Komentatoriai: kas už juos atsakingas?

…Jau labai seniai galvojau parašyti apie tai, apie ką dabar rašysiu… Vis atidėliodavau, tačiau keletas pastarųjų dienų nutikimų akivaizdžiai parodė, kad tema aktuali.

Ta tema – komentarai šiame tinklaraštyje, o taip pat komentarai visame internete.

Tačiau pradėkim nuo pradžių, tai yra, nuo temos, apie kurią jau senokai ketinau rašyti ir kuri, jei neklystu, iki šiol nebuvo susilaukusi jokio dėmesio Lietuvoje. Tai Estijoje vykstantis ir iki šiol nesibaigęs teisinis ginčas tarp verslininko Viačeslavo Leedo ir naujienų portalo „Delfi“. Šiuo metu ši istorija artėja prie kulminacijos – laukiama Aukščiausiojo Teismo sprendimo, kuris turėtų padėti tašką šiame procese ir nustatyti taisykles ateičiai.

Ginčo esmė paprasta: Delfi parašė pranešimą, kuriame buvo kalbama apie V.Leedo, šis pranešimas sulaukė komentarų, dalis tų komentarų buvo įžeidžiantys ir V.Leedo padavė „Delfi“ į teismą, reikalaudamas atlyginti jam neturtinę žalą. V.Leedo reikalauja po 25.000 Estijos kronų už kiekvieną įžeidžiantį komentarą, o kadangi tokių komentarų iš viso buvo 20, bendra ieškinio suma – 500.000 Estijos kronų (apie 110.000 litų).

Istorija prasidėjo 2006 metais, kai V.Leedo padavė Delfi į teismą. Verslininkas bylą laimėjo, o Delfi bandymai skųsti sprendimus dviejuose aukštesnės instancijos teismuose baigdavosi nesėkmėmis. Tiesa, teismo skirta kompensacija V.Leedo gerokai sumažėjo (iki 5.000 kronų), tačiau tai nekeičia svarbiausios teismo sprendimo esmės: interneto portalai yra atsakingi ne tik už juose esančių pranešimų, bet ir tuos pranešimus komentuojančiųjų komentarų turinį.

Kodėl pasakoju šitą istoriją? Ogi todėl, kad nuo pat šio tinklaraščio atsiradimo pradžios bandau pasakyti visiems čia besilankantiems, kad komentuoti reikia kultūringai: neįžeidinėti kitų, nerašyti netiesos, nesikeikti, suklydus atsiprašyti  ir t.t.

Ne tik sakau, bet ir darau: kai kurių komentarų iš viso nepraleidžiu į šį tinklaraštį, kitus komentarus redaguoju (aiškiai tai nurodyamas ir perspėdamas komentatorius taip ateityje nebesielgti), dar kitų paprašau (ne vieną kartą) pateikti jų teiginius įrodančius faktus, o jei tokių neturi – pripažinti klydus ir atsiprašyti už padarytą klaidą.

Tai ne visiems patinka, su tokia tvarka ne visi nori sutikti, todėl jau du komentatoriai yra praradę teisę čia komentuoti, o dar vienas šiandien pareiškė tos teisės atsisakantis pats, nes drįsau priminti jo nekorektiškus komentarus mano atžvilgiu.

Žodžiu, esu blogas, nes cenzūruoju, prašau laikytis padorumo ir elementarios kultūros. Kai kuriems – tai neregėtas ir negirdėtas dalykas, vos ne įžūlumas, nes jie galvoja, kad internetas yra jų privati erdvė, kurioje galima keiktis, šmeižti kitus,  juos žeminti ir įžeidinėti. Tai juk taip lengva, ypač kai darai tai anonimiškai, prisidengdamas kokius nors gražiu slapyvardžiu.

Dar daugiau – esu dvigubai blogas, nes lankausi ir kituose tinklapiuose ir ten taip pat prašau, kad manęs nešmeižtų ir neįžeidinėtų arba bent jau darytų tai ne anonimiškai, kad žinočiau, iš ko galima pareikalauti atsakomybės.

Pažadu, kad taip pat elgsiuos ir ateityje. Nes manau, kad internetas yra visų, kad tai yra viešoji erdvė ir kad čia turi galioti tokios pat taisyklės.

Kita vertus, suprantu, kad vien kalbėti ir rašyti neužtenka, todėl, panašu, jog teks pabandyti padaryti daugiau. Ir ne dėl savo tinklaraščio ir įsižeidusių vietinių komentatorių – su jais man visai nesunku.

Problema – didžioji interneto erdvė. Štai keletas pavyzdžių:

alfa.lt:

GĖJUI RACUI 2009-03-07 19:50

Ė, putinoidinis vaflioras -RAC,- ar šilta kruvinų čekistų -putinoidų sperma tave įkvėpia? Ką PYDORAS PUTINOIDIDINIS

>racui 2009-03-07 19:41

Racai-tu atmata ir kacapiškų apmokomas pydoras. AR TU APIE TAI JAU INFORMUOTAS? Ar tu-PUTINO KEKŠĖ

 

2009-03-06 22:12

racas–padugnė ir kremliaus oralinis tenkintojas. TAI FAKTAS

Delfi:

Chi,
2009 02 14 15:27
Atrodo, kad ilgametis Vasaros g. pacientas Racas siulo paksiu…
:))),
2009 02 15 10:44
Niekingas ir niekaip neatpenimas kremliaus šunėkas – štai kas yra tas visas račius… :)))

 

Daugiau nebeieškojau, tačiau neabejoju, kad tikrai būtų galima surasti.
Jūsų nuomone, tai normalu? Man atrodo, kad ne. Nes nepašalinti tokie komentarai amžiams pasilieka internete ir bus ten ir po metų ir tikriausiai po penkerių…
Kas už tai turėtų būti atsakingas? 
Anoniminis komentatorius? Taip.
O portalas, kuris leidžia tokiems anoniminiams komentatoriams laisvai reikštis – ne?  

 

Nemanau. Manyčiau, kad atsakomybe mažų mažiausiai reikėtų bent jau pasidalyti.
Antraip mūsų visų laukia labai liūdna ateitis.
P.S. Kol rašiau, Valentinas parašė labai į temą komentarą…:)
(22 balsų, vidurkis: 4,50 iš 5)
Loading...