Citata #251 T.Venclova apie išprususį žmogų

Išprusęs žmogus – pirmiausia tas, kuris atsisakė sovietinio mentaliteto. O sovietinis mentalitetas – tai troškimas izoliuotis, naujovių baimė, perdėtas teisuoliškumas, nuolatinės „priešų“ ir „išdavikų“ paieškos, įsitikinimas, kad pasaulį valdo tamsios jėgos, kurios neturi kitų tikslų, tik tave ir taviškius pažeminti bei sutrypti. Grynai sovietinis yra polinkis panikuoti: jei ne šiandien, tai rytoj žūsime, išmirsime, būsime pavergti, tad stiprinkime ryžtą kovai ir reikalaukime griežtų priemonių prieš svetimuosius. Deja, tos tendencijos, taip pat tarp inteligentų ar tų, kurie save laiko inteligentais, tebėra akivaizdžios.

Delfi

(7 balsų, vidurkis: 4,00 iš 5)
Loading...
 • Matotaupa

  Dristu teigti, kad cia kalbama ne apie isprusima. Tai kazkokia tema is ‘lopatologijos’ mokslo…

 • Rimas Norvaiša

  Gerai būtų prie šios citatos pridurti ir tai, ką T. Venclova pasakė apie mūsų dabartinius inteligentus, matyt turėdamas galvoje aukščiau pateiktą išprusimo apibūdinimą: ,,Yra ir didesnio išprusimo, bet jo norėtųsi daug daugiau.“

  Mano nuomone, T. Venclova per daug gerai galvoja apie mūsų inteligentus.

 • Fredis*

  Gilaus mąstytojo T.Venclovos mintys ant Vilniaus Rotušės laiptų, interviu „Ekstrai“:
  „Esu parafrazavęs du Salomėjos Nėries eilėraščius, nors retai rašau humoristinę poeziją. Pirmasis ketureilis būtų toks: „Lietuva skambės tautų brolijoj/NATO balsingiausioji styga/Lietuva grobikų jau nebijo/Budriai saugo milžino jėga“.

  Antrasis, jau įstojus į ES, skamba šitaip: „Sutartys, kontraktai rankoj/Eurų kvapas toks svaigus/Nepraeis ivanų tankai/Čia jiems tikras kapas bus“.

  Manau, kad šie du ketureiliai apibūdina tiek mano, tiek daugumos lietuvių nuotaikas“.

 • Mantas

  Tada Venclova pats pagal save neišprusęs.
  Nelabai suprantu kaip išvis žmogui ateina į galvą taip išprususį žmogų apibūdinti.

  • nerijus

   Mantai

   LEO LT, Mažeikų nafta, Alita, Crown plaza, Laivitė, turčių uzurpuotos paežerės, paupiai, draustiniai ir t.t. tai tik mūsų visų sąmokslo teorijos ir komunistinės iliuzijos, pagal ale Venclovą…

 • nerijus

  „pasaulį valdo tamsios jėgos, kurios neturi kitų tikslų, tik tave ir taviškius pažeminti bei sutrypti.“

  Vneclovai patarčiau lankytis Vilniaus savivaldybės posėdžiuose ( visviena pensininkas ir neturi ką veikti ). Praeitą trečiadienį, kaip keista, nebuvo nei vieno žurnalisto, kaip buvo svarstomas įstatymas dėl etatų mažinimo ( ar kas nupirko žurnalistus, kad jie nedalyvautų? Ar visi buvo užsiėmę? ). Tai tokių dalykėlių įvyko…
  Ir nereikia ieškoti sąmokslo teorijų ir žmones kaltinti neišprusimu, kai pamatai, kokiais būdais vyksta atlyginimų ir etatų mažinimai.

  Jei Venclovai norisi kovos su „svetimaisiais“, tai man rodos, kad jis pats serga „komunistine“ paranoja.
  Pradžioje pats rašo, jog nereikia ieškoti „priešų“ ir „išdavikų“ ( kam kabutėse? )…

  Venclova, aš esu fredis, bet jau tamsta ar perskaitote ką parašote iki galo- pats sau prieštaraujate.

 • romas

  Ši Venclovos frazė:
  „Grynai sovietinis yra polinkis panikuoti: jei ne šiandien, tai rytoj žūsime, išmirsime, būsime pavergti, tad stiprinkime ryžtą kovai ir reikalaukime griežtų priemonių prieš svetimuosius.“
  gerai dera su šia:
  „Man laisvė ir tiesa yra svarbesni dalykai už tautą – dėl to, kad tauta yra šio pasaulio reiškinys, įsikūnijęs laike ir erdvėje, matuojamas tūkstantmečiais, o laisvė ir tiesa yra amžinos, priklauso belaikių, transcendentinių dalykų sferai.“

  Negali jis būti pranašu, nes čia negyvena ir neturi tų pačių vertybių su su čiabuviais :)

 • Venclova puikiai pasakė tą patį, ką aš turėjau galvoje, kai teigiau, kad Arūnas gyvena tamsos pasaulyje. Gaila, kad kol Arūno nėra, jo vietą užiminėja Nerijus. Jis man atrodė visai perspektyvus jaunuolis ;)

  • nerijus

   Valentinai, jei Jums Lietuva- tamsos Pasaulis, tai kur Jūs gyvenate? :)

   Valentinai, nesivaikau populiarumo, o rašau tai, ką galvoju :)

   Neieškau sąmokslo teorijų, o matau ir žinau, kas vyksta savivaldybėje, partijose :)
   Nereikia dairytis po platų Pasaulį, užtenka ir čia- Lietuvoje.
   Jei, žmogus, galvoji kitaip, tai esi komunistas, nacistas, o ne realistas :)

  • Matotaupa

   Valentinai,
   Čia jūs juokaujate apie tamsūjį pasaulį, ar rimtai?

 • nerijus

  Valentinai

  Dedatės teisuoliu, bet perskaitęs Jūsų puslapyje rašliavą, cituoju: „Neigiamai gali komentuoti tik vaikai, nėščiosios ir durniai :)“.
  http://fotofragmentai.shutterfly.com/
  Motinas ir vaikus sutapatinti su durniais..? Aiškus tamstos požiūris.
  Siūlyčiau,- pradėkit nuo savęs.., kai galvosit, jog esu „perspektyvus jaunuolis“ :)

  • Nerijau,
   Tai, kad tavo pasipiktinimas yra tikrai nuoširdus yra labai žavinga )

   • nerijus

    Viena foto graži, kur vaikas ir Haskis :) ir komentaras liuks :)

 • Regis

  Nežinau ar gerb. Artūras skaitė, mane asmeniškai sujaudino kito žymaus („žymaus“) filosofo, poeto – A.Rakausko mintys, tiksliau kūryba:

  http://www.lrytas.lt/?data=20090718&id=lso18_a7090718&p=3&sk_id=99&view=2

  Beje perskaitęs kaip tik pagalvojau apie Fredį ir jo nenuilstamą kovą už teisybę. Tiesiog pabandykit žodį lietuvėli pakeist į Fredi. Pakankamai neblogai gaunasi.
  Fredi, kadangi apsimetei neišgirdęs pasiūlymo kurt asmeninį tinklaraštį, tai belieka tik pasikartot, kartais labai sunku žengt pirmą žingsnį ir mest tikrą iššūkį Tinklaraštininkui arba socialistams (kaip patogiau).

  p.s. tik be pykčio, jeigu ką tai dabar labai karšta o sekmadienis paskutinė gero savaitgalio diena. Ir rytoj neišvengiamai bus pirmadienis. O visa tai rašau dėl „išsisėmusio tinklaraštininko“, taip gali teigti tik neišsisėmęs tinklaraštininkas arba bent jau pabandęs tokiu būti.

 • WU

  Tas pensininkas, kaip vadinate, Yale’o universiteto profesorius. Kai pasieksit tokių karjeros aukštumų galėsit, ne tik į pensiją siuntinėti (nors abejoju ar tai greitu laiku įvyks :)

  • nerijus

   Nors ir Čilės prezidentas…
   Jiems, už jūrų marių visad kniedi pakalbėti, kaip būtų jei būtų…Lai atvažiuoja čia ir daro „tvarką“. O dar jiems suteikti dvigubą pilietybę? Už ką? Už paplepsėjimus ar už darbus?
   Jei Jiems atrodo, jog čia gyvena tik komunizmo- stalinizmo uzurpuoti žmonės- atavžiuokit, pakeiskit ideologiją į kapitalistinę, kartu ir krikščioniškąją, nes žmogus „negali“ būti be ideologijos.
   Žiūrėjau dokumentiką ( History chanel ), kur pasakojama apie žmogaus „poreikį“ ideologijai ( tikėjimo/religinei ). Buvo pasakojama apie Rusiją. Sekanti laida apie JAV, gaila, kad jos nemačiau. Bet pažiūrėsiu per „online“- internete. Patariu, daugeliui pažiūrėti…

   • WU

    Aišku, nieko tie disdentai nedarė.. Tik plepėjo…

    • nerijus

     Taip, vien tik disidentams ir esame dėkingi, kad mūsų Tėvynė gyvuoja/ egzistuoja? Tik jiems reikia kabinti ordinus už pilietiškumą, Tėvynės meilę…ir t.t.
     Mano seneliai užaugino 8 vaikus ir negavo jokio medalio už demografijos gerinimą ir lietuvių Tautos išsaugojimą. Jie gyveno ir dirbo čia, priespaudoje, o ne kalbėjo „už iš atlanto“.
     Darbais reikia Tėvynę mylėti, o ne žodžiais… ( kaip kažkas pasakė ).
     ;)

   • Mantas

    Nerijau, galbūt minėtos dokumentikos pavadinimą pamenate?

    • nerijus

     Nepamenu, bet jei rasiu internete, tai būtinai mestelsiu nuorodą :)

 • Apie komentarus patylėsiu, vis tiek visi viską suvedė į Fredį.
  O štai Venclovos citatoje apibūdinti žurnalistai – „perdėtas teisuoliškumas, nuolatinės “priešų” ir “išdavikų” paieškos, įsitikinimas, kad pasaulį valdo tamsios jėgos, polinkis panikuoti“.
  Čia ant bajerio :) o jeigu rimtai, tai kartais visiems užeina noras išsireikšti ir pasirodyti tokiu protingu, kad pradėtų tavo žodžius cituoti. Venclova, kažkuria prasme tai ir pasiekė :)

 • Jonas Žvelgaitis

  Tik ką per TV rodė, kaip Vidžiūnas Marijampolės Šv.Arkangelo Mykolo bazilikoje priėmė Kristų į save. Neabejoju – šiandien, vėliausiai ryt ryte sulauksime pranešimo spaudai, kuriame jis atiprašys už teisėją, sugalvojusį būdą neteisingai išteisinti, atsiprašys už save, priėmusį tokį „kyšį“. Neabejoju. Tiesiog kitaip jau nebegalės, tikėjimas, sąžinė ir politinė moralė nušvies jam tiesos takelį per pagundų brūzgynus.

  Bet čia apie Venclovą. Tomą. Dar ir profesorių. Amerikoje. Tarp kitko, profesorius kur išpruso-išsimokslino? Sovietinėje Lietuvoje? Ir tiko Amerikoje profesoriauti?

  Šiaip tai Venclova šmaikštuolis. Kokį žinojimą ar įvaizdį išsivežė, tokį mums vis bando priminti. Kad mes, čia likę neišprusėliai, žinotume, iš Amerikos matosi geriau kas mes ir kokie mes. Anksčiau išvažiavę niekaip negali iš bakūžių ir dulkinų takelių įvaizdžio išsiveržti, bet mokyti, net vadovauti mums kelias kadencijas gali. Vėlesnieji, tipo Venclova, stengiasi neatsilikti ir į klausimą kiek lietuviai pasikeitė per du nepriklausomybės dešimtmečius, tesugeba atsakyti: “labai nemažai žmonių gerokai praturtėjo, pamatė pasaulio ir šiek tiek civilizavosi, o tai jau neblogai”. Ir tai viskas, ką vertina proto šviesulys Venclova? Tai viskas, ko mes tepasiekėme? Kad yra praturtėjusių, pavažinėjusių ir, vadinasi, pasicivilizavusių? Ir tai intelektualiojo Venclovos vertinimai?

  Toliau dar gražiau. Paklaustas apie Seime priimtą Nepilnamečių apsaugos įstatymą, poetas, intelektualas, profesorius Venclova pradeda kažkodėl kalbėti koks jis asmeniškai tolerantiškas homoseksualams. Ir pilnam komplektui prideda, kad būti kultūringu ir išprususiu užtenka atsisakyti sovietinio mentaliteto. Ir patartina išvažiuoti iš Lietuvos. Tik kerti sieną – kaip mat prasideda prusėjimas.

  Tai ir galvoju, gal Vidžiūno pranešimo spaudai rytoj ir nesulauksim. Štai, jei išvažiuotų bent į Lenkiją…

  • nerijus

   Jonai Žvelgaiti

   Vidžiūnas iš savo partijos jau gavo išrišimą. Klūpėjo prie „kioskelio“…ir gavo tris, A. K., pagrūmojimus pirštu- nu nu nu!!!

   Kunigas „Kristaus kraują“ gėrė, ar vidziunų vaikis? :)
   Gal, nuvyko savo rinkėjams alkotesterio reklamuoti?

 • Auksinis kardas

  Neturiu menkiausios abejonės, kad gerbiamojo Tomo Venclovos pasisakymai yra pagrįsti itin solidžiai ir atsakingai, o bandymai juos apspardyti be didesnio supratimo – deja, mažvaikiški pliurpalai. Jų, tokių, net būti neturėtų, po teisybei.

  Bet, jei nesivaikyti perdėto teisuoliškumo – po saule daug kam užtenka vietos.

  • romas

   Auksinis karde, Venclova yra pasaulio pilietis (kosmopolitas) ir to neslepia. Išprusimas, be jokios abejonės, yra galimas tik būnant atviru žmonijos kultūrai. Bet visada yra riba, kur yra vertybės. Juk jei tauta yra tokia, kaip jis rašo, neišprususi, ar tai reiškia, kad ji yra nepilnavertė ir yra neverta su ja būti („Man laisvė ir tiesa yra svarbesni dalykai už tautą…“)? Labai lengva yra žiūrėti iš šono ir sakyti, kad esi indėnas, mainantis auksą į stiklinius karolius. Jo pasisakymus perskaitau, bet nežiūriu į jį, kaip į mahatmą ar guru, ir kitiems nepatariu. Lietuvos kultūra ir Lietuvos vertybės gimsta čia, o ne Jeilio (Yale) universitete. Papuasų kultūra irgi skiriasi nuo Amerikos, bet niekas neabejoja jos verte:)

   • Auksinis kardas

    Pasaulio pilietis – labai teisingai. Kiekvieno atviro intelektualo siekiamybės negali baigtis vien savo tautos ribose, gebėjimas suvokti bendrą vaizdą, ir vietos ypatumus – ir įmanomas, ir teisingas. Venclovos pasisakymas – tai raginimas drąsiau naudotis pasaulio pilnatve, neapsiriboti ir nepuoselėti baimių: jis visiškai teisus mums jas prikišdamas kaip šiokį-tokį braižą, kurio verta atsikratyti. Pats, romai, kiek pamenu prijautėt konservatorių linijoms, su kuriomis siejami ir patriarcho daugkartiniai bauginimai KGB ir Rusijos rankomis visame kame – tad, prielankumai neišvengiami ne tokio atvirumo naudai. Visgi, atviras priimti pasaulį žmogus turės tai peržengti, jei apie jo išprusimą norima kalbėti rimtai. Savo ruožtu, atvirumas nepaneigia to, ką žmogus, nors ir pasaulio pilietis, žino apie savo prigimtį – tik ši jo neprivalo riboti. Apie tai ir kalbėta, o užkliuvo replikos, iš kurių šviečia ribotumų troškimas pasikapstyti sakinių žodžiuose, ar sukurti savuosius išaiškinimus.

    • romas

     Lietuvos valstybė yra sukurta tautiniu pagrindu. Jei mums tinka visaip, nereikėjo čia tų visų sąjūdžių, sausio 13 ir panašių dalykų. Esame maža tauta ir mūsų buvimas joje, be jokios abejonės, trukdo būti pasaulio piliečiu. Didelė tautos dalis neturi jokių kompleksų ir dėl ilgesnio svaro, dolerio ar euro išsivaikšto. Jiems, kaip ir Venclovai, tauta nėra didžiausia vertybė. Galvoti, kad Rusijoje nėra spec. tarnybų ir jos nedirba Rusijos interesams (ne Lietuvos gi), man atrodo naivu. Iš viso, be kritiškos asmeninės pozicijos negali suprasti kas pasaulyje vyksta, nes gyvename reklamos, PR-o ir propagandos amžiuje. Venclova kalba kaip laisvas žmogus su savo vertybėmis, bet nesijaučiu provincialas, turėdamas savo.

 • Lida

  T.Venclovos pateiktas sovietinio mentaliteto apibrėžimas – visiška nesąmonė. „tai troškimas izoliuotis, naujovių baimė“ – tikrai naujos politinės sistemos kūrimas su šūkiu „Пролетарии всех стран,объединяйтесь!“. „Grynai sovietinis yra polinkis panikuoti: jei ne šiandien, tai rytoj žūsime, išmirsime, būsime pavergti“ – nesiriša su „šviesaus rytojaus“ filosofija. Vienžo – susakė, kas jam nepatinka ir priskyrė tai sovietiniam laikotarpiui, kurio metu, beje žmonės neturėjo nei tokio nepasitikėjimo savo artimu, buvo labiau užtikrinti rytojumi, ir nebuvo kalbos apie paniką.

 • „Grynai sovietinis yra polinkis panikuoti: jei ne šiandien, tai rytoj žūsime, išmirsime, būsime pavergti, tad stiprinkime ryžtą kovai ir reikalaukime griežtų priemonių prieš svetimuosius“.
  Turiu šiokią tokią atmintį, pavergti per paskutinius kelis šimtus metų buvome ne kartą ir ne du.
  Taip kalba žmogus, kurio tėvui buvo artimos S.Nėries, P.Cvirkos, V.J.Paleckio idėjos, pats kuria humoristinius ketureilius įkvėptas S.Nėries.
  Visa šiuolaikinė lietuvių socialistų-liberalų žiniasklaida du paskutinius dešimtmečius smaginasi lietuvius vadindama idijotais-patriotais, paranojikais, štai ir šiame tinklaraštyje parspausdintas Uagadugu tinklaraščio siūlymas steigti Mišių kanalą taip stengiantis parodyti lietuvius kaip tamsius, dievobaimingus, užguitus žmones, „tamsybininkus šviesos apaštalus“.
  Jau kažkuriame komentare minėjau, kad neduok socialistui pavalgyti – leisk jam savo artimą apšaukti paranojiku, nemoderniu, bijančiu naujovių, davatka ir t.t..
  Tokios pastangos man kelia nuobodulį ir žiovulį.
  T.Venclova pasitrauks iš akiračio, moralizavimo estafetyę perims būriai, tūstančiai, milijonai, milijardai kitų moralizuotojų ir pamokslautojų. Ši plokštelė bus sukama nuolat, su pasimėgavimu ir užsidegimu kol bus gyvas nors vienas žmogus Žemėje.