Kam Lietuvoje gyventi gera?

Lietuvos žiniasklaidoje jau buvo skelbti kai kurie UBS ekspertų atlikto tyrimo apie pajamas ir kainas 73 pasaulio miestuose duomenys.

Jie parodė, kad užsidirbti „Big Mac“ sumuštinį Vilniuje užtrunka minute trumpiau nei Rygoje, tačiau net 12 minučių ilgiau nei Taline ir kad vilniečių pajamos yra penkis kartus mažesnės nei Niujorko gyventojų.

Įdomūs skaičiai.

Tačiau „McDonald’s“ aš nesilankau, o Niujorkas anaiptol nėra tas miestas, kuriame norėčiau gyventi.

Todėl mano dėmesį patraukė kiti skaičiai.

Antai, vadinamasis prekių ir paslaugų krepšelis, į kurį UBS ekspertai „sudėjo“ 122 prekes ir kurio kaina Lietuvoje – 1682 JAV doleriai.

Pagal šį rodiklį Vilnius tarp 73 tyrime apžvelgtų pasaulio miestų užima 54 vietą. Kalbant paprasčiau, Vilnius šiuo požiūriu gana pigus miestas. Žemiau mūsų – kai kurie Azijos bei Pietų Amerikos miestai, Nairobis, Sofija, Kijevas ir (keista) Maskva.

Iš pirmo žvilgsnio galėtų atrodyti, kad galbūt tie mūsų verslininkai ir tiesą sako – sąlygos Lietuvoje verslui nepalankios, o pelnai – minimalūs.

Tačiau viskas atrodo kiek kitaip, jei palygini atskiras prekių grupes.

Pavyzdžiui, buities technikos ir elektronikos prekių krepšelis Vilniuje, UBS ekspertų skaičiavimais,  kainuoja 3100 JAV dolerių, ir tai leidžia Lietuvos sostinei užimti garbingą 38 vietą. Pagal šį rodiklį lenkiame ne tik Prahą, Budapeštą, Varšuvą ar Bratislavą, bet ir Sidnėjų, Torontą, Los Andželą ir Stokholmą.
Pažiūrėjus į drabužių kainas, Vilnius – dar garbingesnėje – 34-oje vietoje. Mums po kojomis Maskva, Praha, Ryga, Singapūras ir net Londonas.
Tai, žinoma, 2008 metų duomenys, šiemet padėtis tikriausiai šiek tiek pasikeitė. Tačiau kai pagalvoji, tai gal vis dėlto ne visam verslui Lietuvoje taip blogai buvo… Galima buvo Londone pirkti, Vilniuje parduoti ir dar uždirbti…
Kita vertus, verslininko gyslelę ne visi turi. Kitiems tenka gyventi iš algos.
Pavyzdžiui, banko tarnautojams,  pradinių klasių mokytojams ar miesto autobusų vairuotojams.
Pastariesiems kur nors Toronte, Ženevoje, Majamyje ar net Pekine, Maniloje ir Nairobyje blogai – jie ten uždirba mažiau nei mokytojai, nekalbant jau apie bankininkus.
Vilniuje gi vairuoti autobusą nėra jau taip blogai. Na, bent jau šiek tiek geriau nei mokyti mažus vaikus – UBS ekspertų skaičiavimu, Vilniaus autobusų vairuotojų realios pajamos per metus 2400 JAV dolerių viršija mokytojų gaunamą atlygį (6000 JAV dolerių). Dalijamės 48-49 vietomis su Doha.
Tiesa, vilniečiai mokytojai gali pasidžiaugti: mažiau nei jie per metus uždirba ir pradinių klaisų mokytojai Sofijoje, Bukarešte, Kaire, Delyje, Džakartoje, Kijeve, Maskvoje, Limoje ir net Rygoje. Visai nebloga kompanija – iš viso net 15 miestų. Vilnius – garbingoje 58-oje vietoje.
Banko tarnautojai, kurių metinės pajamos Vilniuje, UBS tyrimo duomenimis, siekia 15400 JAV dolerių,  geriau įvertinti. Vilnius pagal šį rodiklį – 44-as, o dirbti banke Vilniuje geriau nei kokiame Šanchajuje, Stambule, Taline ar Tel Avive.
Dar geriau Vilniuje būti virėju – metinės pajamos 16000 JAV dolerių, o sostinei gana garbinga 48 vieta. Na, bent jau aukščiau už Taliną, Rygą, Prahą, Varšuvą.
Ir kas po to dar drįs neigti, kad Lietuvoje (na, bent jau Vilniuje) gyventi gera?
Ypač, jei tikėtume UBS ekspertais, kurie sako, pagal atostogų trukmę vilniečiai (28 dienos) nusileidžia tik Limai ir Rio de Žaneirui (po 30 dienų) ir su Berlynu, Paryžiumi, San Paulu ir Talinu dalijasi garbingomis 67-71 vietomis.
Pagal darbo valandų skaičių per metus (1749) Vilnius – nebe tokioje garbingoje 59-oje vietoje.
Bet mes juk ne kokie Meksiko ar Seulo gyventojai, kad artume po 2260 ar net 2312 valandų per metus?…
(4 balsų, vidurkis: 3,50 iš 5)
Loading...
 • Matotaupa

  „Tiesa, vilniečiai mokytojai gali pasidžiaugti: mažiau nei jie per metus uždirba ir pradinių klasių mokytojai“ – būkime tikri lietuviai ir nuoširdžiai pasidžiaukime, kad kitiems dar blogiau :-)

 • Aras

  Vilnius, Vilnius, Vilnius… Vilnius atitrūkęs nuo Lietuvos tiek, kiek Niujorkas nuo Vilniaus. Vilnius – toks sumažintas Maskvos modelis, o Lietuva – badaujančios Rusijos.

 • Regis

  Bandau suprasti kam gali būti įdomi ir naudinga tokia statistinė medžiaga…

  „Big Mac“ šiame visuotinės globalizacijos amžiuje gal ir visai ne blogai pasirinktas rodiklis palyginimams. Tačiau UBS ekspertams reikėtų nepamiršti, kad konkrečiai McDonald’s kompanija ir tokio tipo „greitas maistas“ turi pakankamai skirtingą populiarumą lyginamose šalyse. Todėl kainų lygiai smarkiai skiriasi ne tik dėl skirtingos savikainos o ir dėl užimamos rinkos dalies (procentais ir konkrečios rinkos vietos) ir tipinio vartotojo skirtumų.

  p.s. suprantama, kad viešai paskelbta informacija yra tik maža dalis didžiulio ir rimto tyrimo kuris pilnai viešai vargiai ar bus prieinamas. Iš to kas paskelbta daryt kažkokias rimtas išvadas? Gal ir galima pabandyti :)

 • Bevertė informacija, bevertis lyginimas sviesto su mandarinu apteptu margarinu.

 • jurkis

  Kažkada skaičiau apie big mako palyginimą, kai dar 1 doleris buvo lygus 4 lt. Tai tada skaičiavo, kad doleris turi kainuoti apie 2,6. Kas pamenate, kiek kainavo doleris, kai atrišome nuo jo litą? tataigi, kažkiek teisybės yr :).
  O šiaip tai kiekvienais metais tokie skaičiavimai daromi. Nieko ypatingo.

 • Juozas

  „Dar geriau Vilniuje būti virėju – metinės pajamos 16000 JAV dolerių“ Manau, kad ten tiesiog klaidingi, arba pasenę duomenys
  http://www.darbo.lt/darbas/index2.php?isvedimas=isskleistas&profesija=Virejas , neverta net diskutuoti, nebent apie istoriją, gal taip ir yra buvę anksčiau.

 • Neabejingi

  Sveiki Arturai,

  turiu jums pasiulyma musu Prezidentei pasiulyti susikurti SAVO BLOGA, jo nauda kaip niekas kitas jus pasakytumete t.y. naujos e-demokratijos saviraiska. Nesvarbu kad bus visokiu komentaru bet tai zingsnis i e-ekonomikos sriti (kitaip ziniu ir demokratines valstybes sriti). Labai tikiu jumis kad itikinsit kad reikia tuo zingsniu eiti – demokratejimo zingsniu !!! NESVARBU IVAIZDIS SAVRBU DARBAI IR SIELA.

  Sekanti straipsni siulyciau jums tai „Ka Raciui dave blogas“ ?

  Minciu, gal but saviraiskos laisve, laisvo zmogaus pojuti – tegu tai sprenzia skaityojai, nors dauguma sakys pagal lietuviska igimta principa tai LRT posta :)

  Sekmes Arturai !

  Gediminas

 • :) nors gal ir gerai

 • O kur galima rasti pilną tyrimą?

 • nerijus

  Šiandien patiko „m-1“ žinios…Nuskambėjo smagi frazė:
  Į Lietuvą, galimai, atvyks Baltarusijos LYDERIS A. Lukašenka.
  Nustebau, nes nesitikėjau, kad iš, Lietuvoje mėgstamo linksniuoti DIKTATORIAUS, staiga pasidarė LYDERIS… :)
  Vėjas keičiasi iš vakarų į pietryčių? :)

 • Vėjas nuolat keičiasi nežino lietuvos mafija kam į užpakalį lįsti

 • ingrida

  man patinka lietuvoj… neseniai buvau lokes pedoj (jonavoj) tai ziurei patiko siulyciau nuvazuoti