Pasiūlymas Vyriausybei: geriau patylėkit, nes užknisat jau

Aš šildausi dujomis.

Nuo 2009 metų sausio 1 dienos 1 kubinio metro dujų kaina man pabrango nuo 1,26 lito iki 1,56 lito

Nuo 2009 metų liepos 1 dienos – atpigo iki 1,28 lito.

Nuo 2010 metų sausio 1 dienos – pabrango iki 1,29 lito.

Nuo 2010 metų liepos 1 dienos  – pabrango iki 1,56 lito.

Nuo 2011 sausio 1 dienos – atpigo iki 1,45 lito.

Nuo 2011 liepos 1 dienos – pabrango nuo 1,45 iki 1,75 lito.

Nuo 2012 liepos 1 dienos 1 kubinio metro dujų kaina kainuoja 2,17 lito.

Nuo 2009 metų sausio iki 2012 liepos dujų kaina man išaugo 72 procentais.

Žinau, buvo krizė, augo naftos kainos, Lietuva įgyvendino 3 direktyvą, siekė energetinės nepriklausomybės. Viską suprantu.

Taip pat suprantu, kad rinkimai ir kad tuoj antras turas.

Ir todėl mane siutas ima kai skaitau Vyriausybės platinamą pranešimą:

Dėl terminalo kaštų įskaičiavimo į dujų tarifą dujos buitiniams vartotojams nuo 2013 m. terminalo statybos laikotarpiui brangs 3,7 cento arba 1,3 procento.

Planuojama, kad pastačius terminalą dujų importo kaina mažės bent 20 centų arba apie 15 procentų.  Galimybę piginti dujas sudarys pasaulio dujų rinkoje susidariusi situacija, kai suskystintos dujos yra kur kas pigesnės – jų importo kaina dabar yra apytikriai 1,20 Lt/m3. Tuo metu už dujotiekiu tiekiamas „Gazprom“ dujas Lietuva dabar moka 1,39 Lt/m3. Dujų importo kaina sudaro daugiau negu pusę buitinių vartotojų mokamos kainos, vadinasi kaina buitiniams vartotojams realiai gali mažėti apie 8-10 procentus.

Čia įskaičiuojant ir tuos dar 72 proc. kuriais dujos pabrangs per terminalo statybos metus, ar ne?

Be to, ar tikrai žinote, kad pastačius terminalą situacija dujų rinkoje bus tokia pati kaip ir šiandien? Gal, pavyzdžiui, Lenkija jau skalūnų dujas po pigiąja siūlys? O gal ir Lietuvoje jau tas dujas turėsime.

Ir aš nežinau.

Ir būtent todėl sakau jums: geriau jau patylėtumėte. Nes ne visi tokie avinai, kokiais jūs norite juos matyti. Net ir per rinkimus.

Užknisat jau.

 

 

(9 balsų, vidurkis: 3,67 iš 5)
Loading...
 • Naihelas

  Gera logika – jei nestatysim terminalo, tuomet dujų kaina išaugs ne 72, o tik 59 proc. :D Galėsite šildytis, Artūrai, į sveikatą.
  Skalūnų dujų rimtos komercinės gavybos (orientuotos į eksportą) Lenkijoje per šį dešimtmetį nebus, galiu lažintis. Apie Lietuvą su mūsų politikų, valdininkų ir geologų tempais iš viso nekalbu.
  Tad įrašo pavadinimas tiktų jums pačiams. Linkėjimai

  • Gedai, blin, ir tu jau užknisi. Įkvėpk giliai ir dar kartą paskaityk. Ar aš apie terminalą? Aš apie populizmą, kuris mane jau užkniso juodai. Ateisu palošti, negausi nė vieno kamuolio:)

 • romas

  Įdomiai čia mintį audžiate prieš rinkimus :) Objektyvumo dėlei reiktų pateikti duomenis ir apie dujų kainų pokyčius per tą patį laikotarpį ES. Juk ne visa apimtimi dujų pabrangimas įvyko dėl vyriausybės kaltės. Gal būt 20 proc. žemesnę kainą moka tie, kurie nėra prijungti tik prie Gazprom vamzdžio.

  • romai, aš nekaltinu Vyriausybės. Aš tik siūlau jai neužsiimti populizmu rinkimų kampanijos metu. Tik tiek. Nejaugi taip sunku suprasti.

   • Tomas

    Jeigu atskaitos taska pasirinksime partija, kuri laimejo rinkimus, tai vyriausybei reiktu dar rimtai patobulinti igudzius sitoje srityje.

 • Komersantas

  As tai dar prideciau: „o gal atskris i Lietuva Kaledu senelis ir pirstels mums i kokia didele backa duju, kad net visam desimtmeciui ju uzteks“. O jei rimtai, tai ka jus siulote? Sedeti ir laukti duju atpigimo? Ar vaziuoti su Gazpromu pasikalbeti (mainais pasiulant duju terminalo statybos nutraukima ar dar bala zino ka) ir taip isprasyti, kad Gazprom’as nustotu bausti neklauzadas lietuvius?

 • Ogis&Co

  As sildziausi dujomis.
  Kai pradejau, dujos kainavo 50ct.
  Pries metus priemiau politini sprendima – Gazproma velniop.
  Neatsizvelgiant net i grazius vyriausybiu norus.
  ***
  Dabar (siuo metu taip pat jau pamazu) dega granules.
  Namie silta.
  Sildymas atpigo ~40%

 • Audrius

  Skalūninių dujų – tokiu pavidalu ir tokių kaip JAV, Lenkijoje nėra, Lietuvoje irgi. Ir nebus. Gali būti tik Gazpromas arba atvežtos skystos iš kažkur. Gazpromui monopolį pardavė Brazius už „gerą kainą“ – berods nusiderėjo iki 100 mln. lt. nuo 91 mln., skystas dujas parduoda bent kelios pasaulio šalys – už 100mln. terminalo nepastatysi, bet alternatyva galima. Sutinku, kad patylėt reikėtų – kalbant apie kainos mažėjimą centais – visiems.

 • Vingių Jonas

  Manau, kad tai tik užknisimo pradžia. „Dar toliau, dar pamažu, dar toliau, dar bus gražu. Dar, tiktai dar“:)). Nepaisant dujų kainos rinkoje, manau, VIAP-ą mokėsime ir pastatę terminalą (negi iš pelno nuomą mokės?), ir nepastačius terminalo apskritai (negi atsisakys pelno už orą?):)

 • juozapas

  Aš irgi šildausi dujomis, tad nuolatinis jų kainų didėjimas tikrai nedžiugina. Dar labiau nedžiugina faktas, kad taikant lengvatinį PVM šildymui (ir netaikant lengvatinio PVM dujoms buitiniams vartotojams, naudojantiems dujas šildymui), pažeidžiamas konstitucinis asmenų lygybės principas. Ši nuostata nekliuvo nei kairiesiems, nei dešiniesiems. Tokis kaipo ir išbuožinimas vykdomas…

  • Vingių Jonas

   Niekas Tamstai netrukdo ginti savo pažeidžiamas teises remiantis Konstitucija.

   • juozapas

    Ar tamstai žinoma kas gali kreiptis į KT?

    • Vingių Jonas

     Bet kuris Lietuvos teismas, jei mano, kad Tamstos byloje taikomas įstatymas ar jo dalis gali prieštarauti Konstitucijai.

 • Q.E.D.

  Aš tai labai stebiuosi, kad ginčuose dėl dujų terminalo niekad neprisimenamas Būtingės naftos terminalo pavyzdys. Pabandykit įsivaizduot Mažeikių situaciją, jeigu kažkada nebūtų pastatytas tuomet košmariškai brangiai atrodęs plūduras. Tuo tarpu naftos blogiausiu atveju dar buvo galima atsivežti ir geležinkeliu, ne vien „Družba“. Dabar Mažeikiai puikiausiai dirba ir niekas jų net neprisimena, kad ten būta kažkokių problemų. Su dujom situacija beveik identiška, neskaitant to, kad dujotiekis iki šiol – vienintelis jų gavimo būdas. Neskaitant tam tikro rezervo iš Latvijos. Tai net ir technine prasme tai yra labai rizikinga, jau nekalbant apie geopolitinius ir komercinius aspektus.

 • Naihelas

  Jo, Artūrai, aš kamuolių nebesitikiu:) bet ir suprantu vieną dalyką – kuo mes daugiau turėsim alternatyvų ir galėsim pirkti laisvoj rinkoj, tuo bus geriau. Nes, joptararai, dujų kainos JAV ir Europoj skirias 6,5 karto (bent tiek buvo pries gerus kelis mėnesius).
  Ir dar suprantu, kad kiekvieną tokį 1,2, 2,1 proc. ir panašius juokingus pakėlimus labai įnirtingai puola tie, kurie tas kainas kelia po 20-30 proc. ir vargo nemato. Ir apie tai mums reikia kalbėti visada – rinkimų metu, po rinkimų, prieš rinkimus, kai jau pakeisim santvarką ir nebebus rinkimų…
  Tik tą ir noriu pasakyt. Žinant, kad „Gazprom“ daro viską, kad sustabdytų skalūnų projektus Europoje, labai tikėtinas variantas sulaukti JAV skalūnų dujų eksporto. Kaip tik buvo laukiama naujų skystinimo terminalų patvirtinimo, gal jau jie ir patvirtinti.
  Gali sakyt, kad esu naivus, bet pakentėsiu 3,2 ar net 72 proc. pakėlimą, kad tik tie rytų kaimynai gautų, ko verti.
  Populizmas užknisa ir mane, bet tu ir pats tiksliai pasakei, kad niekas nieko nežino. Kadangi tebegyvenam kapitalizme, žinau viena – jei yra bent du pardavėjai, pirkėjas turi gerus šansus išlošti. Kad ir kaip populistiškai tai skambėtų :)

  • Stogas

   Paporinkite ponas man ta su Mazeikiu nafta (dabar Orlean Lietuva). Turim alternatyva benzo, dyzelio gamybai ir atsivezimui. Ir spekit kur kainos didziausios ? TEN kur didziausia alternatyva- butent Lietuvoje !
   FAKTAS kaip blynas..

   • Tomas

    Va cia yra populizmas :D Gal dar galetumete tiksliai parasyti koks alternatyvos dydis Lietuvoje?

    • suomis

     Patikėkit, alternatyvos dydis yra stulbinamai didelis. Šimonytė kažką kalbėjo apie milijardą litų. Kuodis kalba apie net iki 30% BVP.

   • romas

    Turint omenyje, kiek Lietuva gavo parduodama MN, kiek Orlean Lietuva sumoka mokesčių, kad Mažeikiai dabar nėra probleminis miestelis, kuriame dauguma gyvena iš pašalpų, galėtume darytis išvadą, kad mes kol kas tik išlošėme.

    • suomis

     O kaip su laisvąja rinka?
     Kokia padėtis su degalų įvežimu? Kaip tas faktas, kad žvejai pildosi degalus Danijoje.:DDDDDDD

     • romas

      suomi, žvejai pildosi Danijoje, o latviai tuo pat metu pila Orlean benziną. Gamyklos darbuotojai gauna algą, o biudžetas – įplaukas.
      Jei ekonomiką matuosi pagal tai, kur benzinas pigiausiai kainuoja, tai prie pirmaujančių šalių bus priskirtinos kokios nors Angola ar Nigerija.

     • suomis

      Romai, aš kalbu apie laisvą rinką. Arba ji yra, arba jos nėra.

     • romas

      Lietuvoje yra laisva degalų rinka. Orlean nėra vienintelis tiekėjas.

     • suomis

      Tikra? Tai kodėl Lukoilas perka degalus iš Mažeikių, kai galėtų įvežti benziną iš Baltarusijos. Nejauti, kad kažkas čia ne taip?

     • romas

      Lukoil neveža iš Baltarusijos, nes veža iš Švedijos.
      Subtilybių, kodėl ne visiems apsimoka importuoti, nežinau. Gal už gerą kainą gauna iš Orleano?

     • romas

      Radau – Lietuvoje reglamentuojama benzino sudėtis. Ne labai apsimoka tokį, kaip Lietuvai tinka, gaminti, todėl ir yra mažai importuotojų.

    • suomis

     Ir kuo gi skiriasi lietuviškas benzinas nuo baltarusiško? :) Gal vis tik viską lemia susitarimai (karteliai), kaip manai?

     • romas

      Skiriasi kokybe. Galli būti – išmetamosios dujos mažiau aplinką teršia.
      Dar, rodos, į jį 5 proc. biodegalų maišoma. Kas yra didelis Izbliondimo džiaugsmas, nes jo idėjiniai draugai pastatė modernią biodegalų gamyklą http://www.kurana.lt/

    • lakunas

     Kadangi kartojama – drįsiu pataisyti: „ORLEN Lietuva“.

    • siaip, tai yra ORLEN (erelis) o ne ORLEAN

     • romas

      Šiaip jau žinojau, bet matyt kažkoks užplaukimas pasąmoninis.

     • jka

      Lenkiskai ORLEN nereiskia erelis (orzel), tai labiau dveju zodziu sutrumpinimas: ORL’a ENergia (erelio energija).
      P.S. Nes jau suabejojau savo lenku kalbos ziniomis ;)

  • Henkas Moodis

   O man didžiausias populizmas atrodo “ pakentėsiu 3,2 ar net 72 proc. pakėlimą, kad tik tie rytų kaimynai gautų, ko verti“. Nereikia kentėti, nenaudokite dujų namų šildymui visiškai.

   • romas

    Investicijos į kitokį šildymą turės atsipirkti, o jei visi dujų nenaudos, tai greičiasiai neatsipirks, nes padidės paklausa kietam kurui ir jis pabrangs.
    Valdžios veiksmai principiniai – teisingi. Reikia alternatyvaus tiekimo – tai gali dujų kainas sumažinti. Taip pat dalį energetinių poreikių ir ateityje turime tenkinti degindami dujas.

    • Henkas Moodis

     Romai su visą pagarbą bet tarp dujų ir malkų dar yra ir kiti šildymo būdai, tokie kaip geoterminis. Vakarų Lietuvos pavyzdys, kur geoterminiai vandenys gali būti išnaudojami plačiau ir efektyviau. jei kalbame apie vien tik paprastus nuosavus namus tai ten jau gali rinktis nuo paprastos ir malonios koklinės krosnies iki granulinio šildymo ar paprasto malkinio katilo su akumuliacinėmis šilumos talpomis. Aišku, jei jūsų argumentas nepakeliu užpakalio malkų pasiskaldyti tada šildykitės dujomis. Ir neburnokit dėl to kad kažkas sako kad kažkada dujos smarkiai pabrangusios truputį atpigs

     • romas

      Kietas kuras – anglis, malkos, durpės, granulės. Kietu kuru šildyti pigiau nei dujomis, o geoterminis kol kas – brangus ir nekonkuruoja su dujomis.
      Jei reiktų dūmus valyti nuo kietųjų dalelių, kieto kuro katilai nebeatrodytų taip patraukliai. O valyti reiktų, nes smirda žiemą, jei kas užsikuria kieto kuro katilą. Be to vaikučiams astmą ir diedukams plaučių vėžį dūmuose esančios kietosios dalelės sukelia.

     • Henkas Moodis

      Brangus geoterminis nei dujos? trumpuoju laikotarpiu, skaičiuojant įrengimo kaštus, bet tik ne naudojimo. Plius esi laisvas kaip paukštis nuo gazpromo ir tavo pinigai nenuteka į rytus, kurių visi bijo ir rankas sudėję laukia, kada gi jie elgsis su mumis teisingai. Gal požiūris pas mus į šildymą yra brangus ir užsikonservavęs.

     • romas

      Investicija turi atsipirkti, todėl sistemos kaina taip pat svarbi. Kol kas prieš dujas pralošia.

 • Ogis&Co

  Manau, kad jei dujos dar pabrangs 72% per ateinancius pora metu, tai naudojancius jas kurui reiketu papildomai apmokestinti – na, prabangos mokesciu :)
  Nors ir dabar padetis del duju kaip Mercedesu krautuvej – susirinkusi publika piktinasi 200-tukstantine kaina, keiksnojamas ziaurius antkainius taikantis dileris ir klaikiai uzsimetes kainas fabrikantas, i suns dienas dedama vyriausybes mokesciu politika ir negailestingi PVM tarifai, siuloma atlikti gaminio metrologines ir kitas imanomas patikras, siekiant irodyti pardavejo sukciavima, politikuojantys raminanciai migdanciom kalbom tempia laika zadedami kada nors busianti ispardavima… taciau niekas nepasako teisybes – net ir pusetinai uzdirbanciam zmogenui tai prabanga, kurios jis nelabai gali sau leist.
  Tiesiog brangu net ir daktarams.
  Aisku, galima laukti, keiktis, laukti, dar keiktis…
  Arba galima imt ir kazka padaryt. Paciam, asmeniskai.
  Pavyzdziui, isistatyt dujas i automobili :D
  O is namu dujas ismest. Visai.

  • suomis

   Arba pasistatyti savo asmeninį gazholderį.

 • Gylys

  kur dingo tie komentarai?

  • mielas Gyli, apie kokius komentarus tamsta kalbate? Komentarų nebuvo, buvo necenzūrinis kliedesys. Toks čia netoleruojamas.

 • Skersinis

  dujos pabrango ne 72%, o tik 67%. PVM keitėsi dar juk. bet tai esmės nekeičia. Man įdomu tik tai, kad brangiau pardavinėdamos dujas Lietuvos dujos turi daugiau kaštų (?). Juk kaštai skaičiuojami procentais nuo pirkimo kainų. Kuo brangesnės dujos – tuo daugiau pinigų galima užsidirbti jas perparduodant (procentas lieka tas pats). Aritmetika elementari. Ir nesant alternatyvai – tik visiškas kvailys to nedarytų.

 • GIGA

  Labai puiku,kad toks įrašas atsirado,kaip sakoma,politikas viešas asmuo ir gana tos prostitucijos.Man tik keista,kad visi kažkaip susifokusavo į Prezidentę ir pamiršo „visišką nulį“ Valį.O ar neturėtų sąžiningoji Degutienė kažkaip inicijuoti „nulio“ nuvertimą? Ji gi stengiasi,aukojasi dėl visų mūsų ir žmonės tą jaučia,tokia populiari politikė….

 • Fredis*

  Kiek teko skaityti į Uspaskicho (DP)ir Vėsaitės (LSDP) planus neįeina statyti dujų terminalo, „tegul statosi tie, kas ją pirks“, matyt Achema, todėl norint gyventojams atpiginti dujas gali tekti Gazprom’ui parduoti likusią (1/3) LTdujų akcijų paketo dalį. Už maždaug 220 mln. LT, trejus metus dujų kaina gyventojams būtų mažesnė.

 • Rolandas

  Žinutė viršuj buvo Andriui. Kažkodėl neprisilipdo atsakymas.

 • Romualdukas

  Neatsistebiu iš kur dar atsiranda žmonių, bandančių įrodinėti, kad Račas neteisus? Gi kiekvienas žodis teisingas, o pabaiga mane tiesiog žavi: ne visi tokie avinai, kokiais jūs norite juos matyti. Net ir per rinkimus.

  Užknisat jau.

 • Andrius

  Rolandai gerbiamasis, o kodel Jus su manimi taip familjeriai per „tu“ ?:) – kazkaip nepamenu kad butume su Tamsta ant „brudeshavto“ gere…
  … O del „svecio“ statuso, tai as maniau, kad cia zurnalisto politikos apzvalgininko tinklarastis, kuriame jis lygiaverciai leidzia visiem dalintis mintimis ir reiksti savo poziuri :)…
  …Na bet jei tai tik dar vienas propagandinis „baciulio-uzkalniskas“ kampelis skirtas seimininko savivertei pasikelti priimant liaupses ir viensaliska savosios nuomones pripazinima – tuomet labai atsiprasau :)

 • Suvalkas

  Šildausi malkomis. Malkos šiai žiemai 190 kv. m. gerai apšiltintam namui šildyti man kainavo 1050 lt. (pirktos pernai). Šiemet kainuos jau apie 1200 lt. Bėda dar, kad žmona šalčmirė ir reikalauja, kad termometras rodytų +25C. Jei šildytume iki +22C, kainuotų dar mažiau.
  Namą apšiltinau. Jei namo šiluminė varža būtų likusi tokia, kokia buvo numatyta tarybinių standartų ir aš šildyčiausi nuo trasos, man mėnesis kainuotų apie 2000 Lt. Bandžiau, žinau.

 • Na tik nereikia pasakoti pasakų apie skalūnų dujas… Primena pasakas apie termobranduolines elektrines… Realybė kol kas yra tokia, kad skalūnų dujos žiauriai brangios, o termobranduolinės elektrinėse niekaip nesuvaldo termobranduolinės sintezės ir dėl to negali jos dirbti efektyviau nei paprastos branduolinės elektrinės…

  • suomis

   Kas čia per naujadaras – “ termobranduolinėse elektrinėse nesuvaldo termbranduolinės reakcijos….“? :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

 • PanaCėja

  Račai, ar tavo blogas yra vyrų klubas, kuris ignoruoja kitus…kitas…ir kitaip mąstančius…? Tai kaip tu gali būti BNS direktoriumi, tai kas turi neutraliai atstovauti mus VISUS? Nes, pardone mua,… bet tu valgai iš mūsų visų mokesčių mokėtojų pinigų, perleistų per ministerijų viešuosius pirkimus…RAČAI, AR TAVO DUONA NEKIRMĖLĖTA?
  P.S. Račai, NIEKADA GYVENIME NESIKREIPK Į MANE M I E L A…nekenčiu simuliakro…!!!

  • miela panacėja, matau nesuprantate, kai jums draugiškai patariama išsimėžti iš vietos, kurioje esate nepageidaujama ir kurią teršiate savo buvimu. Mielai padėsiu, nes tokios glušės čia jau seniai nesu matęs.

   • PanaCėja

    Račai, dabar jau iš principo neketinu išsimėžti, nes man čia patiko…Račai, nebandyk blokuoti…nes įtariu, kad tu gyveni už mano mokesčių mokėtojos pinigus..Ir man visiškai nesvarbi tavo (NE)meilė man. TAŠKAS.

    • miela Panacėja, dar šį tamstos komentarą paliksiu, kad visi pamatytų, kokia tamsta kvaila ir kartu apgailėtinai beviltiška. Gal parašykite skundą kam nors – Seimui, Prezidentei ar Katalikų bažnyčiai. Ačiū, labai labaio pralinksminote. Tikiuosi ir kitiems nuotaiką praskaidrinote.

 • PanaCėja

  Račai, baik…Jeigu nori pakelti savo, kaip populiaraus blogerio pozą, klausyk manęs…

  • ir dar šitas labai geras… Jau tikrai seniai kažką panašaus buvau matęs. Na, gal kai Valentinas bandė vaidinti visažinį moralistą.

 • PanaCėja

  Račai, jeigu tu supranti, kaip auginti savo populiarumo raumenis, tai neblokuok manęs,- padėsiu…Juk pats jau kažką supratai, ko reikia tautai, tai duonos ir žaidimų :)

  • dar ir šitą paliksiu. Nes žiauriai smagu. Dundukai niekaip negali suprasti, kad yra žmonių, kuriems populiarumo jau nebereikia. O net jei reikėtų – tai panacėjų ir gonorėjų į pagalbą tikrai nekviestų.

 • Oho

  Koks bukas irasas. Be logikos, be minties, tik atvirai seimininkui i dantis :)
  Sekmes, Arturai, jums su naujaja valdzia, kuria jus dievinsit, jau dabar matau :)