Dvi naujienos: po vieną ir kartu…

Taip jau kartais būna, kad dvi naujienos, skaitant jas atskirai atrodo visai kitaip nei skaitant jas kartu…

Štai Statistikos departamentas šiandien pranešė, kad Lietuvos eksportas sausio mėnesį, palyginti su 2008 gruodžiu, sumažėjo 9,3 proc., o sausį, palyginti su 2008 sausiu – net 14,6 procento.

Nelabai džiuginanti informacija, tačiau žiūrint vien statistinius duomenis, galima įžvelgti net teigiamų dalykų – importas mažėjo dar sparčiau: atitinkamai 29,4 bei 40,6 proc., o rezultatas – užsienio prekybos deficitas sausį buvo vargani 79 mln. litų. Tikriausiai – mažiausias per kokius pastaruosius 10 ar net daugiau metų. Palyginimui, pernai sausį deficitas buvo 1,77 mlrd., litų o mažiausias jis buvo lapkritį – 965 mln. litų.

Tačiau, kaip jau ir sakiau, tai tik viena naujiena.

Antra –  Amerikos ekonominių tyrimų instituto (AIER) paskelbta  apžvalga.  , kurioje lyginamos Rytų ir Vidurio Europos šalių skolos ir aptariamas jų galimas poveikis.

Vėlgi – Lietuva atrodo ne taip jau blogai: BVP vienam gyventojui didesnis nei Lenkijoje ar Latvijoje, nekalbant jau apie Bulgariją, Rumuniją ar Ukrainą, skolinimosi reitingai bendrame kontekste taip pat ne patys blogiausi.

Tačiau štai skolų finansavimui reikalinga BVP dalis (27,1 proc.) jau kelia nerimą – ji didesnė tik Vengrijoje ir Bulgarijoje. Net  Latvijoje šis rodiklis kiek mažesnis (24,3 proc.), o Lenkijoje jis pavyzdžiui siekia vos 13,2 procento.

AIER taip pat nurodo, kokią BVP dalį sudaro eksportas. Ir čia Lietuvos rodiklis taip pat atrodo visai neblogai – 59 procentai.

Tačiau kartu pažymima, kad daugumos Rytų ir Europos valstybių galimybės finansuoti savo skolas priklauso nuo eksporto.

O dabar grįžkime ten, kur pradėjome, tai yra, Lietuvos eksporto rodiklių šių metų sausio mėnesį…

(3 balsų, vidurkis: 3,00 iš 5)
Loading...