Y.Aradas, nusikaltimai žmoniškumui ir… Mindaugo apartamentai

Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra vakar paskelbė trumpą pranešimą, kuriame informavo, jog nuspręsta nutraukti ikiteisminį tyrimą dėl žinomo Izraelio istoriko Yizthako Arado galimo dalyvavimo nusikalstamoje veikloje Antrojo Pasaulinio karo metais.

Pirmiausia norėčiau atkeipti dėmesį į patį panešimo tekstą: skaitant jį ir nežinant šio tyrimo priešistorės tikriausiai sunku būtų suprasti, ką iš viso tie prokurorai tyrė ir kuo čia dėtas gerbiamas Izraelio istorikas Yizthakas Aradas.

Bet gal geriau pacituosiu:

Praėjusį penktadienį Generalinė prokuratūra nesurinkus pakankamai duomenų, pagrindžiančių pirminius įtarimus, nutraukė dėl sovietų partizanų būrio „Vilnius“ nusikaltimų Antrojo pasaulinio karo metais Generalinės prokuratūros Specialiųjų tyrimų skyriuje kontroliuojamo ikiteisminio tyrimo dalį Yizthako Arado atžvilgiu. Dalis ikiteisminio tyrimo nutraukta, nes jo metu gauti tik nusikaltimo faktą patvirtinantys duomenys. Prokuroro nutarime konstatuota, jog išnaudojus visas ikiteisminio tyrimo galimybes surinktų duomenų nepakanka, kad baudžiamoji byla Y. Arado atžvilgiu būtų perduota teismui.

Sutikite, nelabai lengva susigaudyti, kas, ką ir dėl ko įtarinėjo. Skaitant pranešimą, nesuprasi koks ryšys yra tarp partizanų būrio Vilnus ir Y.Arado ir kas buvo pats Y.Aradas: galimas budelis ar to partizanų būrio vykdytų nusikaltimų auka.

Šiek tiek keista. Nes vos prieš metus prokurorai kalbėjo daug aiškiau ir suprantamiau. Štai ką jie rašė 2007 metų rugsėjo 10 dieną išplatintame pareiškime:

Izraelio Valstybės Teisingumo ministerijai buvo išsiųstas teisinės pagalbos prašymas atlikti ikiteisminio tyrimo veiksmus p. Yizthako Arado atžvilgiu, t. y. buvo prašoma įteikti minėtam asmeniui pranešimą apie įtarimą dėl Antrojo pasaulinio karo metais nacių okupuotoje Lietuvoje ir pokario metais šiam asmeniui tarnaujant sovietų NKVD galimai padarytų nusikalstamų veikų, vertintinų kaip nusikaltimai žmoniškumui prieš Lietuvos gyventojus (civilių gyventojų, karo belaisvių žudymas, Lietuvos partizanų žudynės).

Ten pat pranešama, kad ikiteisminis tyrimas, kurio metu tarp kitų asmenų yra tiriama ir p. Y. Arado veikla, buvo pradėtas 2006 metų gegužę pagal požymius nusikalstamų veikų, numatytų Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 100 straipsnyje (tarptautinės humanitarinės teisės draudžiamas elgesys su žmonėmis) ir 101 straipsnyje (tarptautinės humanitarinės teisės saugomų asmenų žudymas).

Be to, prokurorai prieš metus teigė:

ikiteisminio tyrimo medžiagoje yra surinkta pakankamai faktinių duomenų, leidžiančių manyti, jog buvo padaryta nusikalstama veika, pono Y. Arado prašoma pagal baudžiamojo proceso įstatymo reikalavimus išdėstyti savo poziciją dėl jam reiškiamų įtarimų ir atsakyti į su jais susijusius klausimus.

Įdomu, ar ne – prieš metus tyrimo medžiagoje buvo pakankamai faktinių duomenų ir buvo siekiama pono Arado paaiškinimų.  Tų paaiškinimų per metus negavus (nes ponas Aradas atsisakė ką nors aiškinti) šiandien jau teigiama, kad surinktų duomenų nepakanka ir tyrimas nutraukiamas.

Tiesa, prokurorų pozicija taip radikaliai pasikeitė net ne per metus, o vos per du mėnesius. Nes dar šių metų liepos 1-ąją išplatintame pareiškime jie rašė štai ką:

Šiuo metu atliekami ikiteisminio tyrimo veiksmai keliose baudžiamosiose bylose, kuriose ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas ankstesniais metais dėl Antrojo pasaulinio karo metais Lietuvos teritorijoje galimai sovietų partizanų būrių įvykdytų nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų prieš civilius ir kitus Lietuvos gyventojus, juos brutaliai nužudant, sunkiai sužalojant, sudeginant jų sodybas ir kitą turtą, vykdant kitus tarptautinės humanitarinės teisės karo ar okupacijos metu draudžiamus veiksmus prieš toje teritorijoje gyvenusius civilius, taip pat karo belaisvius. Iš tokių baudžiamųjų bylų paminėtina baudžiamoji byla, kurioje ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas 2006-05-19 pagal  Lietuvos Respublikos BK 100, 101 str. (joje tarp kitų kelių šimtų sovietų partizanų būrio „Vilnius“ narių tiriami ir Izraelio piliečio Y. Arado galimai nusikalstami veiksmai).

Tame pačiame pareiškime taip pat nurodoma, kad

Vieni [ … ] asmenys apklausiami liudytojais [ ….], o kitų atžvilgiu, esant pakankamai duomenų ir objektyviam pagrindui, surašomi nutarimai apieš įtarimą karo nusikaltimais ar nusikaltimais žmoniškumui (pvz. Y.Aradas) ir imamasi procesinių priemonių juos apklausti įtariamaisiais.

Kas gi lėmė tokias permainas prokurorų galvose? Vakarykščiame pareiškime jie nurodo tris pagrindinius motyvus. Pirmasis jų yra tai, kad tyrimo apklausus 83 liudytojus, iš kurių 14 asmenų buvo pripažinti nukentėjusiais, nė vienas nepatvirtino, ką nors žinantis ir galintis paliudyti apie Y. Arado dalyvavimą nusikalstamoje veikoje.

Tai, žinoma, galėtų būti stiprus argumentas, tačiau yra viena aplinkybė, kuri verčia abejoti. Mat dar šį pavasarį  Generalinės prokuratūros specialiųjų tyrimų skyriaus vyriausiasis prokuroras Rimvydas Valentukevičius, aiškino, kad tiesioginių nusikaltimo liudininkų jau nėra, gyvi likę tik nukentėjusiųjų giminaičiai. Galėjo, žinoma, ir jie ką nors matyti, tačiau nėra žinoma, ar jie iš viso buvo tarp tų, kuriuos žudė sovietinių partizanų būrys, kurio nariu buvo ir Y.Aradas.

Antras prokurorų argumentas yra tai, kad “tyrimo metu taip pat gauta humanitarinių mokslų daktaro (eksperto-istoriko) išvada, jog atsiminimų knygoje savo veiklą Y. Aradas, kaip ir kiti sovietiniai partizanai, sureikšmino, neišvengė faktinių klaidų“.

Tiems, kas nežino, priminsiu, kad būtent nuo minimos knygos („The Partisan. From the Valley of Death to Mount Zion“), kurioje ponas Aradas viešai pasigyrė savo “žygdarbiais“ Lietuvoje, viskas ir prasidėjo.

Šiek tiek keista – pats lyg ir istorikas, o išeina, kad savo knygoje paprasčiausiai apsimelavo. Taip pat keista ir tai, kad prokuratūra neįvardija, kas buvo tas „eksperto-istoriko“. Na, arba bent jau kur jis dirba: Lietuvos Istorijos institute ar Ad Vashem muziejuje?

Paskutinis prokurorų agumentas taip pat labai įdomus: pasirodo, „ikiteisminio tyrimo metu nebuvo nustatyti kartu su Y. Aradu jam inkriminuotos nusikalstamos veikos padaryme galimai dalyvavusių asmenų likimai“. 

Jei teisingai supratau, tai prokurorai bando pasakyti, jog nerandant kitų nusikaltėlių įtarinėti vien Y.Aradą būtų negražu.

Gal prokurorai ir teisūs. Gal iš tiesų Y.Aradas savo knygoje apsimelavo ir jokių nusikaltimų Lietuvoje nepadarė. Tačiau vis tiek keista, kodėl būdamas toks nekaltas jis nesutiko duoti parodymų. Taip pat keista, kodėl Lietuvos prokurorai taip greitai nuleido rankas. Juk, pavyzdžiui, tyrimas dėl Medininkų žudynių, atrodo, nenutrauktas iki šiol nors įtariamųjų apklausti taip pat nepavyksta.

Ir taip yra todėl, kad nusikaltimams žmoniškumui bei karo nusikaltimams senaties termino nėra. O juk Y.Aradas ir yra įtariamas būtent tokiais nusikaltimais.

Beje, keistas sutapimas: ikiteisminis tyrimas dėl Y.Arado buvo nutrauktas penktadienį, o pirmadienį užsienio reikalų ministerija paskelbė, kad ministras P.Vaitiekūnas Vyriausybei pateikė pasiūlymus dėl buvusių Šnipiškių žydų kapinių. Tų pačių, kurios anot kai kurių “ekspertų-istorikų” užima beveik pusę senojo Viniaus įskaitant ir neseniai pastatytus Mindaugo apartamentus.

Tų pasiūlymų esmė labai paprasta: tyrimai baigiami, dialogas tęsiamas, norintys galės įsiamžinti. Toks paprastas ir, atrodo, visiems priimtinas sprendimas, nors dar visai neseniai tose menamose kapinėse kai kas žurnalistams į galvą fotoaparatus daužė.

O vakar prokuratūrai skelbiant pranešimą apie Y.Arado bylos baigtį, užsienio reikalų ministerijoje buvo iškilmingai atidaryta paroda, skirta Izraelio valstybės įkūrimo 60-mečiui.

Na, ar ne puikūs tie Lietuvos ir Izraelio santykiai?…

„Laisvoji banga“

(12 balsų, vidurkis: 4,42 iš 5)
Loading...
 • Anonimas

  na ir drąsus žmogus esat

 • O štai jeigu įžymioji „valstiečių-liberalų“ Mogenienės&Čekuoliuko pataisa dėl bausmių už netolerantiškų nuomonių reiškimą jau būtu priimta, po šio teksto gerb.Artūro žmona turėtu skubiai išlyginti jo sportinį kostiumą bei pradėti krauti krepšį higienos priemonėmis, apatiniais/kojinėmis, rūkalais, džiūvėsiais bei kitokia Lukiškėse praversiančia atributika….:)

 • Nuskriaustieji tiek daug naudos turi iš savo skriaudos, kad turėtų pastatyti paminklą skriaudėjams.
  Čia šiaip.
  Visiškai neturėjau omenyje jokios tautos.
  Tuo labiau, kad visos tautos lygios.

 • Anonimas

  Keista, jog tarptautinese taikos palaikymo pajegose nerastume nei vieno Izraelio kareivio? Tauta,kuri gyvybiskai suinteresuota taika…tokia abejinga kitu likimui? As jau nekalbu apie atominiu tyrimu programas, kurias taip prikisamai PAMIRSTA kontroliuoti TATENA. P.S.Kuo toliau i miska, tuo storesni partizanai…

 • Anonimas

  Ah shalom, shalom, shalom…
  Viešasis interesas reikalauja nutraukti bet kokius tyrimus…
  Negalima surinkti įrodymų, kad partizanai nenusikalto žmogiškumui, nes jie vykdė teisingumą…

 • Anonimas

  Kaip pradejo tai ir baige tyrima – pirma karta paprasius Kuodytei ir Kupcinskui, antra – Kirkilui.

  Keistas tik vienas dalykas – Raco ir Jasaicio kalbejimas apie si klausima vienodo lygio – pavirsutiniskas.

  ir nereikia persudyti -kad durnas zydas rabis dave i liuli naglam ir provokuojanciams fotogfrafui nereiskia, kad zydai surenge lietuviu pagroma

 • Anonimas

  Kaip tik skaitinėju politinę satyrą „Yes, Prime Minister“. Ir jūsų straipsniukas kaip tik į temą – lyg papildomas-prizinis skyrius :D

 • Anonimas

  Gerb. Artūrai,

  nesutinku su Jūsų nuomone ir norėčiau padiskutuoti. Kai kurie komentatoriai vadina Jus drąsuoliu, bet manau, kad būtent jos Jums ir trūksta analizuojant tiek vieną, tiek ir kitą klausimą. Nenoriu Jūsų įžeisti ir tikiuosi suprasite, bet prašau pasiskaityti ir mano argumentus:
  A) Vadinate kapines menamomis – jokios jos ne menamos, juk niekas nesigincyja, kad ten kapines, klausimas yra, kur ju riba. Reikia tureti drasos ir pazvelgti tiesai i akis. Jei visur, kur rabinai ir archeologai pajudino zeme, visur yra kaulai, gal galetumete paaiskinti, kaip statant Mindaugo apartamentus nerasta nieko, jokio kaulelio. Kaip zinia, radus kaula ar kaulus darbai bent jau laikinai turejo buti stabdomi, tai ar nekeista Jums? O kai rasote, kad negali buti toks didelis tu kapiniu plotas, tai pabandykit isivaizduoti kiek zmoniu per keturis simtus metu galejo palaidoti zydu bendruomene, kuri Vilniuje sudare tikrai nemaza gyventoju procenta, o tai ilgus metus buvo vieninteles veikusios kapines.
  B) Yra patarle – susitvarkyk savo kiema, o veliau dairykis i kaimyno. Lietuvoje yra nenuteistas ne vienas naciu pakalikas, o jau pradeti persekioti zydu partizanai. Pasirodo, kad ne zydus Holokausto metu zude, o zydai zude lietuvius. Na, turekite drasos, pripazinti, kad is pradziu reiktu issiaiskinti su savo kiemu… Kodel nelyginate buvusiu naciu bylu su Medininku byla?
  C) Kalbant konkreciai apie Arada. Turekite drasos paziureti kitu kampu. Aradas pabego is geto, pasieme ginkla ir kovojo pries nacius ir ju vietinius pakalikus. Po karo jis nutare toliau ieskoti zmoniu karo metais dariusiu nusikaltimus pries zmonija. Butent tokia buvo jo funkcija dirbant NKVD. Reikia tik perskaityti jo knyga ir viskas taps aisku. Jis nezude nekaltu, nekankino komunizmo priesu – jo veikla buvo labai kryptinga – ieskoti karo metais nusikaltimus pries zmonija dariusiu zmoniu. Tai jis ir dare. Visi jo suimti zmones buvo baltaraisciai, o ne kokie nepriklausomybes kovu kovotojai. Visi tie zmones, manau, nereikia pasakoti, ka dare karo metais.
  D) Artūrai, turėkite drąsos pripažinti, jog vyksta procesas, kurio metu bandoma paaiškinti lietuvių dalyvavimą nacisme, kuriant žydo bolševiko mitą. Nagi, ne jau jei Jums rūpi tiesa, nenorite jos išsiaiškinti, o bandote tyrinėti mitus ir ieškoti tų mitų pagrindimo.

  Suprantu, jog kiekvienas žmogus turi savo nuomonę, todėl gerbiu Jūsų nuomonę, bet nuoširdžiai linkėčiau Jums įsigilinti į problematiką. Šis klausimas turi dvi puses, kodėl Jūsų nuomonė yra tokia vienpusė. Nuoširdžiai tikiuosi, jog darote tai ne tyčia ir ne pagal užsakymą.

 • O! Aš teisus! Tautos yra lygut lygutėlės!
  Vat ir Zorro sako, kam žiūrėti į tam tikrą tautą, jei kita tokia pat lygi – visiškai netvarkinga :D

 • @Zorro

  Khhm, palinkėjote kitiems įsigilinti į problematiką?

  Deja,panašu, kad Jūs pats nelabai ją išmanote, nes dalinai įgarsinote kažkokius nuvalkiotus štampus..

  Pvz. dažnai girdimas Jūsų punkto B teiginys, kad „Lietuvoje nenuteistasnei vienas nacių pakalikas“ – sprendžiant iš jo, Jums yra žinomas ne vienas nacių pakalikas, kurio dalyvavimą taikių žmonių žudymuose Jūs ar Jums žinomi žmonės gali įrodyti teisme?

  Ar galite pateikti čia tų nacių pakalikų sąrašą ir kuo remiantis Jūs ketinate įrodyti jų kaltę?

  Nes dingojasi man, kad nelabai ką konkretaus iš Tamstos išgirsime..?:))

  Dėl punkto C – apie I.Aradą yra duomenų, tame tarpe išjo pačio knygos, kad jis galėjo asmeniškai dalyvauti taikių Lietuvos gyventojų žudymuose.

  Atlikus visapusišką tyrimą tie įtarimai galėjo ir nepasitvirtinti, tačiau Aradui atsisakius būti apklaustam – tie įtarimai tik sustiprjo.

  Nekaltam žmogui nėra ko slėptis nuo ES šalies teisėsaugos….

  Beje, keistas teiginys, kad NKVD jis dirbo, ką pats norėjo – atseit, gaudė tik žydšaudžius ir negaudė kitų miškuose kovojančių partizanų.

  Pakėlus dokumentus ir apklausus patį Aradą būtu aišku, ko vertos jo pasakonės….Deja, to nesužinosime…

  Apie D išvis tyliu…

  Kad pasaulinėje opinijoje prieškario metais žydai buvo tampriai susiję su bolševizmu, Kominternu ir sovietiniu režimu – tiesiog faktas ir tiek, kurio bent kiek išmanačiam žmogui ir įrodinėti nereikia.

  Nacistai aktyviai išnaudojo šį faktą savo antisemitinėje propagandoje. Propaganda, Tamstos žiniai, negali būti sėkminga, jei joje nėra ženklios dalies atitinkančios tikrovę informacijos…

  Kitas dalykas, kad yra per platūs ir nekorektiški apibendrinimai bei kolektyvinės kaltės primetimas.

  Vienžo, Jūms pačiam būtų neprošal įsigilinti į problematiką….

 • Pingback: Holocaustą Lietuvoje lėmė…kelnių ir batų trūkumas | Artūras Račas()

 • Pingback: Dar kartą apie Y.Aradą arba kaip prezidentas su diplomatais šiukšles valė | Artūras Račas()