R.Valatka vs A.Užkalnis: ačiū, Kreivaranki

Žinau, žinau, sakiau nediskutuosiu su ir apie A.Užkalnį, nereaguosiu į jo nuolat pasikartojančius, nerišlius ir vis nuobodesnius savojo aš eksponavimus…

Bet turiu labai rimtą argumentą.

R.Valatkos tekstai man ne visada patikdavo, tačiau tiek tada, kai aš dar dirbau „Lietuvos ryte“, tiek kitus daugiau nei 10 metų, kai ten jau nebedirbau, jo komentarai dažniausiai sukeldavo emocijas.

Kartais (dažniau pastaraisiais metais) norėdavosi pasiųsti jį kuo toliau ir priekaištauti, kad jis per daug piktas, per daug asmeniškas ir per mažai argumentuotas. Tačiau taip pat dažnai norėdavosi pagirti už vaizdingas metaforas, ekskursus į istoriją ar tiesiog smagią frazę ar palyginimą.

R.Valatkos tekstus visada skaičiau. Prieš 10 metų – labiau kaip vedamuosius, vėliau – kaip vieno geriausiai Lietuvoje plunksą valdančio apžvalgininko. Šis požiūris nepasikeitė net tada, kai jis LRT Taryboje kaip smauglys Ka iš „Mauglio“ savo autoritetu užhipnotizuodavo daugumą tarybos narių ir bandydavo įteigti, kad aš esu klounas, o geriausiai apie žiniasklaidą išmano jis pats.

Kai R.Valatkai pasitraukus iš „Lietuvos ryto“ jo pirmadienio komentaro pozicija buvo atiduota A.Užkalniui, nustebau, bet, turėdamas galvoje pastarojo interenete generuojamą click’ų kiekį, galvojau, kad gal čia tik aš nieko nesuprantu ir gal tokie kaip A.Užkalnis iš tiesų yra tos naujos, internetinės žiniasklaidos ateitis.

Bandžiau toliau skaityti pirmadienio komentarus (vis dar prenumeruoju „Lietuvos ryto“ popierinį variantą), bet po kokio trečio nustojau, nes jaučiausi lyg kas nors prie rytinės kavos, „Camel“ ir rytinio laikraščio bandytų įsiūlyti iš tualetinio popieriaus išvyniotą kelias dienas brandintą silkę.

Kartais pagalvodavau, kad tai tiesiog dėl to, kad A.Užkalnis man nemalonus kaip tipažas, ir kad sprendimas atiduoti jam R.Valatkos vietą komerciniu požiūriu galbūt yra protingas sprendimas. Juk pagaliau tik aklas gali nematyti, kad internetinė (ir ne tik) žiniasklaida vis labiau orientuojasi į vaizdą, tai yra, pavadinimą ir kodinius raktažodžius, o ne į tekstą, argumentus ar bandymą analizuoti. Tekstai žiniasklaidoje darosi vis labiau panašūs į dantų pastos, pampersų, įklotų reklamą, o A.Užkalnis yra tikrai puikiai įvaldęs tokios reklamos/žiniasklaidos kūrimą.

Bet dabar taip jau negalvoju.

Abejones išsklaidė Kreivarankio jau daugiau nei prieš savaitę parašytas tekstas, kurį radau tik šiandien ir kuris išsklaidė mano abejones bei patvirtino, kad tą brandintos silkės kvapą užuodžiu ne aš vienas.

Mat Kreivarankis labai taikliai apibūdino tai, ką aš jaučiau, bet nesugebėjau suformuluoti:

Užkalnis imdamas interviu pats iš savęs (tiesą pasakius nesu tikras ar supratau kur ten bajeris) kalba, kad tapdamas komsomolkės skiltininku jaučiasi pasiekęs naują aukštumą. Jo žodžiais tariant „laikraščio skiltininkas yra viena įdomiausių profesijų, o būti didžiausio dienraščio savaitės pradžios autoriumi– čia jau kaip teatre Hamleto vaidmenį vaidinti“.

Jeigu tai tiesa, tai kaip kol kas dar nė vieno jo vedamojo straipnio nepraleidęs skaitytojas tegaliu pastebėti, kad „naujos aukštumos“ čia tiesiog sutapatinamos su naujomis pareigomis, kurias užėmus automatiškai į tas aukštumas ir pakylama. Nebent čia turėta omeny ne profesinės aukštumos, o pvz. kitas darbo kabinetas vienu ar dviem aukštais aukščiau. Nors jei jau laikytis to palyginimo su Hamleto vaidmeniu, tai man regis susidarė tokia situacija, kai puikiai Petro Kurmelio dvasines kančias ir egzistencinę neviltį į teatrą susirinkusioms trečios jaunystės lituanistėms ir per prievartą ten suvarytiems moksleiviams atlikęs aktorius, ėmėsi danų princo vaidmens taip ir nepersiavęs vyžų, su ta pačia sermėga ir tuo pačiu iš žydelio karčemoje nusipirktu degtinės pusbuteliuku. Stovi jis toks visas susivėlusia, šiaudų pilna galva, klausimo „būti ar nebūti“ egzistencinį svorį perkeldamas dilemai reikėjo jam ženytis su Pranike ar ne.

… Ačiū, Kreivaranki…

P.S. Beje, Kreivarankio pastebėjimas visiškai nepaneigia A.Užkalnio komercinės vertės besikeičiančioje žiniasklaidoje. Lygiai taip pat kaip Maximų skelbiamos akcijos degtinei ar pampersams, balsas.lt šalia aktualijų tekstų skelbiamos sekso pozos kiekvienai savaitės dienai, R.Kirilkino bučinys ar N.Bunkės dalyvavimas TV laidoje A.Užkalnis traukia dėmesį. Šiuo požiūriu jis tikrai labai vertingas.

(24 balsų, vidurkis: 4,67 iš 5)
Loading...