Apie antraštes

Tikriausiai mažai kas ginčysis, kad antraštė yra labai svarbus dalykas. Ji arba patraukia dėmesį, arba ne.

Tam, kad patrauktų dėmesį, ji turi būti intriguojanti, pranešanti naujieną.

Tačiau kartu ji dar turėtų būti ir teisinga, tai yra, neiškraipanti akivaizdžių faktų ir neklaidinanti skaitytojo.

Mano dėmesį šiandien patraukė kolegės iš Delfi antraštė: „L.Donskis sulaukė daugiau rinkėjų simpatijų už V.Tomaševskį ir V.Uspaskichą“.

Iš karto pagalvojau – nesąmonė. Gal kolegė nepažiūrėjo rinkimų rezultatų… Juk jie tai aiškiai rodo, kad už Liberalų sąjūdį balsavo mažiau rinkėjų nei už Lietuvos lenkų rinkimų akciją ar Darbo partiją.

Tačiau paskaičiau tekstą ir supratau, kad kolegė rinkimų rezultatus pažiūrėjo, tačiau rašė ne apie juos, o apie  pirmumo balsus.

L.Donskis jų surinko 29465, V.Uspaskich – 27002, o V.Tomaševski – 26165.

Ar tai reiškia, kad L.Donskis „sulaukė daugiau rinkėjų simpatijų“ nei du kiti paminėti politikai?

Anaiptol ne.

Tai, reiškia, kad balsavusiems už Liberalų sąjūdį L.Donskis patiko labiausiai, kaip ir V.Uspaskich ar V.Tomaševski patiko labiausiai balsavusiems atitinkamai už Darbo partiją ir Lietuvos lenkų rinkimų akciją.

Be to, teisingumo dėlei, matyt, reikėtų pažymėti ir tai, kad balsavusieji už Liberalų sąjūdį buvo gerokai aktyvesni reitinguodami jiems pasiūlytą sąrašą.

Nepaisant to, kad už šį LS sąrašą balsavo mažiau rinkėjų nei už Darbo partiją ir LLRA, pirmumo balsų šis sąrašas gavo daugiausiai – 141111 (DP – 122425, LLRA – 124356).

Suskaičiavus netgi išeitų, kad LS rinkėjai L.Donskiui atidavė santykinai mažiau pirmumo balsų nei DP rinkėjai už V.Uspaskichą ar LLRA rinkėjai už V.Tomaševskį.

Taigi – teisinga antraštė galėjo būti maždaug tokia: „LS rinkėjams partijos sudarytas sąrašas patiko mažiau nei DP ir LLRA rinkėjams“. Arba – „L.Donskis LS rinkėjams patiko mažiau nei V.Uspaskich darbiečiams ar V.Tomaševski – LLRA rinkėjams“.

Smulkmena, žinoma, tačiau viskas juk ir prasideda nuo smulkmenų…

(14 balsų, vidurkis: 2,00 iš 5)
Loading...
 • austras

  Artūrai, o žinot jei lietuviškas liberalizmas būtų Donskis, o ne Zuokas, Čaplikas ar Steponavičius, manyčiau kad visai neblogą liberalizmo versiją turėtume. Bent jau su kažkokiom šaknim, o ne tik tokį skiedalą kaip dabar… Pasakyčiau dar daugiau – jei LS rinkėjas aktyviau reitinguoja savo partijos sąrašą, tai šlovė tam LS rinkėjui. Kokybiniu požiūriu jis supranta ką daro gerokai geriau, nei Viktoro ar Voldemaro rinkėjas. Būtent tai ir yra svarbiausia išvada iš fakto, jog LS sąrašas aktyviau reitinguotas, nei statistinis DP ar LLRA. Nes LS rinkėjas bent jau turėjo savo nuomonę, o LLRA ir DP užteko to, ką jam nubraižė Viktoras ar Voldemaras.

  • Austrai, tamstos mintys visai teisingos, tačiau ar tai keičia mano mintį, kad antraštė buvo neteisingą?…:))

   • austras

    Sutinku, kad antraštė neteisinga, tačiau kas svarbiau – ar tai, kad LS rinkėjas aktyviau reitinguoja ir turi savo nuomonę, palyginti su DP ir LLRA rinkėju, ar tai, kad autorė neteisingai suformulavo temos pavadinimą? Už netikusios pateikimo formos slypi visai aiški žinutės esmė, kuri autorės paliekama antrame plane. O gale savo teksto Jūs pateikiate du antraštės variantus, nesusijusius su tuo, ką autorė norėjo pasakyti. Jūs norite, kad autorė tiesiog informuotų, o ji bando informaciją pateikti perleidus per asmeninį filtrą.. Bet ginčijatės dėl pačios informacijos pateikimo formos, o ne dėl ką ji iš tiesų turėtų perduot.

 • me

  na nzn.. „LS rinkėjai L.Donskiui atidavė santykinai mažiau pirmumo balsų“

  bet ABSOLIUCIU skaiciumi JIS gavo daugiausiai simpatiju

 • Vaiva

  Tokių klaidinančių antraščių pilna spauda. Savo laiku buvau pradėjusi kolekcionuoti kvailiausias antraštes, bet jų buvo tiek daug, kad numečiau – vis tiek visada po ranka:-)

 • Linas

  mano nuomone vyksta ginčas dėl kažkokių plonybių,o ne dėl esmės.Labai būtų įdomu pažiūrėti,kaip veiktų nebloga liberalizmo versija kad ir dabartiniame seime,o būdama koalicijoje – ir vyriausybėje,krizės sąlygomis.Nežinau,kokią šlovę įgauna LS reitinguotojas,nors be abejo tvarkoj,kad jis turi savo nuomonę.Kitas klausimas,kad jis renkasi Donskį vien todėl,kad dažnokai mato pastarąjį TV ekranuose(kažkodėl man tai kiek primena Valinsko atvejį).Nepritariu tai nuomonei,kad visos Lietuvos bėdos kyla iš to,kad partijose,seime,vyriausybėje ar net europarlamente sėdi ne tie žmonės,kurie atseit tarnautų žmonėms,todėl reikia juos nuolat keisti.Aišku,esu už rotacijos principą,bet prie ko čia Donskis?Tekalba,terašo ir teklausinėja,bet kai humanitarai pradeda lįsti politikon,visada prisimenu Just.Marcinkevičių…

 • bang

  Antraštė „R.Dagys siūlo atšaukti Lietuvos karius iš Afganistano ir Irako?“ ir turinys http://racas.lt/rdagys-siulo-atsaukti-lietuvos-karius-is-afganistano-ir-irako/

  • bang, pirmiausia tamstai reikėtų išmokti skirti žinią nuo nuomonės, išsiaiškinti, ką reiškia kai kurie skyrybos ženklai, o po to jau galėtume ir apie antraštes padiskutuoti.

 • NiekurNeiva

  Gal ir klystu, bet mano galva, reitingavimas bent KAI KURIEMS balsuotojams reiškia ne VIETĄ PARTIJOS SĄRAŠE, bet galimybę rinkti TIESIOGIAI patinkantį asmenį.

  Vadinasi, ir originali antraštė, ir pasiūlytos neatskleidžia
  VISOS PILNOS rinkėjų elgesio motyvacijos,
  pvz. nemato rinkėjų su dilema:
  partija NEPATINKA, o asmuo tos partijos sąraše – SIMPATIŠKAS?..

 • dpd

  perskaičiau vieną kartą…antrą…demagogija, pastaba dėl pastabos. Nzn ar gali šiai dienai kas tiksliai pasakyti dėl ko atėjo rinkėjas balsuoti. Ar balsavo už partiją kaip tokią, ar už konkkretų asmenį. Įvertinus tai, kad darbo partija laikoma vieno asmens partija, o Leonido petis parėmė liberalų sąjūdis tik EU parlamento rinkimų išvakarėse, galima remtis šiais aritmetiniais skaičiukais: „L.Donskis jų surinko 29465, V.Uspaskich – 27002, o V.Tomaševski – 26165.“

 • kolegė iš DELFI

  berods komentarorius/rė me suprato, ką norėjau pasakyti. gal pirmiausia reikėtų prisiminti, kas tie pirmumo balsai ir kaip jie skaičiuojami?

  taigi – žmonės balsuoja už partiją, jei nori, gali pažymėti nuo vieno iki penkių jiems patinkančių kandidatų. tokiu būdu šitie kandidatai gali atsidurti aukščiau, nei juos buvo įrašiusi partija (arba žemiau). ar kandidatas įrašytas pirmu, ar penktu numeriu, nesvarbu – visi gauna po 1 pirmumo balsą. taigi iš skaičiukų galima suprasti, kiek žmonių nori, kad kažkuris konkretus kandidatas atsidurtų EP (arba kad jo neliktų Lietuvoje). tokiu būdu net beviltiškai pasirodžiusios partijos kandidatas gali atrodyti labai neblogai, lyginant su aukščiau esančios ir daugiau balsų gavusios partijos kandidatu, kuris rinkėjams nelabai patinka. net jei jie yra pirmi.

  žiūrim, kas išėjo šį kartą.

  už DP balsavo 48292 žmonės, V. Uspaskicho pavardę pažymėjo 28056.

  už LLRA balsavo 46365 žmonės, V. Tomaševskio pavardę pažymėjo 26390.

  už LS balsavo 40322 žmonės, L. Donskio pavardę pažymėjo 30113.

  o kalbant dėl antraščių (ne)teisingumo – pritariu visiems, kurie piktinosi. tikrai ne visada jos būna teisingos ar bent daugmaž teisingos. būna, pakalbini kokį politologą, o pavadinime trimituoji: „politologai sako…“ ir taip toliau. ir apskritai Lietuvos žiniasklaidoje daug tokių piktybiškų, netyčinių ar didesnės auditorijos ieškančių antraščių.

  kalbant apie šitą tekstą, iš pradžių jis turėjo kitą antraštę, kuri buvo nuobodi (kaip greičiausiai ir visi EP rinkimai – kai kuriems žmonėms). kai pasirodė daugiau duomenų, pakeičiau.

  galima, pvz, paanalizuoti ir kitas tos pačios naujienos antrašte. teko matyti kažką panašaus į „rinkėjai nedaug koregavo partijų kandidatų sąrašus“ ir „rinkėjai keitė partijų kandidatų sąrašus“. kuri iš jų teisinga? formaliai žiūrint, ir viena, ir kita. bet žinia, kurią jomis norima perteikti, visai skirtingos.

  taip baisūnai žurnalistai ir manipuliuoja vargšais skaitytojais…

  PS linkėjimai BNS ;)

 • kolegė iš DELFI

  dar pora minčių kilo – dėl paties turinio. va, žmonės rašo, kad tekste neatskleista problema ir tt. šiuo atveju tikslas buvo ne analizuoti problemą, o pranešti, ką žmonės išrinko. be to, kas per problema čia kilo? aš, pvz, matau ne vieną problemą. visų pirma – tas nelaimingas aktyvumas. viena iš to priežasčių greičiausiai buvo ir patys kandidatų sąrašai bei mažai kam suprantamas reitingavimas. sakykime, aš balsavau ne už man patinkančią partiją – vien dėl to, kad tarp jos kandidatų neradau bent penkių, kuriuos norėčiau matyti EP. be to, kaip sakė viena kolegė, visuose sąrašuose būtų galima rasti 12 žmonių, visai tinkamų į europarlamentarus. bet kai reikia jų ieškoti konkrečios partijos sąraše… žodžiu, nekas čia su tais mūsų rinkimais…

  • Orka

   miela delfininke, nieko čia baisaus, tik paprastas klausimas: ar būtų antraštė tokia pat, jei „rekordininkas“ būtų ne Donskis, bet tas pats Uspackychas, Tomaševskis, Paksas ar Blinkevičiūtė?

  • Miela kolege iš Delfi, visko nekomentuosiu, tačiau jei atvirai, tai aš nelabai suprantu, kaip galima balsuoti už partiją, kuri nepatinka vien todėl, kad joje yra penki žmonės, kurie patinka:)

   Aš tai bandau balsuoti už partiją, vertindamas joje esančių narių veiksmus ir tai, kaip į tuos veiksmus reaguoja (arba nereaguoja) kiti tos partijos nariai.

   Bet, žinoma, tai nebūtinai yra geriausias būdas. Gal geriau balsuoti tiesog už tuos penkis, kurie patinka, nesvarbu, kuriai partijai jie priklauso:)

 • bang

  Ir autorius žmogus, dažnai paskaičiuoja nulius.

 • ledynmečio voverė

  Eglė Digrytė. Jums nieko nesako? :) Jei tik koks kontroversiškas straipsnis Delfyje – pasižiūriu, kas autorius. 95% tai bus E. Digrytė. :) Visada puls paksinius, darbiečius, homofobus, visada išsijuosus girs gėjus, liberalus ir konservatorius. Linksmina tos… mergelės straipsniai, visada parašau sarkastišką komentarą jos adresu po jos rašiniais. (Komentaras redaguotas – A.R.)

  • Vovere, prašom į temą…

   • ledynmečio voverė

    Į temą ir buvo. Mano versija dėl antraštės – pataikavimas. Pataikavimas šių dienų galingiesiems.

 • Manau, kad antraštei svarbiausia nenukrypti nuo temos, o dėmesio pritraukimas priklauso nuo to ar mane domina aprašomas dalykas, ar ne. Nors, žinoma, reikia ir žaismingumo!:)

  Beje, šiuo metu man kraupiausiai atrodo „Panelės“ portalo antraštės, kurias matau užėjusi į delfį. Ten taip išpučiama viskas. Iki netikrumo.

 • Beje, kalbant apie antrashtes …

  idomi maniera kai kuriu zmoniu savo rasinius skaiciuoti numeriais antrasteje. pvz. citata 234, lyg kazkam butu labai svarbu zinoti, kad tai 234-oji autoriaus postinama citata …

  • Dainiau Blynai, įdomi ir maniera galvoti, kad kažkam svarbu yra tai, kas visiškai nesvarbu… Ir jei ką, tai citata nėra rašinys.

 • Linas

  Kai yra tiek daug informacijos, žmonės dažnai net neskaito straipsnių, tik peržvelgia antraštes. Todėl į antraštes dedama tokia žinia, kokią norima, kad žmonės įsimintų. Kartais antraštė prieštarauja faktams. Kartais ji prieštarauja ir straipsnio tekstui. Na ir kas?