Lietuvai reikia stabo

Įspūdis toks, kad Lietuvai reikia stabo.

Geriausiai – karaliaus. Gyvenančio prabangiuose rūmuose, į kuriuos paprastam žmogui beveik neįmanoma patekti.

Karalius turi būti gražus, doras, geras, sunkiai prieinamas, tačiau dažnai matomas. Nuotraukose, plakatuose, knygose, televizijose.

Jo niekas iš tikrųjų nepažįsta, niekas nežino, ką jis iš tikrųjų veikia, kuo gyvena. Bet jis populiarus, žmonės jį myli, kartais net tikriausiai už jį meldžiasi nes jis net ne visai žmogus.

Jis – pusdievis. Autoritetas. Stabas. Kurį reikia garbinti. Nes kažką reikia garbinti.

…Iš pradžių buvo Ispanijos karaliaus vizitas Lietuvoje – LTV iš Prezidento rūmų transliavo iškilmingus pietus.

Po to – liepos 6-osios priėmimas iš tų pačių Prezidento rūmų.

Kam to reikėjo? Tikriausiai tam , kad tikintieji suprastų, kad pusdievis tikras. Tai – kaip ženklas. Kaip Šv.Marijos pasirodymas piemenėliui, kaip stigmos.

Kartu – tai padeda suprasti, kad pusdievis – tai ne šiaip sau žmogus. Kad jis bendrauja su kitais pusdieviais. Kurie lygiai taip pat neprieinami. Na, nebent per televiziją.

Šiandien – Lietuvos radijas tiesiogiai transliavo iš ten pat.

Visa tai tam, kad visi galėtume nors virtualiai prisiliesti prie stabo. Paglostyti televizoriaus ekraną ar priglusti prie radijo garsiakalbio, kai pusdievis taria atsisveikinimo žodžius.

Ir kartu suvokti, kokia praraja skiria pusdievį nuo paprasto žmogaus.

Turėsime dar vieną progą – rytoj Lietuvos televizijoje premjera. „Prezidento vienatvė“.

Filmas apie tą patį. Apie stabą. Apie pusdievį, kuris gyvena atskirtas nuo pasaulio. Nuo žmonių pasaulio.

Tokia jau dievų dalia – jie negali gyventi kartu su žmonėmis. Nes tada žmonės neturės ką garbinti, neturės kam nusilenkti ir neturės už ką pasimelsti.

Bet stabas – ne Dievas. Jis tik puasdievis. Todėl jo laikas – 10 metų – jau baigėsi.

Jau yra kalbančių, kad kito tokio nebus, kad jis pakėlė kartelę į neįtikėtinai aukštą lygį, kurio joks kitas mirtingasis niekada nepasieks.

Mirtingasis – taip.

Tačiau jau liepos 12 dieną Lietuvos televizija rodys ką tik sukurtą filmą, kuris vadinasi „Prezidentės portretas“.

Tikriausiai bus geras filmas.

Tik keista, kaip galima sukurti portretą, kai dar nėra objekto…

Bet tai tikriausiai nesvarbu. Juk stabą reikia kažkuo pakeisti. 

Pauzė šioje vietoje neleistina

Nes reikia, kad būtų ką garbinti, kad būtų už ką pasimelsti, kad būtų kuo tikėti.

Kažkaip prisiminiau istoriją:

A cult of personality arises when a country’s leader uses mass media to create a heroic public image, often through unquestioning flattery and praise

Gal laikas jau būtų atsikvošėti?..

(8 balsų, vidurkis: 4,50 iš 5)
Loading...
 • Arturas

  Kodėl jau būtų laikas?

  • Matotaupa

   Pritariu klausimui: kodėl dabar turėtų būti tas laikas? Kam to reikia? A.Račui, Arturui, man, dar keliems šio tinklapio komentatoriams, kam dar? Gal dar daugeliui žmonių, bet su žodeliu „gal“ – „Gal reikia, o gal tada būtų dar blogiau, kam rizikuoti…“

   • Kaip kam? Dėl SAVO gyvenimo perspektyvų. Man, pavyzdžiui, Artūras atrodo gerietis, bet jei nors akies krašteliu nežvelgčiau į jį įtariai (:)) ir netikėtai jis atsidurtų griausmingo korupcijos skandalo sukūryje, aš palūžčiau. Paprasta.

    Imkim, kad ir realius nutikimus. Maiklo Džeksono gerbėjai. Anot žiniasklaidos, kai kurie iš jų neištvėrė (!) savo dievuko mirties ir patys nusižudė. Vadinasi jiems Maiklas, o ne jie patys, buvo kokybiško gyvenimo garantas. Taip nebūtų nutikę, jei jie susivoktų, jog tik patys yra atsakingi už savo gyvenimą ir aklai kažkuo pasikliauti neverta, nors mėgti galima.

    P.S. Man pasivaideno, kad iššoko lentutė, jog Artūro svetainė atnaujinama ir parašyta buvo apie purvo vonias ir pan. Jums taip nebuvo?:OOO

 • Aras

  Karaliaus vizitas ir detalus pietų aprašymas yra svarbus įvykis pramogų stokojančiam kaimiečiui ar vos galą su galu suduriančiam miegamojo rajono gyventojui miestiečiui.
  Apie blogiausiąjį visų laikų Lietuvos prezidentą V. Adamkų išvis nėra ką daug kalbėti, rodenišką vienišiaus mąstytojo įvaizdį kuria su kaupu jam atsidėkojantys už snūduriavimą darbo metu, už parduotas pilietybes, įvairias aferas, už kartonkiemio su vaizdu į Gedimino bokštą palaikymą (paskutinė naujiena iš LŽ) ir pan. ir t.t.

 • romas

  Kadangi tingiu rašyti ir galvoti, tai sugalvojau surinkti google žodį „memetika“ ir, kaip tikėjausi, radau tokį studento darbelį. Visų pirma pacituosiu, ką jis rašo:
  „Šiaip, jei gretinti memetiką ir genetiką, kas yra dažnai daroma, tai pastebėjau viena dalyką – jei į genų inžineriją žiūrima su pagarba ir atsargumu, kuriami įstatymai, kontroliuojami genetiškai modifikuotų organizmų srautai, svarstomi moraliniai ir religiniai aspektai, tai į memų inžineriją niekas nekreipia dėmesio. Su ugnimi žaidžiam imho, patys save užsiprogramuosim.“
  Čia būtų atsakymas, kodėl yra taip, kaip yra :)
  O norintiems paskaityti tą darbelį, įdedu nuorodą:
  http://blog.hardcore.lt/mic/archives/000737.html

 • Gintaras

  Na nereikia taip piktai.. Aš asmeniškai nematau didelio skirtumo tarp stiliaus-gyvenimo būdo tipo laidų herojų ir aptariamų valdžios gyvenimo „kronikų“.
  Sutinku, kad pastarieji vis dėl to yra VALDŽIA, bet paskutiniai rinkimai parodė, kad nuo pop iki parlamento visai netoli.
  O ir terminas „pop-politics“ jau senokai įėjęs į politologijos žodyną.

 • Rimas Norvaiša

  Aš siūlau vieną pataisymą, ne Lietuvai reikia stabo, o žiniasklaidai reikia stabo. Visi straipsnyje cituojami faktai atsirado dėl žiniasklaidos veiklos, o žiniasklaida dar ne visa Lietuva.

  • Valentinas

   Belieka sutikti.

   • Matotaupa

    Negalima teigti, kad Lietuvos žiniasklaida egzistuoja atskirai nuo Lietuvos visuomenės.

    • Valentinas

     Kodėl negalima? Netgi labai galima kelti tokią hipotezę. Kažkodėl žiniasklaida nusprendė,kad iš Dalios Grybauskaitės reikia pradėti kurti stabą. Ar yra visuomenėje toks poreikis? Ar pati D.G. nori, kad iš jos būtų kuriamas stabas?
     Manyčiau, kad labai didelė problemos dalis yra žiniasklaidos nesugebėjimas pateikti konstruktyvų kritinį turinį, todėl belieka arba durnai tyčiotis iš politikų arba juos aukštinti.
     Beje, kaip kuriame stabai galime stebėti ir Artūro Račo pavyzdžiu, nes jis tapo blogerių stabu. Kiek žinau pats Artūras to nenorėjo ir neprašė, tačiau „masės“ susiorganizavo ir štai turime metų interneto žmogų, pranešimus blogerių konferencijose, interviu moterų žurnaluose ir t.t. Iš esmės nueitas tas pats kelias kaip ir Dalios Grybauskaitės. Asmeninės žmogaus savybės ir jo veikla patraukia dėmesį, tačiau permalta per gerbėjų mentalitetus išsiverčia į garbinimo apoteozę.
     Kai pradėjau rašyti šį komentarą net negalvojau, kad prieisiu prie esminės savo gyvenimo įžvalgos: Artūro Račo sėkmė ir Dalios Grybauskaitės sėkmė yra vienas ir tas pats, tik skirtingais mąstais :)

     • nerijus

      Valentinai

      Kaip galima kurti laidą apie D.G. be jos sutikimo?
      :)
      Negi esate toks naivus?
      Nepatikėčiau ;)

     • Tinklaraštija turi du stabus. Džiugas Paršonis daugiau besidomintiems kompiuteriniais dalykais, Artūras Račas – visuomeninėmis problemomis.

      Beje, aš jau kuris laikas siuntu, kad nepavyksta iš komentatorių bei kitų tinkaraštininkų tarpo išguiti žodžių – „blogeris“, „blogas“. Matyt, kalbininkai bus suklydę pasirinkdami silpnokus pakaitalus.

      Valentinai, sutinki būti mano stabu išsakomų minčių vingrumu?;)

     • Valentinas

      Nerijau,
      Nežinau. Reikia pažiūrėti ką jie ten parodys. Kadangi aš nežiūrėsiu, gal kas nors papasakos.
      Jei tai bus gilūs ir platūs interviu, kur ji pasakos apie savo vaikystės išgyvenimus ir tai kaip ji vardan tos Lietuvos ėjo į partškolą tam, kad griauti partiją iš vidaus, tai yra viena.
      Jei tai bus šiaip kažkada filmuotų kadrų koliažas įrėmintas atitinkamu šlovinančiu tekstu, tai kita.

     • Valentinas

      Ligita,
      Aš sutinku būti kieno nori stabu. Tik turėk omenyje, kad tokių piliečių kaip Arūnas, Giga ir panašių akyse krisi žemiau negu Rasa Juknevičienė :)

     • nerijus

      Valentinai
      Dėl tamstos, tikrai pažiūrėsiu…Pasikaustysiu kantrybe ir žiūrėsiu :)
      Rodys net 3 „stabukų“ filmus:

      AMB

      „šlepetės“

      „šlepetės II“

      O kiek prezidentų turėjome nuo 1992 metų?
      Jei rodyti, tai gal apie visus?

     • romas

      Manau, kad viskas yra kaip bet kurioje rinkoje – pasiūla stengiasi atitikti paklausą. Ar kalta pasiūla, ar paklausa? Abu dalykai yra tos pačios rinkos savybės. Gudrieji stengiasi įvairių svertų pagalbą kreipti paklausą arba pasiūlą sau naudinga linkme. Instrumentai informacinės visuomenės laikais yra labai efektyvūs.

     • Valentinas

      Romai,
      Tai ką jūs sakote yra teisinga. Tačiau pagrindinis klausimas ar žiniasklaida teisingai įvertina paklausą? Ar tikrai lietuviams reikia tik šlovinančių filmų? Jei taip tai lietuviai veršių tauta. Jei ne, tai žiniasklaida yra veršiai.

     • Musė

      Valentinai, norėjau parašyti praktiškai tą patį – interneto stabas A. Račas piktinasi stabų egzistavimu. Tai ko nesipiktinate, kad kažkas jus iškėlė dalyvauti metų interneto žmogaus rinkimuose, kad iš jūsų interviu ėmė, kad jus kažkas nufotkino? Kam leidotės? Patinka būti stabu?

      Aš pamaniau, jei A. Račas būtų caras, tai Valentinas būtų rūmų fotografas, o Fredis*, kaip žinia – rūmų klounas.

     • Muse, tamstos pastaba labai logiška.

      Bet, panašu, šiek tiek apsimetinėjate (bet jums tai įprasta). Ne kartą ir ne du šiame tinklaraštyje esu rašęs apie „račizmą“…

      O kai dėl interviu, tai jie juk ne apie mano vienatvę buvo:)

     • Musė

      Tai taip, kai garbina kitus – tai stabmeldystė, kai jus – račizmas…

     • romas

      Viskas kaip biznyje: yra suteikiami pasitikėjimo kreditai, reitingų agentūros tiria pasitikėjimą, kartais atsiranda pasitikėjimo deficitas arba ištinka politinis bankrotas dėl vertybių devalvacijos :)
      Pastebėjau, kad žodynas dažnai sutampantis ekonomikoje ir politikoje. Matyt tai nėra atsitiktinai, o dėl asociacijų.

     • romas

      Račas, kaip ir visi mes, yra primatas (žmogbeždžionė). Mums yra svarbus statusas ir nieko čia nepadarysi, nes mūsų rūšinis elgesys yra nulemtas genetikos. Nei vienas Račo vietoje nesielgtų šiuo požiūriu kitaip. Savo šiai genetinei aistrai patenkinti esame įsisteigę visokių titulų, apdovanojimų, mėgstame hierarchinę organizaciją ir pan.

     • nerijus

      Noriu priminti beždžionėlę, jei jau apie tai prakalbome?
      :)

      Nepykit, Artūrai, tai tik nepiktybinis kepštėlėjimas :)

  • Rimai, viena maža pastaba – žiniasklaidai nebūtų ką veikti, jei nebūtų stabų…kuriems patinka būti stabais…

   • Kancaras

    Tai kokios problemos, jeigu jau taip? Juk galima imti ir nepateikinėti stabų kaip stabų ir viskas, na nebent žiniasklaidai laisva ranka taikom tą pačią rinkos ekonomikos ideologiją: yra paklausa, bus ir pasiūla? Suprantu, kad ta simuliakrinė prostitucija visai kultūrai, plačiausia prasme, jau galą padarė, bet apskritai tai nusikaltimo bendrininkas yra toks pat vienodai kaltas nusikaltėlis. Deja.

   • xerksas

    Šiuo konkrečiu atveju – ne žiniasklaidai in corpore, bet A.Siaurusevičiaus vadovaujamai visuomeninei LRT. Tai privalu pabrėžti.

   • Rimas Norvaiša

    Artūrai, stabais tampama tada, kai juos tokiais padaro žiniasklaida. Todėl manau, kad žiniasklaida, nesugebėdama, ką nors gudriau daryti, kuria stabus ir tuo lyg ir žavisi.

   • Ilythiiri

    „Rimai, viena maža pastaba – žiniasklaidai nebūtų ką veikti, jei nebūtų stabų…kuriems patinka būti stabais…“


    Pirmas tavo tekstas, į kurį pagalvojau „eeee … wtf?“.

    Apie visą „stabų“ temą pasakyti turiu nedaug:
    – Aaaa, vėl apie media asmenybes.

    Heh, pawikinau, kad imesti link’ą nemokantiems naudotis internetu, ir radau daug savo argumentų … pasiskaityk, http://en.wikipedia.org/wiki/Media_personality , criticism paragrafą (:

    Anyway. Kurios mano mintys neparašytos ten.

    Visus man per žiniasklaidą žinomus politikus suvokiu kaip media personality, savo darbo specialistų sukurtą virtualią asmenybę. Kurios panašumas į realią su tuo pačiu vardu asmenybę atvirkščiai proporcingas besisukančių $$$ arba valdžios kiekiui.
    (Pramoginės media personalities užima visai kitą nišą ir apie jas nešneku.)
    Čia aishq apibendrinimas, nu bet.

    Tiek Adamkus, tiek Grybauskaitė, tiek tas pats Paksas – nė vieno iš jų aš nemačiau ir nesikalbėjau. Visą info apie juos 99% populiacijos, iskaitant mane, gaunu iš žiniasklaidos. Taip, tas žodis labai bjaurus, tiesą sakant (: Nu, dabar yra internetas, bet anyway.
    Informaciją gaunu tekstą/video. Nu bet, tai taip tik vadinasi. Iš tikrųjų gaunu produktą – visus tekstus ir video kuria/apdoroja profesionalai. Kam jeigu ne tau tai žinoti. Politikų atveju praktiškai visados kuria/apdoroja kryptingai, būkime realistiški (:
    QED

    Informacija apie įvykius su faktais ir/ar skaičiais kitas dalykas, bet ne apie tai, apie

    Tai tiesiog metodika, receptas … ir tu, Artūrai Račai, sakai: Kai aš nebegalėsiu naudotis šia metodika pateikti informaciją apie politikus/media asmenybes/idomius žmones/whatever, „… žiniasklaidai nebūtų ką veikti …“. Viso gero b%?at!

    Hello? Stengtis kuo įvairiapusiškiau ir bešališkiau nupasakoti kas, tavo ir tavo gerbiamų žmonių nuomone, idomaus ir/ar svarbaus vyksta ten, kur manęs/jo/mūsų nėra?
    Greita ir tiksli informacija – viena iš šiuolaikinės civilizacijos egzistavimo sąlygų. Tai svarbu. Todėl, pasiimdamas šitą darbą, tu pasiimi ir pareigą. Kaip policininkas įsipareigoja saugoti/gydytojas tavęs nepapjauti.

    Taigi – nuomonė mano pasikeitė. Dabar manau – sėdi tu savo gyvenime kaip Adamkus. „Man patogu. Aš svarbus.“

    Stereotypinimas, bet be stereotipu neapsieisi.

  • Jonas Žvelgaitis

   Gerbiamas Artūras Račas teisus, šimtu procentų teisus. Sutinku su 99 proc. gerb. Artūro parašytų minčių ir žodžių.

   TAČIAU.
   Tačiau nesuprantu, prie ko čia LIETUVA?

 • kolega

  10 balu

 • kolega

  10 balu Racui

 • Rimantas

  Na, tai laukiam nesulaukiam žurnaliūginio tyrimo, kaip DG panaudojo žiniasklaidą savo herojiškam įvaizdžiui kurti. Arba kaip tą pati darė VA.

  • Rimantai, atsargiau rinkitės žodžius.

   • Vaidas

    Darant protingą prielaidą, kad su anglų kalba nesipykstate, tenka konstatuoti, kad jokiais faktais nepagrįstos (bent jau čia) užuominos apie tai, kad Adamkus ir/ar Grybauskaitė *naudojo* žiniasklaidą asmenybės kultui kurti, garbės pačiam Jums nedaro. Patinka ar nepatinka stabais šiais asmenims būti – gal Jūs ir geriau žinote, gal pažįstate juos asmeniškai. Kuriami stabai ar nekuriami – diskusijų ir nuomonės klausimas. Bet sakyti, kad kuris nors iš minėtų asmenų aktyviai naudojosi žiniasklaida siekdamas kurdamas herojišką savo įvaizdį – reikalas kitas, ir čia jau kokio nors pagrindimo norėtųsi.

    • Vaidai, kažkaip prisiminiau istoriją apie Minedą… Pamenate interviu, televizijos reportažus, rašinius? O dabar pažiūrėkite į viską iš kitos pusės. Gal pavyks ką nors suprasti…

     • Vaidas

      Gal dėl to, kad Minedo istorijos labai nesekiau, o gal dėl bendro intelekto trūkumo Jūsų minties vis dar nepaveju. Ar norite pasakyti, kad Minedas irgi kūrė savo asmenybės kultą pasinaudodamas mass media? (Akcentas ant aktyvaus paties asmens (ne žiniasklaidos) veikimo, darant iš savęs stabą)

     • Vaidai, tai gal tada ir nevarkit… Likit prie nuomonės, kad aš nusišnekėjau.

     • Vaidas

      Aš nemanau, kad Jūs nusišnekate. Kol kas man atrodo, kad arba šįkart nutėškėte daugiau, nei sugebate pagrįsti, ir dėl to dabar sukate aplink įtraukdamas dar ir Minedą, arba parinkote ne tą citatą. Vienok, kas aš toks, kad man kažką įrodinėtumėt :) Laimingai.

     • Šmočiukas

      Vaidai, jūs visiškai teisus. Man irgi užkliuvo tas kulto darymasIS citatoje :)

     • Vaidai apie Minedą kalbu todėl, kad jis buvo pasirinktas kaip auka. Jis nesuprato, ką daro, tačiau užuot nekreipę dėmesio, žurnalistai iš jo tyčiojosi ir kūrė istorijas. Minedas jų nestabdė, nes tikriausiai nesuprato, kas vyksta, o žurnalistai patys sustoti nenorėjo.

      Kalbant apie V.Adamkų (ir, deja, D.Grybauskaitę) matome atvirkščią scenarijų: žurnalistai elgiasi taip pat, tačiau nei V.A., nei D.G. jų nesustabdo. Jei prie V.A. susireikšminimo ir įtikėjimo mesianiškumu jau buvau įpratęs, tai filmas apie prezidentę, kurtas tada, kai ji dar nebuvo prezidente, mane tikrai nustebino. Lygiai taip pat, kiap ir LTV sprendimas parodyti liepos 6-osios priėmimą prezidentūroje ar ta „Prezidento vienatvė“. Suprantu, kad LTV įsijautė. Bet juk galėjo prezidentas juos kiek ir pristabdyti. Jei būtų norėjęs, žinoma.

      Tai gal tiek. Tikiuosi, kad dabar pavyko paaiškinti. Jei ne, tikriausiai neduota:)

     • Valentinas

      Artūrai, šis komentaras daug aiškiau atspindi ką norėjote pasakyti ir šiaip prieštaravimų neturėtų sukelti. Klausimas yra ar gali prezidentas sustabdyti savo kulto kūrimą? Ar gali prezidentas arba Išrinktoji neleisti kurti filmo apie save?

      Visus kitus, ypač Arūną, Gigą ir Nerijų, prašau atkreipti dėmesį, kad Artūras Račas galvoja, jog išskirtinis žiniasklaidos dėmesys D.G. yra ne jos politinių technologų inspiruotas produktas, o savaiminis žiniasklaidos galvose gimęs procesas. :)

     • nerijus

      Ačiū, Valentinai, kad buvau pagerbtas :)

      Valentinai
      Tai kodėl D.G. nesustabdo, jei dar yra laiko?
      Kodėl nepasako:
      -STOP, brangieji, man šito nereikia.

      Oj, kaip jei reikia, oj kaip reikia…

     • nerijus

      Valentinai
      Artūro išsakytas mintis suprantame skirtingai ir dėl tos pačios priežasties mes diskutuojame.
      Manęs neįtikino Jūsų rašliava :)

      Bet Jums Valentinai jau haliucinacijos- kur Jūs matote Arūną ar GIGĄ?
      Nevartojat vaistų, kaip romas?
      :)

     • Nerijau,
      Kas per žodžiai? Rašliava, haliuciacijos. Ir tai po viso to kas tarp mūsų buvo?

     • nerijus

      O kas buvo?
      Kažko nesupratau?
      Kodėl paveikslėlis kitoks?
      Žinokit, jau buvau pasisgedes Jūsų?
      Sunku, su Jumis, konservatoriai…
      :)

     • romas

      Aš teisingai supratau Račą :) Bet be intereso vistiek nieko nebūna. Landzbergis labai mėgo, kad jį gerbtų ypatingai, ir, manau, tuo buvo pasinaudota ne kartą (ne veltui puikybė yra yda).

     • mdxacuk

      LandZbergis – apie ką tokį jūs čia?

     • romas

      Būna,kad parašai ne taip. Norėjau, kad būtų s vietoje z, bet taip jau gavosi :(

 • Viole

  Geras Chris Landreth 4min. filmukas „Bingo“ apie smegenų „praplovimo“ arba „suvalgymo“ technologijas:
  http://trueshorts.ru/?p=62
  (full screen – pelės dešin. paspaudus ant vaizdo, po to kair. ant „gro?er“)

 • A.G.

  Ir aš manau, kad čia žiniasklaidos (mat tas žodis labai bjaurus, tiesą sakant) problema.
  Juk pvz. Švedijos Karalius Karlas XIV Gustavas – kuklumo, gerų iniciatyvų Planetai įsikūnijimas (kuklumo, nes žinodamas, kad mes visiškai net savo šalyse menkai žinomi žmonės (juk ne zvonkės esame) – vedė koliukviumą su keleta personų (ne salei profesorių garbių). Praktiškai paaukodamas dvi dienas bei vakarą priėmimui.
  Žinau, kad šito nepadarytų net mūsiškis koks nors vakarykštis šoferis, staiga patapęs milijonieriumi.
  Taigi, tie žmonės yra tikrai nusipelnę pagarbos ir kad juos kviečiasi – gerai daro.
  Kas kita žiniasklaida – kai tai aprašinėja, kaip zvonkių (čia sinonimas – Lietuvos jaunimo nuopoliui) apatinius.
  Iš vis su žiniasklaida jau laikas užraukti (kaip sakiau jau, jei man žinomoje srityje vien briedai ir kai pora atvejų ne, atrodo tokį žurnalistą išbučiuotum kaip Tautos didvyrį, reiškia ir kitose srityse tas pats – tai kam tuomet laiką gaišti…).
  Tad antras taigi – čia manau parašyta ne apie stabus, bet apie žiniasklaidą.
  O dėl stabų taip.
  Prisiminus, kaip buvo laidojami du genijai Kremliuje (kiek žmonių žuvo spūstyse, kaip…), prisiminus kitą genijų, kurio klausydavosi sausakimšos aikštės ir stadijonai (kaip jau buvau sakęs – tik neranda dabar liūdininkų ten buvusių…).
  O prisiminkime mūsų naujus stabus, po 1990 m.
  Pagaliau ir sporto ir t.t. stabai… tų stabų sirgaliai, griaunantys viską, kas pasipainioja aplink…
  Iš tiesų, žmonės tik išvaizda panašūs į žmones… mes turėtume pagaliau atskirti tuos dvikojus nuo žmonių ir jiems sukurti visiškai kitą konstituciją matyt…
  Tų dvikojų procentas, kurie turi savo stabus apie Tautą pasako beveik viską, kaip panašiai tai, kiek kuri Tauta pvz. X a. turėjo mūrinių pilių… (kaip žinia, Lietuva tuo klausimu, kaip ir apsikrikštijimo, – atsiliko kelis šimtmečius… kaip galima manyti ir visais kitais panašiai tiek pat).
  Tema labai reikalinga, bet galima paimti ir giliau… o karaliai manau savo vietoje, duok Dieve kada nors jį ir Lietuvai turėti.
  Bet ar tiems dvikojams reikia – juk kaip priešinosi valstybingumo simbolio statybai (didelė pagarba Didžiajam Algirdui dėl to – beveik vienintelis, kuris suprato, įvertino viso to neįkainuojamą vertę).

  • nerijus

   A.G.
   Kam mums tie karaliai?
   Kažkoks Mindaugas panoro sau dėmesio ir užsikarūnavo, o kas iš to, eiliniam, biednam lietuviui- nieko…
   Čia tik pavyzdys, kaip vienas žmogus, dėl savo ego nusprendžia tolimesnį valstybės ir jų žmonių likimą.

   • A.G.

    Na matote, matome, kad su demokratinais rinkimais visur, ne tik Lietuvoje, – visiškas fiasko (išrenka kelių šeimų piniginės – kaip ir anksčiau Kremliaus politbiuras… 1:1).
    Žmogus nėra patikima būtybė, štai kas.
    Kažkaip reikia labiau remtis elitu (kuris taip pat ištirpo jau… jo jau Vakarai neturi, o mes gal ir neturėjome…), jei norime išlikti Žemėje, kaip žmonės, o ne dvikojai.
    Vienžo, žmonių valia – bankrote. Nereiktų dar vis kišti galvą į smėlį… jie nenusipelno pasirodo kitko, kaip būti po botagu, taigis (vardant, tikrai jei to pakaktų galčia ir savo kūną paaukoti, jei būtų manoma, kad…).

    • Valentinas

     A.G.
     Aš visiškai pritariu, kad monarchija arba diktatūra yra pačios geriausios valdymo formos Lietuvai. Vienintelė sąlyga:
     Monarchas arba diktatorius turiu būti aš :)

   • Aha, XIII amžiuje Mindaugas turėjo būti susipažinęs bent jau su Montesquieu, Hume’o, Locke’o, de Tocqueville’io ir, žinoma, NK95 idėjomis, ir, verčiamas karūnuotis, klykti „Piliečiai, jūsų konstitucinėms teisėms iškilo grėsmė! Tik respublika šiomis sunkiomis išorinio pavojaus ir vidinio neapibrėžtumo sąlygomis gali užtikrinti harmoningą nacijos raidą! Tegyvuoja trilaukė sistema! Tegyvuoja po kelių šimtų metų pareisianti valakų reforma! Šalin feodalizmą!“
    Homunculi quanti sunt cum recogito… :(

    • Aidai, už šį komentarą ploju katučių:)

     • Savo ruožtu, katutės už nuorodą į Č.Laurinavičiaus straipsnį. Su daug kuo nesutinku, tačiau medžiagos diskusijoms – apstu. O svarbiausia – argumentuotos oponuojančios medžiagos. Retai tai nūn pasitaiko, nugražulintoje, nusongailintoje ir apskritai nususintoje viešojoje erdvėje… :(

    • Kas ploja katučių, o kas uždeda pliusiuką :)

 • nerijus

  Kas tuos filmus/ trancliacijas žiūri?
  Kam jie reikalnigi? Gal tiems patiems- mūsų „elitui“?
  Kodėl taip, netikslingai naudojamos lėšos iš mūsų visų biudžeto?
  Jei Jums reikalingi karaliai, princesės- važiuokit į Ispaniją, Angliją, Belgiją ir t.t. Pabūsit šalia savo monarchų.
  Šis šou, kuris vyko liepos pradžioje ( karūnavimo dienos proga ), labiau buvo skirtas Vatikanui- pagerbiant žuvusį nuo lietuvių/ pagonių rankos. Taip, norima buvo įsiteikti krikščioniškajam pasauliui ir POMPASTIŠKAI ATSIPRAŠYTI. Net popiežius atsiuntė savo tarną, kuris stebėjo Dainų šventės uždarymo koncertą.
  Kodėl nebuvo pakviesti kito tikėjimo „vadukai“: musulmonų, stačiatikių, krišnos, judaizmo ir t.t.?

  • romas

   „Jei Jums reikalingi karaliai, princesės- važiuokit į Ispaniją, Angliją, Belgiją ir t.t. Pabūsit šalia savo monarchų.“
   Nerijau, endmik.lt radau tokį tekstą:
   Stabligė
   Paplitimas, rizika keliautojams
   Stablige užsikrėsti galima bet kurioje šalyje. Ligos sukėlėjai gyvuoja žolėdžių gyvulių ir žmonių žarnose, todėl jų yra dirvoje, mėšle, taip gali patekti ant daiktų. Stablige užsikrečiama pro pažeistą odą, kai žaizdos užkrečiamos dirvožemiu. Keliautojai turėtų būti apsaugoti nuo stabligės, nes bet koks sužeidimas kelionės metu gali būti šios ligos priežastimi.
   Skiepijimas
   Nuo stabligės skiepijama atsižvelgiant į asmens amžių (pagal skiepų kalendorių, revakcinacija kas 10 metų). Susižeidus skiriama skubioji stabligės imunoprofilaktika.
   Lietuviai mėgsta važiuoti į Angliją ir Ispaniją. Greičiausiai nepasiskiepijo, todėl kyla problemų Lietuvoje.

   • nerijus

    romai

    Nesergate kiulių gripu?
    Pasitikrinkite, nes man kyla įtarimų…

    • nerijus

     Norėjau parašyti kiaulių :), o ne taip, kaip pagalvojote :)

    • romas

     Nerijau, sergu stablige. Mano stabas yra Kubilius. Geriu vaistus, bet nepadeda:)

     • Valentinas

      Romai,
      Patariu įsivaizduoti, kad Kubilius tėra tam tikra materijos koncentracija, kurios atomai ilgainiui išsivaikščios kas sau. Iš saujelės atomų daryti stabą? Nelygis :)

     • romas

      Valentinai, Kubilius yra ne tie atomai, o tai, kas su tais atomais vyksta. Žmogus yra procesas, o ne daiktas, todėl aš į Kubilių žiūriu kai į reiškinį (pvz. vaivorykštę) :)

 • nerijus

  Jei jau kalbame apie stabus, tai puiki nuoroda apie Rusijos valstybės „stabą“ G8 susitikime:

  http://vario.ru/2009/07/09/tjazhelye_budni_prezidenta_5_foto.html

  Vertinkit patys. Man atrodo, kad jis tikrai mauktelėjęs :)

  • WU

   Suprantu, kad kokias dvi nuotraukas galima prigauti netyčia, bet penkias :) Primena Jelceno laikus :)

  • Valentinas

   Nerijau,
   Rusijoje tokios nuotraukos jam tik pridės populiarumo. Pagaliau pasirodys kaip savas bičas, o ne koks tai prakeiktas inteligentas.
   O šiaip neabejoju, kad nagus čia prikišo Berluskonis.

  • Musė

   Gražus labai kostiumas. O jie visi trys specialiai kostiumų ir kaklaraiščių spalvas susiderino? Kas išmano, kaip pagal protokolą turi būti? Mdxacuk?

   • mdxacuk

    Muse, nežinau, kodėl jums pasirodė, kad aš galėčiau išmanyti protokolą ir kostiumus? Gal geriau Fredžio būtų klausti – jis vaikšto į ZARA, nepraleidžia be dėmesio juodų liemenių ir kitokių aprangos kodo iškraipymų ir yra vienu laipteliu aukščiau už plebsą?

    Bet kas įdomu, aš irgi kaip tik atkreipiau dėmesį į tuos šlipsus ir net truputį susinepatoginau, nes ir maniškis tamsiai mėlynas su vos pastebimais taškiukais. O čia ir jūs su savo klausimu – ne pirmą kartą pastebiu kažkokį mistinį telepatinį ryšį.

    Kostiumas, manau tvarkoj. Vat šiandien pavarčiau naujausią „Stilių“, tai ten labai prastai atrodo Zuokas. Visi su mėlynais, tik jis vienas su pilku, pigiai atrodančiu ir dar (košmaras!) išaugtu. Jau nekalbant kad Zuokienė prie jo su savo geltona skara – kaip karvei balnas.

    • Musė

     Mdxacuk, geras :) Nežinau, kodėl nusprendžiau, kad jūs galite išmanyti protokolą, man taip tiesiog susišvietė :)
     Šiaip Zuokas paprastai gerai rengiasi, keista. O A.Zuokienės suknelė graži, tačiau galėjo neaukoti grožio dėl šilumos kaip kokia bobutė apsisiausdama skarele.

     (Negaliu patikėti, kad solidžiame politikos ir visuomenės aktualijų tinklaraštyje plepame apie sukneles ir kostiumus, bet Fredis pirmas pradėjo)

     Užtai A. Adamkienė atrodo kaip visada tobulai, Siaurusevičienės suknelė (akivaizdžiai J. Statkevičiaus)idealiai dera su Siaurusevičiaus kaklaraiščiu ir plaukais, V. Navickas ir D. Kreivys neblogai atrodo, M. Adomėnui reikėjo rinktis raudoną, o ne violetinę nosinaitę, kad derėtų prie savo drąsios žmonos. Premjeras su premjeriene labai jau monotoniškai atrodo.

     Tokios būtų mano įžvalgos šia aktualia tema :)

     • mdxacuk

      Labai ačiū už nuomonę. Būtinai vakare susitikrinsiu, nes ne viską spėju pastebėt. Premjerienės maišas man irgi užkliuvo. Kur tokius sijonus siuva?

 • Stabų visada reikėjo ir reikės. Žmonėms reikia lyderių, kita dalis juos supranta kaip stabus. Tam tikra dalis internautų ir šio blogo autorių laiko pavyzdžiu ir stabu. Kiti skaito stilių ar perka žurnalą „žmonės“ (ar pan.). Poreikis tikėti (na, kad ir mūsų naująja prezidentė- puikus stabo pavyzdys, dar nieko nenuveikė o 60% tautos ja tiki kaip nauju mesijumi).
  Nėra ko piktintintis ar bandyt atsikvošėt. Nenorite įsijunkite kitą kanalą, nepatinka- neskaitykite šito blog’o.

 • Iš kairės

  Ir man įspūdis, kad be karalių mes negalim.
  Negali švedai, norvegai, ispanai…. kiek daug tų karalių esama…
  Tik ta negalia kiekvienos tautos kitokia. Štai Norvegijos karalius, mačiau, regis praėjusio sekmadienio rytą pėstute link naujosios ambasados ėjo. Be švyturėlių. O mūsiškiai kai kurie ir ne karaliai – su švyturėliais, apsauga, žmonomis ir uošvėmis per miškelį Žalųjų ežerų gatve – avarinę situaciją sudaro…
  Taigi anie galm nuo dievo, tik gerai išauklėti, o mūsiškiai, kaip mes – o, Bingo-o…
  Nežiūriu aš tų filmų. Man savęs ir laiko gaila. Neklausau ir tiesioginių transliacijų iš iškilmingų pietų.
  Bet man norisi „gėrio ir grožio“, tad kaskart tikiu, kad gal šį kartą apsirikom mažiau negu anksčiau ir DG nebus o-Bingo-o. Gal ir fredžiu nebus, kas kad dešinioji. Gal is penktoje kolonoje nežygiuos, kas kad kažkas jau ruošiasi antis išleisti…
  Džiaugtis reikia savo galva, kol ji funkcionuoja.Tad gali ir kritiškai, ir su jumoru, ir su viltimi, ir be vilties į viską žvelgti. Viskam saikas ir laikas. Ne karaliai, po paraliais, o mes atsakingi – ką pasidarom, tą ir turim… O turim visko.

 • urvinis

  Burblentojai. Pasižiūrėkite, koks „stabas“ daromas iš Obamos.
  Kad ir šitą, pvz. Gražios nuotraukėlės, charizmatiškas stabas. Ir niekas taip jau ypatingai nelieja ašarėlių, nerėkauja, kad USA su visu pasaulis yra nuprotėję runkeliai. Stabai žmonėms yra reikalingi, su jais linksmiau. Bent jau būna ką apkalbinėti.

  http://www.boston.com/bigpicture/2009/07/president_obamas_first_167_day.html

 • Šmočiukas

  Kažkoks labai keistas ir vos ne isteriškas Artūro įrašas. Žinau, kad jam nepatinka Adamkus (nors lyginant su Paksium arba tuo pačiu AMB, tai jis kaip koks dangiškas ufonautas gerąja prasme atrodo).
  Na, bet jeigu Artūrui atrodo, kad Lietuvoje buvo (yra?) Adamkaus kultas, tai čia jau virsk iš koto. :)))
  Ir Grybauskaitės kulto nebus. Ir apskritai kategoriškai nesutinku, kad lietuviams reikia stabo (iš kur tokia išvada dėl kelių „Gyvenimo būdo“ stiliaus laidelių?). Gal, Artūrai, supainiojote mus su rusais – va jiems stabas (tvirta rankelė, pasakanti, ką reikia daryti, kad galvoti nieko nereiktų) būtinas.
  Lietuviai kaip tik – nihilistai, bambekliai, niekuo nepasitikintys ir neturintys jokių autoritetų.

  • mdxacuk

   Dėl Pakso gerai pastebėta. Bet Pakso statusas šitam tinklapy kaip numirėlio – apie jį arba gerai, arba nieko. Jeigu Adamkui arba Grybauskaitei prikišami kažkokie filmukai, tai ką jau kalbėt apie Paksą? Juk būtent apie jį sukurtas toks herojinis kinoepas, ir kulto lipdymas yra paties Pakso pasirinkta strategija (gerai, tegu kažkieno pakišta). Kitas dalykas, kad nuo didingo iki juokingo – vienas žingsnis.

   • Valentinas

    mdxacuk,
    Rizikuojate prikelti Gigos, Arūno ir Orkos internetines vėles reikšdamas tokias mintis apie Paksą :)

   • mdxacuk, kartojate, berods, Musės, klaidą darydamas išvadą, kurios niekaip negalėtumėte pagrįsti. Bet suprantu – ne visi juk turi būti panašūs į mane.

    O dėl filmo apie R.Paksą jūsų pastaba labai į temą, nes buvo ne vienas filmas. Ir galbūt tamstai nebus sunku prisiminti, kada ir kur buvo sukurtas pirmasis.

    Beje, jei gerai pamenu, buvo filmas ir apie V.Uspaskich. Gal prisimenate, kas jį sukūrė?

    • mdxacuk

     Spėju, kad čia iš jūsų klausimų būsimiems žurnalistams repertuaro.

     Aš nesu Pakso fanas ir specialiai nesekiau jo aktorinės karjeros. Prisimenu bent kokius tris filmukus po 20-30 min, vieną ilgą ir dar vieną labai meninį herojinį mistinių užuominų filmą. Išeitų lyg ir 5, bendroj sumoj kokios 4 valandos. Bet ką jūs vadinat pirmuoju, tikrai neturiu žalio supratimo. Kaip nežinau kas ir už kokius pinigus lipino šitą stabą. Smulkių šriubelių kaip Matulevičius aš neskaitau.

  • Matotaupa

   Adamsius – ufonautas. Gerai čia pasakyta, tik apie gerąją prasmę jūs čia veltui užsiminėte.

 • Dimes

  Vokietijoje Prezidentas yra gerbiamas, Suomijoje Prezidentė yra gerbiama, Latvijoje Prezidentas taip pat yra gerbiamas. Lietuvoje kaip? Negalima gerbti?
  Račas sako, kad reikia stabo ir nusako koks, anot piliečių, turėtų būti Prezidentas. Betgi Konstitucija jį įpareigoje tokiu būti. MES NETURIME PARLAMENTO AUKŠTESNIŲJŲ RŪMŲ, KURIE GALĖTŲ ATSTOTI PREZIDENTO VETO GALIĄ ARBA SUSTABDYTI ŽEMESNIŲJŲ RŪMŲ PRIIMTUS ĮSTATYMUS. Reikia įsisąmoninti tai vieną kartą.

  • Dimes, jūs kažką ne taip supratote. Bet, žinoma, tai tamstos teisė:)

  • Atleiskite už chamizma, bet tai kažkokie paistalai.

 • Roco

  Skaitau kad tokia didžiule proga derėtų mums atsidėkoti Prezidentui. Pvz Sekamdienį visi išeikime į gatves su tapkėm.
  Bet kadangi dar ne Sekmadienis sukuriau aš Prezidentui toki pamfletą: (kurį kiekvienam derėtų išmokti mintinai)

  Tu senoli iškilmingas
  Pasipuošęs iš Amerikos madingas
  Galvą tu laikai oriai
  Tavo veidas – saulės spinduliai

  Tarnavai mums dešimt metų
  Buvome mes Tau vergai
  Neverti mes Valdai Tavo batų
  Bušą atvežei Tu mums antai

  Pasiilgsim mes Taves Valdeli
  Melsimės mes už Tave būriais
  Ragana iš Briuselio baisioji
  Tavęs niekad nepakeis.

  Mylėjai Tu tyrai visus
  Bet ne visi Tave mylėjo
  Brazauskas priešas Tau nuožmus
  Tapkes Tavo čikagiškas atimt norėjo

  Dešimt metų Tu buvai mums Saulė vakarų
  Brudą paksą nuvijai kaip katė pelę
  Pakeitei Tu mūs gyvenimus iš pamatų
  Iškėlei taip aukštai kartelę.

  Būk palaimintas senoli šventas
  Pensijon išėjęs išdidžiai
  Saulėtas bus Tavasis meksikoniškasis krantas
  Istorija įvertins tave palankiai…

 • eretikas

  Vienos tautos linkę į stabus , kitos ne. Ir reikia visomis išgalėmis tolti nuo tos pirmykštės būsenos, kai žmonės išgyvendavo ne savo proto galiomis, o sekdami savo vadukais. Ta būsena (kylanti iš nepasitikėjimo savo sugebėjimais) užfiksuota dar viščiuko genuose – sekioti paskui perekšlę. O evoliucijoje mes genų beveik nepametame, jie modifikuojami. (Kaip mokslo tyrimais įrodyta, net apie 50 proc mūsų genų yra bendri su bananu, o 97 proc. su – beždžione).
  Ir visokios jaunimo sambūrių mados malonios tik dėl to, kad išjudina senuosius instinktus-gaivalus. Ta savybe naudojasi ir koncertų ir valstybinių mitingų organizatoriai. Rezultato pavyzdžiai – Š.Korėjos ar Mao Kinijoje iš gyvų žmonių paveikslai, arba tokių masių valdymo specialistų, kaip 1933 Vokietijoje, prasibrovimas į valdančiuosius.
  Jei mes kuriame civilizaciją, tai reikia išmokti atpažinti ir kovoti prieš, kažkada buvusius naudingais, instinktus, dabar tapusiais pavojingais. O tai paprasta : išmokykit žmones gerbti savo požiūrį, savo nuomonę, ir kritiškai žiūrėti į mass media organizuotą požiūrį.

 • Berods Volteras sakė – jei nebūtų Dievo, reiktų jį sukurti. Jis pats bedievis buvo, tačiau suprato tikėjimo prasmę ir reikšmę. Mes iš tiesų ieškome ne stabo, o Dievo, tiesiog mūsų prigimtis tokia, kad stabai mums geriau suprantami. Bet, o ar įmanoma gyventi kitaip? Niekuo netikint, arba jei norite, nieko negarbinant? Jei mes kuo nors tikime arba garbiname – ar visada tai turi turėti realų pagrindą? Mūsų stabas gali mus nuvilti, bet ar tie lūkesčiai kuriuos į jį įdedame ar ir tuomet jie liks beprasmiai? A. Sverdiolas pasake, kad Lietuvoje pasidarė itin lengva susikurti protingo žmogaus aurą – pakanka apsiskelbti niekuo netikinčiu, visus išvadinti vagimis, o optimistus priskirti kvailiams.

 • austras

  Gerbiamas Artūrai, ar pamenat tą pastabą apie Michaelą Jacksoną? :) Vis apie tą patį siūliau parašyt :) Koks skirtumas, kai mūsų sąlygom – Valdas Adamkus, Amerikos – Obama ar Jacksonas. Ir tikrai jokio skirtumo, tiems, kam pavadinimai „Akropolis“ ar „Ermitažas“, sukelia asociacijas su Šeškinės kalvom, ir tikrai ne su Atėnais ar Peterburgu. Jiems ir skiriamos „Prezidentų vienatvės“ ar „Prezidenčių portretai“. Ir tikrai ne jiems – Artūro Račo blogas. Čia ir slypi žurnalisto Artūro Račo tragedija – noras, kad būtų kitaip, nei yra :) Lyg ir „už paprastus žmones“, tačiau kartu ir prieš, nes vis tiek – „paprasti žmonės“ tik familiariai paplekšnos per petį, bet nesupras.
  Pašnekėjau, kaip elitaristas, nes būtent elitaristines mintis iššaukia seniai lauktas Artūro Račo straipnis. Pagarba Jums.

  P.S. O jei pakasinėtumėm giliau – pusdieviai gyveno visais laikais ir mes nei pirmi, nei paskutiniai. Pavyzdžiui:
  laikmetis – tarpukaris, vardas – Smetona.

  • nerijus

   austrai

   Su tamsta norisi išgerti alaus. Daugiau nieko negaliu pridurti ;)

 • Šita tema manęs visai neužkabino, nes iš principo nesutinku su tinklaraštininko teiginiu. Jei žmonės „prie dvaro“ kažką kurpia – jų reikalas, tai jų išgyvenimo sąlyga. Yra toks literatūrinis personažas Dičius, naujųjų laikų realus herojus – Siauras.
  Toliau. Mūsų valstybė yra susifragmentavusi, Telšiuose „stabas“ – Paksas, Šalčininkuose – LRA, Tomaševskij, Molėtuose – Stundys, krikščionys demokratai, Vilniuje – Steponavičius, liberalai, Antakalny – Kubilius, TS, Palangoje – pusryčius viešbutyje įperkantis turtingas poilsiautojas iš Rusijos, Kazachstano, Baltarusijos.
  Kodėl vieni žmonės labiau mylimi, o kiti mažiau, yra visuotinai mylimi arba nemylimi? Geras yra tas, kuris moka gražiai pašnekėti, neturi bjaurių charakterio savybių ar moka jas meistriškai paslėpti, dailių veido bruožų, tankios vešlios šukuosenos. Tokie ir yra VA, DG iš dalies Paksas, Uspaskich, Zuokas. Taip taip – šie irgi stabai. Lansbergis – antiherojus, nes visi minusai sukrenta į jo personą. Žiūrėkite: Laivės lyga – autsaideriai, herojinis judėjimas buvo Sąjūdis, nors šių organizacijų siekisi buvo tie patys.

 • Pranas

  Tai kad buvo jau stabas, Rolka Paksas… ir „veiklus“ žmogu

 • Tomas

  o aš manau, kad Lietuva ir lietuviai turi stabą, ir tuo stabu nuo likusio pasaulio nesiskiria (bent jau nuo didžiosios jo dalies, i kurią ir mes lygiuojamės). tai PINIGAI. Ir visai nebūtina šito faino dievuko įasmeninti karalium, prezidentu ar kitu gyvu….