Ar Lietuva per maža kovoti prieš „Gazprom“?

… Šiandien jau 7.30 val komentavau ketvirtadienio A.Sekmoko pareiškimą dėl „Lietuvos dujų„, prieš porą minučių vėl apie tai kalbėjau.

Ir abu kartus, be kitų, išgirdau ir klausimą, ar Lietuva ne per maža kovoti prieš „Gazprom“ 

Todėl labai trumpai pasisakysiu ir čia.

Mano nuomone A.Sekmoko (ir tikiausiai reikia sakyti visos Vyriausybės ) veiksmai yra gerai apgalvoti ir puikiai suplanuoti.

Taktika ir laikas pasirinkti puikiai. Šildymo sezonas jau beveik baigiasi, pusę metų galima pakovoti nebijant opozicijos riksmų dėl skriaudžiamų vargšų gyventojų, jei „Gazprom“ sugalvotų imtis tiesioginio šantažo ir didinti kainas.

Man net šiek tiek primena A.Sekmoko tvarkymąsi su „NDX Energija“ dėl „Leo LT“. Taip pat siūlomos derybos, taip pat teismas ir –  susitarimas. Aš sakyčiau, daug naudingesnis Lietuvos valstybei nei „NDX Energijai“.  Ir net Europos Komisija buvo įtraukta.

Dabar gi viskas labai panašu, bet yra ir skirtumų: teismas ne Lietuvoje, o Stokholme, derybos – ne Maskvoje ar Vilniuje.

Tikslas labai aiškus – paversti Lietuvos derybas su „Lietuvos dujomis“ Europos Sąjungomis derybomis su „Gazprom“. Arba bent jau to siekti.

Neseniai vykęs V.Putino susitikimas su J.M.Barroso lyg ir liudija, kad tas siekis nėra nerealus. Ir V.Putinas aiškiai buvo truputį nustebęs, kad įvykiai pakrypo tokia linkme.

Problema, žinoma, neišsispręs per porą mėnesių, bet kryptis pasirinkta gera. Ir už tai A.Sekmoką ir visą Vyriausybę reikėtų tik pagirti. Vargu, ar iki tol kas nors ką nors panašaus buvo sugalvojęs.

Lenkiu galvą ir ploju katučių.

O grįžtant prie to klausimo, ar Lietuva ne per maža, tai atsakymas labai paprastas: svarbu ne dydis. Svarbu, ar supranti savo interesus, ar turi viziją kaip siekti jų įgyvendinimo, ir ar pakanka smegenų ir stuburo bandyti tą viziją įgyvendinti.

Aš sakyčiau, kad kalbant apie santykius su „Gazprom“, Lietuva, kaip valstybė šiandien tą viziją turi. Priešingai nei A.Brazausko laikais. Šiandien ta vizija ilgalaikė ir man ji – visai neslėpsiu – patinka. Priešingai nei kokiam A.Butkevičiui  ar B.Vėsaitei, kurie, panašu, yra nepajėgūs suprasti, kas vyksta ir kalba kaip „Gazprom“ advokatai, taip kenkdami Lietuvos interesams. 

 Šiame kontekste labai keistas yra ir A.Kubiliaus elgesys, kai jis vardan jau seniai politiškai mirusio (bent jau laikinai)D.Kreivio išsaugojimo nusprendė rizikuoti visa Vyriausybe.

Kartu rizikuodamas, kad A.Sekmoko  plano, kaip sutramdyti „Gazprom“ gali nebūti kam įgyvendinti.

Suprasčiaui tik tuo atveju, jei D.Kreiviui yra pavesta vykdyti dar svarbesnį planą, apie kurį niekas nežino.

(6 balsų, vidurkis: 4,50 iš 5)
Loading...
 • sigitas

  dar stipresnė paspirtis derybose su Gazpromu , žinoma, būtų savas ( ar su Latvija)suskystintų dujų terminalas, kuris , mano sopratimu nejuda iš vietos. O gaila. Vakar per vieną TV girdėjau, kad Vokiečiai kaip tik ir paspaudė rusus tais terminalais. Na ir , žinoma, kiekiais, nepalyginamais su LT

 • suomis

  Taip tai taip, bet persvara rusų pusėje. Nenustebčiau, jei ir dujotekis užlūžtų ar įvyktų koks nors teroro aktas ir jam prireiktų ilgalaikio remonto. Čia juk svarbiausi, ne ekonominiai interesai.

  • BG

   O Kaliningradas dujas iš kur gautų? „Gazprom“ neturi jokių galimybių nutraukti dujų tiekimą Lietuvai, nenutraukdama Kaliningradui.

 • leokadija

  ir as gerbiu Sekmoko sumanyma. Trys banginiai reikalingi siai vyriausybei. Jau buvo rasyta. Kreivys vienas ju. Plytniko ir Kreivio vertimas ziopliais (prie kurio ir jus, Arturai, prisidedate) – didelis planas. Jam yra ir atsakas. Prezidente jau tiek isipurvino, kad tematau jai viena kelia – atsistatydinti. Juk pasikalbejusi su Plytniku, zinodama tuos pacius turbut faktus, kuriuos dabar jau zinome ji vistiek pasake – nepasitikiu. Be pagrindo, be konstitucijoje jai duotu tokiu igaliojimu (gerai vakar ja „demaskavo“ savukyno kalbintieji). Visa grobianciuju sutve, juos palaikanti prezidente ir jiems rasantys (o ne tiesos ieskantys) zurnalistai – visi susitepe ir niekad nebenusiplaus. Smirda sitas meslas. Man labai. As labai laukiu prezidentes atsistadynimo. O kitus lai sazine ir dievas / likimas baudzia (kiekvienam pagal tikejima).

 • Genijus

  Brazauskas Gazpromo atžvilgiu vizijos neturėjo tik todėl, kad turėjo viziją draugo Babykino atžvilgiu. Pas jį ir lankydavosi. Slapta. Apsimelavęs prieš visą Lietuvą. Bet juk ne pas Gazpromą…
  O įgyvendinti bent vieną Lietuvai naudingą viziją šiam korupcijos patriarchui trūko ir pačios vizijos, ir smegenų, ir stuburo, ir netgi, sakyčiau, stuburo smegenų.

 • Fredis*

  Įdomi tinklaraštininko įžvalga apie „A.Kubiliaus rizikavimą visa vyriausybe“. Gindamas savo ministrą nuo Prezidentės nekonstitucinio akibrokšto vyriausybės vadovas tik stiprina vyriausybę, teisinę sistemą ir politinę santvarką šalyje. Jeigu ir „kris“ vyriausybė, tai tik dėl reikalų, susijusių su dujomis.

  • BG

   Ar teisingai dundukai supranta, jog mielojo Artūro teigimu, prezidentė, vardan savo ambicijų Kreivio atžvilgiu, pasirengusi aukoti visą Vyriausybę ir Lietuvos galimybę susitvarkyti su „Gazprom“? Jei tai tiesa, tai, sakyčiau, tikrai nedaro garbės mūsų ekscelencijai. Ir nežinia, ar pridės populiarumo.

 • Mankurtų metodai tiek Sekmoko, tiek Kreivio (Plytniko) atžvilgiu tai tie patys – vaizduoti, kad jie kvaileliai.

 • austras

  Labai gera gerbiamo Račo pastaba.

 • Klaipėdietis

  gal duju kainos ir nepadidins, bet vėl mūsų vežėjams dirbt neleis ar lietuviškų sūrių nebeįsileis ar dar kokį velnią sugalvos, bet bent kokiu atveju pritariu Sekmokui.

  • Stogas

   Gal atsistokime visi i „Baltijos kelia“ broliai ant keliu, paprasykim Gazprom atleiti mums…

 • Audrius

  Įdomiausia, kad socialdemokratai savo interneto svetainėje iki šiol laiko Brazausko paaiškinimus Seimui apie Lietuvos dujų privatizavimą Gazpromui, kur minima, kad pagal sutartį dujų kaina Lietuvai bus pati palankiausia iki 2015 metų.
  http://www.lsdp.lt/lt/naujienos/50-ministro-pirmininko-a-m-brazausko-informacija-apie-lietuvos-duju-privatizavima.html

  Nors privatizavimo sutartis kažkodėl konfidenciali (niekaip nesuprantu kodėl, bet neabejoju, kad taip padaryta ją pasirašiusiems vengiant viešumo ir, galimai – kas galėtų paneigti, baudžiamosios atsakomybės už valstybės turto nusikalstamą parceliavimą), kaip kurias detales galima numatyti..

 • q

  „Suprasčiaui tik tuo atveju, jei D.Kreiviui yra pavesta vykdyti dar svarbesnį planą, apie kurį niekas nežino“
  GAL VIESIEJI PIRKIMAI???

 • a

  pritariu,tik po gazpromo, didziausia lietuvos problema manau yra viesieji pirkimai,didesniu problemu nera, manau reikkia sprest abi.Atsilaikys tikiuos.

 • filosoffas

  Gerbiamas, Artūrai,
  Gal galit patikslinti kokia ta dabartinė vizija? Kiek metų apima? Ką prognuozuoja?

  • filosoffe, prognozuoti šiandien labai sunku, nes už A.Kubiliaus vyriausybę šiandien jau nebestatyčiau. Naivu būtų tikėtis, kad A.Sekmokas bus energetikos ministru kitoje. Aš tik galvoju, jog yra vilties, kad EK pasėta sėkla nesupus…

   • filosoffas

    Ačiū, tuomet viską suprantu ir požiūriui pritariu. Energetika mano hobis, todėl ir paklausiau. Būtu įdomu sužinot ką manot apie naftos piko teoriją (Peak Oil). Ar ši tema tabu, kaip ir didžiojoj žiniasklaidoj?

 • Asturijos princas geriantis kavą su pyragaičiais

  Sekmokas – puikus ministras. Išties labai primena Sąjūdžio laikus,
  kai reikėjo strateginių sprendimų kuriant valstybę ir ekonomiką.
  Kita vertus Sekmoko veikla apnuogino ir kitą problemą – parodė kiek Lietuvoje yra prieš ją veikiančių asmenų – labai aukšto rango politikų, labai stambių verslininkų. Ir kas galėtų paneigti – kad labai korumpuotų :-) Kita vertus, verčia su siaubu suvokti – kur mes beveik 15 metų gyvenome ir kas mus tuos metus valdė ir pavertė energetiniais baudžiaunininkais.
  Jei pralaimėsime šią kovą, galimybių atsitiesti vėl gali tekti laukti labai ilgai..

 • volpex

  taip, sildymo sezonas praktiskai tuoj baigsis, taciau del Sekmoko per daug rizikingu issisokimu dujos gali pabrangti LR verslui net ir ne sildymo sezonu, beje ir LR zmonems ilguoju periodu (sildymo sezonas sugris), kazko as nelinkus taip pasitiketi ES kaip p. Racas (deja, bet visi ziuri savo interesu tame tarpe ir ES). Beje, del nepamatuotu sprendimu uzkrauta papildoma nasta verslui taip pat itakoja LR ekonomika.

 • studentas matematikas

  Pasitvirtina tai, ką ir ankščiau galvojau: konservatoriai geriausi iš blogiausių. Taip ir toliau!
  Kaip jaunimo atstovas(22) galiu drąsiai pasakyti, kad nemažai mūsų yra kitokio mentaliteto (tarkim aš neįsivaizduoju savęs duodant kyšio policininkui – nors tam turėjau galimybių). Taigi, tikiu, kad LIETUVOS laukia šviesesnė ateitis, nei kažkam norėtųsi.
  Ta sistema, kuri įsišaknijus giliai mūsų Tėvynėje, tikiu, po truputi suirs…
  Dabartiniai įvykiai sistemos atstovams gali pasirodyti kaip jų dar viena pergalė – bet, nepykit, ledai jau pajudėjo!
  Jūs jų nesustabdysite!

 • Jonas

  Niekas nebando atsakyti,kodėl Latvija ir Estija pasirinko
  kitą kelią įgyvendinant tą patį trečiajį dujų ūkio pertvarkos
  paketą,mažiau skausmingą visais atžvilgiais.p.Kubiliaus politinės
  ambicijos peržengė elementaraus ekonominio mąstymo ribas.p.Artūrai,
  o katučiu plosime,kai reikės pasirašyti naujas dujų tiekimo sutartis su pagrindiniais Lietuvos dujų akcininkais,o gal nacionalizuosime vokečiams ir rusams priklausanti pagrindinį Lietuvos dujų akcijų paketą?Kokia paskatą būtų investicijoms

 • nerijus

  http://www.bbc.co.uk/russian/russia/2011/12/111204_russia_elections_complaints.shtml

  Matomai, Putinas ateina, mažiausiai, dvylikai metų?..Mūsų Valstybės tarnai tam gali pradėti ruoštis ir Valstybės politiką, Rusijos atžvilgiu, formuoti dvylikai metų į priekį…