„Black out“: internautų revoliucija Prancūzijoje arba kai norisi vogti nebaudžiamam

www.laquadrature.net

www.laquadrature.net

…Prancūzija visada garsėjo streikais, protestais ir revoliucijomis…

Šiuo metu ten irgi vyksta savotiška revoliucija – vyksta internautų karas  prieš Nacionalinę Asamblėją, kuri užsimojo prieš patį švenčiausią dalyką – interneto laisvę vogti…

Esmė tokia – šiuo metu Nacionalinėje Asamblėjoje svarstomas įstatymas, kurį priėmus, interneto tinklapiai, neteisėtai naudojantys autorinę medžiagą arba kitaip tariant, pirataujantys, o dar paprasčiau – vagiantys, po trijų įspėjimų metams netektų interentio ryšio.

Kaip pagalvoji apie Lietuvą – būtų žiauru…:)

Bet, atrodo, žiauru ir Parncūzijoje, nes internautai pakilo į kovą.

Prasidėjo „black-out“ revoliucija, kurioje dalyvauja kelios dešimtys tūkstančių Prancūzijos tinklalapių, užtamsinę savo puslapius arba tiesiog įsidėję „revoliucijos“ logotipą ar banerį.

Karas vyksta visais frontais, dalyvauja visi – interneto tinklapiai, blogai, facebook, myspace, twitter vartotojai…

Ginklai paruošti pagal poreikius ir skonį, armija auga ne dienomis, o valandomis…

Ir visiškai neaišku, kuo viskas baigsis – Prancūzijos Senatas didele balsų dauguma įstatymui jau pritarė, o štai Nacionalinis susirinkimas (žemutiniai  rūmai) neskuba…

O aš vis mintimis grįžtu prie Lietuvos ir pagalvoju, kas atsitiktų jei panašus įstatymas būtų priimtas Lietuvoje…

Ir ar kiltų Lietuvoje „black-out“ revoliucija, jei kas nors pradėtų svarstyti panašų įstatymą?

O šiaip tai – prisimenant mano jau aprašytą V.Leedo ir Delfi bylą ir žvelgiant į tai, kas vyksta Prancūzijoje, panašu, jog neramūs laikai laukia interneto platybių…

(5 balsų, vidurkis: 4,00 iš 5)
Loading...
 • austras

  Prancūziškos naujienos smelkiasi pas Artūrą.. Iš kur tokios žinios? :)
  Allons enfants de la Patrie,
  Le jour de gloire est arrivé !
  Contre nous de la tyrannie…
  O man svarbiausia mintis – „grįžtu prie Lietuvos ir pagalvoju, kas atsitiktų jei panašus įstatymas būtų priimtas Lietuvoje… Ir ar kiltų Lietuvoje “black-out” revoliucija, jei kas nors pradėtų svarstyti panašų įstatymą?“
  Kaip sakydavo Patrijonas Prūdas Bugailiškis: „Atsakau – nesulauksit!“
  O kitas klasikas sakydavo: „Mokytis, mokytis ir dar kartą mokytis“. Šįkart iš Prancūzijos..

 • Povilas

  Piratavimas ne tas pats kas vagyste. Nesakau, kad tai geriau ar blogiau. Bet tiesiog reiktu suprast skirtumus, jei jau rasot apie tai.

  • Darius

   Aha, yra der keletas savokų šio reiškinio daugialypumui apibūdinti: „pabėgti nesumokėjus“, „pasiimti kas blogai padėta“, „pasiskolinti ir pamiršti“ ir t.t. Visa tai – toli gražu ne tas pats kas vagystė. Tas pats tik rezultatas:)

   • mdxacuk

    Aš tai pagal savo moralinius principus ir profesinį interesą lyg ir turėčiau būti autorių pusėj. Bet kai pažiūri, kaip Lietuvoj realizuojamos autorių teisės per visokias LATGAAs, tai moralinė tvirtybė sysvyruoja. Aš sutinku mokėti konkrečiam autoriui už jo konkretų produktą. Bet kodėl aš turiu mokėti kažkokiems neapibrėžtiems autoriams, kurių akyse nesu matęs ir kurių produkcija man absoliučiai dzin? O juk būtent taip ir yra, kai perki tuščią CD, kompiuterio HDD, kopijavimo aparatą ir t.t.? Ir kodėl dar pusė to turi atitekti kažkokiai parazitinei struktūrai, kurios viršininkas vartosi kaip inkstas taukuose po autorių teisių priedanga? Ir tegul jie man pagrindžia, kaip jie sugeba teisingai paskirstyti likusią pusę surinktų pinigų viso pasaulio autoriams, kuriuos apvagia piratai su savo CD ir HDD?

    • Darius

     Dėl naujų CD apmokestinimo visiškai sutinku. Be to, jei bus priimta tokia tvarka, lieka neišspręsti svarbūs klausimai. Kaip man CD prikėjui atsiimti sumokėta mokestį, jei laikmeną panaudojau ne piratinei produkcijai įrašyti ir kur gauti atlygį, jei į tą laikmena įrašiau paties sukurtus duomenis, tarkim šio komentaro tekstą?

    • Dalius

     LATGAA vien teismams kiek išleidžiai. Jau trečią kartą prieš Linkomaniją pralaimi. :)

   • Izidorius (Ysidor GB)

    Na rezultatas tikrai ne tas pats.
    Kai tu pavagi is ko nors daikta, tai rezultatas buna, kad tu daikta turi, o tas is ko pavogei, daikto nebeturi. Ku tu ka nors nupiratauji, pasidaro du daiktai, ir jus abu turite po viena daikta. Zinoma tas, is kurio tu kazka nusikopijavai, tuoj paleidzia gerkle, kad jis patyre nuostoliu ir negavo pajamu, taciau esme yra ta, kad jei tu negaletum lengvai nusipiratauti, tai 95% atveju, tu nepirktum visai.
    Todel sulyginti piratavima su vagyste yra tikrai neteisinga.
    P.S. As nelaikau piratavimo nei teigiamu, nei neigiamu reiskiniu.

  • mantas

   o kas yra tai, kai pasiimi preke nuo stalo su nustatyta kaina?

  • Gintaras Slavinskas

   Na ir keistas jūsų požiūris, iš tiesų piratavimas = vagystė. :) Tik tiek kad piratavimo mąstai yra labai dideli ir sunkiai susekami šiandieniniame pasaulyje.

 • Quantum

  Ar tik nebusite išvertę iš prancūzų kalbos neteisingai? Nes visiškai NELOGIŠKA sakyti „interneto tinklapiai … netektų interentio ryšio“. Negalima iš principo iš interneto svetainės „atimti“ interneto ryšio, nes visada galima svetainę perkelti ten, kur ryšys yra :)

  • Auksinis kardas

   nekorektiška sakyti, kad išsiskyręs netenki žmonos – visada gali vesti kitą

  • Arūnas

   Quantum, esate teisus, kadangi pats šią naujieną pirmąkart pamačiau ne p. Račo bloge, tai net žvilgtelėjau dar kartą į užsienio naujienų puslapius. Ir taip, visur rašoma, kad interneto ryšys bus atjungiamas paprastiems vartotojams, o ne interneto svetainėms.

 • D.

  Globalus karas vyksta jau seniai. Ir kovotojų už laisvę internete yra ne tiek jau mažai, vien ko verti The Pirate Bay, besiruošiantys išsipirkt sau nuosavą salą ir pabandysiantys įteisint nepriklausomą valstybę :)

 • o pas mus nieko nebūtų. paburnotų tauta ir susitaikytų.
  ir nurimtų neįžvelgę tarp ginklų kovoje su piratavimu bei vagystėmis, laisvo žodžio antrankius…

 • jurkis

  „…užsimojo prieš patį švenčiausią dalyką – interneto laisvę vogti…“. Vuo, pirmą kartą internete matau įvardinant daiktus savais vardais. O tai visi bubnija apie „tai ne vagystė, buržujai ir tai daug gauna, kainos ne pagal Lietuvos perkamąją galią, piratavimas – tai reklama…“. Ačiū.

 • sh

  ir ka jie tuo pakeis.. gi zmones gali sukurt tu tipo piratiniu tinklapiu kiek nori, ir del i juos nuorodas, o nuoroda tai dar nepiratavimas. Ir kaip rodo patirtis tie kurejai kurie duoda nemokamai naudotis uzdirba nerealius pelnus. Jei as siunciu filma per torentus tai dar nereiskia kad ji pirksiu.. ypac kai kainos tokios.. Pvz.: kodel knyga elektroniniu formatu tiek pat kainuoja kiek paprasta? gi atmetam popieriu,spausdinima, platinima..

 • Lietuvoje elementariai internautai rastų apėjimus. Įkeli savo puslapį į serverį esantį užsienyje, kur viskas legalu ir nėra problemos. Be to, internetinė bendruomenė čia labai išsiskaldžiusi jeigu ji iš viso yra.
  Vis vien, nemačiau dar įstatymo, dėl kurio lietuvis susidurtų su problemomis. Jis visada ras išeitį. Arba aplinkelį…

 • tomas

  siūlau pamąstyti:
  ne veltui XXI amžių pavadino informacijos amžiumi, ne veltui plėtojame informacijos visuomenės sąvoką. dabar informacija turi didelę įtaką mūsų gyvenimui. informacija yra žmonijos progreso statybinė medžiaga. informacijos sklaidos barjerai atsiliepia žmogaus gyvenimui. didžiausias barjeras yra „copyright“. taip yra dėl 2 priežasčių:
  1. finansinė atskirtis. informacijos kūrėjas apriboja prieigą prie jo kūrinio ne moraline prasme, ne tam, kad jo kūrinys nebūtų panaudotas netinkamai, o apriboja prieigą finansine prasme, tam, kad užsidirbtų pinigų. jo siekis išgyventi iš savo kūrybos yra teisingas, tačiau apmokėjimo būdas už jo kūrinį yra netinkamas, nes turint omenyje informacijos svarbą jis užkerta žmonijos tobulėjimą
  2. viešoji gėrybė. autorius, gamindamas savo kūrinį, pasinaudojo aplinkui jį esančia informacija, kuria didele dalimi jis gavo nemokamai iš viešumos. mes dažnai pasidaliname nemokamai savo idėja su kitu žmogumi. ta idėja transformuojasi kito žmogaus prote ir galu gale materializuojasi vienokia ar kitokia forma – straipsnis, knyga, daina, piešinys ar filmas. froidas seniai sakė, kad žmogaus vaizduotė nesukuria nieko naujo, ji tik perkonstruoja esamas idėjas. kitaip sakant vienaip ar kitaip autorius yra skolingas viešumai, žmonijai už savo kūrinius
  pagalvokime, jei kiekvienas turėtume nemokamą prieigą prie visų pasaulio duomenų bazių, kuriose talpinama mokslinė, tiriamoji, mokomoji medžiaga. šių kūrinių autoriams mes sugalvotume kitą apmokėjimo būdą, pavyzdžiui, mokesčių arba reklamos forma
  jei mes imsime viską vertinti per autoriaus turtines teises, galime atsidurti informaciniame vakuume, kuriame nebus viešosios gėrybės, viešojo intereso
  prašome pervesti pinigus į sąskaitą x už tai, kad perskaitėte ;)

  • Tam ir yra sukurta sistema „Open source“. Pavyzdžiui GNU licenzija skirta tik asmeniniam naudojimui. Komerciniam moki pinigus.

  • Sarunas Skyrius

   tomai,

   kieno yra kurinys? kurejo ar visu?

   • tomas

    šarūnai

    pagal mane:
    1 kūrinio autorystė priklauso kūrėjui
    2 teisė naudotis kūriniu priklauso visiems
    3 kūrėjui turi būti atlyginta už jo darbą

    dabar pas mus 3 punktas iškreiptas, ką puikiai paaiškino karvė
    tie patys principai ir muzikoje, ir akademinėje literatūroje, ir kitose srityse

    • Gintaras Slavinskas

     Karvė puikiai išaiškino tuos principus? jos išvedžiojimai nelogiški… pagal juos galima sakyti, jog jei man automobilis nepatinka, tai aš turiu teise jį nusipirkti už savikainą, nes jis esą „prastas“?

     • Karvė

      Gintarai,

      Sunkiai matau alogizmų savo minčių dėstyme, bet už tai matau jūsų:

      Pirkdamas automobilį turi teisę derėtis dėl tau priimtinos kainos. Jei vistik kokybė atitiks kaina, kas nors kitas nupirks. Jei automobilio kokybė vis dėl to neatitiks kainos, gamintojas jo neparduos ir turės arba nuleisti kainą, arba jį patobulinti. Tai paprasta rinkos ekonomikos logika, butent taip idealiu atveju ir turėtų būti.

      Jei visi žmonės mąstytų už ką ir kiek moka, prekės būtų kokybiškesnės ir kainos mažesnės, nes bent jau kapitalizmo atveju paklausa reguliuoja pasiūlą. Deja tai labai nenaudinga produkto gamintojams, todėl jie kaip įmanydmi stengiasi manipuliuoti rinka, t.y. paklausa, kad galėtų daugiau uždirbti ir mažiau dirbti.

      Gal dar kokių tariamų alogizmų matote?

    • Sarunas Skyrius

     del 2 – o kas, jei kurejas mano kitaip, ir kurini kure remdamasis prielaida, kad ir teise naudotis priklauso isskirtinai jam, ir ja suteikti naudotis kitiems pagal licencijos ar kitoki susitarima turi tik jis ir jo paskirti atstovai?

     • tomas

      o jei žmogus turi privatų didelį mišką, kodėl jam draudžiama iškirsti ir išbetonuoti

      privataus ir viešojo intereso konfliktas

 • oneguy
 • kovojama prieš cenzūrą. kodėl interneto išjungimas gali būti atliekamas be teismo? kas tikrins, kad tie nusiskundimai yra teisingi?

  dabar aš tris kartus praneščiau, kad ponas a. račas pavogė šiame straipsnyje paskelbtą paveiksliuką, ir jis sėdėtų be interneto.

  • račas ne pavogė, o įdėjo su aiškia nuoroda.

   • labai slidus reikalas (ne šiuo konkrečiu atveju – jie tik džiaugtųsi už reklamą) naudoti iliustracijas nurodant:
    autorystę (vandens ženklu)
    arba kelią į iliustraciją (foto kaip ir ne pas mane, bet va pas mane irgi matote)
    aršiausi kovotojai prieš vagystes ir piratavimą internete ir čia įžvelgtų vagystes bei autorių teisių pažeidimą.

    • Gintaras Slavinskas

     Sakyčiau atvirkščiai, greičiau piratai ieško tokių priekabių, na šiuo atveju jus dėl paveiksliuko, dėl ko piratavimas negali būti laikomas nusikaltimu. :)

   • dm

    galima suprasti, kad laisvai galiu vogti BNS produkciją, bet reikia tik tiksliai nurodyti nuorodą?

    • Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama – citata:)

     • o tinklaraščiai – tinklalapiai?
      jetus, kas dabar man bus?
      mea culpa, mea culpa…

     • dm

      visi taip rašo :)

   • Karvė

    Artūrai, gali sakyti, kad nepavogei, o įdėjai su nuorodą į autorių, bet tai sakysi teisme tuomet, kai pats paduosi interneto tiekėją dėl neteisėto Interneto atjungimo, nes man pakaks tris kartus pasakyti, kad tas paveikslėlis yra mano ir ten įdėtas be mano leidimo. Joks teismas nesvarstys to, operatorius bus priverstas atjungti. Na žinoma, man reikės pasistengti dėl to įtikinti LATGAA, bet nemanau, kad žmonės pardavę sielą nepadarys vienos kitos paslaugos už vieną kitą litą ;)

    Siūloma taktika yra pirma šaudyti, o paskui kalbinti. Įsivaizduokime visuomenę, kur šita praktika įteisinama ir kitose srityse…

 • Nusiperku cd, aš jį dalinu (share).
  Paimu cd (parsipučiu) iš kito asmens, kuris dalina.
  Nuo kada dalinimasis informacija yra vagystė?
  Neįtikinsite manęs, kad vagystė. Pasirinkimo laisvė.

  • Auksinis kardas

   Gal nuo tada, kada pripažinta intelektinė nuosavybė į sukurtą „informaciją“?

   Dauguma nesame šventi, susipažinimo tikslais tenka pačiupinėti įvairios „informacijos“. Tačiau yra takoskyra muzikos mylėtojų tarpe: vieniems pasitenkinimo viršūnė yra įsigyti patikusio kūrėjo išleistą originalų įrašą, kitiems – nusilupti tokį nemokamai.

   Ar bereikia sakyti, kad žmogaus viduriai gerokai lemia tai, kokio pobūdžio pasitenkinimą jis geba pasiekti, ir kad šis gerokai skiriasi minimais atvejais, nors tai nėra akivaizdu?

 • Turbūt geriausias variantas šioje vietoje būtų naudoti tą pačią sistemą, kuri naudojama literatūroje. Pavartojai citatą – puslapio apačioje arba straipsnio apačioje nuoroda iš kur. Arba tiesiogiai iškart po citatos. Šitai daroma mokomojoje medžiagoje internete. Vienu žodžiu naudoti bibliografines nuorodas ir išnašas.

 • tai pirmiau atjungs, o po to jau turėsi pasiaiškinti – aiški ta nuoroda, ar nelabai.

 • inf

  >>Ir ar kiltų Lietuvoje “black-out” revoliucija

  Be šansų. Absoliuti dauguma lietuvių yra bailiai ir prisitaikėliai.

 • Karvė

  Šiaip siūlau pasidomėti, aktyviau pasigilinti į autorinių teisių ir piratavimo problembą, o ne skelbti savo skubotas ir paviršutiniškas išvadas. Pasaulis nėra toks paprastas, jame nėra taisyklės „gavai nemokamai – tai pavogei“. Nemažai informacijos apie tai yra surinkęs Džiugas nežinau.lt pasiieškokite temos „Užrašai iš skaitmeninio fronto“.

  Esmė ta, kad muzikos rinka pasikeitė, pasikeitė jos metodai, o prodiuseriai keistis nenori, nenori prisitaikyti prie besikeičiančios rinkos. Jie labiau nori rinką sugrąžinti laiku atgal, bet tai yra kova su vėjo malūnais, kuriai jie išleidžia begales savo pinigų ir nuskriaudžia nekaltų žmonių. Jei juos investuotų protingai tikrai galėtų užsidirbti.

  Reikėtų suvokti, už ką monetaristinėje visuomenėje yra mokama – už prekę ar paslaugą, kurios pats nenori ar negali pasidaryti. Kaidaise profesionalią muziką sau leisti galėdavo tik turtingiausi, kurie sugebėdavo išlaikyti orkestrus ar mažesnes muzikantų grupeles. Vėliau atsirado plokštelės, bet gramofonai buvo gana brangus malonumas. Medija pigo ir tobulėjo – vinilas, juostos, kasetės, CD. Muzika tapo prieinama vis platesnei auditorijai, o jos kaina pigo. Bet kaina vis tiek liko, nes kainuoja medija, kainuoja įrašymo ir kopijų darymo bei platinimo procesas. Dabar nukopijuoti dainą užtrunka sekundę, per kuria sunaudojama energijos už dalį cento. Galiu pasidaryti tūkstančius dainų kopijų neprarasdamas jų kokybės ir išleisdamas tik cento dalį už energiją ir tai tos išlaidos yra tik kliento. Kūrėjui papildomos kopijos nieko nebekainuoja, nebekainuoja ir prodiuseriams, bet jie kažkodėl tikisi kainą išlaikyti tokią pat.

  Kaip manote, ar teisinga yra imti pinigus už kažką, kas tau nieko nekainuoja? Taip pradinis įrašas ir kuryba kainuoja, bet turėdami omeny šiuolaikinės rinkos dydi ir minimalius platinimo kaštus, autoriai galėtų sau leisti platinti dainas po kelis centus. Žmonėms tokia kaina taptų pateisinama. Be to nepamirškime koncertų. Kuo labiau paplinta daina, kuo daugiau fanų ji atranda, tuo daugiau žmonių muzikantai surinks į savo koncertus, todėl muzikos kūrimo, įrašymo ir paleidimo į Interneta kaštai gali būti laikoma kaip išlaidos rinkodarai, galimybė pritraukti daugiau žmonių į koncertus. Koncertai yra vienetiniai ir nepakartojami, todėl už juos žmonės ir moka pinigus, nepaisydami net dažnai prastesnio atlikimo.

  Taip pat reikėtų pagalvoti apie muzikos vertę. Dainos yra ne vienodos, ne vienodai žmonės jas vertina, todėl galbūt aš norėčiau mokėti už neatsibostantį Pink Floyd albumą, bet už kelis kartus paklausytą U2 dainą – ne. Aš noriu mokėti už tai, ką gaunu, ir deja su muzika, tik aš pats ir žinau, ką gaunu. Ar patinka ji man, pakelia nuotaika, ar tiesiog šlamštas, kurio daugiau nebeklausysiu. Todėl tik aš ir tegaliu nuspręsti, kiek man daina yra verta – 1-2ct, 1-2lt, 10-20lt, o gal ir viso 100lt. Jei būtų galimybė, taip ir padaryčiau, tačiau atlikėjai ir prodiuseriai tam laiko neturi, jie užsiėmę kovodami prieš savo rinką.

  Mano nuomone, jei ta rinka tokia bloga, tai tegul nutraukia veiklą. Neabejoju atsiras naujų, neprastesnių atlikėjų, kurie supras, kad muzikos/kino rinka pasikeitė, pasikeitė žmonių požiūris ir galimybės, todėl reikia kažko naujo ir modernaus.

  Taigi, mielieji, kaip aš dažnai nutyliu ir nedarau skubotų išvadų apie politiką, nes nemanau, kad mano žinios apie ją yra nepakankamai gilios, taip siūlau kartais susilaikyti nuo skubotų išvadų apie dalykus, apie kuriuos žinote dažniausiai tik iš autorių teisių gynimo organizacijų pareiškimų ir kurios visą autorių teisių problemą mato super paprastai – „nemoki mums kiek norim – esi vagis“.

  • Gintaras Slavinskas

   Kvailoki išvedžiojimai… Tai gal ir į parduotuves nuėję mes galim pasiimti tas prekes, kurių kaina mums atrodo nepriimtina ir perdidelė?

   • Karvė

    Na darykime prielaidą, kad tam tikri akivaizdūs dalykai ne visiems aiškūs…

    Prekė parduotuvėje turi materialų pavidalą, kuris automatiškai liudija apie jos vertę. Materialaus daikto kopijavimas kainuoja, nes kainuoja tiek medžiaga iš kurio jis padarytas, tiek technologija, kuri tam naudojama.

    Kompiuterio byla yra tiek pat materialus dalykas kaip elektra. Bylos kopijos sukūrimas praktiškai neturi kainos (tiksliau turi vienkartinį tam reikalingos techninės (ir galbūt programinės) įrangos įsigijimo mokestį).

    Aš nesakau, kad dainos įrašas nebūdamas materialus neturi vertės, aš tik sakau, kad akivaizdžiai materialių dalykų ekonomikos dėsniai negalioja muzikai ar filmams. Deja to suvokti įrašų kompanijos nenori ir joms tai nenaudinga, nes tai kaip ir reiškia, kad jų reikšmė mažės, kol visai išnyks, nes kiekvienas atlikėjas sumokėjęs studijai už įrašą galės jį platinti praktiškai nemokamai. Priešingai nei dabar, kai turi parduoti sielą ir teises į savo kūrinius už mažą dalį pinigų, kuriuos iš jo talento pasidaro prodiuseriai.

    Žinoma, čia tikriausiai tipiško lietuvio garbės reikalas yra ginti ne kūrėjus, o tuos kurie jais naudodamiesi realiai iš oro gamina pinigus. Juk pinigai iš oro yra lietuviško verslo idealas ir siekiamybė…

    • Gintaras Slavinskas

     Jeigu jūs neįsivaizduojate, kas tai yra programinė įranga, tai gal geriau ir nešnekėkit visiškai apie tai? Jūs bent įsivaizduojant kas yra OS kūrimas? manyčiau, kad ne…

     • Karvė

      Gintarai,

      Mano profesija yra programinės įrangos kūrimas. Mano studijos ir visas gyvenimas su tuo susijęs ir nuo to priklauso. Bet jūs tikriausiai, tai išmanote geriau?

     • Karvė

      Taip pat norėčiau paminėti, kad nepaisant milžiniškų pastangų reikalingų sukurti OS, jau 5 metus naudoju legaliai nemokam1 pilnavertę OS. Gal jūs man norite paaiškinti, kaip tas sudėtingas didelės apimties darbas nemokamai atsiduria mano kompiuteryje su oficialiu jo autorių palaikymu?

     • Gintaras Slavinskas

      Na aš nesiginčiju, kad kaina dažnai būna didesnė nei derėtu, bet vien dėl to vogto nepasidaro legalu… Aš pats darbuojuosi IT srityje, tiesa kol kas internetinių tinklalapių ir aplikacijų, bet galiu patvirtinti, kad ne pinigai svarbiausia, tačiau jei autorius(-ai) už atliktą darbą nori atlygio, tai šį norą privalu gerbti. Taip, geranoriškai dalintis savo kuriamais produktais yra sveikintinas dalykas, bet nepamirškime jog kalbame ne apie kokybės/kainos santykį, o apie patį faktą vagyste. Norėčiau šita beprasmę diskusiją baigti, nes kaip matau jūsų noro piratauti tikrai niekas nesumažins, tiesiog ginsitės įprastais argumentais… kopijuoti nieko nekainuoja… jeigu galiu, tai kodėl neturėčiau… per daug nori už savo darbą… :)

     • Karvė

      Gintarai,

      Piratavimas yra populiaresnis už pirkimą dėl pastarojo nepatogumo. Pvz įsigijau iPhone ir dar nė nekilo mintis piratauti. Įsigyti programą taip paprasta, kaip ją parsisiųsti, todėl mielai susimoku.

      Tai ir yra, mano nuomone, kelias – prieš reikalaujant žmonių susimokėti, reikia sukurti tam palankias sąlygas. Jei parduotuvėje prekes įsigyti galėtumėte tik prieš tai už jas susimokėjęs banke ir atnešęs banko pažymėjimą, nemanai, kad vien dėl nepatogumo žmonės imtų padirbinėti tuos banko pažymėjimus? Aš manau, nes jei mokėjimas pasidaro žymiai sudėtingesnis už nemokėjimą, tai neišvengiama. Tas pavyzdys puikiai galioja ir su DRM, kai nusipirkę legalų muzikos/video kūrinį ar žaidimą, dėl nepatogių užraktų žmonės masiškai siunčiasi piratines kopijas, kurias naudoti žymiai patogiau.

      Aš dar suprasčiau, jei patogesnių būdų atsiskaityti nebūtų, tačiau jie ne tik įmanomi, bet ir egzistuoja pavyzdžiai, todėl kūrėjams siūlau nustoti mokėti autorių teisių gynimo organizacijoms, o tuos pinigus investuoti į savo kūrinių prieinamumo didinimą ir patogių įsigijimo metodų kūrimą.

      Kalbant apie muziką, juk palyginus su resursais skiriamais autorių teisių gynimo organizacijoms, pakaktų skirti 1000 mažiau resursų populiariausių muzikos grotuvų įskiepių (plug-ins) kūrimui. Juk tikrai nesudėtinga padaryti įskiepius, kurie grojant kiekvienai dainai suteiktų galimybę patogiai (PayPal, Visa ir t.t.) „paaukoti“ (donate) pinigų jos autoriui ar atlikėjui. Neabejoju, kad autoriai galėtų siųsti velniop visus prodiuserius ir mėgautis dabar Radiohead sėkmingai naudojamu verslo modeliu. Neabejoju, kad uždirbtų jie tikrai daugiau, o ir kūrybos lygį manau pavyktų pakelti, kai autorius turėtų tiesioginį ryši su savo auditorija.

      Čia kaip ir su visomis problemomis, reikia ne drausti pasekmes, o protingai spręsti priežastis. Taip ir žmonių laisvių neapribosi ir problemą išspręsi…

  • Darius

   Jei manote, kad autorius elgiasi nesažiningai, nepirkite jo kūrinių.

   • Karvė

    Neperku ir niekada nepirksiu.

    • Darius

     Ir ne tik nepirkit, bet ir už dyką neimkit, tegul žino. Ir už elektrą nemokėkit! :)

  • Auksinis kardas

   Pasimečiau: tai kas turi pagaminti prekę ir nustatyti jos kainą?

 • Povilas

  beje, yra netgi europos teismo spendimas, kuris draudzia piratu isplatintas kopijas priskaiciuoti prie autoriaus nuostoliu.

 • J. naivus

  Atsiprašau, ne į temą, bet ne kasdien gi būna:

  Apie valdomą demokratiją: Vienintelė ir Nepakeičiama kandidatė 18

  Autorius: Blogeris Zeppelinus

  2009.03.13 10:19
  http://www.balsas.lt/naujiena/242957/apie-valdoma-demokratija-vienintele-ir-nepakeiciama-kandidate/rubrika:naujienos-lietuva-komentaraiiranalize-lietuva

  • Musė

   Geras straipsnis. Man labiausiai patiko paskutinė pastraipa, kur po P.S. :) Protingas žmogus, iškart apsidraudžia, kad visokios musės jo nesukandžiotų.

   • Valentinas

    Straipsnis geras vien todėl, kad tai padės turėti prezidento rinkimus, o ne Grybauskaitės rinkimus, kaip teisingai pastebi autorius. Tačiau kai nusileidžiama iki niekuo neparemtų spekuliacijų apie seksualinę orientaciją ir turint galvoje kur šis straipsnis yra publikuotas, kyla teisėtas klausimas ar gerbiamas blogeris Zeppelinus nevykdo kitų kandidatų politinio užsakymo diskredituoti rinkimų favoritę? Kas gali paneigti tokią galimybę? :)

    • Musė

     Nežinau, vykdo ar nevykdo Zeppelinus politinius užsakymus, gal tiesiog pasiduoda bendrai atmosferai portale. Bet turint galvoje, kam šis portalas dabar priklauso, nebėra reikalo ten lankytis apskritai.

     • Valentinas

      Tai, kad Zeppelinus kelia klausimą, „kas per velniava, kodėl renkame prezidentą kaip Rusijoje?“ yra visiškai teisingai. Aš irgi norėčiau, kad būtų normali tikra kova. Bet šis straipsnis, kad ir kaip jis nevisai gudriems aiškina, labiau panašus į sudirbinėjimą. „Senmergė“, „buhalterė“ ir pan. Jei leistis į tokį lygį aš galėčiau padaryti tokią analizę apie bet kurį kandidatą tame tarpe ir apie patį Zeppelinus :). Pavyzdžiui Virgis jau yra padaręs tokio lygio analizę apie Račą :)

     • Gintaras Slavinskas

      Tiesa yra kita problemos pusė, kad ir kaip skaudu pripažinti, bet kitų kandidatų, kurie man suteiktų galimybę mane rinktis, nėra. Vienintelis žmogus, kuriuo tikiu yra Grybauskaitė.

      P.S. Prieš puldami aiškinti, jog esu žiniasklaidos auka, prašau pateikti kandidatą, kuris jūsų nuomone yra vertesnis prezidento posto.

     • Valentinas

      Gintarai,
      Zeppelinus teigia, kad Grybauskaitė kažkokių jėgų yra mums pateikta karšta, ant lėkštutės ir suvirškinta, o mes neturime kitos išeities, kaip nuryti. Gal ir taip, bet įrodymų jis pateikti negali išskyrus tai, kad ji dirbo pas Brazauską ir kad dabartiniai „klanai“ ją remia. Kadangi nėra įrodymų tai pridėjo sodrių spekuliacijų apie jos archetipinę reprezentaciją – valdingus polinkius demonstruojanti, pagyvenusi bevaikė senmergė (kodėl ne Žanda Dark?), apie tai, kad homoseksualų aplinkoje ji vertinama labai teigiamai (kaip neprisiminti čia pačio Zeppelinus požiūrį į juos) ir gavosi iš pirmo žvilgsnio kažką sakantis straipsnis, bet realiai Tomkososinis pliurpalas.
      p.s. Jaučiu užsirausiu ant Zeppelinus.

  • Dėkui už gerą žodį, gerb.J.naivus!

   Ir kitiems, smarkiai nepeikiantiems, dėkui.

   Tekstas gimė, kaip susierzintas komentaras į eilinį straipsnį, gan kategoriškai teigiantį, kad „kito pasirinkimo nėra – tik Ji..“. Todėl žodžiai jame gal nėra tokie mandagūs, kokie galėtu būti…

   Nieko prieš D.Grybauskaitę, kaip asmenį, neturiu ir politinių konkurentų užsakymų nevykdau. Jei turėčiau kitą favoritą tarp kandidatų – nesusilaikyčiau, būtinai paminėčiau.

   Nepatiko – ir parašiau. Patiks – irgi parašysiu. Turiu savo LJ blogą ir be tribūnos neliksiu..;)

   Dėl seksualinės orientacijos – nepriekabiauju, tai yra asmeninis kiekvieno reikalas. Tačiau kai kalbame apie kandidatą į šalies Prezidentus, asmeniniai reikalai tampa viešais. Nenorėčiau, kad Prezidentas ar Prezidentė vėliau būtu pakabinta ant šantažo virvutės kokių nors dokumentuotų duomenų turinčių asmenų – geriau išsiaiškinti iki galo dabar.

   Norės tauta balsuot už vienokios ar kitokios mažumos atstovą – tebūnie. Bet apgaudinėt tautos nedera….
   _____________________

   Atsiprašau gerb.Artūro už šiuos off topic’us.

  • Atsiliepdamas į komentatorių abejonęs, kad „Lietuvos politikos padangėje nėra kitų tokių kietų“ pasiūlysių jiems pagalvoti ties tokiu aspektu:

   – viena iš apgaulių, kurių nepastebi didelė visuomenės dalis, yra tame, kad ir pati D.Grybauskaitė nėra kilusi iš „Lietuvos politikos padangės“ – ji yra gryna finansinės biurokratijos atstovė, valiniu AMB sprendimu paversta jo vyriausybės vyr.finansininke (finansų ministrė), o vėliau išsiųsta į labai matomą postą Briuselin.

   Ji niekada neužsiimė jokia politine veikla ir, kiek pamenu, gyvenime nėra laimėjusi jokių rinkimų!

   Tai suvokus, galima suprasti, kad Lietuvoje egzistuoja minimum koks 100 panašaus lygio ir kompetencijos biurokratų – visokių ministerijų sekretorių, departamentų ir įstaigų vadų, iš kurių tam tikrų paskyrimų ir PR kampanijos pagalba nesunkiai per pusmetį kitą galima padaryti naują politikos žvaigždę.

   Ir tai būtu išvaizdūs, vyriškos lyties šeimos galvos – t.y. turintys besąlygišką pranašumą prieš netekėjusią pagyvenusią moterį konservatyvių lietuvių akyse.

   Pvz., kokios problemos finansų genijum pavaizduoti tos pačios ministerijos sekretorių Edmundą Žilevičių? Jūs jį pažįstate? Girdėjote apie jį? Matyt, ne daugiau, nei apie Grybauskaitę iki jai tampant ministre.

   Tačiau naująją „politikos žvaigžde“ buvo paversta būtent D.Grybauskaitė. Ir reikia būti labai naiviam, kad tikėti, jog tauta pati staiga suprato, kokia ji nuostabi ir puiki.

   Dovanokit, bet 95 proc. tautos, kurie dabar ja žavisi, žalio supratimo neturi – kuo ji skiriasi nuo to pačio E.Žilevičiaus. Nes negirdėjo apie pastarąjį. O apie D.Grybauskaitę jau senokai girdi kažką neaiškaus, bet teigiamo.

   Nors pala, patikrinam mano prielaidą – kas iš čionykščių komentatorių, neabejotinai skaičiusių, kaip šauniai pasirodė Briuselyje D.Grybauskaitė, gali be Goooglų įvardinti konkrečiai – ką ji ten tokio šaunaus nuveikė…?

   Na, kas išdrįs..?:)

   • Valentinas

    Gerbiamas Zeppelinus,
    Klausimus keliate teisingai. Tačiau jūsų argumentacija neįtikinanti.
    1. Dėl pasažų apie senmerges ir homoseksualus jums turėtų būti gėda.
    2. Tai, kad Grybauskaitė nebuvo politikė, dar nereiškia, kad ji negali būti tokia, jei tauta ja pasitikės.
    3. Tai, kad Lietuvoje yra dar keli šimtai panašios kompetencijos biurokratų dar nereiškia, kad Grybauskaitė nėra tinkama kandidatė.
    4. Tai, kad Grybauskaitė turi didelius reitingus, dar nereiškia, kad jie buvo sukurti dirbtinai.
    5. Tai, kad iš Eugenijaus Žilevičiaus be problemų galima sukurti finansinį genijų dar nereiškia, kad tai buvo sąmoningai padaryta su Grybauskaite.
    6. Tai, kad šiuose rinkimuose nėra iš ko rinktis dar nereiškia, kad tokia situacija buvo sukurta dirbtinai siekiant prastumti Grybauskaitę.
    7. Tai, kad Grybauskaitė yra finansinės biurokratijos atstovė dar nereiškia, kad ji negali būti geniali šalies vadovė.

    Apskritai, siūlau arba pateikti įrodymus, kad Grybauskaitė yra kažkieno projektas arba analizuoti bei kritikuoti ką ji sako ir ką daro dabar, po to kai paskelbė savo apsisprendimą. Aš taip pat tikiuosi, kad jai užteks proto dalyvauti viešuosiuose debatuose, kur žmonės galės pirmą kartą patys įvertinti kokias ji turi pažiūras ir kokią mato šalies viziją.

    • Matote, gerb.Valentinai, nieko ypač nuostabaus tame, kad mano argumentacija pasirodė Jums ne perdėm įtikinanti, nėra.

     Jūs jos ir nematėte, nes balsas.lt patalpintas viso labo išplėstas vieno teiginio komentaras, o ne kokia nors politologinė analizė su mokslinio tyrimo išvadomis.

     Aš viso labo pasidalinau su visuomene savo abejonėmis, susidariusiomis iš tam tikrų įvykių eigos stebėsenos.

     Neperšu jų, kaip galutinės ir neginčyjamos tiesos. Bet iš nesutinkančių tikiuosi išgirsti kontrtezių pagrindimus.

     Ar aš tai matau? Kol kas, deja, ne.

     Ar pamatysiu? Neprarandu vilties.

     Jūsų pastabas Nr.1, 2, 3 ir 7 – priimu be diskusijų.

     O štai teiginiai Nr. 4, 5 ir 6 man atrodo labai abejotini. Su malonumu pamatyčiau jų pagrindimą iš Tamstos pusės.

     Bet, bijau, kad A.Račo blogas nėra tinkama vieta plėtoti mūsų off topines diskusijas.

     Gal aš tą tekstą ir į savo LJ įdėsiu, galėsite užsukti.

     • mes čia svarstome reikia ar nereikia mus vieną po kito ant rėjos kabinti, o jie dėl damos nesutaria.
      eikit mažu į lj ir ten padiskutuokit.
      jei liksiu nepakabintas ant rėjos – prisijungsiu. bent jau paskaityti.

     • Marius

      Gerb. Zeppelinus, faktas vienas, kad kitais metais į tolerantiškiausio žmogaus titulą pretenduot negalėsite :) Kad Lietuvoje neatsiranda „Tikro vyro“, čia jau manau Grybauskatė nekalta, čia jau mūsų vyrų problema… Rašliava daugiau emocinė, negalima teigti, kad senmegė ar buhalteris negali būti prezidentu. Turim Loreta Graužinienę ir ištekėjusi moteriška, ir buhalteris ir „stiliovnai“ su Juozuko kostiumeliu apsirėdžiusią ir dar netgi buvo rikta į parlamentą (šiuo atveu net žemės ūkio ekonomikos profesorė pagal cv duomenis nusileidžia), bet tauta nei vieno, nei kitos nemato kaip prezidentės. Ir manau, kad užtenka būti pastatytam į ministro postą ar išsiųstam į Briuselį, kad taptum prezidentu… O džiugina mane labiausiai tai, kad mūsų tauta nebijo rinkti prezidentu Moters, dar be to, kaip sakot „senmergės“ o gal net mažumos atstovės, kažkaip neįtikėtina, bet džiugu…
      Aš save laikau paranojiku, irgi pagalvoju, kad Grybauskaitė gali būti projektas, bet su šia Jūsų rašliava nesutinku, nieko konkretaus, tik emocijos, netgi kvepia užgauliojimais, ko iš Jūsų nesitikėjau…

    • Valentinas

     Gerbiamas Zeppelinus,
     Ar nemanote, kad teiginiams 4.5.6. turėtų galioti nekaltumo prezumpcija, tol kol neįrodyta priešingai? Visai sutinku, kad jūs teisus, kad Grybauskaitė gali būti projektas. Bet reikia įrodymų. Šiame etape aš linkęs manyti, kad jos populiarumas susijęs su jos kritiška pozicija Kirkilo atžvilgiu ir keletu reportažų iš Briuselio per žiniasklaidą. tai sakau todėl, kad mums būdinga ieškoti bet kokių savo vertingumo požymių užsienyje. Pvz. koks nors režisierius buvo pagirtas kokiame užsienio laikraštyje, mes iš karto puolame jį perspaudinti ir garbinti. Kol kas galvoju, kad tas pats atsitiko su G. nes jos šlovinimas prasidėjo gerokai anksčiau nei prasidėjo kalbos apie jos galimą prezidentystę.
     Atsiprašau, kad nepriėjau iki jūsų blogo, bet penktadienio vakaras, padirbėjome šiandien šauniai, saulė šviečia, pavasariu kvepia, skubu mėgautis gyvenimu ir jums linkiu to paties. :)

 • regvita

  žinau,kad kalbu ne iš esmės,bet man trūksta fredžio.

 • sh

  Gerb Gintaras Slavinskas o pas jus visos programos jusu pc legalios arba nemokamos?

  Ir isvis, netgi patys kurejai pripazysta kad is 1000 kopiju parsisiustu realiai nuperkama viena. O dabar jie taip draudzia kad as net draugui negaliu parodyt – nukopijuot filmo.. arba kaip jums jeigu pasikeiciu motinine plokste turiu ir windosus pirkti naujus,bent seniau taip buvo..
  O is tiesu yra super duper daug gero ir nemokamo turinio kuri as galeciau ziureti ar naudotis iki gyvenimo galo net ir uzdraudus ta tipo vogima..

  • Gintaras Slavinskas

   Taip šiuo metu pas mane PC visos programos yra legalios. Žinoma, nemeluoju ir pripažįstu, jog anksčiau pas mane pc buvo daug nelegalios programinės įrangos ir tuom nesididžiuoju. Galbūt per menkas supratimas buvo apie piratavimą, galbūt per mažai valios turėjau nesisiųsti to, kas yra lengvai prieinama. Dauguma žmonių nesupranta arba nenori suprasti, kad tas pats muzikos kūrinys, programinė įranga yra tas pats kaip ir mūsų kasdieninė duona.

   P.S. Visai kitas dalykas yra kaina, bet tu visada turi puikių nemokamų alternatyvų.

   • Sveikinu pasukus doros keliu! Bet apie alternatyvas taip drąsiai neakyčiau. Pavyzdžiui: Windows OS, alternatyva jai tai Linux ir kitos atvirojo kodo OS, vieną iš jų ir instaliuojate savo kompiuteryje, kitaip tariant renkatės nemokėti, renkatės alternatyvą. Bet realiai, Jūsų darbovietėje naudojami Windows, daugelį metų tobulinote įgudžius dirbdami Windows skirtomis programomis (jei dar mokykloje teko mokytis informatikos, tai žinote, jog net ten niekas nemoko dirbti nemokamomis programomis), jei tenka bendradarbiauti su viešosiomis institucijomis, tai pastarosios taip pat naudoja Windows. Taigi, adaptaciniu laikotarpiu Jūs tampate tarsi izoliuoti. Išeitų, kad vistiek sumokate, tik ne pinigine išraiška, o tuo, ką prarandate naudodami atvirojo kodo OS.
    Gerb. Gintarai, tai kur čia alternatyva?

 • radiohead

  Palaikau Tomo komentara. Protingi kurejai, autoriai jau ir taip supranta, kad informacijos amziuje tokiais represiniais budais kaulyti pinigus yra bergzdzias ir pati kureja zeminantis uzsiemimas. Paziurim i Radiohead, kurie savo paskutini albuma paleido internete „uz kiek kas pirks“ – gali uz nuli, gali uz simta ar uz tukstanti litu. As nupirkau uz 35 Lt:) „Akvariumo“ puslapius paziurekit – siuskites kiek norit ir kaip norit, kad tik jums geriau butu.

  Is principo, jeigu sitas vien tik kapitalo didinimo tikslais sukurtas „autoriu teisiu“ principas butu egzistaves senoveje, mes dabar neturetumem nei liaudies dainu, nei pasaku – pagal ta principa, pasaka negali buti liaudies, turi buti konkretaus kurejo. Taip ir isivaizduoju koki 17 amziaus Zecpospolitos valstieti, beisvaikanti kita valstieti su spragilu per razienas, uz tai, kad tas neteisetai isgirdo jo pasaka ir nesusimokejo. Zmones tais laikais ir be to turejo ka veikt, skirtingai nuo kai kuriu siandienos atstovu.

  • Darius

   Radiohead,

   Kokį produktą/paslaugą gaminat/parduodat. Norėčiau užsukti paiimti kilograma kitą „už kiek aš pirksiu“, gal net 35 Lt sumokėsiu.

  • Valentinas

   Radiohead,
   Aš norėčiau iš jūsų nusipirkti tą albumą už 1 Lt. :)

  • Gintaras Slavinskas

   Žiūriu dauguma žmonių net nesupranta, kam skirta autorių teisių apsauga…

   • nius… © laikus internete keičia Creative Commons
    irgi autorinės teisės. tik autoriai mielaširdingi – imk ir naudokis, jei manai, jog tau pravers. tik verslo už tai nedaryk. o jei darai – pinigais pasidalink.
    gali būti, kad kada nors © TM ir t.t. išnyks kaip dinozaurai… su visomis autorių teisėmis
    bet gali būti, kad taip nebus

    tik nereikia visų bandyti ant rėjos kabinti. nėra tokio burlaivio, kurio rėjos tiek piratų atlaikytų :)

   • Karvė

    Gintarai, visada gali paaiškinti, jei manai, kad nesupranta…

    • Gintaras Slavinskas

     O jūs bent suprantat, kad tiek materialiam daiktui, tiek ir nematerialiam daiktui sukurti reikalingi resursai? Taip tai ne anglis, nafta ar smėlis, o žmonių proto ir laiko resursai….

     • Karvė

      Žinau, nes asmeniškai kuriu programinę įranga, tai mano duona. Taip pat žinau, kad ne dėl pinigai yra toli gražu ne pagrindinis motyvas gabiam specialistui. Taip, jie svarbūs, kad galėtum išgyventi, bet praranda prasmę, kai pagrindiniai instinktai patenkinti…

 • Vida

  Vai vai… Ar ne tarybiniai (sovietiniai) laikai grįžta? Grobstyti ir vogti – skirtingi dalykai. Piratauti ir vogti – irgi? Ir kažkam čia dar kilo mintis, kad kūrėjui jo kūryba nieko nekainuoja. Kaip bobutei iš gūdaus kaimo. Tik dažai ir drobė. Na, dar rėmas. O jau ką ten nutepliojo, tai nieko neverta. Taigi ir prie staklių stovinčio darbas nieko nekainuoja. Staklės darbdavio, už žaliavas, elektrą bei patalpas irgi jis moka. Tai kam darbininkui alga? O pagal tokią logiką gyvenant, tai automobilio vagystė tik tada, jei durelių spyna išlaužta. O jeigu pamiršai užrakinti, tai čia nieko tokio: kas nori, tas ir ima.

 • A.G.

  Klausimas į klausimą.
  Okas Lietuvoje nutiktų, jei atsikeli – ir demokratija: nėra laivės žmonėms nebaudžiamai vogti, plėšti, žudyti, meluoti, spjaudyti Šventą Žemę, šiūkšlinti, chuliganavoti keliuose ir t.t. ir pan. … juk Lietuva neturi nei vieno vienintelio demokrato, kuris pasisakytų už demokratiją.
  Visur tas pats, tik pajudintum vagį, plėšiką ir t.t. ir pan. – visa Lietuva sušoktų vargšelio ginti.
  O ką čia piratai, narkomanai ar dar baisesni dvasios ubagai…

 • AudriusX

  Daug metų žmonija progresavo dėl to, kad galėjai imti kito žmogaus idėją, ją patobulinti, tada kitas galėjo ją patobulinti ir t.t. Tačiau atėjo pinigų amžius ir tie, kurie jų ir taip uždirbo daug, užsimanė dar daugiau – vienur atsirado „Mickey Mouse“ įstatymas, kitur agatos reikala mažų „zabegalkių“ mokėti už įjungtą radiją. Eltonui džonui ar maikrosoftui vis mažai, vis negana: dar litas iš vieno, litas iš kito. Iš esmės šitos nesąmonės yra didelių korporacijų, muzikos leidyklų, kino studijų primetinėjamos žaidimo taisyklės, panašiai, kaip JAV GMO kompanijos su ES aiškinosi, kad negalima žymėti maisto su GMO, nes tai būtų tas pats, kaip etiketėje nupiešti kaukolę su kaulais. Viskas tam, kad priversti tūlą Joną iš Jonavos dar 20 Lt iš savo atlyginimo atidėti ne vaiko mokslams ar 10 kg lietuviškų obuolių, bet nupirkti 4 kg GMO apelsinų ar sumokėti 1/20 įnašo už programą kompiuteriui.

  • Dalius

   Microsoft nekovoja rimtai su piratavimu ir nesunku atspėti kodėl – jiems geriau pas vartotoją piratiniai windows’ai nei linux’as.

 • Simas

  Kai Lietuvoje atsiras tokiu parduotuviu (ne internetiniu), kai atejes gali viska rasti ko tik sirdis uzsigeidzia (nauja, ivairiu stiliu muzika ivariuose formatuose (CD, LP, DVD, BD ir panasiai), kai tuose paciuose formatuose galesi nusipirkti ivairiausius filmus su kokybiskais lietuviskais vertimais, tai tuomet ir nepiratauciau. Deja, tenka naujoves siustis is ebay (Lietuva net mobilieji telefonai pasiekia tik tuomet, kai kitose salyse jau pradeda senti…) , per torrent sistemas ir panasiai. Kol gyvenau Svedijoje (apie 5 metus), tai tokio poreikio nebuvo, nes ten prienama viskas. Tiesa be lietuvisku vertimu, bet man tai ne beda – kalbu ir suprantu ne tik lietuviskai bei rusiskai, bet ir angliskai, svediskai (sia kalba sunkiau, bet uztenka kad minimaliai suprasciau ir susiskalbeciau) :) O realiai, tai yra paprastas budas isspresti ta problema. Problema yra paciame internete ir informacijoje, kurios neimanoma uzrakinti taip, kad niekas neatrakintu… Del to, manau, tiesiog reikia ivesti kazkoki mokesti butent internetui (kaip daroma apmokestinant kavines, klubus ir panasiai). Ir viskas. Interneto tiekejai moketu tuos pinigus konkreciai organizacijai, kuri skirstytu tuos pinigus visiems kurejams ir panasiai… Tuomet nuo interneto vartotojo ir atsoktu visi, o kurejai del savo pinigu galetu kovoti su tais, kurie juos surenka (kaip jie bus padalinti, tai man nusisvilpt…). Argi tai ne sprendimas?

 • Marius

  Padariau klaidą komentare: … Ir manau, kad NEužtenka būti pastatytam į ministro postą ar išsiųstam…

 • Benedikta Vaivadaitė

  Ar pamenate nors vieną įstatymą, susijusį su teisių suvaržymu, kurį Prancūzijoje būtų pavykę priimti ramiai? :)

 • Adas

  Simas teisingai parašė, aš galiu pakartoti – kaip man Lietuvoj įsigyti legaliai tokį filmą, kokius aš žiūriu, jei jie net mūsų kino teatrų nepasiekia?
  O apie „Akvariumą“ tiesa buvo parašyta – pats BG sakė, kad įrašų kompanijos jį apgaudinėja, jsi gyvena tik iš koncertų, tad savo albumus leidžia platint laisvai.

  • Gintaras Slavinskas

   Tai jei jau nepasiekia Lietuvos kino teatrų, tai jūs turite pilną teisę vogti? :)

 • Adas

  O ką man belieka daryt? Žmogaus gyvenimas trapus, galiu ir nesulaukt. Štai, dabar ant Fasbinderio pasinešiau – vokiškai nesuprantu, lietuviškai nėra, teko parsitempt visą filmografiją rusiškai. :(

  • Darius

   Adai,

   Štai Jums nuoroda: http://www.fassbinderfoundation.de/node.php/en/dvds
   Dabar jau nebereikės vogti.:)

   • Simas

    Sutinku, kad neturime teises vogti. Bet tuomet man bus apribota teise kazkam duoti ta dvd paziureti, nes as jau busiu nusikaltelis…. Velgi, isiskaitykite i mano komentara, nes as neteisinu vagysciu, o paaiskinu, kad piratavimas yra tiesiogiai susijes su interneto pletra. Nebutu torrent sistemu (jos gali egzistuoti, jei bus apmokestinti visi iki vieno ISP) ir pornografijos, tai interneto mes net nezinotumeme… Kad kazka turetumem, kazka reikia aukoti… Be to, kam man moketi uz kazkoki dvd diska, kurio man ir nereikia??? Man reikia tik filmo… A? Nesusimastai?

 • Žiemys

  Kaip galima vadinti failų dalinimasi vagyste, jeigu autorius nieko nepraranda, o kartu niekas kitas ir neuzdirba?

 • Valentinas

  Nepaliauju stebėtis vagies logika: rinka pasikeitė, prdiuseriai to nesupranta, todėl aš turiu teisę gauti nemokamai. O muzikantai ir taip gerai gyvena, todėl tegul savo pinigus susirenka koncertuose. Aišku būtų gerai, kad ir koncertai būtų nemokami arba galėčiau susimokėti priklausomai nuo to ar kokybiškas buvo ar ne koncertas. Už u2 vieną kainą, už pinkfloyd kitą kainą. Abiem atvejais mokėsiu tiek kiek noriu, kiek galvoju muzikantas nusipelnė. O, kad jis nori daugiau tai eina jis nafik, nes muzikos mokėsi iš natų, kurios yra viešasis gėris ir jis už tai, kad kažkas kažkada sugalvojo natas nėra sumokėjęs, todėl tegul dabar groja man už dyką. O prodiuseriai ir leidėjai apskritai yra prakeikti kapitalistai darantys pinigus iš oro. Nes nukopijuoti bylą praktiškai niekko nekainuoja, tai už ką jie ima pinigus?
  Komunistuojančių tinginių idealas – pačiam nieko nekurti, o viską gauti už dyką.

  • Dalius

   Kas yra vagystė? Čia jau kažkas minėjo, kad žala nėra patiriama – autorius nepatiria žalos dėl parsisiųsto kūrinio, o aš negaunu naudos, nes jo nenaudoju komerciniams tikslams. Kur čia vagystės požymiai, jei nėra žalos ir nėra naudos?

   Taip pat autoriai patys pažeidinėja įstatymus. Tikrai žinau, kad ES teisėje įtvirtinta nuostata, kad 1 kopiją nusipirkto turinio gali pasidaryti, dėl susidėvėjimo kriterijaus, o tu pabandyk pasidaryti kokio filmo ar žaidimo kopiją? Tai praktiškai neįmanoma, jei nemoki „nulaužti“ tų visų apsaugų, tad kas ką apvagia?

   • Gintaras Slavinskas

    Tu nepatiri naudos? arba klausais mėgstama muzika, žiūri įdomu filmą, naudojiesi programine įranga ir tai vadinama kaip? Ne naudos gavimu? koks tikslas išvis kities žmonėms kažką kurti, jei neva tu nepatiri naudos, tačiau siuntiesi?

    • Dalius

     Aš kai šneku apie naudą tai turiu omenyje $, o ne moralinį pasitenkinimą ir ech.

     • Gintaras Slavinskas

      Tai tu klubuose, kino teatruose ir panašiose vietose nesilankai? :) ar ten tu patiri ir $ nauda? :)

   • Simas

    Nauda patiria ne pats muzikos naudotojas, o interneto paslaugos tiekejas… Niekas nesisiustu filmu, muzikos ir kitktko, tai mazai kas naudotusi internetu…

  • Darius

   Ir prie viso to ką taip teisingai pastebėjot, Valentinai, lieka neatsakytas vienas klausimas, o autoriaus kas nors (turiu mintyje solidarius, viskuo besidalijančius ir kainas pasirenkančius „nevagis“) paklausė. Nori jis, kad Jie nemokamai jo kūryba mėgautusi ar nenori. O gal jo kūrybinė koncepcija – uždirbti milijoną? Toks socialinis performansas. Ir nemokėdami jam pinigų, mes netenkame galimybės patirti visą šio kūrinio grožį.
   Va blogo savininkas, būdamas agentūros direktoriumi aiškiai parašė be raštiško sutikimo – Ne!

   Tiesa, dar vienas konkretus klausimas į temą. Jeigu savo tinklapyje rašau, tarkim: „Girdėjot, vakar Blogų Naujienų Sandėlys pranešė, kad Nušalintasis prezidentas – visai neblogas žmogus ar panašiai“ (Naujiena hipotetinė;)), ar turiu prieš tai kreiptis į Agentūrą leidimo?
   Čia daug žmonių „iš žiniasklaidos, gal galėtumėte apšviesti? Rimtai.

 • J. naivus

  Prometėjas iš dievų pavogė (sic!) ugnį ir perdavė ją mirtingiesiems.

  • Darius

   Kas be ko, vagystėje yra ir romantinis aspektas.

 • Vilius

  Economists Say Copyright and Patent Laws Are Killing Innovation; Hurting Economy

  Straipsniukas čia: http://www.newswise.com/p/articles/view/549822/

  • Sarunas Skyrius

   du ekonomistai? is tukstanciu? cia visas argumentas?

   • Dalius

    Apie Enšteino releatyvumo teoriją kai tik ją paskelbė tuometu irgi taip pačiai šnekėjo. Esą jos niekas nesupranta tik pats Enšteinas. Kadangi dabar sėdime ekonominėje krizėje, tai reiškia, kad tie 1000 ekonomistų klydo.

 • Sarunas Skyrius

  tomai:

  –„o jei žmogus turi privatų didelį mišką, kodėl jam draudžiama iškirsti ir išbetonuoti

  privataus ir viešojo intereso konfliktas“

  Eeee… nesu tikras ar draudziama, bet jei taip, tai draudziama turbut todel, kad toks istatymas :)

  Bet jei rimtai tai yra esminiu skirtumu tarp kureju teisiu ir tavo pavyzdzio. Pagal tavo logika, jei kurejas sukure kazka, jam istatymu turi buti draudziama tai sunaikinti.

  • Karvė

   O taip, kūrėjas turi teisę į savo kūrybą, tol, kol ji yra jo rankose (galvoje). Tol jis ją gali nužudyti ir daryti, ką tik nori. Kai jis ją paleidžia į viešumą, kūrinys tampa viešu fenomenu, prie jo populiarumo prisideda individualūs žmonių potyriai susiję su kūriniu, todėl kūrinys pereina į visuomenės rankas. Autorius gali pasakyti, kad jis nenorėjo to kūrinio, bet tas kūrinys jau yra, jis turi žmonių sukurtą pridėtinę moralinę vertę ir autorius jos jokiais būdais neatims…

   Lygiai kaip ir pvz elektronikos įrenginys. Jis priklauso kūrėjui, kol jis jį parduoda. Kai aš jį nusiperku galiu daryti su juo ką tik noriu, galiu tokį patį sukurti ir parduoti draugui, tai bus mano reikalas, aš sumokėjau už kiekvieną jame esantį atomą ir slypinčią informaciją.

   Čia tiesą sakant atsiskleidžia didelis kapitalizmo alogizmas. Pagal idėją rinka ir konkurencija turi reguliuoti kokybę ir kainą. Tai yra geras ir naudingas visuomenei tikslas. Tačiau mes turime patentus ir autorines teises, kurios suteikia monopolijas, logiškai prieštaraujančias kapitalizmui, ir leidžia atsiskleisti visiems neigiamiems su ja susijusiems faktoriams.

   Taigi, kas ieškojote alogizmų alternatyvose – prašom – pats didžiausias blynas jūsų ginamoje sistemoje. Tikriausiai dabar alogizmas jau nebe trūkumas?

 • Adas

  O ką daryt, jei niekas nepardavinėja? Buvo taip: nesulaukęs susiunčiau su P2P programom didesnę dalį lietuviškos filmografijos, prieš keletą dienų „Mano mažytę žmoną“ įdėjau į vieną lietuvišką torrentų puslapį – per tas dienas jį parsisiuntė virš lietuviško kino gerbėjų> :) Gal mane kas apdovanos už lietuviško paveldo išsaugojimą? :)

 • Adas

  Nepasirašė „parsisiuntė virš 900“.

 • Rytis

  Vogti ar ne vogti? Klasikas rašė: „jam gėda buvo vogti, bet jis vistiek vogė“
  Yra dar vienas niuansas. Pvz, firma Adobe bet kuriuo momentu „žino“, kiek jos programų šiuo metu naudojama, kiek iš jų registruotų, „demo“ ir tt. Bet ji neužsiima lobizmu, neieško „nusikaltėlių“, nors tai galėtų labai greitai.. Politika tokia – tegu naudojasi vogtu, bet MANO, ne konkurento. Anksčiau ar vėliau – nupirksi. Pas Microsoftą atvirkščiai – gatavi bet kurį į kalėjimą įkišti, pvz neseniai Rusijoje mokytoją nuteisė, nes kompiuterių klasėje kažkas naudojosi šios firmos nelegalia softo versija. Firma pretenzijų atsisakė, bet teisėsauga vistiek padarė savo..
  Su muzika irgi panašiai – jau prieš porą metų Apple firma buvo paleidusi servisą, kur bet kurį muzikinį kūrinį galėjai nusipirkti už 1$. O paskui ir dar pigiau. Kad tik klausytų.
  Šiaip jau vienas atvažiavęs lektorius tiesiai pasakė – nebijokite kopijuoti, gal padarysite geriau, gal blogiau, – bet vistiek kitaip. Kopijavimas yra kūrybos proceso dalis, o vagystė ir liks konkreti banali vagystė..

 • Kęstutis

  Nesupratau kokia A.Račo pozicija šios revoliucijos atžvilgiu. Lyg ir teigiamai vertinama ši revoliucija? Ar aš ne taip supratau?

  • Gintaras Slavinskas

   Perskaityk dar kartą temos pavadinimą ir gal tada suprasi :)

 • ZPat

  A. Račo pozicija šiuo atžvilgiu yra paimti Prancūzijos atvejį ir visiškai netinkamai projektuoti jį į Lietuvos realybę bei užduoti visiškai bereikalingas diskusijas sukeliantį klausimą „O kas būtų jeigu būtų?“. Lyg Lietuvoje viešoji nuomonė ką nors reikštų. Ypač sugeneruota interneto vartotojų, tarp kurių beveik nėra pensininkų.

 • Rytis

  Prancūzija garsėja savo biurokratizmu. Bet jei mūsų valdininkai eilinį sykį bandys ką nors tokio panaudoti (nukopijuoti) pas mus – bus daug blogiau. Todėl kad nėra pas mus dar pilietinės bendruomenės.

 • Regis

  Ateis laikas ir suprasim (kai kas jau dabar supranta), kad virtuali erdvė nėra kokia išskirtinė, kad joje negaliotų visuomenėje priimti dėsniai ir tvarka. Taip, tai specifinė erdvė, bet jeigu sutariam, kad vagystė yra nusikaltimas tai kas tai bebūtų ar kai vaikas pavagia bandelę parduotuvėje, ar koks dėdė apvagia banką etc. iš principo yra vienas ir tas pats. Skiriasi tik atsakomybė už skirtingo MASTO nusikaltimą. Visai kitas klausimas didelės tarptautinės kompanijos, kurios nuturėdamos realios konkurencijos vykdo savotišką rinkodarą neatsižvelgdamos į elementariausius sąžiningo verslo kriterijus. Pvz. Microsoft. Senai aišku, kad jų produktų kainos neturi jokio ryšio su tiems produktams sukurti sunaudotomis lėšomis. T.y. produkto kaina kelis kartus (jeigu ne daugiau) viršija jo pagaminimo savikaina. Tas žmonės piktina. Pilnai suprantama. Bet tai nereiškia, kad mes turime toleruoti vagystes. Mes turime remti alternatyvius programinės įrangos gamintojus. Nes tik realios konkurencijos skatinimas gali išspręst susidariusias problemas. Čia mano nuomonė. Reikia tik laiko. Supratom, kad vaikų pornografija kur ji bebūtų yra blogai, lygiai taip pat suprasim, kad autorinė medžiaga turi teisę būt saugoma ir apsaugota nuo nelegalaus platinimo. Beje pilnai sutinku, kad ta apsauga atsisuks pirmiausia prieš pačius autorius. Ypatingai kalbant apie muzikos pramonę. Vogti yra negerai. Reziume.

 • ne į temą

  Artūrai, kogero skubėdamas taipini tekstą tiesiai naršyklės (kuri nesugeba patikrinti lietuviškų žodžių) lange ? Klaidos skaitant straipsnį akis bado… Siūlau pasikeisti naršyklę arba nepatingėti pasinaudoti „wordu“ ir patikrinti klaidas prieš išsaugojant… Juk nelygis…

 • Ilythiiri

  Patiko man paskaitineti komentarus, net labiau uzh straipsni (:

  Neturiu „Šauniojo kareivio Šveiko nuotykiai“ po ranka, ir tingiu ja vogti :D, bet pabandysiu kiek prisimenu atgaminti ta epizoda:

  Stovi 2 kareiviai, sargybiniai. Vienas ju vokietis, kitas vengras. Vokietis kazhka pasakoja savo porininkui, tas linguoja galva ir kartoja „ja, ja“. Kai vokietis nutyla, vengras sako „Was?“, ir vokietis vel pradeda pasakoti. Vengras vokishkai mokejo tik tuos 2 zhodzhius …

  Kadangi bus bent vienas, kuris nesupras apie ka ash: manau, tik vienetai ish visu ishminchiu komentatoriu sugeba panaudoti kritinio/analitinio mastymo dovana savo paties/ios argumentams. O like pagal sablona:
  1)nuomone nesutampa su mano
  2)atsakome „gerbiamasis, tavo argumentai niekam tike“ + pakartokime savo argumentus

  Ko pasekoje gaunasi monologu choras …

  Suprantu, kad komentaras prasminio kruvio nenesha, ir tai tik subjektyvi nuomone, nu bet