Žalgirio nacionalinio pasipriešinimo judėjimas stiprinasi…

Naujienų agentūros ELTA konferencijų salėje trečiadienį, gegužės 6 dieną, 12.00 val. rengiama spaudos konferencija – vieša diskusija tema „Kam moterims vyriškos pavardės?“

Renginyje dalyvaus Lietuvių kalbos komisijos pirmininkė Irena Smetonienė, atlikėja Natalija Zvonkė, Lietuvių kalbos instituto vardyno skyriaus kalbininkas Kazimieras Garšva, Žalgirio nacionalinio pasipriešinimo judėjimo iniciatorius Kostas Smoriginas.

…Kai pagalvoji, tai tikrai nacionalinis judėjimas: V.Tomkus, R.Dagys, V.Uspaskich, R.Ozolas,  A.Butkevičius, A.Juozaitis, R.Paulauskas, R.Visokavičius, o dabar net pati N.Zvonkė…

Dar jei Ž.Marcinkevičius, G.Kirkilas ir Radžis prisidėtų…

(11 balsų, vidurkis: 3,45 iš 5)
Loading...
 • Be komentaru :)

  Partija nusprendė pritarti šioms kandidatūroms: draugas Ž.Marcinkevičius, draugas G.Kirkilas ir draugas Radžis.

 • Ir iš tiesų, kam moterims vyriškos pavardės? Ir dar kam moterims balsavimo teisė, teisė į mokslą, teisė disponuoti turtu, teisė pasirinkti su kuo tuoktis (ar apskritai tuoktis), teisė pasirinkti: šeimos ir darbo suderinimas (su šituo Lietuvoj sunkoka, bet gal dar subręsime?) ar vieno iš šių dviejų variantų pasirinkimas??
  Apskritai, kam kažkuriai visuomenės grupei žmogaus teisės?
  P.S. Beje, renginio pavadinimas suformuluotas nekorektiškai, nes pavardės su galūne -as, -is (ar kita vyriška) kalbininkai moterims pasirinkti neleido, kaip kompromisas buvo leista galimybė pasirinkti galūnę -ė, nerodančią šeimybninio statuso.
  Oi, ne Zvonkei į tokias diskusijas vaikščioti, suės ją ultrapatriotai, o ir diskusija kažin ar lygiais pagrindais bus? Smetonienė šiaip už neutralios pavardės galimybę. Bet kad Smoriginas to judėjimo iniciatorius tai nežinojau. Gaila ir liūdna.

  • bang

   Kaži ar pats K.Smoriginas tituluojasi judėjimo iniciatoriumi.

  • Feminizmas – instrukcijų rinkinys, kaip moteriai tapti vyru. Su tom lygiom teisėm tai čia užsižaista. Gal man dar vyrai turi pradėti patikti, nes taip pat nelygios teisės šiuo atžvilgiu.. ptfu..

   • Nemanau, kad su kažkuo „užsižaista“, nes tos teisės vis dar nelygios (ypač, de facto), o feminizmo teorija ir pačiu judėjimu jums rekomenduočiau pasidomėti, nes matosi, kad sarkazmu dengiat informacijos trūkumą.

 • „Ir vienas lauke karys“ (citata A.R.)

  Kariu gali būti bet kas: Radžis, A.Račas, N.Vasiliauskiatė, N.Pareigytė ir t.t..

  būkime draugiški vieni kitiems, juk visi esame šio krašto, kuris vadinasi Lietuva, dukros ir sūnūs…

 • mdxacuk

  Nežinau kaip kiti, bet aš šiandien netyčia aptikau, kad „Respublika“ turi savo tinklapį. Va čia tai proveržis!!! Maniau, kad jie iš principo to niekad nedarys, kad nebūtų paskutiniai. Gal kitiems tai jokia naujiena, gal aš pramiegojau, bet tkrai nebuvau girdėjęs iki šiol.

 • romas

  Kai niekas nenusilaužia nago, reikia surasti temų jaudinančių visuomenę :)

 • Grafas

  Kodėl p.Staškevičius nedalyvayja tame judėjime….????

  • Regis

   O kodėl turėtų 5x?

 • Berge

  Kažkaip nekyla klausimų, kam „vyriškos“ pavardės amerikietėms, anglėms, prancūzėms, vokietiėms, rusėms, lenkėms, ukrainietėms… Kyla klausimų tik, kodėl lietuvių moterys pagaliau galėtų atsikratyti diskriminuojančių galūnių…

  Pastebėjau, kad labiausiai civilizuotoms pavardėms priešinasi vyresnio amžiaus žmonės ir vyrai. Tačiau į klausimą, ar norėtų jie pvz. iki vestuvių turėti pavardę „Rašimaitis“, ir tik vedus gauti galimybę vadintis „Rašimu“, diskusijos nutrūksta dėl neva mano „nesupratimo“…

  • A.G.

   Matote, gal civilizuoti kraštai pasisako už civilizuotas pavardes, t.y. išlaikant tradiciją (juk pvz. po antrojo inrenacionalo (po brolžudiškos revoliucijos Prancūzijoje) yra Europoje sutarta daugiau niekuomet nekelti revoliucijų. Pertvarkų siekti tik evoliuciniu keliu.
   Tad tradicijų laužymas, revoliuciniu keliu (viens du ir -ė išdygsta ar vietoje pvz. p. Čerčilio koks tai Ciurciulis) – manau civilizuotas kraštas taip niekuomet nesielgtų.
   Manu labai svarbu ir tai, kad tokią pavardžių situaciją (-aitė, -ytė, -ienė ir pan.) turi Planetoje tik Lietuva.
   Paprastai, manau, kad civilizuotame krašte tuom būtų labai didžiuojamasi ir bandoma išsaugoti tokią per šimtmečius susiklosčiusią tradiciją.
   Tad gal nesielkime kaip barbarai – negriaukime gražių tradicijų, t.y. nebūkime revoliucionieriai, įsiklausykime geriau į antrojo internacionalo patarimus (kaip jau buvo minėta – apsieikime be naikinimų, griovimų).

   • bang

    Na man irgi patinka tradicinė sistema, tačiau nemanau, kad galimybė man (vyr.) tuo išskirtinumu pasididžiuoti yra svarbesnė už asmenų (mot.) teisę pasirinkti kaip vadintis.
    Be to, nieks nei naikina, nei sunaikins – vienetiniai atvejai, besididžiuojančių (vyr. ir mot.) daugiau :)

   • Regis

    „negriaukime gražių tradicijų“ va tame ir problema, kad kai kam ta tradicija visai NEgraži. Maža to prievartinė tradicija.

    • praeinant

     Heh …o tai man visą savo gyvenimą vadintis Bambaliausku yra ne prievartinė tradicija…:)))
     O jei yra Bambaliauskaitė, Bambaliauskienė, kodėl gi nepadarius ir Bambaliauskaitis, Bambaliauskienis…:)))

     Šiaip daug kame pritariu A.G. Gegužė 5, 2009 1:43 vakare

     • Regis

      Iš asmens vardo, pavardės ir tautybės keitimo taisyklių:

      „11. Pavardę keisti leidžiama, jeigu pareiškėjas:
      11.1. turi pavardę, kuri žemina jo orumą ar yra nepatogi vartoti;“

      Todėl ir Gaidžių pas mus jau mažai. Gaideliai ir pan. Nėra jau tokia prievarta ir Bambaliausku vadintis.. Jeigu tokių yra apskritai.

     • praeinant

      Čia aš prie to:
      Bambaliausk-aitis – nevedusio vaikio požymis (-aitės analogas)
      Bambaliausk-ienis – vedusio dėdės požymis…:)) (-ienės analogas)

   • Berge

    Gerb. A.G., nuoširdžiai siūlau nuodugniau pasidomėti, kada Lietuvoje atsirado dabartinė pavardžių sistema. XVI a., siekiant dar labiau „įteisinti“ moters statusą, buvo sugalvotos naujos priesagos, nurodančios moters šeiminę padėtį. Taip buvo ne visada, tai grynų gryniausias kalbininkų ir politikų produktas. Pagrindinis jų laimėjimas yra tai, kad dabar kone visi aklai tiki, jog „taip Lietuvoje buvo visada“, tačiau sunkiai rastumėte šaltinius, kuriuose aiškinama tokių pavardžių atsiradimo istorija.
    Beje, tiek Lenkijos, tiek Latvijos moterys jau išsivadavo iš viduramžių, o Lietuvos vyrų pagalba mūsų krašte vargstame su aitėmis ir ienenenenenemis….

   • nerijus

    pritariu A.G.
    Turim išskirtinumą ir tuom reikia džiauktis. Kas jo nenori, tai yra visos galimybės atsisakyti galūnės -ienė. Mano būsima žmona net pageidauja tapti -iene, nes jai taip mieliau :)
    Būčiau nieko prieš, jei ji norėtų tapti -us. Bet pavardė su galūne -ienė, tai išskirtinumas.

    Nevirskim amerikonais…Kažkada rusino, o dabar savo noru amerikonėjam. Saugokim savo tradicijas, o ne jas naikinkim.

    • Regis

     Nuo kada galūnė -ė tai suamerikonėjimas? hmmm.. Kalbant apie tradicijas tai mes visokių jų turim gal pradėt vardint – kiaušinių dažymas ir ridenimas per velykas, masinis apsirijimas per Kalėdas ir t.t. Ar tikrai jau mes visi taip saugom tradicijas ir ar jos visos saugotinos ir geros?

     • nerijus

      Kiekvienas renkasi pagal savo proto gebėjimus.
      Regi
      Ar tamstą kas verčia apsiryt per Kūčias? Manęs, asmeniškai- ne.
      Ar liepia kiaušinius dažyt ( vištos, anties, stručio,.. )? Manęs, asmeniškai- ne.
      Ar tamstai liepia gert alų, rūkyt ir t.t.?
      Manęs, asmeniškai- ne.

     • Regis

      Nerijau, o kaip su tradicijų išsaugojimu ir gink Dieve ne suamerikonėjimu?? Jeigu kiaušinių niekas nedažys ir jų neridens tai gal mūsų močiutės mus visus šuns vardais išvadins?? O gal gali padėt apsispręst kuriuos lietuvių tautos „išskirtinumus“ verta saugot, o kuriuos ne?

     • Valentinas

      Nerijau, kalbi kaip liberalas. Gal jau atsivertei?

     • nerijus

      esu socialiai liberalus…
      :)
      Valentinai, senai matytas. Jau pailsėjai?
      :)

     • Valentinas

      Intensyviai dirbu.
      Esi socialliberalas?

     • nerijus

      Ne, nesu.
      Esu socialistinių pažiūrų ir liberalus…Čia nuo nuotaikos priklauso :)

   • lai lai lai

    tradiciskai…mes nuolat kazkam „po padu“:) negriaukime sios grazios tradicijos…Pasiprasykime tradiciskai, kad kas nors vel mus okupuotu:) Tai simtmeciais susiklosciusi tradicija:) gera ji ar bloga…Ssaugokime tradicijas… Nereikia susireiksminti..Juk nesvarbu kaip mus vadins…Ostbergu, Baltlandu ar dar kitaip…Svarbu matysis priklausomybe tai ar kitai saliai…

  • mdxacuk

   Taigi tas ir yra, kad iš tikrųjų vyrai diskriminuojami dar labiau, negu moterys. Jos bent gali rinktis. O ar vyras gali rinktis moterišką pavardę? Gal kas norėtų – tai kam drausti? Geriausia būtų iš viso panaikinti pavardes ir leisti žmonėms vadintis asmens kodais. Tada visi būtų lygūs. O kad neliktų ir šešėlio diskriminacijos, kodus privalo sudaryti unikali atsitiktinių skaičių kombinacija be jokios informacijos apie lytį arba amžių, kas ypač aktualu feministėms.

   • lai lai lai

    na va, jau po truputi visi nusisnekam… iki ryto visai neblogu istaymu priimtume:)

 • Šmočiukas

  Mielos moteriškės, jūs taip pernelyg nesusireikšminkit – ar tikrai manote, kad visuomenei taip jau siaubingai įdomu, ar jūsų ištekėjusios, ar senmergės, ar išsiskyrusios, ar vienuolės.
  Aš esu prieš tokias pavardes, bet ne kategoriškai prieš. Gal dabar ir yra geriausias variantas – pasirinkti. Kaip sakydavo mano močiutė – jei moteris nori, kad jos pavardė skambėtų kaip šuns vardas – tegul. Va, jeigu uždraustų -ienes ir -aites – gulčiausi kryžium :)
  Aš į tai žiūriu ne kaip į diskriminaciją, o kaip į vieną gražiausių ir originaliausių lietuvių kalbos tradicijų ar taisyklių. Ir būtent dėl to esu už jų išsaugojimą, kaip ir nosinių raidžių, pvz.

  • Regis

   Aš įsitikinęs, kad pačio močiutė daug ko mus pamokytų.. Pavyzdžiui, kad vedybos turi būti vienos ir visam gyvenimui ir t.t. Beje apie tas tradicijas irgi reikėtų kalbėti atsargiau. Pavardė yra antras vardas (bent jau kažkada taip buvo). Mano supratimu kaip yra moteriški vardai su -ė, taip ir pavardės su -ė ir tik su -ė pilnai GALI būti. Gali reiškia, kad kas nori tegu ir turi. Kitas dalykas kai moteris turi pilnai vyrišką pavardę pvz. Aurelija Simutis. Tai jau tikrai blogai ir tai mano manymu yra lietuvių kalbos ir gramatikos konkrečiai darkymas. Jeigu moteriai nepriimtina prievarta naudoti -ienė ji turi turėti teisę pasirinkti -ė. Lygiai taip pat kaip jau daugelyje sričių atsisakėm prievartos.

   • mdxacuk

    Simutis yra graži moteriška pavardė: Simutis, Simuties, Simučiai, Simutį, Simutimi, Simutie! Panašiai kaip Salomėja Nėris. Iš kur žmonės prisigalvojo, kad čia vyriška pavardė?

    • Regis

     O tu pasuk šiek tiek galvą kodėl gi ta pavardė Simutis skamba kaip vyriška. Juk visai nesudėtinga suprasti tuos kurie „prisigalvoja“.

    • bang

     Pavardės savininkas turėtų ją pasikeisti į Simus, Simas, o tai dabar tokia mažybinė nevyriška forma :)

    • Regis

     Beje dėl Salomėjos Nėries, tai jeigu ką tai tai vadinama slapyvardžiu. Pabandžiau prisiminti deja senai mokiausi neprisiminiau, bet padėjo wiki – Bačinskaitė – Bučienė. Tarp kitko gerai pagalvojus, o kodėl slapyvardžiams neprivaloma -ienė arba -aitė? NEtvarka.

  • Berge

   Gerb. p. Šmočiukau, kaip teigiate, Jūsų gerbiama Močiutė sakė: „…jei moteris nori, kad jos pavardė skambėtų kaip šuns vardas…“… Matyt, iš gerb. Močiutės perėmėte įprotį menkinti kitų nuomonę ir aukštinti savąją?

   Sunku suvokti, kodėl vyriška pavardė Budrys kažkodėl niekam neskamba kaip šuns vardas, tačiau Budrė – jau skamba. Beje, dar niekada nebuvau girdėjusi, kad kas nors taip šunis vadintų…

   Man ši diskusija labai primena prieš porą metų vykusį karą dėl draudimo rūkyti viešosiose vietose. Aklas gynimas „senos“ tvarkos be jokio noro įsiklausyti į pokyčių argumentus buvo vienas ryškiausių ano meto bruožų.

   Beje, Vyrai, ko taip jaudinatės, ar Jūsų damos visos pasiėmė sutrumpintą pavardę? Jei ne, tai kodėl taip skauda? Jei taip, kodėl jos taip pasielgė? :)

   • Regis

    Akivaizdu, kad žmonos pavardės trumpinimas trumpina (mažina) vyro savigarbą. Galima ir kitaip pasakyt tačiau čia ne delfinariumas :)

    • Berge

     Regis,
     Pagal Jus, nei Latvijoje, nei Lenkijoje nebeliko garbių vyrų? Juk tiek vieni, tiek kiti kadaise naudojosi panašia pavardžių sistema…
     Vis tik inercija yra inercija; argumentai nesvarbu, bile tik viskas būtų „kaip po senovei“…

     • Regis

      Berge,

      inercija čia ne prie ko. Aš asmeniškai nieko prieš, kad egzistuotų galimybė vedusiai moteriai pasirinkt vyro pavardę su galūne -ė. Ir tik vedusiai. Čia mano asmeninė pozicija. Tačiau suprantu, kad pvz. Grybauskaitė pilnai gali pasikeisti į Grybauskė, nors mano akimis tai būtų savęs apgaudinėjimas ir kitų klaidinimas ko matyt ir būtų siekiama tokiais atvejais. Kas liečia vaikus, konkrečiai kas be ko mergaites, tai mano manymu pavardė su galūne -ė tik parodytų, kad tėvai (vienas iš tėvų) turi problemų ir papildomai kuria problemas vaikui (kažkas panašaus į suteikiamus be galo originalius vardus).

      Iš esmės esu už taisyklių protingus keitimus tam, kad lietuviai nebėgtų iš šalies ir gyventų čia ir būtų kiek įmanoma labiau laimingi. Jeigu jiems trukdo pavardė proto ir elementarios tvarkos ribose jie turi turėti teises tas pavardes keist.

     • nerijus

      O kur parašyta, kad draudžiama pavardes keistis?
      Keiskitės, kiek tik širdis geidžia ir kaip tik norite. Net ir vardus.

 • Šmočiukas

  P.S. net nėra apie ką diskutuoti, ar aš norėčiau iki vestuvių būti Šmočiukaitis, nes taip paprasčiausiai NĖRA. O jeigu tokia būtų lietuvių kalbos taisyklė – tikrai nemanau, kad vyrai prieštarautų, juolab įžvelgtų diskriminaciją.

  • Berge

   Tai ir pasidomėkite, prašom, kodėl taip nebuvo ir nėra.
   Atsakymas paprastas – valdžios ir religinės hierarchijos višūnėse visuomet buvo tik vyrai, negi patys ims save diskriminuoti? :)

   • Šmočiukas

    Vis tiek nesuprantu, kodėl tautos istorijos, kultūros, kalbos ir gramatikos dalis yra moterų diskriminavimas :)
    Išvis tos kalbos apie diskriminavimą yra atsibodusios. Labiausiai juokina parypavimai, kad labai mažai pas mus moterų valdžioje (tipo, irgi savotiška diskriminacija). Taigi prašau – kas trukdo? Kurkite partijas arba tapkite esamų partijų lyderėmis, žygiuokite į Seimą, Vyriausybę. Didžiulė tikimybė, kad ir Prezidentę turėsime. O jeigu nesugebate padaryti politinės karjeros ir „priversti“ už save balsuoti, tuomet kaltinkite ne vyrus, o save.
    P.S. tikrai nesu seksistas ar kaip ten vadinasi :) Tiesiog man yra nesuprantami feministiniai paistalai.

    • Berge

     Tiesą pasakius, man irgi kažkaip jau atsibodo kalbos apie tai, kas man neaktualu :)

 • bang

  Tik nesupratau, ką turi omeny autorius sakydamas Žalgirio nacionalinio pasipriešinimo judėjimas stiprinasi, spaudos konferencijos dalyviai įstos į judėjimą ?

  • mdxacuk

   Gal per konferenciją buvo siūlomi užkandžiai ir gaivieji gėrimai?

   • bang

    Tai ar galima sakyti, kad stiprinasi visas judėjimas, jei užkandžiaus tik vienas K.Smoriginas ? :)

 • Slyvanosis

  Intro:“…atlikėja Natalija Zvonkė…“?
  O kodėl pamiršo nurodyti, kad dalyvaus „atlikėjas“ Kostas Smoriginas?
  Verse: Inicijuoju spaudos konferencijas – viešas diskusijas, kurių temos ypač aktualios nūdieną:
  1. Kam kiaulei balnas? Ar neužtenka H1N1 gripo?
  Gest stars – KazLuk (direktorius), Šatrija (atlikėja), RūtRut (balnų ekspertė), Kitos ir Kiti judėtojai.
  2. Kam vyrukams moteriškos liemenėlės? Mados erekcija 2009.
  Kviečiami dalyvauti: Juozuks, Mantuks, Ramunė ir aš.
  Vertintojai – Katkus, Matkus ir Nafiga.
  Outro: …jūs galite sužinoti tiek daug per tokį trumpą laikotarpį…

 • Slyvanosis

  Nu gerai, apie moteriškaičių pavardes.
  Vyras Vakaris, žmona – ……;
  vyras Kiaušinis, žmona – ……;
  tėvas Putys, dukra – ……..;
  tėvas Blusys, dukra – …….
  Patarkit Lapės arba Kregždės žmonai, kaip apsieti be -ienės…
  Viele dank.

  • Berge

   Panašu, kad jei Lietuvoje iki šiol moterys būtų buvusios ženklinamos kaip dabar tai daroma su karvėmis, dabartinės diskusijos dalyviai rėkautų, kad „taip Lietuvoje buvo visada“

   • A.G.

    Niekas nesako, kad lietuvių kalba negali keistis laiko bėgyje (gerai žinome, kad nesikeičiant – ji neatitiktų nūdienos reikalavimų ir galop išnyktų. Kaip sakoma, auk arba pasitrauk… na čia daugiau versle).
    Bet tai turi būti išdiskutuota, kaip sakoma natūraliai evoliucionuojant.
    Ar Jūs nepastebite, kad civilizuotuose kraštuose, pvz. nuo dokumento paskelbimo iki įgyvendinimo pradžios – visuomet yra netrumpas laiko tarpas (o dar tą dokumentą priimant būna diskutuojama ne trumpą laiko tarpą – Nyderlanduose tol diskutavo tiesti ar ne kelią ten, kur gyvena kažkoks gyvis, kol jis natūraliai pasimirė ir tuo problemą išsprendė)… taip kaip Lietuvoje, kad vakare priėmė ir laukia kada išeis Valstybės žinios su nekantrumu (tai laikas per kurį ir įsigalioja nauji reikalavimai, paprastai, žinoma, ir Lietuvoje turime gerų išimčių – juk ne vienas lietuvis tvarkdarys, ten civilizuotuose kraštuose, stažavosi).

  • Berge

   Panašu, kad jei Lietuvoje iki šiol moterys būtų ženklinamos kaip dabar tai daroma su karvėmis, dabartinės diskusijos dalyviai rėkautų, kad „taip Lietuvoje buvo visada“…

  • bang

   „Patarkit Lapės arba Kregždės…“
   Kaime (vakar. žemait.) paplitę moteris vadinti -ienė pridedant prie jos vyro vardo :)

  • bang

   „Patarkit Lapės arba Kregždės žmonai…“ arba Lydekos ir Karoso.

   • Regis

    Patarimas gerai pagalvoti prieš tekant arba kitas variantas – emigracija. Ne kitaip. Kai sako nepasisekė arba su pavarde, arba su gimimo vieta.

 • Rolandas

  Dar galiu suprast , kodėl kalbininkai kišasi – reikia gi rodyt kad kažką dirbi, bet kodėl visiems kitiems turėtų rūpėti?
  Štai Princas (toks dainorėlis) sugalvojo pasivadinti ženklu , kurio nė ištart negalima – ir nieko. Kas pasijuokė , kas pečiais pagūžčiojo, bet niekas nemirė.

 • Berge

  Regis,
  Cituoju Jus: „Ir tik vedusiai.“… Negi iki šiol nesupratote pagrindinių priežasčių, kodėl Lietuvos moterys nori turėti normalias pavardes? ??
  Koks skirtumas, – ė ar -ienė, jei pagal pavardę galima nustatyti tiek šeiminę padėtį… Tai nesusireikšminimas, kaip čia kažkas sakė, o paprastas noras vienodomis sąlygomis teikti informaciją apie save.

  Jūsų ramybei galiu pasakyti, kad mano pavardė – ienė, o dukters – iūtė.

  Tačiau palaikau ir palaikysiu kitų moterų norą ir teisę rinktis tokią pavardes, su kuriomis jos jaustųsi patogiai.

  • Regis

   Suprantu aš puikiausiai tas priežastis. Aš išsakiau savo asmeninę poziciją, kad mano manymu galūnė -ė arba -ienė turi nurodyt šeimyninę padėtį ir tiek. Pats principas dėl ko tos pavardės apskritai keičiamos yra vedybinė padėtis. Tačiau suprantu, kad negalima drausti žmogui (moteriai ar vyrui) keisti savo pavardę. Nori netekėjus moteris nuslėpti savo vedybinę padėtį ir tegu. Jeigu ji nuo to pataps laimingesnė pirmyn. Man asmeniškai nuo to nei šalta, nei karšta. Lygiai kaip ir su vardais. Nori tėvai nesąmoningu vardu tegu duoda. Butu šalta jeigu pasipiltų moterys su vyriškomis (pagal lietuvių kalbos gramatiką) pavardėmis pvz. Simutis.

   • bang

    Kitas logiškas žingsnis būtų pakeisti pavardę, kad negalima būtų nustatyti lyties :)

    • Regis

     O dar kitas žingsnis pasikeisti lytį.. Tada jau niekas nieko nesupras :) Nebent psichiatras.

     • Šmočiukas

      Galima pasikeisti ir psichiatrą :))

  • nerijus

   Jos ir turi šią teisę. Tai kam reikalniga ši diskusija?
   :)

   • Regis

    Diskusija dėl to, kad reikia išsaugot gerą lietuvišką (išskirtinai lietuvišką) tradiciją privaloma tvarka visas vedusias moteris pasirinkusias vyriškas pavardes „su -ienint“. Diskusijos eigoje iškilo argumentas, kad moters pavardė su galūne -ė pasak vyresnio amžiaus žmonių skamba kaip šuns vardas. O tai jau negerai. Ir dar niekaip nesutariam ar tai jau tokia lietuvių kalbos tradicija ir / ar ji gera ir saugotina.

    • lv

     Tai, kad problema dar gilesnė…
     Nors gal dar ir kvailesnė…
     Juk pasirinkus -ė (vedusiai moteriai) nuo statuso niekaip neatsikratysi; bus netgi dar ir aiškiau: toji ištekėjusi, bet dar ir mandra, labiau emancipuota. Tik kame čia ta emancipacija? Iš mandrumo, ne daugiau…
     Juk tik tokio save (savo poziciją) sureikšminančio statuso ir siekiama…
     Jei jau nenorima, kad pavardė tiesmukiškai indikuotų šeimyninį statusą ar turėtų kokių aliuzijų į „priklausomybę vyrui“, tai iš pagarbos ir meilės savo tėvams (tėvui ar motinai), galima būtų (o ir dabar niekas nedraudžia) pasirinkti (nekeisti) mergautinės pavardės, o galbūt ir pasirinkti motinos mergautinę pavardę.
     Pavardės yra giminės tąsos tradicija įsišaknijusi darnia vardų, vardinimo sistema, tad ne pačioje archaiškoje ar nemodernioje pavardžių daryboje esmė…
     Aš esu kategoriškai prieš bet kokį sintetinimą, sintezavimą; tam yra slapyvardžiai, (sceniniai) pseudonimai.

     • Berge

      Gerb. lv,
      Tai visos gruzinės, armėnės, azerbaidžianietės, anglės, vokietės, prancūzės, ispanės, italės, latvės, lenkės, ukrainietės ir N kitų tautybių moterų – NE mandros, o štai neduokDie kokia lietuvė pasiims neutralią pavardę, ji tamoa iškart pasileidusia, mandra, agresyvi feministinė????

      Kažkaip maža logikos Jūsų komentare, o iš vyro norėtųsi jos daugiau.

      Tai ir sakykite tiesiai šviesiai – „noriu, kad būtų kaip po senovei, nemėgstu modernumo, esu archaiškas“….
      Beje, kokie išvis yra argumentai, išskyrus kad „taip buvo seniau“ ?

     • lv

      Visų minimų tautybių moterys pavardžių *nesintezuoja*.
      (o beje, jos tikrai nepyksta, kad pavardę gavo nuo vyro, o ne nuo motinos…?)
      Kodėl dabar vyriškų pavardžių niekas (iš įgeidžio, be priežasties) nekeičia? Taip, tai ne suknelė…
      O juk lygybės dėlei reikėtų įteisinti ir tokią galimybę? Tada apskritai griūna pavardžių (tąsos) sistema (kuriai jau kiek amžių?)…
      Ar reikia tokio „modernizmo“? Ir kur jis veda?

      Kokie išvis yra argumentai, be to, kad „noriu“? Jau neatsižvelgiant į tai, kad tam norui ir taip akcentuojamam nelygiateisiškumui yra visi atsakymai: rinktis (nekeisti) mergautinės pavardės, o galbūt (nežinau ar taip yra, bet tikrai būčiau už) yra galima pasikeisti pavardę į motinos mergautinę; net daugiau laisvės, nei tai yra vyriškų pavardžių atveju…

 • Skaitau komentarus ir galvoju… joooo… cia tai klausimas, problema… Ypac svarbu issaugoti -aites ir -ienes… Parasei rasta, draudima – ir issaugota Tradicija. Tikrai apmaudu, kai klesti narkomanija, alkoholizmas, nusikalstamumas ir kitokie visuomenes degradacijos pozymiai, laikas ir energija eikvojama dalykams, kurie is esmes zmogaus nei nuskriaudzia, nei praturtina… Su bet kuria pavardes galune as jauciuosi LIETUVE.
  Sito is manes niekas neatims. Ir Lietuvos istorija nepasikeis del to. Kam svarstyti ir kalbeti apie tai, jei istatymas leidzia pasirinkti? Kai ziurejau laida apie tai, kurioje dalyvavo D. Budre ir garbus profesoriai, tai ispudis susidare toks, kad seni bezdaliai is didelio rasto isejo is krasto… Uzsiciklinimas vienoje vietoje – tai kaip uzkieteje viduriai – smarves daug, o judesio neeeeer…

 • dimes

  Kodėl kviečiama Zvonkė? Ką ji ten pasakys? Kaip tik iš jos pasityčios ir išvadins ją vos ne pačia blogiausia ir pasileidusia moterimi VIEN DĖL TO, kad ji su tokia pavarde.
  Geriau tegul pasikviečia Budrę arba Simutis, kurios moka argumentuotai kalbėti.
  Be to, mano nuomone, tokios pavardės tik PRATURTINA lietuvių kalbą, o ne ją darko.

 • jei nieko nepiktina „vaizduokliai“, „linksmakociai“ ir kiti protingi vertimai bei naujadarai (ir dar randama argumentu siu terminu isigaliojimui), tai kodel dabar vargses moteriskes kliuva??? Kad ir kokie mokyti butume, tradicinis ribotumas ima virsu?

 • Nesupratau, kaip sirgalius, prie ko tas vargšas „Žalgiris“? Vien tik dėl to, kad diskusijoje dalyvaus Kostas Smoryginas?

 • Slyvanosis

  Mieli kovotojai už lietuviškos šnektos identitetą.
  Noriu pastebėti, kad nuo senų laikų LDK žemėse vyrai vesdavo moteris, o moterys tekėdavo už vyrų.
  Vedusi moteris ar ištekėjęs vyras – neginčytinas lygių galimybių pasiekimas ir rimtas atkirtis netradiciškai orientuotiems Lietuvos skundikams, esą čia pažeidžiamos jų teisės.

  • Ten ne apie vedybas, ten apie pavardžių rašymą.

   • lai lai lai

    butent:)

 • Lietuviškos moterų pavardės – labai smagi tema, ypatingai tokioje išbalamutintoje visuomenėje kaip mūsų :)

  Kaip žinia, kalba – tai verbalinė visos tautos MĄSTYMO-savimonės-pasaulėžiūros išraiška. Vadinasi, ką nors „neteisingai pavadinus, galima labai labai smarkiai pagadinti“, nes procesas „mintis -> žodis“ veikia ir lygiai atvirkščiai – „Jei vadinsi žmogų kiaule, jis vieną kartą ims ir sukriuksės.“

  Atsakykite sau pačiam į, toli gražu, visai neretorinį klausimą:

  Kodėl lietuviškai karaliaus žmona yra „Karalienė“, o durniaus – „Durnė“?
  ————————————————————————

  Вот и вся ваша батва, братцы литовцы, с северо-западлисткого края.

  • AdRewiew.lt,

   Vat ir atsakykite dabar, kad toks mandras, kodel „karalius“ ir „durnius“ parasete is mazosios raides, o „Karaliene“ ir „Durne“ – is didziosios raides? Gal tai ir yra atsakymas?
   Gal but nei karalius, nei durnius cia neturimas omenyje kaip pavarde??? Ir kuo gi tapa duotieji – statusas ir psichine busena – paversti i moteriskaja gimine? Kazkodel sie zodziai tampa pavardemis su reiksme. Kodel?
   Visa si diskusija verta nulio. Nei viena moteris nesidrasko maikiu ir nekviecia i dvikova del to. Tik labai praso nevaidinti tradiciju gineju, kai is tikruju tai vadinasi gerokai prasciau.
   Esu tikra, kad zmogus su Durniaus (-es), Paleistuvio (-es)pavarde normaliam pasnekovui, kolegai ar kitai personai sukels sypsni tik pazinties diena. ZMOGUS PUOSIA, GARSINA ARBA ZEMINA VARDA AR PAVARDE. O ne atvirksciai…

  • Berge

   Adreview,
   o kodėl anglų kalba yra King ir Quin, rusų – Царь ir Царица, Король ir Королева? Ar šios personos mažiau svarbios, nei -lietuviškai skambanti -ienenenenee? :)

 • Berge

  Moteris tekėdama jau ir taip rodo pagarbą savo sutuoktiniui, imdama JO pavardę. Man taip pat smagu, kad mano tėvų – Mamos ir Tėvo – pavardės vienodos.

  Tačiau tik Lietuvoje (rodos, lyg ir ne labiausiai atsilikusiame krašte), moters pavardė konkrečiai nurodo jos priklausomybę vyrui (beje, nebūtinai garbingam) – tėvui arba sutuoktiniui. Maža to, visi turi būti iškart informuojami, ar aš esu DAR -aitė, ar JAU – -ienė. Kokio velnio visa tai??? Kodėl tos pačios anglės, vokietės, prancūzės, pagaliau rusės, latvės ar lenkės turi jaustis už mane laisvesnės, o vyrai lietuviai piestu stoja ne už geresnį gyvenimą, o už archaiškas atgyvenas?

  Beje, sako, Gruzijoje yra tradicija, kad moterys apskritai neima vyro pavardės. Taip jos rodo savo ištikimybę tėvui (nors vyriškų ir moteriškų pavardžių galūnės išvis nesiskiria). Gal kas daugiau apie tai žino?

 • Simona

  is tiesu nesu maciusi tokiu slyksciu smeizto kompaniju, kaip sio zalgirio pasipriesinimo judejimo, sis judejimas tersia didi Zalgirio varda….tokias publikacija skelbti respublikos leidinyje apie D. Grybauskaite, tiesiog pasibjauretina….GEDA!!!!!!!!!!!1

 • Pingback: Nationalists’ Roundtable Discussion Invites Jewish Community Chairman to ‘Speak about Lithuania’ | DefendingHistory.com()