Nepriklausomybės mokestis: ar visi susimokėjote?

Šiandien noriu atkreipti dėmesį į naujieną, apie kurią nerašė pagrindinis Lietuvos naujienų portalas (nežinia, ar todėl, kad kas nors liepė nerašyti, ar todėl, kad ten nėra nė vieno žmogaus sugebančio suprasti problemą), tačiau kuri yra labai įdomi ir labai svarbi.

Kalbu apie Konstituciniame Teisme šiandien prasidėjusį bylos nagrinėjimą, kuriam pasibaigus, sužinosime ar teisėtas yra nepriklausomybės mokestis.

Jei nesuprantate apie ką kalbu, tai Konstitucinis Teismas nagrinėja bendrovės “Achema” skundą dėl vadinamojo Suskystintų dujų terminalo saugumo mokesčio atitikimo Lietuvos Konstitucijai. “Achema”, kuri nesinaudoja terminalo tiekiamomis dujomis, tvirtina, kad šis mokestis yra nepagrįstas ir diskriminuoja bendrovę, versdamas ją finansuoti nepagrįstai didelę terminalo išlaikymo dalį. Nežinau, kaip jums, bet man toks argumentas atrodo visai pagrįstas, ypač, jei “Achemos” vadovai nemeluoja, tvirtindami, jog bendrovei apskaičiuotas SDG saugumo mokestis sudaro apie pusę visų terminalui finansuoti reikalingų kaštų.

Šiaip pritariu nuomonei, kad nepriklausomybė kainuoja ir kad už ją reikia mokėti.Tačiau pritariu ne todėl, kad taip mums visą laiką bandė įteigti D.Grybauskaitė ir konservatoriai. Be to, ne kartą rašiau, kad net ir sutikdamas mokėti už nepriklausomybę, vis dėlto norėčiau žinoti tikrąją kainą. Na, kad ir tam, kad galėčiau tinkamai planuoti savo išlaidas. Tačiau Lietuvoje niekas tos kainos iki šiol neįvardijo, girdėjome tik skambias kalbas nuo statinės, o kai kas už nepriklausomybės terminalo sėkmingai užbaigtą statybą užsidirbo medalius.

Šiandien aiškėja, kad statybos dar nesibaigė. Ta prasme, kad jas vis dar reikia finansuoti, mokant nepriklausomybės mokestį.

Aš, prisipažinsiu, priešingai nei “Achema”, iki šios dienos net nežinojau, kad tą mokestį moku ir aš. Po 0,023 euro už kiekvieną mūsų namų ūkio suvartojamą gamtinių dujų kubą. Tai reiškia, kad šiemet už nepriklausomybę jau sumokėjau kokius 25 eurus.

Su “Achema”, kuriai už 2013 metus priskaičiuota 15 mln. eurų nepriklausomybės mokesčio, žinoma, negaliu lygintis, tačiau vis tiek smagu prisidėti prie Lietuvos nepriklausomybės užtikrinimo.

Kita vertus, kadangi esu už solidarumą ir visų lygias teises (kurias garantuoja Konstitucija), man kyla labai paprastas klausimas: ar jūs visi šiemet taip pat jau susimokėjote už nepriklausomybę? Ta prasme, net jei šildotės ne dujomis, o elektra arba malkomis. Nes jei ne, tai išeitų, kad tikrasis patriotas esu aš, o tikrieji Kremliaus agentai – visi tie, kurie už nepriklausomybę nemoka. Taip pat gautųsi, kad tai aš finansuoju kitų nepriklausomybę. Kaip ir “Achema”.

Žiūrint plačiau ir galvojant apie “Achema” logiškas yra ir kitas klausimas: jei SDG terminalas yra valstybės nepriklausomybės garantas, tai ar už tai neturėtų mokėti visos kitos įmonės, kurios, kaip ir “Achema” neperka dujų iš terminalo. Pavyzdžiui, “Maxima”, MG Baltic, “Air Lituanica”, “Viči”, “Tony Bet”? Arba – “Delfi”, “Lietuvos rytas”, LNK? Juk jie visi irgi už Lietuvos nepriklausomybę, ar ne?

“Achema” kelia ir kitą logišką klausimą: buvo skelbiama, kad dujos iš terminalo bus tiekiamos į Estiją. Tačiau niekas Estijoje Lietuvos nepriklausomybės mokesčio neturės mokėti (natūralu, nes jie moka Estijos nepriklausomybės mokesčius). Sutikite, nelabai logiška – “Achema” terminalo dujomis nesinaudoja, bet mokestį mokėti turi, kiti gi mokesčio nemoka, o SDG terminalo statybų nefinansuoja.

Klausimų ir minčių kyla ir daugiau, todėl labai lauksiu Konstitucinio teismo nutarimo, kuris paaiškins, ar nepriklausomybę Lietuvoje turi finansuoti visi, ar kai kas gali tikėtis mokestinių lengvatų. Tikiuosi, KT pateiks ir baigtinį tų lengvatų gavėjų sąrašą su išsamiais paaiškinimais.

P.S. Žinau, kad kai kuriems jūsų šis komentaras pasirodys neįdomus. Tačiau tai ne mano, o jūsų problema.

faktai.lt

(2 balsų, vidurkis: 5,00 iš 5)
Loading...