Ypatingoji padėtis Lietuvoje truks amžinai?
Savaitraštis 15min 2012 07 06
********************************
Ar žinojote, kad gyvename ypatingos padėties sąlygomis? Aš, atvirai prisipažinsiu, net neįtariau. Tol, kol neperskaičiau Konstitucinio Teismo birželio 29 dienos nutarimo dėl pensijų fonduose kaupiamų pensijų įmokų dydžio sumažinimo.
Tikriausiai jau girdėjote, kad šiuo nutarimu Konstuitucinis Teismas pripažino, kad dabartinės valdančiosios daugumos sprendimai sumažinti įmokas į antros pakopos pensijų fondus neprieštaravo Konstitucijai, buvo socialiai ir visuomeniškai teisingi ir nepažeidė niekieno teisėtų lūkesčių.
Šis Konstitucinio Teismo nutarimas didesnių diskusijų ir komentarų viešojoje erdvėje nesulaukė. Pirmiausiai turbūt todėl, kad nedaug atsiranda norinčių skaityti keliasdešint puslapių dydžio tekstą, be to – bent jau mano subjektyvia nuomone – KT nutarimai kaskart darosi vis painesni ir vis labiau atitrūkę nuo realaus gyvenimo ir juose vis daugiau nuorodų ne į Konstituciją, o ankstesnius KT nutarimus, kurių turiniu, kaip žinia, niekam navalia abejoti.
Nepaisant to, skaityti KT nutarimus vis dėlto verta ir kalbant apie šį konkretų atvejį – vien jau tam, kad, kaip jau minėjau, būtų galima sužinoti, kad Lietuvoje šiuo metu ypatingoji padėtis.
Kas ir kada ją paskelbė, KT teisėjai savo nutarime nepaaiškina arba aš to aiškinimo nesupratau. Bet štai, kad ypatingos padėties niekas neatšaukė, nutarime pakankamai aiškiai parašyta: “įstatymų leidėjas, numatęs padidinti kaupiamosios pensijų įmokos tarifą konstatavus valstybėje susidariusios ypatingos padėties pabaigą, sudarė prielaidą kompensuoti sumažintas kaupiamąsias pensijų įmokas.”
Jei kartais neturėjote laiko paskaityti KT nutarimo, tai čia kalbama apie 2010 metų birželio 30 dienos Pensijų reformos įstatymą, kurio 2 straipsnis numato, kad “Lietuvos Respublikos Vyriausybė, konstatavus valstybėje susidariusios ypatingos padėties pabaigą, Lietuvos Respublikos Seimui pateikia įstatymų projektus dėl kaupiamosios pensijų įmokos tarifo didinimo.“
Šis įstatymas vis dar tebegalioja, ir man neteko girdėti, kad A.Kubilius ar I.Šimonytė būtų pateikusi Seimui įstatymų projektus dėl įmokų į privačius pensijų fondus didinimo. Išvada peršasi savaime – tų projektų nėra, nes ypatingoji padėtis dar nesibaigė.
Turint galvoje, kad artėja Seimo rinkimai ir kad pačioje Lietuvos širdyje – konservatorių būstinėje – kažkas prikaišiojo “blakių” galbūt ta padėtis ir išties yra ypatinga. Na, bent jau jei tikėsime KT teisėjais ir lakysimės jų požiūrio.
Tada, žinoma, galėtų būti suprantamas ir jų sprendimas, kad įmokų į pensijų fondus sumažinimas Konstuitucijai neprieštaravo, nes juk pasibaigus ypatingajai padėčiai, tos įmokos vėl bus padidintos.
Tiesa, taip galėtų būti tik su sąlygą, jei esi kurčias ir aklas arba turi proto negalią.
Nes jei toks nesi, tai juk turėtum žinoti, kad 2011 metų metų pabaigoje užuot paskelbus ypatingosios padėties pabaigą, įmokos į pensijų fondus buvo dar labiau sumažintos ir kad Seime jau kovo mėnesį buvo įregistruota Pensijų reformos įstatymo pataisa, kuria siūloma antrąjį šio įstatymo straipsnį pripažinti netekusiu galios.
Baisu net pagalvoti, kas atsitiks, jei ši pataisa bus priimta: iš esmės tai reikštų, kad esame pasmerkti ypatingosios padėties sąlygomis gyventi amžinai, nes Vyriausybė teisės paskelbti ypatingosios padėties pabaigą nebeturės, o KT nutarimai, kaip žinia, yra galutiniai ir neskundžiami.
O iš šono žiūrint atrodo, kad KT teisėjai nei akli, nei kurti, nei…