Nuotolinės studijos #7: dar kartą apie statistiką, jos pateikimą ir visiškus dundukus

Šiandieninė pamoka bus susijusi su aktualijomis – ką tik pasibaigusiais rinkimais. Bet mes nekalbėsime apie tai, kas juos laimėjo

Teksto, kurį aptariame rašytojas turėtų atrodyti maždaug taip

Teksto, kurį aptariame rašytojas turėtų atrodyti maždaug taip

ir kas pralaimėjo, nes ir taip viskas aišku, kad didžiausi loseriai yra TS-LKD ir DP.

Pakalbėsime apie statistiką, jos suvokimą ir pateikimą. Trumpai, bet aiškiai.

Štai 15min.lt gegužės 27 dieną paskelbė niekieno nepasirašytą tekstą (kad nebūtų vėliau gėda tikriausiai), kad Prezidento ir Europos Parlamento rinkimuose jaunimo aktyvumas buvo vienas didžiausių Lietuvos istorijoje.

Tekste teigiama, kad:
Net 37 proc. 18-34 metų Lietuvos piliečių atliko savo pilietinę pareigą. Lyginant su 2012 m. Seimo rinkimais, jaunimo aktyvumas išaugo kone perpus.
Tai štai ką aš jums pasakysiu, mano mieli studentai. Žmogus, rašęs šį tekstą, yra visiškas dundukas, ne ką geresnis yra ir redaktorius, šį tekstą išleidęs į eterį.
Nes tai, kas aukščiau pacituota, yra ne tik kad visiška nesąmonė, bet dar ir blogai pateikta. Padaryti visa tai viename sakinyje gali tik visiškas profanas.
Paaiškinu, kodėl.
Ogi todėl, kad duomenų apie jaunimo dalyvavimą Europos Parlamento rinkimuose, rašant šį tekstą, niekur nebuvo paskelbta (jei neklystu, nėra paskelbta ir iki šiol).
jeigu nueisite į VRK puslapį rasite šį grafiką ir užrašą, kurio nesuprasti gali tik visiškas dundukas

jeigu nueisite į VRK puslapį rasite šį grafiką ir užrašą, kurio nesuprasti gali tik visiškas dundukas

Atsižvelgiant į tai, teigti, kad Europos Parlamento rinkimuose jaunimo aktyvumas buvo rekordinis yra tas pats, kas sakyti, kad delfiai yra nešališka ir objektyvi žiniasklaida (nepaisant to, kad tas jaunimo aktyvumas galbūt ir buvo rekordinis).

Antras dalykas, į kurį būtina atkreipti dėmesį aptariamame tekste, yra statistinės informacijos pateikimas.

Viena pagrindinių taisyklių pateikiant tokius duomenis yra ta, kad reikia stengtis lyginti palyginamus duomenis. Na, pavyzdžiui, nelyginti gimstamumo su bulvių derlingumu ar bažnyčių skaičiaus su bankrutuojančių įmonių skaičiumi.

Šiuo atveju lyginti reikėtų Europos Parlamento rinkimus su Europos Parlamento rinkimais arba Prezidento rinkimus su Prezidento rinkimais, o ne Europos Parlamento ir Prezidento rinkimus su Seimo rinkimais. Nes tada galima lyginti ir su savivaldybių rinkimais arba pakartotiniais rinkimais Zarasuose.

Kita labai svarbi taisyklė yra pateikti konkrečius skaičius ir šaltinį, kad skaitytojas žinotų, kad tai, ką jūs rašote nėra kokios Š.Černiausko fanatzijų vaisius, pagrįstas tuo, ką sapnuose matė R.Juknevičienė ar kokia VSD ar II departamento pažyma, kurią stropiai perrašė, koks D.Pancerovas.

Ką matome šiuo konkrečiu atveju? Teksto rašytojas mums sako, kad „lyginant su 2012 metų Semo rinkimais, jaunimo aktyvumas išaugo perpus“, tačiau nenurodo, koks gi buvo tas jaunimo aktyvumas 2012 m. Seimo rinkimuose. Tai reiškia, kad mes turime tiesiog tkėti autoriumi, kuris, be to, kad yra anonimas, dar ir šiek tiek beraštis,  „perpus“, gali tik sumažėti. Išauga gi du kartus.

Tikiuosi, jog ši pamoka buvo lengva ir suprantama ir kad jūs, mano mieli studentai, savo tekstuose nedarysite tokių dundukiškų klaidų, kurias mes čia ką tik aptarėme.

Sėkmės jums ir iki kito karto.

(11 balsų, vidurkis: 5,00 iš 5)
Loading...
 • Puodukas

  „kad didžiausi loseriai yra TS-LKD ir DP.“- geras! o Olekas prisieme atsakomybe , Bernatonis atsistatydino. Tiksliai nustatyti wineriai ir loozeriai.

  • Bobute

   Puoduk,
   p. A. Račas apie batus, o Tamsta apie ratus…Ponai Olekas ir Bernatonis nėra p. A. Račo paminėtose partijose. O tamsta – tiksliai nustatyti… Kas ką nustatė?

   • Puodukas

    Bobule, ania ? Nu geras… pas mus ratų mokykloj neparduoda.

 • meme

  Teisingai, tuos bukapročius reik dėt į vietą, ko vertos vien daugelio straipsnių antraštės delfiuose šūdelfiuose. Apie turinį jau nešneku..

 • Valdas

  Taip. Man yra kur tobulėti! Tikra bėda su tuo, kaip nekritiškai priimu tekstą… Galvoju kaip aš būčiau reagavęs perkaitęs šią informaciją? Pirmas klausimas- iš kur jisai žino? Bet jei rašo tai gal žino! Ai, tikriausiai taip ir yra…! O kokioje nors diskusijoje jau ir pats porinu: Žinai, šiais metais rinkimuose labia daug jaunimo balsavo. Gerai, auga atsakinga karta…ir t.t.. O tas, manes paklausęs žmogelis, jau savo auditorijoje taria: Šiuose rinkimuose vien tik jaunimas balsavo…:)

  • Puodukas

   Matai, cia jau bus ir naudos- jaunimas galvos, visi draugai balsuoja ir tada man geda neiti ir eis i rinkimus.. sachas ir matas!

   • Bobute

    Tikiuosi, kad pagal amžių jau galintys balsuoti nebėra naiviais mokyklinukais… Pasiklausę to žmogelio, kuriam Valdas pateikė klaidingą (jei klaidingą- nes nors ir nėra (jei nėra) tikslios statistikos apie EP rinkimus, tai prielaida, jog jaunuolis, balsavęs Prezidento rinkimų II (jei čia apie jį)ture, kartu balsavo ir EP rinkimuose) informaciją jie gali pasiklausinėti savo draugų ir, jei pasirodys, kad dauguma jų nebalsavo, tai nebus nei šacho, anei mato.
    Tikiuosi ne per daug sudėtingai parašiau, Puoduk?
    Gerų Tamstai pažymių mokyklėlėje…

    • Puodukas

     Bobule, pirma galvojau kad Jus literatūros mokytoja, bet ne velnio, Jūs iš statistikos departamento… suprantu, skaiciukai akis nuvargino…nebus tai nebus…

 • Pingback: Nuotolinės studijos #8: Kaip reikia rašyti | Artūras Račas()

 • Rytis_I

  „perpus”, gali tik sumažėti. Išauga gi du kartus“ Turėjo omeny turbūt pusantro? O gal visgi sumažėjo, t.y. padidėjo perpus kas buvo? Krokodilai juk irgi skraido, – bet labai žemai žemai :) Turbūt norėjo patiekt kažką bent teigiamo, nu bet pakolkas neišėjo:) O šiaip jau blogai, kad jaunimas rinkimuos dalyvauja žemiau vidurkio. Reikia daryt išvadas..