Viešieji ryšiai 2: į pagalbą prokurorams

2008 metų birželio 3 diena http://www.balsas.lt

Prokurorams siekiant apklausti žydų tautybės antinacinio pasipriešinimo Lietuvoje dalyvę Fanią Bransovskają, kuri yra minima istoriko tyrime apie Antrojo pasaulinio karo metu įvykusias Kaniūkų kaimo gyventojų žudynes, S.Wiesenthalio centras pareiškė protestą.

Centro pareiškime Lietuvos teisėsauga kaltinama „pradedanti kampaniją siekdama diskredituoti žydų pasipriešinimo dalyvius, melagingai kaltindama juos karo nusikaltimais taip siekiant nukreipti dėmesį nuo plataus lietuvių dalyvavimo žudant žydus holokausto metu“.

Tačiau Generalinės prokuratūros Specialiųjų tyrimų skyriaus vyriausiasis prokuroras Rimvydas Valentukevičius antradienį BNS sakė, jog jokia byla prieš prieš F.Bransovskają nėra pradėta, teisinis persekiojimas jos atžvilgiu nevykdomas ir šiuo atveju yra spekuliuojama jos tautybe.

„Ikiteisminiuose tyrimuose yra apklausiama daugybė žmonių, tačiau tai nereiškia, kad jie yra kuo nors kaltinami ar į apklausas kviečiami dėl jų tautybės. Situacija yra dirbtinai eskaluojama, nes F.Bransovskaja nėra niekuo kaltinama“, – tvirtino R.Valentukevičius.

Praėjusią savaitę R.Valentukevičių pavadavusi prokurorė Rita Vaitiekūnienė BNS sakė, jog F.Bransovskajos šiuo metu yra ieškoma norint iškviesti ją į apklausą, tačiau kol kas nerandama jos gyvenamosios vietos.

S.Wiesenthalio centro pranešime pažymima, kad F.Bransovskaja dirba Vilniaus universiteto Yiddish instituto bibliotekininke. Institute BNS buvo patvirtinta, kad šioje įstaigoje ji iš tiesų dirba.

R.Valentukevičius, komentuodamas šią situaciją, sakė, jog F.Bransovskajos yra ieškoma pagal tyrimus duomenis apie jos gyvenamąją vietą.

Pasak R.Vaitiekūnienės, 86-erių F.Bransovskaja buvo susidomėta gavus Seimo konservatoriaus Ryto Kupčinsko pranešimą apie „Kaniūkų kaime, Šalčininkų rajone, sovietų partizanų įvykdytą civilių šio kaimo gyventojų masinį nužudymą“.

„Kartu su prašymu pridėta spaudos publikacija bei Lietuvos istorijos instituto darbuotojo R.Zizo mokslinio tyrimo išvada. Minėtoje medžiagoje yra duomenų apie galimai dar gyvus kai kuriuos sovietų partizanus, kurie galėjo dalyvauti Kaniūkų kaimo žudynėse ir jo sunaikinime. Tarp jų paminėta ir Fania Bransovskaja“, – aiškino prokurorė.

Jos teigimu, įvertinus pateiktų dokumentų reikšmę nustatant galimus nusikaltimus žmoniškumui ir jų kaltininkus bei paaiškėjus, kad F.Bransovskaja bei dar keli asmenys gyvena Lietuvoje, ši medžiaga buvo išsiųsta Šalčininkų rajono prokuratūros vyriausiajam prokurorui.

Istorikų duomenimis, Kaniūkų kaimą 1944 metų sausį užpuolė 120-150 sovietų partizanų būrys. Per antpuolį buvo nužudyti 38 kaimo gyventojai, dar keliolika sužeista.

2008 metų birželio 27 diena, Vyriausybės spaudos tarnyba:

Vyriausybė prisidės įamžinant skaudžią patirtį

Ministras Pirmininkas Gediminas Kirkilas priėmė Buvusių geto ir koncentracijos stovyklų kalinių sąjungos pirmininko pavaduotoją Fania Brancovskaja, Vilniaus universiteto Idiš instituto mokslinius bendradarbius.

Premjeras pabrėžė, kad parengus atskirą programą būtina įamžinti skaudžią patirtį, parengti ir atnaujinti atsiminimų knygas, sukaupti video audio archyvą. Pasak Vyriausybės vadovo, atities kartos privalo turėti galimybę susipažinti su visais mūsų istorijos puslapiais. Atskirų studijų vertas Lietuvos žydų dalyvavimas prieškario visuomeninėje veikloje. Vyriausybė taip pat prisidės prie Holokausto muziejaus sutvarkymo.
Buvusių geto ir koncentracijos stovyklų kalinių sąjunga dabar Lietuvoje vienija 109 narius

(2 balsų, vidurkis: 4,00 iš 5)
Loading...