Girdėjote „naujieną“? Arba:sveikinimai Ūkio ministerijos „piarščikams“

Blogai.

Sunkmetis, atrodo, vis dėlto daro savo juodus darbelius…

Visose srityse, įskaitant žiniasklaidą.

Bet gal apie viską iš pradžių.

Viešieji ryšiai jau gana senokai tapo galvos skausmu žiniasklaidai. Ta prasme, kad PR srautas nuolat didėja, o dėl mažėjančių pajėgumų pagunda naudoti Ctrl-C – Ctrl-V instrumentą kaip pagrindinį „žurnalistinio“ darbo metodą, nuolat didėja.

Kovoji su ta problema kovoji, aiškini, kad PR nėra žurnalistika ir kad būtinas kritiškas žvilgsnis į kiekvieną „naujieną“, bet tik nusisuk minutei ir, žiūrėk, vėl įvartis.

Kartais, žinoma, būna, kad susiginčiji: ar naujiena, pavyzdžiui, yra tai, kad Lietuvos užsienio reikalų ministras V.Ušackas pasveikino naujai išrinktą UNESCO vadovę. Arba – kad kokia nors alkoholio bendrovė rinkai pasiūlė naujo – skonio degtinę naujos formos buteliuose. Būna, kad tenka ir pasitarti – kelios galvos protingesnės nei viena – bet nėr ko neigti, net ir tai ne visada padeda.

Tarėmės ir šiandien – kai gavome tą už širdies griebiančią naujieną iš Ūkio ministerijos, kad prasidėjus šildymo sezonui kiekviena Lietuvos šeima per mėnesį sutaupys net 76 litus. Pasitarimas netruko ilgiau nei 1 minutę ir išvada buvo vieninga: Crtl-X. Motyvas: visiškas PR.

Bet štai vartau Lietuvos interneto žiniasklaidą ir negaliu patikėti savo akimis: balsas.lt, alfa.lt, delfi.lt, 15min.lt ir net vz.lt pasirinko kitą sprendimą. Tą anksčiau minėtąjį Ctrl-C – Ctrl-V. Kartu beveik visi paminėtieji kartojo ministerijos mantrą apie pingančias „komunalines“ paslaugas, nors ministerija suskaičiavo tik paslaugas, susijusias su elektros energija ir šildymu.

Keista, nes šaltas vanduo (Vilniuje nuo rugsėjo pabrangęs 10 centų), šiukšlių išvežimas (brangstantis kone kas ketvirtį), teritorijos tvarkymas – juk taip pat komunalinės paslaugos. O kur dar pastatų administravimas, kolektyvinės antenos, liftai (ten, kur jie yra) ir visi kiti mokesčiai. Ar tai ne komunalinės paslaugos?

Be to, keistas iš viso tas Ūkio ministerijos pranešimas: kodėl būtinai tos šeimos mokės per mėnesį 76 litais mažiau? O jei šildymo sezonas bus šaltesnis ir ilgesnis (kas, beje, bent jau pastarąją savaitę yra faktas). Ar ministerija padengs „nuostolius“ jei gavus sąskaitą už spalio mėneso komunalines paslaugas paaiškės, kad ji ne mažesnė, o net didesnė nei pernai?

Juokauju, žinoma, tačiau apmaudu, kai toks PR pasklinda po visą žiniasklaidą ir tampa „naujiena“. Verkti norisi…

Tiesa, ne visi, atrodo, pasimovė ant šio PR. lrytas.lt svetainėje, šios naujienos, atrodo neskelbė, o lrt.lt bent jau pabandė pažiūrėti kritiškiau ir išsiaiškinti. Tų pastangų rezultatas, tiesa, nei šioks nei toks: „Energetikos ministro patarėjas viešiesiems ryšiams Kęstutis Jauniškis lrt.lt pripažino, kad šildymo kainos įvairiose Lietuvos dalyse labai skiriasi, tačiau ministerija pateikia tik atskirus duomenis“, nes ką reiškia „atskiri duomenys“ aš taip ir nesupratau, tačiau tai bet kuriuo atveju geriau už vien Ctrl klavišo spaudinėjimą.

Žinoma, galima į visą šią istoriją pažiūrėti ir iš kitos pusės: pagirti Ūkio ministerijos Viešųjų skyriaus darbuotojus už puikiai atliktą savo darbą. Jų pastangos davė puikių rezultatų – Lietuvos gyventojai sužinojo, kiek daug pinigų jie šiemet sutaupys. Tikriausiai Ūkio ministerijos dėka…

Sveikinu juos su gerai atliktu darbu ir nuoširdžiai džiaugiuosi jų atliktų darbu, bet kažko vis tiek truputį liūdna…

P.S. Beje, berods, visi šiandien pranešę gerąją naujieną apie pingančias komunalines paslaugas, taip pat skelbė, kad degalai nuo kitų metų pradžios vėl brangs. Bet niekas net nebandė skaičiuoti, kiek dėl to praras vidutinė Lietuvos šeima…

(10 balsų, vidurkis: 4,50 iš 5)
Loading...
 • O galbūt jie tiesiog optimistai? Kaip sakoma – always look on the bright side of shit…:)

 • Akhba

  labai ydomu Balsas.lt buvo interviu su Andriukaiciu ir pats komentavau ir viska ir taip gavosi jog spaalio sesiolikta buvo apie 30 komentaru 17 buvo 42 pats polemizavau o dabar spalio 18 tiktai 2 kiti du mano apziurekit mano nika AKHBA. Taigi matau kaip internete laisvoi ziniaslaida skverbiasi (: (: (:

 • nerijus

  Kaip tik į temą :)

  Seimo narys, Kęstutis Masiulis, turi idėją:
  – Seimo nario alga turėtų būti tokia, kokia buvo iki išrinkimo.

  Galvoju, kad Seimo biudžetą tektų padidinti šimteriopai…
  K. Masiulo postringavimus/ NUSIŠNEKĖJIMUS, vertinu vienareikšmiškai- PR’as ir daugiau nieko.

 • nerijus

  Kas dėl šildymo…Pernai, brangiausiai šildėsi Varnių miestelis. Skaičių nepamenu, bet, kaip faktas, buvo paminėtas per TV.

  Kas dėl šildymo Vilniuje:
  Sukurtas PR’as ir juo manipuliuojama, nes klaidingai pateikiama, jog Vilniaus energija pigina tik dėl to, kad pinga medžiagos, reikalingos šildyti vandenį ( tik, dalinai, tiesa ) O teismo sprendimas..? Pamiršote paminėti? Ar nenorėjote paminėti?
  Šilumininkai nemini ir tai, kaip atsiranda „skola“. Apie tai rašiau anksčiau:

  PLANUOJAMOS, metinės pajamos, tarkim 500 mln. lt
  gauta pajamų, tarkim,- 400 mln. lt
  NUOSTOLIAI ( pabrėžiu )- 100 mln. lt
  Sakyčiau, įdomus verslo supratimas..?

 • Auksinis kardas

  Kritikuoti derėtų tik susižinojus metodą, kuriuo išgautas skelbiamas rezultatas. Nežinau kaip kiti, bet pats dauginu bent kelias sąnaudas iš mažesnės kilovatvalandės ar kubo kainos. O tai geriau už stabiliai stovinčias, ar, dargi, brangstančias (ko pastaruoju metu nutinkant nepamenu).

  Jei pranešimai apie brangimus seniai nebestebindavo, galėtų mažiau stebinti ir atpigimai, defliacijai, juo labiau pastangoms juos pasiekti, besireiškiant.

 • romas

  Geriau būtų po to statistiką pateikti, nei dabar pasakoti, kaip bus. Toks čia ir PR-as.

 • WU

  Aš turbūt nelabai suprantu kuom iš esmės skiriasi Ctrl-C nuo Ctrl-X.. Viena komanda iškerpa tekstą, o kita nukopijuoja, bet kaip tai siejasi su šio straipsnio kontekstu?

  • Arnoldas

   na po Ctrl+X galima atlikti ta pati Ctrl+V, bet nebus pedsaku pradinio šaltionio :) gal autorius visgi norėjo panaudoti Delete

 • Lietuviškos žiniasklaidos (aiškų, jei websaitą žiniasklaida galima vadinti) sopulys tas copy + paste… ir ne tik žiniasklaidoj…

 • Zero

  Manau, jei pranešimas būtų „Lietuvos šeima mokės vidutiniškai po 76 Lt daugiau už šildymą“, tokiu atveju ši naujiena būtų praėjusi ir BNS cenzūra (Ctrl+C Ctrl+V, suteikiamas prioritetas „Žaibas“), ir patalpinta Lryto tituliniame puslapyje. Žiniasklaidai visiškai neįdomios teigiamos naujienos.

 • nerijus

  Pamiršome Ctrl+ A, tik tada Ctrl+ C ir Ctrl+ V :)

 • nerijus

  Valstybei trūksta pinigų:

  http://www.lrytas.lt/-12557639691255409915-juodieji-pinigai-biud%C5%BEetui-balinti.htm

  Ar vaertėtų Kubiliui pamastyti ir apie tokį „planą“? Galimai, atsirastų ir pinigėliai iš EBSW konserno ir pan. Bnet jau, Vyriausybė pamatyti, kur jie buvo laikomi :)

 • nerijus

  Apreiškimai

  Tikėjimo kryzė

  Kai priartės rinkimai, steigsiu Prisidirbimo partiją. Mes prižadėsim, kad prisidirbsim. Ir taip bus.

  Tik ar patikės rinkėjai? Tiek primeluota.

  Bet, kitais patikėję, tai vėl patys prisidirbs.

  Juozas Erlickas
  lrytas.lt

 • Musė

  Aš šiuo atveju pritariu Zero – nuo kada žiniasklaidai, o ypač Lietuvos rytui įdomios teigiamos naujienos? Jei būtų pranešta, kad nuo š.m. šildymas brangs 76 litais, Valatka su A.Raču būtų pirmieji, pradėję dėl to verkti.

  Ir nejuokinkite, kad Lrytas „nepasimovė“ ant šio PR, tiesiog Lrytas jokiais būdais negali rašyti apie jokį teigiamą reiškinį, įvykusi valdant dabartinei baisiausiai nekenčiamai koalicijai. R. Valatką turbūt priepuolis ištiktų, išvydus tokią naujieną pirmame Lryto puslapyje. Ir dar – jei Artūras nesupranta, ką reiškia „vidutiniškai 76 litais“ ir tauškia apie skirtingus šildymo sezonus ir skirtingas šeimas, tai čia nė miela Aušra nebepadės…

  Man tai keista, kai mokyti žmonės nesupranta, kokia yra teigiamų, pozityvių naujienų įtaka vartotojų lūkesčiams, nuo kurių didžia dalimi priklauso ekonomikos būklė. Juk ekonomika – tai pamatematinta psichologija (anot Valentino). Tad visuomenės psichologinės būklės bloginimas, teigiamų naujienų blokavimas yra tiesiog nusikaltimas savo šaliai. Jau geriau tegu tų pozityvių žinių būna per daug, nei per mažai.

  Pagal kai kuriuos tyrimus, rugpjūtį pirmą kartą pakilo ilgą laiką žiauriai smukęs vartotojų pasitikėjimo indeksas. Ar tą įtakojo kažkokie realūs, apčiuopiami pokyčiai ekonomikoje? Nė velnio, tai kur kas labiau susiję su Prezidento rinkimų euforija ir lūkesčiais. Pozityvumas, prasiveržęs pro viso žiniasklaidos purvyno dūmų uždangas, iškart davė savo vaisių.

  O visą laiką rašant vien apie tai, kaip yra blogai ir bus dar blogiau, gauname pasekmes tokias, kad panikuojantys žmonės nieko nebeperka, sutaupytus pinigus keičia į eurus, laiko po pagalve ir neneša į bankus, nes bijo „ekspertų“ prognozuojamos devalvacijos. Verslas atleidinėja žmonių daugiau, nei realiai reikia, „dėl visa ko, juk rašo, kad bus dar blogiau“ ir t.t.

  Dabar mąstau, jei A.Katkevičius rašydamas apie A. Valinską, taikliai įvardino „gerai, kad nepasijuto Dievu, kaip kad pasitaiko kuriems ne kuriems dienraščių PIRMADIENINIAMS APŽVALGININKAMS“, tai ką jis pasakytų apie ne pirmadieninius, o visasavaitinius apžvalgininkus – ekspertus? :)

  • p.s.

   Aš šiuo atveju pritariu A.R. tai PR ir deja dvigubas. Sveikinimus reikia siusti Ūkio ir Energetikos ministerijoms…

   Gera žinia tai tik Kubiliaus vyriausybei pasiteisinant dėl pensijų ir kitų soc. išmokų karpymo.

   Belieka laukti tik geros žinios iš Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos.

 • D.

  Viešieji ryšiai tėra tiek stiprūs, kiek silpna žiniasklaidos funkcija „gatekeepin’as“. Deja, žiniasklaida dažnai veikia netgi ne kaip rėtis, o kaip puodas be dugno.
  Šiuo atveju naujiena yra ne tai, ką išplatino ŪM, o tai, ką parašė A.Račas. Visiems išplatinusiems ŪM „naujieną“ vertėtų patalpinti šį komentarą (jei gerbia savo skaitytojų teisę į išsamesnią informaciją).

  • nerijus

   Dainiau Radzevičiau :)

   ne „išsamesnią“, o „išsamesnĘ“…
   Be ironijos ir be pagiežos…

   ;)

 • Soliaris

  Aš nematau jokio pagerėjimo. Šiauliuose brangs šaltas vanduo http://www.siauliuvandenys.lt/Naujienos/Komisija-uzregistravo-Siauliu-vandenu-prasyma-perziureti-naujas-salto-geriamojo-vandens-tiekimo-ir-nuoteku-tvarkymo-kainas, atsiras mokestis abonentinis už karšto vandens skaitliukų priežiūrą. Gal mielieji komentatoriai parašytų, kur čia pagerėjo gyvenimas? O gal skurstančių masinis duidėjimas yr geroji naujiena?

  • nerijus

   Matai, galvoju, kad eilinį kartą gelbėjama ( reikia tik sužinoti kas ją proteguoja ) įmonė, nes kitaip negaliu galvoti- kam reikalingi NAUJI skaitliukai, jei puikiai rodo ir senieji :)
   O skaitliukų priežiūra, galimai, priedanga, kad galėtų užeitį į būtą ir matyti ar „nepakabintas“ magnetas, kaip daugelis mėgsta daryti. Kitaip, šeiminakai turi teisę neįsileisti, o čia viskas bus teisėta…ir plius- mokestis už „kotrolę“.
   Vilniuje, taip pat brango šaltas vanduo- 10 cnt. Automatiškai, brango ir šildymas po atpiginimo.

 • albinas

  „Tiesa, ne visi, atrodo, pasimovė ant šio PR. lrytas.lt svetainėje, šios naujienos, atrodo neskelbė“

  Artūrai jei esi toks pastabus, tai matytum, kad LRytas niekada neskelbia geru ziniu,(esant valdzioje Kubiliaus koalicijai) ar tai butu tikros ar ne.
  O del viso kito tai tureciau sutikti su tavim.

 • Juozas iš Anglijos

  Niekas čia nieko nemeluoja, tiesiog kaip ir visi politikai pasako tiesą, bet ne visą. Didelio čia daikto, pasakė, kad atpigs šildymas , bet užmiršo pasakyt , kad brangs kitos komunalinės paslaugos ir panašiai.. negi pirmas kartas..;)

 • rakshtis

  del komunalinių paslaugų kainų, Artūrai, sprantu, kad pateikiate arba nepatikrintus arba duomenis iš savo patirties, bet ir jie nebūtinai atitinka tikrovę.

  Pvz: Nelabai suprantu, iš kur ištraukėte, kad šiušklių išvežimas brangsta kiekvieną ketvirtį. Mūsų bendrija iškėlė ultimatumą šiukšlių vežėjams – arba ačiū ir viso gero arba mokėsime pusę pernykštės kainos. 1:0 mūsų naudai.

  Lygiai taip pat ačiū ir viso gero pasakėme ir „Naujamiesčio būstui“, kuris už šildymo sistemos priežiūrą ėmė 29 ct/m2, o dabar samdomės kompaniją, kur tą patį darbą daro už 5 ct/ m2.

  Lygiai tas pat su kiemo tvarkymu.

  Suprantu, ką norėjote pasakyti jūs. Bet suprantu ir kuo norėjo pasigirti Ūkio ministerija.

  Jie tik pabandė labai vaizdžiai pasakyti tai, kad šiluma šiemet vidutiniškai atpigs 15 proc. Dėl šito fakto niekam nekyla abejonių.

  Tik ŪM užuot parašiusi, kad vidutinė šeima šiemet per mėnesį sutaupys apie 15 proc už šildymą, parašė, kiek tai yra realiai suvokiamais eiliniam žmogui skaičiais – 76 litai.

  Žurnalistiniu požiūriu tai yra vaizdingiau ir aiškiau skaitytojui.

  Gal problema čia ta – kad tas PR tekstas buvo neaiškiai išdėstytas. Bet tai jau kita bėda.

  Tik tiek.

 • Vita

  Arturai, čia linkėjimus reikia siųsti Energetikos ministerijos specialistams :) Ūkio ministerijos viešųjų ryšių skyrius, nabagai, iš geros širdies skelbia energetikų pranešimus, ir dar už juos malkų gauna nuo tavęs :)

 • Skeptikas

  Kita vertus, p. Raco darbuotojai kartais patys paremia tokie tuscia PR, tik nelietuviska. Pvz:
  „Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas telefonu pasveikino Izraelio ministrą pirmininką Benjaminą Netanyahu jubiliejinės datos – 60-ojo gimtadienio proga, pranešė Kremliaus spaudos tarnyba.
  2009-10-21 17:49
  BNS“
  Paskelbta alfoje… :)
  Na sakykite, kuo musu ministerijos ir panasios kontoros prastesnes uz kremliu? :)

 • lida

  Skeptike, o kas gali paneigti, kad tai ne žinia, be to ne mažiau svarbi kaip Prezidentės akaunto sukūrimas ? :)

  • Skeptikas

   As juk nesakau, kad tai – ne zinia. Kaip ir nesiginciju su tais, kurie mano, kad puodas ir katilas yra labai skirtingi. :) Be to, Prezidente yra musu ir gal kas nors su ja bendraus per ta feisbuka. Bet abejoju, kad kas puls prisijungti prie Dimos sveikinimu Benui. :)