LPK „Žalioji knyga“: valstietiškas požiūris

… Šiaip jau esu iš valstiečių.

Bet, kiek pagalvojęs,  supratau, kad tikriausiai pritarčiau tam, ką šiandien, baigdamas pristatyti Lietuvos pramonininkų konfederacijos pasiūlymus politinėms partijoms pasakė konfederacijos prezidentas R.Dargis:

Perfrazuodamas filosofą Šliogerį noriu baigdamas pasakyti – valstybės kūrimas yra sunkus ir atsakingas darbas. Istoriškai nėra buvę „kad valstybes kurtų tamsuomenė, juokdariai ar kluonai“

Valstybės kuriamos atsakingų savo visuomenei, išsilavinusių, pilietiškų, plataus požiūrio aristokratų.

LPK pasiūlymų pristatyme žmonių buvo daug: įmonių vadovai, ambasadoriai, politikai, buvę politikai, pretenduojantys grįžti į politiką, dirbantys valstybės tarnyboje. Iš tribūnos, be R.Dargio, kalbėjo A.Kubilius, A.Butkevičius, E.Masiulis, V.Uspaskich, R.Palaitis, V.Mazuronis.

Ar buvo tribūnoje aristokratų, apie kuriuos užsiminė R.Dargis? Mano labai subjektyvia nuomone, geriausiu atveju  – pusantro.

Bet LPK parengti pasiūlymai verti dėmesio. Kam įdomu, galite juos pasiskaityti, aš gi paminėsiu, kas man patiko R.Dargio kalboje ir kas labiausiai krito į akis LPK „Žaliojoje knygoje“.

Man patiko R.Dargio klausimas, ar gerai, jog dešimtokai apsprendžia Lietuvos universitetų studijų programas? Man šis klausimas – tai yra, profiliavimas, kai moksleivis dar yra per kvailas žinoti, ko jis norės iš gyvenimo, taip pat seniai neduoda ramybės, tačiau taip suformuluoto jo dar nebuvau girdėjęs. Todėl ir patiko.

Man patiko klausimas, kokia bus energetinės nepriklausomybės kaina? Patiko todėl, kad neseniai pats buvau jį viešai uždavęs ir apšauktas rusų šnipu.

Patiko ir klausimas ar Seime neseniai priimta energetikos strategija nėra per didelis kąsnis, kurio Lietuva nesugebės apžioti. kaip ir pasvarstymai, koks yra ryšis tarp biokuro plėtros, dujų terminalo ir efektyviai leidžiamų lėšų?

R.Dargio pateiktas pavyzdys apie tai, kaip Rytų Vokietijoje buvo nugriauta 300 000 būstų, nes sumažėjo juose gyvenančių, man taip pat patiko. Kaip ir paminėtos planuojamos milijardininės investicijos į Lietuvos miestelių infrastruktūrą. Miestelių, kuriuose po 20 metų galbūt jau niekas nebegyvens.

Požiūris į renovaciją ir jos atsiperkamumą man taip pat patiko: R.Dargis sakė, kad investicijos į langus, duris ir stogą atsiperka per kelerius metus, o investicijos į sienas – per kelioliką. Jis nepklausė, bet man klausimas kilo: o jei, kaip Rytų Vokietijoje, tuos namus po to reikės griauti?

Pačioje LPK „Žaliojoje knygoje“ man patiko (tai nebūtinai reiškia, kad aš pritariu) tai, kas buvo aišku: aiškus „ne“ progresiniams mokesčiams (ir šalia pateikti skaičiai, kurie šiaip jau yra sukrečiantys, bet neturiu pagrindo R.Dargiu netikėti: Lietuvoje daugiau nei 5000 litų gauna 1,8 proc., daugiau nei 6000 – 1,3 proc., daugiau nei 7000 – 0,9 proc., daugiau nei 10000 – 0,1 proc.), aiškus „taip“ viso nekilnojamojo turto ir žemės apmokestinimui, raginimas energetikos reformą vykdyti remiantis reformos padarinių ekonomikai ir vartotojams kompleksiniais tyrimais, padidinti valstybės krepšelių skaičių technologijos srities ir fizinių mokslų studijų programoms, įteisinti pareigą aukštųjų mokyklų absolventams už valstybės paramą studijoms išdirbti nustatytą laiką arba gražinti valstybės skirtą subsidiją, pradėti municipalinio ir nuomojamo būsto plėtrą.

Man nelabai patiko, nes nebuvo aišku raginimas atsisakyti „mokesčių, kurių finansinė reikšmė valstybės biudžetui nereikšminga (kokių?), mažinti administracinę naštą verslui (kurią?), stiprinti kovą su šešėliniu verslu ir nelegaliu darbu (kaip?), mažinti darbo apmokestinimą (GPM, PSD, ar „Sodra“?), užtikrinti konkurencingą energetikos kainą verslui ir gyventojams (kas yra „konkurencinga“ ir kaip?), siekti, kad nedidėtų mokesčiai transporto priemonėms (visoms? kokioms?), užtikrinti greitą ir patogų susisiekimą su Lietuva oro transportu (Fly LAL-2?), užbaigti šiuo metu sustabdytų ar mažai finansuojamų objektų statybą (pradėsime nuo Valdovų rūmų ar nacionalinio stadiono?).

Bet apskritai man labiau patiko, nei nepatiko. Pavyzdžiui, patiko, kai E.Masiulis ragino partijas atvirai pareikšti savo poziciją dėl progresinių mokesčių, bet pats atvirai savo pozicijos nepareiškė (bet, pagarba jam – asmeniškai pasakė, kad tai vienas iš dviejų dalykų, kuriems jie nepritaria).

Gera buvo ir V.Mazuronio pastaba, kad LPK „Žalioji knyga“ yra labai geras dokumentas vien jau todėl, kad visos partijos mano, kad tai apie juos.

A.Kubilius įrodė, kad dar neprarado humoro jausmo kai pasakė, kad konservatoriai, priešingai nei kitos partijos dar nepaskelbė savo programos, tad jiems bus lengviausiai atsižvelgti į LPK siūlymus.

Patiko ir R.Dargio primintas A.Bazausko pasisakymas, berods, po 2004 metų rinkimų, kai jis pasakė, kad pasibaigus rinkimams apie rinkimų programas kalbėti nebėra prasmės, nes reikia dirbti.

Bet juk labai nelietuviška būtų baigti tuo, kas patiko. Tai va, man žiauriai nepatiko, švyturėliai ir sirenos, atvežusios premjerą į renginį. Nors eismas tai buvo minimalus ir iki pradžios dar buvo kokios 3-4 minutės.

… Gerai jau gerai, kadangi esu iš valstiečių – man patiko naujasis LPK prezidentas. Jo požiūris į pasaulį ir į Lietuvą, atrodo, kiek kitoks nei prieš tai buvusio.

(2 balsų, vidurkis: 3,50 iš 5)
Loading...