Citata #250 V.Laučius apie Lietuvos politinį elitą

Esminis demokratiją žaidžiančio mūsų valdančiojo elito bruožas – laikytis ne savo ir savo bendraminčių idėjų, bet savo ir savo bendravaldžių kėdžių. Kai laikomasi idėjų, lemia galva, o kai įsitveriama kėdžių, ima lemti sėdmenys. Sėdmenų politika savo ruožtu reikalauja būti radikaliam, kategoriškam ir garsiau už savo artimą rėkauti nuo bačkos, idant tavęs klausytųsi ir tavimi žavėtųsi masės.

delfi.lt

(8 balsų, vidurkis: 4,38 iš 5)
Loading...
 • Nereikia A.Paulausko ar V.Uspaskich laikyti kvailiais, demonais, antidemokratais, kurie nori priverstinai visus piliečius suvaryti į rinkimus prie balsavimo dėžių. Tai tik sausas pragmatiškas išskaičiavimas: iš 50 proc. neateinačių į rinkimus mestų biuletenius už Paulauską, Uspaskich, Valinską, Veselką, Paksą.
  Tik tokiu būdu jie galėtų pakreipti situaciją sau naudinga linkme, pasiūbuoti laivelį ir jį išmušti iš farvaterio.
  Dėl lipimo ant bačkos ir būti matomais – visi turime sipnybę būti matomais, skaitomais, komentuojamais, tame tarpe ir Laučius, Račas, Fredis* … :)

 • Matotaupa

  Laučius padarė atradimą. Tokio dalyko dar niekas Lietuvoje nežinojo. Ir kaip jis tai atskleidė? Tikra paslaptis. Gal dabar visi pradės tyrinėti šį mįslingą reiškinį?
  Mažiau šnekų, o daugiau kalbų!!!!!

 • nerijus

  Laučius kalba iš patirties? :)

 • Gerai V. Laučius rašo. Bet, man atrodo, kad baisu net ne tai, koks tas mūsų elitas – yra taip, kaip yra – bet tai, jog tam elitui visiškai nusispjaut, sukriošusi sąmonės seniena ji, ar ne (arba jis nuoširdžiai mano, kad viskas čia ok), dėl ko ir nė nemato reikalo perkainot savo vertybes ir elgesį. Kai matai tūlą šalto veido Kirkilą meluojant į ekraną, darosi gailu ir nuoširdžiai palinki jam ir į jį panašiems politinės mirties. Apie Gražulius ir Co. net nekalbu – tragikomiški pajacai :D

 • nerijus

  Nemaža dalis, rašančių šiame tinkliaraštyje, naudojasi „sėdmenų politika“ ale Laučius. Svarbu, kad jo nuomonė būtų panaši į A.Račo, nes kitaip jis bus nurašytas…Arba papildys frediškas gretas :)
  Pas mane jau tampa „liga“, jei draugas nusikalba, pasakau- nebūk, kaip fredis :) ( nors jis net nežino kas jis- tapatina su Fredžiu Kriugeriu iš Guobų gatvės ).

  • Matotaupa

   nerijau,
   Jūsų teiginys „Nemaža dalis, rašančių šiame tinkliaraštyje, naudojasi “sėdmenų politika” ale Laučius.“ – iš piršto laužtas. O gal jūs darėte kažkokia „analiūzę“? O gal čia pokštaujate?

   • nerijus

    Tarkim, pokštauju :)
    Bet noriu pasakyti, jog yra keletas veikėjų, kurie neturi savo nuomonės, o tik bando visad pritapti A.R. ir gink die, jei atsiras prieštaraujantis, tai bus nurašytas :)

    • Matotaupa

     Jūs, nerijau, kažkaip drąsiai švaistotės tokiomis skambiomis frazėmis kaip „kurie neturi savo nuomonės“. Jūs su tais žmonėmis diskutavote, klausėte jų nuomonės?
     Su tokia pačia teisingumo doze aš galiu teigti, kad jūs čia pateikiate ne savo asmeninę nuomonę, o kažką aklai kopijuojate, nenaudodamas (tausodamas) savo intelektą. Bet aš čia tik pajuokauju taip negražiai, nes darau prielaidą (be pagrindo), kad bandote pats galvoti ir mąstyti.
     Gal jūs irgi neskubėkite kitų kaltinti tuo, ko nežinote. Nes pats labai greitai apie save suformuosite analogišką nuomonę.

     • nerijus

      Matotaupa

      Lyg, apie Jus kalbėčiau?

      Šiame tinkliaraštyje „užsikabliavau“, nuo vasario ar kovo mėnesio ir, daug maž, jau suvokiu ir matau, kaip kas rašo.
      Artūrui esu fredis, o man dzin. Rašau tai, ką galvoju ir niekad nebandau įtikti- nepasiduodu „bandos instinktui“, kur visi, ten ir aš.

      Tiesiogiai, dar nei vieno neapkaltinau ir nesiruošiu, kas žino,- tas supranta :)

     • Matotaupa

      Tai „tipo“, jei manęs asmeniškai neliečia, tai turėčiau patylėti?
      Na jau ne, nepatylėsiu.
      Aš, pavyzdžiui, čia pamačiau keletą tokių komentatorių, kuriems svarbu paprieštarauti, bet nesvarbu kokia tema ir apie ką, ir ar protingai…

     • Matotaupa

      nerijau,
      Kažkodėl man atrodo, kad jūs truputuką perdaug susireikšminate: „Artūrui esu fredis“. Labai nekukliai prilyginate save Fredžiui.
      Ar tikrai toks svarbus jaučiatės?

    • Regis

     Nerijau,

     kažką atostogaudamas gal praleidau, pas gerb. Artūrą tinklaraštyje atsirado postai ir užvirė nuožmi smegenų/sėdmenų kova dėl jų? :).

     • nerijus

      Labiau sėdmenų…

      Geras dalykas, tos atostogos :)

     • Regis

      Geras dalykas kai jos būna ilgos, o jos dažniausia tokios nebūna :). Nebent atostogas pasiimi (arba duoda) visam laikui. Mano atostogos buvo trumpos, deja. Nors turint omeny šiuos nelengvus laikus kai kas tam ir paprieštaraus.

      Savo argumentuotą nuomonę kas be ko reikia turėti, bet tai toli gražu nereiškia, kad ji būtinai t u r i arba būtinai n e t u r i sutapti su kieno nors nuomone. Kad ir su to paties gerb. Artūro.

      Beje kiekvienas manau savaip supranta ir paaiškina kodėl jis čia (racas.lt) lankosi ir komentuoja. Man asmeniškai tai svarbu dėl kritinio mąstymo lavinimo ir svarbiausia argumentuoto kritinio mąstymo. Ir mokausi toli gražu ne tik iš A.Račo. Pastebėjau, kad tikrai yra tokių kurie savo galvą naudoja tik primityviam linkčiojimui. Tačiau iš pastovių komentatorių neišdrįsčiau nei vieno tuo apkaltinti.

 • sigitas

  Tai kad cia nieko naujo. Didzioji dalis politiku mano nuomone tikrai nelabai turi kazkokiu idejiniu vertybiu, isskyrus nora buti seime, o susidarius palankiai situacijai uzimti viena ar kita siltesni posta. Akivaizdus pavyzdziai – politikai, pakeite ne 1 ir ne 2, o kartais ir net ne 3 partijas. Na neitikinsit manes, kad zmogus, puoseleje tarkim socialdemokratiskas vertybes, po metu tampa staiga konservatorius, o kiek veliau susizavi liberalu idejom :) Tiesiog tai padeda jam issaugoti savo kede, ministro portfeli (prisiminkim Blinkeviciute)ir atnesa naudos.

 • Regis

  Pakankamai stipriai suprimityvinta. Blogas tas kareivis kuris nenori būti generolu, blogas tas politikas kuris nesiekia postų.

  Jau visai kitas dalykas kam tie postai reikalingi. Ar postas reikalingas įgyvendint savas idėjas, atstovauti savus rinkėjus, vykdyti rinkėjams duotus pažadus ar įgyvendint jų lūkesčius. Ar siekti savo ar savo „draugelių“ interesų įgyvendinimo, naudos. Ar tiesiog mėgautis valdžia ir t.t.

  Beje paskutinis sakinys (pirmą žodį sąmoningai praleidžiu) „… politika savo ruožtu reikalauja būti radikaliam, kategoriškam ir garsiau už savo artimą rėkauti nuo bačkos, idant tavęs klausytųsi ir tavimi žavėtųsi masės“ mano galva labai taikliai apie V.L. (ne apie V.Laučių).

  • sigitas

   Na del suprimityvinimo tai sutinku. Taciau esmes tai nekeicia. Jei padarytume apklausa, kas mano, kad politikai siekia itakingu postu tam, kad galetu igyvendinti rinkejams duotus pazadus (ne verslo magnatams, monopolijoms, ne savo „chebrai“, o butent paprastiems eiliniams pilieciams), manau rezultatai butu aiskus. Galima teikti prielaida, kad rinkejai kvaili ir nesupranta politiku tikslu, bet manau, kad 80-90% LR pilieciu negali buti idiotais. Taigi, isvada persasi savaime. Postu siekiama ne tam, kad igyvendint pazadus, bet visai kitais tikslais. Ir tai nera gerai.

   • Regis

    Mano galva esmė tame, kad politikų priedermė yra valdžios siekimas. Ir per tą gautą valdžią (didesnę mažesnę) įgyvendint tai dėl ko tu ir esi politikoje. Tai normalu, tai suprantama, tai galų gale moralu (mano nuomone). Manau reikėtų diskutuoti ne dėl postų, „kėdžių“, valdžios siekiamybės, o dėl to, kam konkretiems politikams reikalinga ta valdžia ir kokiomis priemonėmis tos valdžios siekiama.

    • sigitas

     Bet turim sutikti, kad jei noras issaugoti posta, kede ar itaka vercia staiga pakeisti idejines vertybes ir tai ka vakar teigiau, siandien jau kategoriskai neigti, tai nera geras dalykas. Apie kokias idejines vertybes, partiju programu laikymasi mes tada kalbame, jei visa tai aukojama del posto ar kedes. Ji turint paprastai siekiama materialines naudos, nes idejos ar nuostatu laikymasis jau buna iskeista ir ju jau atsisakyta siekiant tos pacios jau anksciau minetos kedes ar ministro portfelio.

  • Auksinis kardas

   Palaikau – vaizdas kiek sutirštintas, tačiau toks jis labiau atskleidžia mūsų „politinio“ gyvenimo bėdas. Neabejotina, kad ir kitų šalių politikoje esama programinių siekių derinimo su užimamų postų užkariavimais, bet esminis yra klausimas – ar pastarieji išstumia, pakeičia pirmuosius.

   Šiai dienai gana aišku, kad pas mus būtent šio santykio skurdas ilgainiui lėmė, kad žodį „politinio“ tiksliau yra naudoti kabutėse, nes trūkstama idėjinių platformų, kurios ir privalo būti pirmiausia politinių jėgų bendratimi. Politinis aikštynas virto tik dar vienu turgumi, kur veiksmas vyksta turgaus dienomis, o pats jis vargiai pranoksta Gariūnus.

   Tiesa, dabartinės ekonominės apgulties aplinkybės keičia tokius nusistovėjimus bent neišvengiamybe veikti ir daryti sprendimus (gal net kažkuo remiantis – tai jau galėtų tapti programinės politikos žiedeliais), kas buvo gerokai užmiršta tarpuose tarp „politinių“ pardavimų ir jais pelnyto naudojimosi postais. Kita vertus – ir dabartiniai sprendimai palieka tiek erdvės pasirinkimui, kiek suteikia gaisrininko darbo vieta.

 • Petriukas

  Ir ką? Čia tipo kažkokia naujiena? Vakar gimėte p. Laučiau? Manau, kad aišku, kad biurokrato paskirtis yra tarnauti biurokratijai. Taip buvo nuo tada, kai atsirado pirmasis biurokratas ir bus visada, kol jie neišnyks. O politikai ir aukštesni elitarščikai, tik įprastos biurokratijos atspindys. Tad nesuprantu ko čia stebėtis. Svarbiausia yra sukurti efektyvių priemonių kompleksą, kad biurokratija kuo didesnę jėgų dalį skirtų ne savo pagrindinei funkcijai (tarnystei sau), o šalutinei funkcijai – tarnystei mums. Tačiau reikia suvokti, kad pagrindinė funkcija visada išliks pagrindine, kad ir kiek demagogijų vartytum.

 • nerijus

  Nei viena Vyriausybė nedirba žmonėms- D. Thomas ( žurnalistas, publicistas ( JAV, 1976 m.)).

  • sigitas

   Nerijau, tai kokia tada atstovaujamosios demokratijos prasme?

   • nerijus

    Eiti balsuoti, nes tokia Konstitucinė teisė ir gyventi, bedrauti laisvai :)
    Vyriausybės per nelyg užsiėmusios, kad suspėtų dirbti žmonėms :)

    • sigitas

     As pratesciau citata „Nei viena Vyriausybė nedirba žmonėms“ prierasu „kol zmones neprivercia jos to daryti“. Cia toks optimistinis variantas. Gaila tik, kad pas mus nelabai yra svertu priversti politikus dirbti. Is kitos puses ir patys pilieciai nera aktyvus. Apie pilietine visuomene kalbama jau seniai, bet zmoniu samoningumas dideja labai letai. Kita vertus yra daug suinteresuotu pusiu, kuriem tokios aktyvios visuomenes kaip tik ir nereikia. Patogiau valdyti, negu ieskoti kompromiso bendradarbiaujant. Bet cia ir yra esme – ar tiesiog valdyti ir nekontroliuojamiems dirbti vien tik sau, ar bendradarbiauti kartu ir dirbti taip, kad visos puses butu kiek imanoma maksimaliai patenkintos.

     • Paulius

      Reikėjo už NS balsuoti, juk šūkavo, kad „priverčiame valdžią dirbti“. :)

 • A.G.

  Kol dar nėra atitinkamo įstatymo pasakysiu, kad manau jog lyginant buv. Lietuvoje komunistų partiją, jei apie ją kalbėsime sakykime 1989 m. kontekste (jokiu būdu ne kokių 1950 ar 1960 m.) – tai iki jos šiandien netraukia nei viena.
  Nes šiandien nei viena partija nesirūpina savo garbe.
  Ta prasme, apie tai galiu kalbėti laisvai, kaip nepriklausomas žmogus, nemažai laiko tais metais paskyręs nuožmiai kovai prieš komunistus (tarp kitko pakartosiu – mūsų giminėje (mano kraujo) nebuvo nei vieno komunisto).
  Tuomet susidarė toks įspūdis (tuomet tai vertinau tik neigiamai), kad nei vienam komunistui nebuvo leista suteršti partijos vardą.
  Buvo garsi Šumausko citata, pasakyta aukštiems komunistų valdžios pareigūnams – palieki žmoną, palieki darbą.
  Na o kaip Lietuvos komunistai bijojo Lietuvos žmonių skundo į Maskvą.
  Ar į rajono rajkomą. Ar į Vilnių.
  Kritika laikraštyje, buvo neįmanoma, – bet tuo atveju, kritikuotas jau žinojo, kad reikia krautis čemodanėlį.
  Tikiškas toks geras pavyzdys – politikas Juršėnas.
  Gerą startą davė – Andriukaitis. Tai buvo politiko startas (jokių sąsajų su verslu – tik Lietuvos ir Lietuvos žmonių reikalai). Bet va turi tą paskutinės perskaitytos knygos herojaus bruožą, – manau vienu metu įsijautė į cariuko vaidmenį, kai kojos ant stalo (tą aš labai mėgstu, tai…), telefonas ant ausų valanadai ir „carauju“… manau prisišnekėjo ko nebuvo… ir baigėsi gal antro tikro Lietuvos politiko karjiera…
  Kiti netraukia. Vieni ištirpsta pataikavimui. Kiti apart savęs nieko kito nemato. O treti net nežino kas yra partija ir partinis (nes anuomet buvo tinginiai, kaip negabūs tuomet buvo tinkami tik griovius kasti – tad…).
  Jaunimui – šiandien tik biznis. Jaunas politikas šiandien – pati didžiausia nelaimė Tautai, kokia tik begali būti.

 • xn

  V.Liaučiaus straipsnyje, regis, buvo įdomesnių teiginių nei čia pateiktas A.R. Pavyzdžiui, nuomonė apie A.Paulausko siūlymą įvesti privalomą balsavimą – kažkas panašaus į „tokiu siūlymu siekiama ne tamsumas prašalinti,o tamsumas sutirštinti atvedant jas pre balsadėžių“. Kažin, kuo skiriasi nuo šio privalomo balsavimo įvedimo idėjos – A.Zuoko siūlymas leisti balsuoti nuo šešiolikos? Juk tokio amžiaus jaunuoliai teturi ne ką didesnį supratimą apie politiką, nei ja nesidomintys V.Liaučiaus apibūdinti suaugusieji. Abiejų siūlymų autoriai bandė sugalvoti kaip padidinti balsavimo aktyvumą, reik manyt, vedini gerais norais, tačiau visai neįvertino mūsų pilietinio sąmoningumo realijų. Arba… įvertino? :?
  Kartais imu galvoti, kad Konstitucja visiems sąmoningiems suaugusiems piliečiams suteikta balsavimo teisė – perbrangi dovana šios teisės nebranginantiems. Štai jei balsavimo teisę reikėtų užsitarnauti, tai gal atsirastų „garbės reikalas“ įrodyti esant jos vertiems?

 • NiekurNeiva

  Vasara atpalaiduoja:

  S.Stoma:
  “ … A.Valinskas suprato: jei partija taps demokratine, o ne jo brendžio sugėrovų pulkelis, tai jis nesugebės būti demokratinis lyderis. … “
  http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/article.php?id=23162927

 • dpd

  Pabandžiau įsivaizduoti kaip „balsavimo teisę reikėtų užsitarnauti“… masė senukų rinkimų apylinkėse sprendžiančių testus (panašiai kaip šachmatais žaidžiantys parkuose), kad įmestų savo balsą į urną… o iš kitos pusės Paulauskas (mastelis 10:1)su šakėmis rankose vejantis mus visus prie tų pačių urnų
  principe @xz dėl pilietinio, politinio sąmoningumo ugdymo būtinybės sutinku, tačiau nereikia „išradinėti dviračio“, o tik imti tai ir daryti ir naiviai nesitikėti rezultatų už…pvz pusmečio

  • Aras

   Jei trūksta vaizduotės, gali perskaityti Roberto Heinleino „Erdvėlaivio karius“ arba pasižiūrėti to paties pavadinimo filmą. Stebint demokratijos išpaikintus viskuo persisotinusius miesčionis, atrodo, kad Heinleino aprašyta militaristinė utopija su fašizmo ir rasizmo elementais – vieinintelė išeitis.

 • dpd

  vaizduotę iki tam tikros ribos galima išlavinti, o va humoro jausmą…
  pačiam siūlyčiau D. Orvelą paskaitinėti :)

  • Aras

   Skaitytas.