Kaip EŽTT sprendimas pakeitė delfių komentarų politiką. Turite mėnesį
Kadangi labai myliu delfius, o ypač – kai kuriuos delfių autorius, pavyzdžiui, Eglę Samoškaitę ir Šarūną Černiauską, kurie, spėju, mane taip pat myli (gal net labiau už Moniką Garbačiauskaitę), tai vis pasidomiu, kaip tie delfiai gyvena.
Vakar domėjausi kiek atidžiau, nes rašiau laiškus Lino Slušnio vadovaujamai trenktų kvankų komisijai.
Ir štai ką pastebėjau.
Delfiai, pasirodo, yra ne tokia jau kvaila bendrovė (čia aš kalbu apie tikruosius delfių savininkus, o ne jų samdinius Lietuvoje). ne kvaila todėl, kad greitai sumetė, kuo gali baigtis jų aknsčiau vykdyta politika, kai jie savo puslapiuose leisdavo visiems padugnėms daryti iš esmės ką jie nori: dergtis, šmeižti, tyčiotis iš kitų.
Tiesa, spėju, susiprato ne patys, o suprato tada, kai jiems tai paaiškino Europos Žmogaus Teisių Teismas praėjusių metų spalio 10 dieną. Kas nepamena, priminsiu, kad savo sprendime EŽTT iš esmės pasakė, kad delfiai yra atsakingi už komentarų turinį ir kad Estijos teismų paskirta bausmė už tuose komentaruose esantį šmeižtą ir žalą dalykinei reputacijai yra adekvati ir nepažeidžia spaudos laisvės principų:
Based on the above elements, in particular the insulting and threatening nature of the comments, the fact that the comments were posted in reaction to an article published by the applicant company in its professionally-managed news portal run on a commercial basis, the insufficiency of the measures taken by the applicant company to avoid damage being caused to other parties’ reputations and to ensure a realistic possibility that the authors of the comments will be held liable, and the moderate sanction imposed on the applicant company, the Court considers that in the present case the domestic courts’ finding that the applicant company was liable for the defamatory comments posted by readers on its Internet news portal was a justified and proportionate restriction on the applicant company’s right to freedom of expression.
There has accordingly been no violation of Article 10 of the Convention.
Nepastebėjau, kada, tačiau reaguodami į šį sprendimą ir teismo argumentaciją, kad delfių puslapiuose paskelbti šmeižikiški komentarai dar ilgai gali būti matomi, delfiai iš esmės pakeitė savo komentarų politiką.
Galiu, žinoma, klysti, tačiau mano trumpas tyrimas rodo, kad šiandien visi delfių komentarai gyvuoja tik mėnesį. Po to delfiai juos slepia, įdėdami štai tokį užrašą:
Sakyčiau, protingas sprendimas. Protingas dėl dviejų priežasčių: pirmiausia, delfiai taip apsidraudžia dėl galimų bylų ateityje ir galės gintis, kad šmeižikiški komentarai buuvo pašalinti (net jei to nepareikalavo apžmeižtas ar įžeistas asmuo).
Antra, pašalindami jiems problemų galinčius sukelti komentarus po mėnesio nuo jų pasirodymo delfiai gerokai apsunkina apšmeižtų asmenų teises surinkti įrodymus ir juos tinkamai apiforminti prieš pateikiant teismui kaip įrodymus.
Be to, delfiai vis tiek pasiekia savo pagrindinį tikslą: leisdami savo puslapiuose skelbti šmeižikiškus bei įžeidžiančius komentarus ir po mėnesio juos šalindami, delfiai vis tiek gauna jiems reikalingus click’us, generuojančius jiems pajamas.
Jei manęs paklaustų, gerai visa tai ar ne, net nežinočiau, ką atsakyti. Iš pirmo žvilgsnio lyg ir neblogai: delfiams, teisė pasirodo, taip pat galioja ir ankstesni Monikos Garbačiauskaitės svaičiojimai, kad delfiai už komentarus yra visiškai neatsakingi yra tiek pat pagrįsti, kiek A.Užkalnio pasakojimai apie tai, kaip daryti verslą.
Kita vertus, delfių komentaruose apšmeižtų žmonių galimybės gintis dėl naujos delfių komentavimo politikos, mano nuomone, gerokai apsunkinamos, nes labai sutrumpėja laikas, per kurį tie žmonės gali surinkti ir tinkamai apiforminti įrodymus. Vargu, ar delfiai suteiks suinteresuotiems asmenims galimybę paskaityti komentarus, kurie mėnesį kabėjo delfių puslapiuose ir nebuvo šalinami. O tai nėra labai gerai.
Nelabai gerai ir tai, kad delfiai tą savo naują komentavimo politiką galės pateikti kaip kažkokį gerą dalyką, neva apsaugantį apžmeižtus asmenis nuo šmeižto platinimo. Nes iš tiesų, mano subjektyvia nuomone, tai ta nauja politika tikrosios delfių politikos nekeičia. O ta tikroji politika, vėl gi mano subjektyvia nuomone yra tokia: leisti viską, kas generuoja click’us.
Vienintelė paguoda čia galbūt yra tai, kad šiandien aišku, jog delfiai EŽTT sprendimą suprato, jo išsigando ir į jį sureagavo. Guodžia ir tai, kad šiandien yra aišku, kiek delfių puslapiuose apžmeižtas asmuo turi laiko tinkamai pasirengti ginti savo teises – mėnesį.