Kas yra kas Lietuvoje? Ir už kiek?
Šią savaitę į rankas pateko „Kas yra kas Lietuvoje 2009“.
Auksinis Tūkstantmečio leidimas – pusantro tūkstančio puslapių.
Autoriai nurodo, kad „knygoje pateikiama visuomenės struktūra ir žymiausių Lietuvos žmonių (10 000) biografijos, svarbiausi žmonių ir verslo įmonių laimėjimai.
Pirmieji 350 puslapių skirti visuomenės struktūrai, kuri suskirstyta į 12 pagrindinių dalių.
Pirmosios dvi – Valstybės valdžia ir valdymas bei Regioninė valdžia ir savivalda man pasirodė įdomiausios.
Nes labai smalsu buvo sužinoti, kas geriausiai gyvena.
Štai jų sąrašėlis: Lietuvos standartizacijos departamentas, Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija, VĮ Vilniaus pilių direkcija, Lietuvos darbo rinkos mokymo tarnyba prie SADM, Šiaulių darbo rinkos mokymo ir konsultavimo tarnyba, Radicacinės saugos centras, Lietuvos Respublikos patentų biuras, Valstybinė energetikos inspekcija prie EM, Valstybinė ne maisto produktų inspekcija prie Ūkio ministerijos, Lietuvos valstybinis žuvivaisos ir žuvininkystės tyrimų centras, Žuvininkystės departamentas prie Žemė ūkio ministerijos, Valstybės įmonė prie Pravieniškių 1-ųjų pataisos namų.
Visos šioms institucijoms Tūkstantmečio leidinyje skirta po vieną puslapį. Būtinai su vadovo nuotrauka ir (dažniausiai) sveikinimo žodžiu, kai kur tilpo ir viso kolektyvo (su vadovu viduryje) nuotraukos.
Viskas būtų labai gražu, jei pats asmeniškai pernai nebūčiau susidūręs su Tūkstantmečio leidinio vadybininkais…
Nesugebėjau atrasti viso kaininko, tačiau jei gerai pamenu, tai puslapis „prisistatymo“ Tūkstantmečio leidinyje kainavo apie 10 000 litų.
Vartant knygą, į akis krenta tai, kad vos kelios verslo įmonės (pavyzdžiui „Senukai“, Penkių kontinentų grupė““ „Principalmed“, „Achema“, „Vingės statyba“ ir dar kelios) leido sau prabangą prisistatyti dviejuose puslapiuose.
Daug įmonių vietoj puslapio pasirinko tiesiog vizitines korteles, kuriose – pagrindinė informacija apie įmonės veiklą ir kontaktai. Tai todėl, kad 2008 metų pabaigoje daug kas jau galvojo apie ateitį ir taupė.
Tačiau, pavyzdžiui, Lietuvos Respublikos valstybinė darbo inspekcija nusprendė, kad Tūkstantmečio leidinyje būtinai turi būti grafikas, atspindintis mirtinų nelaimingų atsitikimų statistiką Lietuvoje. Kad tilptų dar ir inspekcijos vadovo M.Plukto nuotrauka (vieno ir su kolektyvu) vieno puslapio nepakako, tad užsakė du.
Taupyti tūkstantmečio proga nelinkęs buvo ir Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos prie SAM vadovas J.Galdikas. Juk koks Tūkstantmečio leidinys, kuriame nėra tarnybos struktūros ir gerb. J.Galdiko išminties: „Jos vardas – Lietuva. Čia mūsų pradžia ir mūsų pabaiga“. Ir, žinoma, kolektyvo nuotraukos (antrame puslapyje).
Be Kūno kultūros ir sporto departamento ir dviejų A.Raslano nuotraukų dviejuose pusalpiuose Tūkstantmečio leidinys taip pat būtų buvęs nei šioks, nei toks.
Net V.Uspaskichas ir R.Paksas ir A.Butkevičius buvo šiek tiek kuklesni – tik po vieną savo nuotraukėlę įdėjo ir partijoms po puslapėlį teskyrė.
Tiesa, A.Kubilius net A.Raslaną pralenkė – jį Tūkstantmečio leidinyje galima galime pamatyti trijose nuotraukose. Bet juk valdančioji partija, ir puslapiai du.
O štai Lietuvos krepšinio federacijai „prisistatyti“ net keturių puslapių prireikė – jei neklystu, absoliutus Tūkstantmečio leidinio rekordas. (O, sako, R.Seibučiui apdrausti reikia tik apie 50 000 litų).
Pamenate, Pasaulio banko studiją apie ligonines? Kurioje sakoma, kad tų ligoninių Lietuvoje per daug. Netiesa – Tūkstantmečio leidinyje – jų tik 20. Klaipėdoje – tik keturios. Bet yra Anykščiuose, Elektrėnuose, Kaišaidoryse… Ir dar kelios poliklinikos
Skaičiuojant kitaip, valstybinės sveikatos priežiūros įstaigos Tūkstantmečio leidiniui skyrė tarp 300-500 tūkstančių litų…
Kiek prisidėjo savivaldybės, neskaičiuosiu, tačiau kadangi apie jas jau esu rašęs, jaučiu pareigą jas išvardyti: Birštono, Jurbarko rajono, Elektrėnų (du puslapiai, meras trijose nuotraukose), Kauno rajono, Kėdianių rajono, Lungės rajono, Radviliškio rajono, Šalčininkų rajono, Šilalės rajono, Švenčionių rajono, Utenos rajono.
Ir dar Tūkstantmečio Lietuvoje yra mokyklų: penkios gimnazijos ir Vilniaus Tuskulėnų vidurinė mokykla…
Graži ta Tūkstantmečio Lietuva.
P.S. Iš karto noriu labai aiškiai pasakyti, kad jokių priekaištų Tūkstantmečio leidinio rengėjams neturiu. Jie tiesiog dirbo savo darbą…
P.P.S. Mano nuomone, „Kas yra kas Lietuvoje 2009“ labai praverstų sunkiame V.Milaknio vadovaujamos „Saulėlydžio“ komisijos darbe.
O, įsivaizduojate, pavyzdžiui, ima premjeras ir pareiškia, kad save reklamavę valstybės institucijų vadovai turi už tą reklamą sumokėti iš savo kišenės?..
Gražu būtų…