Dar apie „teisingus mokesčius“: kaip blėniai virsta problema

Ne viską ir visada spėju pamatyti.

Štai ir vakar nepamačiau, kaip Seimas po pateikimo pritarė Akcinių bendrovių įstatymo 59 straipsnio pataisai.

Trumpa ta pataisa – tik vienas sakinys, tačiau jis man priminė „teisingus mokesčius“, apie kuriuos čia jau esu rašęs ir kuriuos gynė gerbiama finansų ministrė.

Pasirodo, ne viskas vien blėniai, kaip kad sakė I.Šimonytė. Problema egzistuoja. Nors, tai jau ne naujiena – apie tai taip pat jau rašiau.

Ir 50 Seimo narių, bent jau sprendžiant iš balsavimo Seime, tą problemą taip pat įžvelgia.

Įdomu ir tai, kad prezidentės siūlymo argumentai labai panašūs į tuos, kuriuos dėsčiau rašydamas apie „teisingus mokesčius“. Tai yra, lengvatinis tantjemų apmokestinimas, leidžiantis išvengti dalies mokesčių.

Tiesa, yra ir kitas, nemažiau svarbus argumentas – smulkiųjų akcininkų interesai, kurie taip pat nukenčia, jei mokamos tantjemos, tačiau nemokami dividendai.

Pataisos Seime bus svarstomos lapkričio 8 dieną. Tai reiškia, kad, geriausiu atveju, jos įsigalios nuo kitų metų.

Bet man labai smalsu: ar VMI, kaip žadėjo, įvertino kiekvieną situaciją atskirai ir jei taip, kiek kartų konstatavo, jog būta mokestinės naudos siekimo.

Ir dar labai smalsu: koks šiemet, palyginti su ankstesniais metais, buvo Lietuvos įmonių išmokėtų dividendų ir tantjemų santykis?

VMI tikriausiai žino. I.Šimonytė, neabejoju, taip pat.

Tik kas galėtų pasakyti: dėl atskiros grupelės užsakymo, korupcijos ar tiesiog kvailybės?

(4 balsų, vidurkis: 4,00 iš 5)
Loading...
 • suomis

  Štai, šioje vietoje ir pasireiškia, taip kritikuojamo kubilizmo fenomenas atpažystamas dvejopų standartų taikymu. VISOS pagrindinės, Lietuvos visuomenės, problemos ir yra įtakotos, bendrapiliečių neligybės prieš ĮSTATIMUS.

  • Šiaip, ta, dvigubų standartų, problema vyrauja visoje Europos Sąjungoje, galbūt net visame pasaulyje…

   • Šamanas

    Kubilius yra kaltas dėl viso pasaulio problemų.Čia yra „suomizmo – trakimizmo“ fenomenas.

    • Trakimas

     Visas pasaulis kaltas dėl Kubiliaus problemų-amerikonai-dėl krizės Lietuvoje.Rusai-dėl šilumos kainų Lietuvoje,ES-dėl vertybių krizės Lietuvoje.Tik Kubilius dėl nieko nekaltas,nors užima valstybės vadovo postą:)))

   • Jonas III

    Tačiau Lietuva patenka į pirmaujančių valstybių pagal pajamų nelygybę grupę.

    • Trakimas

     Lietuva patenka į paskutinių valstybių,pagal vidutines pajamas vienam gyventojui,grupę.Atsidūrėme šalia Rumunijos ir Bulgarijos.Štai tokie realūs „kubilizmo“ pasiekimai…:)

     • lv

      Trakimai, o kada buvo kitaip? Kada Lietuva buvo greta Skandinavijos ar ES senbuvių? Ir kur atsidūrė Estija, Latvija, Čekija, Slovakija, Vengrija, Lenkija? Greta Švedijos ir Vokietijos…?
      Linkiu atsidurti, t.y. atsitrenkti į kampą.

 • Gintautas

  Trakimai, ka reiskia „atsidureme“? Iki Kubiliaus tai, matyt, kazkur tarp Liuksemburgo ir Sveicarijos buvome?.. O tada atejo Kubilius ir nugyveno Lietuva?

  • Iki Kubiliaus, AMB ir Co (sosaldermokratų-cancer_watorių tandemo) Lietuva buvo viename lygyje su Estija.
   Niekada neteko matyti Lietuvos ir Estijos makroekonominių rodiklių palyginimo?

 • Darius

  Norėčiau pasidalinti pastebėjimais apie mūsų lietuviškus „teisingus“ mokesčius. Prašom dabartinių efektyvių GPM tarifų suvestinę:
  Darbo Verslo Indiv. Laisv. Tantjemos
  pajamos liud. veikla profes.
  Uždirbant MMA 5% 15% 4% 11% 15%
  Uždirbant 3x DP 12% 3% 4% 11% 15%
  Uždirbant 6x DP 19% 2% 4% 11% 15%
  Uždirbant 10x DP 25% n/a 4% 11% 15%

  MMA – minimali mėnesinė alga 800 Lt
  DP – vidutinės draudžiamosios pajamos 1170 Lt

  Be abejo, turiu pakomentuoti prielaidas, kaip šie efektyvūs tarifai apskaičiuoti. Pirmiausia, apie darbo pajamų apmokestinimą – efektyvų GPM tarifą skaičiuoju nuo sumos su įmonės mokamais Sodros mokesčiais. Sąlyginai nedidelis apmokestinimas prie MMA gaunasi dėl to, kad taikomas pilnas neapmokestinamas minimumas. Viršijant 4 DP sodrai mokamus pensijų, ligos, motinystės „draudimus“ vertinu kaip GPM, nes už šias įmokas nieko atgal nėra gaunama (todėl ir negalim to laikyti draudimo įmokomis). Verslo liudijimų atveju, GPM yra fiksuotas, ir jis skaičiuojamas kaip 15% nuo MMA, todėl ir apmokestinimas gaunasi regresinis. Individualiai veiklai pagal pažymą ir laisvosioms profesijoms taikomi atitinkamai 5% ir 15% tarifai, tačiau tik nuo 70% pajamų, todėl efektyvūs tarifai atitinkamai gaunasi mažesni. Skaičiavimui neįvertinta dar viena neteisybė, kad PSD darbuotojai moka nuo visų pajamų, o „individualistai“ turi tam ribas.

  Tai klausimas, kur bent minimalus teisingumas? Kodėl pvz. „prabangus“ advokatas gali mokėti tik 11% nuo bele kokios sumos, nes jam leidžiama pripažinti 30% sąnaudas be jokių dokumentų. Nesvarbu, ar uždirbi milijoną ar penkis. Bet net ir nuo milijono susidaro apvali „neapmokestinama“ sumelė.

  Ir ar ne laikas įvesti progresinius mokesčius visiems, o ne tik „darbo liaudžiai“. Suprantu, kad reikia skatinti verslą, todėl jiems įvairių nuolaidų tikrai reikia, bet gal būtų galima tą daryti proto ribose. Verslas nesiseka ir uždirbat mažai? Gerai, tuomet mokėkit tuos minimalius 5% nuo savo apmokestinamų pajamų, bet štai viršijot tam tikrą ribą ir įsijungia 15% tarifas. Verslas sekasi ir viršijot 48 x DP per metus ribą? Gerai, nemokėkit Sodrai, kaip ir yra dabar, tačiau GPM tarifas tokiu atveju 25%. Be to, ir sąnaudas jau pagrįskit dokumentais.

  Tai va tiek minčių apie mokesčių „teisingumą“ :)