„Darom 2010“ ir „Maxima“
Šiandien rytą atėjęs į darbą pašto dėžutėje radau laišką, kuriame buvo štai toks pranešimas spaudai:
Samdomų darbuotojų profesinės sąjungos pranešimas spaudai:
Irina Judina: darbuotojai tvarkyti aplinką varyti ir prievarta
Šeštadienį prie visoje Lietuvoje vykusios akcijos „Darom 2010“ prisijungus mažmeninės prekybos centro „Maxima LT“, kai kurių parduotuvių darbuotojai tvarkyti parduotuvių aplinką buvo varomi prievarta. Nepaisant to, kad daugelis jų norėjo prisijungti prie akcijos kitose vietose ar leisti laisvas nuo darbo dienas su šeima – darbuotojai buvo priversti gerą pusdienį švarinti prekybos centrų vidų ir parduotuvių prieigas.
„Profesinė sąjunga sulaukė pranešimų, jog šeštadienį, tiems darbuotojams, kuriems buvo laisvadienis, buvo pasakyta, kad jie turi atvykti į darbą ir sutvarkyti parduotuves. Visiems buvo išdalinti lipdukai su užrašais „Maxima. Imu ir padarau. Darom 2010“. Vieniems paskirta plauti langus, valyti sandėlį, virtuvę ar kitas patalpas, kitiems nurodyta surinkti šiukšles aplink prekybos centrą“, – sako Samdomų darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Irina Judina.
Pasak profesinės sąjungos pirmininkės, pasirinkimo darbuotojai dažniausiai neturi jei jiems tiesiogiai teikia nurodymus prekybos centro vadovas. „Gyvename tokiais laikais, kai nesutikimas ar prieštaravimas, netgi nepatogių klausimų uždavimas girdint kitiems gali grėsti atleidimu. Todėl nepaisant to, kad niekas net nekalba apie mokėjimus už papildomas darbo valandas – daugelis žmonių paklūsta ir uoliai vykdo paliepimus“, – komentavo I. Judina.
Samdomų darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė apgailestavo, kad gražios akcijos tikslai taip lengvai iškreipiami kai kurių verslo atstovų. „Nors šios bendrovės pranešimuose teigiama, kad prisijungimas prie akcijos bus savanoriškas, tačiau faktai rodo ką kitą. – teigia Irina Judina. – Man apmaudu, kad viešiesiems ryšiams skiriama daugiau dėmesio nei darbuotojams, kurių darbo dėka ši verslo sritis neša pelnus net krizės metu“.
Profesinės sąjungos duomenimis šia akcija panašiu būdu pasinaudojo ir UAB Lelija administracija.
Daugiau informacijos:
Samdomų darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė
Irina Judina
Mob. 8615 27478
„Kaip negražu!“ – pagalvojau ir … parašiau laišką „Maximos“ atstovei spaudai, kuriame pacitavau profsąjungų pareiškimą ir uždaviau tris klausimus:
- Ar Jums yra žinomi tokie faktai?
- Jei taip, ar tokia buvo oficiali bendrovės „Maxima“ politika ar tik atskirų padalinių vadovų asmeninė iniciatyva?
- Jei pranešime minimi faktai neatitinka tikrovės, ar bendrovė ketina imtis kokių nors teisinių veiksmų jiems paneigti ir savo reputacijai ginti?
Po kelių valandų gavau „Maxima LT“ atstovės spaudai Renatos Saulytės atsakymą:
…Dėl akcijos „Darom2010“. Kaip ir visų 100 tūkst. akcijos savanorių, taip ir MAXIMA darbuotojų darbas šį savaitgalį tvarkant aplinką buvo tik savanoriškas. MAXIMA bendrovė parėmė akciją „Darom2010“, skirdama aplinkai tvarkyti reikalingų priemonių – dovanojome 50 tūkst. šiukšlių maišų, kurie buvo išdalinti akcijos savanoriams visoje Lietuvoje. Taip pat paraginome savo darbuotojus pagal išgales patiems ar drauge su šeimos nariais prisijungti prie šios gražios ir prasmingos pavasario iniciatyvos ir susitvarkyti artimiausią aplinką šalia parduotuvių. Nusprendėme pradėti tvarkytis nuo savo kiemo ir vėliau visi drauge sutvarkyti šalia parduotuvių esančias stovėjimo aikšteles, parkus, skverus, miškelius.
Norą prisijungti prie akcijos pareiškė apie 2000 parduotuvių bei bendrovės administracijos darbuotojų, nors MAXIMA prekybos tinkle Lietuvoje jų dirba per 15 tūkst. Visi darbuotojai, jungtis ar nesijungti prie akcijos sprendė individualiai, dalis darbuotojų turbūt turėjo kitų planų – šeštadienį ilsėjosi ar tvarkė aplinką šalia savo namų. Tai buvo individualus kiekvieno iš darbuotojų sprendimas. Tie, kurie atėjo padirbėti, atsivedė ir savo šeimas, draugus. Tie, kas nepritarė visuotinės savanoriškos talkos idėjai, akcijoje tiesiog nedalyvavo.
Neturime jokios informacijos, kad parduotuvių ar administracijos darbuotojai būtų verčiami jungtis prie akcijos ar jiems būtų daromas spaudimas. Apie akciją, oficialią bendrovės poziciją savanoriškai palaikyti šią akciją ir kvietimą jungtis prie jos visi darbuotojai buvo informuoti vienodai – bendrovės darbuotojams buvo išplatintas oficialus pranešimas apie akciją, jos prasmę ir eigą. Ši informacija buvo vieša ir visiems darbuotojams prieinama. Apie tai, kad MAXIMA galimai vertė darbuotojus dalyvauti talkoje sužinojome šįryt iš spaudos, profesinės sąjungos taip pat į mus nesikreipė.
Esame socialiai atsakinga visuomenės narė ir dažnai savo darbuotojus raginame prisijungti prie įvairių socialinių iniciatyvų – tvarkyti aplinką, tapti neatlygintinais kraujo donorais, paaukoti skurstantiems ir pan. Skaudu tik tai, kad net pačios gražiausiose ir kilniausiose iniciatyvose bandoma ieškoti neigiamų aspektų. Nepaisant visko, savo darbuotojus dalyvauti panašaus pobūdžio akcijose raginsime ir ateityje. Jei akcija „Darom“ bus organizuojama ir kitąmet būtinai kolektyviai ir vėl prie jos prisijungsime.
Kaip ir minėjau, dėl šio konkretaus atvejo profesinės sąjungos į mus nesikreipė, nesame iš jų gavę jokių oficialių ar neoficialių raštų su prašymu pakomentuoti, patvirtinti ar paneigti tam tikrą informaciją. Mums metami rimti kaltinimai, tačiau nežinome ar jie pagrįsti ir kuo pagrįsti. Mes net nežinome, kokiais savo veiksmais galėjome duoti šiems kaltinimams pretekstą? Juk prie šios akcijos jungėsi ir kitų įmonių darbuotojai? Ir tokių įmonių buvo ne viena. Mums mestus kaltinimus išnagrinėsime (jų kilmę, pagrįstumą ir pan.). Tuomet ir spręsime, ko imtis, kad apgintume savo reputaciją.
Išvadas darykite patys.
P.S. Jei kam įdomu, „Maximose“ iki šiol neperku.