Prokurorai prisiminė viešąjį interesą. Bet kodėl tik po rinkimų?
Pasirodo, Lietuvos valstybėje dar kažkas dirba…
Štai skaitau Valstybės kontrolės raštą Lietuvos Vyriausybei dėl bendrovės „Gamtinių dujų terminalas“ įstatinio kapitalo didinimo valstybės įnašu. jame, be kita ko, rašoma, kad Valstybės kontrolė:
„abejoja šio projekto priėmimo savalaikiškumu ir tikslingumu, nes prie teikiamo Vyriausybės nutarimo projekto nepridėta sąnaudų ir naudos analizė, būtina ekonominiam ir socialiniam tikslingumui nustatyti, kaip to reikalauja Valstybės ir savivaldybių turto valdymo, nadudojimo ir dsponavimu juo įstatymo 19 straipsnis“.
Taip pat skaitau Vilniaus apygardos prokuratūros pranešimą, kuriame pranešama, kad:
Lietuvos Respublikos Specialiųjų tyrimų tarnybos Vilniaus valdyba pradėjo ikiteisminį tyrimą pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 228 str. 1 d. dėl galimo valstybės tarnautojų piktnaudžiavimo tarnyba. Ikiteisminio tyrimo metu bus tiriamas Lietuvos Respublikos Ūkio ministerijos valstybės tarnautojų veiksmų teisėtumas, Ūkio ministerijai ir AB „Achema“ steigiant UAB „Gamtinių dujų terminalas“ ir formuojant bendrovės įstatinį kapitalą. Ikiteisminio tyrimo metu valstybės institucijose, ūkio subjektuose atlikti tyrimui reikšmingų dokumentų poėmiai.
Vilniaus apygardos prokuratūros prokurorai tikrina ar šiais veiksmais nebuvo pažeistas viešas interesas.
Viskas kaip ir labai gražu – konkurso nebuvo, diskusijų nebuvo, todėl kyla pagrįstų abejonių, kad buvo pažeistas viešasis ineteresas „Gamtinių dujų terminalas“ buvo vien G.Kirkilo ir B.Lubio projektas, kuriuo buvo siekiama pastarajam atsilyginti už tylėjimą įgyvendinant LEO LT projektą.
Panašu, kad šie planai taip ir liks neįgyvendinti.
Nes G.Kirkilas jau tik laikinasis premjeras, ūkio ministras V.Navickas taip pat tuoj užleis savo kėdę kitam, neiašku, ar išsilaikys ministerijoje ir nepajudinamasis A.Ignotas.
Tiesa, kai šis projektas buvo pradėtas įgyvendinti, niekas dar nežinojo, kad viskas taip pasikeis. G.Kirkilas tikriausiai tikėjosi, kad po rinkimų socialdemokratai ir toliau išliks valdančiojoje koalicijoje ir valdys jei ne visą vyriausybę tai bent jau kelias ministerijas.
To paties tikriausiai tikėjosi ir B.Lubys.
Tačiau Seimo rinkimai staiga viską pakeitė. Na, gal ne viską, bet bent jau kai kurių institucijų požiūrį į, pasak prokuratūros, bendrą Ūkio ministerijos ir „Achemos“ projektą.
Sakau „staiga“, nes tas projektas pradėtas įgyvendinti ne vakar ir ne praėjusią savaitę.
Achema ir Ūkio ministerija sutartį dėl terminalo steigimo pasirašė spalio 14 dieną, o pirmosios žinios apie šį projektą pasirodė dar vasaros pabaigoje.
Prokurorai ir STT ilgai laužė galvas svarstydami, ar negalėjo būti pažeistas viešasis ineteresas? Gali būti.
O gal tiesiog laukė galutinių Seimo rinkimų rezultatų ir derybų dėl koalicijos?
Juk A.Brazausko ir B.Lubio geri santykiai niekam ne paslaptis. O A.Brazausko įtaka socialdemokratų partijai taip pat tikriausiai niekam nekelia abejonių. O ko šiandien verti socialdemokratai?
Taigi, visai gera proga pademonstruoti savo uolumą ir ginti viešąjį ineteresą.
Ypač, kai neabejotinai yra daug tokių, kuriems nepatinka ir pati terminalo idėja. Tikriausiai nesuklysčiau prie tokių priskirdamas ir „Lietuvos dujas“, ir „Dujotekaną“, o reiškia ir „Gazprom“. Taip pat tikriausiai prie tokių reikėtų priskirti ir Leo Lt, nes terminalas žvelgiant į netolimą perspektyvą šiaip ar taip būtų tam tikra prasme konkurentas „liūtukui“ kaip ir visi kiti energijos šaltiniai apskritai.
Sakau „būtų“ nes gali būti, kad jau nebebus. Na, bent jau tokia forma kaip šiandien.
Nors, kita vertus, B.Lubys – patyręs verslininkas. Ne veltui juk per visus rinkimus apdairiai duodavo visiems: niekada juk nežinai, ką išrinks ir kas po to formuos koaliciją. Gal ta taktika pasiteisins ir šį kartą ir ištyrus paaiškės, kad steigiant gamtinių dujų terminalą viešasis interesas nebuvo pažeistas, tik kokie nors klerkai ar net pats ūkio ministras kokius nors popierius pamiršo pasirašyti. Bet paaiškės, kad jie jau nebedirba, todėl už nieką nebeatsakingi.
Kaip ir visa G.Kirkilo Vyriausybė neatsakinga. Nors naivu tikriausiai būtų manyti, kad V.Navickas pats sugalvojo terminalą su B.Lubiu statyti.
Viena maža detalė, rodanti, kad taip tikrai nėra: 2 mln. litų vertės sutartis su JAV prekybos ir plėtros agentūra (USTDA), pasirašyta dar rugsėjo 15 dieną, pagal kurią iki 2010 metų turi būti atlikta dujų terminalo galimybių studija.
Vargu ar JAV vyriausybė būtų skyrusi lėšų privačiam V.Navicko ir B.Lubio verslui nieko apie tai nežinant Lietuvos vyriausybei…
Bet vis dėlto, stebėdamas kaip STT, priokuratūra ir Valstybės kontrolė gina viešąjį inetersą ir rūpinasi valstybės turtu bei visų mūsų pinigais, labai noriu paklausti: ponai, o kur jūs visi buvote, kai ta pati G.Kirkilo vyriausybė su VP grupe steigė „Leo LT“.
Ar savo pareigas prisimenate tik kai įsitikinate, jog už tai jums nieko nebus?
O gal tiesiog tada pabijojote, kad galite užspringti?
Bet galėjote juk bent pabandyti.