Apie autizmą

Savaitraštis 15min 2013 05 09

*****************

Man baisu. Nes pastaruosius dvidešimt metų man ant galvos neauga plaukai. Ne tai, kad visai neauga, bet šukų nereikia.

Man tai visai netrukdo, nes kai kas sako, kad taip net gražiau, tačiau tai manęs visai neguodžia. Ypač – kai girdžiu kalbant iš mano kišenės finansuojamos Nacionalinės sveikatos tarybos pirmininką J.Pundzių ir iš ten pat savo algą gaunantį sveikatos apsaugos ministrą V.Andriukaitį.

Pirmojo gyvai kalbant negirdėjau ir jo nepažįstu, tačiau kai išgirdau antrąjį per televiziją visai Lietuvai skelbiant, kad nutukimas gali sukelti ne tik vėžį, bet ir autizmą, pasidarė tikrai baisu.

Ir iš karto prisiminiau, kažkieno siūlymą, kad kandidatuojantys į Seima, šalia biografijos, privačių interesų deklaracjos ir kitų dokumentų, privalėtų pristatyti ir pažymą apie psichinę sveikatą. Aš tam siūlymui nebūčiau linkęs pritarti, nes noriu, kad per Seimo rinkimus, priešingai nei LSDP suvažiavime, būtų iš ko rinktis. Tačiau, klausydamas V.Andriukaičio, pagalvojau, kad koks nors papildomas dokumentas galbūt ir nepamaišytų.

Pavyzdžiui, koks nors kokios nors srities kompetencijos įvertinimas arba bent jau minimalus intelekto testas (su sveikam protui įveikiama 80 taškų riba).

J.Pundziaus, kaip ir minėjau, nepažįstu, tačiau spėju, kad, įvedus papildomus kandidatavimo į Seimą reikalavimus, V.Andriukaitis šiandien nebūtų nei Seimo nariu, nei sveikatos apsaugos ministru.

Aš, žinoma, ne medikas, tačiau nepaisant to, man niekada nekilo mintis, kad gesintuvas ir “Raniberl” yra tolygūs pasirinkimai, kaip kad bando įteigti TV reklama. Galite, žinoma, ginčytis, tačiau aš manau, kad tam nereikia mediko diplomo. Pastarojo taip pat nereikia, kad suprastum, jog antsvoris niekaip negali sukelti autizmo. Suprasti tai pakanka bendrojo išsilavinimo ir to, kas vadinama sveiku protu.

Tiesa, gali būti, kad V.Andriukaičiui suprasti sutrukdė ne kompetencijos ar intelekto stoka, bet nepakankamas užsienio kalbos žinojimas, nes žinią apie antsvoro įtaką autizmui jis parsivežė iš ES sveikatos ministrų susitikimo.

Tačiau esmės tai nekeičia, ir man vis tiek baisu. Nes jei šandien Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministras rimtu veidu svarsto apie galimybę padidinti mokesčius Lietuvos piliečiams, kurių kūno masės indeksas viršija ministerijos nustatytą normatyvą, tai nėra jokios garantijos, kad rytoj jis taip pat rimtai nediskutuos galimybės apmokestinti plikių arba plokščiapėdžių. Arba tų, kurie augina barzdas, kaip kad buvo sugalvojęs Petras I, kai kirviu kapojo langą į Europą. V.Andriukaičio bando mosuoti tuo pačiu kirviu, aiškindamas, kad privačios sveikatos draudimo bendrovės Europoje labai domisi antsvoriu, tabako ir alkoholio vartojimu.

Aš spėčiau, kad V.Andriukaitis apie sužinojo skaitydamas profesionalių vertėjų išverstą tekstą, nes tai tiesa. Tačiau taip pat spėju, kad vertėjai pamiršo pasakyti V.Andriukaičiui, kuo skiriasi privatus sveikatos draudimas nuo Lietuvoje veikiančio privalomojo sveikatos draudimo ir ką kiekvienam piliečiui garantuoja Konstitucijos 53-iasis strapsnis.

Aš  – ne vertėjas, bet man nesunku: tame straipsnyje nėra nė užuominos apie barzdas, plikes, plokščiapėdystę, antsvorį, rūkymą ar alkoholio vartojimą.

Kita vertus, V.Andriukaitis, juk yra Seimo narys, tad gali siūlyti keisti Konstituciją ir joje numatyti, kokio dydžio PSD įmokas turėtų mokėti jo kolega Seime E.Vareikis.

Aš asmeniškai tokią ministro iniciatyvą visokeriopai palaikyčiau.

(4 balsų, vidurkis: 4,25 iš 5)
Loading...