Tęsiant kokybiškos žiniasklaidos temą: ką atskleidžia reprezentatyvūs tyrimai

Penktadienį įmonė, vadinanti save rinkos tyrimų bendrove „Socialinės informacijos centras“ išplatino pranešimą apie „sociologinį vilniečių nuomonės tyrimą“, kuris neva parodė, kad jei rinkimai į savivaldybes vyktų sekmadienį, pirmieji sąraše būtų konservatoriai, o į Vilniaus tarybą taip pat patektų socialdemokratai, Darbo partijos ir Tvarkos ir teisingumo atstovai.

Pranešime spaudai teigiama:

… „Socialinės informacijos centras“ reprezentatyvią Vilniaus mieste registruotų 18 metų ir vyresnių gyventojų apklausą atliko 2010m. lapkričio 29 – gruodžio 6 dienomis. Tyrimo metu apklausta 1000 vilniečių. Apklausa atlikta interviu telefonu būdu. Tyrimo duomenų paklaida ±3 proc.

Viskas lyg ir gražu.

Reprezentatyvi apklausa, 1000 respondentų, paklaida nedidelė.

Rezultatai, kaip jau minėta, irgi įdomūs: iš esmės prieštaraujantys visoms maždaug pastarųjų metų apklausoms.

Tad visai nenuostabu, kad jos rezultatai dalyje žiniasklaidos buvo atspindėti. Įskaitant nacionalinio transliuotojo interneto svetainę, alfa.lt, lrytas.lt.

Gali, žinoma, būti, kad gyventojų nuomonė staiga ėmė ir pasikeitė. Pavyzdžiui, kad jie buvo sužavėti Seime vykusiomis diskusijomis dėl 2011 metų biudžeto ir Vyriausybės tvirtu nusiteikimu nepasiduoti opozicijoms provokaciniam pasiūlymui jau nuo kitų metų padidinti pensijas.

A.Kubilius ir V.Valentinavičius gal tuo patikėtų. Koks L.Bielinis ar V.Laučius neabejotinai galėtų surasti argumentų tokiems pokyčiams paaiškinti.

Tačiau žmonės, šiek tiek nusimanantys apie sociologinius tyrimus ir jų metodiką, pirmiausia atkreipė dėmesį į tai, kad apklausa buvo atlikta telefonu. Tada – į tai, kad tikriausiai naudojamas buvo ne mobilusis, o fiksuotas ryšis. Kartu ir į tai, kad fiksuotu ryšiu naudojasi apie 50-60 procentų gyventojų. Taip pat į tai, kad apklausa tkriausiai buvo vykdoma dienos metu, tai yra, kai gana nemaža dalis rinkėjų yra darbo vietose, o prie telefonų namuose sėdi daugiausiai tam tikros amžiaus grupės rinkėjai. 

Tikrus sociologinius tyrimus darantiems žmonėms kilo ir klausimų dėl to, kokiu būdu buvo atrinkti telefono numeriai, kuriais buvo skambinta. Vienas iš klausimų buvo susijęs ir su to būdo teisėtumu.

Visi aukščiau paminėti aspektai susiveda į vieną, labai paprastą, tačiau kartu ir labai svarbų klausimą.

Ar tikrai „Socalinės informacijos centro“ atliktą apklausą galima vadinti „reprezentatyviu tyrimu“?

Aš asmeniškai į šį klausimą atsakyčiau neigiamai.

Tada man dar kiltų klausimų, ar tą tyrimą dariusi bendrovė numanė kokie bus jo rezultatai ir kas už šį tyrimą sumokėjo?

Bet tai jau, žinoma, kita tema, mažiau susijusi su žiniasklaidos kokybe.

(4 balsų, vidurkis: 4,00 iš 5)
Loading...