Ar Lietuva per maža kovoti prieš „Gazprom“?

… Šiandien jau 7.30 val komentavau ketvirtadienio A.Sekmoko pareiškimą dėl „Lietuvos dujų„, prieš porą minučių vėl apie tai kalbėjau.

Ir abu kartus, be kitų, išgirdau ir klausimą, ar Lietuva ne per maža kovoti prieš „Gazprom“ 

Todėl labai trumpai pasisakysiu ir čia.

Mano nuomone A.Sekmoko (ir tikiausiai reikia sakyti visos Vyriausybės ) veiksmai yra gerai apgalvoti ir puikiai suplanuoti.

Taktika ir laikas pasirinkti puikiai. Šildymo sezonas jau beveik baigiasi, pusę metų galima pakovoti nebijant opozicijos riksmų dėl skriaudžiamų vargšų gyventojų, jei „Gazprom“ sugalvotų imtis tiesioginio šantažo ir didinti kainas.

Man net šiek tiek primena A.Sekmoko tvarkymąsi su „NDX Energija“ dėl „Leo LT“. Taip pat siūlomos derybos, taip pat teismas ir –  susitarimas. Aš sakyčiau, daug naudingesnis Lietuvos valstybei nei „NDX Energijai“.  Ir net Europos Komisija buvo įtraukta.

Dabar gi viskas labai panašu, bet yra ir skirtumų: teismas ne Lietuvoje, o Stokholme, derybos – ne Maskvoje ar Vilniuje.

Tikslas labai aiškus – paversti Lietuvos derybas su „Lietuvos dujomis“ Europos Sąjungomis derybomis su „Gazprom“. Arba bent jau to siekti.

Neseniai vykęs V.Putino susitikimas su J.M.Barroso lyg ir liudija, kad tas siekis nėra nerealus. Ir V.Putinas aiškiai buvo truputį nustebęs, kad įvykiai pakrypo tokia linkme.

Problema, žinoma, neišsispręs per porą mėnesių, bet kryptis pasirinkta gera. Ir už tai A.Sekmoką ir visą Vyriausybę reikėtų tik pagirti. Vargu, ar iki tol kas nors ką nors panašaus buvo sugalvojęs.

Lenkiu galvą ir ploju katučių.

O grįžtant prie to klausimo, ar Lietuva ne per maža, tai atsakymas labai paprastas: svarbu ne dydis. Svarbu, ar supranti savo interesus, ar turi viziją kaip siekti jų įgyvendinimo, ir ar pakanka smegenų ir stuburo bandyti tą viziją įgyvendinti.

Aš sakyčiau, kad kalbant apie santykius su „Gazprom“, Lietuva, kaip valstybė šiandien tą viziją turi. Priešingai nei A.Brazausko laikais. Šiandien ta vizija ilgalaikė ir man ji – visai neslėpsiu – patinka. Priešingai nei kokiam A.Butkevičiui  ar B.Vėsaitei, kurie, panašu, yra nepajėgūs suprasti, kas vyksta ir kalba kaip „Gazprom“ advokatai, taip kenkdami Lietuvos interesams. 

 Šiame kontekste labai keistas yra ir A.Kubiliaus elgesys, kai jis vardan jau seniai politiškai mirusio (bent jau laikinai)D.Kreivio išsaugojimo nusprendė rizikuoti visa Vyriausybe.

Kartu rizikuodamas, kad A.Sekmoko  plano, kaip sutramdyti „Gazprom“ gali nebūti kam įgyvendinti.

Suprasčiaui tik tuo atveju, jei D.Kreiviui yra pavesta vykdyti dar svarbesnį planą, apie kurį niekas nežino.

(6 balsų, vidurkis: 4,50 iš 5)
Loading...