V.Adamkus siūlo „vaivorykštę“ ir įpėdinį. Ačiū, gal kaip nors patys…

Prezidentas Valdas Adamkus vėl nustebino. Iš tarptautinės politikos platybių jis praėjusią savaitę sugrįžo į Lietuvą ir ėmėsi vidaus politikos.

Pirmiausia, prezidentas pagaliau labai aiškiai išdėstė, ką jis galvoja apie dabartinės valdančiosios koalicijos rengiamą referendumą dėl Ignalinos atominės elektrinės darbo pratęsimo.

Populizmas ir rinkėjų mulkinimas – tokia buvo šalies vadovo nuomonė. Ačiū jam už tai. Ačiū, kad išdrįso ir ačiū, kad pats nepasidavė populizmui. Būtų gerai, kad rinkėjai jį išgirstų ir kad rinkdamiesi, už ką balsuoti per Seimo rinkimus, prisimintų, kas buvo pagrindiniai šio referendumo iniciatoriai. Taip pat – kol dar yra laiko – galėtų paklausti tų, kas kandidatuoja į Seimą, ką jie darys, jei referendumas įvyks ir jei rinkėjai jame pasakys „Taip“.

Apie populizmą Valdas Adamkus užsiminė ir kalbėdamas apie būsimus Seimo rinkimus. Ragino nesusivilioti skambiais pažadais bei naujomis partijomis, kurios siūlo maną iš dangaus.

Iš esmės teisingi žodžiai. Pritarčiau prezidentui 100 procentų. Tačiau tik tuo atveju, jei pasakęs tai, jis nebūtų pridūręs, kad šiandieninėje situacijoje Lietuvai geriausia būtų vadinamoji vaivorykštinė koalicija.

Tuos, kam neaišku, apie ką prezidentas kalba, nuraminsiu. Tai – ne apie gėjus, kurių simbolis – vaivorykštė.

Tai apie skirtingų ideologijų koalicijas. Panašias į tą, kuri kuri pastaruosius dvejus metus valdo Lietuvą. Kai į vieną krūvą susibėga socialdemokratai, konservatoriai, valstiečiai, liberalai ir socialliberalai. Kai nebelieka jokių ideologijų, jokių skirtumų tarp partijų, kai pagrindinis tikslas yra valdžia, o pagrindinis rūpestis – koks nors postas.

Tiesa, siūlydamas vaivorykštės koaliciją prezidentas davė suprasti, kad į tokią koaliciją turėtų jungtis ne visos Lietuvos politinės partijos, o tik, cituoju, „tradicinės ir išbandytos“.

Valdas Adamkus nevardijo, kurios iš rinkimuose savo kandidatus keliančių partjų yra tos „tradicinės ir išbandytos“, bet galima pabandyti spėti. Tai tikriausiai partijos, kurios Lietuvoje turi ilgiausias tradicijas.

Pabandykime jas išvardyti.

Tikriausiai socialdemokratai, taip pat konservatoriai, galbūt „Partija Jaunoji Lietuva“, Lietuvos laisvės sąjunga.  Taip pat – Rusų sąjunga bei Lietuvos lenkų rinkimų akcija. Tai – iš esmės ir visos partijos turinčios daugiau nei 10 metų istoriją.

Visos kitos – atsiradusios gana neseniai, skilusios, susijungusios, išnykusios ir vėl atsiradusios.

Ar iš tų, su ilgomis tradicijomis, išeitų vaivorykštės koalicija. Aš šiek tiek abejoju. Socialdemokratai su konservatoriais jau bandė – matėme, kas iš to išėjo. Vytautas Šustauskas meru taip pat jau buvo, rezultatus visi matėme.

Tikriausiai prezidentas kalba apie kažką kitą. Gal sakydamas „tradicinės“ ir „išbandytos“ jis turi galvoje tas, kurios jau buvo valdžioje? Jei taip, tada sunku suprasti, kodėl tuo pat metu jis tą valdžią kritikuoja.

Kaip ten bebūtų, man atrodo, kad prezidento samprotavimai apie vaivorykštę yra iš esmės žalingi. Juk šalies vadovas iš esmės siūlo neieškoti skirtumų tarp partijų, nebandyti suvokti, kuri partija kokiai interesų grupei atstovauja, kuo skiriasi atskirų partijų ideologijos ir jų ateities vizijos. Kai neaišku, kur kairė, kur dešinė, kas už verslą ir didesnius pelnus, o kas už didesnius mokesčius verslui, kuriais galima padėti pensininkams, gydytojams ar mokytojams.

Visi už visus, tačiau iš tikrųjų už nieką. Rinkitės bet ką, tačiau geriausiai bus, jei visi vėl susibėgs į krūvą ir vėl nieko nedarys. Ir atsakomybės niekam nereikės prisiimti, nes visi rodys pirštais vienas į kitą. Maždaug toks yra prezidento pasiūlymas.

O man kažkodėl tai iš karto į galvą ateina „Leo LT“ pavyzdys, kai Liberalų ir centro partija Seime nebalsavo, jų vadovas rengė protesto mitingus prie prezidentūros, o du liberalcentristai iki šiol sėkmingai dirb Vyriausybėje, kuri visomis išgalėmis stūmė šią amžiaus aferą. Tokie dalykai įmanomi tik vaivorykštės koalicijoje, kurią šiandien mums visiems siūlo V.Adamkus. 

Man tokios koalicijos nereikia, nes ji jau buvo ir jos darbo rezultatai šiandien puikiai matosi. Beje, reikėtų pažymėti, kad ir pats prezidentas yra nemažai prisidėjęs prie dabartinės vaivorykštės koalicijos gimimo ir jos išlikimo. Juk G.Kirkilas buvo jo pasirinkimas.

Įdomu, ar rinktųsi antrą kartą?

Tai paaiškės jau po spalio 12-osios. O kol kas prezidentas užsiima kitais pasirinkimais. Pasirodo, jis jau seniai renka sau įpėdinį. Kaip pats viešai prisipažino vienoje radijo laidoje praėjusią savaitę, susitikinėja su galimais kandidatais, kalbasi su jais ir net įkalbinėja juos kelti savo kandidatūras per būsimus prezidento rinkimus. 

Tačiau – kokia nelaimė – įkalbinėti labai sunkiai sekasi ir kol kas, atrodo, niekas nesutiko.

Prezidentas, tiesa, neatskleidžia, kas tie kandidatai. Gal ir teisingai daro, nes jei pasakytų, tai jiems rinkimuose nebevertėtų dalyvauti.

Nes dabartinis prezidentas tikriausiai renkasi pagal save – galbūt net pasidalydamas patirtimi, kaip apeiti Konstituciją ar gauti pinigų rinkimų skoloms padengti mainais į padovanotą Lietuvos pilietybę.

Tačiau svarbiausia net ne tai. Daug svarbiau yra tai, kad Lietuva, nepaisant  visų dedamų pastangų vis dar yra demokratinė valstybė, kurioje tiek Seimą, tiek prezidentą renka rinkėjai. Balsuodami laisvuose ir demokratiniuose rinkimuose. Priešingai nei, pavyzdžiui, Rusijoje, kur naują prezidentą parenka prieš tai buvęs.

Tikiuosi, kad taip Lietuvoje bus ir kitąmet, kai visi kartu spręsime, kas turi pakeisti Valdą Adamkų. Ir labai norėčiau tikėti, kad mūsų sprendimas nebūtinai sutaps su V.Adamkaus ir kitų, norinčių parinkti mums naują prezidentą sprendimais.

Todėl geriau jau būtų, kad V.Adamkus neužsiimtų beprasmiais darbais ir pataupytų jėgas. Jų, panašu, labai prireiks, kai ateis laikas formuoti naują koaliciją.

Ir geriau būtų, kad ji nebūtų vaivorykštės.

„Laisvoji banga“

 

 

 

(5 balsų, vidurkis: 4,00 iš 5)
Loading...
 • Anonimas

  Argumentai argumentais, Racas moka juos sudelioti, taciau atrodo, kad sis pyktis susijes su dar kazkuo, vis dar pykstama ant Adamkaus del jo tapkiu? Ar tikrai tik del to? Sunku tuom patiketi

 • Anonimas

  Bandau įsivaizduoti A. Valinsko, A. Paleckio, R. Pakso, V. Uspakich „vaivorykštę“ su dabartine valdančiaja koalicija ir pritrūkstu vaizduotės… Iš tiesų, gal tebūnie gėjų ir lezbiečių vaivorykštė, negu tradicinės „orientacijos“ partijų vinegretas!
  Erezija, tačiau kuo daugiau „koaliciantų“, tuo daugiau partinių poreikių teks tenkinti iš valdiškos „kišenės“. Šiuo aspektu norėtųsi „vaivorykštinės“ opozicijos, spaudžiančios valdančiuosius visomis „spalvomis“.
  Programiniai partijų tikslai visiškai nebeatspindi realių darbų. Esminis skirtumas tarp einančių į rinkimus partijų, mano nuomone, – kandidatų ir rėmėjų sąrašai(iškyrus visus remiantį B. Lubį!).
  Kurie rėmėjai „melš“ valstybinę „kišenę“, prikalausys nuo to, kas po rinkimų „paims“ vykdančiąją valdžią.

 • Anonimas

  Dėl įpėdinių parinkimo. Matot, čia jau daug subtilesnis reikalas. Ko gera, čia jau ne tik apie „tapkes“ reikia įpėdiniams patirtį perduoti. Įdomu, ar tų pretendentų/galimų įpėdinių sąrašai nėra derinami na kad ir su JAV ambasada? Ir turiu dar klausimą: ar V.Adamkus turi JAV pilietybę, gal kas žinot?
  Aišku, be V.Adamkaus silpnybių negaliu nepastebėti ir jo teigiamų bruožų – pavydėtiną sugebėjimą būti įtakingu ir nesukompromituotu pakankamai ilgą laiką.
  Kur paslaptis?

 • Anonimas

  to Paulius

  „Pykstu“ ir aš ant tos tapkių situacijos, o ne ant tapkių :).
  Juk ko gero tapkių situacija buvo pasirinkta sąmoningai ir davė rezultatus (krėslą).
  Iš kitos pusės tai leidžia susidaryti nuomonę apie tokia veikla užsiimančio žmogaus mentalitetą, padorumą ir pan.

  Visa tai daugiau panašu kaip jei per kokį šalies futbolo finalą įmušti lemiama įvartį ranka… ir po to dėtis doruoliu..:) …tipo nugalėtojų neteisia…
  na, tai aš jo ir neteisiu, bet nėra jis man ir sektinas pavyzdys ar autoritetas :)

 • Anonimas

  tai reik ir sakyt, kad del JAV, kad nepatinka bendradarbiavimas su JAV, o ne vynioti visalaik i vata „tapkes,tapkes“, nes sis vyniojimas visalaik labai jauciasi ir is Raco puses. Bandoma blusinetis ir ieskoti Adamkaus nuodemiu, kabinetis prie ivairiu smulkmenu, vaidinti labai objektyviu, prikisti ne tik realias bet ir isgalvotas nuodemes, o po visu situo slypi nepqasitenkinimas jo vakarietiskomis paziuromis

 • Anonimas

  Naujai išrinktas Prezidentas be tinkamos „komandos“, kaip parodė R. Pakso fiasko, gali sumenkinti prezidentūros autoritetą ir nustumi Prezidento instituciją į simbolinės figūros statusą („vestuvių generolas“). V. Adamkus kilstelėjo ir išlaikė Prezidento institucijos autoritetą kitų valdžių terpėje, nesileido užgožiamas AMB premjeravimo laikotarpyje.
  Rasti adekvačią asmenybę, bent jau išlaikysiančią pasiektą valdžių pasidalijimo ir įtakų balansą, nebus lengva. Dar sunkiau bus įtikinti ir kandidatą, ir rinkėjus…

 • Anonimas

  Na labai abejoju, jei Adamkus nebutu proamerikietiskas, ar taip Racas kabinetusi prie Adamkaus ar prie „jo tapkiu“. Tad viskas slypi paziurose ir maziau vyniokime i vata ir vaidinkime objektyviais, o geriau issakykime savo paziuras tiesiai

 • Anonimas

  Pauliui
  Kad čia jau ne vakarietiškos „pažiūros“, bet tiesioginė kitos valstybės įtaka. Dar blogiau būtų, jei ta įtaka būtų iš rytų. Tik vis dar naiviai tikiu, kad gali būti objektyvus asmuo, turintis skandinaviškas ar europietiškas „pažiūras“.

 • Gerbiamieji, neturiu nieko prieš Lietuvos bendradarbiavimą su JAV, nors ši valstybė ir jos užsienio politika man nelabai patinka.

  O jei Jūs „blusinėjimusi“ ir smulkmena vadinate akivaizdų Konstitucijos pažeidimą, tai, mes tikriausiai nesusikalbėsime.

  Nesusikalbėsime ira tada, jei keikdami R.Paksą už J.Borisovą, pamiršite, kad V.Adamkus lygiai tokiu pat būdu padovanojo Lietuvos pilietybę Mansurui Sadekovui. Skirtumas tik tas, kad vienas gavo pinigus už tai prieš rinkimus, o V.Adamkus – po.

 • Anonimas

  Šis komentaras pašalintas kaip netinkamas

 • Anonimas

  Na gal ir klystu, taciau kazkaip netikiu, Racai, kaip jau sakiau, kad tiek kritikuotum Adamku jei jis nebutu proamerikietiskas, tada ir tapkes, manau, nemaisytu. Toks ispudis susidaro is tavo straipsniu… gal ka ir praleidau,bet dar neteko ne vieno straipsnio skaityti, kur kritikuotum prorusiskus politikus tokius, kaip Paksas ar Uspaskis

 • Anonimas

  Manau, įžvalgiam politologui, koks jūs, Artūrai, esate, aišku, kad R. Paksas „krito“ ne dėl J. Borisovo. Kaip, kad A. Šleževičius „krito“ ne dėl atsiimto indėlio iš bankrutuojančio LAIB.
  Grubiai kalbant, R. Paksas su „komanda“ užsimojo perskirstyt ES pinigų srautus ir bandė nukreipt juos nesuderinęs su „vaivorykšte“ (buvusia „Naujaja demokratija“).
  „Krito“ jis dėl „tapšnojimo“…(žioplys, galėjo kas savaitę pirkti naują „Labas“ kortelę ir niekas jo nebūtų klausęsis).

 • Juozui. Trumpam palieku Jūsų komentarą, kad visi kiti galėtų pamatyti, kodėl juos šalinu.

  …atrodo teks paklausyti protingų žmonių ir paskelbti komentavuimo taisykles. O taip tikėjausi, kad to neprireiks…

 • Anonimas

  >jo teigiamų bruožų – pavydėtiną sugebėjimą būti įtakingu ir nesukompromituotu pakankamai ilgą laiką.
  Kur paslaptis?

  Aš tai paklausčiau kitaip – ar p.Adamkus išnaudoja visas galimybes, kurias jam suteikia Prezidento institucija, daryti įtaką politikai? Manau, kad toli gražu ne visas. Tenka daryti išvadą, kad jis nemato reikalo rimtai įsikišti.

  Dėl kompromitavimo. Matyt tiems, kas galėtų kompromituoti, nėra naudinga tai padaryti. Nesakau, kad jis yra pažeidžiamas. Jeigu reikėtų, faktai būtų sukurti.

 • Anonimas

  >…(žioplys, galėjo kas savaitę pirkti naują “Labas” kortelę ir niekas jo nebūtų klausęsis).

  Galiu duoti nemokamą patarimą. Jeigu nenori, kad tavęs „klausytųsi“, nesinaudok savo siūlomu metodu. Nes gali būti nemaloniai nustebintas.

 • Anonimas

  Autoriui

  Juozo kontekste. Savo „valdose“ planuoju/norisi tokius (jei rasis) komentarus dėti į atskirą vietą…
  visgi tai mūsų istorija.. gal net kada pasirodys jog perdėtai reagavau ar tame rasiu ir kokį pozityvo grūdą :)

 • Anonimas

  Pamastymas:

  Pauliui
  Kad čia jau ne vakarietiškos “pažiūros”, bet tiesioginė kitos valstybės įtaka. Dar blogiau būtų, jei ta įtaka būtų iš rytų. Tik vis dar naiviai tikiu, kad gali būti objektyvus asmuo, turintis skandinaviškas ar europietiškas “pažiūras”.
  _________________________

  o kaip gali nebuti itakos, jei mes kartu esame NATO, juk musu politikai ir saugumas privalo bendradarbiauti.
  As irgi trokstu, kad LT butu skandinavisko modelio salis, taciau kalbant apie gynyba mus galime remtis tik JAV, jau daug kartu mateme, kad Europa jauciasi silpna pries RF ir tikrai nieko nepagelbes

 • Anonimas

  kodel amerikoje prezidentas laisvai gali paremti savo partijos kandidata o lietuvoje tai jau NE ? As labai vertinu prezidento nuomone ji tikrai padetu apsispresti. ir joks zurnaliuga tegul nebando nutilditi prezidento su idiotishkais pavyzdzias kaip yra rusijoje. NE bragusis rusijoje kitaip o amerikoje dar kitaip :P

 • Pauliau,
  į patį dešimtuką. Būtų labai įdomu pažiūrėti, kaip Lietuvą remtų chiracai, berlusconiai ir schroederiai :) Nemažai sumokėčiau už tokį vaizdelį :) Ir bet koks ūturiavimas apie ES „soft power“ santykiuose su RF tinka nebent „Eridano“ leidyklos fanklubui.

 • Anonimas

  Kaip bepasuksi, nneutralumas mūsų neišgelbės. Išvada viena: reikia įstoti į Jungtines Amerikos Valstijas. Tik taip ilgalaikėje perspektyvoje galėsime išsaugoti valstybingumą.

 • Anonimas

  dėl Adamkaus „įpėdinio pasirinkimo“ – Adamkus vakar aiškiai pasakė, kad jis kaip LR pilietis gali ir turi teisę pasirinkti, ką jis norėtų matyti prezidentu. Ir netgi gali – nors to ir nedaro – viešai pasakyti, ką jis remia. Todėl nereikėtų to lyginti su Putino ir Medvedevo kaip įpėdinio situacija. Lietuva juk ne Rusija, rinkimai tokiu mastu kaip ten neklastojami.

 • Anonimas

  Almansoras:

  Kaip bepasuksi, nneutralumas mūsų neišgelbės. Išvada viena: reikia įstoti į Jungtines Amerikos Valstijas. Tik taip ilgalaikėje perspektyvoje galėsime išsaugoti valstybingumą.
  ________________________

  jeigu butu kokia laikina istojimo galimybe :), kol is Rusijos valdzios pasitrauks fasistai ir ateis normalus zmones, bet to turbut bent jau artimiausiu laiku neverta tiketis

 • Anonimas

  To inf: Dabar, bet ne tada…

 • Anonimas

  Gerai Adamkus reze :): „Jei pamišėliai Rusijoje sumanytų užimti mūsų šalį, jie tai padarytų per kelias minutes“

 • Anonimas

  Pauliui :)

  Arba perkam Madagaskarą, ar kažką panašaus į tai, ką siūlė, sakykime, prieškariu K.Pakštas. :)

 • Anonimas

  atleisk Pauliau, bet visame tų Adamkaus išdalintų LT pilietybių (ne tik Sadekovui) kontekste, tame LT Konstitucijos akyvaizdžiame „apėjime“ na niekaip neįžvelgiu Adamkaus provakarietiškumo. Lygiai kaip ir Paxo veiksmuose prorusiškumo. Ar litai , gauti Paxo iš ruso Borisovo kuo skiriasi nuo litų, gautų Adamkaus iš ruso Uspaskio?

 • Anonimas

  :D
  Jei jusu zinios apie JAV demokratijos eksporta, pinigu politika, vidaus politika butu ne vien tik is L. Ryto ar panasiu vakarietisku paistalu, neatrodytu Rusija jau tokia baisi :)
  Idomu kur daugiau pamiseliu: Rusijoje ar JAV su Busu priesaky.

 • Ypač,
  atsakysiu už Paulių, tikiuosi, kad jis nesupyks. „Pamišėlių“ Rusijoje tikrai daugiau, bent jau tokių, kurie gana nesunkiai prisiveržia prie valdžios, ir nuo kurios jų niekaip nepatrauksi jokiais rinkimais. XX ir XXI a. istorija į tai atsakė gana aiškiai.

 • Anonimas

  reiktu nepamirsti, kad JAV niekada nebeperrinks GWB, ir jis liks irasytas istorijoje kaip vienas prasciausiu prezidentu (jei ne pats prasciausias), tuo tarpu Putino reitingai kaip buvo aukstumoje, taip ir liko. Nemanau, kad visiska fantastika butu, jei jis pasisiulytu caru tapti, o dekinga tauta sutiktu.

 • Anonimas

  Šiaip jau, Račai, Liberalų sąjunga gyvuoja nuo pat 1990 metų. Taip kad kuo puikiausiai galima priskirti prie ilgas tradicijas turinčių partijų.

  O jungėsi bei skaldėsi daug kas. Kad ir tie patys socialdemokratai, konservatoriai.

 • Gerbiamas Mantai, gal galėtumėte man priminti, koks yra Liberalų sąjungos sąrašo numeris būsimuosiusoe Seimo rinkimuose? Ir gal dar primintumėte apie kurią Liberalų sąjungą kalbate: tą, kuriai vadovavo A.Stašaitis, E.Gentvilas ar R.Paksas?

 • Anonimas

  Liberalų sąjunga įsisteigė dar 1990 metais su Vytautu Radžvilu priešakyje – istorinis faktas.

  Taip, dabar turim į dvi dalis suskilusią Liberalų sąjungą, bet vėlgi, skaldėsi/jungėsi tie patys krikščionys demokratai į visokius moderniuosius ir nelabai modernius :) Taip pat visas bukietas kairiųjų jėgų būrėsi į dabartinius socialdemokratus. Juk tokia LDDP jau irgi nebeegzistuoja, tiesa? 2000-aisiais apsijungė po Brazausko koalicine rožė, tačiau vis tiek laikom juos tęstine politine jėga.

  Tas pats ir su liberalais. O kada tos dvi liberalų šakos vėl apsijungs – čia tik laiko klausimas, mano nuomone.

 • Mantai,
  norėjau irgi apie tai brūkštelti, tačiau kadangi pavogei žodžius nuo pirštų galiukų – ačiū :) Ir Stašaitis niekad nevadovavo LS. Gal, Artūrai, maišai su Ginučiu Venciumi? Abudu kauniečiai, žinia… :)