Užduotis sveikatos apsaugos ministrui V.Andriukaičiui. Terminas – 30 dienų

Šiandien buvo pranešta, kad naujasis sveikatos apsaugos ministras V.Andriukaitis kyla į kovą prie privačias gydymo įstaigas. Mano subjektyvia nuomone, niekuo nepateisinamas, sakyčiau, netgi kvailas veiksmas, ypač turint galvoje Konkurencijos tarybos sprendimą, nekalbant jau apie būtinybę iš esmės pertvarkyti Lietuvos sveikatos apsaugos sistemą taip, kad šimtai milijonų nebebūtų švaistomi vėjais vien todėl, kad kažkas nori būti ligoninės direktoriumi.

Bet suprantu – V.Andriukaitis dar jaunas politikas-praktikas (nepainioti su politiku-teoretiku, t.y., Seimo nariu), tad susitupės ir susipras. Tikiuosiu. Visų mūsų labui.

O kal susipras, siūlau jam labai paprastą ir lengvą užduotį, kuri nereikalaus ilgo bylinėjimosi teismuose ir didesnio įsigilinimo į problemą, nekalbant jau apie bandymą pagalvoti apie sveikatos sistemos ateitį kokius 20 metų į priekį.

Užduoties sąlygos labai paprastos: sumažinti kvailą ir beprasmę biurokratiją ir sutaupyti Lietuvos Respublikos piliečiams, norintiems gauti arba pasikeisti vairuotojo pažymėjimą, 2 (du) litus. Ir dar laiko, kurį jie paleidžia vėjais dėl kažkieno kvailumo.

Jei gerbiamas ministras V.Andriukaitis nesupranta, apie ką kalbu, skubu paaiškinti: šiandien, visi norintys gauti vairuotojo pažymėjimą (skaičiau, kad tokių yra apie 3000 per mėnesį, t.y., apie 36 000 per metus) arba pasikeisti seno pavyzdžio vairuotojo pažymėjimą į naują (tokių, sakoma, yra apie 0,5 mln.), privalo pasitikrinti sveikatą. Tai gerai ir suprantama, nes aš, pavyzdžiui, niekada neleisčiau vairuoti nei A.Ramanauskui, nei MAdomėnui, nes niekada negali žinoti, ką jie sugalvos daryti būdami prie vairo.

Tačiau problema ta, kad norint pradėti tikrintis sveikatą, pirmiausia reikia gauti pažymą, kad nesi kažkur ten įrašytas. Tai yra, kad nesi alkoholikas, narkomanas ar tiesiog ramanauskas. Vilniuje tokias pažymas išduoda Priklausomybės ligų centras, įsikūręs Gerosios Vilties gatvėje Nr.3.

Procedūra labai paprasta: atvažiuoji, ateini į registratūrą, ten sėdinti darbuotoja paprašo asmens dokumento, atsiverčia kontorinę knygą, ten ranka įrašo tavo vardą, pavardę ir dar kažką, po to patikrina duomenų bazę kompiuteryje ir jei nesi ramanauskas, išrašo pažymą, už kurią reikia sumokėti du litus.

Du litai, žinoma, nėra daug, tačiau problema ne lituose, o tos procedūros beprasmiškume ir kvailume. Nes paprasčiausia būtų tą procedūrą atlikti toje poliklinikoje, kur tikrinama sveikata – patikrinant tą pačią duomenų bazę ir net be įrašo į kontorinę knygą. Ir be dviejų litų.

Suprantu, kad duomenys apie priklausomybę nuo alkoholio, narkotikų ar užkalnio su ramanausku yra konfidencialūs. Suprantu, kad yra pavojus, kad kad nors gali juos panaudoti piktiems kėslams, pavyzdžiui, didinant savo populiarumą poko.lt.  Bet gal šią problemą galima būtų galima išspręsti, pavyzdžiui, leidžiant prsijungti prie duomenų bazės tik tų poliklinikų, kurios gali išduoti sveikatos pažymą, regsitratūros darbuotojoms (nors pagal Hipokrato priesaiką, galima būtų leisti visiems).

Taip pat suprantu, kad tai padarius, Priklausomybės ligų centras Vilniuje ir jo filialai visoje Lietuvoje netektų dalies šiandien gaunamų pajamų – turint galvoje aukščiau minėtus skaičius, apie 72 000 litų per metus ir dar papildomai apie 1 milijoną litų artimiausioje ateityje.

Nepaisant to, mano subjektyvia nuomone, nusprendus atsisakyti kvailo ir beprasmiško pažymų išdavinėjimo už du litus (ir nežinia kiek beprasmiškai sugaišto laiko), laimėtume visi. Nes nieko nėra kvailiau ir beprasmiškiau nei mokėti už ranka pildomas kontorines knygas, kurios niekam nereikalingos ir už kurias turime mokėti du kartus: kai mokame PSD įmokas ir 2 (du) litus už ranka išrašomą pažymą.

Taigi, mano užduotis jaunajam sveikatos apsaugos ministrui yra labai paprasta: padaryti taip, kad kvaila ir beprasmiška procedūra,  kurios kaina yra du litai (ir beprasmiškai sugaištas laikas) išnyktų kaip dūmas neblaškomas vėjo.

Mano subjektyviu supratimu, tam nereikia 100 dienų. Todėl aš galvoju, kad jei po mėnesio norintiems gauti vairuotojo pažymėjimą ar jį pasikeisti vis dar reikės pažymos, ar jie nėra priklausomi nuo „Žalių devynerių“, žolės ar užkalnių bei ramanauskų kliedesių, V.Andriukaitis bus niekam tikęs sveikatos ministras.

Tai, žinoma, tik mano asmeninė nuomonė.

(12 balsų, vidurkis: 4,50 iš 5)
Loading...
 • OsvaldasJ

  Palaikymas. Ir ačiū už juoko dozę, kaip tik reikiamu momentu. (-:

 • pow

  Atsigaunate. Nuostabu. Bet šiek tiek dvejonės kankina, kodėl per tą patikrą patys nepatikrina ar nekankina tų žmonių ligos, nes kai jas diagnozuotų ir jau įrašytų, tai gali būti kaip ir per vėlu.
   

  • ArturasR

   mielas pow, o mane kankina abejonės, ar teisingai supratau, ką parašėte, Bet dar palauksiu:)

   • pow

    Aha, per daug pripyniau. Sakyčiau, kad tas „ar jie nėra priklausomi nuo “Žalių devynerių”, žolės ar užkalnių bei ramanauskų kliedesių“ priklausomybes reikėtų tikrinti tuo pat metu kaip ir klausą, regėjimą, o ne žiūrėti ar kažkada jų kažkur kažkas įrašė. juk jei dar neįrašyta, tai dar nereiškia, kad tos problemos nėra. Gal ji tiesiog dar nediagnozuota.

    Ilgiau pagalvojus manau, užtektų tikrinantis sveikatą uždėti parašiuką, kad leidi vieną kartą prisijungti prie sistemos ir patikrinti savo priklausomybes. Berods taip darbo biržos, draudimai daro. Pasirašai, kad leidi patikrinti savo info, jie vieną kartą patikrina – visa istorija matosi e-paslaugų sistemoj.

 • svecias

  Nesu tikras 100%, bet man rodos minimą „anti-ramanauskinę“ pažymą išduoda ir Antakalnio poliklinikoje.

  • ArturasR

   mielas svety, 99 proc. tikimybė, kad klystate.

 • Nitro

  Ir tai tik pusė problemos. Jei esi registruotas, tarkim Šiauliuose, o gyveni Vilniuje (tarkim studijuoji) – Vilniuje tos pažymos už du litus negausi, teks važiuoti į Šiaulius ir mokėti 2 litus ten :)

  • pow

    Tai užsiregistruokite Gedimino g. Ten kur visų Vilniečių butas!

  • martelis

    Kaune, prieš 4 mėnesius mano žmona už pažymėjimo „atnaujinimą“ mokėjo 16 lt. Apsidžiaugė, kad palyginus nedaug…

 • Manding, norint suorganizuoti prieigą prie nutolusios duomenų bazės su asmens duomenimis, nepakanka tik suteikti tą prieigą. Ji turi būti itin saugi, ir naudotis ja galėtų tik skaitmeniniais parašais tapatybę patvirtinę naudotojai. Visam tam reikalinga užkurti viešųjų pirkimų pekluvėlę. Tad mėnuo – tikrai per mažas laiko tarpas. 100 dienų – nebent idealiai greitai ir tiksliai būtų viskas atlikta. Savo subjektyviu vertinimu, pagrįstu skaudžia patirtimi, duočiau metus. 
  O problemėlė identifikuota puikiai. 

 • znakorius

  Mano nuomone ministro pasiūlymas leisti privačias įstaigas tik tam, ko viešoji įstaiga nesugeba suteikti (pvz., į kokį nedidelį miestelį atvažinėja koks nors specialistas, kuris šiaip jau gyvena kokiame nors didmiestyje, o tam miesteliui norinčių dirbti valdiškoje įstaigoje atitinkamų gydytojų nėra randama) yra protingas, nes dabar, kada privatus , t.y. tas pats gydytojas, valandas atbuvęs valdiškoje, bėga į savo – privačią, vysto verslą, tai jis neabejotinai iš valdiškos vilioja pacientus (paskui tą ateina ligonių kasų mokėjimai) ir gaunasi, kad tokie, ant dviejų kėdžių sėdintys, valdiškoje įstaigoje sukčiauja.
  Pvz.: nusiunčia žmogų su per vargus vos gautą siuntimą pas odoschemoterapeutą. Važiuoji į didmiestį (mažesniuose nėra), ten tas apžiūri ir sako: vėžio kaip ir nėra, nukreipia odos darinius šalinti pas plastikos chirurgą. Pas tą nuvažiuoji (antras kartas), tas apžiūri, paskiria operacijos datą. Atvažiuoji vėl po mėnesio (dažniau nebus – eilės) ir tai bus trečias kartas – tas, tarsi tave matytų pirmą kartą, klausia: kas ir kaip. Pasakoji vėl. Tada klausia: ką reikia šalinti pirmiausia (tarsi specialistas pats būtum, o ne jis). Pasakai – galvoje.
  Tada greitai greitai su lazeriu nubirbina kokį dešimtį darinių ir sako: kitą kartą kiti.
  Atvažiuoji (ketvirtas kartas) – klausia: ką pirmiausia. Rodai, tas pašalina iki penkiolikos ir …. kitą kartą. Tada atvažiuoji (ir vėl po mėnesio) – klausia ką šalinam pirmiausia: parodai kur liko. Pašalina iki penkiolikos ir, nors dar liko, sako: dabar tiek. Paskui vėl atsivežk naują siuntimą ir … vėl viskas iš naujo. Turint omenyje, kad gydymas jau truko pusmetį ir toliau, nebaigus gydymo, vėl reikia ieškoti siuntimo (išmelsti – kitaip to nepavadinčiau), dar tai, kad, kaip net pačios seselės su gydytoju – plastikos chirurgu dirbančios, sako, kad pas jį visada viskas vos ne trydos tempu ir pan., nes jam reikia suspėti į savo tokią pat įstaigėlę, tai matome kas per velniava gaunasi, kada daktaras laksto  туды – сюды. Nors algos gydytojams yra puikios ir puikiai užtektų darbo vienoje vietoje.

 • znakorius

  Dėl vairuotojui sveikatos pažymų.
  Už jas yra mokama, todėl akių, pvz., specialistai tuo naudojasi ir, jei pvz., pagal amžiaus tarpsnį privalėtų išduoti pažymą 5m., neišduoda (vaikščiok kasmet ir mokėk, jei nori turėti pažymą, nors gali ir su sena važinėti – niekas nebetikrina, kada jau gautos teisės) -matai, o gal tu per tuos metus apaksi (ir avariją padarysi, o aš tada būsiu kaltas), nors pas jį vaikštinėji dėl akių kas pusmetį, dar vaistus nuo akių spaudimo rašinėjies kitą pusmetį pas šeimos gydytoją ir, be to, kas nori turėti bėdų – juk jei jau atsitiktų taip, kad negaluos akys, taigi pats nevažiuosi: avarijas absoliučiu dauguma atveju padaro tie, kur mėgsta kelyje tridalioti, o ne tie, kurie važinėja riktingai.
  Vienžo, tai dar viena galimybė piktnaudžiauti ir taip atsitinka šiuo atveju dėl to, kad šitas gydytojas yra valdiškas, tačiau turi konkurentę, seniau irgi valdiškai dirbančią, kuri vilioja pacientus. Kokia nauda iš tokios „konkurencijos“ pacientui?
  Absoliučiai jokios – tik papildomas vargas ir mokėjimai.

 • Dovile

   Gerb. Autoriau,
  jūs tiek pat žalias šituose reikaluose, atsiparašu – DAR jaunas, kaip ir tuo kaltinamas Andriukaitis :) Smagu, kai straipsnius rašo  nelabai ką nutuokiantys žurnalistai.

  • ArturasR

    miela Dovile, jei savo išvadą kuo nors pagrįstumėte, tamstos komentaras neatrodytų toks kvailas.

 • Vytas30

  Dar pridurčiau, kad pati kelionė į tą centrą kainuoja, tai 2 litai labai lengvai virsta ~5-6 litais plius aišku sugaištas laikas.

 • Vicko

  Man atrodo čia tik Vilniuj reikia važiuot į tą Narkologinį. Bent jau Alytuj, Marijampolėj viską poliklinikoj sutvarko.

 • Neramanauskas

  o jau klaidų, klaidelių…

  • ArturasR

    mielas Neramanauske, kadangi skaitote už dyką, neturiu pinigų korektorei. Be, jei labai nepatinka, tiesiog neskaitykite.

 • Awesome

  O tai kas babkes rinks?

 • Žiurkius Pilkauskas

  Tai, kad 11 litų kainuoja. Prieš du mėnesius sumokėjau, kad ne alkoholikas esu :) Sostinėj čia pas Jus viskas papigiai blyn :)

  • martelis

   Man nepasirodė Andriukaičio mintis bloga: kaip ne kaip, atėmus ar bent sumažinus privačių klinikų finansavimą, privačiame versle liktų tik tie, kurie apart diplomo turi ir autoritetą (arba kitaip sakant, visuomenės pripažinimą]. O dabar, bent jau man, yra tekę pakliūti į tokias gydymo įstaigas, kur, neaišku iš kokių sponsorių lėšų, patalpos įrengtos karališkai, o paslaugų kokybė, deja – tuo labiau gydytojo kvalifikacija – apverktina. Įsidėmėtina, kad tai pacientas sužino tik jau įsuktas į tos klinikos glėbį, tuo pačiu savo atėjimu jau suteikęs jiems tiek tiesioginį, tiek netiesioginį finansavimą.
   Bet tai, kad palaikau V.Andriukaitį, man neužkerta kelio pasidžiaugti ir Artūro bent jau antrąja rašinio dalimi. Tiesa, aritmetikos nesupratau – [„Mano subjektyviu supratimu, tam nereikia 100 dienų. Todėl aš galvoju, kad jei po mėnesio norint… …“. Man regis mėnuo ne 100, o tik 30 dienų turi?]. Vis tik biurokratizmo šalinimas yra būtinas ir aš taip pat ruošiuosi prie to kažkaip prisidėti. Aprašau kitokią  situacija…
   Koks nors gydytojas – specialistas man pataria pasitikrinti skydliaukę. OK, sakau, duokite nukreipimą. Tada sužinau, kad jis to daryti negali, aš turiu jį gauti iš savo „šeimos“ gydytojo. Ką gi, skambinu į savo polikliniką ir mane pas šeimos gydytoją užregistruoja po dviejų savaičių [anksčiau nėra vietų]. Nurodytą dieną atsiimu pažymą ir registruojuosi pas endokrinologą. Pas jį pakliūnu po mėnesio laiko. Patikrina… Sako nieko labai tokio nematąs, bet vis tik yra kažkoks įtartinas taškelis, todėl turiu po pusės metų atvykti dar kartą… Ir, kad nebereikėtų man laukti 6+1 mėnesio, iš anksto nurodo konkrečią priėmimo datą. Viskas būtų dar… na pakenčiama kaip Lietuvoje, bet… praėjus 7 mėnesiams ir nustatytu laiku atvykus vėl pas endokrinologą, manęs paprašo „šeimos“ gydytojo nukreipimo. Išpučiu akis – tai gi jau buvau atnešęs, jūs paskyrėte man laiką ir aš jau čia… Ne, sako mielas daktaras – nukreipimą reikią iš naujo išsirašyti. Čia, regis jau nei asmens duomenų apsauga ne prie ko. Čia konkretus gydymo vilkinimas. Bet gydytojai, deja, taip privalo elgtis. Nes taip sumąstė Andriukaičio pirmtakai.

   • Trakimas

    Manau,kad p.Andriukaitis yra iš esmės teisus.Privatus verslas neturi gauti garantuoto biudžetinio finansavimo.Privačios klinikos turi dalyvauti konkursuose,kaip ir bet kokie verslo subjektai,kai valstybė nori gauti jų produktus ar paslaugas.Bet kuris konkursas apibrėžia ne tik paslaugų kainą,bet ir jų kokybę.Dabar gi bet kuri privati klinika gauna garantuotą ligonių kasų dalinį arba pilną finansinį palaikymą.O kodėl?Koks pagrindas?

 • Daiva Svaziene

  Visi Ramanauskai puls keistis pavardes, nes tai jau nebe pavardė…

 • aidas

  ..kaip tik šiandien lankiausi privačioje klinikoje su kitom bėdom ir paklausiau registratūroj, kur eiti ir kiek maždaug kainuos pasikeist vairuotojo pažymėjimą…oi,sako daug, apie 100 lt..bet dabar žmonių tiek poliklinikoj, kad laiko gaila..

 • znakorius

  Gerai ką tik LRT laidoje Andriukaitis Miliūtei atšovė, kad iki 1990 metų sistema buvo pakankamai suriktinta (tame tarpe sveikatos apsaugoje), o po to ji buvo dažnai be reikalo  ardoma.
  Andriukaitis yra tremtinys, todėl stebėtina, kad  jis – objektyvus, nes dauguma tremtinių laiko savo pareiga reikia nereikia pavemti ant buvusios tvarkos, dėl ko Lietuva ne keliama, o smukdoma.

 • Spamui

   na, Ramanauskas su Užkalniu ir man ne prie širdies, bet šitaip… jau ir nejuokinga kažkaip.

 • manau, nederėtų į ministrą kreiptis tarsi į pastumdėlį. Labai jau ramanauskiška …

  • znakorius

   Labai nepergyvenk – svarbu, kad reikalai būtų išspręsti.

   •  Reikalai ultimatumo forma nesprendžiami. Jei ministras save gerbia, į šitus žurnalistinius pažeminimus tiesiog nereaguos.

 • Morta Vidūnaite

  na, ir vėl. „registratūros darbuotojoms“, please…

 • turintissavogalva

  Puikus straipsnis. Tiktai nelabai suprantu, kam ten vis tos pavardės panaudojamos.

 • vidas

  (Citata-Bet suprantu – V.Andriukaitis dar jaunas politikas-praktikas .)Tik nereikia rašinėti tokių nesąmonių.Tokių kaip Andriukaitis normalių ir protingų ministrų deja iki šiol neturėjome.Tai labai teisingai ir apgalvotai ir nesavanaudiškai vykdantis savo veiklą ministras.Tokius žmones reikia gerbti ir jiems padėti visokeriopai , o ne kvailai kritikuoti. Kritikuoti-tai visų lengviausias ir kvailiausias darbas kuris tikrai niekada neatneš jokios naudos.Taip-konkurencija tarp privataus ir valstybinio verslo būtinai yra reikalinga,bet tiktai ne tokios formos,kaip tai daroma Lietuvoje.Sudaromos tokios dirbtinės sąlygos,kad žmogus negali pasirinkti,bet priverstas kreiptis į privatininką, o ten kainos tai būk sveikas kokios.Taip kad nereikia lia lia.