Konservatorių alkoholio akcizų politika: bandė pasiaiškinti, o išėjo kaip visada

Konservatoriai jau antrą dieną iš eilės užsiima viešaisiais ryšiais ir bando argumentais paaiškinti tai, ką darė.

Visa tai, žinoma, buvo galima daryti kiek anksčiau, tačiau juk žinome – geriau vėliau nei niekada.

Taigi – vakar Vyriausybė platino pranešimą apie tai, kad daugumoje ES valstybių stiprieji gėrimai apmokestinami daugiau nei alus, o šiandien dideliausią pranešimą apie visus priekaištus permainų koalicijai paskelbė Tėvynės Sąjungos frakcija. 

Pastarajame pranešime yra ir lentelė, kuria lyg ir bandoma įrodyti, neva visose ES šalyse akcizai stipriam alkoholiui yra gerokai didesni, nei akcizai alui.

Tai tiesa, tačiau galbūt net patys to nenorėdami konservatoriai besiteisindamni pakišo patys save: toje pačioje lentelėje yra pateikiami ne tik patys akcizų dydžiai stipriam alkoholiui ir alui, bet ir santykis tarp šių akcizų. 

Ir ką gi matome? Bent tarp pateiktų valstybių didesnis santykis yra tik Prancūzijoje (dėl labai suprantamų priežasčių, tai yra, vyno)  – 5,6 ir bus didesnis Latvijoje – 5,7.

Lietuvoje šis santykis yra 5,2 – ir tai beveik du kartus daugiau nei santykis tarp ES rekomenduojamų minimalių akcizų stipriam alkoholiui ir alui (2,9 ), nekalbant jau apie tokias šalis kaip Graikija (2), Jungtinė Karalystė (1,4), Slovėnija (1).

O juk būtent tai ir yra didžiausias priekaištas.

Niekas juk nesako, kad akcizas alui turėtų būti didesnis už akcizą degtinei. Klausiama, kodėl akcizas alui ir neproporcingai mažas ir kodėl permainų koalicija atsisako jį didinti.

 Na, bent jau tiek, kad aukščiau minėtas santykis priartėtų prie ES rekomenduojamo vidurkio. Tai yra beveik 2 kartus – iki maždaug 4 eurų (palyginti su dabartiniais 2,46 euro) už 1 procentą faktinės alkoholio koncentracijos, išreikštos tūrio procentais, akcizo tarifas, kuris nustatomas už produkto hektolitrą (čia iš įstatymo:)

O kol kas konservatoriai besiaiškindami tik patvirtino, kad aludarius jie proteguoja daug labiau nei didžioji dauguma ES valstybių. Tik ir vėl nepaaiškino kodėl…

Beje, konservatorių pateiktoje lentelėje – tik 10 ES valstybių. Neva todėl, kad buvo lyginamos tik tos šalys, kuriose akcizai skaičiuojami tokiu pačiu būdu.  Tai tiesa, bet juk palyginti vis tiek būtų galima. Juo labiau, kad ir duomenis rasti ne taip sunku.

Pagaliau, konservatoriai savo lentelėmis ir paaiškinimais neatsako į vieną labai paprastą, tačiau gana esminį klausimą: o kodėl nepadidinus akcizų stiprima alkoholiui, alui, vynui ir sidrui iki tokių, kokie yra Skandinavijoje arba, pavyzdžiui, Belgijoje…

Juk vargu ar ten problemų dėl alkoholio daugiau nei Lietuvoje.

(8 balsų, vidurkis: 4,50 iš 5)
Loading...