 • nieko

  Šiek tiek ne į temą: vienas dalykas versti prisiregistruoti pastoviu slapyvardžiu, o visai kitas dalykas versti registruotis su ID kortele. Kol nepaspaudžiau nuorodos, nesupratau kad čia šnekama apie ID korteles. Akmenukas į A.Račo daržą: praleidote esminę informaciją. Anonimo sąvoka nėra tokia jau vienareikšmė.

  Manau, kad įvedus tokią tvarką, minėto laikraščio svetainėje „dundukų“ skaičius smuks ne kelis kartus, o bent dvidešimt kartų.. Palyginimas be abejo nekorektiškas, tačiau grynai matematiškai, jeigu atsitiktiniu būdu iššaudytume 95 procentus žmonijos, dundukų skaičius irgi sumažėtų maždaug dvidešimt kartų. Tie „kartai“ nieko nepasako apie kainą kuria pasiektas rezultatas.

  O kaina.. Jeigu visas internetas staiga taptų va toks išviešintai formalus.. Gautųsi kad internetas savo privatumo lygiu beveik nesiskirtų nuo televizijos: pavirstų vieta oficialiems pasisakymams bei saviraiškos vieta „šiek tiek nučiuožusiems“. Toli gražu ne kiekvienas turi svajonę „papulti į televizorių“. ..Asmeniškai aš tai traktuočiau kaip interneto mirtį.

  • nieko

   Nors visgi ne, netraktuočiau kaip interneto mirtį, šiek tiek per daug pagražinau. Tačiau praradimas būtų nemažas. Dabartinis interneto anonimiškumo lygis turi pliusų, kurie tikriausiai dingtų dingus anonimiškumui.

  • lida

   Nepergyvenkite, niekas nekalba apie visą internetą, o tik apie kelis dundukus.

 • nedraugas

  Posovietinėje erdvėje teismų iniciatyva reguliuojama rinka – didžiulis recidyvas, panašiai kaip ir mąstymas, kad posovietinio pensininko pensija yra pensininko nuosavybė. Bet, aišku, tai yra atskira kalba. Kvaila džiaugtis nereikalingu laisvių varžymu per teismus, ypač žmonių saviraiškos laivės varžymu – ji yra pliuralistinės visuomenės pagrindas. Juk tai, kas vienam atrodo idiotizmas, kitam gali pasirodyt genialia idėja. Visuomenei būtina tokia įvairovė. O komentarų kultūrą kelti reikia pradėt nuo mokyklos ir namų, internetas ir galimybė ten bendrauti su tuo nieko bendro neturi.

 • Nežinau ar matėt ir skaitėt. Pasaka apie Artūrą ir komentuotojus http://naujapilis.livejournal.com/29862.html

 • Dan

  Išskirčiau tris dundukų tipus: dundukai I (tikriejidundukai), dundukai II (visiškidundukai) ir dundukai III (nevertidundukovardo). Vien tik dėl dundukų I (tai būtų didžioji dalis žurnalistų, tinklaraštininkų ir visų kitų panašių rašinėtojų) straipsnių, įrašų ir visų kitų rašinių prastumo (temos neišmanymas, neįsigilinimas, prastas nukopijavimas iš kt. šaltinio, nesugebėjimas tinkamai išversti, klaidinimas ir pan.) būtini dundukų II (visiškųdundukų) komentarai, kurie patikslina, papildo, ištaiso ir pan. dundukų I straipsnius, įrašus ir pan., pateikia nuorodas į teisingus pirminius ar papildomus informacijos šaltinius. Tik dundukai III (nevertidundukovardo) yra problemėlė pirmiesiems dundukų tipams. Juos labiau tiktų vadinti šiukšlintojais-teršėjais-mažvaikiais… Jie tikrai trikdo pirmųjų dviejų dundukų tipų simbiozę. Ką su jais daryti? Didžioji jų dalis suaugs, surimtės, tikriausiai persikvalifikuos į kažkurį iš pirmųjų dviejų dundukų tipų, dalis liks… O tolimesnis sprendimas, kad jų negausėtų – tai negimdyti vaikų, ar bent jau neduoti jiems kompiuterių.

 • mari

  O ką jeigu registruojantis reikėtų nurodyti vardą, pavardę, ir asmenio kodą, bet ir toliau būtų slepiamasi po nick’u, o šmeižto bei kitos klaidingos informacijos siekant kaip nors „sužaloti“ oponentą atveju, galima būtu susekti konkretų asmenį ir kaip nors „primušti/nuskriausti“ už padarytas skriaudas :).