Kokia bloga žiniasklaida…

… Kažkoks skundų kampelis…

Kongo ministras kaltina Vakarų žiniasklaidą, kad ši pateikia iškreiptą Afrikos vaizdą, kuris neatitinka tikrovės ir kad Afrikai reikia suteikti balsą ir išvaduoti iš kolonijinio palikimo.

Kažkokio Pietų Osetijos laikraščio žurnalistė verksmingu balsu aiškina, kokie visi buvo neobjektyvūs per Rusijos-Gruzijos karą ir kad „nebuvo nė vieno leidinio ir nė vieno žurnalisto Vakaruose“, kuris pateiktų tikrai objektyvų vaizdą, kas vyko iš tikrųjų. Ir dar pacituoja R.Asmuso knygą, kurioje neva rašoma, kad tik G.Busho sveiko proto dėka tada nekilo trečiasis pasaulinis karas, nes buvo siūloma panaudoti branduolinį ginklą, kad Rusijos kariuomenė negalėtų atvykti į Osetiją.

Prieš tai tai Irano atstovas skundėsi BBC veikla ir gavo pasiūlymą šia tema padiskutuoti gyvame eteryje…

Toks įspūdis, kad visi susirinko pasiskųsti vieni kitais, o dalis dar ir padejuoti, kokie blogi tie kapitalistai…

Ir labai jau juokinga, kad tas besiskundžiantis Kongo ministras, peikiantis „nelaisvą“ Vakarų žiniasklaidą, cituoja V.Putino mintis apie etiką.

Nors šiaip tai paskelbta tema „Verslas ir žiniasklaida. Valstybės ir verslo vaidmuo“…

„World Media Summit 2012“

 

(2 balsų, vidurkis: 3,00 iš 5)
Loading...
 • Ugnius Babinskas

  „Kongo ministras kaltina Vakarų žiniasklaidą, kad ši pateikia iškreiptą Afrikos vaizdą, kuris neatitinka tikrovės “
  Kaip nereguliariam didžiųjų Vakarų naujienų agentūrų pateikiamos informacijos vartotojui su tuo sunku nesutikti. Tai žinoma asmeninis ir be abejonės subjektyvus vertinimas – kultūrinės ir politinės Afrikos tikrovės tiesiogiai pažinti neteko. Tačiau tikrai neabejoju didžiųjų Vakarų žiniasklaidos priemonių pateikiamos informacijos selektyvumu: žiūrint globaliu lygmeniu veikiančius televizijos (kabelinius) kanalus sunku nepastebėti, jog trečiojo pasaulio šalys dažniausiai yra nušviečiamos tik dėl sukrečiančių įvykių – bado, žemės drebėjimų, neįprastų apsigimimo atvejų, pilietinių karų ir kt.
  Sunku ginčyti ir tai, jog globalioje komunikacijos sistemoje dominuoja Vakarų naujienų agentūros, o būtent jos yra nacionalinėse žiniasklaidos priemonėse pateikiamų tarptautinės politikos naujienų) darbotvarkės formuotojos. Norint tuo įsitikinti eiliniam informacijos vartotojui, tereikia pažvelgti į bet kurio Lietuvos dienraščio pateikiamų naujienų „iš pasaulio“ šaltinius.
  Štai sociologas Frankas Websteris, savo veikale „Informacinės visuomenės teorijos“ aptardamas Amerikiečių akademiko Herberto Schillerio kritiką šiuolaikinio kapitalizmo atžvilgiu, teigia, jog „didelė dalis – faktiškai 90 procentų – pasaulio spaudoje skelbiamų tarptautinių žinių yra tik iš keturių Vakarų naujienų agentūrų, iš kurių dvi (United Press International ir Associated Press) yra amerikietiškos, viena Britanijos (Reuters) ir viena Prancūzijos (Agence France Presse)“.
  ***
  Mintyse iškyla keli fragmentai nesusiję su mano komentaro pagrindine mintimi, tačiau verčiantys pamąstyti apie tam tikrus Vakarų žiniasklaidos priemonių dominavimo pasaulyje raidos aspektus. Tarkime UNESCO Šaltojo karo metu buvo atlikusi empirinius tyrimus, kuriais nustatytas Vakarų žiniasklaidos dominavimo ir plitimo pasaulyje faktas. Po šios išvados JAV ir Britanija pasitraukė iš organizacijos. Žinoma būtina atsižvelgti į to meto tarptautinės politikos įtampas, kuriose, globali komunikacija buvo suvokiama kaip propagandos karo laukas:
  „Maskva rėmė Trečiojo pasaulio reikalavimus UNESCO organizacijoje dėl Naujosios pasaulio informacijos tvarkos, kad būtų atstatyta pusiausvyra tarp informacijos srautų pasiskirstymo. Vašingtonas čia įžvelgdamas ketinimus išlaikyti autoritarinius režimus, kurie bijo priimti Vakarų žiniasklaidos produktus ir vertybes, galų gale 1985 m. pasitraukė iš UNESCO, o juo pasiekė ir didžioji Britanija (Flew, 2008, 263-265)“.

  Citatos šaltinis: Mantas Martišius. (Ne)akivaizdus karas: nagrinėjant informacinį karą (p. 95).

 • Mes apie Kongą žinom tik tiek, kiek mums pasako žiniaslaida. O žiniasklaida pasako tai.. kas naudinga kažkam (Pvz. Merdokui Obamai ar ju sponsoriams). Kvaila būtų tikėtis objektyvumo iš žiniasklaidos.

  Žiniasklaida tai eilinė smegenų minkštinimo (plovimo) mašina, kurios tikslas skatinti vartojimą. Dar kartais vienam skunčiui padeda pakeisti kitą sukčių valdžioje.

  • Valentinas

   Dar vienas antiglobalistas ir konsumerizmo kritikas. Nenorite – nevartokite. Trūksta žinių apie Kongą, nes prakeikta kapitalistinė žiniasklaida pateikia jas selektyviai? Še, imkite žinias tiesiogiai ir užkimškite savo neplautas, žole smirdinčias burnas:
   http://www.congoplanet.com/

   • Fredis*

    Su neplautomis ir žole smirdančiomis burnomis pastaruoju metu vyksta įdomūs dalykai, netgi savotiškas ideologinis skilimas.
    Viena programinių ir stipriai išreikštų pozicijų „neplautų burnų“ klausimu yra išsakyta P.Gylio laiške Prezidentui Adamkui: http://www.delfi.lt/news/ringas/politics/pgylys-prezidente-adamkau-sali-valdo-ne-minia-o-naujoji-nomenklatura.d?id=59088781
    Stebėtina kaip lengvai savo idealus išdavė Mokytoja Aušra, Tinklaraštininkas ir austras, kuriems Povilas Gylys buvo žmogus, į kurio nuomonę buvo verta atsižvelgti, bei įsiklausyti, ir kiek NDJ pirmininkas įgijo naujų draugų, iš kur visai nesitikėjo.

    • Valentinas

     Fredi, neplautų burnų būna visokiausių rūšių. Čia tu bandai suplakti dviejų rūšių neplautas burnas, kurių nešvarumų kilmė yra visiškai skirtinga.
     Beje, keista logika – Gylys pakrypo į violetinę pusę, bet anot tavęs, idealus išdavė Mokytoja Aušra, Tinklaraštininkas ir Austras. Gal atvirkščiai, Gylys išdavė idealus?

     • Fredis*

      P.Gylys yra nuoseklus, nes visą laiką buvo skriaudžiamųjų ir nuskriaustųjų pusėje, o austas ir Mokytoja Aušra perėjo į stipresniųjų pusę, tų, kurie formaliai yra stipresni, o dar taip neseniai, 2009-ų metų sausį, MA šičia rašė įspūdingus komentarus (perštinčią gerklę ir graužiančias nuo ašarinių dūmų akis) apie turgaus prekeivių ir kitų nepatenkintųjų anarchistinius veiksmus prie Seimo, kuomet buvo daužomi rūmų stiklai. Ir Valatka tuo metu savo laikraštinėse skiltyse rašė maždaug taip: liaudis sukilo prieš režimą, prieš „naktinę reformą“. Dabar viskas susijaukė ir nesuprasi kas yra kas. Įtikinamiausiai ir skvarbiausiai, pasitelkdama rimtus analitinius metodus ir savo pačios atliktas studijas, įvykius analizuoja TSPMI dėstytoja ir politologė A.Ramonaitė.

     • Valentinas

      Fredi, esmė tame, kad skriaudžiantieji save vadina skriaudžiamaisiais. Štai violetinio marazmo istorijoje, Kedžių klanas pagrobė mergaitę, neatidavė jos motinai, psichologiškai smurtavo, t.y. skriaudė mergaitę, tačiau viską pateikia taip tarsi skriaudikai yra ne jie. Tai yra normali politinė praktika – vaizduoti, kad esi skriaudžiamųjų pusėje.
      Gylio straipsnis demagogija. Štai kad ir šis sakinys:

      Ekscelencija tokiais pareiškimais prisideda prie politinės antikultūros, pasireiškiančios „runkelių“, „šunaujos“, „patvorių“, „violetinių“ niekinimo vien dėl to, kad pastarieji turi savo nuomonę, stiprinimo ir sklaidos.“

      šios marginalinės grupės yra ne niekinamos, o smerkiamos. Ne „vien dėl to, kad pastarieji turi savo nuomonę“, o dėl to, kad ta jų nuomonė yra šuniška, patvorinė, violetinė. Populistai ir demagogai dažnai šaukia „aš turiu kitą nuomonę ir todėl esu už tai persekiojamas“. Tačiau, jei nuomonė yra šuniška ir violetinė (pavyzdžiui nuomonė, kad Stankūnaitė yra nusikaltėlė, kuriai negalima atiduoti vaiko nepaisant teismo sprendimo), tai taip ir įvardinama.

     • Fredis*

      Žmonės visais laikais reiškė savo šunišką nuomonę ir toliau reikš visais įmanomais klausimais nežiūrint į jokias aplinkybes. Tokia žmogaus prigimtis: rėkti, aimanuoti, dejuoti, reikalauti lygybės, brolybės ir teisingumo. Jeigu nuomonės būtų vienodos visais klausimais – išnyktų politika, politinė drama. Visuomenininkams ir neįprastai sušukuotiems naujiesiems politiniams lyderiams sėdinčiuosius valdžios olimpe pajudinti yra būtina, kad nomenklatūrinis elitas pernelyg neužsimiegotų ir neištižtų. Reikalauti daugiau teisingumo ir skaidrumo yra universalūs reikalavimai. V.Adamkaus susierzinimas iškilo lygioje vietoje, tai akivaizdi politinė klaida, P.Gylys nepraleido progos pasinaudoti prezidento klaida.

     • GIGA

      Komentaras pašalintas – A.R.

     • Giga, valdykitės.

   • Valentinai: čia nevisai ta tema diskusijai apie langų ploviklio įtaką burnos higienai. Šiaip jis ne tam skirtas.

    O kad nišiniai informacijos platinimo kanalai egzistuoja aš neneigiu. Bet tikriausiai nesiimsi teigti, kad jie gali formuoti „masinę nuomoę“ ?

    • Valentinas

     Aš neimsiu teigti. Tačiau pats teigi, kad visa pagrindinė žiniasklaida tiek Lietuvoje tiek pasaulyje atidirbinėja šeimininkams ir yra smegenų minkštinimo priemonė. T.y. sakai, kad visai nėra nei sąžiningų žurnalistų, nei objektyvių spaudos priemonių. Ar ne per smarkiai?

 • Na, ant ko paburbėti, jei ne ant žiniasklaidos. Be to, kaip kitaip silpninti pasitikėjima vakarų šalimis ir vakarų žiniasklaida, jei nei skelbiant, kokia ji bloga ir kokia netikslią informaciją skelbia. Juk kažkas ims ir patikės. O jei patikės vienas, gal pavyks apkvailinti ir antra ir t.t.

  Aišku reikia atkreipti dėmesį, kad žiniasklaida ir ne šventa :) ir ne visada viska nušviečia taip kaip derėtu – objektyviai ;)