Kam Lietuvoje gyventi gera?

Lietuvos žiniasklaidoje jau buvo skelbti kai kurie UBS ekspertų atlikto tyrimo apie pajamas ir kainas 73 pasaulio miestuose duomenys.

Jie parodė, kad užsidirbti „Big Mac“ sumuštinį Vilniuje užtrunka minute trumpiau nei Rygoje, tačiau net 12 minučių ilgiau nei Taline ir kad vilniečių pajamos yra penkis kartus mažesnės nei Niujorko gyventojų.

Įdomūs skaičiai.

Tačiau „McDonald’s“ aš nesilankau, o Niujorkas anaiptol nėra tas miestas, kuriame norėčiau gyventi.

Todėl mano dėmesį patraukė kiti skaičiai.

Antai, vadinamasis prekių ir paslaugų krepšelis, į kurį UBS ekspertai „sudėjo“ 122 prekes ir kurio kaina Lietuvoje – 1682 JAV doleriai.

Pagal šį rodiklį Vilnius tarp 73 tyrime apžvelgtų pasaulio miestų užima 54 vietą. Kalbant paprasčiau, Vilnius šiuo požiūriu gana pigus miestas. Žemiau mūsų – kai kurie Azijos bei Pietų Amerikos miestai, Nairobis, Sofija, Kijevas ir (keista) Maskva.

Iš pirmo žvilgsnio galėtų atrodyti, kad galbūt tie mūsų verslininkai ir tiesą sako – sąlygos Lietuvoje verslui nepalankios, o pelnai – minimalūs.

Tačiau viskas atrodo kiek kitaip, jei palygini atskiras prekių grupes.

Pavyzdžiui, buities technikos ir elektronikos prekių krepšelis Vilniuje, UBS ekspertų skaičiavimais,  kainuoja 3100 JAV dolerių, ir tai leidžia Lietuvos sostinei užimti garbingą 38 vietą. Pagal šį rodiklį lenkiame ne tik Prahą, Budapeštą, Varšuvą ar Bratislavą, bet ir Sidnėjų, Torontą, Los Andželą ir Stokholmą.
Pažiūrėjus į drabužių kainas, Vilnius – dar garbingesnėje – 34-oje vietoje. Mums po kojomis Maskva, Praha, Ryga, Singapūras ir net Londonas.
Tai, žinoma, 2008 metų duomenys, šiemet padėtis tikriausiai šiek tiek pasikeitė. Tačiau kai pagalvoji, tai gal vis dėlto ne visam verslui Lietuvoje taip blogai buvo… Galima buvo Londone pirkti, Vilniuje parduoti ir dar uždirbti…
Kita vertus, verslininko gyslelę ne visi turi. Kitiems tenka gyventi iš algos.
Pavyzdžiui, banko tarnautojams,  pradinių klasių mokytojams ar miesto autobusų vairuotojams.
Pastariesiems kur nors Toronte, Ženevoje, Majamyje ar net Pekine, Maniloje ir Nairobyje blogai – jie ten uždirba mažiau nei mokytojai, nekalbant jau apie bankininkus.
Vilniuje gi vairuoti autobusą nėra jau taip blogai. Na, bent jau šiek tiek geriau nei mokyti mažus vaikus – UBS ekspertų skaičiavimu, Vilniaus autobusų vairuotojų realios pajamos per metus 2400 JAV dolerių viršija mokytojų gaunamą atlygį (6000 JAV dolerių). Dalijamės 48-49 vietomis su Doha.
Tiesa, vilniečiai mokytojai gali pasidžiaugti: mažiau nei jie per metus uždirba ir pradinių klaisų mokytojai Sofijoje, Bukarešte, Kaire, Delyje, Džakartoje, Kijeve, Maskvoje, Limoje ir net Rygoje. Visai nebloga kompanija – iš viso net 15 miestų. Vilnius – garbingoje 58-oje vietoje.
Banko tarnautojai, kurių metinės pajamos Vilniuje, UBS tyrimo duomenimis, siekia 15400 JAV dolerių,  geriau įvertinti. Vilnius pagal šį rodiklį – 44-as, o dirbti banke Vilniuje geriau nei kokiame Šanchajuje, Stambule, Taline ar Tel Avive.
Dar geriau Vilniuje būti virėju – metinės pajamos 16000 JAV dolerių, o sostinei gana garbinga 48 vieta. Na, bent jau aukščiau už Taliną, Rygą, Prahą, Varšuvą.
Ir kas po to dar drįs neigti, kad Lietuvoje (na, bent jau Vilniuje) gyventi gera?
Ypač, jei tikėtume UBS ekspertais, kurie sako, pagal atostogų trukmę vilniečiai (28 dienos) nusileidžia tik Limai ir Rio de Žaneirui (po 30 dienų) ir su Berlynu, Paryžiumi, San Paulu ir Talinu dalijasi garbingomis 67-71 vietomis.
Pagal darbo valandų skaičių per metus (1749) Vilnius – nebe tokioje garbingoje 59-oje vietoje.
Bet mes juk ne kokie Meksiko ar Seulo gyventojai, kad artume po 2260 ar net 2312 valandų per metus?…
(4 balsų, vidurkis: 3,50 iš 5)
Loading...