Lietuva po ES sprendimo: kaip ufonautas skydinėje…

Prieš porą mėnesių stebėjausi, kodėl po neeilinio Europos Sąjungos viršūnių susitikimo dėl Rusijos agresijos prieš Gruziją rezultatais kartu džiaugėsi ir Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus, ir Rusijos premjeras Vladimiras Putinas. 

Taip pat – kodėl po to susitikimo kartu nesidžiaugia V.Landsbergis ir A.Račas…:)

Šiandien jau galime niekuo nebesistebėti, nes žinome atsakymą: jokios ES konsolidacijos, apie kurią rugsėjo mėnesį pompastiškai kalbėjo Lietuvos prezidentas, nėra, o santykius su Rusija šis blokas grindžia ne vertybiniu, o dujų ir naftos pagrindu.

Grubiai kalbant, ES Lietuvą šį kartą išdūrė. Ir ne tik „vakariečiai“, kurie pasak V.Landsbergio, niekada nesuprato ir tikriausiai nesupras, kas yra ta Rusija, bet ir Lietuvos didysis strateginis partneris – Lenkija, palikusi Lietuvą ant ledo pačią paskutinę akimirką.

Gaila ES. Nes ji po vakarykščio sprendimo pasidarė panaši į A.Brazauską ir A.Valinską kartu sudėjus. Žada viena, daro kita, kalba ir neatsimena, ką kalbėjo vakar, lemena frazes, kurių pati nesupranta, meluoja ir nerausta.

O juk dar rugsėjo mėnesį visi ES vadovai pasirašė po dokumentu, kuriame buvo labai aiškiai pasakyta: „Kol kariai nebus atitraukti į pozicijas, kuriose jie buvo iki rugpjūčio 7 dienos, derybos dėl Partnerystės sutarties bus atidėtos“ (Until troops have withdrawn to the positions held prior to 7 August, meetings on the negotiation of the Partnership Agreement will be postponed).

Lietuva šios pozicijos garbingai laikėsi iki galo, tačiau liko viena.

Nesiimu spręsti, ar tokia pozicija buvo visiškai teisinga kalbant apie didžiąją politiką ir žvelgiant toliau į ateitį, tačiau vertybiniu požiūriu ji man priimtina.

Kita vertus, tai, kad Lietuva, gindama savo strateginę poziciją liko be sąjungininkų, verčia susimąstyti, ar teisingai buvo pasirinkta taktika. Tai ypač aktualu šiandien, kai aiškėja, kad naujuoju užsienio reikalų ministru taps V.Ušackas, kuris tikriausiai nebus konservatorių politikos įgyvendintoju.

O jei ne, tai labai tikėtina, kad Užsienio reikalų ministerija vėl įgyvendins savo užsienio politiką, kuri tegul ir pastaruoju metu iš esmės galbūt ir teisinga, vis dėlto gali sukelti rūpesčių valstybei.

Juk, pavyzdžiui kalbant apie pastarąjį ES sprendimą, kažkas tikriausiai privalėjo pasidomėti, ko vertas buvo beveik jo išvakarėse išdidžiai suraitytas Lietuvos prezidento autografas šalia Lenkijos prezidento parašo, leidęs V.Adamkui ir Lietuvai dviems dienoms pasijausti didžiosios tarptautinės politikos veikėjais ir po to tėkštelėjęs veidu į purvą.

Ar tas kažkas neturėjo būti Užsienio reikalų ministerija (nes tikėtis to iš prezidentūros vargu ar būtų galima)? Ar nebuvo galima prieš imantis gana radikalių veiksmų pabandyti išsiaiškinti, kokia bus Lenkijos Vyriausybės pozicija? Juk jei Vyriausybė nevaldo Lietuvoje, tai nereiškia, kad taip pat yra ir Lenkijoje.

O gal ministerija tiesiog nusprendė dar kartą pabandyti prajoti baltu arkliu ir tiesiog pakišo prezidentą, kuris kartais atrodo tikrai naiviai tiki, kad nuo jo pozicijos ir veiksmų priklauso galutiniai sprendimai.

Atsakymų neturiu, tačiau dėl vieno dalyko beveik neabejoju: V.Putinas šiandien tikrai džiaugiasi, o štai V.Adamkus spėju – ne.

O Lietuva, žvelgiant iš Europos Sąjungos, šiandien tikriausiai panaši į ufonautą skydinėje. 

Jautiesi išdidus, tačiau nežinai, ar išeiti, ar pasilikti. O paskambinti ir pasiguosti nėra kam… Ir blogiausia, kad niekas gelbėti neatvažiuos.

(8 balsų, vidurkis: 3,88 iš 5)
Loading...
 • Anonimas

  Hm… Apsiš… EU, o kalta liko LT. Straipsnis apie tai. Labai žurnalistiškai, kaip jau įprastą Lietuvoje.

 • Anonimas

  „Žada viena, daro kita, kalba ir neatsimena ką kalbėjo vakar, lemena frazes, kurių pati nesupranta, meluoja ir nerausta.“ – taigi čia Paksas, o ne AMB su Valinsku.

 • Anonimas

  Kita vertus, p. Racas visai teisingai pastebi, kad kai kas pakisineja pati nebespejanti susigaudyti aplinkoje prezidenta, o visa Lietuva padaro savo zinybines (URMines – valstybininku) politikos ikaite.

 • Anonimas

  atsiprašau už off-topic :)
  Artūrai, būtų įdomi Jūsų nuomonė apie http://war080808.com/

 • Anonimas

  Arturai, o kaip zurnalistui gal iseitu su maziau klaidu rasyti..

 • Simai, Jūs čia apie ką?…:)

 • Anonimas

  O kaip del to kad Gruzija pirma pradejo. Pas mus vis kazkaip tas blogai tas negerai, o jeigu pasiziureti priezastis ir pagalvoti apie tai kas kaltas ir kas pradejo.. Nes pas mus yra isankstinis nusistatymas Rusija Bloga.. Na gal Lietuvai nepatinka kad esame salia jos.. bet ka gi padarysi.. Nes siuo atveju yra svarbus moralinis veidas.. NES GALU GALE KAI visi suzinos kad mes palaikeme nusikaltelius, tai kaip tuomet?? ir ne vien Gruzija, bet ir Irakas.(kur zuvo 1,2milijono zmoniu (susiraskite internete, dabar jau daug kur apie tai raso..).. TAI TUOMET VISAI ANT LEDO LIETUVA LIKS..JAV issizades BUSHO NUOPELNU, GRUZIJA ISSIZADES SAAKASHVILIO NUOPELNU, tai tuomet su kuo mes liksime? O bet to jeigu mes suklydome (tarkime mus apgavo) tai vistiek.. Rusija neeis musu atsiprasineti.. o jeigu mes nebandysime tai uzglaistyti, tai ilgai liksime „ne prie reikalu“… man atrodo kad mes sau tokia vieta ir ruosiame.. BANDYDAMI LAIMETI IDEOLOGISKAI PRALOSIME EKONOMISKAI… ideologija turi buti paremta resursais. O jeigu mes teigsime kad STAI KOMUNISTAI PRAZUDE 100 milijonu zmoniu.. nes taip juodojoje komunizmo knygoje parasyta.. GERAI, as paziurejau vikipedija GULAG: ten parasyta, kad tai nebuvo represines stvyklos, per beveik 20 ju egzistavimo metu ten mire ar zuvo 1,76 milijono zmoniu, o tai yra maziau nei vietnamieciu per JAV kara.. tai.. ne tokia ir stipri musu ideologine pozicija.. o BLACK BOOK OF COMMUNISM.. radau:).. yra istorinis niekalas ir tai pripazino istorikai ir is Oxfordo it t.t. kazin kiek realiai lietuviu zuvo sibire.. kogero irakieciu dabar zuvo nepalyg.daugiau..

 • Anonimas

  Bevalė yra Europa. O jūs vis juokiatės iš Landzbergio „poniatno?“.

 • Anonimas

  Europa elgiasi pragmatiškai. Tik Lietuvos Respublikos buratinai prisiuostę amerikoniškų klijų sapalioja ir kliedi be perstojo. Kai kūdikis čiulpia savo mamos krūtį, tai viskas suprantama, nes taip gamtos numatyta, bet kaip Adamkievičius su Petriuku atlieka čiulpimo nepertraukiamą aktą vienos valstybės administracijai (kuri, beje, yra net ne Europos žemyne), tai man kylą tik viena idėja. Reikią išstoti iš EU ir tapti 51 valstija. Tuomet viskas taptų logiška, ir pagaliau atsistotų į savo vietas. P.S. Tikiuosi, kad visi esame suaugę ir lietuviškas žodis „čiulpti“ niekam nesukels isterijos priepuolio ar ligotų asociacijų. Ačiū už toleranciją ir supratimą. Pagarbiai, MB.

 • Mielas L.,
  kad ir kiek laikytumėt užgulęs CAPS klavišą, didžiosiomis raidėmis parašytos mintys automatiškai netampa protingesnėmis :) Ypač pasažai apie rekreacinį Gulago pobūdį :)

 • Anonimas

  Negalvoju taip blogai apie Lietuvos diplomatiją. Beveik įsitikinęs, kad Lietuvos pozicija suderinta. Kas naudinga ir kas ne paaiškės po kurio laiko. Jei derybom būtų pritarusios visos 27 ES narės būtų negerai. Dabar yra tam tikras sopulys. Jis derybose su Rusija palieka įvairių galimybių. Kitas klausimas kiek mes gausim už tokį pasiaukojimą. Dabartinė Lietuvos valdžia matyt galvoja kad pakankamai.

 • Pingback: Anonimas()

 • Anonimas

  Lenkai pardave siela uz augalines kilmes prekiu importo boikoto panaikinima (per daug kenksmingu medziagu) – del to nukentes tapininkai LT. Bet nebuvo aisku, uz ka ir uz kiek parsiduotu LT (o kad parsiduotu – ne kiek tuo neabejoju). Gal kas zinot?

 • Anonimas

  (atsiprasau del lietuvisko raidyno nebuvimo)

  Oi Arturai,

  nepritariu as tavo nuomonei apie Lietuvos uzsienio ir ypac saugumo ir gynybos politika. Mano galva per daug propaguoji oportunizma ir prisitaikyma. Nesakau kad mazai saliai visiskai nereikia situ specifiniu prieskoniu, bet tai negali buti varancioji ideja. Na bet paties bloga isidejau i savo megstamus, nes be kitokios nuomones butu neidomu ir neteisinga gyventi. iki kito.

 • Anonimas

  Norejosi kazka gero parasyt apie straipsni, bet L komentaras suveike kaip soko terapija. Net nezinau, gal L galetu papasakoti savo gyvenimo istorija, tikiuosi tai padetu suprasti is kur ta mastymo prigimtis.

 • Anonimas

  Ziurint morales poziuriu – viskas Ok.
  Ziurint pragmatiskai – uh negerai issisokom.
  O bendrai apjungus visa shita : ar moralu salies zmones ir versla stumti i vis labiau China ir CCCP primenancios Rusijos ekonominiu sankciju glebi? O gal pragmatishka?

 • Anonimas

  Labai juokinga kai Vilnius ir Varšuva pradeda verkti apie visokias demokratines vertybes, kai jų pačių vyriausybės, parlamentai ir prezidentai kuria naują Talibaną Europoje (kalbu apie žmogaus teisių padėtį, valstybės sekuliarumo naikinimą ir panašiai).

 • Anonimas

  O ar neatrodo viskas dabar taip, kad reikia išlaikyti „ežio“ poziciją Lietuvai – priešintis globaliems dalykams, siekti ir išlaikyti principus būtiniausiai, kaip ten bebūtų? Žinoma, apmaudu, kad dėl reikalingų resursų „vakariečiai“ spjauna, bet ar tik šis (o ne kiti, „aukštosios politikos navarotai“ čia lošia? Nepateisinu Rusijos dėl įsipareigojimų nevykdymo ir galios demonstravimo, bet šis vaikų žaidimas dabar pasidarė baisiai komplikuotas, kur visi turi paslėptų, bet nebūtinai slaptų kozirių. Galų gale, visiems ES reikalingos nafta ir dujos Rusijos galią tik stiprina. Tai kada viskas baigsis? Kai išseks Putino nafta?

 • Šis komentaras pašalintas kaip įžeidžiantis ir neatitinkantis pagrindinių komentavimo šiame bloge taisyklių – A.R.