Nepasivysim ir nepralenksim arba kam Europoje gyventi gera

Pamenu kažkada kažkokiame oficialiame dokumente esu skaitęs, kad Lietuva planuoja pasiekti Europos Sąjungos pragyvenimo vidurkį maždaug po 20 metų narystės ES. Ta prasme oficialus planas buvo (ir tikriausiai tebėra) jei ne pralenkti, tai bent pasivyti.

Panašu, nelabai pavyks. Na, bent jau per tuos 20 metų. Toks įspūdis susidaro stebint pastarųjų metų tendencijas, kurios rodo šiek tiek priešingą kryptį.

Remiuosi Eurostatu, kuris neseniai paskelbė, kad Lietuvos BVP vienam gyventojui 2008 metais siekęs 61 proc. ES vidurkio, 2010 smuktelėjo iki 57 procentų.

Dar liūdesni reikalai su kitu ES piliečių gerovę apibūdinančiu rodikliu – realiu asmeniniu vartojimu: 2008-aisiais šis rodiklis buvo 70 proc. ES vidurkio, o 2010 metais krito iki 61 procento.

Kitiems per krizę, žinoma, irgi buvo ne pyragai, bet antai Lenkijos BVP vienam gyventojui 2008-20010 ūgtelėjo nuo 56 iki 63 proc. ES vidurkio, Slovakijos – nuo 73 iki 74 procentų.

Italijoje ir Graikijoje, apie kurias pastaruoju metu dažniausiai girdime BVP vienam gyventojui smuko mažiau nei Lietuvoje: atitinkamai nuo 104 iki 101 proc. ES vidurkio ir nuo 92 iki 90 procentų.

Panašu, kad kai kam Europoje gyventi gera, nepaisant visų euro ir skolų krizių.

Beje, vienas dalykas Eurostato statistikoje man pasirodė gana įdomus. Tai – santykis tarp BVP vienam gyventojui ir asmeninio realaus vartojimo.

ES šalyse, kuriose BVP vienam gyventojui viršija ES vidurkį, minėti rodikliai labai panašūs arba asmeninio vartojim o rodiklis yra mažesnis už BVP. Na, pavyzdžiui Vokietijoje BVP vienam gyventojui pernai siekė 118 proc. ES vidurkio, o realus vartojimas –  117 procentų, o Suomijoje – atitinkamai 115 proc. ir 111 procentų.

O štai kitoje ES dalyje, dažniausiai rytinėje, yra atvirkščiai: BVP vienam gyventojui rodiklis yra mažesnis nei asmeninio vartojimo.

Ir labai įdomu lyginti Lietuvą su Estija: pagal BVP vienam gyventojui Estija Lietuvą lenkia 7 proc. punktais (64 ir 57 proc. ES vidurkio), o štai pagal asmeninį vartojimą – atsilieka (57 ir 61 proc. ES vidurkio). Taip beje buvo ir prieš krizę – 2008 metais asmeninis vartojimas Lietuvoje siekė 70 proc. ES vidurkio, o Estijoje – tik 64 procentus.

Toks įspūdis, kad gal ir ne taip jau blogai gyvename kaip iš šalies atrodo. Ir rezervų biudžeto didesniam surinkimui dar yra.

Įdomumo dėlei: Graikijoje, Airijoje ir Italijoje pastarasis rodiklis dar 2010 viršijo 100 procentų.

(2 balsų, vidurkis: 3,00 iš 5)
Loading...