Ar valdžia planuoja vogti mano būsimą pensiją?

Pastaruoju metu vėl daugiau kalbama apie pensijas.

Apie jų didinimą, apie kompensavimą, apie taškus ir virtulias sąskaitas.

Ta proga ir aš pasisakysiu.

Prieš porą dienų gavau pažymą iš „Finastos“ apie mano II pakopos pensijų fondo sąskaitos pokyčius 2010 metais.

Rezultatai tokie: „Sodra“  per praėjusius metus pervedė 3293,74 lito.

Šie pinigai buvo investuoti į „Finastos“ aktyvaus investavimo fondą. Šio fondo vieneto vertės metinis prieaugis buvo +19,93 procento.

Tai lėmė, kad 2010 metų pradžioje mano sąskaitoje buvę 16049,21 lito, 2010 metų gruodžio 31 dieną pavirto į 22741,25 lito. Tai yra, „Finasta“ man per metus uždirbo daugiau nei pervedė „Sodra“ – 3398,3 lito.

Ir tai reiškia, kad, kaip sakoma, jau išėjau į pliusą. Nes nuo pat kaupimo pradžios „Sodra“ iš viso „Finastai pervedė 20575.06 lito, o mano sąskaitoje šiandien jau yra beveik 2200 litų daugiau. 

Uždarbis, žinoma, nėra pats didžiausias, tačiau juk visi žinome, kodėl taip atsitiko. Dėl krizės ir todėl, kad pervedimai į II pakopos privačius pensijų fondus buvo sumažinti nuo 5,5 proc. iki 2 procentų.

Pavertus skaičiais, tai reiškia, kad 2009 ir 2010 metais „Sodra“ į mano sąskaitą privačiame pensijų fonde pervedė du kartus mažiau nei iki tol.

Jei imtume, tarkime praėjusių metų skaičių, tai reikštų, kad dėl krizės ir su ja susijusių sprendimų mano sąskaitos per tuos dvejus metus nepasiekė maždaug 10 000 litų. Pridėkime vien šių metų fondo vieneto vertės augimą ir gausime, kad dėl sprendimo sumažinti į privačius pensijų fondus pervedamos „Sodros“ įmokų daį nuo 5,5 proc. iki 2 proc. aš asmeniškai netekau mažiausiai 12 000 litų būsimos pensijos. Tai yra daugiau nei pusė sumos, kurią iki šiol pervedė „Sodra“.

Taip galiu teigti, nes kai rinkausi, ar susimažinti savo „Sodros“ pensiją ir rizikuoti kaupti dalį pensijos privačiame fonde, man niekas nesakė, kad įmokos į fondą nuo 2009 metų sumažės daugiau ne du kartus.

Ir man štai toks klausimas kyla: jei jau nuo kitų metų sumažintos pensijos bus didinamos, o nuo 2014 galbūt bus kompensuojama ta sumažinta dalis, tai ar tie didinimai ir kompensavimai atsilieps ir man?

Nes jei, kaip kažkada sakė prezidentė, pensija yra nuosavybė, tai kodėl vieniems ją ketinama grąžinti, o apie kitus pamirštama?

Bet net jei pensijos nėra nuosavybė, tačiau nuo kitų metų vis tiek bus didinamos, klausimų vis tiek išliks. Nes jei tai susiję su solidarumu, tai juk negalima vieniems didinti iš kitų atimant. O jei bus didinamos pensijos, bet nedidinamos įmokos, tai reikš, kad pensijos bus didinamos mano būsimos pensijos sąskaita.

Ar tai reikš, kad valdžia mane apgaudinėja ir vagia mano būsimą pensiją? 

Būtų gražu, kad vykstant diskusijoms apie pensijų „grąžinimą“, kas nors į šį klausimą atsakytų.

(8 balsų, vidurkis: 4,00 iš 5)
Loading...