Į ką spjaudo D.Grybauskaitė: apie prezidentės vaidmenį užsienio politikoje

P.Lileikis/Lietuvos rytas

P.Lileikis/"Lietuvos rytas"

Pradėkime nuo citatos:

Tai, kad prezidentė spjovė į Seimo, buvusio šalies vadovo Valdo Adamkaus ir užsienio reikalų ministro Vygaudo Ušacko dar prieš pusmetį priimtą sprendimą, būtų dar pusė bėdos.

Blogiausia yra tai, kad tenkindama savo ambicijas, prezidentė spjovė į Ispanijos karalystės sprendimą sutikti su V.Baliukonio paskyrimu ambasadoriumi Madride.

Taip vienas iš šalies dienraščių įvertino prezidentės D.Grybauskaitės sprendimą neskirti buvusio prezidento V.Adamkaus patarėjo  V.Baliukonio Lietuvos ambasadoriumi Ispanijoje.

Nuomonė gan griežta, tačiau juk demokratija. Tad nuomonės gali būti įvairios ir skirtis viena nuo kitos.

Manoji, pavyzdžiui, yra visiškai skirtinga.

Tiesą pasakius, gal net nebūčiau čia jos dėstęs jei šiandien Gedimino prospekto viduryje nebūčiau seno pažįstamo, su kuriuo prieš kelioliką metų Prahoje kartu sėmėmės tarptautinės politikos žinių ir kuris, berods vis tebedirba Užsienio reikalų ministerijoje.

Kone pirma jo frazė po „Labas“ buvo  klausimas „Ką manai apie…“ ir nuoširdus pasipiktinimas prezidentės sprendimu ir užuojauta V.Baliukoniui, su kuriuo buvo taip negražiai pasielgta.

Kai pasakiau, kad visiškai pritariu prezidentės sprendimui, pašnekovo akyse pastebėjau šmėstelėjusią nuostabą, kuri, atrodo, neišnyko per visą neilgą mūsų pokalbį, kol bandžiau savo nuomonę pagrįsti. Įtariu, kad nemaža dalis Užsienio reikalų ministerijos nuo vakar tokiomis pat akimis vienas į kitą ir prezidentūros link žiūri.

O pagrindiniai mano argumentai labai paprasti: prezidentė yra aukščiausia valstybės pareigūnė, kuriai Konstitucijos pavesta spręsti pagrindinius užsienio politikos klausimus ir, kartu su Vyriausybe, vykdyti užsienio ppolitiką. Teisę skirti ir atšaukti ambasadorius jai taip pat suteikia Konstitucija, tačiau ji prezidentės neįpareigoja skirti buvusio prezidento, užsienio reikalų ministro V.Ušacko ar dar kieno nors parinkto kandidato, šiuo atveju V.Baliukonio.

Todėl, atsisakydama skirti V.Baliukonį Lietuvos ambsadoriumi Ispanijoje, D.Grybauskaitė, mano supratimu net tik kad į nieką nespjaudo, tačiau  priešingai – duoda visiems suprasti, kad vien tik geros pažintys ir draugystė su reikiamais asmenimis ambasadoriaus posto anaiptol negarantuoja.

Atmesdama V.Baliukonio kandidatūrą, Prezidentė taip pat siunčia žinią V.Ušackui ir galbūt kitam po jo ateisiančiam ministrui, kad ambasadorių postai neturėtų būti rezervuojami konkretiems asmenims, priklausomai nuo jų požiūrio į klimatą. Ir kad ambasados, jei jos Lietuvai reikalingos, neturėtų būti laikomos be ambasadorių daugiau nei metus, kol rezervavę jose vietas teiksis atvykti.

V.Ušackui ir kitiems užsienio politikos vykdytojams būtų pravartu šią žinią išgirsti. Ir suprasti, kad bent jau artimiausius penkerius metus bandyti iš anksto rezervuoti sau vietą ten, kur šilta, nėra prasmės, nes galima nušalti, tai yra, „likti ant ledo“, kaip kad atsitiko V.Baliukoniui.

Manau, jog šią žinią turėtų išgirsti ir tie, kurie rezervuotas vietas spėjo užsiimti dar iki D.Grybauskaitės inauguracijos. Na, kad ir koks M.Laurinkus, kurį pakeisti Ispanijoje turėjo V.Baliukonis. Juk jei prezidentė gali ambasadoriumi neskirti, ji, kaip ir numatyta Konstitucijoje, gali ambasadorių ir atšaukti. Jei šis, pavyzdžiui, tinkamai neatlieka savo pareigų arba bando vykdyti kitokią, nei prezidentė formuluoja, užsienio politiką.

Žinoma, (kalbant labai hipotetiškai) M.Laurinkaus atšaukimą kai kas Lietuvoje tikriausiai taip pat įvertintų kaip spjūvį V.Adamkui, G.Kirkilui,  R.Lopatai ir „Dujotekanai“, tačiau – prisimenant V.Baliukonį ir Ispaniją – ar tai būtų spjūvis Gruzijai? Aš sakyčiau – ne. Tai būtų tiesiog ženklas, kad Lietuvos užsienio politika (ar bent jos įgyvendinimo būdas) Gruzijos atžvilgiu galėtų būti šiek tiek kitokia nei buvo prie V.Adamkaus.

Koks nors I.Melianas ar net pats V.Landsbergis tokia proga, žinoma, pasakytų keletą griežtesnių žodžių, nes Lietuvoje iki šiol apie Gruziją buvo įprasta kalbėti kaip per laidotuves: arba gerai, arba nieko.

Tačiau pasaulyje tokių pokyčių būna: pakanka pažiūrėti į paskutinįjį Nobelio taikos premijos laureatą, prisiminti Serbijos lyderius ar Izraelio valstybės vadovus.

Tad keistis gali ir Lietuvos užsienio politika – tiek viduje, tai yra formuojant diplomatinį korpusą, tiek išorėje.

Beje, kalbant apie pokyčius, vertėtų atkreipti dėmesį ir į labai subtilų ir kartu labai aiškų D.Grybauskaitės pareiškimą dėl Gvantanamo kalinių. Galbūt mano diplomatinė klausa nėra labai jautri, bet jos pareiškime aš išgirdau maždaug tokią žinią JAV administracijai: patys paskleidėte gandus apie CŽV kalėjimus Lietuvoje, dabar patys juos ir paneikite. Kai tai padarysite, galėsime pakalbėti ir apie Gvantanamo kalinių priėmimą.

Nežinau kaip jums, bet man tokia Lietuvos užsienio politika – be skambių pareiškimų, mojavimo kumščiais, bandymo įsikalbėti nesamą lyderystę – patinka. Tiek viduje, tiek išorėje.

(54 balsų, vidurkis: 3,81 iš 5)
Loading...
 • WU

  „Blogiausia yra tai, kad tenkindama savo ambicijas, prezidentė spjovė į Ispanijos karalystės sprendimą sutikti su V.Baliukonio paskyrimu ambasadoriumi Madride“. Kur čia tas blogis slepiasi? Šiaip jau kam, bet Ispanijai tikrai nėra jokio skirtumo, kas atstovaus Lietuvos interesus ambasadoje Madride. Skiriamieji laiškai nuolat patvirtinami be didesnių problemų ir kito ambasadoriaus patvirtinimas niekaip neapsunkins Ispanijos karalystės..

  • nerijus

   WU

   visiškai sutinku su tamstos ir Artūro Račo nuomone.

   Ispanijai jokio skirtumo kas vadovaus svetimos valstybės ambasadai ispanijoje.
   Visiškai nereikšmingas ir nereikalingas „spjaudymas“ į prezidentę ir bandymas susireikšminti…
   Jei išėjo „šlepetės“- lai, galutinai ir negrįžta bet kokiomis formomis. Taškas. :)

 • Petriukas

  Na, kai nori pavaryti, tai visos priemonės tinkamos. Čia kaip žinai, jei pasakytų, kad perėjęs gatvę per raudoną šviesą spjovei ant valstybingumo pamatų :D

 • Koks nors šio tinklaraščio Priešas čia ko gero įžvelgtų liauspes už vienokias ar kitokias malones. Aš nuo savęs tuo tarpu pastebėsiu, jog nuotrauka sudarė įspūdį, jog tuoj kažką kritikuosite.

  O šiaip tai tokių įrašų, kaip šis, galėtų būti ir daugiau. Išplėtotas, ckant.

 • mdxacuk

  „Išrinktoji“ (anot Fredžio) turi nemažai privalumų, lyginant su ankstesniaisiais: ji nemedžioja stumbrų aptvaruose, nesivanoja su draugeliais suomiškose pirtelėse ir negali prauliavoti naftos telkinių, neturi tunto brolių, švogerių, anūkų, kuriuos per vieną kadencija reikia aprūpinti iki amžiaus galo. Nesidomi kelių tiesimo arba viešbučių bizniais. Netekėjusios moterys išvis dažniausiai rimčiau vetina savo profesinę veiklą, būna kur kas sąžiningesnės, principingesnės ir pareigingesnės. Tai lyg ir turėtų teikti vilčių. Bet kai prisimeni Generalinio prokuroro „samanėles“ arba prezidentūros spaudos atstovo šeimyninę rangą po šefės sparneliu, tai gali spėti, kad „išrinktoji“ bus visiems vienodai teisinga, bet pasirinktinai.

 • dzyvai

  Pritariu šiai nuomonei. Labai jau išplėtota praktika už „nuopelnus“ saviems siųsti į ambasadorius, pavaduotojus arba bent jau eurokomisarus ir kitus euro-arus :)

 • Greta

  Pritariu! Tikrai prezidentė kolei kas į nieką „nespjaudo“ ir apskritai kol kas dar „nesusipyko“ su taktika, diskretiškumu, argumentuotai veda tautą pokyčių link ir kol kas iš tikro atstovauja Lietuvos interesus, o ne toliau tęsia kažkieno anksčiau pradėtą „programėlę“.

 • max

  man atrodo, kad Prezidentė Grybauskaitė dabar išspjaudo visa tai , ko nesugebėjo /nenorėjo išspjauti Valdamkus. Pagarba jai. Gal pagaliau pradėsime gerbti savo valstybę.

 • liuk

  …o nuotrauką specialiai įdėjot? Būtų buvę dar geriau, jei šalia plačios šypsenos, demonstruojančios pakankamai mažą ir siaurą žandikaulį būtų kita: pvz. susirūpinusio arba gal net pikto Baliukonio:)

 • Asta

  Aš taip pat palaikau Grybauskaites politiką…

 • Įdomu būtų išgirsti Mečį Laurinkų ūturiuojant ispaniškai, jei jau Valatka ar/ir Tilindis teigia.

 • dpd

  liuk,
  šypsena…ką gamta davė jau to neatimsi:)
  tačiau padirbėt prieš veidrodi tikrai reikėtu ir ne vien ties šypsenos problema… tas kreivai parištas „zelionkos“ spalvos kaklaraištis šalia per didelio švarko kaip (ypač) ambasadoriui mažu mažiausiai keistokai atrodo. V.Baliukoniui, kuris dirbti Užsienio reikalų ministerijoje pradėjo 1995 metais, tai nesuvokiamas aplaidumas, o P.Lileikiui, kaip fotografu i- neprofesionalumas arba etikos stoka

 • Esmine fraze yra „taip negražiai pasielgta“. Sis ivykis pazeidzia teisetu biurokratines karjeros lukesciu principa.

 • Clear

  Bet jau „roža“ kokia….

 • nerijus

  Svarbu, kad kritika nesugriautų valstybės :)
  Ši frazė liks, kaip Lietuvos Dalios „vizitinė“ :)

 • lida

  Gal ir ankstoka džiūgauti, kol nežinome ar Ispanijos ambasadoje nepasikartos „šeiminės rangos“ atvejis :)

 • duoda visiems suprasti, kad vien tik geros pažintys ir draugystė su reikiamais asmenimis ambasadoriaus posto anaiptol negarantuoja

  Na, Artūrai, Jūsų nuomonė tokia. Mano šiektiek kitokia. Mano manymu Prezidentė kaip tik savo žodžiais įrodo, kad ateina kiti pateptieji. Kurie turi stiprius ryšius, pažintis, draugystes arba Prezidentūroje, arba Seimo daugumoje… Tai koks esminis skirtumas? Jokio. Šioje vietoje, manau, prašovėte. Beje, aš nuoširdžiai norėčiau, kad taip būtų, bet… Kalbant apie Prezidentūrą, jos aplinką, iškyla daugiau klausimų nei atsakymų.

  • Simai, o gal imtumėte tuos klausimus čia ir pateiktumėte. Tskant, parodytumėte kuo konkrečiai grindžiamos tamstos abejonės ir išvada, kad aš „prašoviau“.

   • Na, aš su išvadom neskubu, nes dar nežinau ką paskirs vietoj V. Baliukonio. Bet abejoti juk man niekas netrukdys? Tiesiog tai yra mano nuomonė. Beje, Artūrai, ko Jūs taip skausmingai reaguojate į kitą nuomonę? Jūs irgi, manau, nelabai pagrindėte savo nuomonę. Paaiškinti, ką gali daryti Prezidentė, manau, nėra stiprus argumentas… Galėjo, juk, taip ir nepadaryti… :) Savo parašyme aklai neteigiu, kad yra taip ar anaip. Tiesiog pasilieku sau teise abejoti iki tol, kol tos abejonės bus arba pagrįstos, arba paneigtos. Be to, Prezidentė viešai paskė: Dirbti reikia mokėti kitaip. Tai tikrai nepanašu į Jūsų pateiktus argumentus… Labiau panašu į asmeniškumus, nei į profesinį požiūrį…

    • Simai, aš savo argumentus (tegul ir nedaug) pateikiau. Jūs gi nepateikėte nė vieno…

     Beje, kuo remdamasis nusprendėte, kad aš skausmingai reaguoju į kitą nuomonę, gal galite argumentuoti? :))

     Aš tiesiog pratęs matyti nuomonę, grindžiamą kokiais nors faktais ar argumentais. Tačiau jūsų komentare to neradus man tikrai visai neskaudėjo…

     • Pasikartosiu. Aš nuoširdžiai norėčiau, kad taip, kaip Jūs parašėte, ir būtų. Tačiau žodžiai: Dirbti reikia mokėti kitaip manęs neįtikino. Jus įtikino veiksmai, manęs neįtikino JE žodžiai. Paprasta. O jos veiksmai, mano manymu, yra paprasčiausiai logiški. Kalbant apie užsienio politiką matosi, kad ji tebeformuoja komandą, kuri sugebėtų dirbti taip, kaip ji nori. Taigi visai tikėtina, kad į VB vietą pasiims žmogų, kurį pažįsta pati asmeniškai arba kažkas iš Prezidentūros komandos. Tai, mano manymu, bet kokiu atveju, bus lygiai toks pats protegavimas…

     • Vaidas

      Šaunuolė, šiaip prezidentė. Beje gal pradės suprasti posaky ne žodžiais, o darbais mes tėvynę mylim. Nors, anot Zuoko ir už gerus darbus gali būti nubaustas. Nors šiaip šioks toks įvertinimas ir Zuokui buvo padarytas net ženkliukas įteiktas. tad smelkiančio žvilgsnio, aštraus proto prezidentei. Beje 100 dienų bent jau prezidentė ką padarė tai sutvarkė savo aplinką. O tai jau vienas iš sudetingesnių darbų.

     • xerksas

      >Kalbant apie užsienio politiką matosi, kad ji tebeformuoja komandą

      Ir paėmė į ją damą, kuri URM buvo tiesiogiai atsakinga už Baltarusijos, Ukrainos, Moldovos, Gruzijos „demokratizavimui“ skiriamų lėšų įsisavinimą, rusiškai sakant, už „popil babla“.

 • Matau šiltą tikro diplomato šypsena.

 • Aš asmeniškai irgi palaikau Prezidentę. Tiesiog metas baigti su žiūrėti kaip į kam kokią kompensaciją, paguodos prizą ar tiesiog užuovėją.

 • M

  nu Arturai tu cia su ta nuotrauka negailestingai :) galejai ir nedeti. o siaip tai saunuole Prezidente, ir labai pritariu, kad „Netekėjusios moterys išvis dažniausiai rimčiau vetina savo profesinę veiklą, būna kur kas sąžiningesnės, principingesnės ir pareigingesnės“. Manau, tai taikytina visoms moterims, che che… :)

  • lida

   Jo, nuotrauka parinkta ne kokia. Artūras apsidraudė rašytinius argumentus sustiprindamas vaizdiniais. Rašytinių ir nereikėjo.

   • Auksinis kardas

    Nesimato nuotraukoje smegenų, o kitokie išvedžiojimai – tik burtai. Visai kitas dalykas, kad Prezidentė žino asmenį, ir nemano, kad jis vertas skirti. To pakanka, ir tai – tikra.

 • lv

  Na, tas saldus Laurinkaus atšaukimas, vienu vienų požiūriu tikrai būtų įvertintas kaip revanšas, tai gal ir užuominos tokios, revanšistinės…?

  • xerksas

   O kuo revanšas yra blogai, jeigu atsirevanšuojama prieš neigiamas jėgas?

 • Reikalas dar tame, kad egzistuoja tam tikros ambasados, kurios yra prestižinės. Juk kaip puiku tris metus mėgautis šilta Ispanijos saule, paplūdimiais, puikiu ispanišku maistu ir vynu. Gauti tokią vietą nori visi, o skirta išrinktiesiems. Dėl to ir toks pasipktinimas. Kodėl šis vyrukas ruošėsi pradėti ambasadoriaus karjerą ne nuo Minsko arba Astanos? Šiaip, labai teisingas prezidentės sprendimas.

  • xerksas

   Valentinai, yra dar „skanesnių“ ambasadų, nei Ispanijoje. Pvz., Portugalijoje, kurią savo laiku Valionis sau laikė (nors, galiausiai, neišlaikė, nes laiku nenusiplovė iš ministerijos). O ambasada Minske (beje, taip pat labai „skani“), užimta Baliukonio pirmtako Bagdono.

   Štai Astana, taip, žiauri vietelė – tiek dėl klimato, tiek dėl vietos papročių. Kita vertus, galimybės ten irgi nemenkos atsiveria. pažįstamos tėvas ten dirbo, pasakojo. O vienas geras bičiulis net svajoja iš jaukios Europos į Kazachstaną pakliūti.

 • Perskaiciau p.Vainauskienes pasamprotavimus ir toks neskanus prieskonis liko burnoje lyg dantu metus nebuciau vales.Musu Prezidente tai ne p.Adamkus su Buso slepetemis.Sis sprendimas nevienareiksmis jis privers daugeli susimastyti.Pritariu ir sveikinu.Sekmes Jums musu Prezidente.

 • xerksas

  Vienas iš tų itin retų atvejų, kuomet visiškai pritariu.

  • J.naivusis

   Man atrodo, kad tų atvejų daugės. Kol kas JEDG klaidų nedaro.

   • xerksas

    Aš čia ne apie Grybą, o apie Račo tekstą :o). Gryba, beje, kol kas daro vaikiškų politinių klaidų, tačiau apskritai paėmus jos veikla teigiama.

 • Jonas III

  Dėl Grybauskaitės daugmaž visi sutaria. Bet man visai neaiškus yra lryto žurnalistas. Ar jis rašo tai,ką galvoja, ar „kala litą“, ar paprasčiausiai „mankštinasi“ atlikdamas lingvistikos pratimus, o Artūras priima kaip rimtą požiūrį?

 • p.s.

  „Beje, kalbant apie pokyčius, vertėtų atkreipti dėmesį ir į labai subtilų ir kartu labai aiškų D.Grybauskaitės pareiškimą dėl Gvantanamo kalinių. Galbūt mano diplomatinė klausa nėra labai jautri, bet jos pareiškime aš išgirdau maždaug tokią žinią JAV administracijai: patys paskleidėte gandus apie CŽV kalėjimus Lietuvoje, dabar patys juos ir paneikite. Kai tai padarysite, galėsime pakalbėti ir apie Gvantanamo kalinių priėmimą.“

  Lai Alachas duoda tokia klausą ir Nobelio taikos premijos laureatui

  Tada būsim bent trise su tokia klausa.

 • arte

  su Arturo nuomone sutinku ir prezidente pasitikiu

 • Kawianskas

  Grybauskaitės pareiškimas dėl Guantanamo kalinių – puikus. Grybauskaitė pareiga formuoti užsienio politiką ir skirti ambasadorius, atspindinčius jos politiką. Tačiau daugiau skaidrumo išeitų į naudą tiek politikams tiek kitiems viešiems asmenims. Jei Prezidentė išsakytų nepatvirtinimo motyvus ir padarytų pareiškimą dėl „Samanėlės“ bylos, o gerb. Račas pagaliau išduotų atsakymą į Uspackicho gimtadienio mįslę, nieko baisaus neatsitiktų. Ar atsitiktų?

 • Vytas

  nesutinku su p.Raco pozicija. Jei jau Prezidente nutare neskirti Baliukonio, galejo jo tiesiog tyliai neskirti, pasiulyti UR ministrui parinkti kita kandidatura, ir tiek ziniu – ambasadoriaus paskyrimas politinis dalykas, visi tyliai nurytu kam karcia kam jokia tablete. Bet jei jau Prezidente viesai nutare aptarti sita reikala, jei jau visai publikai atvirai pasake, kad nesirengia skirti ir neskirs, jei jau Ekselencijos nuomone, Baliukonis nemoka dirbti – turejo pasakyti ir kokios cia priezastys, kas yra blogai. Juk Baliukonis liko valstybes tarnyboje, ne ka maziau reiksmingame poste, nei ambasadorius – tai gal ir sitoms pareigoms jis enbetinkamas, kaip dabar visuomenei zinoti faktus, kurie neleidiza pareigunui uzimti vienu pareigu, bet leidzia eiti kitas?

 • Vytas

  kai kas nors sako, kad pasitiki bet kuriuo valstybes pareigunu, tegul ir Prezidentu, as to nepalaikau – visiskai tikiu ir pasitikiu tik Dievu, o valstybe, nors ir sukurta mane saugoti, nors ir islaikoma is mano kisenes, taip ir ziuri, kaip man prikiaulinti, todel jei as ja tik issiziojes tikesiu, blogai baigsis, argi ne taip?

 • ed

  Pagrindine mintis cia, mano galva, kad prezidente yra teisinga ir dora. Ne sistemos zmogus kaip kad ji pati sake. Noriu tuo TIKETI, taciau logika sako kad ji buvo sistemos zmogumi (pagal jos biografija). Betgi vel galvoju – gali juk zmogus ir pasikeisti. Tai yra budamas sistemos dalimi, noreti sugriauti ta sistema. Vilciu tam nera daug, taciau tiketi norisi. Is tokios prizmes ziurint, tai prezidentes sprendimai teisingi. Bet analogiski sprendimai galimi ir su priesinga motyvacija. O tada jau tie sprendimai butu neteisingi. Taigi – motyvacijos klausimas.

 • Arūnas

  Puikus straipsnis. Aš šią situaciją matau taip pat.

 • Dudas

  Manau problema, ne ta, kad ji paskyre ar nepaskyre Baliukoni ar kam spjove. Problema kaip ji tai padare. Sutikdamas, kad ji gali skirti ir atsaukti nesutinku, kad ji tai gali daryti putinisku arba batkos metodais – zurnalistams pasakius per telika, kad Baliukonis ir blogas ir tiek. Manau, kad visame kame turi buti korektiskumas – vis tik Baliukonis nera is gatves zmogus – o karjeros diplomatas, po tokio sprendimo, jam nieko kito nelieka, bet tik pasitraukti is diplomatines tarnybos – o kodel taip ir neaisku. Man visame sitame nepatinka necivilizuotumas, kuris tampa musu uzsienio ir vidaus politikos bruozu. Kazkodel del Prapiescio ji nepasake, kad jis jai nepatinka. Tiesiok pasirinko kita ir tiek. Tai gal ir cia reikejo pasakyti, kad noreciau ziureti alternatyviai ir pasiulyti is naujo pradeti paskyrimo procesa. O ne taip – blogas ir tiek. Galiausiai, gal buvo galima suderinti sita klausima ir neformaliai, kad paprasciausiai Baliukonis butu atsisakes sito posto. Na nezinau – man nepatiko buda ir tiek. O kad reikia priimti savarankiskus sprendimus – tai tiesa.

 • Pingback: Lietuvos užsienio politika ne D.Grybauskaites asmeninis reikalas | Churchill.lt()