Lietuvos konkurencingumas: per metus ir per kadenciją

Visada lengviau ką nors vertinti remiantis faktais, o ne kaip daro konservatorių politinis apžvalgininkas Bačiulis „by default“.

O faktai yra tokie.

Šiandien Pasaulio ekonomikos forumas paskelbė 2012-2013 metų konkurencingumo indeksą, kuriame Lietuvos pozicija iš esmės nepasikeitė: balų suma ta pati, vieta vienu laipteliu žemesnė, tačiau valstybių vertinta daugiau. Lyginant su 2008-2009 metų ataskaita (kadencijos pradžia) Lietuva yra stabilumo įsikūnijimas tie patys 4.4 balo ir beveik ta pati vieta (iš 44 į 45)

Bet, jei pažiūrėtume atidžiau, pokyčių esama: vieni jų teigiami, kiti nelabai, vieni susiję su valdžios sprendimais, kiti – nelabai.

Kadangi rinkimai, galima įdomu pažiūrėti, ką gero nuveikė nueinanti valdžia gerindama Lietuvos konkurencingumą.

Šiuo požiūriu svarbiausia yra PEF ataskaitos dalis, vertinanti vadinamąjį institucijų stulpą (pillar).

Pradėkime nuo to, kas gerai.

 • Kaip nebūtų keista visuomenės pasitikėjimas politikais per metus padidėjo nuo 2 iki 2,1 balo, nors Lietuva bendrame reitinge ir smuktelėjo iš 110 į 113 poziciją. (2008-2009 m. 69 vieta, balai nenurodyti)
 • Teismų nepriklausomumas – pažanga nuo 3,4 iki 3,5 balo, ir nuo 84 iki 82 vietos. (67 vieta)
 • Vėjais paleidžiama viešųjų finansų dalis proveržis nuo 2,7 iki 3 balų ir nuo 104 iki 90 vietos.(96 vieta)
 • Valstybės reguliavimo našta: pažanga nuo 2,8 iki 2,9 balų, išlaikyta 111 vieta. Primenu, tarp 142 valstybių. (48 vieta)

Kas nelabai gerai:

 • Kyšiai – pažangos jokios, tie patys 4,5 balo, nors galima guostis, kad kitur dar blogiau, nes pakilome iš 54 į 48 vietą. (nėra vertinimo)
 • Valdžios sprendimų skaidrumas – pažangos taip pat nerasta, tie patys 4,6 balo, tik vieta jau nebe 46, o 48, tai yra, kiti šioje vietoje stengiasi labiau. (64 vieta)
 • Favoritizmas valdžios sprendimuose – žemyn nuo 3,2 iki 3,1 balo ir iš 58 į 61 vietą. (81 vieta)

Sprendimus darykite patys.

 

(Dar neįvertinta)
Loading...
 • Lukas

  Jeigu būčiau psichologas, turbūt pamanyčiau, kad tamsta – latentinis homoseksualas, o paties aistros proveržiai vieno personos kryptimi, manau, jaučiami ir iš kitų planetų.

  • mielas Lukai, jei nesate psichologas, tai, sprendžiant iš tamstos komentaro, panašu, jau laikas nueiti pas jį.

 • Mauras

  Bus įdomu pamatyti ir WB Doing business, turėtų pasirodyti spalio gale. Dar reiktų paminėti, kad dalis vertinimų atspindi nuomones, nebūtinai faktus. Tai ypač taikytina korupcijos suvokimui.

  • Makmerfis

   Manau, tikrai svarbi pastaba, Maurai. Faktais čia, panašu, gali tapti nuomonės: iš tikrųjų – kaip, pvz., nustatoma, kad teismai tapo labiau nepriklausomi? Kažkas suskaičiuojama (bylų, skundų, persvarstytų sprendimų, korupcijos atvejų skaičius etc.)? Ar remiamasi socialinių tyrimų, apklausų duomenimis? Todėl operavimas neva „faktais“, mano galva, čia toks gana sąlygiškas dalykas.

  • Mauras

   bendrai vis labiau kyla noras balsuoti ne už tuos, kurie matuojasi konkurencingumą ir verslo aplinką, bet už tuos, kurie tai sugebėtų suderinti su Gini indekso mažėjimu. Jei tai žinoma ne per sunki ir ne per ankstyva užduotis ką tik praturtėjusiam ir valdžią gavusiam Lietuvos elitui.

   Dabar pažiūrėjus į spalvas, lygiuojamės į Indiją ir Latviją su Baltarusija, tuo tarpu kai beveik visa CRE ir Estija lygiuojasi į Skandinaviją, lenkiam net Ukrainą su Rumunija; nors žinoma lyginant su aukštesnės moralės valstybėmis, reikia atiduoti duoklę galimai didesniam šešėliui, kuris sumažina statistines mažai uždirbančių pajamas.