R.Valatka vs A.Užkalnis: ačiū, Kreivaranki

Žinau, žinau, sakiau nediskutuosiu su ir apie A.Užkalnį, nereaguosiu į jo nuolat pasikartojančius, nerišlius ir vis nuobodesnius savojo aš eksponavimus…

Bet turiu labai rimtą argumentą.

R.Valatkos tekstai man ne visada patikdavo, tačiau tiek tada, kai aš dar dirbau „Lietuvos ryte“, tiek kitus daugiau nei 10 metų, kai ten jau nebedirbau, jo komentarai dažniausiai sukeldavo emocijas.

Kartais (dažniau pastaraisiais metais) norėdavosi pasiųsti jį kuo toliau ir priekaištauti, kad jis per daug piktas, per daug asmeniškas ir per mažai argumentuotas. Tačiau taip pat dažnai norėdavosi pagirti už vaizdingas metaforas, ekskursus į istoriją ar tiesiog smagią frazę ar palyginimą.

R.Valatkos tekstus visada skaičiau. Prieš 10 metų – labiau kaip vedamuosius, vėliau – kaip vieno geriausiai Lietuvoje plunksą valdančio apžvalgininko. Šis požiūris nepasikeitė net tada, kai jis LRT Taryboje kaip smauglys Ka iš „Mauglio“ savo autoritetu užhipnotizuodavo daugumą tarybos narių ir bandydavo įteigti, kad aš esu klounas, o geriausiai apie žiniasklaidą išmano jis pats.

Kai R.Valatkai pasitraukus iš „Lietuvos ryto“ jo pirmadienio komentaro pozicija buvo atiduota A.Užkalniui, nustebau, bet, turėdamas galvoje pastarojo interenete generuojamą click’ų kiekį, galvojau, kad gal čia tik aš nieko nesuprantu ir gal tokie kaip A.Užkalnis iš tiesų yra tos naujos, internetinės žiniasklaidos ateitis.

Bandžiau toliau skaityti pirmadienio komentarus (vis dar prenumeruoju „Lietuvos ryto“ popierinį variantą), bet po kokio trečio nustojau, nes jaučiausi lyg kas nors prie rytinės kavos, „Camel“ ir rytinio laikraščio bandytų įsiūlyti iš tualetinio popieriaus išvyniotą kelias dienas brandintą silkę.

Kartais pagalvodavau, kad tai tiesiog dėl to, kad A.Užkalnis man nemalonus kaip tipažas, ir kad sprendimas atiduoti jam R.Valatkos vietą komerciniu požiūriu galbūt yra protingas sprendimas. Juk pagaliau tik aklas gali nematyti, kad internetinė (ir ne tik) žiniasklaida vis labiau orientuojasi į vaizdą, tai yra, pavadinimą ir kodinius raktažodžius, o ne į tekstą, argumentus ar bandymą analizuoti. Tekstai žiniasklaidoje darosi vis labiau panašūs į dantų pastos, pampersų, įklotų reklamą, o A.Užkalnis yra tikrai puikiai įvaldęs tokios reklamos/žiniasklaidos kūrimą.

Bet dabar taip jau negalvoju.

Abejones išsklaidė Kreivarankio jau daugiau nei prieš savaitę parašytas tekstas, kurį radau tik šiandien ir kuris išsklaidė mano abejones bei patvirtino, kad tą brandintos silkės kvapą užuodžiu ne aš vienas.

Mat Kreivarankis labai taikliai apibūdino tai, ką aš jaučiau, bet nesugebėjau suformuluoti:

Užkalnis imdamas interviu pats iš savęs (tiesą pasakius nesu tikras ar supratau kur ten bajeris) kalba, kad tapdamas komsomolkės skiltininku jaučiasi pasiekęs naują aukštumą. Jo žodžiais tariant „laikraščio skiltininkas yra viena įdomiausių profesijų, o būti didžiausio dienraščio savaitės pradžios autoriumi– čia jau kaip teatre Hamleto vaidmenį vaidinti“.

Jeigu tai tiesa, tai kaip kol kas dar nė vieno jo vedamojo straipnio nepraleidęs skaitytojas tegaliu pastebėti, kad „naujos aukštumos“ čia tiesiog sutapatinamos su naujomis pareigomis, kurias užėmus automatiškai į tas aukštumas ir pakylama. Nebent čia turėta omeny ne profesinės aukštumos, o pvz. kitas darbo kabinetas vienu ar dviem aukštais aukščiau. Nors jei jau laikytis to palyginimo su Hamleto vaidmeniu, tai man regis susidarė tokia situacija, kai puikiai Petro Kurmelio dvasines kančias ir egzistencinę neviltį į teatrą susirinkusioms trečios jaunystės lituanistėms ir per prievartą ten suvarytiems moksleiviams atlikęs aktorius, ėmėsi danų princo vaidmens taip ir nepersiavęs vyžų, su ta pačia sermėga ir tuo pačiu iš žydelio karčemoje nusipirktu degtinės pusbuteliuku. Stovi jis toks visas susivėlusia, šiaudų pilna galva, klausimo „būti ar nebūti“ egzistencinį svorį perkeldamas dilemai reikėjo jam ženytis su Pranike ar ne.

… Ačiū, Kreivaranki…

P.S. Beje, Kreivarankio pastebėjimas visiškai nepaneigia A.Užkalnio komercinės vertės besikeičiančioje žiniasklaidoje. Lygiai taip pat kaip Maximų skelbiamos akcijos degtinei ar pampersams, balsas.lt šalia aktualijų tekstų skelbiamos sekso pozos kiekvienai savaitės dienai, R.Kirilkino bučinys ar N.Bunkės dalyvavimas TV laidoje A.Užkalnis traukia dėmesį. Šiuo požiūriu jis tikrai labai vertingas.

(24 balsų, vidurkis: 4,67 iš 5)
Loading...
 • na gal laikas baigti tuos varymus vieniems ant kitų – jau per dažnai ir ne kaip žiūrisi. valatka, matomai, gimęs degant tvartui, kad jo straipsniai pilni neigiamų emocijų ir sodrių žodžių. na, o užkalnis – kaip ir viską kreivarankis pasakė.

  • mielas bbzn, dar kartą labai atidžiai paskaitykite paskutinį įrašą tinklaraštyje bbzn.lt. Jis labai geras. Tik tame sąraše gal trūksta poros dalyko: pamokymai, kaip aš turėčiau gyventi ir apie ką rašyti, kur ir kada laikas baigti ir kaip turiu galvoti.

 • „…kaip smauglis Ka iš “Mauglio” savo autoritetu užhipnotizuodavo daugumą tarybos narių… “
  Ne „smauglis“,bet “ smauglys“.

 • truputį į šoną nuo temos, bet reikia paklausti. Kaip jums atrodo, p. Račai, nepakibote ant kabliuko žmogaus, norėjusio per kažką jau žinomą pakelti savo reitingą?
  Čia man toks priešingybių susidūrimas, iš kurio vienam aiški komercinė nauda, kurios nebūtų buvę, jei visiškai ignoruotumėt. Kitam tik papildomas Camel pakelis į plaučius:)

  • Artūrai, ne man taip neatrodo. Tiksliau – iš pradžių buvau pakibęs, nes nesupratau, ko tas A.Užkalnis iš manęs nori. Po to supratau – tai buvo elementarus marketingas, tai yra, prekės įvedimas į rinką ir čia aš buvau pasimovęs. Bet po to viskas pasuko kita kryptimi – A.Užkalnis bandė „įsivesti“ į rinką kaip žurnalistas, kas man buvo absoliučiai nepriimtina, nes jei jis bus žurnalistas, tai kuo bus žmonės, kurie yra žurnalistai? Negalėjau to ignoruoti, lygiai taip pat, kaip neišeina ignoruoti kvailų politikų, šuns išmatų prie vartų, ar VP berniukų bandymo pelnytis iš mano kišenės.

   Įdomiausia, kad šiaip jau suprantu, kad nei kvailų politikų pakeisiu, nei VP berniukams labai pakenksiu, nei A.Užkalnio dėl mano nuomonės mažiau skaitys. Bet ar suprasdamas tai turiu kišti galvą į smėlį ir vaidinti, kad man nerūpi? Nes iš tiesų tai man vis dar rūpi. Gali būti, kad kada nors neberūpės – tada užteks tik „Camel“.

   • Dėkui už atsakymą.
    Beje, dėl VP: tai kad keičiat. Legenda byloja, kad kai kurie internete prakutę žmogeliai, bet neprakutę politiniuose reikaluose, paskaitė šito blogo tekstus ir susidomėjo VP. Jiem pasidarė nebe dzin. Bet čia offtopic

 • Fredis*

  Keli pastebėjimai neįsigilinus į situaciją, todėl labai neobjektyvūs:
  1. Subtiliai įspirta tam, kuris smaugliškai hipnotizuoja LRT Tarybos narius ir neleidžia gauti dokumentų apie finansinę padėtį.
  2. Išmaukti du bokalai Švyturio „baltas“, ryt neįtempta diena, nes Seimo posėdžiai dar neprasidėję.
  3. Kreivarankis – galingas.
  4. Hipotezė: apie Užkalnį po penkiolikos metų bus kalbama tokiu pat pagarbiu tonu kaip dabar apie Valatką, nors anksčiau visi į signatarą ir skiltininką spjaudė ir žavėjosi vienu metu. Tęsiant apie Užkalnį – runkeliai iš dėkingumo naująjam laikraščio skiltininkui bučiuos kojas, nes pastarieji po ilgų dvejonių tapo nebe runkeliais.

  • Jeigu kai kurie tavo punktai diskutuotini, tai 3 – neginčijimas :)

 • Krepofobas

  Ką jūs čia šnekat?! Tėvynė pavojuje. Vienintelis būdas išgelbėti Lietuvą – atsisakyti energetinės nepriklausomybės (LetENep’o).

 • Audrys Juozas

  Artūrai, jūs čia apie save? “ jis per daug piktas, per daug asmeniškas ir per mažai argumentuotas“

 • Valentinas

  Farsas tęsiasi. Kaip sakoma, pasakyk kas tavo demonai ir aš pasakysiu kas tu.
  Ironiška, kad Užkalnį į rinką įvedė būtent Valatka :)

 • zydrius

  Smaikstu,

  Smauglys Ka , hipnotizavo banderlogus…

 • Marius

  Užkalnis – grafomanas, su polinkiu nusišnekėti. Kai skaitytojai nurodo, kur jo klaida – sekantį kartą rašydamas Užkalnis išverčia kailį ir teigia: tai buvo ne klaida, o pokštas. Nesuprantu aš jo rašymo manieros ir tikslo.

  • briedis

   Ne grafomanas, nes talentingas(ta prasme, kad sugeba užkabinti skaitytoją).Bet apskritai tiesiog- tuščia bačka kur garsiai skamba. Daug decibelų. Ir visi iš vienos ir tos pačios operos- „koks aš kietas- karvę rūrijau“.

 • bang
 • Nėra čia ko stebėtis. K. Krivicko, R. Janutienės stiliaus „žurnalistai“ šiuo metu yra patys populiariausi ir, tikėtina, žiniasklaidos priemonėms neša didžiausius pelnus.

  Jų visų (tų klounų yra ir daugiau) bėda yra ta, kad jie vengia argumentuotų diskusijų ir vadovaujasi keliais, labai paprastais principais – visi yra durniai, o jie – ne, jausmai yra aukščiau visko (ypač tie, kuriuos nurodo JIE), jie yra patys geriausi jumoro žinovai, jei abejoji jų „išmintimi“, tai esi runkelis. Bet jei tik pabandai pradėti argumentuotą diskusiją, tai esi pavadinamas runkeliu, neturinčiu jumoro jausmo ir esi baninamas…

 • Vingių Jonas

  P-nui Artūrui Račui tas „žurnalistas“ yra kreivarankis, o man „mitų griovėjas“, kurio nepriėmė Discovery kanalas:)) Taip sakant, „mitų griovėjas“ yra tokia pati prekė, kaip pampersai ar pn., apie kurią teisingai pastebėta straipsnio pabaigoje:)) Tik kyla klausimas – kodėl p-nui Artūrui Račui prireikė papmpersų?:)) Kiba ruošiasi tapti seneliu?:)) Ne į temą – tai kokius „ministerio-Palaičio“ sprendimus apskundė teismui neva buvę FNTT pareigūnai? Ar tuos, apie kuriuos tik vasario 14 ir 15 dienomis papasakota per TV žinias? Ar tuos įsakymus, kurių niekas akyse nematė ir net antikorupcijos išvadose nekalbama?:))

  • romas

   Ar visi ministrų įsakymai viešai prieinami? Gal susijusių su leidimu dirbti su slapta informacija viešai neskelbia?

   • Vingių Jonas

    Tai kaip susžinoti, ar tas žmogus dar dirba, ar jau nedirba su slapta informacija? Na, kad dirba, tai žinoma, kad gali būti, o gal ir privalomai įslaptinta (reik žr. įstatymus), bet, kad panaikinta ir dar tokiam aukštam pareigūnui, manau, tikrai turėtų būti bent vrm-o naujienose pranešta. Kaip, beje, ir dėl paskyrimo ar atleidimo iš aukštų pareigų. Ar jau ir tai slapta?:)) Pvz. 2012.02.15 | Antanas Montvydas paskirtas laikinai eiti FNTT direktoriaus pareigas

    Šiandien vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis, vadovaudamasis Vidaus tarnybos statuto 16 straipsnio 6, 7 ir 8 dalimis, pasirašė ĮSAKYMĄ, kuriuo vidaus tarnybos pulkininką Antaną Montvydą laikinai nuo 2012 m. vasario 17 d. paskyrė į Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus pareigas. Iki šiol A. Montvydas ėjo Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) prie Vidaus reikalų ministerijos vado pavaduotojo pareigas.

 • Sapnas

  Aš irgi ilgokai stebėjau Užkalnį, norėjau suprasti tą fenomeną. Ne, ne rašymo prasme… Minčių dėstymo prasme. Ir supratau vieną gana aiškų dalyką: Užkalnis – psichologas, tiksliau, motyvatorius, kaip dabar sako.

  Viename tekste jis nesąmoningai tai išsitarė – apie motyvacinius seminarus. Vaikinas mokėsi stropiai. Gerai dėjosi į galvą. Nekritikuok. O motyvuok žmogų. Jei žmogui (žmonėms) negerai – jis pats kaltas. Niekas kitas.

  Nueikite į bet kokius motyvacinius seminarus ar paklausykite CD – ten jūs išgirsite dešimtis užkalnių. Išorinės sąlygos nieko nereiškia, nekreipkite į jas dėmesio. Vidiniai įsitikinimai, vertybės irgi nieko nereiškia – nesikapstykite jose – jos nelemia rezultato. Motyvuok save, stenkis, o jei tau blogai – pats kaltas.

  Tarsi ir yra nemažai racijos motyvatorių mintyse. Žmogus turi stengtis, turi prisiimti atsakomybę už savo gyvenimą… Bet kaip gali save motyvuoti Somalio žmonės, pakeisdami savo gyvenimą? Somalyje, be abejo, yra turčių, o dauguma?.. Masių gyvenimą nulemia Sąlygos. Jei Sąlygos yra blogos, gali motyvuodamas save nors ir apsitriesti…

  Čia ir yra skirtumas: ar motyvaciniai tekstai yra tikra žurnalistika, kuri turi būti kritiška ir analitiška? Beje, tai buvo akivaizdu: kai per Vyriausybės krizę Didysis Motyvatorius pareiškė, kad nereikia kritikuoti valdžios… Be abejo, atsigręžkite į save: šiandien dar savęs nekritikavote?

  Ir dar įdomu. Stebėjau Užkalnio svetainę. Renkasi neva pažangūs žmonės. Motyvuoti. Bet kiek daug purvo pila ant kitų – na, runkelių, nemotyvuotų. Visaip tyčiojasi iš jų, smaginasi, imituoja jų netaisyklingą kalbą, rašybą. Vadinasi, motyvaciniai seminarai sukelia žmogui puikybę ir pažadina vieną tamsiausių jausmų – troškimą niekinti kitus. O už tai pagal savireguliacijos dėsnį – visada baudžiama.

 • sataniuga

  Štai Artūro paakintas ėmiau ir virtualiai atsiverčiau Lietuvos Rytą, o komentarų skiltyje Užkalnio nėra, užtai pačiame viršuje stypso kitas ne mažiau simpatiškas pilietis Čiuldė. Pagalvojau, kas blogiau: Užkalnio sapalionės, ar Čiuldės eilėraščiai. Ir žinote, Čiuldė nusvėrė…

 • kazkada vaziuodamas automobiliu i rajono centra uzgirdau klausytojos komentara apie briljant zurnaliste miliute. nu maza ka senole is australijos pasakoja pagalvojau. pasirodo pagalvoti buvo verta. matant iskasenas ,,nemirtama kvietka “ norisi prisijungti prie senoles , nors man tik 4O.
  kreivarankiai, racai, uzkalniai ir valatkos susije :)

 • bohema

  Mano nuomone, Užkalnis tiesiog yra vadinamasis trolis, rašantis pagal trolinimo principus – tik ne komentatorius, bet skiltininkas. Ir tai daro sąmoningai, nes jam svarbus kuo didesnis rezonansas bei reakcija, o visa kita dzin:
  http://lt.wikipedia.org/wiki/Trolis_(internete)

  • Jis ir yra trolis (interneto, žiniasklaidos), kuris įsivaizduoja, kad yra trolių gaudytojas. Juk yra ir trolių gaudytojai. Tačiau pernelyg uolus trolių gaudymas padaro ne mažiau žalos nei pats trolinimas…

 • turintissavogalva

  Kažkodėl nepykstu ant Andriaus Užkalnio. Suprantu jį kaip susidvejinusią asmenybę- vienoks jis televizijoj, kitoks savo straipsniuose. Labai prieštaringas ir kartais visai įdomus. Rimvydas Valatka irgi nevienodas, vienoje studijoje susirūpines, kitoje pagiežingas ir vis tuo pačiu klausimu. Taigi, šie žuranlistai turi susidvejinimo problemą. Klausimas, su kuriomis jų „pusėmis“ sutinka ar konfliktuoja autorius?

 • Gintaras

  Atsiprašau, kad ne visai į temą, tačiau kovo 14d. „Teisė žinoti“ laidoje Jūs polemizavote su R.Valatka. Išgirdus Jūsų mintis kilo klausimas: ar Valstybės valdymo aparato supuvimą, turiu omenyje Antikorupcinės komisijos pravertą uždangą, galime vadinti tik politinių partijų priešrinkiminė kova? O FNTT vadovai matyt užkliuvo kai nepakluso nesikišti į „Medininkų žudynių“ bylą, Prezidentės telefoninėms komandoms ir kt. „Snoras“ tik pretekstas buvo.

 • Dėkui už tokį mano kuklios personos paminėjimą. Nors kažkiek nejauku įsiterpus į tokį konfliktą…

  • Kreivaranki, nėra ko kuklintis – geras įrašas. Ir labai geras apibūdinimas. Man taip neišeitų.

   O konflikto jokio nėra: yra suskis (čia ne ad hominem, nes apie išvaizdą), kuris parašė „aš“ jau 278 kartus ir pats suprato, kad kartojasi. Todėl naudoja „nišinius produktus“, kad pavyktų išlaikyti dėmesį. Man negaila, jei tik žmogui nuo to geriau.

 • Artūrai, kreivarankis toks kuklus, kad net nedrįso informuoti, kad prieš kurį laiką persikėlė į popo – kreivarankis.popo.lt ir dabar sklaidosi tiek jame, tiek livejournal.com, tik kažkodėl pastarajame nėra komentarų.

  • Ligita, čia tikriausiai todėl, kad seniai lankeisi – nebepažino racas.lt tavęs ir nuspamino. Gerai, kad aš šalia buvau:)

   • Lankausi tai aš dažnai, tik retokai komentuoju. Matyt, reikės palaikyti formą :)

 • titu

  kadangi jau turime ir lietuvišką praplikusio ir komiško storo diedo, kažką vapančio jaunimo slengo fenomeną, labai pritiktų bendrinis žodis – užpakalnis.

  • Krepofobas

   Jums titi tinka nick’as .isu.

 • Artūrai, jūs visada kandus ar tik tam tikrų tipažų atžvilgiu?
  „jaučiausi lyg kas nors prie rytinės kavos, “Camel” ir rytinio laikraščio bandytų įsiūlyti iš tualetinio popieriaus išvyniotą kelias dienas brandintą silkę.“ neblogai sugalvota. Tik tas camelis pats nežinia kuo atsiduoda.

  • Krepofobas

   Cigaretės Camel yra labai geros ir pripažintos pasaulyje. Ir nikotino ten ne daugiau, negu lietuviškam kindziuke.

 • Pingback: Ka siūlo Švytintis žurnalistikos „Simuliakras“ arba negerb. p. Užkalnis!()