Apie antraštes
Tikriausiai mažai kas ginčysis, kad antraštė yra labai svarbus dalykas. Ji arba patraukia dėmesį, arba ne.
Tam, kad patrauktų dėmesį, ji turi būti intriguojanti, pranešanti naujieną.
Tačiau kartu ji dar turėtų būti ir teisinga, tai yra, neiškraipanti akivaizdžių faktų ir neklaidinanti skaitytojo.
Mano dėmesį šiandien patraukė kolegės iš Delfi antraštė: „L.Donskis sulaukė daugiau rinkėjų simpatijų už V.Tomaševskį ir V.Uspaskichą“.
Iš karto pagalvojau – nesąmonė. Gal kolegė nepažiūrėjo rinkimų rezultatų… Juk jie tai aiškiai rodo, kad už Liberalų sąjūdį balsavo mažiau rinkėjų nei už Lietuvos lenkų rinkimų akciją ar Darbo partiją.
Tačiau paskaičiau tekstą ir supratau, kad kolegė rinkimų rezultatus pažiūrėjo, tačiau rašė ne apie juos, o apie pirmumo balsus.
L.Donskis jų surinko 29465, V.Uspaskich – 27002, o V.Tomaševski – 26165.
Ar tai reiškia, kad L.Donskis „sulaukė daugiau rinkėjų simpatijų“ nei du kiti paminėti politikai?
Anaiptol ne.
Tai, reiškia, kad balsavusiems už Liberalų sąjūdį L.Donskis patiko labiausiai, kaip ir V.Uspaskich ar V.Tomaševski patiko labiausiai balsavusiems atitinkamai už Darbo partiją ir Lietuvos lenkų rinkimų akciją.
Be to, teisingumo dėlei, matyt, reikėtų pažymėti ir tai, kad balsavusieji už Liberalų sąjūdį buvo gerokai aktyvesni reitinguodami jiems pasiūlytą sąrašą.
Nepaisant to, kad už šį LS sąrašą balsavo mažiau rinkėjų nei už Darbo partiją ir LLRA, pirmumo balsų šis sąrašas gavo daugiausiai – 141111 (DP – 122425, LLRA – 124356).
Suskaičiavus netgi išeitų, kad LS rinkėjai L.Donskiui atidavė santykinai mažiau pirmumo balsų nei DP rinkėjai už V.Uspaskichą ar LLRA rinkėjai už V.Tomaševskį.
Taigi – teisinga antraštė galėjo būti maždaug tokia: „LS rinkėjams partijos sudarytas sąrašas patiko mažiau nei DP ir LLRA rinkėjams“. Arba – „L.Donskis LS rinkėjams patiko mažiau nei V.Uspaskich darbiečiams ar V.Tomaševski – LLRA rinkėjams“.
Smulkmena, žinoma, tačiau viskas juk ir prasideda nuo smulkmenų…