Holokaustą Lietuvoje lėmė…kelnių ir batų trūkumas

Nesu iš tų, kurie sako, kad lietuviai žydus per Antrąjį pasaulinį karą žudė todė, kad visi žydai buvo komunistai ir sudarinėjo tremiamų sąrašus, atėjus sovietams.

Tačiau taip pat nesijaučiu kaltas kaip lietuvis už tai, ką darė mano tautiečiai Kaune, Paneriuose ir kitose Lietuvos vietose.

Taip pat nemanau, kad Lietuvos valstybės vadovai turi už tai kasmet atsiprašinėti ir paskelbti visą Vilnių buvusiomis žydų kapinėmis vien todėl, kad kažkokie rabinai Šnipiškėse dvi dienas pakasinėję taip nusprendė.

Tačiau laikausi požiūrio, kad Y.Aradas ir F.Brancovskaja turėjo stoti prieš teismą, ir kad tik teismas galėjo nuspręsti, kalti jie ar ne.

Nes teisę reikalauti teisingumo ir atsakomybės už nusikaltimus, nepaisant to, kokios tautybės žmonės juos padarė, turi ne tik Izraelis ir žydai, bet ir Lietuva bei lietuviai.  

Kodėl apie visa tai kalbu?

Ką tik perskaičiau labai didelį straipsnį „Spiegel“. Jis apie Holocaustą Europoje ir Hitlerio pagalbininkus.

Pasirodo, daugiausiai jų buvo Rytų Europoje.

Ką ten daugiausiai – skaitant net gali susidaryti įspūdis, kad Rytų Europa kalta ne mažiau nei Hitleris, Himleris ir SS.

Siūlau visiems paskaityti.

O jei labai tingėsite (tekstas gana ilgas), vis tiek pateiksiu porą citatų apie Lietuvą.

Pirmoji – apie žydų žudynes Kaune:

Orgy of Murder Like a Lithuanian National Ceremony

When all lay dead on the ground, the blonde murderer climbed on the heap of corpses and played the accordion. His audience sang the Lithuanian anthem as if the orgy of murder had been a national ceremony.

Antroji – apie tai, kaip lengvai lietuviai žydus žudė:

There’s also reason to doubt the assumption that the helpers were pathological sadists. If that were true, they should be easy to identify, for example within the group of 50 Lithuanians who served under the command of SS Obersturmbannführer (Lieutenant Colonel) Joachim Hamann. The men would drive around the villages up to five times a week to murder Jews, and ended up killing 60,000 people. It only took a few crates of Vodka to get them in the mood.

Ir trečioji – paaiškinanti, kodėl jie tai darė:

For the Germans, 300 Jews meant 300 enemies of humanity. For the Lithuanians they meant 300 pairs of trousers and 300 pairs of boots

Štai kaip viskas paprasta, pasirodo…

O man, kaip visada, labai smalsu, ar Lietuvoje į tai kas nors sureaguos.

O gal vėl pasibarstysime galvas pelenais?

(21 balsų, vidurkis: 4,24 iš 5)
Loading...
 • Valentinas

  Kokiame nors Delfyje arba Vakaro žiniose toks straipsnis iššauktų pliūpsnį antisemitizmo. Pažiūrėsime ar šio blogo komentatoriai išlaikys egzaminą.

  • Marius

   Tai, kad komentuoti galima tik gerai, nes kitu atveju sugadinsim savo tarptautinius santykius … :) o jei Tomkaus stiliumi, tai paprastam komentatoriui dar ir kokį BK straipsnį pritaikys.
   Ir gerbiamas AR šiame įraše pirma aiškiai išdėstė savo poziciją, o tik po to pateikė ištraukas, kad nebūtų apkaltintas nebūtais dalykais, jautri tema tsakant…

 • Bijau, kad palietėte temą, kuri Lietuvoje- tabu.

 • Ričardas

  Arturai, pamirsote pamineti Nachmana Dušanski, kuri Izraelis neisdave. Laikas ateme is galvazudzio gyvybe.

 • Jonas

  Klausimėlis Jo Ekscelencijai Lietuvos Respublikos Prezidentui! Kadencijos pabaigai.

 • austras

  Stipriai ir aiškiai. Pagarba. Ir, nors buvau nelinkęs siūlytis, bet, jei galima, Artūrai, dėl alaus norėčiau susitarti šią savaitę (pralošiau:)

  • austras

   Aš tik užneščiau ir negaišinčiau laiko. O jei apie Jūsų mintis – fariziejiškos moralės paieškos yra neblogas būdas nusiplauti asmenines kaltes (vokiečių, bet gal net labiau austrų pozicija). Ypač kai mušamas gulintis ir nesipriešinantis.

 • Marius

  Įsivaizduokime, kad jau Emanuelis Z rašo protesto laišką „Spiegel“, kad tik berašydamas neužmirštų apie ką rašo… :)

 • nerijus

  Visuomet atsiranda žmonių, kurie koloboruoja su esama valdžia. Dauguma, vien dėl išlikimo, kiti dėl valdžios, sekantys dėl turto ar garbės. Ir nesvarbu kas jie būtų- lietuviai, latviai, rusai, žydai, lenkai ir t.t.
  Šia tema per dažnai kalbama.

  Nesupratau tik vieno: kodėl AMB, nuvykęs į Izraelį atsiprašė už visą Tautą?
  Ar atsaku į tai, neturėjo atvykti Izraelio prezidentas Lietuvon ir atsiprašyti lietuvių Tautos už savo tautiečius, kurie koloboravo su nacistais ir su bolševikais? Kodėl, galioja dvigubi standartai kalbant apie holokaustą? Man jis toks pats, kaip ir lietuvių, latvių, estų trėmimai.
  Geriau, tai nepasikartotų. Planuoju nuvykti į Aušvico koncentracijos stovyklą, bet vis neprisiruošiu.

  Apie Vilniaus Getą, neblogai papasakojo Gražina Sviderskytė su savo komanda:
  XX amžiaus slaptieji archyvai- Vilniaus getas.

  Šiuo metu ieškau foto, patvirtinačių, jog žydų kapinių, toje vietoje, kur dabar jie nurodo- nebuvo. Nerandu. Gal autoriai jas išėmė iš puslapio? Kai rasiu nuorodą- įkelsiu.

  Šia tema, per daug politikuojama ir tada, matyt, kai pritrūkstama lėšų, arba daromas spaudimas valstybei, priimant atitinkamus sprendimus?
  Kodėl susirūpinta būtent šia kapaviete, už kurią, Rusijos caras žydams jau buvo sumokėjęs? Kodėl nesirūpinama Seirijų, Užvnečio ir daugeliu kitų? Jau per žoles ir krūmus, nebesimato, kad ten kapai.

  • mantas

   as turiu 1944 metu nuotrauka tos vietos

   • nerijus

    Manta, ne kapo, o kaulų…
    Turi foto? Gal iš antraspasaulinis.net, nes jie kažkur paslėpę jas arba nerandu :) Jose viskas labai aišku buvo.

    • nerijus

     Atsiprašau
     Mantai, o ne Manta ;)

    • Mantas

     vokieciams traukiantis buvo padarytos aoeronuotraukos. gavau is istoriku, nezinau ar ta pati, apie kuria sneki. Bet kazkada teko googlinti, nes teko padirbeti prie sito kapiniu reikalo ir googlinant galima nemazai nuotrauku rasti.

  • mantas

   kodel nerupi? neapsimoka. kiek zinau. zydo kapo pagal religija negalima judinti. Va cia idomumas prasideda. Galima judinti tik zydui. :)
   taigi visos statybos gales vykti tik vadovaujant zydams. :)

  • Soolo

   Žydų kapinės tikrai buvo :) Turiu nemažą istorinių Vilniaus nuotraukų kolekciją, tarp jų yra bent kelios XX a. dešiniojo Neries kranto nuotraukos, jose matosi antkapiai.

   • nerijus

    Bet, noriu pabrėžti tai, jog toje vietoje, kur stovi „Mindaugo apartamentai“, jokių kapinių nebuvo. Matosi iš tų foto. Tik negaliu jų rasti internete. Kai rasiu, būtinai įkelsiu nuorodą, kad galima būtų patiems įsitikinti.

    • Soolo

     XX amžiuje buvo išlikusi tik dalis kapinių, o teritorijos, kurioje laidoti žmonės dar nuo XIX a., būta gerokai didesnės. Todėl iš XX a. vidurio nuotraukų spręsti apie plotą, kuriame būta palaidojimų, negalima.

     • nerijus

      Kažin, kodėl jų ten neliko?
      Manyčiau todėl, kad buvo sumokėta už iškeldinimą?

     • nerijus

      Visas šis reikalas, pradeda panašėti į estų, kai buvo norima perkelti kareivio kapą/ paminklą su palaikais iš centro į pagrindines, karių kapines.
      Estai, dėja, nukentėjo.

     • bang

      „Kažin, kodėl jų ten neliko?“
      Palikime tai mokslininkams.

     • nerijus

      Arba istorikams?

     • bang

      Juos ir turėjau galvoje.

 • Vilmantas

  Geras komentaras, poras Artūrai

 • A.G.

  Manau, kad žmonių tarpe jau genuose yra nemenka dalis išgamų, kaip ir ta dalis, kurią sukapok į gabalus – nekalto žmogaus nepalies. Bent keletą tokių žinau… ir jei tpokį išgama paliestų tuomet jau už save neatsakyčiau.
  Lietuviai turi ir vienų ir kitų.
  Bet liberalumas kabutėse per 20 metų taip pat išugdė labai daug išgamų.
  Kiekvienoje apylinkėje senesni žmonės žinojo pavardėmis žydšaudžius. Žinojo ir tuos partizanus, kurie… kažkaip pavardėmis nežinojo skrebų, bet kaip sako tai buvo baisūs žmonės.
  Jeigu žmonėms rūpėtų apginti nekaltus žmones – jie statytų masalus ir užsiimtų tais baisūnais.
  Tuo žmonės parodo visišką savo niekingumą – o po to, kai susidaro apystovos, kuriose šie baisūnai gali nekliudomai veikti… imame stebėtis, vietoje to, kad save, kaip niekadėją, jūsų savotišką užtarėją užkapotume.
  Bet yra gerų žmonių, ypač kol jie sotūs, aprengti – kai tik to nėra žmogumi išlieka vienetai iš šimto.
  Taigi.
  Už tat nuo seno, kol nebuvo urbanizacijos, žmogų kaimynai pažindavo kaip nuluptą ir nieko nėra gražesnio, kai žmogus yra kilęs iš tų gražių šeimų… tokių būta Lietuvoje… o urbanizacija visa tai… šiandien nežinome kaip elgtūsi nedavalgęs šiandien sotus ir mandagus žmogutis… urbanizuotas žmogutis (t.y. neatsakingas žmogutis).

  • Donatas

   juos vadino ne ‘skrebais’, bet ‘stribais’, čia trumpinys nuo rusiško žodžio ‘izstrebiteli’.

   • zv

    Skrebais irgi daug kas vadino, ypač iš senesnių žmonių girdėjau ne sykį būtent šį žodį.

 • Atrurai, manau niekas nereaguos i sia rasliava. Eilinis problemu ieskojimas ten, kur ju ir nera. O bendrai paemus, tai nusikalteliai tautybiu neturi.

 • Artūrai, o kodėl rašot „holocaustas“? Aš tai rašyčiau „holokaustas“ ;) Ir dar šitą vietą: „…pasaulinį karą žudė todė, kad vbisi žydai“ pataisykit. Atsiprašau, kad kimbu, bet filologijos fakultete sesija artėja :DD (Jau matau – Artūras piktu žvilgsniu perskrodžia šią mano pastraipą ir tuoj pažers nuginkluojančių argumentų krūvą!)

  Dėl to, kad žydus lietuviai žudė neva dėl kelnių ir batų trūkumo, stebėtis nereikėtų. Visas tas laikotarpis yra vienas didelis ABSURDAS. Žmogiškumo patikra.

  • Aras

   Ir aš iškart atkreipiau dėmesį į „holocaustą“. ;)

 • prie to pacio

  Ar zinote kad Lietuvos generalines prokuraturos specialiuju tyrimu skyriaus vyr. prokuroras Rimantas Valentukevicius su a/a Socialiniu tyrimu instituto darbuotoja Kasatkina yra nustates, kad Izraelis del to kad zydai kentejo per WW2 yra nekritikuotinas, bei Izraelio politika, t.y. ju vykdomo genocido pries palestiniecius palyginimas su ju paciu genocidu per WW2 yra nusikalstamas, bei yra rasines neapykantos kurstymas pagal BK 170 straipsni.
  Teiseja Ainora Kornelija Macevičienė taip pat mane ta pati ir interneto komentatorius yra gaves uz tai teistuma.

  • prie to pacio

   Norejau pridurti kad Rimantas Valentukevicius yra tas pats asmuo priemes sprendima (pasitares su spekite kuo) netraukti baudziamojon atsakomyben pono Raco minimu Y.Arado ir F.Brancovskojos, taip pat nesugebejes ir tiesa sakant niekada to tvirtai ir nereikalaves, patraukti atsakomyben zudiko Dusanskio, kuri paslaugiai priglobe Izraelis.
   Gal kas zinote ka naudingo yra nuveikes minetas prokuroras, kurio funkcijos turetu buti bet kokios tautybes karo nusikalteliu gaudymas?

 • prie to pacio

  Ar zinote kad Ziemelis su paslaugiais Vilniaus 3-iojo komisariato darbuotojais persekioja interneto komentatorius, kurie rase komentarus apie Ziemelio ir ko afera s flylal?

  http://www.delfi.lt/news/economy/Media/article.php?id=22240992

  Man idom ar Arturas taip pat paslaugiai kaip delfi darbotojai perduotu policijai tokiu komentatoriu IP adresus? Tikiuosi ne..

  • WU

   Būtų prokuroro įsakymas ir ikiteisminio tyrimo teisėjo sankcija ir viskas. Niekas neprašytu..

  • nerijus

   Reikia kreiptis dėl persekiojimo ir visa bėda…

 • oneguy

  Neseniai sužinojau, kad žydai tas savo tariamas kapines pardavė rusams už 3000 auksinių (panorama). Tai kaip čia dabar yra, kad mums turi kažkokių priekaištų dėl to?

 • nerijus

  Manau, kad, jei negrėstų pavojus jo/ šeimos gyvybei, tai tikrai- ne. O be to, jis komentarus, laiks nuo laiko, patikrina ir nepraleidžia į eterį.
  IP adresus, galima sužinoti ir be A.R. pagalbos :)

  • Aras

   Kas iš tų IP adresų? Surasi iš kurio kompiuterio rašytas komentaras. Bet koks asmuo rašė, IP adresas nenurodo. O baus tai juk ne kompiuterį…

   • nerijus

    Žinoma…Palaikis per naktį kameroje.“Pabendraus“ ir pats viską papasakosi…
    :)

  • nonsense

   Svedijoje interneto paslaugu tiekejai naikina vartotoju IP adresus ir taip apsaugo vartotojus.

   Ir aplamai kur zodzio laisve, kai uz kazkoki atsiprasant nusibezdejima pritaikomas straipsnis? Juolab kad tai toli grazu ne veiksmas.

 • johnis

  Manau jog atsiprasyti is musu puses,lietuviu, buvo butina ir nieko baisaus mums nenutiks jei vis prisiminsime ka esame padare baisaus ir atgailausime del to. Sutinku kad del atskiru savo tautos pilieciu taip neturetume elgtis ir atvirksciai- zydai neturi atsiprasineti kaskart del savo tautybes zydu kurie bendradarbiavo su komunistais (pgl prof.Truskos analize jie sudare kiek didesne dali komunistu partijoje, o jau represinese organizacijose sudare toki pati savo procento dali kaip ir lietuvos gyventoju masteliu-t.y. apie 10%- kalba eina apie Lietuva)
  Taciau noreciau atkreipti demesi kad p.Raco mineti ivykiai- kaip pvz Lietukio garazas vyko po Lietuvos nepriklausomos vyriausybes prieziura- gi buvo paskelbta nepriklausomybe po Raudonosios armijos atsitraukimo ir dar neizengus Vokieciams pradejom pagromus, nes taip numatyta buvo tos (Lietuvos) vyriausybes programoje. O kadangi valdzia jau nebera atskiri asmenys o atstovauja visai tautai tai del to tai yra kitas santykis nei atskiru jos zmoniu nusikaltimai.
  Sutinku kad neturime atsakyti uz atskirus asmenis kurie jau veike veliau SS daliniuose.
  Kazkaip is Izraelio puses vyriausybes nebuvo tokiu isleistu nuostatu kaip kad musu paciu lietuviu vyriausybe isleido juos 1941birzelio antroje puseje. – nueikite i bet kuri archyva ir pasiskaitykit pries pradedami diskutuoti.

  • nerijus

   Visų pirma, klavietūroje yra ir lietuviškų raidžių. Visų antra, norintkažką apšmeižti, reikia tiesiogiai ir kreiptis. Negi aš atsakingas, kad mano proproproproseneliai kažką ir su kažkuom darė?
   Numatyta Lietuvos Vyriausybė sprogramoje: straipsnio numeris ir autorius/ atsakingas/ pasirašiusysis asmuo. Praom. Išsamiau.
   Gana viens kitą šmeižti ir kaltinti. Blogai, kad buvo holokaustas. Blogai, kad buvo genocidas. Blogai, kad buvo TSRS. Blogai, kad buvo fašistai, bolševikai. Tiesos, niekada nerasim, bet ir nešmeižkim.
   Ar kas padėkojo, jog mano seneliai saugojo žydus? Niekas..Tai apie ką diskusija?

  • prie to pacio

   To johnis

   O as kaltinciau neveiksnumu ir net kenkimu. Jei neturi kiausiniu, kad galetu nesaliskai dirbti jiems priklausanti darba, tai tegu eina ozku ganyti (girdejau Kaune Nemuno saloje prie naujos arenos paleido keliasdesimt). Sio neveiklumu, isskyrus arsu komentatoriu gaudyma, pasizymiojusio skyriaus darbuotoju veidelius galite rasti cia, tuo paciu ir ju nurodytus tikslus, kuriu jie nevykdo, arba vykdo pasirinktinai.

   http://www.prokuraturos.lt/nbspnbspNusikaltimaižmoniškumui/tabid/221/Default.aspx

   Galetu sauletekiu, saulelydziu ir kitokios komisijos pasiziureti ar reikalingas sis skyrius, ir tokie bestuburiai jo darbuotojai, kurie prioritetu laiko interneto komentatoriu gaudyma, o ne ZUDIKU paieska ir perdavima teisingumui.

   • prie to pacio

    Atsiprasau, turejo buti To Dalius

  • Ponas Johnis rašo:

   Manau jog atsiprasyti is musu puses,lietuviu, buvo butina ir nieko baisaus mums nenutiks jei vis prisiminsime ka esame padare baisaus ir atgailausime del to.

   Kalbėkite ponaiti Johni, už save. Jei padarėte kažką baisaus žydams – tai atgailaukite dėl to asmeniškai, o mums tų kolektyvinių kalčių nepirškite.

   Žydai nemato jokio reikalo atgailauti dėl savo raudonųjų tautiečių juodų darbelių – ir teisingai daro.

   Nes atgailauti turi tie, kas nusidėjo, o ne tie, kas priklauso tai pačiai tautai, kaip ir nusikaltėlis. Jei tai teisinga žydams, reiškia teisinga ir lietuviams – standartai visiems vienodi.

   Taciau noreciau atkreipti demesi kad p.Raco mineti ivykiai- kaip pvz Lietukio garazas vyko po Lietuvos nepriklausomos vyriausybes prieziura- gi buvo paskelbta nepriklausomybe po Raudonosios armijos atsitraukimo..

   Gerbiamasis, nereikia čia rašyti nesamonių, jei nieko nežinote. Lietuvos Vyriausybė neturėjo nieko bendro su Lietūkio įvykiais.

   Skaitykite dokumentus ar bent jau rimtų istorikų darbus, o ne komunistinę propagandą.

   …ir dar neizengus Vokieciams pradejom pagromus,….

   „Pradėjom“? Jūs pradėjote? Turite omenyje save ir savo giminę?

   Nes pvz. man nėra žinomi jokie rimtai pagrįsti faktai dėl žydų žudymo Lietuvoje „dar vokiečiams neįžengus“?

   Gal galite nurodyti konkrečia Lietuvos vietovę, datą ir aplinkybęs, kuriomis tai nutiko? Ir pateikti pradinį šios informacijos šaltinį?

   Nes kol kas nei vienas komunistuojantis Rusijos internautas, mėgstantis pasakoti tas antilietuviškas pasakas, nesugebėjo to padaryti…:(

   …nes taip numatyta buvo tos (Lietuvos) vyriausybes programoje. O kadangi valdzia jau nebera atskiri asmenys o atstovauja visai tautai tai del to tai yra kitas santykis nei atskiru jos zmoniu nusikaltimai.

   Šis teiginys apie Vyriausybės programą yra tiesioginis melas. Ir Tamsta, atitinkamai, esate melagis. O gal norite paneigti šią mano nuomonę ir pateikti nuorodą į šaltinį – sukilėlių Vyriausybės dokumentus, kurie ragino vykdyti pogromus ar žudyti žydus?

   Kazkaip is Izraelio puses vyriausybes nebuvo tokiu isleistu nuostatu kaip kad musu paciu lietuviu vyriausybe isleido juos 1941birzelio antroje puseje. – nueikite i bet kuri archyva ir pasiskaitykit pries pradedami diskutuoti.

   Tamsta esate menkai susipažinęs su Izraelio valstybės susikūrimo istorija, kitaip tokių blėnių nerašytumėte.

   Pasidomėkite, kas nutiko palestiniečių, pasitraukusių iš Izraelio
   po Der Jasino masinių žudynių, turtui. Jau nekalbu apie tai, kad jiems nebuvo suteikta tos šalies pilietybė.

  • Vilius

   Pritariu. Taip pat manau, kad tikimasi atgailos ne tiek už kelių išgamų vykdytas žudynes, kiek už tylų pritarimą ir nesipriešinimą tokiai neteisybei.

   Pagalvokime, kaip lietuviams nepriimtinas daugumos rusijos ir rusų neatgailavimas dėl Baltijos šalių okupacijos, kodėl? Juk dauguma dabar gyvenančių rusų niekuo neprisidėjo prie to kas vyko tada, bet mums vistiek norisi, kad jie suprastų ir priimtų, kad mūsų šaliai padarė didelę skriaudą.

 • bang

  Kas čia dabar žino, už batus, ar auksinius dantis.

 • Darius

  Ko nėra nei įraše, nei beveik komentaruose: Taip Lietuvoje lietuviai žudė žydus ir tai labai blogai.
  Ko pilna tiek įraše, tiek komentaruose: Taip Lietuvoje lietuviai žudė žydus, bet tik keletas išgamų, o patys žydai irgi labai blogi, todėl mes dėl to šiek tiek geresni ir galim pamiršti viską, išskyrus blogus žydų darbus.

  • bang

   Super ;)

 • Dalius

  Įdomi diskusija. Štai čia vienas pavyzdys, kodėl taip lietuviai nemėgsta žydų:
  http://www.delfi.lt/news/economy/business/article.php?id=22031955

  Aš taip pat žydų nemėgstu, naudodamasis LR Konstitucijos suteikta man sąžinės laisve, dėl kelių dalykų:
  1. Nuolatinio akcentavimo tarptautinėje arenoje, kad lietuviai buvo žydšaudžių tauta. Kiekvieną kartą kai tik koks Lietuvos pareigūnas nuvažiuoja į Irzaelį, nuolat atsiprašinėja dėl to, tačiau kodėl žydai nepastebi, kiek lietuviai jų išgelbėjo? Pavyzdys – kunigas Bronius Paukštys, kuris išgelbėjo apie 200 žydų, J. Striaupis ir kiti. Kodėl niekuomet žydai nepadėkoja lietuviams už tai, kad šie RIZIKUODAMI SAVO GYVYBĖMIS JUOS GELBĖJO? Taip pat žydai reikalauja išduoti jiems karo nusikaltėlius, tačiau patys savo karo nusikaltėlių mums neišduoda. N. Dušanskis, KGB tardytojas Sovietų lietuvoje, atsakingas dėl kelių šimtų lietuvių sunaikinimo ar ištrėmimo, tačiau Izraelis atsisakė jį išduoti.
  2. Nuolatinis reikalavimas jiems grąžinti neva priklausiusį turtą. Atsakymas paprastas – jų turtas jau nebe jų, nes valstybė, kuri saugojo jų privačia nuosavybę, nebeezgistuoja. Jeigu jie norėjo susigrąžinti turtą, jiems reikėjo pokario metais kreiptis į Sovietų Sąjungą ar rankos buvo per trumpos? Dabar nebeegzistuoja nei 1918-1940 Lietuva, nei SSRS, vadinasi jų prašymas atkurti nuosavybę neturi teisinio pagrindo, nes negalioja nei 1938 m. Lietuvos konstitucija, nei SSRS konstitucija.

  Kalbant apie į Aradą tai čia išvis paradoksas ir pasityčiojimas iš lietuvių tautos. Žmogus žudęs lietuvius paskirtas holokausto tyrėju Lietuvoje! Bet prokuratūros dėl neveiksnumo nekaltinu, jeigu jie būtų suėmę Aradą būtų kilęs neįsivaizduojamas tarptautinis skandalas, ko gera net JAV įsikištų.

  • mdxacuk

   Kodėl nepadėkoja? Kai kurie padėkoja. Prisimenu dar Sąjūdžio laikais spaudoj buvo aprašyta istorija, kai kažkas ilgą laiką slėpė žydų šeimą kažkur po Karo muziejaus laiptais ar pan. O sugrįžus sovietams tie įskundė savo gelbėtojus NKVD.

 • bang

  „valstybė, kuri saugojo jų privačia nuosavybę, nebeezgistuoja. Jeigu jie norėjo susigrąžinti turtą, jiems reikėjo pokario metais kreiptis į Sovietų Sąjungą ar rankos buvo per trumpos? Dabar nebeegzistuoja nei 1918-1940 Lietuva, nei SSRS, vadinasi jų prašymas atkurti nuosavybę neturi teisinio pagrindo, nes negalioja nei 1938 m. Lietuvos konstitucija, nei SSRS konstitucija.“ –

  Lietuvos Tarybos 1918 m. vasario 16 d. Nepriklausomybės aktas ir 1920 m. gegužės 15 d. Steigiamojo Seimo rezoliucija dėl atstatytos Lietuvos demokratinės valstybės niekada nebuvo nustoję teisinės galios ir yra Lietuvos Valstybės konstitucinis pamatas. Dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo http://www3.lrs.lt/pls/inter3/dokpaieska.showdoc_l?p_id=24&p_query=&p_tr2=

  „Nustatyti, kad Lietuvos Respublikoje ir toliau galioja tie iki šiol veikę Lietuvoje įstatymai bei kiti teisės aktai, kurie neprieštarauja Lietuvos Respublikos Laikinajam Pagrindiniam Įstatymui.“ Dėl Lietuvos Respublikos Laikinojo Pagrindinio Įstatymo http://www3.lrs.lt/pls/inter3/dokpaieska.showdoc_l?p_id=45&p_query=&p_tr2=

  „Naujai išrinktas Lietuvos Respublikos Seimas yra ankstesnių nepriklausomos Lietuvos Respublikos Seimų ir 1990 m. išrinktos Aukščiausiosios Tarybos, pagal Lietuvos Respublikos Laikinąjį Pagrindinį Įstatymą 1990-1992 m. turėjusios šį sąlyginį vardą, teisių ir tradicijų tęsėjas. Tuo jis išreiškia nepriklausomos valstybės – 1918-1992 m. Lietuvos Respublikos tęstinumą, kuriam nėra ir neturi būti pabaigos.“ Dėl atkuriamo Lietuvos Respublikos Seimo http://www3.lrs.lt/pls/inter3/dokpaieska.showdoc_l?p_id=1828&p_query=&p_tr2=

  • Dalius

   Pabrėžiu, kad tavo citatose minima „demokratinė respublika“. Tarpukario Lietuva nebuvo demokratinė. Demokratija baigėsi su 1926 Smetonos perversmu, todėl dabartinė Lietuva nėra Smetonos autoritarinio rėžimo pareigų perėmėja.

   • bang

    Tai ne mano citatos, o pamatinių aktų ištraukos. Tikrai nežadu ginčytis, ar Aukščiausioji Taryba – Atkuriamasis Seimas juos priėmė pagrįstai.

 • Kostas

  jau galvojau jog ponas Račas vokiškai skaito :) pasirodo tik international anglišką versiją. Aš taip pat kartais paskaitinėju Spiegel, nemažai įdomių straipsnių būna, pirkčiau ir spausdintą, bet kad Lietuvoje jis kainuoja virš 20 litu, argi toks brangus atvežimas to žurnalo.

 • Bjaurus ir tendencingas Der Spiegel straipsnis, labiau primenantis nekurių putinistinės Rusijos leidinių rašliavas.

  Tos besikartojančios iš vieno propagandinio teksto į kitą kažkieno prasimanytos „detalės“ apie ant lavonų krūvos Kauno centre giedamą Lietuvos himną, apie plojančius mažylius, kuriuos lietuvės mamos kėlė ant rankų, kad tie geriau matytu ir pan.

  Tie kvaili palyginimai su Danija, kurioje hitlerininkų okupacinis režimas buvo visiškai nepalyginamas su buvusiu Rytų kraštuose, kur žydų slėpėjai buvo vokiečių sušaudomi su visa šeima.

  Gi Danijoje žydams nebuvo taikomi jokie apribojimai, o kai artėjant karo pabaigai vokiečiai atsiuntė saviškiams slaptą parėdymą pasiruošti visų žydų deportacijai į koncentracijos stovyklas, danų valdžią dėl to perspėjo vienas iš aukščiausių okupacinės vokiečių administracijos pareigūnų.

  Pasėkoje Danijos žydai tiesiog susėdo į laivelius, apsimokėjo kelionę ir nuplaukė į Švedija – niekas jų nei gaudė, nei stabdė, nei persekiojo. Nekalbant jau apie tai, kad nei vienam danui dėl to nei plaukas nuo galvos nenukrito.

  Tuo tarpu Lietuvoje ir kituose Rytų kraštuose, kaip minėjau, buvo sušaudoma visa žydų gelbėtojo šeima.
  _________________________________

  Šiuo atveju man įdomu, ar šis gerb.Artūro tekstas atsidurs įprastoje Alfa.lt portalo pirmojo puslapio vietoje?

  Nuojauta man kažkodėl kužda, kad greičiausiai mes jo ten neišvysime…

  • bang

   Dabar yra delfio pirmajame puslapyje.

   • Gerb.Bang rašė:

    Dabar yra delfio pirmajame puslapyje.

    Delfio pirmame puslapyje yra to tendencingo Der Spiegel straipsnio vertimas, o ne gerbiamo Artūro tekstas apie jį, kurį turėjau omenyje.

    Visgi, nederėtu klaidinti skaitytojų, gerbiamasai Bang….

    • bang

     Taip. Bet nieko nenorėjau klaidinti, juk ne taip sunku atskirti ir išvadas pačiam pasidaryti, ar ne ?

   • nerijus

    Yra ir alfa.lt
    http://www.alfa.lt/straipsnis/10273787/?Der.Spiegel..Hitlerio.sumanyta.Holokausta.Europoje.vykde.ne.tik.vokieciai..bet.ir.tiek.pat.kitu.europieciu=2009-05-20_22-58

  • Marius

   o įdomu, kaip žydai nubaudė savus, kurie pvz dirbo getų policijose ir koloboravo su esesininkais?

  • Donatas

   dėl vokiečių žurnalo tendencingumo – tai gal jie palaiko (ar yra apmokėti) putino propagandą, kad ne rusai dabar išgyvena fašizmo atgimimą savo šalyse, bet rytų europos valstybės :), kurios paprastai priešinasi putino neo-sovietinei ekspancijai. šiuo požiuriu labai pravartu būtų dirbti propagandinį-agitacinį darbą, kad rytų europiečiai – tai nesunaikinti fašistai, aišku nutylint, koks fašistinis judėjimas keliasi dabar pačioje rusijoje…

 • Jus cia apie holokausta varot, o net nezinote, kad krize Lietuvoje, pasirodo, baigsis birzelio 21 diena :) http://www.delfi.lt/news/economy/business/article.php?id=22253503
  Dabar nesuprantu tik vieno dalyko: ar delfi priskirti prie geltonosios spaudos, ar Kubiliu prie prie, atsiprasau uz issireiskima, psichiniu ligoniu?
  Is anksto atsiprasau uz nevietoje parasyta komentara, bet neiskenciau :)

 • Paulius

  Khem, diskusija čia pakankamai aštri. O aš galvoju kiek čia berašančių žmonių yra asmeniškai bendravę su žydų tautybės žmonėmis. Sakykit, kaip jus jie nuskriaudė?

  Man susidaro toks įspūdis, kad apie žydus kategorišką nuomonę 90 proc. lietuvių susidaro iš tėvų, senelių, laikraščių ir delfių. Jų tėvai matyt irgi iš laikraščių ar dar kažkokių „informuotų šaltinių“.

  Ar jūsų manymu tai normalu?

  • V

   Juk kalba eina ne apie atskirus individus o apie politines nuotaikas.

   • Paulius

    Tai galvoje ir turiu tai, kad politines nuotaikas nesunku sukurti tų pačių laikraščių, delfių ir „mama/tėtė/kaimynas sakė“ pagalba (pvz., paksizmas/antipaksizmas/grybauskizmas ir t.t.).

    Jeigu čia diskutuojantieji nuomonę reikštų tik asmeninės patirties pagrindu, neabejoju, tema prarastų aštrumą.

  • nerijus

   Pauliau
   Bendravau su žydų kilmės žmonėmis. Beje, Tautiečiai. Vienas buvo liuks berniokas, tas, kuris jaunesnis, o antras buvo „banditukas“, kaip ir tarp lietuvių tokių pasitaiko…

   Nuomonė kategoriška, kaip kategoriška žydų nuomonė apie lietuvius žydšaudžius ir tik tiek.
   Aš, asmeniškai, nemačiau, kad atvyktų Lietuvon Izraelio Prezidentas ir padėkotų tiems, kurie saugojo ir globojo žydus. Būtų šaunu. Apart senelio, kuris vaikščiojo su virgulėmis, daugiau nieko nemačiau. Žinau, kad su virgulėmis ir vandens ieško? Juk Neris netoli buvo, kam taip varginosi? ;)

   Keliama didžiulė problema, kuriai daugiau nei 50 metų ir baigia išmirti tie, kurie kažką dar prisimena. Taip bandoma įtakoti jaunąją Lietuvos kartą, kad ne duok die- pamirš.

   Noriu pasitaisyti dėl ankstesnio pasisakymo ne seneliai, o proseneliai gelbėjo ir saugojo žydus.
   Galiu pasakyti, jog mūsų tautos labai panašios charakteriu- daug bamba.
   :)

   • Aras

    Tu užmiršai žydų oponentų sukurtą terminą „holokausto industrija“. Žydai holokaustu kaltindami visus, visada ir visur, turi savų, toli siekiančių tikslų, pvz., mobilizuoti tautą. Bet kalbam apie vokiečių žurnalą: vokiečiai, matyt, jau pervargo nuo nesibaigiančio ir nepakeliamo kaltės jausmo, todėl dalį naštos bando permesti kitiems. Už tokius bandymus nereiktų jiems atleisti, bet krauti atgal, pvz, tai ką karo metais jie išdarinėjo Baltarusijoje ne mažiau žiauru, nei sąmoningas žydų naikinimas, bet milijoną kartų mažiau viešai minima už holokaustą. Rekia viešai pabrėžti, kad tai, ką patys prisvilino, tegul patys ir srebia, o ne drabsto kitiems.

    • Paulius

     Aš remiuosi tik asmenine patirtimi. Nei vienas mano sutiktas žydas man net neužsiminė apie holokaustą, nereikalavo atsiprašyti ir pan.

     Iš kur jūs traukiat tuos dalykus aš nežinau.

     Iš laikraščių?

     Aš laikraščių medžiagas jau senokai vertinu kritiškai. Kai kurie, matyt, dar nesuprato, kad ne viskas, ką rašo laikraščiai yra nuoga teisybė.

 • PauliusT

  Spiegelis jau seniai stumia ant LT ir Baltijos saliu.

 • Blogi Lietuviai, labai blogi. Geri žydai, labai geri.
  Karas buvo. Žmonės žuvo. Bet žydų tautybės žmonės žuvo ĮPATINGAI. Tas „įpatingumas“ žydams buvo labai reikalingas, nes jie labai norėjo turėti savo valstybę. Jie dar ir šiandien to labai nori ir visokeriopai stengiasi ją turėti, net je kartais tenka ir palestiniečius „paturėti“.
  JAV mieste Los Angeles yra institutas, kuris vadinasi Institute Historical Review. Šveicarų mokslininkas Jurgenas Grafas, bendradarbiaudamas su šiuo institutu, parašė knygą „Mitas apie holokaustą“. Pats nygos pavadinimas jau daug ką pasako, tad net nepradėsiu komentuoti.
  Taip pat labai įdomi žydų tautybės autoriaus knyga apie holokaustą. Gal kam pasiseks surasti ją internete ir pasiskaityti: Эрнст Цундел (Ernst Zundel) „Шесть миллионов – потеряны и найдены“.
  P.S. Visi, kas jaučiate kaltės jausmą prieš žydų tautą – linkiu jausti ir toliau (kančia, kaip žinia, apvalo sielą – red.). Tiems, kas nejaučiate to mistinio kaltės jausmo UŽ TAI, KO NEPADARĖTE, linkiu ir toliau NEsistengti įsiskiepyti sau nepilnavertiškumo komplekso.
  Diena nuostabi, Izraelis ir toliau bombarduoja taikius Palestinos gyventojus Gazos ruože, Saulė kaip sukosi aplink žemę, taip ir tebesisuka. Kaip žemė stovėjo ant tvirtų dramblio kojų, taip tebestovi (nors kai kurie naivuoliai tiki, kad žemę laiko trys banginiai. Man net pati prielaida atrodo juokinga, todėl net nesivarginsiu įrodinėti jos klaidingumo).

  • nerijus

   Įdomiausia tai, kad niekas dar nepasakė tikslaus žuvusiųjų/ nužudytųjų žydų skaičiaus.

   Lietuvių žinome kiek išvežė:
   http://www.genocid.lt/centras/lt/721/a/

   Civilių gyventojų netektys per pirmąją ir antrąją sovietines okupacijas (ištremta, suimta, nužudyta) 383 900 13 proc.

  • Valentinas

   Arūnai, kodėl aš nenustebęs, kad neigi Holokaustą?

   • Valentinai, aš nei teigiu, nei neigiu. Aš tame holokauste, jei jis buvo, nedalyvavau, kaip nedalyvavau ir tavo vestuvėse. Tad negaliu žinoti – ar tu susituokęs gyveni su žmona, ar tik „susimetęs“ (atsiprašau – nebūsiu seksistas: nebūtinai su žmona, gal net ir su vyru – red.).
    Taigi, dėl neigimo. Kartoju – aš nei neigiu, nei teigiu. Yra istorikai, kurie „kapstosi“ istoriniuose archyvuose bei rašo visokias monografijas. Yra teigiančių, kad holokaustas buvo, yra teigiančių, kad ŽYDAI karo metu žuvo, kaip kad žuvo UKRAINIEČIAI, BALTARUSIAI, LENKAI, LIETUVIAI, RUSAI, VOKIEČIAI IR T.T…
    P.S. Bet koks nacionalizmas yra draudžiamas įstatymų daugelyje civilizuotų pasaulio šalių. Išimtine teise yra nedraudžiamas tik žydiškasis nacionalizmas. Tau tai yra savaime suprantama, nes tu gi esi DVIGUBŲ STANDARTŲ ŠALININKAS.
    P.P.S. Gal tu, Valentinai galvoji, kad „Arūnas“ yra kurio nors vieno iš mano paminėtų autorių pseudonimas, nes kaltini mane kažką teigiant.

    • Valentinas

     Pasiteisinimas nuskabėjo neįtikinamai :)

     • Valentinai, pasiteisinimas dėl ko? Kaip iš lietuvių Tautos reikalaujama, kad ji teisintųsi dėl to, ko nepadarė, taip tu iš manęs reikalauji kad aš pasiteisinčiau, dėl to, ko aš nepadariau, ar dėl to, ko aš nepasakiau…
      P.S. Yra toks pokštas, kurį gali išbandyti pokalbyje (net nebūtinai su oponentu, o pvz. su draugu). Taigi – kai išgirsi pašnekovą ištariant kokį nors neiginį, tark jam : „NESITEISINK“. Pašnekovas žinoma, visas nustebęs tau atsikirs: „AŠ IR NESITEISINU“. Tada tu jam: „NA ŠTAI – TU IR VĖL TEISINIESI. DABAR JAU DĖL TO, KAD NESITEISINI“ ir taip toliau… be galo be krašto.
      Taip, kad, Valentinai nesiteisink, kad mano pasiteisinimas „nuskabėjo neįtikinamai“.
      P.P.S. Turiu tau blogą naujieną: yra žmonių dar blogesnių net ir už mane. Štai pvz. „komsomolkėje“ toks Rimas Žilinskas DG lygina su Paksu. Vajeeezusmarijaaaa… Tai bedievis. Ant laužo kitatikįįįįįį… http://www.lrytas.lt/-12428311391241781761-i%C5%A1rinktoji-prezident%C4%97-d-grybauskait%C4%97-primena-pa%C5%A1alint%C4%85j%C4%AF-prezident%C4%85-r-paks%C4%85.htm

 • A.G.

  Nebūkime biedni, bet būkime teisingi.
  Taigi.
  Žydšaudžių Lietuvoje tikrai buvo nedaug. Pvz. mano gimtinės apylinkėje kažkur 10 (kai kalbame apie lietuvius).
  Prieš žydus taip atviru tekstu varoma gal po 1990 m.
  O tarybiniu laikotariu labiau reiškėsi gal dalis patriotų, iš tų kurie realiai ginklu priešinosi okupacijai (dar gal ir patys užsimakaskavę žydšaudžiai – esu tokį monologą girdėjęs keletą kartų, anuomet).
  Bet Lietuvos visuomenė žydšaudžiams niekuomet nepritarė. Tai faktas.
  1. Kai kažkur po 1960 m. komunistai pradėjo pogromus prieš žydšaudžius Lietuvoje, kai buvo jie gaudomi ir rengiami su didele opinija teismų procesai žydšaudžiams – lietuviai tuom labai džiaugėsi. Tą gerai atmenu. Atmenu ir vieną pavardę iš tų sugautų ir teisiamų žmonių – Matiukas.
  2. Kiekvienais metais komunistai Paneriuose, priešakį su tuomečiais okupuotos šalies vadais (nors teisingumo dėlei reikėtų pasakyti, kad tuo metu jau ta okupuotumo sąvoka daugelio Lietuvos žmonių sąmonėje buvo numarinta iki pat 1988 metų – t.y. iki pat R. Reigano operacijos pradžios).
  O žmonės, kai tai vykdavo, tie labai išgarsinami paminėjimai – neprieštaraudavo. Tai faktas.

  O kad yra žiaurių žmonių, tai yra faktas taip pat. Juk po 1990 m., kiekvienas matėme žmones, kurie su basliu būtų žudę komunistus, jei tik aplinkybės būtų tam palankios (o kriminaliniai žiaurumai, kurie vyksta Lietuvoje kasdien – tik patvirtina, kad žiuriai siekiančių žudyti niekuo dėtus žmones pas mus yra labai daug – nors kaime gal ir ne daugiau kaip 10 žmonių apylinkėje, jei prisiminti kiek buvo apylkinkėje žydšaudžių).

  Kai kas čia klausia ar esate bendravę su žydu. Esu tarnavęs ir tai buvo tas žmogus, su kuriuo galėjai eiti į žvalgybą (sutikime lietuvių tarpe tai retenybė…).

  • Orka

   A.G., Ne klausimas daug jų buvo ar mažai, klausimas kiek nužudė ir kaip žudė. „Bet Lietuvos visuomenė žydšaudžiams niekuomet nepritarė. Tai faktas.“ – tai ne faktas, tai teiginys.

 • …pries keleta metu pas mus viesejo vokietukai. Pavežiojome juos po graziausias Lietuvos vietas, taip pat uzsukome ir i Klaipeda. Stabteleje Teatro aiksteje, papasakojome apie balkoneli. Ten kalba reze Hitleris. Sveciai suglumo ir vienas paskui kita atsiprasinejo uz praeitus ivykius. Tai paprasti zmones, niekuo neprisideje prie baisiu zudyniu. Jiems pasirode butina atsiprasyti… Tai tiek apie atsiprasymus.
  O kas liecia pateikta straipsni. tai noreciau velgi grizti, kaip visada, apie atsakomybe uz savo zodzius. Manau, kad rasiusysis straipsni arba neatsakingas, arba samoningai siekiantis tam tikru numanomu rezultu. Tad, ar musu valstybe sureaguos i tai, ar nesureaguos, bus pasiektas tikslas abiem atvejais.

  • bang

   „Manau, kad rasiusysis straipsni arba neatsakingas, arba samoningai siekiantis“ – taigi, tik taip manote, o ne žinote. Aš taip pat taip manau. Tik.
   Autorius, pasakodamas apie „Lietuvos nacionalines apeigas“ remiasi konkretaus liudytojo rašytiniais prisiminimais. Tai galima būtų patikrinti, o Lietuvos įvaizdžio formuotojams – privalu.

  • 2008 metu vasara. Su biciuliu lietuviu nuvykome i Zeimeli,i salia esanti Vileisiu kaima,aplankyti mano dedes ir pirmo mamos vyro zudyniu vieta.Jie buvo susaudyti zydsauddziu-baltaraisciu 1941.06.26. kaipo zydai.Pries keleta metu esu ten pastates paminkline lenta.Tai ta pati vieta,kur buvo nuzudyti 1941.08.18. 116 Zeimelio gyventoju zydu tautybes,tarp ju vaikai ir seneliai.Lietuvos vyriausybe pasistenge aptverti auku zudyniu vieta ir taip pat pastate nuorodas i zydu genocido vietas.Taip man stovint su draugu ir apmastant apie ta baisia praeiti,staiga atsove su BMW vyrukas,kuris prisistate kaip vokietis turistas,besidomintis Lietuvos istorija ir paminklais.Pastebejes aptverta vieta ir paminkline lenta,paklause:kas tie zmones kurie buvo nuzudyti.Atsakiau,kad tai zydai susaudyti karo pradzioje.Vyrukas suprantamai linktelejo galva ir vel uzklause:“Tai juos nuzude komunistai?“.As pasukau galva i biciuli,kuris angliskai nieko nesuprato ir jo paklausiau:“Ka jam atsakyti?“Draugas pasake:“Sakyk jam teisybe…“Kai atsakiau vyrukui vokietukui,kad tai lietuviai,jis labai nustebo ir sumyso,uzsimaukslino salma ir nudume link netoliese laukianciu draugu motociklininku…

 • nerijus

  Kyla įtarimų, ar tai nesusiję su EK komisaro postu? Gal norima, kad prastumtų žydiškos kilmės žmogų?
  Labai panašu į spaudimą Vyriausybei.

 • inf

  Prezidentės reakcija parodys tikrąsias Lietuvos galimybes ginti savo orumą. Spėju, kad jos nėra didelės.

 • Machmudas Achmadinežadas tarptautinėje konferencijoje prieš rasizmą, kurios esmę mūsų objektyvioji žiniasklaida teįžvelgė užsakyto klouno akibrokšte, be užuolankų Izraelį pavadino rasistine valstybe. Sunku su tuo nesutikti. Ir kalba jo- verta perskaitymo, kam įdomu, nesunkiai rasite.

  • Valentinas

   Kaip džiaugiuosi,kad Lietuvoje yra taurių islamo teroristų gerbėjų. Savaime aišku, kad Izraelis neturi teisės egzistuoti, o visus žydus reikia išžudyti. Džiaugiuosi, kad žydai yra vieta, kurioje islamas ir pagonybė susijungia šventoje sąjungoje.

   • Valentinai, tai, kad musulmonai neturi teisės vaikščioti šia žeme jau visiems išaiškinai, šlovindamas JAV bei Lietuvos užsienio politiką Irake bei Afganistane. Kažkaip apie rusų vykdomą užsienio politiką Čečėnijos atžvilgiu vis nedrįsti pasisakyti. Netgi žinau kodėl:
    a) jei pasmerksi Rusijos veiksmus Čečėnijoje – Arūno būsi apkaltintas, kad taikai dvigubus standartus (nesuprantu kodėl, bet akivaizdu, kad tau toks kaltinimas nėra malonus);
    b) jei pritarsi Rusijos veiksmams Čečėnijoje – Arūno būsi išvadintas nepataisomu fašistu, kuriam taikių gyventojų žudymas (vadink juos kaip nori: teroristais, partizanais, seniais, vaikais, moterimis, taikiais gyventojais, valstiečiaias, musulmonais, ar saracėnais) yra visiškai pateisinamas, siekiant vienai šaliai užvaldyti kitos suverenios valstybės gamtinius resursus, ar kitais tikslais.
    P.S. O gal tu vis dar tiki Popiežiaus Urbono II 1095 metais Klermone duotu pažadu, kad „visiems keliaujantiems į Artimuosius Rytus, Dievas atleisiąs nuodėmes“?

    • Valentinas

     Arūnai,
     Girdėjau Gazos ruože pradėta teikti nauja paslauga turistams. Gali pats asmeniškai paleisti raketą į kokį žydų miestelį, kuriame gyvena taikūs gyventojai. Manau tokia atrakcija kaip tik tau, nes žydai juk nežmonės, apsimeta, kad buvo holokaustas, ir neleidžia arabams vaikščioti jų žemele. Jei susprogdinsi vieną kitą sumautą žydvaikį tai visiems tik į sveikatą. Ir atsakomybės jokios, nes juk tai bus kova už laisvę ir žmogaus teises. Pasilinksmink. Galėsi pritaikyti patirtį ir namuose.

     • prie to pacio

      To Valentinas

      Na zydai mano kad ten ju zeme ir daro tai ka tu siulai, tiesa palestinieciams. Pradzioje izraelio susikurimo surenge vienas palestinieciu skerdynes, isvare 2 mln. vietiniu gyventoju, paskui karts no karto surengdavo sau kokia atrakcija pasismagindami ar tai pabegeliu stovyklose ar tai kokiam Libane ar eilini karta sumaldami i miltus konclagerius pavadintus Gazos ruozu ar Vakaru kr. Vaiku zudyma zydai megsta ypatingai, pries kelis menesiu 300 NUZUDE. Gal macas gamins? Beje zydu kareiviu megstama apranga tai maikute su nescios arabes atvaizdu ir uzrasu – Vienas suvis du negyvi.

      Turiu klausima – ar sajungininku vykdyti antskrydziai pries Miunchena, Berlyna ir kitus Vokietijos miestus, partizanu kovos su naciais yra teiseti ar ne? Vokieciai buvo okupantai, rodos tada teiseti. Dabar zydai yra tokie patys okupantai. As manau teise pulti okupantus kurie zudo, isvaro gyventojus, stato namus okupantams yra visiems vienoda, neskiriant tautybes. O gal tamsta manai kad zydai turi kazkokia isskirtine teise i kitu tautu naikinima ir teise sukurti rasistine valstybe, Jewish state, kaip ja dabar vadina dabartinis zydu premjeras?

      Bandau isivaizduoti pasaulio reakcija jei kokia Vengrija pasiskelbtu vengru valstybe ir suvarytu visus cigonus i kelis kvartalus ir pastatytu aplink juos 10 metru aukscio siena, arba Iranas suvarytu savo keliasdesimt tukst. zydu i kvadratine mylia, ir karts nuo karto pabarstytu juos baltuoju fosforu, nes tie mat nenoretu gyventi konclageryje ir is pykcio paleistu naujametine chlapuske..

     • nerijus

      Matai, Valentinai, išprovokavai žmogų savo „skambiu“ pasisakymu :)
      Eis ieškot, pritarančių šiai „misijai“, egzekutorių.
      :)
      Nueis į kapines- nuvers keletą antkapių/ paminklų, taip išliedamas savo neapykantą ir pagiežą…

     • Valentinas

      Nerijau, bet juk tai gerai, kad gryniname pozicijas. Štai prie to pačio galvoja, kad susisprogdinti kavinėje, kur pietauja vaikai yra normalus ir teisėtas veiksmas, nes taip kovojama prieš „okupaciją“. Štai ir sužinojome apie prie to pačio šį tą naujo :)

     • nerijus

      Kalbėjau apie Dalių :)

     • Arūnas

      Valentinai,
      Pirma – aš pasisakau prieš žudymus bet kokioje pasaulio dalyje ir visi nesvarbu kur tai vyktų: ar Palestinije, ar Afganistane, ar Irake, ar Somalyje, ar bet kokioje Azijos, Afrikos, Europos, ar Amerikos žemyno vietoje. Vienintelį „teisingą būdą žmogui numirti“ pripažįstu tik dėl senatvės. Nei viename savo komentare nepateisinau nė vieno nužudyto žmogaus, tad tu su savo „pramogų pasiūlymais“ ženkliai persistengei.
      Antra – žydu tave pavadinau, nes tu pirmame savo komentare visiems Račo blogo komentatoriams pasiūlei laikyti „antisemitizmo egzaminą“. Visiems kitiems – tik ne sau. Jei tau egzamino laikyti nereikia – vadinasi tu esi GRYNAKRAUJIS SEMITAS (kažin žydų nacijos grynumo teoriją „semitai“ ne iš nacių „pasiskolino“? Čia šiaip – pamąstymui…)
      Trečia – gal ir iš tikro tavo sąmonė buvo aptemusi, kai rašei, kad amerikiečių kariai Irake išgelbėjo tūkstančius gyvybių. Negaišiu laiko beieškodamas to tavo komentaro (nes gal jo neprisimeni, jei tavo sąmonė kartais aptemsta). Geriau duosiu patarimą: jei jau jauti, kad sąmonė pradeda temti, geriau patrauk pirštus nuo klaviatūros. Maža kokios nepageidaujamos pasekmės gali nutikti…

    • Valentinas

     Arūnai,
     Būtų gerai jei nurodytum, kurioje vietoje aš rašiau, kad musulmonai neturi teisės vaikščioti žeme. Kaip žinai, esu labai tolerantiškas ir geranoriškas žmogus. Bendravau su daugeliu musulmonų iš Maroko, Indonezijos, Ažyro, Pakistano, nekalbant apie Centrinės Azijos šalis. Dauguma iš jų buvo nuostabūs žmonės. Blogai apie juos rašyti galėjau tik aptemusia sąmone. Prašau, padėk man ir nurodyk kada aš buvau apalpęs.

   • nerijus

    Valentinai, su palyginimais, patarčiau, atsargiau. Kiekvienas pasirenka savo tikėjimą, sąžinės bei proto laisvę.

    Pagonybė, tai tolima mūsų praeitis, menanti Karaliaus Mindaugo laikus. Tamstos propropropropropropro…seneliai ir kažkada tokiais buvo, nebet, tamsta atvykėlis?
    Musulmonai, kaip religija, yra jauniausia.
    Niekada nelygink islamo fundamentalistų su eiliniais musulmonais.

    • Valentinas

     Vienok geras tu žmogus Nerijau :)

     • nerijus

      Čia suprasti, kaip teiginį ar neiginį?

     • Valentinas

      Čia iš teigiamos pusės.

     • nerijus

      Reikia išlikti vienodai teisingiems :)
      Dėkingas už įvertinimą ;)

   • Dalius

    Valentinai būtent, kad Izraelis neturi teisės egzistuoti būtent ten, kur jis yra dabar. Ten arabų/palesteničių žemės. Jos jiems priklauso nuo V a. kuomer įvyko žydų diaspora. Arabai tas žemes valdo daugiau nei tūkstantį metų.

    • Valentinas

     Sutinku, todėl visus žydus reikia nužudyti. Pradėti reikia nuo vaikų.

     • nerijus

      Valentinai
      Nesikarščiuokit.
      Prarandat gebėjimą- išklausyti.
      Paskutinį pasisakymą, galima traktuoti, kaip grąsinimą ir nenustebčiau, jei pas tamstą apsilankytų VSD pareigūnai. Nenutebčiau.
      Prarandi savikontrolę. Dažniausiai ne argumentuoji, bet puoli pašnekovus. Gal, reikia poilsio? Nebesilankyk racas.lt, pailsėk. Sukaupk naujų jėgų.

     • Valentinas

      Nerijau,
      Esu kaip niekada ramus. Seniai supratau, kad diskutuoti su Arūnu nėra jokios prasmės,nes jis gyena neapykantos pasaulyje ir nuolatos tempia iš ten visokius faktus ir argumentus.
      Tyrinėju psichologiją žmonių, kurie iš neapykantos žydams šlovina arabų teroristus. Norėčiau pažiūrėti kur tokie kaip Arūnas labiau norėtų gyventi- žydų rajone ar arabų rajone.

     • nerijus

      Nenorėčiau gyventi nei ten, nei ten…
      Man gerai čia- Lietuvoje.
      Turiu du paukščiukus ( juodagalviai neisškiriamieji ), kurie baisiau, nei teroristai/ fundamentalistai musulmonai :)
      Neliedžia man žiūrėti dokumentikos ( Кто ‘прошляпил’ начало войны ). Pešasi, čirpia ir t.t. :)

      Bėja. Terorizmas, kaip toks atsirado pirma pas izraeliečius
      :)

     • Valentinas

      Jei kas nors nesuprato, tai šiuo sakiniu aš šaržavau antisemitinį mąstymą. :)

     • nerijus

      Manau, kad daugelis suprato, tik…Tam tikros strūktūros, gali ir prisimesti, kad nesuprato.
      ;)
      Manau, kad komentaras:

      Valentinas
      Gegužė 21, 2009 2:28 vakare

      turėtų būti pašalintas. Bet ne man spręsti.

     • Dalius

      Gal tu jau neberašyk, nes kuo daugiau rašai – tuo labiau nusišneki. Diskusija su tavimi baigta.

     • nerijus

      Neberašau…neberašau…

     • Valentinai, kai kurie komentatoriai, kurie kategoriškai pasisako PRIEŠ dvigubus standartus, teigia, kad VISOS TAUTOS IR RASĖS YRA LYGIOS. Negalima nei vienų aukštinti, nei kitų žeminti. Tokių sąvokų, kaip: „SEMITIZMAS“, „ANTISEMITIZMAS“ bei „HOLOKAUSTAS“ vartojimas žydų tautą jau išskiria iš bendrosios žmonijos visumos bei daro tą tautą išskirtine.
      Pabandysiu paaiškinti dar suprantamiau. Ne viena tauta išgyveno genocidą (pvz. kurdai Huseino valdymo laiku, armėnai – turkų genocidą 1915-1917 m ir t.t.). Tačiau visų tautų genocidas ir yra vadinamas GENOCIDU, bet tik žydų tautos genocidas yra vadinamas HOLOKAUSTU. Tas pats yra ir su neapykanta kokiai nors tautai. Nė viena neapykanta neturi vardo. Neapykanta žydų tautai vardą turi – „antisemitizmas“.
      Valentinai, jei jau jūs žydai, esate išskirtiniais bei laikote save „dievais“, tai nepykite, kad ir paprasti žmonės jus laikys išskirtiniais bei dievais. Kaip žinia, kiekviena tauta garbina tik savo dievus, o svetimus dažniausiai niekina (kartais ta neapykanta pereina net į atviras žudynes). Nesuprantu ko žydai piktinasi: norėjo būti išskirtiniais ir tapo, o dabar patys piktinasi, kad visi juos vertina taip, kaip jie save pasauliui ir pateikia.
      P.S. Geriau pasiskaityk apie rusų armijos vykdytus nusikaltimus Čečėnijoje. Apie tai Lietuvoje galima rašyti. Jei norėsi sužinoti kas dėjosi Irake – tau nereikės ieškoti straipsnių. Gali skaityti tuos pačius iš naujo – tik vietoje „Čečėnija“ skaityk „Irakas“, o vietoje „Rusijos pajėgos“ skaityk „NATO pajėgos“. O gal tu galvoji, kad KARAS NĖRA LYGU KARAS. Jei DU NĖRA LYGU DU, O KETURI NĖRA LYGU KETURIEMS, tada gal… O štai ir nuorodos aipe karą Čečėnijoje:
      http://www.bernardinai.lt/index.php?url=articles%2F93099
      http://www.bernardinai.lt/index.php?url=articles%2F93255
      http://www.bernardinai.lt/index.php?url=articles%2F93473
      http://www.bernardinai.lt/index.php?url=articles%2F93875

     • nerijus

      Daliau, kad ji net nebuvo pradėta…
      Įsižnybk, nes sapnuoji.
      Gerai gerai…
      Neberašau…
      Neberašau…

     • Valentinas

      Šį kartą prašovei Arūnai. Aš ne žydas. Aš nekenčiu žydo. Vieno. Turiu vieną žydą draugą.
      Norėjau padėkoti už tai, kad koncentruotai pateiki ksenofobijos, rasizmo, antisemitizmo, sąmokslo teorijų, baimių, fobijų, politinių, socialinių, antiamerikanistinių, antiglobalistinių mitų sąvadą. Dažnam socialinių mokslų studentui esi neišsemiamas informacijos ir tyrinėjimų šaltinis. :) Tomkus tavimi didžiuojasi.

 • Juozas

  Panašiai jaučiasi ir rusai kai juos kaltina dėl Stalino nusikaltimų, žydus, kryžiuočius irgi kaltins šimtmečiais dėl genocido. Kvailiausia yra dėl tokių kaltinimų barstytis galvą pelenais raginamam žmonių, kurie tavęs nekenčia dėl tautybės, arba kilmės. Aš labai negerbiu Brazausko, kuris atsiprašinėjo tautos vardu dėl genocido ir šitaip pats apšmeižė visus lietuvius, lygtai visa tauta su tuo kažkaip susijusi. Jeigu kažkas nekenčia manęs dėl kilmės, tai čia jo problemos ir tikrai nesiruošiu atsiprašinėti dėl savo kilmės.

 • johnis

  Lietuvoje zydu nuzudyta 95% is ju gyventoju- tai didziausias procentas visoje europoje. Tuo daug kas pasakyta… Ju gyveno apie 200t.ir 190t. buvo iszudyta. Tik pripazinus tokias savo klaidas galima zvelgti i ateiti.
  Vat rusai nepripazista tokios savo klaidos lietuviu ir kitu atzvilgiu ir matome kokia jie turi dabarti ir ateiti…..gaila
  gaila ir kad lietuviai niekaip nesuprantam savo atsakomybes pries ateiti- nes be praeities negalim kurti ateities, o jei neigiam tai …..ka ir besakyti.
  va musu prezidente taip pat daro- neigia tam tikrus ivykius ir ju nekomentuoja- turim ka? – neigima…..

  • Marius

   johni,

   Brazauskas atsiprašė visos Lietuvių tautos vardu, nesuprantu, kokio dar veiksmo reikia? dėl žydų turto gražinimo vyksta derybos ir manau tokios ir panašios rašliavos Spiegel gali būti su tuom susijusios. Tikėtina, kad kova kaip visada vyksta dėl pinigų, o šlykščiausia, kad dėl kažikieno interesų yra priešinamos tautos

 • Regis

  Net nėra ką pasakyti teisybę pasakius. Pakankamai prisiklausiau iš senelio apie karą. Esmė, kad buvo visiška betvarkė ir žudė visi visus. Ir apie tuos pačius lietuviškuosius partizanus daug „gražaus“ galima atkapstyti (apie NKVD nėra net ką kalbėti). Žydai, vokiečiai, lenkai, lenkai, rusai ir t.t. Viena didžiulė XX amžiaus mėsmalė. Žydai skiriasi nebent tik tuo, kad prieš juos buvo parodytas ypatingas žiaurumas. Mano asmeninė pozicija jeigu reikia galim atsiprašyti visų kas tik priima tokius atsiprašymus tame tarpe ir žydų. Lygiai taip pat galim priimt ir kitų atsiprašymus. Ir greičiau visą tai pamiršti (kaltes ir atsiprašimus). Faktas, kad vieni žydai labai prisikentėjo kiti žydai dabar iš to daro politiką. Iš kitos pusės ką daryt? Tikrai buvo lietuvių kurie nepraleido progos „pasismaginti“. Kaltint už tai visą tautą? Gal ir ne visai teisinga. Tačiau.. Kol mes visi kaitinsim aistras, tol kita pusė (šiuo atveju dabartiniai žydai) turės pretekstą eilinį kart mus kaltint. Periodiškai pasirodys naujos v. r. akcijos – straipsniai, laidos ir t.t.

  Taigi aš asmeniškai nepritariu gerb. Artūro siūlymui „reaguoti“. Kiekviena tokia „reakcija“ iššaukia kitas naujas reakcijas. Pilnai gali būti, kad kai kam to tik ir norisi..

  • bang

   Jei nekaltinam tautos, o nurašom atskalūnams, tai logiškai seka, kad ir atskirų asmenų heroiškais šiandien laikomų veiksmų negalima priskirti visai tautai. Atskiri individai žudė žydus, atskiri kovojo už laisvę, iš kurių čia dabar ta drasi tauta ? 1994 m. lochas Vyšniauskas užėmė pskutinę vietą nesurinkęs nė taško, o jau 2006 MES nustebinom visus ir užėmėm net 6 vietą :)

   • Regis

    Bang, ne taip supratai.. Jeigu mes džiaugiamės „Žalgirio“ laimėjimais tai toli gražu nereiškia, kad Eurolygą laimėjo lietuvių TAUTA. Laimėjo LIETUVIAI, bet ne TAUTA. Žudė ne lietuvių TAUTA, o LIETUVIAI. Tai yra du skirtingi dalykai. Jeigu koks pvz. Petrikas apgavo žmones, tai aš visiškai negalvoju, kad visa lietuvių tauta yra aferistai. Taigi skirkim. Dėl atsiprašymų – mano asmeninė pozicija jeigu reikia, pvz. mūsų diplomatai mato tokį poreikį tai tegu mūsų prezidentas ar Seimo pirmininkas dar kart atsiprašo visų kam tokio atsiprašymo dar reikia. Bet atsiprašo ne už TAUTĄ, o už tuos TAUTIEČIUS.

    • bang

     Na aš iš esmės ir neprieštarauju tokiam traktavimui. Čia jau susitarimo dėl sąvokų klausimas – apie kokį konkrečiai tautiečių skaičių galime kalbėti jau kaip apie tautą ir ar išvis taip galima (vinodom sąlygom tiek dėl nusikalstamų, tiek didvyriškų piliečių veiksmų).
     Bet manau yra esminis skirtumas tarp kokio petriko ir tų tūkstančių žydšaudžių, kurių veiksmai daug maž atspindėjo to meto oficialios valdžios (nors ir vokiečių) politiką valstybėje.
     Problema turbūt tik tame, kad niekas mūsų neatsiprašo :)

     • Regis

      Taip, tikrai taip :) Yra skirtumas. Ir nusikaltimo pobūdyje ir nusikaltimo atlikime dalyvavusių žmonių skaičiuje. Bet ne daugiau. Tiek vienu, tiek kitu atveju tai tik mūsų tautiečiai gimę ir užaugę čia. Taip tai mūsų lietuvių tautos dalis. Tačiau gink Dieve, VISA lietuvių tauta tų nusikaltimų nedarė todėl ir sakyt, kad LIETUVIŲ TAUTA yra AFERISTAI, arba ŽYDŽUDŽIAI n e g a l i m a. Lygiai kaip sakyt, kad vokiečių tauta yra nacistų tauta.

     • bang

      „Bet ne daugiau“ – manau daugiau, jei valstybėje tai daroma viešai ir ne tik toleruojama, o net skatinama ir laikoma teisėtu.
      „Taip tai mūsų lietuvių tautos dalis“ – pats pasakei – ne kokių išsigimėlių grupė, o TAUTOS DALIS.
      „sakyt, kad LIETUVIŲ TAUTA yra AFERISTAI, arba ŽYDŽUDŽIAI n e g a l i m a“ – kokio dydžio ta tautos dalis turi būti 1/100, 1/2 ar 99/100, kad galėtume kalbėti kaip apie tautą ?
      „Lygiai kaip sakyt, kad vokiečių tauta yra nacistų tauta“ – ar galima sakyti, kad nebuvo, jei Hitleriniam režimui priešinosi tos tautos atstovų mažesnis procentas, nei pas mus buvo žydšaudžių ?

      Manau tai sąžinės reikalas – ar prisiimam kolektyvinę moralinę atsakomybę už savo vaiką, tėvą, tautietį, sporto komandos, religinės bendruomenės, politinės partijos narį.

     • Regis

      Kas be ko, mes prisiimam moralinę atsakomybę. Bet tai tikrai nereiškia, kad LIETUVIŲ TAUTA yra vienokia ar kitokia. Kaip ir bet kokia tauta. Mano akimis tai demagogija.

     • bang

      Nesakom, kad yra vienokia, ar kitokia (drąsi šalis :) Klausimas ar galim sakyti, kad padarė vieną ar kitką. Logiškai mąstant, tie, kurie mano, kad Lietuva laimėjo eurolygą, turėtų ta patį standartą taikyti ir pralaimėjimui.
      Taigi, kiek piliečių jau galime laikyti tauta ?
      Iš Konstitucijos preambulės:
      LIETUVIŲ TAUTA
      – prieš daugelį amžių sukūrusi Lietuvos valstybę,
      – jos teisinius pamatus grindusi Lietuvos Statutais ir Lietuvos Respublikos Konstitucijomis,
      – šimtmečiais atkakliai gynusi savo laisvę ir nepriklausomybę,
      – išsaugojusi savo dvasią, gimtąją kalbą, raštą ir papročius,
      – įkūnydama prigimtinę žmogaus ir Tautos teisę laisvai gyventi ir kurti savo tėvų ir protėvių žemėje – nepriklausomoje Lietuvos valstybėje,
      – puoselėdama Lietuvos žemėje tautinę santarvę,
      – siekdama atviros, teisingos, darnios pilietinės visuomenės ir teisinės valstybės, atgimusios Lietuvos valstybės piliečių valia priima ir skelbia šią KONSTITUCIJĄ.
      Ar tauta tik tie konkretūs asmenys su šarvais, kurie prieš daugelį amžių sužymėjo ribas, surašė statutus ir pan. ar tie, kurie prabalsavo plebiscite „už“ ? :)

     • WU

      Skaitant įdėmiai Konstituciją, galima padaryti išvada, kad danžiausiai žodis TAUTA, vartojamas PILIETYBĖS prasme. Na pvz.:
      2 straipsnis

      Lietuvos valstybę kuria Tauta. Suverenitetas priklauso Tautai.
      4 straipsnis

      Aukščiausią suverenią galią Tauta vykdo tiesiogiai ar per demokratiškai išrinktus savo atstovus.

      Nagrinėjant šiuos straipsnius, aiškiai matosi, kad kalbama apie piliečių politines teises. Todėl, drįsčiau teigti, kad tauta=piliečiai Konstitucijos prasme.

     • nerijus

      bang
      Kreipkis į KT dėl žodžio „Tauta“ išaiškinimo.

     • WU

      Negali.

     • Regis

      tvarkoj :) ir dabar pats pratęsk: – XX amž. žudžiusi žydus. Nemanai, kad mažų mažiausiai ne skamba?

      Dėl Konstitucijos tai ji buvo priimta daugumos piliečių atviro ir demokratinio balsavimo metu. Todėl galima teigti, kad lietuvių tauta priėmė šią Konstituciją. Lygiai kaip ir su kitomis sąvokomis: pvz. „- šimtmečiais atkakliai gynusi savo laisvę ir nepriklausomybę“, arba „- prieš daugelį amžių sukūrusi Lietuvos valstybę“, ir t.t.

      Pasakysiu paprastai mano galva daugumos piliečių (bent jau > 50% nuo bendro skaičiaus) atliktus (atliekamus) veiksmus gali laikyti kaip visos tautos atliktus (atliekamus) veiksmus. Todėl Žalgirio mūšį laimėjo lietuviai, o visą karą su kryžiuočiais – lietuvių tauta (manau).

     • nerijus

      Gali, per savo išrinktąjį seime :)

     • WU

      Čia tas pats, kas gerti alų neatidarinėjant butelio..

     • nerijus

      Regi
      Žalgirio mūši laimėjom.
      O teigti, kad laimėjom prieš kryžiuočius, žinant, jog krikščionybė atėjo kartu su jų kalavijais ir smurtu, tai nereikėtų.
      Gal reiktų kreiptis į Vatikaną dėl mūsų Tautos genocido/ teroro prieš ją, dar prieš Mindaugui tampant Karaliumi?
      :)

     • bang

      „mano galva daugumos piliečių (bent jau > 50% nuo bendro skaičiaus) atliktus (atliekamus) veiksmus gali laikyti kaip visos tautos atliktus (atliekamus) veiksmus“ – na va, ką ir norėjau iškvosti :) Vieniems tai 50 proc., kitiems 2/3, kitiems vienas vienetas. Kekvienas skirtingai suvokia tautos sąvoką – pagal savo sąžinę, požiūrius, auklėjimą, konkrečias aplinkybes ir atskiras chemines reakcijas galvoje, todėl beprasmiška ginčytis, teisus Brazauskas atsiprašęs tautos vardu, ar ne :)
      P.S. čiaip aš tau čia iš esmės ne oponavau, tik norėjau padiskutuoti :)

      WU „drįsčiau teigti, kad tauta=piliečiai“ – mes apie tų piliečių reikalingą skaičių aiškinomės :)

     • Regis

      Kodėl gi ne? Mintis :) Kas čia pas mus prieš bažnyčią, krikščionybę, katalikus ir tą patį Vatikaną?? ;)

     • bang

      nerijau, „Žalgirio mūši laimėjom“ – be mūsų sako gražus būrelis kaimyninių valstybių piliečių :)

     • nerijus

      Bang

      Istoriją žinau ;)
      Tik pabuvau egoistas, mūsų valstybės atžvilgiu ;)
      Tik keista, kad po kryžiuočių ir KALAVIJUOČIŲ puolimų, mes vienus iš jų, vadiname- braliukais ( oj, t.y., jie mus vadina ).
      ;)

 • Juozas

  Aš niekaip nesuprantu kodėl turėčiau prisipažinti, kad esu žudikas, tarp lietuvių yra netik žudikų, tuo metu mano tėvai buvo kūdikiai ir nieko nežudė, nors nemanau, kad turėčiau būti atsakingas ir už tėvų nusikaltimus.

  • A.G.

   Gal už tai ir dabar nusikalstamai abejingai lietuvis reaguoja į tas šiandien vos ne masinėmis tapusias žudynes, kai žudikai truputį palaikomi kalėjime ir vėl iš leidžiami… (sąmoningai žinant kokiam reikalui), o juk vagystės dar masiškesnės (kalbu apie buitines vagystes, o už el., dujų ar kitas visuotines paslaugas – jau nenet nekalbu… žinant, kad, kad viso to nebūtų įdarbinta šimtai tūkst. žmonių, faktiškai be tesiės ką nors daryti, siekiant užkirsti tam kelią)…
   … ir Jūs manote, kad už tai nei Jūs nei aš nesame atsakingi.
   Manau, kad esame, nes abejingas žmogus – paprastai yra pats didžiausias nusikalstamumo autorius.
   Tad ir vokiečiai dėl to iš esmės pasikeitė po karo… na o dabar palaipsniui vėl atsistato į įprastą jiems per amžius būseną (kol vėl neprisivirs…).
   Dėl žydų tautybės žmonių totalaus išžudymo, Lietuvai atsakomybę mažina ne tai, kad tai atliko palyginus nedidelis mūsų tautiečių procentas (juk kiek tai šimtųjų procento sudarytų keletas tūkstančių žydšaudžių…), bet tai, kad tai atlikta tuomet, kai šalis buvo okupuota fašistinio režimo, t.y. režimo, kuris atvirai deklaravo savo požiūrį į kitataučius (juk yra žinomi buvę tolimesni planai ir dėl lietuvių, jei fašistai nebūtų buvę sunaikinti).

 • Soolo

  Sakote, „nesijaučiu kaltas kaip lietuvis už tai, ką darė mano tautiečiai Kaune, Paneriuose ir kitose Lietuvos vietose“? Nereikia atsiprašinėti už tai, ko pats asmeniškai nepadarei? Galima ir taip galvoti. Bet tuomet kodėl reikalaujame, kad Rusija pripažintų jei ne savo, tai bent SSRS istorinę kaltę dėl Lietuvos okupacijos? Gal pripažinkime asmeninę kelių tuometinės SSRS vadovų kaltę ir gana, o valstybės nekaltinkime, nes tai jau būtų kolektyvinė atsakomybė. Bet ar tikrai taip?

  Kitas pavyzdys. Kodėl nevengiame prisiimti kolektyvinių nuopelnų, nors griežtai atsisakome kolektyvinės kaltės? Džiaugiamės ir didžiuojamės, kai Lietuvos sportininkai laimi medalius olimpiadoje, arba, pavyzdžiui, kai „Žalgiris“ tapo Eurolygos čempionu. O, tiesą sakant, kokiu pagrindu? Mes neliejame prakaito krepšinio aikštelėje ar disko sektoriuje. Sportininkai „miršta“ stadione, o mes sėdim sau foteliuose priešais TV ir džiūgaujame: „Didžiuojuosi esąs lietuvis“…

  Jeigu jaučiame bendrumą su savo tauta ir didžiuojamės jos herojais, tai būkime nuoširdūs ir pajuskime bent kaltės šešėlį, bent nuleiskime akis, kai kalbama apie tautos niekšus. Mokame pasididžiuoti už tautiečius – mokėkime už juos ir atsiprašyti.

  Žinoma, to norėtųsi palinkėti visoms tautoms – taip pat ir patiems žydams.

  • bang

   Mintis sutapo :)

  • nerijus

   Soolo
   Atsiprašymas jau buvo. Primenu.
   Kiek dar galima atsiparšinėti?
   Man, žydas, rusas, amerikietis, juodaodis, geltonodis, tai viena ir tas pats- žmonės. Nereikia susireikšminti.

   • nerijau, Amerikoje jei sumuši baltaodį – būsi teisiamas už tyčinį kūno sužalojimą. Tačiau jei sumuši juodaodį – būsi teisiamas ir už kūno sužalojimą, ir už rasizmą. Taip, kad nelygink visų rasių ir visų tautų. Nors ir visos lygios, tačiau kai kurios ryškiai stengiasi būti „lygesnės“ už kitas. Kažkodėl palestiniečius tik naujasis Popiežius pastebėjo, kai tuo tarpu apie žydus žino visas pasaulis. Kaži kodėl? Gal todėl, kad žydų gerklės didesnės bei jie rėkia garsiau?

    • nerijus

     „Gal todėl, kad žydų gerklės didesnės bei jie rėkia garsiau?“

     Pats muša- pats rėkia :)

  • Juozas

   Aš nekatinu rusų dėl Lietuvos okupacijos ir genocido, pats irgi negaliu atsiprašyti žydų už tai, kad juos žudė ir lietuvių kilmės nusikaltėliai. Neabejoju, kad rastų ir žydų kilmės nusikaltėkių, kurie vykdė žydų genocidą, taip pat kaip buvo ir lietuvių, kurie trėmė ir žudė savo tautiečius okupacijos metais.
   Kiekvienas lietuvis nedalyvęs tose žudynėse yra vienodai kaltas kaip ir rusas, arba žydas. Kaltinimai pagal kilmę ir paprasčiausias šmeižtas.

 • Jonas

  Štai jau ir DELFI’je vyksta diskusija. Bijau, kad didelis susierzinimas nuvilnys per mūsų žmones, paskui prasidės privačiose diskusijose įvairių argumentų-kontraargumentų paieškos, dar kokį mėnesį – kitą atsargūs atgarsiai girdėsis oficialesniuose pokalbiuose, viešose diskusijose ir viskas pasibaigs. Eilinš kartą pasibaigs.

  BET PROBLEMĄ matau štai kokią: kurgi tie mūsų imidžmeikeriai? Kur tos firmos ir užsienio ekspertai? Kur storų knygų leidėjai? Juk tiek metų dirba dienomis naktimis, tikriausiai turime ką nors iš jų sukurtų strategijų? Šita tema plačiąja prasme viena svarbiausių mūsų vidaus ir išorės įvaizdžiui. Jau pyktis ima, tiesiog norisi sušukti: kur, po velnių tie už milijonus pirkti imidžmeikeriai???!!!

 • pritariu A.G. ir Soolo.

 • nerijus

  Užsakovai, tuo laikmečiu, tie patys vokiečiai, kurie nori sulyginti, o gal net padidinti kaltę kitų Tautų. Nors kalčiausi tai jie- to laikmečio vokiečiai su savo vaduku. Žinoma, daugelis pasakys, kad ir tuo metu buvo padorių vokiečių..? Aš pridursiu, kad tuo metu buvo ir padorių lietuvių.
  Patys muša- patys rėkia.
  Holokausto tema primenama tada, kai yra valstybinių interesų ir nieko daugiau.
  Į tokius pareiškimus, pradedu mažiau kreipti dėmesį.
  Buvo- pražuvo. Brazauskas atsiprašė, tai ko dar reikia?
  Vis maža ir maža…
  Kada baiksis šis neapykantos kurstymas?

 • Ponas Johnis rašė:

  Lietuvoje zydu nuzudyta 95% is ju gyventoju- tai didziausias procentas visoje europoje. Tuo daug kas pasakyta… Ju gyveno apie 200t.ir 190t. buvo iszudyta. Tik pripazinus tokias savo klaidas galima zvelgti i ateiti.

  Kokias dar „savo klaidas“? Masinį taikių žmonių žudymą Tamsta vadinate „klaida“?

  Drįstu priminti, kad tai nebuvo jokia „lietuvių klaida“, bet sąmoningai nacistų vykdoma politika okupuotose kraštuose – tas pats vyko ir Lietuvoje, ir Latvijoje, ir Estijoje, ir Baltarusijoje, ir Ukrainoje ir t.t.

  Nedera painioti žudymo politikos kūrėjų ir organizatorių su kažkokiais atskirais marginalais egzekucijų vykdytojais – reikia suvokti, kad tai visiškai skirtingi dalykai.

  Antra – Tamsta pateikiate kažkokius neaiškius ir nepagrįstus žydų aukų Lietuvoje skaičius.

  Prašome susipažinti su įvadu į šią problemą, gal lengviau bus suvokti, kad ne viskas taip paprasta ir aišku, kaip Tamstai atrodo:

  ISSN 1392-0448. LIETUVOS ISTORIJOS STUDIJOS. Nr. 5

  HOLOKAUSTAS LIETUVOJE: SKAIČIŲ PINKLĖSE

  JEGELEVIčIUS SIGITAS

  http://www.lis.lt/index.php?lang=LT&id=archyvas&TomasID=5&ArchyvasPSL=148&ArchyvasKiekis=1

  Citatos:

  „…turimais archyviniais duomenimis, 1940 07 01 Lietuvoje gyveno 209 070 žydų, arba 7,2% visų Lietuvos gyventojų9.

  Šį skaičių ir reikėtų laikyti priimtiną, nes jis vienintelis yra pakankamai dokumentuotas.“

  „Galima padaryti dar vieną prielaidą, pasinaudojus jau minėta archyvine statistikos lentele, kur yra ir žydų statistika, t. y. atimant iš tos sumos kai kuriuos Dovo Levino skaičius26:
  išvežtų į Sibirą – 7 000,
  pasitraukė su Raudonąja Armija 1941 m. – 15 000,
  išliko gyvi Lietuvoje ar išėjo iš konclagerių Vokietijoje – 28 000, iš viso 50 000.

  Taip skaičiuojant išeitų, kad išžudyta 159 070 Lietuvoje gyvenusių žydų (209 070 – 50 000 = 159 070).“

  Procentas siaubingai didelis, nors ir ne Jūsų minimi 95 proc.

 • bang

  Taip pradedi suprasti rusus sudarinėjančius istorikų komisijas istorijos perrašinėjimams užkirsti.

 • vasia

  LEO isvaikys….

  • Regis

   KADA? ;)

   • nerijus

    Kai bus pagada…
    ;)

    • Regis

     Arba kitas variantas – su pirmomis bulvėmis (neaišku tik kuriais metais) :)

     Iš kitos pusės vis tiek jau progresas, ne praėjo nei pusė metų ir Kubilius galų gale „išstenėjo“ tuos žodžius. Nepraeis ir porą metų žiūrėk jau imsis priemonių problemai spręst, nepraeis ir dešimt metų LEO galų gale pakeis pavadinimą ;) (gal dar registracijos vietą ir porą direktorių)..

    • nerijus

     Kyla įtarimų, jog LEO bus išardyta ir NDX energijai bus sumokėtos kompensacijos. Išsiskirs tyliai ir draugiškai.
     :)

     • Ir su vilomis Neringoje žinau ką reikia daryti. Reikia išmokėti savininkams kompensacijas, 2 kartus viršijančias realią vilų kainą, bei pasirašyti sutartis su savininkais, kad jiems leidžiama dar ten vasaroti kokius 4 metus. Likus pusmečiui iki kadencijos pabaigos – su didžiausiu patosu buldozeriais sulyginti vilas su žeme (būtinai per patį sezono įkarštį bei pasistengti, kad dulkių būtų kuo daugiau). DG reitingai, kurie iki to meto bus nukritę iki 0,6-0,8% staiga šoktels iki 85%. Dėl naujo Prezidento(-ės) naujai kadencijai nereikės sukti galvos :)

     • nerijus

      Arūnai
      LEO LT- reitingų lentelėje, naujai prezidentei, garantuos pirmąją vietą.
      ;)

     • nerijau, atsiras toks Račas, ar kas nors kitas, kuris pradės aiškinti, kad buvo išardytas Leo LT, o su Lubiu suformuotas TL Oel. Galų gale tauta pamiršta, kas buvo prieš pusę metų… O jei pradėsi praeivius gatvėje „egzaminuoti“ apie tai, kas įvyko Lietuvoje prieš du, ar tris metus, tai patirsi visišką fiasko. Tavo pašnekovas stovės kaip trijų metų vaikas, nesugebantis išlementi nė žodžio. Jei Leo LT numarinimas sutaps su kadencijos pabaiga, na tada dar pusė bėdos… Ką vakar rašė laikraščiai ir rodė TV mes dar atsimename. O jei pamatysi, kaip atvažiavo berniukai ir kaimyno karvei nupjovė visas keturias kojas, o išvažiuodami dar ir gryčią padegė – šito „džiugaus vaizdo“ tikrai ilgai negalėsi pamiršti :)
      Pats saldžiausias žodis kokį gali ištarti lietuvis yra „KERŠŠŠTASSSS“.

 • Regis

  Ir beje, nesu didelis demagogijos specialistas, bet spekuliacijos sąvoka TAUTA labai jau dažnai, bent jau man, asocijuojasi su bandymu skleist demagogijas. Yra tautiečiai, yra tautos atstovai, yra dalis tautos, bet VISA tauta niekada nieko nepadaro ir tuo labiau vėliau neneša atsakomybės už didesnės ar mažesnės dalies tautos vykdytus gerus ar blogus darbus. Džiaugdamiesi tautiečių laimėjimais mes tik susitapatiname su jais, jaučiame bendrumą, bent tai tik tiek. Tai nereiškia, kad TAUTA laimėjo krepšinio čempionatą, olimpinį medalį, eurolygą ir t.t. Net ir tą patį Žalgirio mūšį.

  Tačiau už tautiečių vykdytus nusikaltimus mes turim ir privalom atsiprašyti taip parodydami elementarų žmogiškumą ir jausdami savotišką kaltę, kad tie tautiečiai užaugo čia ir yra mūsų tautos dalis. Panašiai kaip tėvai jaučia atsakomybę ir kaltę už vaikų nusikaltimus ir atvirkščiai.

  Mano manymu visa ir problema su žydais ar dar su kuo nori..

  • nerijus

   Regi, pasikartosiu, AMB atsiprašė už Tautą.
   Kokio dar atsiprašymo reikia?

   • Regis

    Nerijau, žinau. Mano asmeninė pozicija – jeigu tik reikia (tikrai reikia) tų atsiprašymų niekas neatsitiks jeigu dar kart bus atsiprašyta už mūsų tautiečius. Jokiu būdu už visą tautą. Jeigu per masines informacines priemones išlenda kokios nors istorinių faktų klastotės tada reikia mandagiai pataisyti, kad tai ir tai yra melas arba bent jau neįrodyta tiesa. Jeigu kažkokie abstraktumai tai apskritai į tai nekreipt dėmesio.

    • nerijus

     Atsiprašymai, bankų sąskaitų nepapildo ir turto negrąžina :)

     Vokiečiams, gal pabodo mokėti už holokaustą, tai žydams bando parodyti, jog ir lietuviai prie to prisidėjo- jų paprašykit?
     ;)

     • Regis

      O čia jau teisiniai klausimai, ne moraliniai. Kiek suprantu pvz. konservatoriai tikisi įrodyti, kad teisiškai dabartinė Rusija yra TSRS teisių perėmėja todėl turi atlyginti TSRS Lietuvai padarytą žalą. Čia kaip pavyzdys. Aš nemanau, kad teisiškai dabartinė Lietuvos respublika gali atsakyti, už dalies tautiečių (klausimas net ar buvusios LR piliečių) vykdytus nusikaltimus. Juk nusikaltimus darė ne Lietuvos kariuomenė ar policija (Vokietijos atveju), o pavieniai savarankiškai koloboravę su naciais žmonės.

     • nerijus

      Kai Rusijai naudinga, tai CCCP, kaip valstybės tesėja, o kai neneudinga- ne. Čia beprasmė tema ir jie, to tikrai nepripažins.
      Dėl koloborovimo, tai manau, kad yra visos galimybės duotos žydams, surasti jų kenkėjus.
      Čia labiau susiję su tarpusavio vaidais, dėl turto. Lietuvoje egzistuoja dvi žydų organoizacijos, kurios konkuruoja tarpusavyje: viena labiau proamerikietiška, kita- proizraelietiška.

   • bang

    nerijau, čia maždaug kaip Putinas į klusimą, ar Rusija pripažįsta pabaltijo šalių okupaciją – maždaug, Jelcino laikais buvo oficialiai pripažinta, kažkokiu dūmos dokumentu, pasiskaitykit, jei norit, nesiruošiu kartoti :)

  • Juozas

   Regi, atsiprašyk, jeigu jauti kaltę, tik vargu ar pakanka atsiprašymo, jeigu esi dėl šito kaltas.

   • Regis

    Aš jaučiu kaltę už savo tautiečius, tu nejauti? Galbūt esi tiesiog nejautrus?

    Tačiau aš nesutinku, kad lietuvių tauta ar lietuviai (galima suprast, kad visi) yra žydžudžiai. Netgi nesutinku, kad lietuvių tauta yra krepšininkų tauta. Nes taip nėra.

 • Juozas

  Gal kas galit paaiškinti kas yra „moralinė atsakomybė už holokaustą“ ? Kažkaip susidaro įspūdis, kad čia atsakomybės pasidalinimas su tikrais nusikaltėliais, kurie tik ir laukia, kad už jų nusikaltimus liktų kalta tauta, o ne jie asmeniškai. Jokio moralinės atsakomybės už kriminalinius nusiklatimus negali būti, čia yra kriminalinė atsakomybė.

  • Regis

   Paskutinis pavyzdys – Kaune vyko paskutiniosios LKL finalo rungtynės. Visi žinom kaip jos baigėsi. Paprastas klausimas – būdamas eiliniu kauniečiu ar jaustum gėdą už savo miestiečius? Ar ne? Štai tau moraliniai dalykai. Bet gi nesutiktum su tuo jeigu visą miestą pavadintu mėšlo krūva? Ir tuo labiau nesutiktum jeigu iš miesto biudžeto atlygintų pvz. D. Zavackui padarytą moralinę žalą (kai jam užvažiavo Žalgirio sirgaliai)?

 • Juozas

  Regi, holokausto ir krepšinio palyginimai yra nelabai vykę ir man nepavyksta čia surasti jokių sąsajų. Aš irgi apgailestauju, dėl to kas vyko praėjusiame amžiuje, jaučiu užuojautą nukentėjusiems, jaučių pyktį žudikams, bet nesijaučiu kaltas. Toks kaltės jausmas, yra psichologinė saviplaka ir kogero liguistas dalykas. Jeigu tave taip paveikė tie įvykiai, kad sukėlė psichologines problemas, tai esi nukentėjęs, o ne kaltinkas.

  • Regis

   Lyginu tik tiek, kad išeitų suprast kur prasideda moralinė atsakomybė…

   Jausti kaltę už kažką skiriasi nuo to, kai jauti kaltę už save (už savo veiksmus). Tai du visiškai skirtingi dalykai. Aš galiu jaust kaltę kaip lietuvis ir lietuvių tautos mikroskopinė dalelytė už tai, kad kai kurie tautiečiai žudo pvz. senukus kokioje nors skandinaviškoje šalyje. Jaučiu kaltę už mūsų šalį, tvarką joje kurioje užgimsta tokie žmogystos. Tačiau aš nematau savo asmeninės kaltės, savo tėvų asmeninės kaltės ir jokiu būdu nesutikčiau su epitetais visos šalies ar tautos atžvilgiu.

   p.s. tai, kad jauti kaltę (gėdą) už kitų veiksmus jokiu būdu nėra saviplaka ir tuo labiau liguistas dalykas. Ir nemanau, kad tai sukelia ar tai savaime yra psichologinė problema.

  • Orka

   Juozai, pritariu Regiui. Aš, nei gerbiu ne negerbiu AMB už jo atsprašymą. Greičiau prisijungiu prie jo. Asmeniškai aš nesu kaltas dėl tų įvykių, bet mano seneliai ar proseneliai visai galėjo stovėti toje aikštėje, ar net būti budeliais. Aš to nežinau. Todėl man gėda, kad mano tautoje atsirado išgamų. Budeliai budeliais, bet labiausiai gėda už tuos, kurie stovėjo ir plojo. Gėda už tuos, kurie žudo senukus Švedijoj, tautietes Škotijoj. Gėda už tuos, kurie ragina vaikučius paimti pagaliuką ir… Man gėda, nes yra ryšys tarp jų ir manęs. Ir šiandiena ar mes viską darome, kad tai nepasikartotų? Ar viską padarome, kad apgintume gatvėje mušamą žmogų, apiplėšinėjamą kaimyną? ?
   Nesmagu man skaityti Spiegel straipsnį, bet blogiausia, ką galiu pasakyt apie jį, kaip ir Anušauskas, – neprofesionalus, na dar vienpusiškas. Bet piliulę tenka nuryt.
   Dėl Arado ir Bracovskajos visai kita problema. Ir jei nebūtume užsiėmę per daug kitų tautų erzinimu, vietoj to dalykiškai ir nuosekliai siektume istorinio teisingumo, gal ir tas klausimas būtų išspręstas kitaip.

   • Valentinas

    Aš pritariu Orkai.

   • Orka, ne apie žydų žudymus eina kalba. Žydų daug buvo nužudytų – tai faktas. Kalba eina apie mistinį žodį „holokaustas“, kuris su kiekvienais metais „apauga vis naujais milijonais aukų“. Dar visai neseniai tų milijonų buvo 6. Šiandien pasitikslinu Wikipedijoje – ogi jau 11 mln. Klausimas kiek milijonų bus po metų? Kiek bus po penkiolikos? Štai čia ir slypi pats didžiausias holokausto fenomenas – kiekvienais metais „apaugti naujais milijonais“.
    Kadangi VISOS PASAULIO TAUTOS kaltos dėl žydų tautos naikinimo, tai tos pačios VISOS PASAULIO TAUTOS turi „ant švento aukojimo altoriaus“ padėti Palestinos Tautą, nes MES ŽYDAMS ESAME SKOLINGI IR VISĄ LAIKĄ BŪSIME SKOLINGI… Skolingi bus ir mūsų vaikai, ir anūkai, ir proanūkiai, ir proproanūkiai, ir visos ateinančios kartos per amžių amžius… Ir niekada ta skola nebus atiduota. Maža to – kiekvienu palankiu momentu bus priminta.
    Rusai stebisi: „ir kodėl gi pasaulis mūsų nemėgsta?“;
    Amerikonai stebisi: „ir kodėl gi pasaulis mūsų nemėgsta?“;
    Žydai stebisi: „ir kodėl gi pasaulis mūsų nemėgsta?“;
    Tad gal jau reikia nustoti stebėtis, o ramiai atsisėdus imti ir pamąstyti?..

    • Orka

     Arūnai, šia tema turėjau diskusiją šeimoje. Žinote, mano tėvai gyvena kaime, tačiau tėtis yra gana sėkmingas verslininkas, su ž.ū. neturintis nieko bendro. Jis uždavė paprastą klausimą. Kiek jo kaimo gyventojų, susiklosčius panašioms į ano karo pradžios aplinkybėms, jį ir jo šeimą eitų šaudyt? Atsakymas paprastas ir kraupus, jei ne kas antra troba, tai trečdalis tikrai. Ir nors jis visai ne žydas ir niekam nieko blogo niekada nedarė, tie prasipylę degradai nekenčia jo, valdžios ir visų, kurie turi geriau už juos.
     Žydai, dėl amžino gujimo, tapo verslesni, gabesni, apsukresni už kitus. O tai, dėl elementarios neapykantos, išaugančios iš elementaraus pavydo, laikas nuo laiko tampa priežastimi juos naikinti. Lietuviai pasinaudojo proga „atkeršyti parazitams“. Ir visai nesvarbu, kiek tų milijonų, 6, 8, 11 ar tik 3.
     Sprendimas įkurti jų valstybę jų istorinėje žemėje, manau, buvo labai teisingas. Tam, kad jie turėtų kur „pasislėpti“, vėl atsiradus aplinkybėms. Beje, niekas neaukojo Palestinos tautos. Tik „atrėkė“ truputį jų žemių.
     Galbūt reikėjo surast jiems kokią negyvenamą salą ar apgyvendint mėnulyje. Be abejo klausimas sudėtingas.
     Visą laiką skolingi nebūsime. Tik tol, kol numirs paskutinis gyvas to laikmečio liudytojas. O po to vėl greičiausiai atsiras mano minėtos aplinkybės…

 • ner uz ka

  Pažiūrėkite šį filmą: http://www.imdb.com/title/tt0428959/
  Manau daugelis po šio filmo sutiksite, jog kam kam, bet Izraeliui tai patylėti…

 • Juozas

  Supratau apie ką kalbi, aš irgi turiu tokį kompleksą, negrai pasijaučiu, kai tautietis prisidirba užsienyje, bet protu suvokiu, kad tai yra mano psichologinė problėma. Holokaustas man irgi sukelia neigiamų emocijų ir jaigu pasjausčiau dėl to kaltas, tai nežinau kaip man reikėtų su tuo gyventi su tokia baisia kalte, eičiau pas psichologą, kalbu be jokio ironijos.

 • Musė

  Aš tai labai džiaugiuosi ir netgi dėkoju, kad šia tema BNS pakalbino Arvydą Anušauską (straipsnis alfoje). Manyčiau, kad pats Artūras čia bus prikišęs nagus, šaunuolis :)

  • bang

   Gal būt ne himną grojo, gal būt rusiškos čiastuškos, galbūt. Kad kiekvieną smūgį džiaugsmingais šūksniais palydėdavo žiūrovai, tai suprasti voketys galėjo ir nemokėdamas lietuviškai.
   Iš Kybartų kilęs žudynių vykdytojas iš tiesų buvo lietuvis. Lyg to būtų maža, dar idealiai kalbėjęs lietuviškai, ir jo apskritai nuo lietuvio niekas nebūtų atskyręs.
   Lengvinanti aplinkybė – užverbuotas gestapo, po pogromo žudynių vykdytojas tapo vokiečių saugumo tarnybos viršininko Lietuvoje pavaduotoju lietuviškiems reikalams, jis buvo gimęs ir užaugęs Lietuvoje, nors jo šaknys buvo vokiškos. Galbūt rusiškos. Daugiau klausimų, nei atsakymų.

 • Štai dar vienas Rimo Žilinsko straipsniukas (šį kartą į temą – red.), kuris vadinasi labai paprastai: „Rasizmo teorijos pradžiamokslis“ http://www.lrytas.lt/-11488839281147510426-rasizmo-teorijos-prad%C5%BEiamokslis.htm

 • Matotaupa

  Visi sie nusikaltimai yra padaryti ir dar daromi zmoniu. Tik tie zmones yra skirtingu tautybiu, skirtingos odos spalvos. Tai jei kam geda uz kita, tai turetu buti geda uz kita zmogu, nepriklausomai nuo tu fiziniu skirtumu. Nusikaltelis yra nusikaltelis ir nesvarbi jo tautybe.

 • Valentinas

  Kalbant rimtai, būtų gražu, kad Lietuvos žydai, tokie kaip Vinokuras, Zingeris, Donskis, viešai išreikštų savo nuomonę apie šį straipsnį.

  • Fredis*

   Donskis yra labiau lietuviškas už daugelį lietuvių,
   Vinokuras yra labai aktyvus publicistas, niekada nepraleidžiantis tarti žodį kai tylėti yra neįmanoma.
   Abu Zingeriai yra patys lietuviškiausi Lietuvos lietuviai.

   • Valentinas

    Fredi, būtent todėl aš ir manau, kad šie žmonės, tikrai lojalūs Lietuvai, tačiau turintys žydiško kraujo galėtų viešai apginti Lietuvos garbę. Jų bent jau niekas neapkaltintų antisemitizmu.

    • bang

     Taip, jie galėtų laiduoti, kad aprašyta istorija netiesa, kad iš tikrųjų vokiečių karininkas girdėjo grojant rusų himną ir motinomis su vaikais persirengusius rusų okupantus dainuojant rusiškas častuškas. Berneen dar galėtų ką nors pridėti :)

     • Valentinas

      Berneen ir Donskis, Lietuvą atsovaujantys intelektualai :)

  • mdxacuk

   Spėju, kad Vinokūras su Donskiu dar pasisakys, bet greičiau ne apie Spiegel, o apie patį Račą. Ir nebūtinai tai patiks tiek p. Račui, tiek daugeliui čia pasisakančių. Vieną kartą tas jau buvo. Ten irgi figūravo Aradas su Brencovskaja, tik vietoj „Spiegel“ buvo „The Economist“.

   • Valentinas

    Pažiūrėsime. Jei tai įvyks, aš su Arūnu, surėmę pečius sutaršysim juos. :)

   • nerijus

    Kaip įtariu, „Spiegel“ ir “ The Economist“, savininkai žydai? Nenustebčiau…

 • nerijus

  Taip pat ( turintys žydiško kraujo ):
  Masiulis, Steponavičius,..
  :)

 • bang

  „Surašykim juos visus. Kad galėtume efektyviau apsaugoti nuo antisemitų“ // Murza :)

 • Jei vadovautis logika, kad „jei keliasdešint (gal keli šimtai) lietuvių dalyvavo šaudant žydus, todėl Lietuva yra žydšaudžių valstybė“, tai iš to fakto, kad daugiausiai Londono Raudonuosiuose kvartaluose dirbančių merginų yra lietuvės – galima padaryti išvadą, jog visos lietuvaitės yra prostitutės. Nepraraskime nuovokos, gerbiamieji. Nusišnekėjimas irgi turi turėti ribas.

  • bang

   Čia jau reiktų klausti londoniečių. Mes, aišku, su jais galėtume ginčytis :)

  • Orka

   Arūnai, turiu gerą draugą – vokietį. Šiaip žmogus inteligentas, įdomus pašnekovas. Bet kai po kelių bokalų alaus pradedam kalbėt apie šią temą, jis įniršta ir pradeda įrodinėti, kad Aušvicas ir Osvencimas yra amerikonų klastotė ir niekas ten jokių žydų nežudė. Svarbiausia, taip įtikinamai dėsto, kad kartą vos nepatikėjau. :)

   • Juozas

    Faktų neigimas, tai irgi kaltės prisipažinimas, matyt žmogus jačiasi kaltas, jeigu bando išsisukinėti. Genocidas okupuotoje Lietuvoje yra žimomas faktas ir kalti privalo atsakyti, šmeižikai, kurie kaltina genocidu visą tautą ir skatina neapykantą, arba dar blogiau revančizmą dėl kilmės irgi turėtų atsakyti.

   • Auksinis kardas

    Na, Bušas irgi keliavo Irakan kaip išvaduotojas. Baudė Saddamą už suokalbį su Osama. Ir užsiėmė nesamų masinio naikinimo ginklų Irake neutralizavimu. Visa tai nutiko labai neseniai.

    Pakeliui buvo ir Lietuvai. Propagandos įrankiais apspinduliuotajam pasaulis yra toks, koks jis įteigtas.

 • samogitian

  Nenustebsiu, jei viena diena pasirodys, kad tai lietuviai sugalvojo ir praktiskai igyvendino holokausta. Ne naciai (vokieciai). Siais laikais tai nera taip jau sudetinga. Juk visi arabai, bendrai emus – teroristai.

 • Paulius

  Paskutinį kartą pasisakysiu šia tema.

  Man tik keista, kad dažnai piktinamės, kai mūsų maroziukai žudo užsieniečius ar vieni kitus užsienyje ir taip „garsina“ Lietuvą.

  O štai, kad buvo tokių „marozų“ ir praeityje, tai jau nebenorim pripažinti.

  Šiaip ar taip, nesuprantu kodėl taip sureikšminate šį klausimą. Juk neatims žydai jūsų turto. Ir apskritai jų Lietuvoje yra tik keli tūkstančiai. Ką jie mums, trims milijonams, padarys?

 • nerijus

  Artūras gyrėsi Rait apklausų tikslumu, pagalvojau, jei ta pati Rait užduotų „ekstremalų“ klausimą gatvėje:

  -Ar mylite žydus?
  a) taip,
  b) ne,
  c) nesupratau klausimo,
  d) aš ne žydas,
  e) jų ir klauskit;

  Spėju, jog dauguma nuslėptų savo atsakymą ir atsakymas būtų „c“ arba „d“, arba „e“.
  Pasikartotų 1993 metai, kai dauguma dar bijojo CCCP.
  Bet būtų įdomu sužinoti.
  ;)

 • A.G.

  „…Pasikartotų 1993 metai, kai dauguma dar bijojo CCCP…“
  Gal 1992 m. rudenį turite omenyje.
  Bet tada manau, kad lietuviai kalbėti atvirai bijojo ne kitų, bet savų (siautėjo toks pakaunės fenomenas ne tik pakaunės miškuose…) (išimtinai savų). Jei to nežinote, tai čia jau ir neaiškinsiu…
  Ir aplamai, manau Rusijos niekas niekada nebijojo (na iki 1953 m. vieno kaukaziečio, taip…) – jei kas ir buvo daroma tai labiausiai savų entuziasistų, visuomet.

  • nerijus

   Turėjau omneyje prezidento rinkimus. Taip, suklydau, atsiprašau.
   1992 m.
   Manau, kad ir dabar nedaugelis pasakytų, jog nemyli arba myli…

 • alex

  Polish media and politicians have sharply criticized this week’s SPIEGEL cover story about Hitler’s European helpers outside of Germany. They believe the article is part of an attempt by Germans to foist guilt for its own Nazi crimes off on others.
  http://www.spiegel.de/international/europe/0,1518,626171,00.html

  • bang

   Pasirodo dar Spiegelio viršelio tema. Lietuvos įvaizdį suformuos DG, todėl politikai ir nesijaudina dėl kažkokių tai laikraštukų :)

 • nerijus

  Truputėlį ne į temą, bet:

  http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/article.php?id=22279157

  Ar tai neprasilenkia su pagrindinėmis/ prigimtinėmis laisvėmis?

  • Dalius

   Tikrai ne. Jei jau vadini partizanus banditais ar stribais – tai malonėk turėti įrodymų, o jei neturi, tuomet prisiimk pasekmes, o už nuomonės išreiškimą, kad „manau, jog tarp partizanų buvo ir banditų ir recedyvistų“ tikrai niekas nebaus, nes tai tiesa, tačiau tų niekšų nereikia tapatinti su visais partizanais kaip vienetu.

   • Orka

    Daliau, šiuo klausimu iš esmės pritariu Mackevičiui. Tai skaudi tema ir apie ją geriau patylėti. Tegul dirba prokuratūra ir istorikai. Įrodymų neturiu, bet pateiksiu vieną pavyzdį, kodėl taip manau. Mano AtA močiutė prieš 18 metų, kai buvo pradėti šlovinti partizanai, buvo be galo pasipiktinusi, kai sužinojo, kad jai pažystami asmenys buvo paskelbti didvyriais. Ir štai dėl ko. Vienam kaime paskutiniais pasipriešinimo metais partizanai, įtardami vienos šeimos galvą bendradarbiavus su sovietais, išžudė visą šeimą įskaitant vaikus. Vienai mažai mergaitei pavyko pasprukti. Nubėgusi pas kaimynus, ji papasakojo kas įvyko ir kas buvo tie partizanai, nes juos pažinojo. Jie buvo nuteisti sovietų. Šiandien jie didvyriai… Kiekvienas iš mano senelių turėjo savo istoriją. Nesakau, kad visi jie tokie buvo, bet į tą laikmetį reikėtų žiūrėti ypač atsargiai. Neniekinu pačios pasipriešinimo kovos, bet nužmogėjimo faktų buvo daugybė iš visų pusių…

    • nerijus

     Orka

     Tokį pat atvejį ir aš žinau, kaip partizanai, švelniai pasakius- persistengė.

    • bang

     Na Macekvičiaus pozicija iš principo tikrai įdomi – prasmę įžvelgia nutylėjime, nuslėpime (= „nekelti į viešumą“). Nors sutinku, kad ir šiandien, kaip SSSR laikais, yra prasmės slėpti kriminalinius nusikaltimus (kad be reikalo negasdinti visuomenės).
     „partizanai, įtardami vienos šeimos galvą bendradarbiavus su sovietais“ – partizanais pas mus vadinami sovietų banditai, tu turbūt turėjai galvoje „kovotojus už laisvę“ :)

     • Orka

      Ne, bang, sovietų banditus partizanais vadinome iki 1990, dabar partizanais vadiname kovotojus už laisvę. :)
      Kriminalinius nusikaltimus reikia ištirti, nusikaltėlius nuteisti, jei gyvi. Visas sudėtingumas tame, kad tie kovotojai „nuteisinėjo“ be didesnių tyrimų „bendradarbiavusius su sovietais“. Kartais tyrimas tebūdavo „viena boba sakė“, o bausmė – sušaudymas.

     • nerijus

      Taip, pritariu Orkai, kad reikia sugaudyti ir nubausti, o neleisti atskirus įstatymus.
      Kaip sakoma: trukt už vadžių ir vėl iš pradžių. Kai kurias temas, konservatoriams vis kniedi pajudinti, o ypač prieš rinkimus. Tai tampa jau tradicija.
      Ir anie, ir anie kovotojai, dažnai pasitaikydavo, kad nuteisdavo be nuosprendžio.
      Buvo daug racionalesnių būdų kovoti su okupacija ir dėl to, būtų nereikėję žudyti savų žmonių.

   • bang

    Che Guevara vienam banditas, antram didvyris, tai kurį reikia pasodinti ?

    • Orka

     Sodint reikėtų Che Guevarą. :)

     • bang

      Jį vėlu jau. Yra šansų prigriebt Fidelį :)

     • Auksinis kardas

      Fidelis – savas, ir seniai būtų nusekęs Kinijos pėdomis, jei nebūtų laikomas izoliuotas. JAV laiko konservuotą perkarusį priešą pagrinde dėl Floridoje nusėdusių stambių „tremtinių“ interesų.

   • Marius M

    tai, kad būtų teisinga, reikėtų ne tik įrodinėt faktais, kad kažkas buvo banditas, bet lygiai taip pat įrodyt kažkieno priklausymą šlovingiems partizanams- visus įrodymus su visais šlovingais darbais…

 • nerijus

  Pastatys kiemuose po policininką, butuose įrenks „blakes“ ir klausysis, klausysis,..Kartais ir ne tik kartais, bet įstatymai prasilenkia su sveiku protu.
  Jei žmogus negerbė partizanų, tai jis jų ir negerbs. Bet žmogui uždrausti reikšti savo nuomonę, tai jau virš visko. Skelbiamės demokratine valstybe. Ar tampame valdoma demokratine valstybe?

 • nerijus

  Be to…Dėl šmeižto yra kiti įstatymai. Ir jie galiojantys. Artėja EP rinkimai, tai nebežinoma ko griebtis.

  • Arūnas

   Įdomus straipsniukas „delfyje“. Siūlyčiau pasiskaityti. Vadinasi paprastai: „Partizanų lyginimas su stribais gali baigtis kalėjimu ar bauda“
   Citatukė: „Partizanų sulyginimas su vadinamaisiais stribais bei abejonės komunizmo ar fašizmo režimų žiaurumais gali kainuoti labai brangiai – už tai siūloma skirti baudą, laisvės apribojimą, areštą arba laisvės atėmimą iki 3 m. Tokias sankcijas partizanų šmeižikams bei komunizmo ir fašizmo nusikaltimų teisintojams siūlo du konservatorių-krikdemų parlamentarai Paulius Saudargas ir Petras Luomanas, kurie įregistravo atitinkamą Baudžiamojo kodekso pataisą.“
   http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/article.php?id=22279157

   • nerijus

    Arūnai, šia tema jau vyksta diskusija :)
    Viršuje :)

 • prie to pacio

  Be abejo prasizengia, bet kam tai rupi? Delfi ir kitu portalu darbuotojai su pasimegavimu perdavineja komentatoriu, kurie dazniausiai isreiskia savo nuomone ir nesiulo eiti kazka zudyti ar rengti perversmu, duomenis prokuraturai, visi tyli. Visi tyli ir kai policija tardo komentatorius pasisakancius apie Ziemelio aferas. Visi tyles ir dabar kai uzdraus sakyti ka galvoji, paskui galvoti, o velia gal ir kvepuoti. Negaliu sugalvoti didesnio kvailmo, kaip kad baudima us savo nuomones issakyma vienu ar kitu klausimu. Tegu pateikia argumentus ir faktus kad yra taip ar kitaip. Man asmeniskai uzdraustas vaisius visada saldesnis ir sukelia daug abejoniu.
  Visi sitie draudima man primena mokesciu ivedimo istorijas JAV ar UK. Buvo argumentuojama kad reikia juos ivesti turtingiems, nes jie dag turi. Gal gale moka mokescius neturtingi arba vidutiniokai, o turtingi randa budu kaip nemoketi.

  • Dalius

   Sakyk, ką galvoji tik visada pridėk „mano nuomone“ ir niekas negalės tavęs už tai nubausti.

 • Marius M

  na, kas dėl tų visokių partizanų iš tėvų ir senelių prisiklausiau istorijų baisesnių negu sušaudymai pagal gandus, o ir šiaip atkreipdavau dėmesį kai koks, tą laikmetį menantis paprastas žmogus ką nors pasakodavo… negirdėjau nė vieno gero žodžio, deja…, politikavimai politikavimais, bet priims ir gausis taip, kad visokių išgamų negalėsiu vadinti išgamomis…

  • nerijus

   Žinau atvejį, kai partizanas iškentė sovietų persekiojimus, bet galiausiai- išprotėjo ir nusižudė.

 • niekas

  racas, kol jus ir kiti dalyvaujate groupthink bus reikalas kasmet kelti tema, gal ir kasdien. citatos, rodos, is knygos, nors dar skaitysiu Spiegel straispni. kiek supratau apie straipsni is jusu perpasakojimo, tai tiesa: vokieciai arba nezinojo (pagal valdzios plana) arba buvo priversti zudyti zydus, kuomet lietuviai prisijunge prie zudyniu savanoriskai, niekas nebuvo priverstas. lietuviu elgesys kaune net buvo siaubus vokieciu kareiviams rytu fronte, zr knyga Good Old Days kurioje isspausdintas vokieciu kareivio laiskas namo apie lietuviu susidorojima su zydais. racas yra beprotis.

 • nerijus

  Žurnalistai gebantys alfa.lt:

  Neigiantiems komunistų nusikaltimus- kalėjimas.

  Kas juos neigai? Nebent, patys komunistai? :)

  http://www.alfa.lt/straipsnis/10274051/?Neigiantiems.komunistu.nusikaltimus..kalejimas=2009-05-22_11-14

  Ponai konservatoriai, ar Jums dar nesivaidena, nesispnuoja naktimis komunistai su pjautuvu ir kūju?
  Pas vienus ateina giltinė su dalgiu, pas kitus ( TS- LKD )- komunistas su pjautuvu ir kūju, o pas trečius- fašistas su „svastika“.
  Man vaidenasi Gediminas su „Gedimino“ stulpais ir taip, kiekvieną naktį. Teks kreiptis pas psichologą arba į Seimą, kad priimtų atitinkamą įstaymą- už vaidenimasi.

 • Ilja Lempertas

  By SPIEGEL Staff

  The Germans are responsible for the industrial-scale mass murder of 6 million Jews. But the collusion of other European countries in the Holocaust has received surprisingly little attention until recently. The trial of John Demjanjuk is set to throw a spotlight on Hitler’s foreign helpers.

  Many Foreign Perpetrators Acted Voluntarily
  There is no final verdict yet on the European dimension of the Holocaust. The French and Italians started late — when most of the perpetrators were already dead — to deal comprehensively with this part of their history. Others, such as the Ukrainians and Lithuanians, are still dragging their feet; or they have only just begun, like Romania, Hungary and Poland.

  There’s also reason to doubt the assumption that the helpers were pathological sadists. If that were true, they should be easy to identify, for example within the group of 50 Lithuanians who served under the command of SS Obersturmbannführer (Lieutenant Colonel) Joachim Hamann. The men would drive around the villages up to five times a week to murder Jews, and ended up killing 60,000 people. It only took a few crates of Vodka to get them in the mood. In the evenings the troop would return to Kaunas and boast of their crimes in the mess hall.
  None of the Lithuanians had been criminals before. They were „totally and utterly normal,“ believes historian Knut Stang. Almost everywhere after the war, the murderers returned to their ordinary lives as if nothing had happened. Demjanjuk too was a law-abiding citizen. In Cleveland, Ohio, where he lived, he was regarded as good colleague and a friendly neighbor.
  It’s the same as with the German perpetrators. There’s no identifiable type of killer — that’s a particularly disturbing conclusion reached by historians. The murderers included Catholics and Protestants, hot-blooded southern Europeans and cool Balts, obsessive right-wing extremists or unfeeling bureaucrats, refined academics or violent rednecks.

  Holokaustą Lietuvoje lėmė…kelnių ir batų trūkumas

  Gegužė 20, 2009

  Nesu iš tų, kurie sako, kad lietuviai žydus per Antrąjį pasaulinį karą žudė todė, kad vbisi žydai buvo komunistai ir sudarinėjo tremiamų sąrašus, atėjus sovietams.

  Tačiau taip pat nesijaučiu kaltas kaip lietuvis už tai, ką darė mano tautiečiai Kaune, Paneriuose ir kitose Lietuvos vietose.

  Taip pat nemanau, kad Lietuvos valstybės vadovai turi už tai kasmet atsiprašinėti ir paskelbti visą Vilnių buvusiomis žydų kapinėmis vien todėl, kad kažkokie rabinai Šnipiškėse dvi dienas pakasinėję taip nusprendė.

  Tačiau laikausi požiūrio, kad Y.Aradas ir F.Brancovskaja turėjo stoti prieš teismą, ir kad tik teismas galėjo nuspręsti, kalti jie ar ne.

  Nes teisę reikalauti teisingumo ir atsakomybės už nusikaltimus, nepaisant to, kokios tautybės žmonės juos padarė, turi ne tik Izraelis ir žydai, bet ir Lietuva bei lietuviai.

  Kodėl apie visa tai kalbu?

  Ką tik perskaičiau labai didelį straipsnį “Spiegel”. Jis apie Holocaustą Europoje ir Hitlerio pagalbininkus.

  Pasirodo, daugiausiai jų buvo Rytų Europoje.

  Ką ten daugiausiai – skaitant net gali susidaryti įspūdis, kad Rytų Europa kalta ne mažiau nei Hitleris, Himleris ir SS.

  O man, kaip visada, labai smalsu, ar Lietuvoje į tai kas nors sureaguos.

  Gerbiamas Artūrai
  Aš nematau reikalo komentuoti komentarus, tačiau jūsų tekstas mane nustebino. Aš perskaičiau Spiegel straipsnį truputi kitaip ir pastebėjau truputi kitas vietas:

  The Germans are responsible for the industrial-scale mass murder of 6 million Jews. But the collusion of other European countries in the Holocaust has received surprisingly little attention until recently. The trial of John Demjanjuk is set to throw a spotlight on Hitler’s foreign helpers.
  Many Foreign Perpetrators Acted Voluntarily
  There is no final verdict yet on the European dimension of the Holocaust. The French and Italians started late — when most of the perpetrators were already dead — to deal comprehensively with this part of their history. Others, such as the Ukrainians and Lithuanians, are still dragging their feet; or they have only just begun, like Romania, Hungary and Poland.
  Nustebino mane jūsų tekste akcentai.

  Kaip tai galėtų atrodyti su truputi kitokių žvilgsnių:

  Sostinės centre , Laikinosios vyriausybės pašonėje, beveik visą 1941m birželio 27 dieną atvirai, žiauriai dalbomis ir štaketais žudomi žmonės. Aplink minia palankių stebėtojų, moterų su vaikais. Baisi, neįsivaizduojama scena, bet tai faktas kuriuo, atrodo, niekas neneigia. Ar tikrai taip svarbu, ką grojo akordeonas ir ar vienas iš daugelio žudikų buvo gestapo agentas?
  Ar jums nebaisu? Viskas tvarkoj?

  Savo tekste Spiegel remiasi oficialiais teismo pripažintais parodimais ir vokiečių istoriku K. Stangu. Taip jie nežino gerbiamo A.Anušausko teksų lietuviškai ir Stango knyga turėjo netikslumų, bet jie normalus žurnalistai, o ne istorikai.

  Tuo tarpu kitas žvilgsnis:
  Y.Aradas ir F. Brancovkaja didvyriškai kovojo su Lietuvos okupantais, nėra jokių abejonių, kad jie tikri herojai, o gal Lietuvos okupacijos nebuvo?
  Akivaizdu, kad bet kuris, tame tarpe didvyris, kartų gali būti ir nusikaltėliu. Problema man atrodo tik viena – kažkodėl pas mus nekaltumo prezumpcija seniai pakeitė kaltumo prezumpcija, ypač žiniasklaidoje. Iš Jūsų nesitikėjau.

  Ar tikrai žmogus paminėtas atsiminimų parašytų 65 metų po karo vienoje pastraipoje, kaip buvusi Kaniukuose yra kalta už Kaniukų tragediją ir turi teisme pati įrodyti kad ne žudikė? O gal užtenka tyrimo, kaip ir įvyko? Gal pradėsime reikalauti, kad teistu visus paminėtus pvz. V. Petkevičiaus, o tegul jie įrodo…

  Aš taip pat labai norėčiau, kad jus pagrįstumėt savo teiginį:
  Lietuvos valstybės vadovai turi už tai kasmet atsiprašinėti
  Gal galima šaltinį? Kas reikalauja atsiprašinėjimo, kam jis, tiesa sakant, reikalingas? Aš tokių reikalavimų neatsimenu, priminkit. Jei jie buvo, kas to reikalavo ir ar visi žydai už tai kalti, tame tarpe ir aš?

  Taip V.Arado ir F..Brancovskaja ginantis tekstai nebuvo patys geriausi ir aš suprantu Jūsų pyktį prieš neliečiamus dėl tų ar kitų priežasčių.

  Tačiau aš nesuprantu, kodėl vokiško laikraščio straipsnis verčia dar kartą patampyti garbaus amžiaus moters, visą gyvenimą ir iki šiol dirbančia Lietuvai, nervus ir sveikatą.

  Jei ko vertėtu atsiprašyti – tai ponios F.Brancovskajos, kuri tapo visų „žydų blogybių“ auka ir kolektyvinės atsakomybės už jas simbolių.

  Tai asmeninis komentaras į jūsų tekstą, man patinka jūsų profesionalumas ir nepriklausomas požiūris. Dėl to ir tikiuosi, kad busiu išgirstas.
  Su pagarba,
  Ilja

  • Mielas, Ilja, ačiū už tokį išsamų komentarą.

   Pora pastabų – kiekvienas skaitantis skirtingus tekstus dažniausiai pastebi skirtingus akcentus. Aš ir jūs šia prasme tikriausiai ne išimtis.

   Tai, kad Spiegel autoriai neskaitė A.Anušausko tekstų visiškai nereiškia, kad jie turi skleisti po visą pasaulį Lietuvą šmeižiančius faktus – tas vaizdelis su akordeonu ir Lietuvos himnu, mano požiūriu, būtent ir šmeižia Lietuvą. Jums gal taip ir neatrodo.

   Dar didesnis šmeižtas mano supratimu yra tas palyginimas, kodėl vokiečiai žudė žydus ir kodėl tai darė lietuviai. Vėlgi – mano, kaip lietuvio ir Lietuvos piliečio požiūriu.

   Dėl Y.Arado ir F.Brancovskajos – Audrius Butkevičius buvo signataras ir kaip jis pats sako, Lietuvos kariuomenės kūrėjas. Po to – sėdėjo kalėjime už kyšio ėmimą. R.Paksas buvo Lietuvos rinkėjų išrinktas prezidentu – po to teisiamas teisme už valstybės paslapties išdavimą. Tokia jau ta demokratija ir tokie jau tie homo sapiens – net ir herojai kartais tampa nusikaltėliais. mano asmeninės abejonės, beje, remiasi ne V.Petkevičiaus paminėjimais, o pačių prokurorų pareiškimais, kurie kažkodėl tai pasikeitė 180 laipsnių…

   Amžius čia jokia kliūtis – man teko dalyvauti Lileikio teisme ir savo akimis įsitikinti, kad tai neturėjo jokios reikšmės kai buvo politinė valia.

   Dėl atsiprašymų – paskaitykite Wiesentalio centro ir p.Zuroffo kasmetinisu pranešimus.

   Ir dėl kolektyvinės atsakomybės jūs čia visai be reikalo. Nekaltinu niekuo nei jūsų, nei A.Vinokuro, nei E.Zingerio. Bet kai žmogus pats prisipažįsta žudęs…

   Su pagarba

   • Ilja Lempertas

    Gerbiamas Artūrai,

    Aš apie skirtingus akcentus ir rašiau.
    Jus gal ir teisus dėl to palyginimo, tai negražu. Bet ar tai Lietuvos šmeižtas? Dėl ko tie žudikai tai darė niekas nepaaiškins, bet užtenka ko pridirbo. Ar dėl dešros ar antikomunizmo man atrodo visvien.

    Kas dėl kitų teiginių aš su Jumis sutikti negaliu – aš rašiau, kad didvyriai taip pat būna nusikalteliais ir neliečiau Y.Arado bylos – nežinau detalių, man to tekstuko, vėlgi parašyto 30 metų po įvykių neužtektų teismui bet neapsiimu ginti.

    Dėl F.Brancovskajos buvo taip kaip aš rašiau – vienas R.Margolis atsiminimų fragmentas ir jai reikia priminti viską, kai vokiečių laikraštis nepagarbiai apie lietuvius rašo?

    Ponas Zuroffas atstovauja žydų tauta, ar visų žydų nuomonę daugmaž tiek pat kaip Jūs atsovaujate tautai ir Lietuvai savo bloge. Beje jam niekad atsiprašymo nereikėjo ir jis jo nepriimtų, kaip nepriėmė A.Brazausko atsiprašymo. Bet jei Lietuvoje gali būti antisemitai, pasaulyje atsiranda žmones nekenčiantis lietuvių – tai labai blogai, niekuo viens už kitą negeriau, bet vyriausybė mūsų gali ir neatsiprašinėti. Ne kartą sakiau, kaip čia, taip užsenyje kad Zuroffo pasisakymus jaučių savo žydišku kailiu ir kaltinu už tai tik jį o ne ką nors ar valstybe.
    Bet gal Jums nevertėtų kartoti tų nesamonių apie atsiprašymą?

    Kolektyvine atsakomybė man pasirodė F. Brancovskajos paminėjimas Spiegelio kontekste, visgi tai primena Delfio komentatorių stilių.

    Atleiskit, jei per aštriai – aš ne tautiečius ginu ir ne straipsnį, gaila, kai vietoj galimos normalios diskusijos dėl šių nesklandumų ar netikslumų vėl būsite apšauktas antisemitu. Ir taip ratų…
    Su pagarba,
    Ilja

 • Auksinis kardas

  „Orgy of Murder Like a Lithuanian National Ceremony“

  LR Konstitucijos preambulėje išskirtinai pabrėžiama, kad lietuvių tauta ją skelbia ir apsisprendusi ja vadovauti puoselėdama Lietuvos žemėje tautinę santarvę.

  25 LRK straipsnis:

  Nusikalstami veiksmai – tautinės, rasinės, religinės ar socialinės neapykantos, prievartos bei diskriminacijos kurstymas, šmeižtas ir dezinformacija.

  45 straipsnis

  Tautinėms bendrijoms valstybė teikia paramą.

  Kaip LR piliečiai esame labai aiškiai pasisakę kertiniuose apsisprendimuose tautiškumų atžvilgiu, ir neturime jokių sąsajų su praeito amžiaus psichozėmis, palietusiomis DAUGELĮ šios planetos TAUTŲ. Mano manymu, holokausto, kaip reiškinio, įvertinimas Lietuvoje nekelia jokių dvejonių, ir yra taip pat smerktinas, kaip ir bet kuris nusikaltimas žmogiškumui. Smerktinas be gradacijų, kai vieni nusikaltimai labiau smerktini už kitus.
  Nusikalstama – ir tai galutinė riba, už kurios nėra pateisinimų.

  Kalbėjimas ŠIANDIEN apie kažkurį JAU VIENAREIKŠMIŠKAI PASMERKTĄ įvykį, pateikiant jį kaip lietuvių tautines apeigas – kas tai? Ar toks kalbėjimas suprastinas kaip iššūkis mūsų šiandienos konstitucinėms ar kitokioms lietuvių valstybės nuostatoms, jų pakankamumui? Į kokį tęstinumo laipsnį pretenduoja toks kalbėjimas mūsų šiandieniniame tautiniame tapatume? NUSIKALTIMAS tapo mūsų tautinės tapatybės dalimi? Kokiu būdu, kieno akyse, kieno valia?

  Aišku man yra viena – nesiliaujančios spekuliacijos tautinio išskirtinumo tema žongliruoja dalykais, artimais mūsų Konstitucijos 25 straipsnyje išvardintiems kaip nusikalstami.

 • Mykoliukas Beraštis

  Palikite žydų reikalus žydams. Kai visam „atgimimui“ ima vadovauti tokie bajorai iš senosios Anglijos, tai tampa viskas labai aišku, kaip mozaika. Spėkite, kokios tautybės buvo Goebels ir ką tas vaikinas veikė Izraely atvažiavęs kaip „žurnalistas“? Atspėjusiam kuklus prizas – „Pegas“ 5 litrų bačkutė (Tamsus arba šviesus, gyvas alelis, tai teks sunaikinti per savaitę). Tai labai juoda tema ir jos neleidžia nagrinėti užkulisių operatoriai. Yra padorių žydų, realiai pasedėjusių už grotų vien už tai, kad sąžiningai nagrinėjo šį klausimą ir tie žmonės buvo iš šeimų, išgyvenusių Aušvico košmarą. Tai tiek. O A.Račo straipsnis puikus. Pagarba, Artūrai!

 • Mykoliukas Beraštis

  Užkulisių operatoriai ir neleidžia atsiprašyti Lietuvių Tautos, nes tai atimtų šventos neliečiamybės aureolę. Mano kraujas leidžia ir įpareigoja, todėl ir sakau, atsiprašau už savox tautiečius, naikinusius Lietuvių Tautą ir niekada taip ir nepajautusių dėkingumo Tautai, kuri šimtmečiais mus glaudė ir leido išlaikyti savo kultūrą. Mes visi seniausiai būtume sisitaikę ir atleidę vieni kitiems skriaudas, tik kad kai kam labai patogu laikyti įtampą. Todėl ir kviečiu Joną ir Moišę, Petrą ir Ravi nusispjaut į juos ir gyventi kaip ir gyvenome, gerbdami vienas kitą. Dar vienas konkretus pastebėjimas, kai suklaidinti vaikai žudė žydų kilmės žmones visi pamena, o kodėl tie garbūs piliečiai, rašydami apie kelnių ir batų trūkumą, „pamiršo“ paminėti, kiek lietuvių šeimų, rizikuodamos savo gyvybe, išgelbėjo žydų? Už atsakymą prizo nebus, nes tai jau rimta…

 • Jonas

  Barstykites, barstykites, mazai nebus. Gal kada nors ka nors ir suprasite. O tai arogancijos nors kibirais semk, o uzuojautos ir zmoniskumo ne per nago juodyma.

  • Jonai, aš jus užjaučiu. Visada gaila nelaimingų žmonių.

  • Mykoliukas Beraštis

   Atleiskite, nesupratau.

  • Mykoliukas Beraštis

   Gerbiamas Jonai, supratau. Tačiau nereiktų painioti garbingos žydų tautos su keliais abejotinos moralės žydberniais?! Būdamas žydų kilmės, esu antisemitas, nes griežtai laikausi principo, kad niekas nėra nei aukščiau nei žemiau už kitus, o išrinktųjų iš viso nėra, nebent vardas atsitiktinai sutampa su A.Schicklgruber. Ir aš nesimušu rankomis į krūtinę, nei galvos pelenais nesibarstau. Jūs be reikalo suabsoliutinate. O kaip žinia, fašizmas ir kiti kliedesiai, krauju nuskalauti, ir gimsta iš suabsloliutinimo. Pagarbiai, M.A.G.

 • Liudas

  Jo…., paskaičius Mariaus M, Orkos ir kitų komentatorių komentarus, gaunasi, kad niekas prieš okupantus ir nekovojo….tik „žudė nekaltus kaimo žmones“… Kur aš tai jau girdėjau???? Kažkodėl, kai paklausi konkrečiai, kas buvo tie žudikai…niekas jų, tai nepamena, tai pasakojęs jau mirė, tai matė tik batus iš palovio, tai kaimynų mergaitė pasakojo ir t.t. Žodžiu, nieko tikslaus ir konkretaus…jokių pavardžių, dalinių pavadinimų ar pan. Bet VISI TIKRAI žino, kad tai buvo partizanai… Kažkuo panašu į tai, kai pasakojama pasaka apie „kolūkius „išvogusį“ Landsbergį“…

  • Orka

   Liudai, dar syk sakau, pasipriešinimo sovietų valdžiai neneigiu. Be abejonės jis buvo. Tačiau klausimas yra kokia apimtimi ir kiek laiko jis truko. Ir kiek tų kovotojų galų gale nužmogėjo ir tapo tik kaimo žmonių žudikais. Tai yra labai skaudus ir sudėtingas klausimas iš esmės reikalaujantis detalios kiekvieno asmens poelgių analizės. Nežinau, kur tamsta tai jau girdėjote, bet aš asmeniškai nesu, niekada nebuvau ir matyt nebūsiu KGB, Putino ar, delfio ir VL kalba kalbant, Lapių gatvės žmogus, jei turit tai galvoje. Paprasčiausiai esu per jaunas.

   • Auksinis kardas

    Gatvė, turbūt, Latvių. Rusijos Ambasada, kuriai galima daug nurašyti :-) Įdomu, kad būtent šiame pastate dar neišblėsusioje nepriklausomybės aušroje vykdavo ir JAV verslo emisarų žiedo iš Filadelfijos vedami mokymai – groteskiška.

    Filadelfijoje saugomas ir šis paveikslas:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Soft_Construction_with_Boiled_Beans_(Premonition_of_Civil_War)

    Turintis bendro su pilietiniu karu, ištikusiu mūsų kraštą formaliame pokaryje. Mesmalė: beviltiška joje tikėtis aiškumo.

    • Orka

     taip, Latvių. :)

  • Marius M

   …ir aš neneigiu, kad būta kilnių tikslų, bet tikrai nieko keisto, kad nereitai tai išsirutuliojo į papraščiausią banditizmą…, paklausinėkit kaimo žmonių, menančių tuos laikus, o gal ir jie tarnauja kokioms nors struktūroms? Patikėkit, tikrai ne iš gandų apie tai rašau. Aš prieš suabsoliutinimą, partizanai sudėtingas ir skaudus klausimas ir norint įvardint didvyrius reikia pirmiasia įvardinti kurie iš jų tokiais buvo, ką jau bekalbėti apie įstatymą draudžiantį abejoti tokiu didvyriškumu.

 • Mykoliukas Beraštis

  Gerbiamas Artūrai Račai, aš atsiprašau, tačiau negaliu susivaldyti. tikiuosi, kad užteks mano komentaro pašalinimo ir nereikės manęs blokuoti, tiesiog emocijos užvirė nuo neteisybės ir netiesos. Liudai, ….tai dar nereiškia, kad tai tiesa ar neliko ją saugančių ir prisimenančių. Aš nekalbu apie tuos VYRUS ir MOTERIS, kritusius už TĖVYNĘ, kuriems TĖVYNĖ buvo širdyje ir truputį daugiau, nei vienu hektaru platesnė kaimyno pieva. Amžina pagarba jiems. O dabar dar trumpa pamoka: iš plytų suręstos karvidės ir kiaulidės bei Belorus traktorius yra mūsų visų uždirbtas realus fizinis turtas, o ne Komunizmo šmėklos simbolis. Jei trūksta vingių ar pilkoji masė per maža, tai dar nereiškia, kad aplinkui visi tokie patys. (Komentaras redaguotas – A.R.)

 • Mykoliukas Beraštis

  Žudyti savus, prisidengus kova prieš okupantą, yra niekšybė! Jie gi žudė savus! Mano Močiutė dar gyva ir viską prisimena…

  • Maras

   Sudėtinga čia viskas. Taip, savus, bet jie manė (bent jau kartais), kad tie savi – išdavikai. O išadvikus bet kokiame kare visos pusės teisia negailestingai. Nepašalinsi išdaviko – žūsi pats. Kai nebuvo tikros informacijos, tekdavo kreipti dėmesį ir į bobučių plepalus. Baisūs buvo laikai.

 • Berašti, čekiškas alus labai sunaikino tavo smegenis, nesiputok. Komunistai per kraujus sukalė kolūkius, patys juos ir išardė, patys ir ištąsė savo Belorus traktorius, paprastiems baudžiauninkams traktorių nedalino, paliko susirankioti plytas ir šiferį. Ma čia ir publika pas Račą komentuoja…

 • Mykoliukas Beraštis

  O Fredi, pasiilgau Jūsų mielasai! Taip taip, aš juk tik niekingas alkoholikas, o Jūs, FILOSOFAS! Shalom!

 • Mykoliukas Beraštis

  Giesmė FREDŽIUI: O absoliute ir abstinente absoliutus, ašaro dievo aky ir šviesa amžina! Tebūnie viskas kaip Tu sakai, nenuginčijamas absoliuto įsikūnijime ir tiesos karžygy! Teapšviečia Tavo protas mus skaisčia šviesa ir tegu Tavo purpurinis kraujas nuplauna mūsų klaidas, kaip kad kristaus kraujas nuplovė amžinam mūsų nuodėmes. amen.

 • Liudas

  O kaip su Paleckiu, Sniečkum, Bartašiūnu, Gedvilu ir kitais „tovariščiais“? Jie gi taip pat „savi“, ar ne? Kaip ir sakiau, kai jūs, tamstele, ar jūsų močiutė ar diedukas ar kaimynas ĮVARDINS KONKREČIAI – PAVARDĖMIS, kas buvo tie, kurie kažką nužudė (kadangi partizanai buvo vietiniai ir veikė savo žinomuose apylinkėse, vadinasi juos dauguma vietinių turėjo pažinoti), tada galima bus kalbėt – jei neturite nieko konkretaus – tada tai laikau eiliniu sovietiniu smegenu plovimu ir Pasipriešinimo šmeižimu.
  Kai dar kažkada, apie 95-uosius, kalbėjau su senu „mentu“, dirbusiu pokariu operįgaliotiniu, jis pats prisipažino, kad daugumą žmogžudysčių, plėšimų ir t.t., „nurašinėjo“ partizanams – taip buvo teisnga ir ideologiniu požiūriu (juodinamas Pasipriešinimas)ir mažiau darbo – „viskuo kalti tie, kurie miške – byla baigta“. O kur dar eiliniai plėšikai ir ginkluotos gaujos, prisidengusios partizanų vardu plėšusios ir žudžiusios, kur agentai smogikai, kurių, viena iš užduočių, buvo diskredituoti partizanus žudant ir plėšiant (ir tik nereikia šveduko filmo „Smogikai“ cituoti) ir t.t.

  http://www.tautairtevyne.lt

  • A.G.

   Po mano tėvuko tėvų namu buvo partizanų bunkeris.
   Mūsų giminės (iš tėvuko pusės) pabaiga – tragiška.
   Nušauti, kalėjimas Sibire, ištremti, mirę Sibire.
   Bet vietiniai buvo įtikinti ar, bet mes grįžti į tėviškę negalėjome (ne dėl valdžios, dėl vietinių) – tokia buvo situacija Lietuvoje.
   Galėjo pakenkti tai, kad buvo labai žiauriai nužudyta jauna mokytoja (įstojo į komjaunimą ir…). Vienu žodžiu buvo daug žiaurumo pokaryje. Ir vietiniai nebuvo tie, kurie mylėtų partizanus toje konjuktūroje.
   Nereikia manyti, kad taip priešiškai manė tuomet tie vietiniai ir giliai dūšioje. Nemanau.
   Lygiai taip pat, kaip ir dabar daug konjuktūrščikų… (juk mes manau patriotą nuo „patrioto“ skiriame akimirksniu – daug gyvenimo esame matę… labai gražiai patriotiškai čiulba, zaraza paprastai…).

 • Liudas

  Matot, gerbiamieji, „pilietinio karo“ Lietuvos pokaryje ir nori labiausiai matyti Rusija, t.y. ssrs teisių perėmėja. Suprask, lietuviai kariavo prieš lietuvius, sovietų kariuomenė tik „taikiai stebėjo“ besirutuliojančius įvykius. Jei pasidomėsite, tai stribai (kuriuos dalinai galima galima laikyti „kita puse“, bet jie ginkluojami, apmokami bei apmokomi buvo sovietų ir niekaip neišeina, kad tai būtų savanoriškos karinės formuotės)nevykdė savarankiškų kovinių operacijų (išskyrus kai pakliūdavo partizanams į pasalas)iki 1949 metų. Visi susirėmimai, mūšiai ir t.t. vyko tarp partizanų ir sovietų dalinių. Tai kur čia pilietinis karas?
  O, šiaip, manau, nemaža dalis žmonių tiesiog pasyviai stebėjo veiksmą ir norėjo išlikti – prie bet kokių valdžių („aš ne raudonasis, aš be baltasis – palikite mane ramybėje“). Idealai jų „nekankino“, jie rūpinosi tik bulvių derlium ir kiaulių pašaru – tai elementarus mužikiškas sindromas. O miškuose žuvo geriausia mūsų (lietuvių tautos) genofondo dalis – tai faktas. Pažiūrėkite į veidus partizanų nuotraukose ir į dabartinius kaimo žmonių veidelius.

  • Auksinis kardas

   Matote, Liudai – ne miške buvusi Lietuvos gyventojų dalis niekur nebuvo evakuota. Taip, stribų iniciatyva turėjo eiti iš didžiojo brolio, bet nubraukdami šią Lietuvos dalį jūs gerokai supaprastinate reiškinius savo teisuoliškam patogumui. Tuomet lieka tik išgamos, tikėję Stalino saule dėl prigimtinių iškrypimų.

   Netiesa. Žmonės tiesiog žiūrėjo ateitin turėdami kur kas mažiau aiškumo kas ko bus vertas žiūrint iš sekančio amžiaus perspektyvos, kokią privilegiją aniems laikams turite jūs. Ilgainiui, žmonės gyveno, dirbo, kūrė socialistinę Lietuvą, kažkas per nenorus, kažkam tie nenorai tebuvo kelintoj eilėj, kadangi nebūta antros Lietuvos, antros žemės, antros saulės, antro gyvenimo. Kažkas tikėjo to prasmingumu. O kažkas ir išvis įsigudrino taip pataikauti sistemai, kad tapo joje naudos sau siekimo lyderiais. Lyg dabar tokių turėtume mažiau…

   Būta vidinės dramos, būta persiplėšymų, bet jei tai suvokti nepakeliama – dabar turime ir teisę kiekvienas džiaugtis pageidaujamo paprastumo vaizdu. Įsitikinimų laisvė, po viso ko – laimėta.

  • Orka

   Liudai, koks skirtumas, ko nori Rusija? Bandome suprasti tiesą. Ir visai nesvarbu, kam ji naudinga. Būtent tiesa ir tik ji gali užkirsti kelią panašiems dalykams ateityje.
   Pamirštate paminėti, kad partizanai, o kai kada ir persirengę stribai, skirdavo „mirties nuosprendžius“ ne tik sovietų karinių struktūrų atstovams, bet civiliams – mokytojams, apylinkių pirmininkams, „išdavikams“ ir t.t.
   O kas būtų, jei visi, turintys „mužikišką sindromą“ būtų paėmę ginklą ir išėję miškan? Ar besivadintume šiandien Lietuva? Ar nebūtų čia tik vakarinė Rusijos dalis, kokia nors litovskaja oblast?
   Ir pagaliau, neabejoju jūsų pasiryžimu eiti į mišką, bet kaip manote, kiek ten išgyventumėt, ir kas iš jūsų liktų po keletos metų, be maisto, drabužių, civilizacijos?

   • romas

    Orka, tikiuosi jūs pats nelaikote pokario įvykių pilietiniu karu. Mums yra svarbu traktuoti teisingai. Pilietiniai karai okupuotose teritorijose nevyksta. Vieni save laikė okupuotos Lietuvos piliečiais, o kiti buvo TSRS piliečiai. Koks čia pilietinis karas?

    • Orka

     Ne, romai, nelaikau. Nors požymių, manau, galima įžvelgti. Be abejo tai buvo okupacija ir visos iš to išplaukiančios pasekmės. Bet aš iš principo nesu partizaninio pasipriešinimo „šalininkas“. Tiesiog praktiškai visur, kur jis bebuvo, save diskreditavo. Aš neįžvelgiu jokios partizaninio karo prasmės, pvz. Čečėnijoj. Jis atnešė tik neįsivaizduojamą žalą čečėnų tautai. Pažiūrėkite į bet kurį pasaulio tašką, kuriame jis vyko ar vyksta. Ir atsakykite, kur partizanai kažko „teigiamo“ pasiekė?
     1990 – lietuvių tauta sukūrė stebuklą. Ir tik dėl to, kad neatsirado „partizanų“. Jei būtų vyrai paėmę ginklus, aukų tikriausiai būtų šimtus ar tūkstančius kartų daugiau. O ir su laisve būtų buvę daug sudėtingiau.

     • Valentinas

      Orka,
      Čečėnai de facto buvo iškovoję nepriklausymybę, tiesa, nepartizaninio karo metodais. Tačiau vėliau jie sugalvojo, kad žmonių grobimas ir išpirkų gavimas yra jiems perspektyviausia ekonomikos šaka. Kaip bebūtų, de facto Čečėnija ir šiandien yra nepriklausoma. Rusijos įstatymai ten galioja tik formaliai, o respublikos vadovas suorganizavęs savo valdžią tarsi koks Afganistano genties karo vadas. Jei atsitiktų taip, kad Kadyrovas susipyktų su Putinu ir grįžtų prie karo padėties, Rusija atsidurtų toje pačioje padėtyje nuo kurios pradėjo. Tik Kadyrovui tai nenaudinga, nes jis puikiai išnaudoja formalaus priklausymo ir faktinio nepriklausymo nuo Rusijos privalumus. O privalumai du: daug dolerių ir jokio baudžiamumo.

     • romas

      Orka, reikia matyti kokį pasirinkimą jie turėjo. Jei tavo šeimą ruošiasi išvežti ir gavai informacijos, jei buvai turtingas, jei buvai Lietuvos kariuomenės kariškis, policininkas arba kalėjimo prižiūrėtojas, jei buvai tautininkų partijos funkcionierius, jei priklausei šaulių sąjungai it t.t. ir pan., partizaninio pasipriešinimo kelias tau galėjo atrodyti vieninteliu. Lengva pasakyti, kad jie geriau būtų sutikę būti sušaudyti arba ištremti, nei eitų į mišką.
      Dėl čečėnų mes mažai žinom. Realiai ten situacija yra užšaldyta iki kito karto. Rusija Čečėnijoje pilnai valdžios neturi. Kadyrovas yra buvęs kovotojas. Jo teipas (gentis) buvo anksčiau neįtakingas ir rusai, tik sudarydami galimybes paimti jam valdžią, sugebėjo suvaldyti situaciją. Galvoju, čečėnai turi dabar daugiau, nei turėjo. Rusijos ramybė truks tol, kol ji Čečėnijai mokės.

     • nerijus

      Valentinai
      Ar matėt kada Kadyrovo kotedžą? Virš 56 automobilių :)

     • Orka

      Valentinai, diskusijos posūkis link Čečėnijos gal jau būtų per staigus. Tik norėjau pateikti kaip partizaninio karo pavyzdį ir iš to išplaukiančias pasekmes. Beje, tai ką paminėjote irgi yra pasekmės.

     • Auksinis kardas

      Gal kortežas (iškilminga vilkstinė)?

      Jei taip, tai patvirtintų, jog gimtoji kalba turi eilę privalumų.

     • nerijus

      Taip. Tą ir turėjau galvoje :) Ačiū, kad pataisėte- patikslinote ;)

      Kadyrovo kortežas:

      http://www.blemba.lt/idomybes/3098-ramzano-kadyrovo-automobiliai-16-foto.html

      Įspūdinga. Suprantama, kad jam didžiulė baimė, jog reikia slėptis net viename iš 56 automobilių…

     • Arūnas

      Orka, rašai: „Bet aš iš principo nesu partizaninio pasipriešinimo “šalininkas”. Tiesiog praktiškai visur, kur jis bebuvo, save diskreditavo. Aš neįžvelgiu jokios partizaninio karo prasmės“.
      Aš išdrįsčiau parašyti priešingai: Joks okupacinis karas neturi prasmės, kadangi dėl PARTIZANINIO PASIPRIEŠINIMO, kuris beveik visada pasireiškia, karo laimėti NEĮMANOMA. Karas tik tada pateisina save, jei turimas TIKSLAS – SUKURTI ĮTAMPĄ REGIONE. Nelaimėjo JAV Vietname, nelaimėjo ir Irake. Nelaimės Irane, jei kada sugalvos jį užpulti.
      Visose okupuotose teritorijose okupantai negali ramiai gyventi. Kad lietuviai turi mažiau patriotizmo nei kokie arabai – irgi faktas.
      P.S. Gal kam bus įdomu pasiskaityti pokalbį su istoriku bei teisininku Bernardu Gailiumi: http://www.aidai.lt/?pid=93&id=9&all=1
      P.P.S. Kad ir kaip vadintume tą reiškinį – ar pasipriešinimo judėjimu, ar partizanine kova, ar dar kaip nors, bet žuvusiųjų partizanų skaičių turime – žuvo 20 101 partizanas. http://lt.wikipedia.org/wiki/Lietuvos_partizanai
      Žydų genocidas, kuris buvo vykdomas II Pasaulinio karo metais kažkada įvardintas 6 mln. dabar „išaugo“ iki 11 mln. Dar kartą kartoju: neneigiu, kad to nebuvo, bet pripažinkime, kad mumis bandoma nanipuliuoti. Atsirado ne kokios 20-30-40, ar net 400 anksčiau nepriskaičiuotų genocido aukų. Sąrašiukas per keletą metelių padidėjo „TIK“ „juokingais“ 5 mln. holokausto aukų. Iš kur tie 5 mln.? Gal man Ilja Lempertas paaiškins? galite nesivarginti, gerbiamasis. Klausimas retorinis. Galų gale, kai kam jis net nėra svarbus. Melas mums jau atrodo natūralus reiškinys. Politikai meluoja priešrinkiminėse kalbose. Pažadai netęsimi. Ir tai normalu… Bet ar tai iš tikrųjų normalu?
      Begooglindamas žodį „holokaustas“ radau ir štai ką: „… noriu su jumis pasidalinti mintimis, kurias perskaičiau Normano Finkelšteino knygoje „Holokausto industrija“. Už šios knygos parašymą ir kitas „antiizraelietiškas idėjas“, Finkelšteinas paskelbtas persona non grata savo gimtojoje šalyje – Izraelyje. Apie jį reikėtų žinoti vieną faktą. Abu jo tėvai buvo Varšuvos geto ir konclagerių kaliniai, o visi motinos ir tėvo giminės buvo nužudyti nacių. Tad nepamiršdami šio konteksto galime pradėti gilintis į tai, kas yra rašoma „Holokausto Industrijoje“. Noriu jus perspėti, kad tai nėra knygos recenzija, tiesiog ten perskaitytos mintys, kurios man leido į holokaustą pažvelgti kiek kitu žvilgsniu, perleidžiamos per Žmogaus, turinčio ką pasakyti prizmę.“ http://ztkp.lt/2008/10/14/kaip-lobstama-is-zmoniu-kanciu/
      Štai tradicinis oponentų atsikirtimas: „N. G. Finkelsteino knygoje esama tiesos, bet dar daugiau tos tiesos iškraipymų. Joms išvardyti pristigtų laiko. “ IŠVERTUS Į LIETUVIŲ KALBĄ, ŠIS TEIGINYS SKAMBĖTŲ TAIP: „FAKTŲ IŠKRAIPYMŲ YRA TIEK DAUG, KAD NEPASAKYSIU JUMS NĖ VIENO“. Jus tokie teiginiai įtikina? Manęs asmeniškai – ne. Čia nuoroda į visą pasikalbėjimą su knygos leidėjais bei autoriaus minčių oponentais: http://www.bernardinai.lt/index.php?url=articles/8490

     • Valentinas

      Pailsėjęs ir pasikrovęs energijos Arūnas vėl mus nardins į ksenofobijos purvą.
      Arūnai, JAV Vietname nelaimėjo. Bet pralaimėjo Vietnamas.
      Irake JAV nugalėjo Huseino armiją. Ar laimės Irakas, priklauso nuo irakiečių. Kol kas panašu, kad laimi, kad ir kaip tu ir tavo dvasiniai guru Respublikoje bei Rusijoje norėtų ;)

     • Auksinis kardas

      Jeigu kalbėti apie aptariamas nuoskaudas, kaip pasipelnymo industriją, man vyšnele ant torto buvo prieš kelis metus skelbtos medžiagos apie vieną žymiausių advokatų, užsiimantį tokio pobūdžio išmušinėjimu. Toks Edas Faganas. Šis žydų pinigų ganytojas buvo ryškiausias personažas nepilnamečių prostitucijos skandale Vienoje, o mūsų tautos dukra Inga suvaidino lemiamą vaidmenį praskėčiant kojas, ir vėliau šį faktą panaudojant padūkėlio sustabdymui.

      Taigis, pinigai, išmelžiami už žydų nuoskaudas, kaip niekur nieko teka ir elitinės prostitucijos kason, o tai parodo kaip žemiškos yra spekuliacijos jomis. Galima nukelti skrybėlę žydų atkaklumui gerbiant tautiečių kaulus ir istorinę atmintį, tačiau šie dalykai neturi virsti pasipelnymu.

     • nerijus

      Buvau šį savaitgalį Seirijuose ( Lazdijų raj. ) ir specialiai pažiūrėjau, kaip žydai „rūpinasi“ savo protėviais.
      Žinokit, per žoles jų rūpestis nelabai matosi..? Tai tiek ir mačiau :)
      Įdomu, kam pavesta rūpintis kapinėmis? Mes, savo tautiečių- giminių kapais rūpinamės patys. O kaip ten su žydų kapais? Negi jų organizacijos negali net žolės nupjauti ir jiems rūpi tik turtas?

      Sakiau, nufotografuosiu ir atsiūsiu A.R. gal įdės, bet, nusprendžiau, kad neverta ir taip visi žino…O be to, A.R., tikrai tokių foto netalpins- esu realistas.

      Be to, Seirijų bažnytėlėje, „papuoliau“ į „šeštines“. Ten lankėsi svečias- kunigas iš Lazdijų parapijos. Jis nelabai gražiai išsireiškė musulmonų atžvilgiu ir akivaizdžiai kurstė nesantaiką prieš kito tikėjimo žmones, šiuo atveju- musulmonus. Sakydamas: jog krikščionims negalima įsirašyti į Europos Konstituciją vien dėl to, kad negalima pykdyti musulmonų ( nuskambėjo paniekinančiai ).
      Nuo kada Europoje tik vienas tikėjimas- krikščionybė?
      Kur laisvamaniai, pagonys, provoslavai ir t.t. Kuo krikščionybė išsiskiria, jog ją reikia įrašyti Konstitucijon ir vos ne kaip pagrindinę religiją?

      Iš kunigo to nesitikėjau…

      O apie politikavimą- patylėsiu, nes jo ten- „per kraštus“ veržėsi.

     • Orka

      Auksinis karde, „Holokausto industrija“ iš ties skaudi tema, bet nelabai besiriša su Spiegel straipsniu. Bent jau tiesiogiai. Bet vėl mes skaitome Finkelšteino knygą, daugeliu atvejų prieš tai nepaskaitę, ar neįsigilinę, ar nenorėdami suprasti pačio Holokausto esmę atskleidžiančių knygų. Vis tik, turėtume pasakyti sau, kad mūsų tautiečiai dažnai savanoriškai žudė, kad buvo viešų egzekucijų, kad dalis žudikų po to prisijungė prie partizanų. Jeigu to nepadarome, neturime teisės liesti „Holokausto industrijos“ temos.

     • Auksinis kardas

      Nemanau, kad kalbėdami šia tema, privalome nešiotis omenyje vien nusikaltimus. Kaip minėta kitur, būta visko – ir pasiaukojančio gelbėjimo. Būta visos puokštės iššūkių ir žmogiškų apsisprendimų, tame tarpe paklydimų, vandenynai anuometinės nežinios, palyginti su šiandieniniais aiškumais. Tai šiandien mes galime gana tiksliai brūkštelti kurioje vietoje dalykai esti nusikalstami. Praeito amžiaus pirmoji pusė daugeliui tautų prabėgo be žemės po kojomis, susivokti buvo žymiai sunkiau.

      O kur vieta pasibjaurėtinai agitacijai, kurios šviesoje visa tai vyko? Kieno rankomis ji kurpta? Lietuvaičių, tų pačių, kurie vos vakar pakankamai tolerantiškai davė kelią gausioms žydų kolonijoms krašte? Net jei taip – štai iš kur kojos dygsta šioms psichozėms: toks ultrapatriotų pašaukimo supratimas. Manyčiau, ir šiandien rasite pakankamai pavyzdžių, kuomet tautinio sterilumo miražai pagimdo sočiai praktinės bjaurasties. Bet ar kalbame šiandien apie tokius kraštutinumų idiotus, kaip apie tautos tapatybės šaltinius? Kodėl norėtumėt sukergti šias marginalijas su tautos būdu, jei platesnio atliepimo joje, žinia – nesama?

      Visiškai nesutinku priimti tuos pančius, kuriuos siūlote prieš pradedant kalbėti tokiomis temomis. Kaip jau sakiau, nusikaltimai žmogiškumui nekelia didesnių klaustukų, ir turi trauktis prideramon vieton gėdos kampe. Bet jei nesate susitepę rankų ir sąžinės – jums asmeniškai bindzenti ten nesama pagrindo.

     • Orka

      Privalome nešiotis omenyje viską. Bet be tvirto pamato namo nepastatysi. Šlovė gelbėtojams, bet jie išgelbėjo gal tik kelis procentus. Čia Arūnas specialistas svarstyklių nulenkinėjime, matyt turguj stovėjęs. Vis dėlto elementarus žmogiškumas jau buvo visuotinai žinoma vertybė, o to laikmečio nežinios miglos ir buvo tos vertybės išbandymas.

      Už agitaciją jie jau susimokėjo. Su kaupu. Ir jie, galbūt, jau turi teisę diskutuoti apie industriją.

      Lietuvaičiuose, beje ne išimtinai, tas gaivalas, ultrapatriotai, skusta(tuščia)galviai, ar kaip juos bepavadinsime, kažkokiu būdu vis dar randa terpės bujojimui. Dažniausiai būtent tarp jų, arba jų paskatinti „pasiklydusių“ ar „nesusivokusių“ ima į rankas ką papuola ir eina mušt, dergti, daužyti…

      Bet koks judesys, nors ir su gerų kėslų užmanymu, tačiau galintis pridengti žiaurų nusikaltimą, o juo labiau reiškinį, tik skatina to gaivalo terpės augimą. Aš čia apie jaunųjų konservatorių pataisą.

     • Orka

      Kaip iliustracija, to ką parašiau ir kaip rišasi tos dvi temos, komentarai delfyje po Savukyno lėkštu tekstu:

      „…Raudonasis buvo baisesnis tai yra faktas. Kiek raudonasis nuzude ir marino badu tai vokieciai buvo angelai.“

      arba

      „Neteisink tų parsidavėlių. Kaimo žmogus? Kas tai per sąvoka? Gal kokia nors šventoji karvė? Tamstelė vadovaujatės sovietiniais stereotipais, pagal kuriuos tam tikra visuomenės dalis būdavo priskyriama neliečiamiesiems. Nusikaltimai buvo vykdomi tiek kaime, tiek ir mieste. Parsiduodavo ne tik ūkininkai ar darbininkai, bet ir dalis inteligentijos. Bet koks sovietinės tvarkos stiprinimas buvo savo sąžinės pardavimas velniui. Jei tai padarė dešimtmetis ar dešimtmetė, tai ir tokie smirdžiai nusipelnė kulkos, arba kilpos. Vyko karas ir tuo metu negaliojo dabar mums įprasti įstatymai.“

     • Arūnas

      Orka, gal ir esu „specialistas svarstyklių nulenkinėjime“ – nesiginčysiu, nes man sunku save objektyviai vertinti, o jums iš šono geriau matosi. Tačiau ar tau neatrodo, kad temoje apie holokaustą tu pats „atsisėdai ant svarstyklių lėkštes“ ir neleidi jai net pajudėti. Visisškai negirdi, o gal nenori girdėti, mano manymu, visai logiškų Auksinio kardo argumentų. Štai A.k. mintis: „Manyčiau, ir šiandien rasite pakankamai pavyzdžių, kuomet tautinio sterilumo miražai pagimdo sočiai praktinės bjaurasties. Bet ar kalbame šiandien apie tokius kraštutinumų idiotus, kaip apie tautos tapatybės šaltinius?“ Manau ji yra teisinga visu 100%. Aš, pavyzdžiui netapatinu savęs su tuo išsigimėliu, kuris išmėsinėjo taksistą bei nupjovė jam galvą. Teisėsaugininkų teigimu – žudikas yra Tomas Kasparavičius. Nužudytasis taksistas irgi greičiausiai nešiojo lietuvišką vardą bei pavardę. Taigi – čia paprasčiausias kriminalinis nusikaltimas. Pabandykime pamodeliuoti kitą situaciją. Panašų nusikaltimą įvykdo šviesiaodis katalikas, ar protestantas pvz. Londone, o taksistas, kuriam nupjaunama galva – koks turkas, ar iranietis. Kadangi, tavo Orka nuomone, tauta privalo būti atsakinga už savo tautiečių padarytus veiksmus, tai pvz. turkų, ar iraniečių bendruomenė, vadovaudamasi kolektyvinės atsakomybės principu, pradeda masinius katalikiškų bei protestantiškų Londono rajonų pogromus.
      Čia tu vėl pasakysi, kad „Arūnas specialistas svarstyklių nulenkinėjime“. Tačiau 2008 gruodį Graikijoje policininkams, vaikant demonstrantus, kai buvo atsitiktinai nušautas armėnų kilmės jaunuolis, prasidėjo tikri pogromai. Štai ką rašė laikraščiai: „Anarchistų ir studentų sukelti neramumai Graikijoje – Atėnuose, Salonikuose ir Trikaloje – vyksta jau trečia para. Pranešama, kad 15 demonstrantų įsiveržė ir užėmė Graikijos konsulato Berlyne patalpas, o Graikijos konsulato Londone patalpose jau šeimininkauja apie šimtas protestuotojų. Antrame pagal dydį Graikijos mieste Salonikuose pirmadienį apie 300 jaunuolių surengė pogromus: buvo deginami automobiliai ir parduotuvės, praneša naujienų agentūra AFP. Dėl masinių neramumų Salonikuose dviem dienom uždarytos visos aukštosios mokyklos.“
      Matome, kad kolektyvinės atsakomybės reikalavimas niekada neįgyvendina teisingumo, o tik iššaukia ksenofobiją, tam tikrais atvejais pasitarnauja skatinant rasinę, ar tautinę neapykantą. Kad nusikaltėlis turi atsakyti už savo veiksmus – su tuo, manau, nesiginčija niekas, tačiau kolektyvinės atsakomybės reikalavimas nieko kito apart nesantaikos pagimdyti negali. Kai kurie žydų tautybės žmonės nori gyventi normalų gyvenimą normaliame pasaulyje, todėl atsisakė „tautų kaltinimo“ metodo. Kita dalis žydų tautybės asmenų ir toliau kaltina visas įmanomas pasaulio tautas žydų holokaustu, tuo priešpastatydami bei kiršindami žydų tautą su kitomis tautomis. Žinoma, Orka, tavo valia palaikyti kurį tik nori požiūrį…

  • Matotaupa

   Jus, tamsta, nusisnekate juodai, net juokas ima…

 • Liudas Orkai

  Niekuo jūsų nekaltinu, kadangi jūsų nepažįstu. Bet jei pasiskaitysite savo komentarus, pamatysite, kad veik žodis žodin cituojate …pvz. „Vanagai iš anapus“, pokarisinfo ar pan. Teisiog, šiek tiek keista kaltinti Pasipriešinimą taikių žmonių žudynėmis, nepateikiant konkrečių faktų. Kaip ir sakiau – pavardžių , datų, kaltininkų ir t.t. Nes jei sakoma, kad tai padarė partiznanai, vadinasi yra žinoma KAS JIE TOKIE. Ar ne? Kitaip tai yra tik niekuo nepagrįstas šmeižtas. Galų gale, kiekvieno teisė tikėti tuo, kuo jis nori, bet čia jau asmeninis vertybinis klausimas.

  http://www.tautairtevyne.lt

  • Marius M

   o jei nepateikiamos pavardės, tai koks gi tada, kaip Jūs sakote, šmeižtas?

   Teisingai Orka rašė, kokie kilnūs tikslai bebūtų buvę, metai po metų miškuose be elementarių būtinų dalykų savo turėjo padaryti…

   Jei Jums komentarai asocijuojasi su kažkokiomis literatūromis, tai čia gal Jūsų bėda, kad literatūrą skirstote pagal išleidimo datas, leidėjus ir viršelius, viską suabsoliutinate ir nebandote atrinkti kas ir kur yra tiesa, o kas ne. Tokį požiūrį puikiai iliustruoja Jūsų komentarų kategoriškumas. O štai aš ir kiti komentatoriai taip kategoriškai nepasisako, tik sako, kad ne viskas tada buvo taip paprasta ir į tai reikia žiūrėti atsargiai…

  • Orka

   Liudai, neskaičiau „Vanagų iš anapus“, pokarisinfo peržvelgiau. Mano komentaruose ir tame, ką jie ten rašo mintys radikaliai skiriasi. Žodžiai kai kurie gali ir sutapti, juk lietuvių kalba. Na o tiesos galima įžvelgti ir ten. Tačiau ten daugiausia propagandos. O jei nežinote, kas tai yra, grubiai paaiškinsiu. Tai kai vieni faktai, naudingi propaguojamam objektui, pabrėžiami ir/arba pagražinami, o kiti, nenaudingi, nutylimi.
   Man gi rūpi tiesa. Pavardes toje istorijoje, kurią aprašiau, galiu tamstai duoti. Su datom sudėtingiau. O šiaip, jei jums pasirodė, kad man visi partizanai – banditai, suklydote. Aš neabejoju, kad tarp jų buvo daugybė tikėjusių Lietuvos laisve ir kovojusių už ją.

 • Matotaupa

  Cia Liudui taikiau savo replika, bet nepataikiau..

 • bakas

  Gerbiams autoriau,

  baikite tos vargses Brancovskajos varda tampyti. Pasidomektite labiau. Nebuvo jos tuose Kaniukuose. Vienos nesveikos moteriskes straipnis Lietuvos Aide tampa pretekstu zmogu tampyti po prokuratura, o kiti, ju tarpe ir Jus nesamones kartojate. Kreipkites i prokuratura ir pasiaiskintite. Jos Kaniukuose nebuvo. Butu kokia izuli, kreiptusi i zurnalstu etikos komisija ir teisma pries Jusu sapaliojimus.

  • Auksinis kardas

   Kodėl ji pati negalėtų to pasakyti? Mūsų teisėsaugos įstaigų prašytume nežeminti – jei turite kuo pagrįsti jų darbo vadinimą „tampymu“, reikėtų nuo to ir pradėti. Savo ruožtu, jei įstaiga mato reikalą apklausti asmenį, toks yra jos sprendimas, ir jis JAU padarytas. Betrūko, kad pavieniai entuziastai reguliuotų šiuos sprendimus savo norais, supratimu.

 • nerijus

  http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/article.php?id=22336921

  Ir kas nesantaikos kurstytojai?
  Kodėl už tokius pasisakymus jie nebaudžiami, kaip mes?
  Kodėl, jiems išskirtinės teisės į nuomonę?
  Kol kaltė neįrodyta- žmogus nekaltas. Kodėl jiems tai negalioja?

 • dv

  Kas moka rusiškai – „Žydai SS daliniuose“ http://anvictory.org/index.php?name=pages&op=view&id=367

 • pats ponas

  ponui autoriui zhydu bendruomene suorganizuos susitikima su gyvu liudininku, todel kad daugelis lietuviu kurie dabar negali pasigirti savo didvyrishkumu, tikrai to ne daro ish kuklumo. nieks nenooooori prisiminti ish kur pas mochiute po karo kaime pianinas atsirado, o gal dar ir karo metu. ir dar spiegel skaito pats ponas zhurnalistikos etalonas, oi vej

 • mane stebina dar vienas faktas – kad VISADA pamirštamas toks dalykas, kad Lietuva buvo viena nedaugelio (o gal ir vienintelė?) kur nesukurtas SS legionas. Nes to lietuviai nenorėjo. Kaip ir pokario partizanais, šis faktas verčia didžiuotis. Aišku izraelitų jis sąmoningai apeinamas, nes jie niekad nežiūri į kitus žmoniškai, o tik vienareikšmiškai ir su kaltinimu bei kerštu. visa žydų istorija ir mitologija yra paremti nuolatiniu kruvinu kerštu. ir rėkimas apie nesibaigiantį holokaustą žinoma turi savo tikslą ir tik kvailys gali to nepastebėt. tai PINIGINĖ NAUDA. kur pinigais nekvepia, ten žydų propaganda neeikvoja savo pajėgų.

 • mikepukuotukas

  gerai, kad kazkas ir paraso… nes tai juk tokia politiskai nekorektiska tema. jei zydai sukritikuojami, vertinama kone kaip antisemitizmas. //+ dar ir pvz. History Channel nuolat rodo laidas apie Hitlerio nusikaltimus, holokausta, bet kolkas nepasitaike pamatyt nieko apie Stalino zudynes, nors anas ir daugiau zmoniu nudaigojo… idomu kodel?

 • Pingback: Blaming the Victims | Holocaust in the Baltics()