Dar kartą apie Y.Aradą arba kaip prezidentas su diplomatais šiukšles valė

Apie istoriką, partizaną ir buvusį Ad Vashem muziejaus direktorių Yizthaką Aaradą jau esu rašęs ne kąrtą.

Iškili asmenybė, šiaip ar taip.

Štai šiandien ir vėl radau didelį rašinį, kuriame jo pavardė minima ne kartą ir ne du.

Rašinys tas – apie Lietuvą ir apie tai kokie blogi jos prokurorai. Iš esmės nieko naujo. Net ir paties Y.Arado liudijimai apie jo žygdarbius Lietuvoje  jau girdėti:

We broke into the village from two directions, and the defenders fled after putting up feeble resistance. We took the residents out of several houses in the section of the village where our two comrades fell and burned down the houses. Never again were partisans fired on from their village.

Bet yra ir šis tas naujo.

Pavyzdžiui, visai neseniai Lietuvos ambasadoriumi Londone tapusio Oskario Jusio įdomūs pasakojimai apie tai, kaip Lietuvos politikai tiriant Y.Arado bylą, bendravo su prokurorais:

The Arad case “created so much damage” for Lithuania, Jusys said, referring to the significant diplomatic pressure imposed by the United States, the European Union, Israel, and international Jewish groups. Lithuania’s foreign minister and president appealed personally to the prosecutor to drop the Arad investigation, Jusys said, and in September of last year the case was closed. But in the meantime, prosecutors had opened investigations into several other Holocaust survivors. “We have been able to clean one mess,” Jusys said in frustration, “and now other things are happening again.”

Štai kaip viskas paprasta, pasirodo: lydekai, atsiprašau, prezidentui ir ministrui paprašius, bylos – viens du ir nebėr.

Ir ambasadorius laimingas, kad „šiukšles išvalė“.

Įdomu tik iš kurios vietos?… Gal iš savo sąžinės ir savigarbos?

Dar viena nauja detalė minėtame rašinyje susijusi su kita „partizane“ – Rachel Margolis bei jos atsiminimais, kuriuos ji apdainuoja F.Brancovskajos „žygdarbius“ Kaniukuose.

Pasirrodo, ikiteisminis tyrimas dėl šių „partizanių“ galimo dalyvavimo nusikaltimuose prieš žmoniškumą buvo pradėtas dėl to, kad R.Margolis padėjo leisti knygas apie Holokaustą ir jį išgyvenusių žmonių atsiminimus, įskaitant ir atsiminimus apie kraupias žydų žudynes Paneriuose.

Vienai šių knygų R.Margolis, pasirodo, parašė įžangą, o redagavo tą knygą pats Y.Aradas.

…Lietuvos prokurorai, suprask, šioje vietoje tiesiog pasiuto ir nusprendė imtis tyrimo…

Fantazija nesiskundžiu, bet net aš tokių vėjų neprigalvočiau.

O štai kažkoks „pakistan daily“ ėmė ir prigalvojo.

Be jokios autorystė ir gana daug.  Nors visi tyrimai jau baigti beveik prieš metus ir „visos šiukšlės“ pasak garbaus Lietuvos Respublikos ambasdoriaus, jau išvalytos.

Įdomu, kam reikia, kad ši istorija ir toliau būtų eskaluojama?

(6 balsų, vidurkis: 4,17 iš 5)
Loading...
 • Niekas nekomemtuoja, nes bijome užsivesti?

  • Darius

   Kagi, Valentinai, jei jau provokuojat, tai prašom.
   Kadangi Lietuvoje taip pat sėkmingai marinamos ir žydšaudžių bei lenkų tautybės Lietuvos piliečius persekiojusių veikėjų bylos, tai, kaip sakydavo mano vaikystės draugas: lygu-lygu.

   • romas

    Prašom faktus ant stalo.

    • Darius

     Reikalavimas – teisėtas, paieškosiu.
     O tuo tarpu gal galit kokį faktelį apie nuteistą ir pasodintą tokį veikėją?

     • romas

      Tarybinė teisė netoleravo karo nusikaltimų padarytų nacių pusėje. Lietuva 49 metus (1944-1993) išgyveno tarybinės okupacijos sąlygomis. Per tą laiką okupacinė valdžia nuteisė visus žinomus ir sau nenaudingus karo nusikaltėlius. Buvo asmenų, padariusių nusikaltimų, o vėkiau sutikusių bendradarbiauti su NKVD ir KGB. Šios bylos greičiausiai yra nuslėptos nuo Lietuvos teisėsaugos, nes būtų moraliai žalingos Rusijai. Šiuo metu nesu girdėjęs apie kurį nors Lietuvos pilietį, kuris specialiai yra saugomas nuo pelnyto teisingumo. Todėl norėčiau faktų.

     • Darius

      Cia, Romai, tinklapis su keletu (gal netiesioginių) nuorodų į vykusias arba ne bylas: http://www.wiesenthal.com/site/apps/s/search.asp?c=lsKWLbPJLnF&b=4442915

      Beje, Jūs nesupratote mano klausimo. Aš norėjau pasiteirauti apie Lietuvos Respublikoje, o ne Tarybų Sąjungoje keltas bylas. Be to, teigti, kad „okupacinė valdžia nuteisė visus žinomus ir sau nenaudingus karo nusikaltėlius“ yra kiek neatsakinga, nes nemanau, jog turite įrodymų, kad buvo nuteisti „visi“. Be to nemanau, jog okupacinės valdžios veiksmai praeityje trukdo Lietuvos prokuratūrai kelti bylas šiandien?…

   • romas

    Dariau, tarybinė teisė nuteisė visus žinomus karo nusikaltėlius. Atkreipkite dėmesi, kad žinomus, nes nežinomų negalima nuteisti. Aš negaliu vadovautis Wiesenthalio centro svetaine spręsdamas apie mūsų teisėsaugą. Reikalingi nešališki įrodymai. Sakykit, kada buvo atvejis, kad buvo kreiptasi dėl įtariamo asmens ir mūsų teisėsauga nereagavo? Aš atsimenu Lileikio ir Gimžausko bylas. Lileikio atveju Seimas net proginį įstatymą suskubo priimti. Bet teismams nepavyko paskirti bausmių dėl kaltinamųjų sveikatos būklės. Į sveikatos būklę atsižvelgia visi civilizuoti teismai ir todėl negalima kaltinti mūsų teismų pikta valia. Be to, tokią valią įžiūrėjus būtų galima apkaltinti konkrečius teisėjus, nes mūsų teismai yra nepriklausomi. Mūsų kodeksuose nėra straipsnių ginančių nusikaltusius karo nusikaltimais. Siūlau Jums argumentuoti rimčiau, arba Jūs nesiskiriate nuo bet kurio nacio, kuris apie tautas viską žino iš anksto.

    • darius

     Matot, Romai, šiuo atveju triukas „duok įrodymų, teismo sprendimą ir pono dievo paliepimą arba kitaip aš nekaltas“ lyg ir neveikia. Bent jau dėl to, kad Jūs renkatės, lyg koks teisėjas, kieno nuomone tikėt kieno ne. Man Wiesentalio centro svetainė šiuo atveju tiek pat patikima, kiek pono Račo. Kas dėl sveikatos būklės, tai man šis argumentas nei kiek ne geresnis nei tie, kuriais teisinami nusikaltėliai iš kitos pusės. Dėl nepriklausomų teismų, tai aš abejoju, kaip ir ponas Račas, prokuratūros principingumu šitame įraše. Taigi, lieku prie savo nuomonės: lygu-lygu.
     Už nacį, na net nežinau… labai jau lengvai Jūs savo uniformą priešui atiduodat:)
     P.S. Beje jei įdomu, prokuratūros tinklapyje yra ataiskaitą apie priemones skatinant karo nusiklatimų tyrimą.

     • romas

      Dariau, be teismo kas kaltas žinojo tik naciai ir komunistai. Už tai ir sakau, kad nebūkit nacis. Jaučiasi jūsų potekstė, kad Lietuva yra kažkuo kalta. O kaltinimas, kad mes slepiame nacių nusikaltėlius yra tiesiog nedoras.
      Dabar apie karo nusikaltėlių bylas. Kad žmogų teistum, jis turi būti sveikas, o kol nenuteistas, tol nekaltas. Nekalto žmogaus jokios konvencijos neleidžia persekioti ir varžyti jo teises, tame tarpe ir teisę gydytis. Lygu čia nėra, nes Arado niekas net neapklausė, o Lileikis jau buvo tampomas po teismus. Esu tikras, kad jei Lileikiui būtų buvę mažiau metų ir jo būklė būtų bent kiek labiau patenkinama, jis būtų sulaukęs pelnyto nuosprendžio, nes aš tikiu teismo bešališkumu. Jei netikite, Lileikį teisusio teismo sprendimus galima skųsti. Jūs kažkaip iš anksto abejojate Lietuvos institucijų gebėjimais gerbti įstatymus ir tarptautinius įsipareigojimus. Aradas kol kas nėra niekuo kaltinamas, o gerbiant Lietuvą būtų visai padoru atsakyti prokurorams ir išsklaidyti įtarimus, ypač, jei jis tikrai nėra kaltas. Tam būtų galima rasti ir priimtiną formą. Bet prieš įstatymus būna kai kurie lygesni. Lileikis neigė savo kaltę ir reikėjo surasti įkalčius, o Aradas faktus, kurie gali būti traktuojami kaip nusikaltimai, aprašo savo atsiminimų knygoje. Apie tai Artūras ir kalba.
      Šitas kapstymasis istorijoje visada turi kokį nors tikslą. Politikoje nuolat reikia ką nors pirkti, parduoti arba mainyti. Matyt reikia, kad karts nuo karto pirktume savo reputaciją. Kitos priežasties nematau, nes kiekvienas protingas žmogus suvokia, kad gyvena žemėje tik dėka tos istorijos, kuri yra atsitikusi, o istorijos smerkimas yra bandymas neigti savo egzistencijos teisėtumą.

     • Darius

      Žinot, Romai, man atrodo Jūs jau pasiklydot. Nors galbūt čia aš Jūsų nebesuprantu. Dar kartą perskaičiau įrašą, bet jis lyg ir ne apie „tai“. Bet bala nematė.
      Dar išduosiu paslaptį: Jūsų ir jūsų bendraminčių įvaldyta diskusijos forma veiksminga tik iki tam tikro lygio. Kai ją naudoja bažnyčios žmonės kiekvieną religinį ginčą su ne įtin išprususiais oponentais savo pseudologiniais argumentais vesdami į akalvietę, tai gal ir veikia, bet čia…
      O dėl kaltės jausmo, tai taip aš jaučiu kalte už tai, ką darė kiti. Žinot, manau, jog tai prevencinis kaltės jausmas, stabdantis nuo neigiamo veiksmo. Kaltės nejaučia tokie žmonės, kaip Lileikis ar tas pats Aradas.

      P.S. Neįsižeiskit, jei nebeatsakysiu į Jūsų sekantį komentarą, manau diskusija jau lyg ir išsisėmė.

 • Obs

  niekas nekomentuoja, nes cenzūros filtru nepraeina komentarai:]

  • Aras

   Tikrai, nei vienas komentaras su šaknimi „žyd“ nepraeina! :)

   • Arai, juk žinote, kokia atsakomybė numatyta už žinomai klaidingos informacijos skleidimą:)

 • viktoras

  čia apie tą žydą ,kuris vykdė lietuvių genocidą?

  • Aras

   Manau, čia apie blogiausią visų laikų Lietuvos prezidentą V. Adamkų.

   • Regis

    Arai, gal sakau vieną kart išgirsim pačio argumentus. Aš beje vis dar laukiu iš tavęs „pasaulinio niekam tikusių prezidentų sąrašo” kuriam V. Adamkus įrašytas pirmuoju numeriu:

    http://racas.lt/vadamkaus-vertybes-nusikaltimas-butu-nezinoti/#comment-24798

    Ar čia pradėsim mėtytis teiginiais (nuomonėmis) kaip kokios mergaitės pats blogiausias ir be jokių argumentų??

    • Aras

     Varge mano, pamiršau paskelbti sąrašą? Štai jis:
     Nr.1 – V. Adamkus.

     Viskas.
     Sekančio numerio teks luktelti, nes panašaus „lygio“ politikai gimstą kartą per tūkstanmetį…, arba per du.

     • Regis

      Tu čia rimtai? :))) Nevarge tu mano? Tai čia tavo tokie argumentai?

      Tu gal dar kart pasitikrink kur esi – http://www.racas.lt, parašyk, kad sumaišei su delfi ir visi draugiškai supras, ne pirmas, ne paskutinis…

      Beje pakartosiu pačio mintis:

      „V. Adamkus, mano nuomone (kurios niekada neslėpiau), yra įrašytas pirmuoju numeriu pasauliniame niekam tikusių prezidentų sąraše“

      Gal sakau vis dėlto pagrįsi kaip nors savo žodžius rimčiau. Pvz. įvardinsi bent jau blogiausių prezidentų sąrašą, nes man asmeniškai tikrai įdomu būtų tokį pamatyt (be ironijos)..

     • Spėju, kad Grybauskaitė jau įrašyta tarp geriausių? :)

    • Aras

     Gal prieš imdmiesi reitinguoti vietą saraše, palaukim partškolos abituriantės „gerų“ darbų šimtadienio? ;)

 • Rytis

  Tai kad kiek suprantu, neįrodyta – ar žudė, ar žudė gyventojus, ar medžiojo lietuvių partizanus. Nesuprantu vieno – nejau tyrimas negalėjo būti tęsiamas be to Arado parodymų? Tikrai neliko liudininkų, neliko ir dokumentų archyvuose? Kažkaip net nelabai tikisi, o gal kažkas toliau ir nenori tirti? Na gerai, nepulsim kurti sąmokslo teorijos, bet turime suprasti, kad bet koks tokių politiškai-istorinių įvykių tyrimas turi būti atliekamas itin kruopščiai, surenkant visus įmanomus įrodymus ir liudijimus ir tik po to kviečiami tokie liudininkai kaip Aradas. Kitaip mes iškart pataikom į antisemitų suolą.

  Kitas atvejis (apie kurį teko truputį domėtis) – Dušanskis. Atrodytų šiuo atveju buvo masė dokumentų, liudijimų, jo sadizmas ir nusikaltimai būtų įrodyti bet kokiame teisme. Bet kažkodėl prokuratūra apsiribodavo n-kartiniais kreipimaisis į Izraelio valstybę. Na ir kas? Taigi visi žinojo, kad Izraelis savo piliečių neišduos. (Dušanskis atsiliepė linkėdamas pirma suimti tuos nusikaltėlius lietuvių tautai, kurie gyvena Lietuvoj) Bet kodėl negalima buvo teisti už akių, kreiptis į Europos teismus, Interpolą, na nežinau, – nesu teisininkas – negalima buvo imtis jokių kitų žygių? Na gerai, Dušanskis jau gal pragare – bet išėjo tai jis jausdamasis didvyriu, spėjo net memuarų truputį parašinėti..

  Reziumė: žydų lietuvių santykiai – ne ta tema, kuria galima leisti žaisti kokiam atskirai paimtam politikui ar prokurorui. Nepamatuotuose debatuose mes būtinai liksim vieniši.

  • Ryti – ar siūlai su žydų tautybės liudininkais elgtis kitaip negu visų kitų tautybių? Tai juk būtų ne kas kito kaip nacizmas.
   Ir kaip reikėtų suprasti parašymą „žydų lietuvių santykiai – ne ta tema, kuria galima leisti žaisti kokiam atskirai paimtam politikui ar prokurorui. Nepamatuotuose debatuose mes būtinai liksim vieniši“ – ar tai siūlymas išvis neliesti žydų nusikaltėlių prieš žmoniją ir nekvescionuoti žydų nepamatuotas pretezijas gauti kompensacijas iš Lietuvos Respublikos? Bet kuriuo atveju vieniši mes tikrai nebūtume – mąstykime plačiau: Izraeliui kiaulinant Lietuvai visada galima pasiūlyti Iranui nebrangiai nusipirkti panaudoto branduolinio kuro kasečių iš Ignalinos. Juk iš jų dar galima iškrapštyti nemažai plutonio :)

   • Rytis

    :) Jo, sudarome karinę sąjungą su Iranu, dar Palestina prisidės, vieniši nebūsim.
    Dėl kompensacijų žydams iš LR – kažkaip negirdėjau tokių reikalavimų, nebent nekilnojamas turtas – bet čia visai kas kita. Lietuviai atsiima, pravoslavai, – niekas dėl to nepyksta? Nacizmo nesiūlau, nesiūlau ir pamiršti kažką. (Pagaliau aš ne patarėjas su etatu) Buvo Paneriai, buvo ir žydai tardytojai. Skriaudomis gyvas nebūsi.

    • Nemanau kad reikėtų sudarinėti sąjunga su Iranu. Užtektų subtiliai užsiminti apie kuro kasetes su plutoniu :) Izraelis tik žodžiais drąsus – kažkodėl po 1973 m. karo nebeliko jokių prenzijų Egiptui, kai Egiptiečiai atsiėmė Sueco kanalą ir visą Sinajau pusiasalį.
     Net ir be juokų – tarpusavio pagalbos sutartis su Iranu, ypač branduolinių Lietuvai būtų žymiai geresnis saugiklis nuo Rusijos užpuolimo negu koktus nuolaidžiavimas Izraeliui. Gruzija yra geras pavyzdys – Izraelis nutraukė ginklų pardavimus Gruzijai, vos tik Rusija pagrasino arabams parduoti C-300 zenitinių raketų.
     Dėl nekilnojamo turto – ar yra bent viena žydams negrąžinta sinagoga? Kodėl būtent dėl žydų reikėtų priiminėti įstatymų pataisas? Vėlgi, dvokia vienos tautos iškėlimu virš kitų.

     • Rytis

      Tai bala nematė tą Izraelį su Iranu.. Siūlau sudaryti dvi sutartis: vieną su Izraeliu – plutonį keičiam į pabėgusius litvakus, ir antra su Iranu – už tuščias kasetes pasidaliname šventąsias žemes. Prie sutarties – slaptas priedas Nr1 ir Nr2.:)
      O sinagogos – grąžintos, bet kiek suprantu jų konfesijoms priklausė dar daug daug visko. O Brazauskas pažadėjo.. Va – pravoslavai susigrąžino (pvz namai Rotušės aikštėj), o kam? Kad nuomotų, parduotų, bizniuką pasidarytų. Tai gal niekas nieko neiškelia, tiesiog, kaip tai sakoma – rezonansas didesnis..

    • Stačiatikiams pastatą Rotušės aikštėje spėju kad grąžino pagal tuo metu visoms konfesijoms galiojusius Lietuvos Respublikos įstatymus.
     O va žydai reikalauja specialiai dėl priimti papildomą įstatymą – būtent čia gresia vienos tautos iškėlimas virš kitų. Kuo tai baigiasi – parodė nacistinės Vokietijos pavyzdys.

     • Rytis

      Sutinku, kad įstatymą keisti vienos tautybės (gal bendruomenės) labui yra pavojingas reiškinys. Tiesa pasakius – girdėjau, bet pamiršau – reiks pasidomėti (kai bus laiko) kas taisoma ir kodėl JIEMS netinka egzistuojančios taisyklės. Bet lyginti mūsų atvejį su nacistine Vokietija – manau, švelniai tariant, nekorektiška. Ta pati dabartinė Vokietija, – priėmusi specialius įstatymus holokaustui – kodėl ji neskaito iškelianti žydus virš kitų? Vokiečiai „nudegė“, bet jie ir pasimokė. O mums ir neprošal pasimokyt, kol nevėlu..

 • Artūrai, šiuo atveju visiškai teisus Landsbergis – kažkam labai norisi šiuo metu pilti vandenį ant šio nesąmonių malūnėlio ir mes visi jį smagiai sukam. Galvoju, kad dabar tai vyksta ne mūsų naudai..

  • Liutaurai, čia aš pilu – už Latvių gatvės ir visų antisionistų pinigus…

   O jei rimtai, tai nėra čia jokio „šio atvejo“ ir Landsbergis šioje vietoje ne didžiausias autoritetas. Jei jau ant kiekvieno kampo esame drąsūs priminti Rusijai apie Medininkų žudynių dalyvius, tai kodėl turime tylėti, kai žudikai patys neslepia savo nusikaltimų?

   Nors iš tiesų tai net ir atsakymą galiu pasakyti: gėda. Nes patys pasikvietėme Y.Aradą tirti nusikaltimų žmoniškumui…

   P.S. Ir žinai, kas dar keista? Kai rašiau, kad neturime aklai remti M.Saakašvilio ir dažniau pagalvotio apie savo interesus, man daug kas priekaištavo, kad pamirštu vertybes.

   O dabar štai ir Tu sakai, kad reikia galvoti apie naudą…

   • Sutinku, tačiau aš atkreipčiau dėmesį į kitą šio klausimo pusę. Mes de facto gyvename pagal svetimą planą. Ne patys kuriame ir savo gyvenimą tvarkome, bet pritariame/nepritariame kažkieno pasiūlytoms idėjoms, veiksmams, planams ir pan.

    Šiuo konkrečiu atveju aš matyčiau, jog mūsų darbotvarkės pagrindinis klausimas – žydų bendruomenių turto grąžinimo/kompensavimo sutvarkymas. Tada būtų galima imtis nusikaltimų prieš/už žydus. Ir t.t. ir pan.

    Dabartinėje situacijoj mes: a) suveliam klausimus, jų sprendimas tampa sunku; b) prarandam iniciatyvą savo gyvenimo prioritetuose.

 • nerijus

  Kas dėl žydų turto…
  jau tampa įprasta, kad jie net tarpusavyje nesusitaria kas ir kiek priklauso.
  Siūlau, valstybei surengti referendumą, nes tai, mano nuomone, aktyvus klausimas ir jis bus amžinas.

  Klausimas skambėtų taip:

  Ar jūs neprieštarautumėte, jog žydų turtas būtų grąžinamas jiems:

  TAIP- neprieštarauju,
  NE- neprieštarauju;

  Ne mes jį atėmėm, ne mes jį ir turim grąžinti. ENTER.

  • Rytis

   O kaip deklaruotas teisingumas? Taip galima toli nutapnoti..

   • nerijus

    Teisingumą privalo vykdyti tie, kas tą turtą ir nusavino: pirma necistinė vokietija, paskum Tarybų sąjunga…Kaip žinia, nei vienos jų nebėra pasaulio žemėlapiuose, tai net nežinau, kaip ten su tuom teisingumu..?

    • Rytis

     „Tesingumas“ prasidėjo tada, kai prasidėjo liustracija. Gal jos išvis nereikėjo daryti? Kas ten ką ir iš ko atėmė? Visi prarado, bet – ar tie patys „nukentėjusieji“ kažkiek nekalti dėl to, kas įvyko, ko pasėkoje jie prarado savo turtus? Jie nebalsavo? Ar jie gynė Tėvynę? Nors pirštu kas nors.. Na jo, buvo vienas sargybinis, – iššovė į orą – kai sandėlius grobė. Vienas šūvis – vis šis tas.

 • Mėta

  Liūdna tai pripažinti, bet teisinguo klausimas šia tema amžinai liks „vieša paslaptim“, kurios tikrai nepavyks išjudinti iki galo. Visiems aišku, kad „prezidentui su ministru paliepus“ byla nutraukiama, o ir šiedu gal širdy nebūtų taip liepę, bet jiems pagrūmojo svarbūs dėdės iš ES ir JAV, tad teko bylos atsikratyti. Tikrai būtų įdomu išgirsti bent vieną atvejį, kad būtų nuteistas žydų tautybės asmuo, nusikaltęs prieš žmogiškumą. Nebūtinai Lietuvoje. Tokių tikrai buvo, ir ne vienas, kaip kad nusikaltėlių žmogiškumui galima rasti ko gero kiekvienoje tautoje. Bet kad būtų nuteistas… O dar jei jis žmogus prie svarbesniųjų, kaip Aradas…
  Bet ne, jei tik tokia byla pakrypsta pavojinga linkme, galima griebtis amžino ginklo ir apkaltinti nusiteikimu prieš žydų bendruomenę, ko visi labai kratosi ir skuba tada keliaklūpsčiauti. O jei tuo nuoširdžiai pasipiktini, dar žiūrėk, kad negautum straipsnio už nesantaikos kurstymą ir antisemitizmą…