Užduotis sveikatos apsaugos ministrui V.Andriukaičiui. Terminas – 30 dienų

Šiandien buvo pranešta, kad naujasis sveikatos apsaugos ministras V.Andriukaitis kyla į kovą prie privačias gydymo įstaigas. Mano subjektyvia nuomone, niekuo nepateisinamas, sakyčiau, netgi kvailas veiksmas, ypač turint galvoje Konkurencijos tarybos sprendimą, nekalbant jau apie būtinybę iš esmės pertvarkyti Lietuvos sveikatos apsaugos sistemą taip, kad šimtai milijonų nebebūtų švaistomi vėjais vien todėl, kad kažkas nori būti ligoninės direktoriumi.

Bet suprantu – V.Andriukaitis dar jaunas politikas-praktikas (nepainioti su politiku-teoretiku, t.y., Seimo nariu), tad susitupės ir susipras. Tikiuosiu. Visų mūsų labui.

O kal susipras, siūlau jam labai paprastą ir lengvą užduotį, kuri nereikalaus ilgo bylinėjimosi teismuose ir didesnio įsigilinimo į problemą, nekalbant jau apie bandymą pagalvoti apie sveikatos sistemos ateitį kokius 20 metų į priekį.

Užduoties sąlygos labai paprastos: sumažinti kvailą ir beprasmę biurokratiją ir sutaupyti Lietuvos Respublikos piliečiams, norintiems gauti arba pasikeisti vairuotojo pažymėjimą, 2 (du) litus. Ir dar laiko, kurį jie paleidžia vėjais dėl kažkieno kvailumo.

Jei gerbiamas ministras V.Andriukaitis nesupranta, apie ką kalbu, skubu paaiškinti: šiandien, visi norintys gauti vairuotojo pažymėjimą (skaičiau, kad tokių yra apie 3000 per mėnesį, t.y., apie 36 000 per metus) arba pasikeisti seno pavyzdžio vairuotojo pažymėjimą į naują (tokių, sakoma, yra apie 0,5 mln.), privalo pasitikrinti sveikatą. Tai gerai ir suprantama, nes aš, pavyzdžiui, niekada neleisčiau vairuoti nei A.Ramanauskui, nei MAdomėnui, nes niekada negali žinoti, ką jie sugalvos daryti būdami prie vairo.

Tačiau problema ta, kad norint pradėti tikrintis sveikatą, pirmiausia reikia gauti pažymą, kad nesi kažkur ten įrašytas. Tai yra, kad nesi alkoholikas, narkomanas ar tiesiog ramanauskas. Vilniuje tokias pažymas išduoda Priklausomybės ligų centras, įsikūręs Gerosios Vilties gatvėje Nr.3.

Procedūra labai paprasta: atvažiuoji, ateini į registratūrą, ten sėdinti darbuotoja paprašo asmens dokumento, atsiverčia kontorinę knygą, ten ranka įrašo tavo vardą, pavardę ir dar kažką, po to patikrina duomenų bazę kompiuteryje ir jei nesi ramanauskas, išrašo pažymą, už kurią reikia sumokėti du litus.

Du litai, žinoma, nėra daug, tačiau problema ne lituose, o tos procedūros beprasmiškume ir kvailume. Nes paprasčiausia būtų tą procedūrą atlikti toje poliklinikoje, kur tikrinama sveikata – patikrinant tą pačią duomenų bazę ir net be įrašo į kontorinę knygą. Ir be dviejų litų.

Suprantu, kad duomenys apie priklausomybę nuo alkoholio, narkotikų ar užkalnio su ramanausku yra konfidencialūs. Suprantu, kad yra pavojus, kad kad nors gali juos panaudoti piktiems kėslams, pavyzdžiui, didinant savo populiarumą poko.lt.  Bet gal šią problemą galima būtų galima išspręsti, pavyzdžiui, leidžiant prsijungti prie duomenų bazės tik tų poliklinikų, kurios gali išduoti sveikatos pažymą, regsitratūros darbuotojoms (nors pagal Hipokrato priesaiką, galima būtų leisti visiems).

Taip pat suprantu, kad tai padarius, Priklausomybės ligų centras Vilniuje ir jo filialai visoje Lietuvoje netektų dalies šiandien gaunamų pajamų – turint galvoje aukščiau minėtus skaičius, apie 72 000 litų per metus ir dar papildomai apie 1 milijoną litų artimiausioje ateityje.

Nepaisant to, mano subjektyvia nuomone, nusprendus atsisakyti kvailo ir beprasmiško pažymų išdavinėjimo už du litus (ir nežinia kiek beprasmiškai sugaišto laiko), laimėtume visi. Nes nieko nėra kvailiau ir beprasmiškiau nei mokėti už ranka pildomas kontorines knygas, kurios niekam nereikalingos ir už kurias turime mokėti du kartus: kai mokame PSD įmokas ir 2 (du) litus už ranka išrašomą pažymą.

Taigi, mano užduotis jaunajam sveikatos apsaugos ministrui yra labai paprasta: padaryti taip, kad kvaila ir beprasmiška procedūra,  kurios kaina yra du litai (ir beprasmiškai sugaištas laikas) išnyktų kaip dūmas neblaškomas vėjo.

Mano subjektyviu supratimu, tam nereikia 100 dienų. Todėl aš galvoju, kad jei po mėnesio norintiems gauti vairuotojo pažymėjimą ar jį pasikeisti vis dar reikės pažymos, ar jie nėra priklausomi nuo „Žalių devynerių“, žolės ar užkalnių bei ramanauskų kliedesių, V.Andriukaitis bus niekam tikęs sveikatos ministras.

Tai, žinoma, tik mano asmeninė nuomonė.

(12 balsų, vidurkis: 4,50 iš 5)
Loading...