LPK „Žalioji knyga“: valstietiškas požiūris

… Šiaip jau esu iš valstiečių.

Bet, kiek pagalvojęs,  supratau, kad tikriausiai pritarčiau tam, ką šiandien, baigdamas pristatyti Lietuvos pramonininkų konfederacijos pasiūlymus politinėms partijoms pasakė konfederacijos prezidentas R.Dargis:

Perfrazuodamas filosofą Šliogerį noriu baigdamas pasakyti – valstybės kūrimas yra sunkus ir atsakingas darbas. Istoriškai nėra buvę „kad valstybes kurtų tamsuomenė, juokdariai ar kluonai“

Valstybės kuriamos atsakingų savo visuomenei, išsilavinusių, pilietiškų, plataus požiūrio aristokratų.

LPK pasiūlymų pristatyme žmonių buvo daug: įmonių vadovai, ambasadoriai, politikai, buvę politikai, pretenduojantys grįžti į politiką, dirbantys valstybės tarnyboje. Iš tribūnos, be R.Dargio, kalbėjo A.Kubilius, A.Butkevičius, E.Masiulis, V.Uspaskich, R.Palaitis, V.Mazuronis.

Ar buvo tribūnoje aristokratų, apie kuriuos užsiminė R.Dargis? Mano labai subjektyvia nuomone, geriausiu atveju  – pusantro.

Bet LPK parengti pasiūlymai verti dėmesio. Kam įdomu, galite juos pasiskaityti, aš gi paminėsiu, kas man patiko R.Dargio kalboje ir kas labiausiai krito į akis LPK „Žaliojoje knygoje“.

Man patiko R.Dargio klausimas, ar gerai, jog dešimtokai apsprendžia Lietuvos universitetų studijų programas? Man šis klausimas – tai yra, profiliavimas, kai moksleivis dar yra per kvailas žinoti, ko jis norės iš gyvenimo, taip pat seniai neduoda ramybės, tačiau taip suformuluoto jo dar nebuvau girdėjęs. Todėl ir patiko.

Man patiko klausimas, kokia bus energetinės nepriklausomybės kaina? Patiko todėl, kad neseniai pats buvau jį viešai uždavęs ir apšauktas rusų šnipu.

Patiko ir klausimas ar Seime neseniai priimta energetikos strategija nėra per didelis kąsnis, kurio Lietuva nesugebės apžioti. kaip ir pasvarstymai, koks yra ryšis tarp biokuro plėtros, dujų terminalo ir efektyviai leidžiamų lėšų?

R.Dargio pateiktas pavyzdys apie tai, kaip Rytų Vokietijoje buvo nugriauta 300 000 būstų, nes sumažėjo juose gyvenančių, man taip pat patiko. Kaip ir paminėtos planuojamos milijardininės investicijos į Lietuvos miestelių infrastruktūrą. Miestelių, kuriuose po 20 metų galbūt jau niekas nebegyvens.

Požiūris į renovaciją ir jos atsiperkamumą man taip pat patiko: R.Dargis sakė, kad investicijos į langus, duris ir stogą atsiperka per kelerius metus, o investicijos į sienas – per kelioliką. Jis nepklausė, bet man klausimas kilo: o jei, kaip Rytų Vokietijoje, tuos namus po to reikės griauti?

Pačioje LPK „Žaliojoje knygoje“ man patiko (tai nebūtinai reiškia, kad aš pritariu) tai, kas buvo aišku: aiškus „ne“ progresiniams mokesčiams (ir šalia pateikti skaičiai, kurie šiaip jau yra sukrečiantys, bet neturiu pagrindo R.Dargiu netikėti: Lietuvoje daugiau nei 5000 litų gauna 1,8 proc., daugiau nei 6000 – 1,3 proc., daugiau nei 7000 – 0,9 proc., daugiau nei 10000 – 0,1 proc.), aiškus „taip“ viso nekilnojamojo turto ir žemės apmokestinimui, raginimas energetikos reformą vykdyti remiantis reformos padarinių ekonomikai ir vartotojams kompleksiniais tyrimais, padidinti valstybės krepšelių skaičių technologijos srities ir fizinių mokslų studijų programoms, įteisinti pareigą aukštųjų mokyklų absolventams už valstybės paramą studijoms išdirbti nustatytą laiką arba gražinti valstybės skirtą subsidiją, pradėti municipalinio ir nuomojamo būsto plėtrą.

Man nelabai patiko, nes nebuvo aišku raginimas atsisakyti „mokesčių, kurių finansinė reikšmė valstybės biudžetui nereikšminga (kokių?), mažinti administracinę naštą verslui (kurią?), stiprinti kovą su šešėliniu verslu ir nelegaliu darbu (kaip?), mažinti darbo apmokestinimą (GPM, PSD, ar „Sodra“?), užtikrinti konkurencingą energetikos kainą verslui ir gyventojams (kas yra „konkurencinga“ ir kaip?), siekti, kad nedidėtų mokesčiai transporto priemonėms (visoms? kokioms?), užtikrinti greitą ir patogų susisiekimą su Lietuva oro transportu (Fly LAL-2?), užbaigti šiuo metu sustabdytų ar mažai finansuojamų objektų statybą (pradėsime nuo Valdovų rūmų ar nacionalinio stadiono?).

Bet apskritai man labiau patiko, nei nepatiko. Pavyzdžiui, patiko, kai E.Masiulis ragino partijas atvirai pareikšti savo poziciją dėl progresinių mokesčių, bet pats atvirai savo pozicijos nepareiškė (bet, pagarba jam – asmeniškai pasakė, kad tai vienas iš dviejų dalykų, kuriems jie nepritaria).

Gera buvo ir V.Mazuronio pastaba, kad LPK „Žalioji knyga“ yra labai geras dokumentas vien jau todėl, kad visos partijos mano, kad tai apie juos.

A.Kubilius įrodė, kad dar neprarado humoro jausmo kai pasakė, kad konservatoriai, priešingai nei kitos partijos dar nepaskelbė savo programos, tad jiems bus lengviausiai atsižvelgti į LPK siūlymus.

Patiko ir R.Dargio primintas A.Bazausko pasisakymas, berods, po 2004 metų rinkimų, kai jis pasakė, kad pasibaigus rinkimams apie rinkimų programas kalbėti nebėra prasmės, nes reikia dirbti.

Bet juk labai nelietuviška būtų baigti tuo, kas patiko. Tai va, man žiauriai nepatiko, švyturėliai ir sirenos, atvežusios premjerą į renginį. Nors eismas tai buvo minimalus ir iki pradžios dar buvo kokios 3-4 minutės.

… Gerai jau gerai, kadangi esu iš valstiečių – man patiko naujasis LPK prezidentas. Jo požiūris į pasaulį ir į Lietuvą, atrodo, kiek kitoks nei prieš tai buvusio.

(2 balsų, vidurkis: 3,50 iš 5)
Loading...
 • Q.E.D.

  Kažin, klausimas, kiek išvis kainuoja Nepriklausomybė, jam nekilo? Gal neapsimoka? Arba gal galima kam nors iškišti už priimtiną kainą?

 • Tamosius

  Nezinojau, kad PVM yra darba apmokestinantis mokestis. Dabar zinosiu.

  • mielas Tamosiau, apie ką čia tamsta kalbate:)

   • Tamosius

    Jau pataisete?
    Ar man pasivaideno? :)

 • Fredis*

  Kelios paskubomis padarytos išvados:
  a) Labai ryškiai jaučiamas „Požiūris į pasaulį ir Lietuvą“ iš statybų vystytojo pozicijos; b) Sunku atspėti ką pirmiau reikės pradėti griauti – provinciją ar daugiabučius lūšnynus didmiesčiuose, taip kaip padaryta Berlyne, kas atspės – tam Nobelio premiją; c) Ne A.Kubilius sprendžia kada reikia įjungti sirenas; d) žmonės būtų dėkingi, jeigu būtų užbaigtos pradėtos statybos (valdovų rūmai, stadionas), apsėti laukai, nuravėti daržai, nušienautos pievos, pamelžtos karvės.
  Visumoje naujasis Prezidentas paliko gerą įspūdį, kuriam nusilenkė politikai ir žiniasklaidos atstovas.
  P.S. R.Dargis dar tik mėgina tapti aristokratu, aristokratų – yra.

 • Šamanas

  „…įteisinti pareigą aukštųjų mokyklų absolventams už valstybės paramą studijoms išdirbti nustatytą laiką arba gražinti valstybės skirtą subsidiją…“. Turbūt siūloma atidirbinėti ne valdiškame darbe, o pas kokį feodalą (nors pinigai mokslams kaip ir valdiški). O aš maniau kad p. Račas už kapitalistinius darbo santykius (gal net socialistinius). Kaip galima teigiamai vertinti tokį „briedą“?

 • NiekurNeiva

  Taigi, nėra nepakeičiamų. Yra tik laiku nepakeistų.
  „Atėjo kitas, visai kitoks, ir tai bus jau jo veiklos etapas, jo darbai, jo sumanymai, jo idėjos.“
  Va, ir olimpinį vadovą turėsime kitą. O kad taip ir seimūnus, Ministerį, ministerius.
  Žiūrėk, ir vėl pavasaris…

 • aušra maldeikiene

  Šiaip tai tie pasiūlymai — ekonominis kratinys, nesuvokiant nei ekonomikos procesų, nei socialinių pasekmių. Tokia savotiška feodalų deklaracija, niekur nepaminint, kad šiaip jau Lietuvos konkurencingumą smukdo itin žemi verslo sumanumo rodikliai bei silpnai įvertinta finansų rinka. Darbo rinkos situacija, beje, vertinama geriau. Kita vertus pavadinimas tobulas ir rodo absoliutų neišsilavinimą. Žalioji knyga yra labai aiškiai siejama su Kadafi pavarde, kuris tokią parašė savo ideologijai skleisti. Juokinga knygelė, jei ką. Turiu ir mėgstu paskaityti skyrelius, kuo moteris skiriasi nuo vyro bei kitas „gilias“ mintis. Masiulio kalbos apie mokesčius irgi labai linksmos. Jis savo programoje nuolat kartoja, kad progresui ne. Bet pats siūlo labai aiškų progreso įvedimą, kai sako, jog už kiekvieną vaiką tėvai turi gauti kas mėnesį 200 litų mokestinę lengvatą. Tragedija, kad tie mūsų veikėjai aristokratizmą sieja su golfu ir pilimis, bet ne su šiokiu tokiu išsilavinimu. :)

  • Q.E.D.

   Tikriausiai kiti yra matę ir daugiau „Žaliųjų knygų“, ne tik tą, kur turite jūs.

   Pavyzdžiui, egzistuoja tokia britų ekonomikos ir finansų ministerijos „Green Book“ – metodiniai nurodymai vyriausybei. Gal jie ir turėjo omeny ką nors panašaus, nors pagal turinį tai tarp jų nieko bendra. Bet su Kadafiu tai gal dar mažiau?

   Šiaip tai siūlymų diapazonas ten mano supratimu – nuo banalybių iki utopinių nusišnekėjimų. Mažai tikėtina, kad kas imtųsi vertinti tai kaip vientisą programą ir rimtai nagrinėti.

  • MA, jei turėjote galvoje mano neišsilavinimą, tai turėsiu jums ką pasakyti, bet, nenorėdamas be reikalo užsipulti ir būti grubus, gal pirmiausia suluaksiu patikslinimo:)

   • aušra maldeikiene

    Nesupratau… Aš manau, kad vadinti ką nors Žalia knyga yra per daug aiški konotacija, GA. Arba ekologija, arba Kadafis… :)Bet ar čia Tavo GA pavadinimas… Aš galvojau jų?

    • MA, viskas priklauso nuo požiūrio… man Žalioji knyga dar siejasi su ES…:))) Bet nieko tokio, juk ne visi ir Hesės knygas perskaitė:))))

     • aušra maldeikiene

      :)))

 • aušra maldeikiene

  Beje, GA, kokiame kontekste buvo prisiminta Brazausko tezė apie programų mirtį po rinkimų? Čia rimtai, ironiškai, oponuojant… Man labai svarbu žinoti.

  • MA, kontekstas buvo maždaug toks: kai visų partijų atstovai pakalbėjo ir pagyrė pasiūlymus, R.Dargis išreiškė viltį, kad apie juos bus kalbama ir po rinkimų ir tada prisiminė tą garsiąją AB frazę.

   • aušra maldeikiene

    Dėkui. Nes aš tos frazės nežinojau, bet ji man labai pravers… :)

 • aušra maldeikiene

  Dėl „Žalios knygos“, Visais atvejais, jeigu tai ne kas nors su ekologinėmis idėjomis, tai aiški konotacija į Kadafį. http://www.geocities.com/athens/8744/readgb.htm Jei kam įdomu…

 • nerijus

  Nuo kada Dargis tapo PRAMONINKU?..
  Kokią pramonės šaką jis vystė ir vysto?..

  Va, čia ir pasireiškia lietuviškasis absurdas…Tikras absurdo teatras…ir aktoriai tie patys…

 • Sejanus

  „Istoriškai nėra buvę “kad valstybes kurtų tamsuomenė, juokdariai ar kluonai”

  Ojojoj kiek nedaug težino apie istoriją gerbiamas Dargis.

  • dzyvai

   Aušra jau atkreipė dėmesį į lietuviško „aristokrato“ skiriamuosius bruožus :)

 • dzyvai

  Vokietija nugriovė daugiabučius, tai reikia griauti ir Lietuvoje? Ar mes jau tokie turtingi ir pakankamai gyvenamu plotu aprūpinti kaip vokiečiai? Ir kiek NT kainas atitinka Artūrą nustebinę atlyginimai? Tikriausiai per mažos tos kainos, nes siūloma sumažinti pasiūlą. O kaip už gerą kainą parduosi naują NT jei seno nenugriausi ir pasiūlos nesumažinsi? Tikriausiai tarp pasiūlymų ruošėjų Brunzos nebuvo, būtų įrašytas ir senesnių nei 7 metų automobilių prievartinis utilizavimas, ar kažkas panašaus. „Aristokratų“ tauta.