Apie autizmą

Savaitraštis 15min 2013 05 09

*****************

Man baisu. Nes pastaruosius dvidešimt metų man ant galvos neauga plaukai. Ne tai, kad visai neauga, bet šukų nereikia.

Man tai visai netrukdo, nes kai kas sako, kad taip net gražiau, tačiau tai manęs visai neguodžia. Ypač – kai girdžiu kalbant iš mano kišenės finansuojamos Nacionalinės sveikatos tarybos pirmininką J.Pundzių ir iš ten pat savo algą gaunantį sveikatos apsaugos ministrą V.Andriukaitį.

Pirmojo gyvai kalbant negirdėjau ir jo nepažįstu, tačiau kai išgirdau antrąjį per televiziją visai Lietuvai skelbiant, kad nutukimas gali sukelti ne tik vėžį, bet ir autizmą, pasidarė tikrai baisu.

Ir iš karto prisiminiau, kažkieno siūlymą, kad kandidatuojantys į Seima, šalia biografijos, privačių interesų deklaracjos ir kitų dokumentų, privalėtų pristatyti ir pažymą apie psichinę sveikatą. Aš tam siūlymui nebūčiau linkęs pritarti, nes noriu, kad per Seimo rinkimus, priešingai nei LSDP suvažiavime, būtų iš ko rinktis. Tačiau, klausydamas V.Andriukaičio, pagalvojau, kad koks nors papildomas dokumentas galbūt ir nepamaišytų.

Pavyzdžiui, koks nors kokios nors srities kompetencijos įvertinimas arba bent jau minimalus intelekto testas (su sveikam protui įveikiama 80 taškų riba).

J.Pundziaus, kaip ir minėjau, nepažįstu, tačiau spėju, kad, įvedus papildomus kandidatavimo į Seimą reikalavimus, V.Andriukaitis šiandien nebūtų nei Seimo nariu, nei sveikatos apsaugos ministru.

Aš, žinoma, ne medikas, tačiau nepaisant to, man niekada nekilo mintis, kad gesintuvas ir “Raniberl” yra tolygūs pasirinkimai, kaip kad bando įteigti TV reklama. Galite, žinoma, ginčytis, tačiau aš manau, kad tam nereikia mediko diplomo. Pastarojo taip pat nereikia, kad suprastum, jog antsvoris niekaip negali sukelti autizmo. Suprasti tai pakanka bendrojo išsilavinimo ir to, kas vadinama sveiku protu.

Tiesa, gali būti, kad V.Andriukaičiui suprasti sutrukdė ne kompetencijos ar intelekto stoka, bet nepakankamas užsienio kalbos žinojimas, nes žinią apie antsvoro įtaką autizmui jis parsivežė iš ES sveikatos ministrų susitikimo.

Tačiau esmės tai nekeičia, ir man vis tiek baisu. Nes jei šandien Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministras rimtu veidu svarsto apie galimybę padidinti mokesčius Lietuvos piliečiams, kurių kūno masės indeksas viršija ministerijos nustatytą normatyvą, tai nėra jokios garantijos, kad rytoj jis taip pat rimtai nediskutuos galimybės apmokestinti plikių arba plokščiapėdžių. Arba tų, kurie augina barzdas, kaip kad buvo sugalvojęs Petras I, kai kirviu kapojo langą į Europą. V.Andriukaičio bando mosuoti tuo pačiu kirviu, aiškindamas, kad privačios sveikatos draudimo bendrovės Europoje labai domisi antsvoriu, tabako ir alkoholio vartojimu.

Aš spėčiau, kad V.Andriukaitis apie sužinojo skaitydamas profesionalių vertėjų išverstą tekstą, nes tai tiesa. Tačiau taip pat spėju, kad vertėjai pamiršo pasakyti V.Andriukaičiui, kuo skiriasi privatus sveikatos draudimas nuo Lietuvoje veikiančio privalomojo sveikatos draudimo ir ką kiekvienam piliečiui garantuoja Konstitucijos 53-iasis strapsnis.

Aš  – ne vertėjas, bet man nesunku: tame straipsnyje nėra nė užuominos apie barzdas, plikes, plokščiapėdystę, antsvorį, rūkymą ar alkoholio vartojimą.

Kita vertus, V.Andriukaitis, juk yra Seimo narys, tad gali siūlyti keisti Konstituciją ir joje numatyti, kokio dydžio PSD įmokas turėtų mokėti jo kolega Seime E.Vareikis.

Aš asmeniškai tokią ministro iniciatyvą visokeriopai palaikyčiau.

(4 balsų, vidurkis: 4,25 iš 5)
Loading...
 • ArturasR

  Na, ta paskutinė išlyga lyg ir sakytų, kad moksliškai ryšis nėra pagrįstas.

 • ArturasR

  Taip, tai įmanoma, tačiau ministro dėstymas skambėjo maždaug taip: antsvoris susijęs su vėžiu, širdies ligimis, autizmu…

  • Tomas

   Na jei ministras autizma priskiria prie pasekmiu, kurias sukelia antsvoris, tada ministras savo mediko diploma gali priduoti atgal ji isdavusiai institucijai.
   P.S. Arturai, autizmas nera psichine liga, tai greiciau sindromas, o tai ne tas pats.

   • Marius Gaubas

    Tomai, as ne medikas, bet i kliedesius labai sunkiai reaguoju. Paprastai persisuka mano ir taip persuktas snukis. Mano draugo visi abu vaikai yra autistai. Ir irodomai garantuoju, kad tai ne sindromas, o psichine negalia. Sindromas yra tik tol, kol tai tik nebutinai issipildysianti galimybe, o ne faktas. Visko gali buti, kad labai klystu su terminologija. Anyway, kad mano logika yra teisinga, esu beveik absoliuciai tuo tikras. Logikas, Mykoliukas Berastis.

    • vikt0rija

     Akivaizdu, kad autizmas visai nesuprantamas ir jei kas linkęs vengti neišmanymo, reikėtų apsišviesti. Neįsižeisk :)

     Pamokantis pavyzdys: neseniai vaikų psichiatrinėj ligoninėj gulėjo autistas berniukas. Absoliučiai fantastiškas, adekvačiom emocijom, aukštesnio nei vidutinis intelekto. Psichiatrinėj, – o dėl to, kad sprendė matematikos uždavinius ne pagal analogą, neklausė nurodymų, nepripažino autoriteto, mažai kalbėjo, buvo jautrus garsui, konfliktiškas ir nemėgo prisilietimų. Ai, ir dar pratybose piešė rodykles :) sostinėj tokie vaikai ugdomi pagal poreikius, o regione – nurašomi į psichinius ligonius. Pagalvokit, ar dėl tamsumo nebūtumėt vienas iš tokių, kaip regione?

     Žinoma, autizmo sąvoka labai plati. Dabar naudojamas terminas – autizmo spektras. Kai kurie autistai nekalba, visai nereaguoja į aplinką, o kai kurie tiesiog yra uždaresni (dar kartais vadinamis aspergeriais, dabar med. klasifikatoriuj tokio termino nebeliko). Pasidomėk, kiek pasauly žinomų autistų, nustebsi. Tikriausiai neapsiverstų liežuvis pav. Spielbergą vadinti psichiniu ligoniu :)

     • Marius Gaubas

      Apsiverstu, bet tekstas geras.

     • vikt0rija

      Dar kartelį apie psichinę ligą ir psichinę sveikatą, ir kodėl autizmo spektro bruožai nėra psichinė liga.

      į galvą šauna tokie psichinių ligų pavyzdžiai: psichikos sutrikimai dėl alkoholio vartojimo (balti žirgai), sutrikimai dėl žalojančios aplinkos, atsirandančios nesveikos mintys, vaizdiniai (haliucinacijos), persekiojančios įkyrios mintys ir t.t. Čia galima kalbėti ir pav. apie neadekvačias emocijas, didybės manijas, priklausomybes ir pan. gal pažįstama? mano supratimu tai psichiniai sutrikimai. SUTRIKIMAI todėl, kad psichika veikė, ir staiga dėl kažkokių priežasčių sutriko, sulūžo, išsikrovė. Tai liga.

      Kita vertus, labai žemas intelektas – liga, ar ne? O labai aukštas intelektas – liga? O dominuojantis vaizdinis, ne verbalinis mąstymas, o uždarumas (intravertiškumas)?
      Paaiškinti autizmą būtų galima pasitelkus variklio analogiją. Yra benzininiai varikliai ir dyzeliniai, ir hibridiniai. Galbūt jau yra kokių retesnių, pav. vandeniu varomų variklių. jie dirba pagal kitokius principus panašiai kaip ir autistų smegenys dirba tiesiog kitaip. Bet autizmas nėra liga tik dėl kitokio specifinio smegenų veikimo būdo. plius, autizmas vadinamas RAIDOS sutrikimu todėl, kad autistai vaikai augdami prisitaiko prie savo biologijos ir visuomenės kiek kitaip nei didžioji vaikų populiacija. Jie turi savo sunkumų. Bet raida baigiasi kai vaikas užauga ir tampa visavertis, pilnavertis. Jei brandos procese vaiką į ligonines guldo rečiau, nevadina šiziku, nemuša ir nemenkina, netaiko elektrošoko ir nepumpuoja vaistais, psichikos medis užauga ir susifomuoja teisingu, tiesiu kamienu.

   • tai niekas ir nesako, kad tai psichinė liga. Kanerio sindromas arba klasikinis autizmas tai ir yra sudėtingas raidos sutrikimas.

 • ArturasR

  Na, kol moksliškai neįrodyta, tai aš būčiau linkęs tikėti paprastesne versija, tai yra, kad autizmas yra raidos sutrikimas, labiausiai tikėtina perduodamas genetiškai. Žinoma, gali būti, kad kai kurie žmonės turi genetinį sutrikimą, kuris skatina juos apsiryti ir kai tie žmonės pradeda vaikus, vaikai neapsiryja, bet gimsta turėdami raidos sutrikimą, tai yra, iš esmės psichinę ligą. Nebent V.Andriukaitis yra atradęs ryšį tarp dažno kiaulienos kepsnių valgymo ir smegenų pakitimų.

 • Vytas30

  Na, kad antsvoris didina kai kurių vėžio tūšių išsivystimo riziką, tai senai įrodyta. Dėl autizmo sindromo rizikos nutukusių vaikams nežinau, bet faktas yra tai, kad antsvoris apskritai didina bet kokios ligos (netgi užkrečiamųjų) atsiradimo riziką.

  • Marius Gaubas

   Noretusi labai riebiai nusikeikti ir Jus pavadinti kaip nors labai negraziai, bet socialines taisykles neledzia. Anyway, jei bare pastebesiu nutukeli (bet kurios lyties), nesiu is jo kudasiu, nes pasak „ekspertu“, galiu uzsikresti sifiliu be siaip priezastiniu, tokiais atvejais, intymiu santykiu. Jus medikas? Nes bandote zongliruoti faktais. Labiau sakyciau, galimai-negalima, labai asmenine ir niekuo nepragrista nuomone – fuck’tais. Man daznai pro kokainini ruka regis, kad reikia ne antibiotiku, o elementaraus plaktuko. Nes sulauzyti pirstai idealiai apriboja nepagydoma psichika. Amzinai Isiutes, As.

   • Vytas30

    Iš tikro darosi gaila, kad beveik nebeliko kažkada Račo bloge buvusių protingų ir jo nuomonei pritariančių, bei ją mokančių ginti komentatorių. Labai neįsižeisk, bet tavo komentrai ponas Gaubai rodo, kad tau ne viskas tvarkoje su sveikata. Kalbant apie nutukimą, nutukusio žmogaus imunitetas yra pažeistas, prislopintas ir tokiu būdų infekcinės ligos labiau kimba. Bet esmė ne ta. Esmė tame, kad Andriukaitis nieko tokio kvailo nepasakė, bet Račas jo tiesiog nemėgsta, ypač kaip ministro, vat todėl aš čia ir rašau, bet daugiau neberašysiu, ir puikiai žinau, kad niekas manęs čia nepasiges. Tegu komentarus valdo Gaubas.

    • Marius Gaubas

     Nustokit vaidinti nuskriausta intelektuala. Ir nekliedekit apie Jusu isivaizuojama mano komentaru valdyma, nes tai jau idiotizmas. Kiekvienas raso, tai ka galvoja. Ir del mano sveikatos nesirupinkite. O sieti autizma su nutukimu, tas pats kas kaltinti zvirbli, apsikusi Adolfo kepure, ir taip sukelusi antra pasaulini kara. Geros dienos.

    • ArturasR

     Vytas30, esate vienas iš dundukų, kurie galvoja, jog kažką žino apie mane. Ir jei tamstai neatrodo kvaila tai, ką psakė V.Andriukaitis, tai esate tokios pat kompetencijos kaip ir jis. Ir būtent todėl aš tamstos visai nepasigesiu. Staltiesėle kelias, tskant, škia.

  • Marius Gaubas

   Beliko prideti, kad storuliai, socialiai vertinami kaip ugly, turi maziau teoriniu sansu pasidulkinti, todel nutukimas (del persirijimo ar hormonu sutrikimo) prisideda prie lytiniu keliu plintanciu lygu platinimo, nes kiekvienas sansas yra sansas, o ne pasirinkimas. Skaitau Jusu poezija ir akmeneju, kaip nuo trecio olandisko suktinio suakmeneti nepavyksta. Jus esate ispudzio meistras.

 • Marius Gaubas

  Kaip sake Z.Freud, cigaras kartais yra tiesiog cigaras, o ne noro isdulkinti ka nors is savo labai artimu giminiu simbolis. As pavyzdziui pries mazdaug metus ejau i darba centrine Manchester gatve. Ir be jokios priezasties uzmeciau aki i vitrina. Vitrina pasirode buvo kavines langas. Ten sedejo elegantiska brandaus amziaus Moteris (galejo buti bet kas, tai tik akimirkos atsitiktinumas). Ji, panasu, taip pat be jokios priezasties pakele akis ir musu zvilgsniai sustingo. Tai nei erotika nei pornografija. Tiesiog taip atsitiko. Ir tai mane itakoja iki siol, nes laikas nuo laiko as tai labai ryskiai prisimenu. Ir man tai sukelia apmastymu. Kartais akimirkai paveikia mano nuotaika. O kartais ir visam vakarui. Ir tai nieko reiksmingo. Ir tai viena is daugelio akimirku mane iki siol veikianciu. As bandau pasakyti, kad tam tikra prasme viskas mus itakoja. Bet tai niekaip nereiskia, kad yra mokslinis pagrindas susieti nutukima su autizmu. Nes tada galima viska susiesti su viskuom, dar prideti, kad viskas yra viespats valioje ir maloneje ir pasaulio harmonija be pastangu pasiekta. Sarbiausia islaikyti sveika prota, taure rankoje, ir cigarete dantyse, ir nieko per daug nesureiksminti. Ir moksla palikti moklsui, o ne interpretatoriu ir dunduku gaujai. Ypac Pagarbiai, Nuolankiai Jusu

  • sataniuga

   Mariau, bet jus poetas, sveikinu. Pradzioje garsus zodis, po to lyriniai dalykai, poeto plunksnos vertas meilės scenos aprasymas su puikiu finalu (ir musu zvilgsniai sustingo). Nai ir isaiskinimas prasciokams, kurie jau tiki jumis, levituoja uzhipnotizuoti, besimaudydami lyrikos vilnyse. Grazus, lyg kunigo pamokymas gale primena muzhikams, kad visgi reikia nusileisti ant zemes. Grazu.

   • Marius Gaubas

    Gerbiamas Sataniuga, savoka „prasciokai“ Jus ivedete savarankiskai, kaip ir savarankiskai sudarete „tikinciuju“ saras(c)a (gerbiamas Arturai, as plagijuoju). Apie Meile nieko neismanau, o apie lytinius santykius tik salyginai. Jus mane pervertinate kaip poeta ir zmogu. Kas ten sustingo, jau ir nepamenu, greiciausiai is tiesu perlenkiu. Vilnys man asocijuojasi tik su Vilneles upele. Levitacija man svetima ir kaip savastis ir kaip teorine galimybe, o maudytis is tiesu megstu. Ezero arba upes vandenyse (juroje suru nuskesti). Nei savo prakaito nei svetimos sizofrenijos vilnyse man maudytis ne kosher (tai tik zodzio zaismas, apsieikime be toli siekianciu isvadu, prasau). Ir mano asmeninis pasirinkimas yra kartus viskis, o ne saldus zodziai. Megstu skotiska. Brangus, gyvate, bet dvasingas. Ar pagalvojote kada nors, kad dvasingumas absoliuciai priklauso nuo turio, ir tik retai nuo turinio? Kaip ir tai, kad muzikiskumas yra ne sermegos siuliu skaiciaus apibreztas?

    P.S. Sveikinimus priimu besalygiskai. Kartais su dziaugsmu, o kartais vienu gurksniu.

    • sataniuga

     Keista, gerb. Gaubai, kad anot Jusu, Jus ivykio „nepamenu ar perlenkiu“, taciau „tai mane itakoja iki siol“. Galbut kazkas cia paminetu sizofrenija ir tikriausiai butu neteisus, nes geri norai sveika prota kartais ima ir nugali.

     • Marius Gaubas

      Jus esate dundukas. Daktaras Gaubas.

 • Marius Gaubas

  Atsakau poezijos istrauka (ne savo, „i“ – mano).

  …Siam pasauly visk(i)o buna,
  Siam pasauly bus dar visk(i)o
  Azuolai vijokliais virsta, o vijokliai azuolais…

  Ir ka?

 • sataniuga

  Galbūt Andriukaitis ar vertėjas pamiršo įterpti, kad vaikų autizmą sukelia būtent motinos, o ne paties asmens nutukimas. Aš netgi būčiau vertėjo pusėje, nes koks vertėjas spės šnekėti paskui Andriukaitį? Nebent pats Andriukaitis, tik kita kalba.

 • juokinga

  vers

 • juokinga

  Na manau esminė priežastis Račui pasiusti, tai, kad jis yra UŽKIETĖJAS RŪKORIUS, tiksliau nikotino narkomanas ir jei Andriukaičio iniciatyva taps įstatymu JAM REIKĖS MOKĖTI DIDESNIUS MOKESČIUS (nes dabar už rūkorių gydymą didžiąja dalimi apmoka kiti besidraudžiantys). Taigi labai malonu, kai už tavo silpnybes sumoka kažkas kitas. Dar juokingiau bus, jei Račas aiškins, kad rūkymas, kaip ir nutukimas, bei rijimas kaip kiaulei sveikatai nekenkia :)

  • ArturasR

   mielas juokinga, esate dundukas, nes už Račo sveikatą moka pars Račas. Su kaupu. Ir dar apmoka kelių tokių dundukų kaip tamsta, sveikatą iš savo sumokamų mokesčių. Todėl gal pasirūp„nkite savimi ir savo kiaulėmis.

 • Marius Gaubas

  Kai AMB pasiunte V.Andriukauti pasienauti $ partijos kasai ir buvo pagautas uz rankos, cia irgi prie dorybiu priskirti? Ar taip nebuvo ir tai tik dar vieno samokslo pries Sventaji dalis? Tai normalus klausimas. Mano zinios niekuo nepatikrintos, todel klausiu. Galbut Jus turite faktu, kurie irodo atvirksciai? Pagarbiai, Marius.

 • Adefagija

  Jeigu valdžiai iš ties rūpėtų žmonių sveikata dėl nutukimo, tai pirmiausia uždraustų kaip maisto priedą naudoti gliutomatą. Todėl valdžia nuolat suka galvą kokiais papildomais mokesčiais žmones apkrauti. Aš esu liesoko kūno, tai kenčiu baimę, kad po to neuždėtų mokesčių per mažai valgantiems.