URM reakcija į „WikiLeaks“: gal kiek paskubėta?

… Kažkaip niekaip iš galvos neišeina Lietuvos Užsienio reikalų ministerijos ir ministro komentarai, susiję su „WikiLeaks“ sekmadienį pradėtais skelbti dokumentais…

 Nors pasirodant šiems komentarams, dar nė vienas  JAV ambasadoje Vilniuje surašytas pranešimas dar nebuvo paskelbtas, mūsų ministerija jau žinojo, kad tai, kas galbūt bus paskelbta  „neatspindės realybės ir tikrosios padėties“.

Sakyčiau, keistoka pozicija.

Ypač – atsižvelgiant į šiandien „The New York Times“  paskelbtą informaciją apie A.Anušauską.

Yra maža tikimybė, kad JAV informavo Lietuvą apie visus „nutekėjusius“ dokumentus ir jų turinį ir ministerija iki paskelbdama komentarą, spėjo su tuo turiniu susipažinti.

Tada jos komentaras būtų iš dalies suprantamas. Sakau, iš dalies, nes teigti, kad visa iš Akmenų gatvės Vilniuje į Vašingtoną keliavusi informacija buvo išgalvota (neatspindėjo realybės ir tikrosios padėties), būtų per drąsu net A.Ažubaliui.

Nes tai reikštų pasakyti, kad dauguma Vilniuje dirbusių diplomatų buvo arba visiški neišmanėliai arba paprasčiausi melagiai. Pagal tikimybių teoriją taip gal ir galėtų būti, tačiau tikimybė tikriausiai tokia pati kaip matyti, pavyzdžiui, R.Valatką dirbant A.Kubiliaus atstovu spaudai arba tikėtis, kad P.Gražulis ir K.Uoka susituoks.

Ministerijos pareiškimas įdomus ir kalbant apie konkretų A.Anušausko atvejį. Jis galbūt tikrai neatspindi tikrosios padėties ir gal, kaip ministerija ir sako, yra tik  „iš konteksto ištraukta detalė“.  

Bet tada būtų labai įdomu žinoti, koks buvo kontekstas: ar A.Anušauskas veikė savo asmenine iniciatyva, ar partijos pavedimu, o gal jo veiksmai buvo suderinti ir su Užsienio reikalų ministerija?

Sutikite, kontekstas šioje vietoje labai svarbus.

Žinoma, gali būti, kad A.Anušauskas, kaip jis pats sakė, nieko ir neveikė. Ir kad pranešimas apie jo neva vykdytą „diplomatiją“, yra laužtas iš piršto.

Tačiau tada natūraliai kiltų klausimas, kam to reikėjo pranešimo autoriui. Kodėl jis melavo ir ko tuo melu siekė?

A.Ažubalis, komentuodamas „WikiLeaks“ skandalą, paskubėjo pareikšti, kad jis sumažins pasitikėjimą tarptautiniuose santykiuose.

Tačiau čia pat ir jis, ir ministerija patikino, kad nepaisant to, Lietuvos ir JAV santykiuose pasitikėjimo nesumažės.

Gali būti.

Tačiau galima klausti kodėl: ar todėl, kad JAV diplomatai iš Vilniaus rašinėjo tikrovės neatitinkančias žinias ar todėl, kad tos žinios buvo tikros?

O gal priežastys glūdi dar kur nors kitur.

Bet kuriuo atveju, mano subjektyvia nuomone, URM šį kartą paskubėjo.

Neigti tai, ko dar nesi matęs, labiau būdinga viduramžiams, o ne 21-ajam amžiui.

(2 balsų, vidurkis: 4,50 iš 5)
Loading...
 • kasteneina

  Dėl Gražulio ir Uokos santuokos nebūčiau toks tikras :)

 • „Pagrindinė vyriausybės slaptumo priežastis yra nuoras apsaugoti save nuo tautos“
  Noam Chomsky

 • anoniminis bailys

  Bus dar idomiau pamatyti tuos realybes neatitinkancius dokumentus, inese daugiau intrigos toks pareiskimas :)

 • stogas

  Tokiu atveju isvada tik viena- yra ka slepti. Mes megstam lysti draugams i viena vieta- EU konstitucijos pritarimas jos net neisvertus i lietuviu kalba :) Anusausko nenusotinamas noras priimti nors viena kalini ir to neigimas.

 • as_keistas

  Protestuoju prieš palyginimą

  Tikimybė kad Gražulis su Uoka susituoks yra be galo didelė ir tolydžio artėja prie 1.0

 • anoniminis bailys

  Man labai patiko Slovenijos „deal’as“, mes Jums duodam viena kalini, o Obamos vizita gaunate kaip prieda :)

 • lida

  Na pasiaiškino avansu apsidrausdami biurokratiškai „neatspindės realybės ir tikrosios padėties“ ir nieko čia tokio. JAV pati nežino kiek ir kokių duomenų nutekėjo ir kiek dar nutekės. Daug kam idomu būtų žinoti „kontekstą“, bet duomenys ir slepiami ne be erikalo. O kol nėra visų duomenų, pavogti ir liks ištraukti iš konteksto. O kas melavo, taip ir nesupratau.

  • „JAV pati nežino kiek ir kokių duomenų nutekėjo ir kiek dar nutekės.“

   Klystat – jie puikiai žino, nes visi duomenys buvo sudėti į duombazę, kuri tvarkingai visa nukopijuota.

   • lida

    Ir jums, turbūt, viską paporino. Ypač, kiek dar nutekės.

  • Fredis*

   Repečkaitė siūdinasi (jau pasisiūdino) uniformą, o čia mes stebime dvigubo abchazų ir serbų armijų propagandinio kario domėjimąsį užsienio naujienomis ir bandymą surengti sensacingų reportažų seriją. Spėju, jog ir šį kart pastangos bus bevaisės, nors pamokos visų konfrontuojančių pusių – išmoktos, klaidos ir nesusipratimai – bus nepakartoti.

  • Lida – JAV kuo puikiausiai žino kiek ir kokių duomenų buvo nutekinta, o juos nutekinęs netradicinės orientacijos dėmėsio pritrūkęs jaunuolis sėdi cypėj.
   URM aišku eilinį kartą apsikvailino per visą pilvą. Spėju elementariai prisamdė viešųjų ryšių („piaro“) agentūrų. Taip juk madinga ministerijose, kur nėra nė vieno protingą sakinį prieš kamerą suregzti sugebančio darbuotojo.
   Į viešųjų ryšių paslaugų kraitelę įeina ir reagavimas į „informacines krizes“, kas šiuo atveju ir buvo itin nemokšiškai padaryta.
   Va straipsnis kur parašyta, kiek mokesčių mokėtojams kainuoja tokios meškos paslaugos: http://www.diena.lt/naujienos/lietuva/ministeriju-viesuju-rysiu-kaina-kas-isleidzia-daugiausiai-251035

   • lida

    Neupratau, kuo pasireiškė apsikvailinimas.

    • Lida – Artūras gi parašė aiškiai: „Nors pasirodant šiems komentarams, dar nė vienas JAV ambasadoje Vilniuje surašytas pranešimas dar nebuvo paskelbtas, mūsų ministerija jau žinojo, kad tai, kas galbūt bus paskelbta ”neatspindės realybės ir tikrosios padėties”.“

     Paskubėję paneiginėti dar nepasirodžiusių slaptų pranešimų URM dundukai tik patvirtino:
     1) Nutekėjusios informacijos autentiškumą.
     2) Tuose pranešimuose akivaizdžiai pasimatys URM juodi darbeliai, ar neeliniai, epiniai apsikvailinimai. Jei URM ten būtų pristatykas bent pusėtinai – niekas juk neskubėtų paneiginėti, ar ne? :D

     • lida

      Apsikvailino, nes nežinojo, ir, tuo pačiu, nežinodami visgi patvirtino autentiškumą. Manau per daug kategoriškų ir prieštaringų išvadų iš nieko :)

     • Valentinas

      Apsikvailino todėl, kad kalbėjo tada, kai geras tonas reikalavo tylėti. Panelyte, kai kurių dalykų suprasti tau tiesiog neduota.

     • Aras

      Anušauskas apkaltos būdu bus išmestas iš Seimo.

     • romas

      Grippen, pagal Artūro parašymą galima daryti išvadą, kad VRM jau yra susipažinusi su nutekinta informacija. Kad ta informacija yra autentiška,išvados padaryti negalim. Nežinia, kiek iš viso ten yra autentiškos informacijos, o kiek yra dezinformacijos. Ar mes esame tikri, kad kažkam nekilo idėja pasinaudoti “WikiLeaks” kaip kanalu dezinformacijai?

     • lida

      Valentinai, pasirodo, visgi suprantate, kad kartais geriau patylėti.

 • Lietuvoje trendas išvakarėse įvykių komentuot, tad Wikileaks ne išimtis ;]

 • Jei atmintis neapgauna, Alfa vakar skelbė mistinį skaičių 882 :D

 • Smokas

  Gal gerbiamas Artūras nesupyks, bet pacituosiu vieną komentarą. Labai patiko.
  „Мне кажется цель этого проекта, говоря языком спецслужб, создание механизма по дезинформации. Для успешной реализации подобных проектов нужно убедительно доказать, что этот источник дезинформации надежен. Т.е. сейчас проходит эта первая стадия: даётся правдивая, слегка секретная информация, которая в целом большого значения не имеет. Но первая цель достигнута – мало кто сомневается в правдивости источника. А потом можно сливать любую дезу. А цели могут быть самые разные. Например, полная дискредитация политических противников как в персональном смысле так и в отношении целых стран, вплоть до развязывания военного конфликта.“

  • Čia FSB versija šita ;]

   • Smokas

    Supratau, šita mums nekošerinė. :)

  • Kawianskas

   Aha. Putinas yra pasakęs, kad Aną Politkovskają nužudė, kad pakenktų jo reputacijai.

 • mdxacuk

  URM reakcija yra logiška. Jie greičiausiai yra įspėti, kokia informacija potencialiai galėtų būti paskelbta, ir bando užbėgti už akių galimoms interpretacijoms. Kol ta informacija atsiras, ji jau bus gerokai išdūkus ir apčiaumota. Iš viso greičiausiai iš didelio debesies bus stebėtinai mažas lietus, tad po viso to URM ir Anušauskui beliks nerūpestingai nupurtyt lietsargį ir pasidžiaugti išlindusia saulute.

  • romas

   Aš kažkodėl manau, kad sensacijos dar ateityje. Niekada kulminacija nebūna spektaklio pradžioje.

   • Aš taip pat manau, kad sensacijos bus tokios, kad maža nepasirodys.
    O atsakant į klausimą apie nutekėjimų autentiškumo patvirtinimą galima išvesti elementarią dedukcinę grandinėlę.
    Amerikiečiai žino kokia informacija yra nutekinta ir žino, kad Lietuvos URM ji bus nemaloni. Todėl įspėjo iš anksto, kaip ir dera sąjungininkams. Jei Wikileaks.org informacija būtų išgalvota – amerikiečiai juk negalėtų atspėti kas išgalvota ir URM niekas nebūtų įspėjęs.
    Aišku amerikiečiai mažiausiai tikėjosi, kad URM durneliai ims neigti dar nepaviešintą informaciją ir tokiu būdu ne tik patys apsijuoks, bet ir pakiš kiaulę juos įspėjusiems sąjungininkams.

    • romas

     Grippen, esu tikras, kad “WikiLeaks” nežino ir negali žinoti, kas nutekintuose dokumentuose yra tiesa ir kas dezinformacija, jei iš tikro būtų buvęs tikslas dezinformaciją paskleisti. Net ir nesufabrikuota informacija, kai ji yra tik dalis informacijos, gali būti priimta neteisingai. Bet aš praėjusiame komentare padariau pasvarstymą į šoną tik todėl, kad mes nežinome, kas sensacingo nutekinta ir ar tikrai visa nutekėjusi informacija yra autentiška. Vien iš to, kad Amerikonai pasidalijo informacija su mūsų VRM, negalime apie nutekintos informacijos autentiškumą nieko pasakyti.

     • Kur tiesa, o kur melas pasakys pasaulio galas ©

      Geriau žiūrėkit, kad nebūtų kaip su kedžiu, nes visi mirsim …

 • Oficialioji Rusija neigia Wikileaks, o Lietuva iš paskos, o gal net ir pirma [nesidomėjau] ;]

 • Regis

  Ats. ne į temą,

  straipsnis (lygtais) alfa.lt:

  http://www.alfa.lt/straipsnis/10427349/?Vilniaus.maratone.kartu.su.adidas.bus.dar.daugiau.issukiu=2010-11-30_15-57

  Kaip skaitytojas likau nesupratęs ar čia straipsnis apie sportinės įrangos gamintoją ar apie renginį. Ar čia straipsnis ar čia reklama. O organizatorių nuotrauka tai apskritai sužavėjo.

  • Regi, sutinku. Labai keistas failas. Ypač – tas Adidas ženklas vietoj nuotraukos… Man panašiau į reklamą.

 • AM

  Žinant, kaip JAV ambasadoje vyksta priėmimai, taip ir matau, kaip Anusauskas, bandydamas įsiteikti ambasadorei (o gal dar tada buvo ambasadorius) apgaubtas šiltos atmosferos visa tai pakuždėjo :)

 • sert

  Račui. O jeigu paviešintų jūsų įstaigos vidinį susirašinėjimą, kuriame šalia kitų atsitiktinių dokumentų būtų ir asmeniniai emailai(o tai yra būtent toks atvejis, tes teflonine Merkel oficialiose ataskaitose niekas nevadina) maždaug tokio turinio : O: taigi Petras sakė kad vakar su juo negėrė, tik į snukį užvažiavo. B: ir gerai padarė!
  Jūs pultumėtė aiškintis kaip ten iš tikrųjų buvo?

  • mielas sert, na dažniausiai tokiais įspūdžiais nei su su verslo partneriais, nei su akcininkais nesidalinu, tad gal ir nelabai baisu būtų. O asmeninių susirašinėjimų su draugais ir draugėmis „WikiLeaks“ lyg ir neskelbė.

 • Tikri, autentiški susirašinėjimai tarp lietuvių (J.Bieliauskienės ir kitų politinių kalinių) ir amerikiečių (R.Reigano) vyko prieš trisdešmt ir anksčiau metų metų http://www.xxiamzius.lt/numeriai/2009/12/04/atmi_03.html ,
  o Jūs čia knaisiojatės antrą dieną pamazgų duobėje, veikti neturite ką.

 • http://www.democracynow.org/

  Jei galima, truputis reklamos.

 • nerijus
 • nerijus
  • nerijus

   Atkreipkite dėmesį ties 9- 10 min, kai javiečių kariai sprendžia kada šauti. Ten, autobusiuke, kaip identifikavo jų kameros, sėdi du vaikai…

   Tsakant, NATO…škia…