Nenoriu būti avis

Bandau grįžti prie senojo amato…

Pirmas bandymas buvo praėjusį penktadienį., pasirodė kartu su naujuoju „15min“ ir interneto puslapyje.

**************************************************************************************

Girdėjote naujieną? Lietuvoje bus statoma nauja atominė elektrinė. Sakysite, anokia čia naujiena, apie tai jau seniai visi žino. Dar nuo tų laikų, kai “Vilniaus prekybos” akcininkai kojomis duris į Lietuvos Respublikos Vyriausybės vadovo G.Kirkilo kabinetą atidarinėjo ir iš žydrųjų ekranų visiems mums aiškino, kad atidavus jiems už dyką visą šalies energetikos sektorių ir visas energetikos jungtis su būsima ES finansine parama, elektra nebrangs.

 Jei taip galvojate – klystate, nes tai buvo seniai, vadinosi “Leo LT” ir mes jau už tai sumokėjome. Skirtingais skaičiavimais – nuo 200 iki 600 mln. litų. Brangoka, bet, bent jau mano subjektyvia nuomone, buvo verta nes galėjo tapti ženklu, jog valstybė (tai yra visi mes) vis dėlto yra stipresnė už verslo norą pasipelnyti visų mūsų sąskaita.

Galėjo, bet, panašu, netapo. Nes šiandien, tai kas buvo “Leo LT” vadinasi VAE, o pelnas, atrodo, ir vėl nusės ne mūsų, tačiau kažkieno kito kišenėse.

Tikriausiai jau pagalvojote, kad kaltinu A.Kubilių ar A.Sekmoką korupcija ir neskaidriais sandoriais? Ir visai be reikalo, nes pelnas ne visada matuojamas pinigais. Pelnu gali tapti ir politinis kapitalas, kaupiamas investuojant ne savo, o kažkieno kito, pavyzdžiui, mano ir visų jūsų pinigus.

Pamenate tokią V.Blinkevičiūtę, prieš kelerius metus nominuotą visų Lietuvos pensininkų motinos titului? Ji šį garbingą titulą užsidirbo investuodama “Sodros” lėšas ir ES paramos, skirtos viešinimui lėšas. Investicijos atsipirko – šiandien ji atstovauja mums Europos Parlamente, o mes, tiksliau, mūsų tėvai džiaugiasi nuo šių metų pradžios į 2009 metų lygį atstatytomis pensijomis ir nuo 5,5 iki 1,5 proc. sumažintais pervedimais į privačius pensijų fondus.

Galime prisiminti ir tokį R.Dagį, prieš kelerius metus pretendavusį tapti visų Lietuvos naujagimių tėvu ir jų išlaikytoju. Jis investavo tas pačias “Sodros” lėšas ir tai labai gerai atsispindėjo pirmuosiuose pirmojo Sąjūdžio dienraščio puslapiuose. Šiandien galime pasidžiaugti rezultatais – šimtais teismų procesų, gilia skyle “Sodroje” ir vaikų namų sparčia plėtra.

 Bet tai jau praeitis, kurios nebepakeisime, todėl kalbėkime apie ateitį. Apie tą gerąją naujieną – VAE.

Kodėl sakau “gerąją”? Ogi todėl, kad per pastaruosius trejus šios Vyriausybės vykdomos “energetinės nepriklausomybės užtikrinimo” politikos metus bene pirmą kartą išgirdau kalbant apie tai, kokiu būdu A.Kubilius ir A.Sekmokas ketina užtikrinti tą mano – ir jūsų visų –  “energetinę nepriklausomybę”.

Šiandien jau žinau, kad 2012 metų sausio 16 dieną Lietuvos Respublikos ministrai “buvo supažindinti su bendra VAE projekto ekonomika ir finansavimo šaltiniais”. Taip pat žinau, kad VAE projektas yra “komerciškai atsiperkantis, todėl ekonomiškai naudingas tiek Lietuvai, tiek regioniniams partneriams”. Ir tai dar ne viskas: dar žinau, kad derybas dėl Koncesijos sutarties su “Hitachi” planuojama baigti vasario mėnesį ir kad Koncesijos sutartis bus teikiama Seimui jau pavasario sesijoje.

 Visa tai sužinojau iš Vyriausybės pranešimo spaudai, kuris buvo paskelbtas po to, kai apie būsimas derybas su “Hitachi” paskelbė žiniasklaida.

 Tikriausiai jau turėčiau džiaugtis? Ir jūs visi kartu su manimi taip pat.

Bet žinote ką? Niekaip negaliu rasti atsakymo į klausimą: kas investuoja ir kas gaus pelną?

Todėl jaučiuosi kaip avis, kurią kažkur veda, ir ji nežino, ar tik kirps, ar dar ir iškeps. Ir – ką čia slėpti – man tai visai nepatinka. 

15min.lt

(4 balsų, vidurkis: 3,25 iš 5)
Loading...
 • titu

  O jūs gerb. Račai norite gauti pelno iš Atominės? Ar Kubilius su Sekmoku turėjo paskelbti, kad AE yra komerciškai neatsiperkantis ir todėl nenaudingas regioniams partneriams?
  Daug prirašyta, bet nieko konkretaus vien tik migloti nepasitenkinimo šūksniai.

  • mielas titu, aš noriu žinoti, kaip bus panaudojami mano pinigai ir ką aš konkrečiai už tai gausiu. Aš noriu žinoti, kiek man kainuos energetinis saugumas (taip taip, nesuklydote, man tai rūpi) ir kaip aš turėčiau tam ruoštis. Nes jei energetinis saugumas kainuos brangiai, gal man verta jau dabar pradėti galvoti apie investicijas į malkų katilą ar nuosavą elektros generatorių. O gal kooperuotis su kaimynais ir statyti mažą vėjo jėgainę.

   Man visai nerūpi regioniniai partneriai ir nauda ar nuostoliai jiems. Tuo turi rūpintis tų partnerių piliečiai.

   Aš suprantu, kad tamstai patinka būti avimi ir išsižiojus laukti, kol kas nors tamstai praneš, koks saugus būsite, kai Lietuvoje atsiras nauja atominė elektrinė. Tamtos teisė.

   O aš noriu žinoti daugiau.

   Ir parašyčiau daug konkretaus, jei tokių avių kaip tamsta Lietuvoje būtų mažiau, o daugiau būtų tų, kuriems rūpi, kas daroma su jų pinigais.

   • titu

    komunistsocializmo laikais visi žinojo, kad po kažkiek metų stovėjimo eilėje gaus butą. Ir tai negaudavo.
    O kad energetinis saugumas kainuos brangiai – abejonių nėra. Galima pagalvoti, kad gavęs informaciją ir VAE verslo planą ir informaciją apie reaktorius sugebėtumėte nuspręsti atsipirks ji ar ne ir tada investuosite arba ne į savo malkų katilą..

    • titu

     šiaip jau ESMINĖ ir labai skaudi visų energetinio saugumo kūrėjų daroma klaida, jog tebemąstoma kurti galingus energetinius centrus, bet neskatinamas kiekvieno žmogaus, namo, daugiabučio energetinis autonomiškumas. Pradedant saulės baterija telefonui ir baigiant šilumos, saulės šviesos surinktuvais kiekviename name.
     Todėl dabar rusai prieš kiekvienus rinkimus gali įjungti balsavimo mašiną keliais sklendės pasukimais.
     Reikėtų tik skatinti atsijungimą nuo šilumos tinklų ir dar primokėti.Valstybė galėtų samdyti advokatus besibylinėjantiems su šilumos monopolininkais. Šio žingsnio vertė būtų ne mažesnė nei nuosavas dujų terminalas. Deja, tebemąstoma sovietiškais tinklų pakreipimo, gigantomaniškais mąstais..

     • Marius

      Rašote niekalus. Centralizuotas šilumos teikimas yra pažangus būdas aprūpinti šiluma gyventojus. Gyventojams nebereikia rūpintis šilumos gamyba, taigi sumažėja gaisrų pavojus. Galima nemėgti daugiabučių rajonų, tačiau faktas: tai švariausi oro švaros požiūriu miestų rajonai. Nueikite į nuosavų gyventojų rajonus, ypač kur senesni namai, gi smirda smalkėmis, degėsiais ir sniegas murzinas. Ir taip bu,s nes deginant bet kokį kietą kurą išmetamos kietosios dalelės, kitaip tariant susidaro smogas.
      Problema su centralizuotu šilumos tinklais yra ta kad Vilniuje neaiškūs dalykai vyksta su centralizuotu šildymu. Čia Vilniaus, bet ne šildymo būdo problema.

 • Valentinas

  Kai bus teikiama sutartis pavasarį Seimui tai ir sužinosite. Kur čia problema? Gali būti, kad atsakymų į klausimus „kas investuos?“ ir „kas gaus pelną?“ dar išvis nėra. Lietuvoje praktiškai neįmanoma išlaikyti jokių paslapčių. Visi žino kas kokią banko operaciją atliko, kas tikrinamas melo detektoriumi, kas nutekino slaptą informaciją ir kokiems tikslams. Greičiausiai, jei su Hitachi būtų jau viskas aišku, ta informacija žurnalistus būtų seniai pasiekus.

  • Valentinai, labai viskas pas tamstą paprasta. Tik štai nelabai suprantu, kodėl tai turėtų būti paslaptis. Gal galėtumėte man paaiškinti? Juk A.Kubilius ir A.Sekmokas įsipareigojimus prisiiima tikriausiai valstybės, o ne savo asmeniniu vardu. Investuojami gi bus ne jų asmeniniai, o mokesčių mokėtojų (labai tikėtina, skolinti) pinigai. Nauja atominė elektrinė stovės ne tik arti jų, bet ir arti mano namų.

   Be to, gal tamstai žinoma, dėl ko yra deramasi su „Hitachi“? Kiek naujos elektrinės akcijų jiems siūloma? Ar Lietuvai reikės prisidėti savo pinigais? O gal reikės perduoti dalį infrastruktūros kaip įnašą? O gal įsipareigosime statybos kaštus dengti per kainą? O gal kas nors skaičiavo, ar tikrai atominė yra pats pigiausias variantas?

   Avims, žinoma, vis vien – koks skirtumas, ar nukirpus iškeps, ar kailį su visa vilna nulups. Reikia tiesiog laukti ir viskas bus aišku, ar ne?

   • Artūrai,

    Nėra daug norinčių investuoti į VAE. Spėju, kad Hitachi reikalauja laikytis non-disclosure arba net turi tokią sutartį dėl derybų. Šiuo atveju jiems yra nusispjauti, ką galvoja Lietuvos rinkėjai, nes Vyriausybė šiame santykyje iš esmės stovi kaip eilinis civilinio santykio subjektas su jais. Hitachui tai tėra privatinis civilinis komercinis santykis. Vyriausybė yra įspausta į kampą ir jai nieko nelieka, kaip tik linkčioti galva.

    • Tomai, bet ji linkčioja ne tik savo galva. Ir, jei atvirai, tai man irgi nusispjaut, ko nori „Hitachi“, man svarbiau, ko noriu aš ir mano vaikai.

   • Artūrai,
    nežinau, ar pamiršote, kaip baigėsi _viešas_ atominės statytojų konkursas? Mūsų didžiosios kaimynės atstovai paatstovavo, pašnekėjo su kuo reikia nuo Vokietijos iki Pietų Korėjos ir likome patys sau gražūs.
    Visą šį slaptą procesą, prasidėjusį po to, vertinu kaip skaudžiai išmoktą aukščiau minėtą pamoką: informaciją viešinti tik tada, kai bus raitomi parašai.
    Lyg ir girdėjau šios vyriausybės tikslą energetikos projektus pastumti į tokią stadiją, kad būsimiems „tautos gelbėtojams“ būtų kuo mažiau galimybių šiuos procesus numarinti.
    Neabejoju, bus brangu, tačiau, mano kuklia nuomone, energetinis pavadėlis iš rytų taip pat nebus pigus.

   • Valentinas

    Derybų eigos paviešinimas yra tiesioginis derybų žlugdymas. Jei nenori, kad derybos pavyktų – pranešk spaudai ko ir už kiek nori Hitachi. Nenori būti avimi? Būsi avinu.

    • Nida

     labai gerai atsakyta.

     • Jonas III

      Iš Valentino norėčiau geresnio atsakymo. Šitas man primena poros paskutinių savaičių populiariausią reklamą, kuri užsibaigia maždaug taip: „aš pasieksiu savo… kojų nagus ir juos nusikarpysiu“. Vidutiniškai šmaikštu.

     • romas

      Ar manote, kad nebuvo atlikti skaičiavimai prieš derybas, kad tai atrodė nesvarbu?

     • Jonas III

      Tai tie skaičiavimai slepiami nuo manęs ar nuo KGB? Ar aš, pasak Romualdo – infiltrantas?

     • Jonas III

      Valentinai, dujos pigzz (čia aš daugiau rimtai).

    • Jonas III

     Ne pervėlai sužlugdyti derybas galimas dalykas būtų vienintelė protinga išeitis iš šios situacijos. Neatmetu galimybės, kad net Kubilius slapta viliasi tokio šios istorijos tęsinio.

     • romas

      Jonai, buvau jau uždavęs kažkam panašų klausimą: ką konkrečiai Jums norisi sužinoti apie derybas dabar? Juk nesat tiesiog prieš AE, o tiesiog kažkokie susitarimai Jums būtų nepriimtini.

     • Jonas III

      Tiesiogiai prieš nesu, bet 65 procentų abejoju jos tikslingumu. Norėčiau, kad tie, kas 100 procentų isitikinę jos būtinumu, sumažintu mano abejones bent iki 40 procentų. O viską užslaptinant, to pasiekti neįmanoma.

     • romas

      Tai kas konkrečiai kelia abejones ir ką reikia sužinoti konkrečiai, kad abejonės išsisklaidytų?

     • Jonas III

      Galima būtų pradėti nuo finansinės pusės. Ar 1kWh nekainuos 3x brangiau, negu pasigaminti kūrenant dujomis? O dujos, pasak to paties Kubiliaus turės atpigti atplukdžius ir prišvartavus dujų terminalą, kurio įsigijimui kol kas lyg tai niekas neprieštarauja. O kai turėsim dujų rezervą, jų nereikės net deginti. Elektros dar 3x pigiau nusipirksim iš Rusijos.

     • romas

      Ne ten atsakiau. Žiūrėkit,Jonai, aukščiau :)

     • Valentinas

      Jonai, gali pasakyti kokia bus dujų kaina po 10 metų?

    • Jonas III

     Ar tuose gigantomaniškose projektuose įvertinta, kad mokesčių mokėtojų skaičius mažėja geometrine progresija, o įsiskolinimai tokia pat progresija auga?

     • romas

      Jonai, aš abejoju, kad sutartyje bus elektros arba dujų kaina, todėl reiks pačiam paskaičiuoti. Kokiu būdu tai darytumėt?

     • nesvarbu

      romai, kaip matau esi ne tik švelnus gyvenimo filosofas iš provincijos, tačiau ir geras energetikos ūkio specialistas, tarptautinės prekybos energijos resursais žinovas. Todėl žemiau esantis klausimas pačiam neturėtų būti sunkus: kodėl mūsų lietuviškos malkos (ąžuolas, beržas, uosis, net eglė, pušis ar atraižos)kiekvienais metais brangsta nemažiau nei dujos ar nafta?

     • Jonas III

      Bet dar nereikia pamiršti, kad kol kas ir vėjas už dyką pūčia, ir saulė veltui šviečia. Nors gal ir neilgam.

     • romas

      Aš kaip tik nesu specialistas, todėl man dabar neaktualu žinoti, dėl ko derasi Lietuva su Hitachi. Bet čia tiek specialistų, todėl ir klausiu, kaip skaičiuos.

     • romas

      Jonai, o ką daryti kai nepučia?

     • Jonas III

      Taigi nuo to klausimo Artūras ir pradėjo.

     • Jonas III

      Kai vėjas nepučia, saulė šviečia, vanduo teka, žilvyčiai auga, dujos iš skalūnų veržiasi, rusai primoka, kad jų atominę elektrą priimtume į Kruonio saugyklą.

     • romas

      Artūras nepasitiki vyriausybe, todėl abejoja, ar tikrai AE projektas yra komerciškai atsiperkantis. Jis matyt moka pats paskaičiuoti, todėl lieka tik sutartį gauti. O Jūs, Jonai, paskaičiuotumėt, ar pasitikėsit Artūro skaičiavimais?

 • Izbliondimas

  Jei blogo šeimininkas nesupyks, – ta prasme avių paieška ar tiesiog taip pat avininkyste, šiandien, gal buvo užsiėmusi ir viena BTV laida, vakare.
  Tad šiandien gal Lietuvoje avininkystė plačiai plėtojama jau daug kur. Ir žurnalistikoje, gal.
  Ne tiesiogiai, bet taip pat gal avininystės tema čia pasirodė taip pat artima ir vienam labai garsiam šalies žurnalistui. Čia gal tik karštas obalsis po tos laidos, vienam asabai: http://www.organic.lt/lt/news,nid.886

  • Izbliondimas

   Pasirodo, – šiandien dar yra ir tęsinys, ten pat.

 • suomis

  Yra Vaitkaus interviu šiuo klausimu.
  http://www.veidas.lt/rimantas-vaitkus-„jei-lietuvoje-pavyks-isitvirtinti-„hitachi“-ilgainiui-cia-pasirodys-ir-daugiau-japonu-kompaniju
  Sunku pasakyti kaip bus, per maža informacijos. Galima tikėti arba netikėti. Geriausia žinoti, bet viskas yra slapta. Tai labai blogai, yra galimybė spekuliacijoms. Kažin, kaip kitose šalyse? Tarkim toje pačioje Suomijoje.

 • Fredis*

  Komentaras pašalintas – A.R.

  • mielas fredijau, stengiausi būti tolerantiškas ir demokratiškas. Bet, tiesą pasakius, nesuprantu, kodėl turėčiau stengtis. Todėl ir nebesistengsiu.

 • Vingių Jonas

  15min palikau prašymą p-nui Artūrui, kuriuo prašiau bent kokiu žodeliu savo „gerame“ paporinti, kas nutiko 15min, kad iš jų tinklapio pradingo visos p-n R.Valatka nuomonės. „Nenoriu būti avis“, bet, kai LAISVOS nuomonės dingsta, tai ko norėti, kad atsirastų aiškumai tokiuose VAE ar SDT (suskystintų dujų terminalas) projektuose? TV3 žinios pranešė, kad net SDT nuomosim, o ne patys statysim. Tai laba dieną – neturim pinigų nuomai, tai neturim ir dujų. Kaip atplaukė, taip ir išplaukė. Kas čia per anekdotai? Gerai, su „kioskų banku“ jau susimovė – kol kas, tik 3,5 mlrd. mokesčių mokėtojų vardu pasiskolintų pinigų ištratino. Bajka – „mužikai kantrūs“. VAE koncesijos sutartis, manau, Seime netaps dar viena pasaka apie „12 pažymų“, bet už ją, matyt, balsuos visa „prisikėlėlių“ koalicija, o „Dalia Nr.1“ tik brūkštels parašą. Tada ir vėl, kaip su „Aukšto“ mokslo įstatymu – tik į KT. O, jei ir vėl – „sutartis antikonstitucinė“? Kas tada? Gal tikrai jau laikas pradėti reikalauti atsakomybės už antikonstitucinius įstatymus? Juk nuo LAISVOS nuomonės naikinimo iki „vienos tiesos“ – „avis yra gyvulys“, labai nebetoli, ar ne?

 • bang

  „vaikų namų sparčia plėtra“ – čia, blin, iš kur ? Aš jau išsigandau.

 • Šamanas

  Skirtumas tarp LEO ir VAE šioks toks yra (švelniai tariant)- skirtingi savininkai. Rudenį nuspirtas nuo valdžios Kubilius VAE neišsineš dėžutėje nuo popieriaus. Atėjęs Viktoras įves tvarką – viskas bus aišku ir skaidru kaip Krekenavoje.

  • mielas Šamane, pasidalinkite savo žiniomis: kas gi bus VAE savininkai?

   • Šamanas

    O ką, Viktoras žada parduoti? Deja, paklausti kam neturiu galimybės.

  • Žemės vaikas

   LIETUVOS RESPUBLIKOS
   ATOMINĖS ELEKTRINĖS
   ĮSTATYMAS

   KETVIRTASIS SKIRSNIS
   NACIONALINIS INVESTUOTOJAS

   10 straipsnis. Nacionalinis investuotojas

   2. Lietuvos Respublikos Vyriausybė atlieka teisės aktų nustatytus veiksmus, kad Lietuvos Respublikai nuosavybės teise priklausytų ne mažiau kaip 2/3 nacionalinio investuotojo akcijų, kurios suteikia ne mažiau kaip 2/3 visų balsų nacionalinio investuotojo visuotiniame akcininkų susirinkime. Kitos nacionalinio investuotojo akcijos Lietuvos Respublikos strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių įmonių ir įrenginių bei kitų nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių įmonių įstatymo, taip pat kitų Lietuvos Respublikos įstatymų ir teisės aktų nustatytomis sąlygomis bei tvarka gali priklausyti nacionaliniams ir užsienio asmenims, atitinkantiems nacionalinio saugumo interesus.

 • Tipas

  Jau ne kartą mus kirpo ir dar kirps garantuotai. Klausimas – gal geriau to nežinot, tada nebijai, kad pasitakys netikęs kirpėjas ir tada duosi ne tik vilnos bet ir mėsos. Nors anot Artūro, mane kerpa mažiau (ūkininkas), bet labiausiai apmaudu ne todėl, kad kerpa, bet kad laiko avim.

 • suomis

  Jeigu šiuo projektu nesidomi „Greenpeace“, vadinasi čia kažkas ne taip.

  • Keturfazis

   Kažkaip ta Greenpeace apskritai nesidomi kas vyksta rytų Europoi. Dėl Karaliaučiaus ir Baltarusijos elektrinių, irgi nesimato, kad ji rūpintusi. Matyt, turi pagrįstą piniginę priežastį ar šiaip nenori teptis. Jie tiesiog pusgalvių organizcija su skambiais lozungais, iš kurios, kažkas labai gerai užsidirba. Kažkodėl rytų Europa daugiausia domisi tik visokie homoseksualų ir čigonų gynėjai.

 • Keturfazis

  Realiai tai čia labai panaši situacija kaip ir su ta iki gyvo kaulo nuvalkiota Mažeikių Williams įstorija. Pardavėm ir po to paaiškėjo, visi gražumai. Gi irgi kiek pamenu visos darybos buvo įslaptintos. Tai ir dabar tas pats bus, pastatys elektrinę, o po to sužinosim, kad įsipareigojimai valstybei nepakeliami, atominė nuostolinga, mes nieko pakeist, reguliuot negalim, ir išvis, ta atominė mums buvo nereikalinga. O kaltų nėra. Lipam antrą kart ant to pačio grėblio, o jei įskaitant senos atominės uždarymo derybas, tai ir trečią kart. Įdomu ką, Sekmokas darys, kai viskas nueis šuniui ant uodegos. Jis jau seniai turėjo atsistatydint, kai spango, kad dūjų kaina nebrangs.

  • spyglys

   Viskas numatyta:

   Arvydas Sekmokas, energetikos ministras, tikina esąs žmogus, norintis aiškaus politinio rezultato: „Man kur kas svarbiau, kaip žmonės ateityje vertins tą rezultatą, kurį mums pavyko arba nepavyko pasiekti.“

   • spyglys

    Man šio sakino uženka, kad suprasti štai ką:
    tikslas yra politinis rezultatas, įrašas istorijos vadovėlyje, kaip apie žmogų turėjusį kilnių norų. Nesėkmės atvejui jau morališkai yra pasiruošta ir kuo toliau tuo labiau bus ruošiamasi kuriant „priešo vėl pakišusio koją teoriją“ , bet tai neužveria vartų į istorią. Ir tai yra realiau pasiekiama, nei reali atominė. Visi kiti ginčai ir svartymai yra tuščias nervų ir laiko gaišimas. Artūrai, ruošk katilinę su vėjo jėgaine – nepasigailėsi. :)

 • Žemės vaikas

  LR Konstitucija 9 straipsnis

  Svarbiausi Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimai sprendžiami referendumu.

  Įstatymo nustatytais atvejais referendumą skelbia Seimas.
  Referendumas taip pat skelbiamas, jeigu jo reikalauja ne mažiau kaip 300 tūkstančių piliečių, turinčių rinkimų teisę.
  Referendumo skelbimo ir vykdymo tvarką nustato įstatymas.

  • dzyvai

   Jeigu tą referendumą pripliusuoti prie rudens rinkimų, netgi brangiai nekainuotų.

   Aš asmeniškai nepateisinu jokių slaptų derybų ir komercinių paslapčių valstybės vardu. Geriau viešai, kad ir brangiau, bet bent jau žinai už ką, nei kad paslapčia – pigiau, bet po to apmautas susimoki tris kart tiek.

   Jeigu viešai negalime susiderėti su Hitachi – tai ta atominė mums neįkandama, ir energetinės nepriklausomybės teks siekti kitais, gal ir brangesniais, būdais.

   O šiaip gerb. Artūras teisus. Esminė problema Lietuvoj – išrinktieji rinkėjus mato tik kaip kvailas aveles, o rinkėjai išrinktuosius – kaip nepajudinamą, keturis metus nekontroliuojamą, ir nepakeičiamą lemtį. Abu klysta, ir nei viena pusė iš užburto rato niekaip nebando išsiveržti.

  • romas

   Į svarbiausią klausimą, ar statyti AE, jau atsakyta labai seniai. 2007m. buvo priimtas Lietuvos Respublikos Atominės Elektrinės įstatymas. Referendumo klausimą buvo prasmės kelti prieš apsisprendžiant statyti AE. Dabar nežinau, ar prasminga būtų dalyvauti derybose visiems choru. Tam ir renkame tautos atstovus, kad jie mus atstovautų. Būkime reiklesni per rinkimus.

   Kiek kainuos elektra priklauso ne visai nuo to kas statys AE. Svarbiau, kaip mes elektrą pirksim. Tas dalykas yra Seimo žinioje. Kitas klausimas, kiek mums kainuos statyti AE ir ar atsipirks (ar pavyks biznis). Ar daug žmonių Lietuvoje, kuriems užtenka kvalifikacijos įvertinti susitarimus ir atsakyti, kokios šio biznio perspektyvos pagal sutartį su Hitachi ir partneriais? Man užtektų žinoti, kad derybose Lietuvą atstovauja suprantantys ir atsakingi derybininkai.

   • stogas

    Romai,

    Buk atsargus ar neatsargus rinkdamas seima, bet jiems , rupuzems, viskas pofik, priskrenta prie valdzios , o viena zada kita daro… ir ka tu jiems dabar tarpkojus dauzysi ?

    Atsakingi birbyninkai :) Uz ka statysim ,kiek kainuos, kas pasims pelna, kur laidosim atliekas, kas ja uzdarines – nereikia baigti doktaranturos ekonomikai kad suprasti..

    • romas

     stogai, reikėjo kai kuriuos pačio keliamus klausimus užduoti seniau, kai Lietuva apsisprendė statyti elektrinę. Svarstoma buvo dar AMB premjeravimo laikais. Dėl verslo sėkmės tvirtai negalėtų atsakyti net Nobelio premijos laureatai ekonomikos srityje, juk verslas gali pasisekti arba nepasisekti. Svarbu, kad sutartis būtų sąžininga ir kad nesėkmes pasidalintume taip pat, kaip ir sėkmę.

     • stogas

      Klausiau ir seniau, bet ar kam tai buvo idomu…?

      O kaip pasidalinti nesekme sprogimo metu… latviams suprantu – klius po „liubomu“, Estamas- priklausys nuo vejo stiprumo. Japonams- pofik. Tas pat su atliekom- kur laidosim? Gal pas Estus, nu neee… gal prie Nagasimos .. nu ne, prie mano bobutes sodybos !

      Ir kam cia sazininga ?

   • dzyvai

    Kai deramasi slapčia, niekada negali žinoti, ar „derybose Lietuvą atstovauja suprantantys ir atsakingi derybininkai“. Net jei tie derybininkai ir tokie, jie gali tiesiog suklysti. Hitachi juk turi pakankamai resursų pritraukti dar labiau „suprantančius“ derybininkus? Kai svarstoma viešai, savo nuomonę, dažnai nemokamai, gali pareikšti žymiai daugiau ekspertų. (Suprantu, kad į viešas diskusijas bus pilama ir priešiškų jėgų propaganda. Bet ji ir dabar pilama). Politikų pareiga turėtų būti rasti būdus pakankamai nušviesti galimus pasirinkimo variantus ir maksimaliai efektyviai įtraukti visuomenę į klausimų sprendimą.

    Sutinku ir su tokiu variantu, kad viešam svarstymui būtų pateiktas tebūnie ir išbaigtas, suderėtas pasiūlymas. Bet viešas svarstymas turi būti ne parodomasis. Sprendimą derybininkai turėtų „apsiginti“ referendume. Tokį idealų kelią aš įsivaizduoju.

    Koks yra pagrindas nepasitikėti piliečiais, jeigu ketinama pasitikėti seimu, kurį jie išrinko? Ar piliečiai, nebūdami atomo ar ekonomikos ekspertais, yra politikos ir viešųjų ryšių virtuozai?

    Jeigu rinkėjais visgi nepasitikima, ir manoma, kad neklystantieji – tik seime, pasiūlymas vistiek turi būti išviešintas, turi būti duotas laikas viešoms diskusijoms, ir vėliau sekti atviras balsavimas seime, kad rinkėjai galėtų tinkamai įvertinti savo atstovus jiems prieinamomis priemonėmis.

    • romas

     Buvo darytos visokios studijos prieš pradedant derybas. Jei Lietuvai neapsimoka, tai neverta buvo gaišti laiko ir gaišinti potencialius AE statytojus bei mūsų kaimynus. Tik buridano asilas gali numirti beabejodamas kurį šieną ėsti. Dabar buvo prasminga turėti gerus derybininkus, kurie susiderės arba ne, priklausomai nuo siekiamo rezultato.

     • dzyvai

      „Buvo darytos visokios studijos“. Ir ką konkretaus tos studijos įvardino? Viešai? Kiek šieno, kada, ir už kokią kainą siūlo buridano asilui? Kur bus padėtos asilo išmatos ir kiek kainuos jų saugojimas maksimaliu (ne „ekonominiu“) saugumo režimu?

      „Dabar buvo prasminga turėti gerus derybininkus“. Taip. O kai turėsim konkretų skaičiais ir įsipareigojimais pagrįstą projektą bus prasminga atsiklausti piliečių, kaip to reikalauja konstitucija. Ar Jūs matote prasmę vėlesniame dejavime dėl galimos korupcijos, nepakeliamos finansinės naštos ar ekologinių problemų?

      Leo koją pakišo privataus kapitalo gobšumas ir skaidrumo nebuvimas („komercinės paslaptys“).
      Istorija kol kas kartojasi vienas prie vieno. Hitachi – ne labdaros kompanija (tai ne priekaištas), o vietoj skaidrumo tik įvairių „studijų“ dūmų uždangos detalės. Komercinė paslaptis – ne Lietuvos, o investuotojo interesas. Taigi, jau net derybų stadijoje Hitachi turi persvarą. Čia mes dar galime žingsnį atsitraukti, tam, kad lengviau pasiekti rezultatą. Bet jeigu ta persvara bus perkelta ir galutinį susitarimą…

      Kiek dar kartų mūsų valstybė (t.y. mes – piliečiai), pamynusi kertinius valstybės valdymo – viešumo ir skaidrumo – reikalavimus, bumsės kakta į sieną, užvilkta komercine paslaptimi?

     • romas

      Leo istorijoje buvo aišku, kad NDX dalis Leo LT stipriai pervertinta arba valstybės dalis nepakankamai įvertinta. Pamatysim, koks Lietuvos indėlis ir kaip jis vertinamas, po derybų su Hitachi. Šį kartą bus sunkiau, juk Hitachi indėlis ne privatizuota Lietuvos įmonė. Reikia turėti supratimą, ką jie parduoda ir kokia kaina už tai – protinga.

    • suomis

     Yra paprastesnis variantas. Pasidomėti, kaip buvo vedamos derybos kitur, kad ir toje pačioje Suomijoje. Kiek straipsnių, tokia pačia tema, paskelbta ten ir čia. Įtariu, kad ten nebuvo taip slapta, kaip čia. Ir ne šiaip „dūmų uždangos“ o rimtų straipsnių iš NEPRIKLAUSOMŲ ŠALTINIŲ. Kad ir to pačio „the guardian“ ar „Economist“.
     http://www.world-nuclear.org/info/inf76.html
     http://www.world-nuclear.org/info/default.aspx?id=350&terms=nuclear power in Lithuania
     Noriu pasakyti, kad galima pabandyti susirinkti informaciją iš aplinkinių šaltinių.
     http://www.search.hitachi.co.jp/sitesearch/environment_en?SITE=environment_en&LANG=EN&PL=EN&EFILE=&SORT=&LINE=&SET=1&Q=lithuania&x=24&y=12&SC=ALL

 • stogas

  As ir nenoriu but nei avis nei Avinas…

  Man tai pat svarbu zinot pries seimui pritariant (kaip pritare ES konstitucijai neturedami net vertimo i lietuviu kalba), kur bus laidojamaos atliekos:
  Japonojoje
  Latvijoje
  Estijoje
  Lietuvoje.

  Kaip bus uztikrinamas nepriklausomumas nuo Rytu jei kuras bus perkamas is Rytu ?

  Ka reikes „uzdubasinti“ jei ivyks branduoline avarija ?

 • Rytis I

  Šiaip įdomu būtų patyrinėti pasaulinę tokių derybų praktiką. Hitachi turbūt ne pirmą ir ne paskutinį sykį vykdo tokį projektą bei derasi su valstybės atstovais. Gali būti visgi tam tikri derybų momentai privalo likti neviešinami, bet ne viskas. Galima numanyti ir Kubiliaus atsakymą viešumo šalininkams – attseit nori sužlugdyti derybas. Tai yra visai ne avys, o tik vilkai avies kailiu, katrie nenori, kad avys būtų suvalgomos ne vilkų.
  Be to, kad avys ir avies vaikai tikrai žinotų, jog juos veda į kirpyklą o ne skerdyklą, vedliu reikia statyti tokį patį aviną, t.y., prieš pasirašant kokias tai sutartis skubos tvarka priimti administracinę ir gal baudžiamąją aukščiausiųjų vadovų atsakomybę. Ar tokia jau yra, gal praklausiau?

 • kirvis

  jei nenaudinga sutartis bus prastumta paslapcia nuo Lietuvos zmoniu tai lietuviai ja gales betkada nutraukt o tuos kurie pasirase tokias sutartis patupdyt i kaliuze uz Tevynes isdavima

  • Rytis I

   Kažkodėl tokių faktų Lietuvos naujausioje istorijoje asmeniškai nepamenu

   • kirvis

    visada buna pirmas kartas.antai ir rusai jau pradejo apie prichvatizacijos rezultatu perziura kalbeti,ukrainoje ilgakase jau sedi cypeje.tokiems nusikaltimams senaties nera,zmones viska puikiai atsimena ir atejus tinkamam momentui primins kam reikia apie praeities „darbelius“.na o morales normu laikymosi is stambiu korporaciju nereikia tiketis,joms vienas tikslas-pelnas,nesvarbu kokia kaina.ir metodai jam maksimizuot tinka visi be isimties,ypac tokiam uzkampy kaip Lietuva

 • Žemės vaikas

  Naujoji AE planuojama pastatyti apie 2020 metais. Reaktoriaus veikimo trukmė apie 40 metų. Pasibaigus reaktoriaus tarnavimo laikui, AE uždarymas.

  Manau kad tiek terminų požiūrių, juk kalbame apie 50-60 metų(!!!) laikotarpį iki 2060-2070 metų, tiek finansiniu požiūriu, naujoji AE preliminariai kainuotu pastatyti 15 milijardų, kas šiandien sudaro yra apie 15% šalies BVP, naujos AE statyba yra laikytina „Svarbiausiu Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimu“. Kaip tokie klausimai turi būti sprendžiami parašyta LR konstitucijos 9 straipsnyje.

  Referendumo nebuvimas šiuo klausimu, mano supratimu, yra grubus konstitucijos normų pažeidimas.

  • romas

   Atsibudote vėlai. Reikėjo apie tai kalbėti 2007m. Būtų gal įstatymo nepriėmę be referendumo. O gal reikėjo kreiptis į KT po įstatymo priėmimo, kad pripažintų jį antikonstituciniu.

   • dzyvai

    Romai, ne vėlai. 2007m. visuomenei nebuvo pateikti jokie konkretūs skaičiai ir įsipareigojimai. Nepateikti jie ir šiandien. Kai bus – tada ir spręsim. Jeigu mėgins prasukti uždengę komercine paslaptimi – KT turės vėl įsikišti. Galų gale bus rinkimai. Galimos pasekmės – kompensacijos Hitachi kompanijai, analogiškai kaip buvo ir Leo. Jei norim tuos pinigus sutaupyti, reikia budėti ir laiku pareikalauti viešumo ir skaidrumo.

    • romas

     Kai pats nesupranti visko, lieka tik pasitikėti suprantančiais. Lietuvoje veikia toks mitas, kad suprantantys visada yra ne valdžioje, o kritikai nori tik gero. Jei nuoširdžiai, ar suprantate ką nors energetikoje ir konkrečiai atominėje energetikoje? Kokie skaičiai ir ko Jus tenkintų, jei suprantate, ir kieno nuomone Jūs pasitikėtumėte, jei nesuprantate?

     • Žemės vaikas

      Ger. Romai, Jums, kaip įnirtingam demokratijos principų gynėjui, toks tekstas labai keistas.

      Prašau nesutapatinkite sprendžiančiųjų su suprantančiais, nes pastarųjų ratas kur kas platesnis.
      Spendžiantieji, prieš priimdami labai svarbius sprendimus visai visuomenei, turėtu pasidalinti savo argumentuotais, išsamiais motyvais, kurie apsprendžia būtent tokius sprendimus. Suprantantieji ir nesuprantantieji turi teisę tai žinoti.

      Visuomenei turi būti pristatyti ne kažkokie keli skaičiai, bet normalus visapusiškas projekto pristatymas.

      Ir prašau nesuveskite naujos AE statybos svarstymo tik į energetikos ar atominės energetikos išmanymą. Ne mažiau svarbūs yra aplinkosauginiai ir ekonominiai šio projekto aspektai.

     • romas

      Kai dėl kompetencijos stokos patikiu save atstovauti, svarbus pasitikėjimas. Derėtis arba sutartį įvertinti – nedaug sugebančių. Turinčių tuos gebėjimus interesai turėtų sutapti su mano – tik tada galėčiau pasitikėti jais visiškai. Jei ir rengtume referendumą, vis tiek didžioji dalis vadovautųsi ne savo supratimu, o pasitikėtų atominės šalininkais arba kritikais. Dauguma pasitikėtų ne specialistais, o TV vedėjais ir vedėjomis. Neatmestina, kad laimėtų tie, kurių biudžetas propagandai didesnis ir viešųjų ryšių specialistai geresni. Ar Lietuvos valstybė turėtų skirti propagandai iš biudžeto, ar tegul propaganda užsiims tik tie, kurie prieš?

     • suomis

      Čia, problematika ne dėl UŽ ar PRIEŠ. O kiek mums tai kainuos ir kodėl viskas daroma „po kilimu“.

     • romas

      Kodėl daroma po kilimu? Valstybinės spaudos nėra. Gal niekas tiesiog nesidomi, o gal tokios derybų sąlygos. Piliečiams galima klausti, o valdžia privalo atsakyti. Klauskit, suomi.

     • Rytis I

      Kuodis: „Socialdemokratai nutarė išmesti tokį šūkį – „Lietuva turi išlikti atominės kompetencijos šalimi“. Skamba gražiai, bet prisiminkime kontekstą: šitas daiktas buvo skirtas pridengti „LEO“ projektui, t. y. iškeliant atominės vėliavą, prastumti energetikos sektoriaus akcijų perskirstymą“.
      Man šito kaip ir užtektų, kad norėčiau referendumo. Klausimas vienas – TAIP arba NE. Beje, referendumas buvo seniai, jis padėtų žmonėms šiek tiek atsigauti, pajusti pozityvų dalyvavimo politiniame katile įspūdį, būtų ir valdžios pasitikėjimo tauta išraiška :) Atvirkščiai tai jau žinome… Referendumas galėtų vykti beje periodiškai, juk turime aibę klausimų, į kuriuos valdžia nepajėgi atsakyti daug metų – drakonas keičia drakoną, o jie lieka…

     • Rytis I

      Romai, pakolkas yra valstybinė televizija :)

     • Žemės vaikas

      Ger. Romai,
      Visuomenės pasitikėjimą atstovaujančiaisiais atspindi apklausos. Kažkada diskutuojant su Jumis apie tikrą ar tariamą demokratiją Lietuvoje, esu Jums pateikęs EUROBAROMETRO duomenis, kur tuometinis pasitikėjimas LR Seimu buvo apie 10%. Ar toks ar į jį panašus pasitikėjimo lygis įgalina priimti tokio svarbumo sprendimus nedalyvaujant visuomenei sprendime?

      Visuomenė atiduodami balsą įgaliojimus suteikė 4 metams, įgaliotieji šiuo atveju priima sprendimą galiosiantį 50-60 metų.

      Jeigu teisingai Jus supratau, Jūsų siūlote apskritai atsisakyti bet kokio referendumo, kaip vieno iš demokratijos instrumento, bet kokių klausimu dėl auščiau Jūsų išvardintų priežasčių? Gal vertėtų apsvarstyti galimybę atsisakyti ir visų rinkimų?

     • romas

      Valstybinės nėra. Yra visuomeninė. Valdžia duoda pinigų, o valdo taryba, kurioje ir gerb. tiklaraštininkas.

     • Žemės vaikas

      Gerb. Romai, ar Jus siūlote kiekvienam besidominčiam AE statybą Lietuvos gyventojui, individualiai siusti A.Kubiliui e‘mailus ar registruotus laiškus su paklausimais? O gal aš ne taip supratau ir Suomis turėtų klausti Jūsų …

     • romas

      Taip, siūlau. Todėl, kad man svarbiau specialistų sprendimai, o ne Mockaus interesai ar dviejų Rūtų nuomonė. Aš ir Brazausko valdymo laikais pasitikėjau mūsų energetikos specialistų parengta energetikos strategija. O demokratija nėra turgus. Išsirenkam valdžią, duokim jai įgyvendinti savo politiką. Jei valdžia nesusitvarko, rinkim kitą. Nuolat pradėti ir nebaigti mums per daug kainuoja. Geriau tada nedarykim nieko.

     • romas

      Žemės vaike, klausti tikrai kiekvienas pilietis gali ir turi teisę į atsakymą. Kiekis čia nesvarbus.

     • Žemės vaikas

      Romui

      LIETUVOS RESPUBLIKOS

      LIETUVOS NACIONALINIO RADIJO IR TELEVIZIJOS

      ĮSTATYMAS

      2 straipsnis. LRT samprata ir statusas

      1. LRT yra valstybei nuosavybės teise priklausanti viešoji įstaiga.

     • romas

      Taip, nuosavybės teise priklauso valstybei, bet vyriausybei nėra pavaldi. LRT, kaip ir sakiau, yra valdoma Tarybos. To paties įstatymo 9str.2. sako: „Taryba yra aukščiausiasis organas, atstovaujantis visuomenės interesams“. Todėl savo esme tai yra visuomeninė televizija.

     • dzyvai

      Romai,

      „Kai pats nesupranti visko, lieka tik pasitikėti suprantančiais“.

      Už sprendimo įgyvendinimą mokės ne grupelė ekspertų, o aš, mano vaikai ir anūkai. Kadangi už pasekmes mokėsiu aš, tai mano teisė ir spręsti. O kuo aš remsiuos, kuo pasitikėsiu – pozicijos propaganda, opozicijos propaganda, Hitachi propaganda, Rusijos propaganda, ar monetos metimu – spręsti man, nes, pasikartosiu, už sprendimą mokėsiu aš ir net mano palikuonys. Tokį svarbų ir brangų sprendimą turi nulemti tie kurie už jį ir susimokės – mokesčių mokėtojai.

      Jeigu projektas Lietuvai naudingas, tikiuosi, kad Lietuvos priešininkai investuos pakankamas pinigų sumas trūkumams išryškinti (bus aišku pilama ir šiaip „brudo“). Čia įžvelgiu tiek momentinį pliusą – atsigaus žiniasklaida, pakils BVP propagandos pinigais, – tiek ilgalaikį – propagandistai susimokės ir dargi tuo pačiu duos ekspertų kritiką (gal ir ne visada teisingą). Taigi, turėsim progos įvertinti ir argumentus už, ir prieš.

      Jei pakankamai argumentuotai oponuojančiųjų bus nedaug – netgi teks suklusti – gal priešininkai tik ir laukia kada prisirišim tą akmenį po kaklu.

      Ir tik nereikia verkti, kad valdininkai turės rinkėjams išaiškinti siūlomo sprendimo argumentus. Tam tikslui netgi turim visuomeninę TV, radiją. Aiškinti sprendimus, o ypač tokius kertinius, yra politiko darbo dalis. Ir, sakyčiau, esminė. Klausi ar tam galima naudoti biudžeto pinigus? Taip. Tik pinigai turi būti naudojami skaidriai. Juk beprasmei „reprezentacijai“, visokių reklaminių dovanėlių gamybai reguliariai iššvaistoma aibė lėšų lengva ranka? Jei valdžiai kinkos dreba, nes patys nėra tikri, kad „ekspertų“ argumentų pakanka – tai tik papildoma priežastis viešiems debatams. Rinkėjai nebus avinų banda, kai su jais nebus elgiamasi kaip su avinais. Ką valdžia sėja, tą per rinkimus pjauna. Valdininkai tikisi, kad avinais lengviau bus manipuliuoti, bet jie pamiršta, kad avinais bus dar lengviau manipuliuoti jų priešininkams.

      Kiek kartų teks priminti, kad paslaptys ir „ekspertų“ sprendimai rezultate kainuoja brangiau. Lietuvoj kur „atomas“ – ten smirda. Leo, VAE uždarymas. Visais atvejais sprendimai būdavo priimami su „komercine paslaptimi“, spręsdavo „ekspertai“, nušalinant visuomenę tiek nuo diskusijų, tiek nuo sprendimų.

     • Rytis I

      Aš jau seniai pasidaviau :) Dabar, kai jau pasidavęs supratau – tai, kad žaidimas vyksta po kilimu, kad Kubilius neturi jokios galimybės papasakoti visuomenei apie vykdomus projektus, kaltas Artūras bei visa Tarybos šutvė. Toji šutvė dar nuo savęs slepia visokias finansines ataskaitas. Tikri igoniai, matyt.

     • romas

      dzyvai, kokios elektrinės reikia ir už kiek maždaug turi būti pastatyta, derybininkai jau žino prieš derėdamiesi. Jei pavyks susiderėti, reiškia bus daugiau mažiau sutilpta į pageidaujamus skaičius. Kažkodėl manau, kad nėra tikslo pastatyti bet kokią kaina. Vyriausybė turi ir taip ką veikti ir turi kur pinigus leisti. Gal aš ir avinas, bet netikiu klasta ir sąmokslu prieš tautą.

     • Žemės vaikas

      Gerb. Romai, Jums žodį Avinas, reiktu pakeisti žodžiu Ožys, nes ne proto Jums trūksta, bet užsispyrimo per daug.
      „Puikus“ Jūsų specialistų ir atstovų sprendimų rezultatas yra Vilniaus Nacionalinis stadionas. Visa laimė, kad jo finansiniai masteliai nepalyginamai mažesni nei VAE.

      Niekas ir netvirtina, kad vyriausybė A.Kubiliaus asmenyje, sąmoningai nori pakenkti Lietuvai. Pavojus gali slypėti nepamatuotose politinėse ambicijose, ekonominius projekto aspektus nustumiant į antrą planą. Nuo 2007 metų, kada Seime buvo priimtas AE įstatymas pasaulis labai pasikeitė, tiek ekonomikos ir viešųjų finansų srityse, tiek pačios atominės energetikos srityje, jau nekalbant apie galimą naujų AE atsiradimą Baltarusijoje ir Kaliningrade. Dėl to ir manau, kad tokio svarbumo projektas, pusę amžiaus turėsiantis reikšmingos įtakos šalies raidai, turi buti viešas, gerai išdiskutuotas ne tik uždaruose A.Sekmoko, V.Majausko ir A.Kubiliaus pasitarimuose. Tuo labiau kad LR Konstitucija nurodo, kaip turi būti sprendžiami tokio svarbumo klausimai.

      Man tik truputi keista, kodėl teisininkai ir kiti teisės žinovai, aktyviai pasireiškę dėl teismo sprendimo vykdymo gražinti L.Stankūnaitei dukrą, nerodo jokio dėmesio naujai VAE.

     • romas

      Aš ne užsisipyręs, o neturiu kompetencijos spręsti, todėl pasitikiu valdžios veiksmais. Visiškai nepasitikiu referendumu, nes daug neišmanančių galvų nėra geriau net už vieną išmanančią. Kad pasaulis pasikeitė, tai nėra argumentas, nes pasaulis keičiasi nuolat. Kol pastatys – jei statys – pasaulis taip pat pasikeis. Projektas tikrai nėra diskutuojamas tik Kubiliaus,Sekmoko ir Majausko pasitarimuose. Jūs suprimityvinat.

    • Žemės vaikas

     Romui

     9 straipsnis. LRT taryba

     2. Taryba yra aukščiausiasis organas, atstovaujantis visuomenės interesams. Ji sudaroma 6 metams iš 12 asmenų – visuomenės, mokslo ir kultūros veikėjų. Pirmajai Tarybos, sudaromos šio įstatymo nustatyta tvarka, kadencijai 4 tarybos narius 6 metams skiria Respublikos Prezidentas; 4 narius 4 metams skiria Seimas (2 nariai skiriami iš opozicinių frakcijų pasiūlytų kandidatų); 4 narius, kaip savo atstovus (po vieną), 2 metams skiria šios organizacijos: Lietuvos mokslo taryba…….

     8/12 66,66% :)

     • romas

      Nesvarbu kas skiria, o svarbu, ką turi atstovauti. LRT neatstovauja valstybės ir neišsako valstybinės pozicijos. Prezidentė nevadovauja Račui, o Račas neatstovauja Prezidentės.

   • Rytis I

    Konstitucinis teismas pas mus kaip ta mamytė, visada užjaus ir ašarėlę nubrauks:) Įdomu, ką estai parlamentarai daro, kai jiems atlyginimus pamažina, juk berods jie „mamytės“ neturi.
    Bet klausimas lieka atviras – kas investuoja ir kaip bus dalinamas pelnas?

   • Žemės vaikas

    Gerb. Romai. 2007.07.21 priimtas LR AE įstatymas tai nėra konkretus AE projektas, su visomis detalėmis.

    1 straipsnis. Įstatymo paskirtis ir tikslas
    Šio įstatymo paskirtis ir tikslas yra nustatyti naujos atominės elektrinės projekto įgyvendinimo nuostatas, sudaryti teisines, finansines ir organizacines prielaidas naujos atominės elektrinės projektui įgyvendinti.

    Galiojantis LR AE įstatymas neužkerta kelio referendumo surengimui dėl naujos AE statybos. Todėl nebuvo pagrindo 2007 metais kreiptis į KT dėl šio įstatymo konstitucingumo.

    Konkretus AE projektas, investuotojas, projekto techninės ir finansinės detalės pradėjo aiškėti nuo 2011.07.14, kai buvo paskelbta apie pasirinktą strateginį investuotoją „Hitachi“.
    Referendumo objektas turi būti šis pasirinktas konkretus AE projektas, prieš tai LR vyriausybei pristačius projektą visuomenei. Referendumo reikalingumo argumentai mano išdėstyti aukščiau.

    • romas

     Referendumų niekas nedraudžia organizuoti. Sugalvokite, kokia elektros kaina 2020- 2060m. Jums priimtina, paruoškite klausimus, surinkite parašus ir referendumas įvyks.

     • dzyvai

      Romai, ar nemanote, kad ne tik kad nedraudžia, bet šiuo konkrečiu atveju seimą įpareigoja?

      „Sugalvokite, kokia elektros kaina 2020- 2060m. Jums priimtina“ – jeigu šitokia ekonominė logika įdėta ir projekte, tą projektą reikia kuo skubiau nutraukti ir sutelkti pastangas į kitus būdus tapti energetiškai mažiau priklausomiems nuo Rusijos.

     • Žemės vaikas

      Romai,
      pirma, pats gerai žinote kad surinkti 300.000 parašų esant 3.000.000 šalies gyventojų skaičiui nėra realus siekis, ką patvirtina ir praktika.
      Antra, praktiškai nieko nežinant apie naują AE, net nėra kaip formuoti korektišką referendumo klausimą. Juk esant tokioms aplinkybėms nėra protinga klausti: ar mes UŽ naują AE, ar PRIEŠ. Tokiu atveju referendumo klausimas galėtu buti nebent dėl nepasitikėjimo valdžia dėl informacijos slėpimo sprendžiant svarbiausius Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimus.

      Iš tikrųjų, pirmiausia prieš pasirašant galutines su tartis su Hitachi, aš norėčiau normalaus išsamaus naujosios AE pristatymo ir šio projekto viešo svarstymo. Norint referendume pasisakyti UŽ ar PRIEŠ naują AE, reikia žinoti kas tai yra.

     • romas

      dzyvai, kaip tik perskaičiau straipsnį „Aplinkosaugininkas S.Pikšrys: „Atominė elektrinė elektrą pabrangins iki 70 ct/kWh““ lrytas.lt. Taip ir maniau (todėl ir mano komentaras buvo toks), kad bus mėginama žmonių sąmonę veikti per kainas. Tai daugumai labiausiai rūpi, tai ir išties svarbu. Nors mažai kas dabar atsimena, kad prieš 8 metus mokėjo už elektrą du kartus mažiau, bet jau yra kam baisu, kad teks mokėti dvigubai po 8 metų. Daroma prielaida, kad valdžia kainai neskyrė reikiamo dėmesio ir gerai nepaskaičiavo. Jie gi rusofobai, todėl jiems svarbu pasistatyti elektrinę ant piktumo rusams, ar ne?

      Dėl pirmos Jūsų komentaro dalies galiu atsakyti ištrauka iš Konstitucijos:
      „Pareigas eidami Seimo nariai vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, valstybės interesais, savo sąžine ir negali būti varžomi jokių mandatų.“

  • suomis

   Keisti skaičiai. Suomiai savo elektrinę stato pigiau ir jie stato nuo „nulio“ (su visomis turbinomis). Lietuvai juk nereikia naujų turbinų, gali sėkmingai veikti ir senosios. Tai iš kur tokios kainos????

 • Marius

  Nėra net normalių skaičiavimų kokia bus ta atominėj pagamintos elektros savikaina. Nekartą rašyta ir rodyta per tv. Lygiai toks pat projektas yra Rail Baltica. Ar apsimoka, ar verta, kas važinės – nėra atsakymų, o tėra iliuzijos. Vietoj to kad nutiestų elektros jungtis su Švedija ir Lenkija – tai gerokai pigiau nei nauja Atominė elektrinė ir tos jungtys ir užtikrintų tą „energetinė nepriklausomybę“ mus pučiama migla… O priežastis kodėl taip elgiamais yra vadinamųjų konservatorių rusofobija. Istorija vėl kartojasi, kaip bet kokia kaina buvo iš esmės atiduota Mažeikių naftą, nes „Ivano prie vamzdžio neprileisim“, taip ir dabar bet kokia kaina siekiama atominės elektrinės. Aišku, dabar būsiu pašauktas Kremliaus agentu ir bla-bla-bla. Nežinau, bet man kuo toliau tuo labiau darosi aišku: Lietuva – absurdo tėvynė.

 • Žemės vaikas

  Romui – Raimondas Kuodis

  „Vykdant Visagino projektą, esą neatsakyta į svarbiausius klausimus, kokia bus šaliai iš jo ekonominė nauda“, – „Žinių radijo“ laidoje „Aktualusis interviu“ sakė ekonomistas, Lietuvos banko valdybos pirmininko pavaduotojas Raimondas Kuodis.

  http://verslas.delfi.lt/energetics/rkuodis-vykdant-vae-projekta-neatsakyta-i-svarbiausius-klausimus.d?id=50709504

 • nerijus

  LEO niekur nedingo, tik pakeitė pavadinimą į LESTO

  Apie atominių statybas Japonijoje yra puiki knyga „Mirties konteineriai'“, S. Morimūra.
  http://www.super.lt/mirties-konteineriai/p22706

 • Žemės vaikas

  Romas
  „Jei ir rengtume referendumą, vis tiek didžioji dalis vadovautųsi ne savo supratimu, o pasitikėtų atominės šalininkais arba kritikais. Dauguma pasitikėtų ne specialistais, o TV vedėjais ir vedėjomis. Neatmestina, kad laimėtų tie, kurių biudžetas propagandai didesnis ir viešųjų ryšių specialistai geresni. Ar Lietuvos valstybė turėtų skirti propagandai iš biudžeto, ar tegul propaganda užsiims tik tie, kurie prieš?“
  Zemes vaikas
  „Jeigu teisingai Jus supratau, Jūsų siūlote apskritai atsisakyti bet kokio referendumo, kaip vieno iš demokratijos instrumento, bet kokių klausimu dėl auščiau Jūsų išvardintų priežasčių? Gal vertėtų apsvarstyti galimybę atsisakyti ir visų rinkimų?“
  Romas
  „Taip, siūlau. Todėl, kad man svarbiau specialistų sprendimai, o ne Mockaus interesai ar dviejų Rūtų nuomonė…“

  Gerb. Romai, jeigu Jus siūlote išbraukti žodis „referendumas“ iš LR Konstitucijos ir visų teisės aktų tolimesnė diskusija netikslinga. Ačiū už Jūsų nedviprasmiškai išreikštą požiūrį į demokratiją.

 • Jonas III

  titu, Valentinas, Giedrius ir romas už slaptumą. Artūras, dzyvai, Žemės vaikas, Rytis I, suomis, stogas, Jonas III, gal dar kirvis už atvirą visuomenę. Taip kad Ribentropo-Molotovo metodų tęsėjai 4:8 pralaimi demokratijos šalininkams.

  • Oho, kokios smagios kategoriškos išvados :)
   Jeigu teiktumėtės _įdėmiai_ perskaityti mano komentarą, atrastumėte, kad bandau išsakyti savo nuomonę apie Artūro klausimą, kodėl vyriausybė elgiasi taip kaip elgiasi.
   Komentare nėra jokios užuominos į tai, kaip aš vertinu šį elgesį. Pastarasis klausimas per daug platus ir daugialypis, kad sugebėčiau jį išdėstyti šiame mažame komentavimo langelyje.
   Linkiu ieškoti sprendimų, o ne priešų ;)

 • y

  ARTURAI SAKAI NENORI BUTI AVIS? REISKIA NORI BUTI UZSISPYRUSIU OZIU… O OZIU LIKIMAS PATIKEK TIKRAI NEKOKS

 • Soliaris

  Artūrai, koks tikslas šio įrašo? Nenori būti avis? Na, aš ir ne. Ir kas toliau? Referendumui 300 0000 parašų surinkt neįmanoma. Seimo valdančioji dauguma blokuos bet kokį referendumo svarstymą Seime. Ir aplamai. Kiek šiandien gali eiliniai žmonės daryti įtaką priimamiems sprendimams? Jokios. Kad ir ta pati minimali alga. jos nekelia todėl, kad sumažės gerokai dalis mokamų atlyginimų dalis vokeliuose. O šituo yra nesuinteresuoti nei politikai, nei verslininkai.

 • Man asmeniškai labai įdomu kas vykdo tarpininkų misiją. Jei tai tie patys asmenys ar kompanijos, kurios buvo kuriant LEO LT, tai nieko gero iš tokio projekto, manau, nebus…

  • suomis

   Kaip sakoma: Velnias slypi detalėse. Kadangi viešumo nėra, tai greičiausiai taip ir yra.

  • Tie patys. Lietuvoje daugiau nėra kam to daryti, todėl viską daro trys tos pačios kontoros, kaip ir visus kitus Vyriausybės užsakymus..

 • Žemės vaikas

  „Taip brangiai pastatyta elektrinė ir jos gaminama energija bus nerentabili ir nekonkurencinga nei tarptautinėje, nei vidaus elektros rinkoje. Paprastai tariant, ar Lietuva turi tiek pinigų, kad galėtų išmesti šitiek dešimčių milijardų litų tokiam projektui, dėl kurio ne tik gali kilti pavojus mūsų gyvybėms dėl radiacinės taršos, bet ir pabrangtų elektros energija“, – kalbėjo Žaliosios politikos instituto vadovas Linas Balsys.

  http://www.lrt.lt/news.php?strid=5082&id=5952494

 • Jonas III

  Peržiūrėsiu vyriausybės skaičiavimus, po to Artūro, po to Kuodžio ir tada atsakysiu.

  • romas

   Ar manote, kad Kuodis su Artūru pakankamai išmano , kad galėtų?

   • stogas

    Kubilius fizikas, jis viska zino , o simonyte – buhalteris- ji gerai skaiciuoja :)

 • Jonas III

  O kas tas pateptasis išminčius? Šalia vyriausybės skaičiavimų dar gerai būtų išgirsti atskirąją Šimonytės nuomonę. Degutienės ir Juknevičienės nuomonė mažiau domina – jos nėra savarankiškos – per daug priklausomos nuo KGB.

  • Jonas III

   Dar ir Baranausko išklausyčiau.

  • romas

   Jonai dar 2009m. „N M Rothschild & Sons“ parengė Visagino AE verslo modelį ir finansavimo planą. Ko gero vyriausybė ne šiaip pinigus išmetė ir juo remiasi derybose. Dabar galvoju, kad geriau jau būtų Artūras su Kuodžiu planą rengę. Žmonės labiau pasitikėtų.

   • Jonas III

    Uždarymo verslo planas irgi buvo parengtas …

   • romas

    Jonai, tai buvo verslo planas.

   • Jonas III

    Romai, reikia manyti, kad “N M Rothschild & Sons” yra gerai apmokami konsultantai (Kubilius su pigiais neprasideda), ko pilnai užtenka, kad Sekmokas patikėtų, jog elektra kainuos 7-8 ct už kWh (http://www.alfa.lt/straipsnis/10292769/?Sekmokas..AE.reaktorius.kainuos.35.mlrd..euru..elektra..78.ct.uz.kWh=2009-09-30_15-58) Mano paskaičiavimais vien paskolos palūkanų padengimui reikės mokėti 14 ct už kilovatvalandę. Jeigu dirbančiųjų perpus nesumažės, gal tokios priemokos ir pakeliamos.

    • romas

     Jonai, čia esmė pasitikėjime, o ne atskiruose skaičiuose, ištrauktuose iš alfa.lt. Jei pats negalite padaryti prognozių apie išteklių kainas, elektros energijos poreikius ir pan., turėsit pasitikėti kažkieno, kas Jums atrodys labiausiai įtikinamas, kalbomis.
     Tarp kitko, dar sutartis turės būti patvirtinta Seime, todėl įsitikinę , kad AE nereikia, gali eiti protestuoti. Rinkimai šiemet, todėl Seimo nariai į žmonių nuomonę atsižvelgs ypatingai.

     • stogas

      Mes turime Mazeikiu nafta (nundien Orleanas) ir brangiausia benza dyzeli musu regione… tad man tie Jusu ekspertai .
      Yra statistika yra ir manipuliacija statistika.

     • romas

      Akivaizdžiai 2009m. reikėjo stogą kviestis konsultantu. Stogas išmano viską Mažeikių naftos reikaluose, galėtų patarti vyriausybei ir dėl atominės.

     • stogas

      Reiktu kviesti Stoga i konsultantus, jei jis prisiims atsakomybe uz savo zodzius ir paslaugas.
      Jei man atmes 17 mln (Kaip frykliui) uz 2 sav konsultaciju ir jokios atsakomybes, as galiu konsultuoti nors ryt is ryto, dabar esu uzimtas (vakare siandien konsultuoju Orlean del pardavimo rusams).

     • romas

      stogai, neišmanau, ar reikia statyti AE, bet ar neįdomu: tik priartėjam prie apčiuopiamesnių rezultatų, prasideda abejonės. Juk turėjom progą net nepradėti. Kam pinigus mėtom, jei nesam apsisprendę? O dar atrodo, kad problema čia gali būti visai kita. Juk jei valdžia būtų nei piršto nejudinusi dėl AE, ko gero dabar būtų dėl to priekaištaujančių. Ar nėra taip, kad valdžia Lietuvoje pagal nutylėjimą negali padaryti gerų sprendimų, todėl iš anksto aišku, kad nuspręsta blogai?

     • nesvarbu

      romai, visoje šioje istorijoje dėl senos AE uždarymo ir naujos AE atidarymo Lietuva man kažką primena.Tik nežinau tiksliai ką būtent-gal blondinę, kuri pergyveno sumanų savo sutuoktinį ir po jo mirties pati bando tęsti jo verslą, nors neturi tam jokių gabumų. Ir tik laiko klausimas, kada vyro paliktą bizniuką prives prie bankroto, gal dar kažką tokio tragikomiško, nevykusio…
      Bet kuriuo atveju tokios veiklos pasekmės gali būti labai liūdnos. Ir ne apie elektros kainas aš čia,ar kažkokius paskaičiavimus bei kitokius būrimus.
      Jei bus rinka, normali paklausa-bus ir atitinkama pasiūla ir kainos normalios. Tuo galime būti tikri. O Mažeikių naftos pavyzdys jau seniai įrodė, kad turėti naftos perdirbimo įmonę, tai dar nereiškia pigiausiai regione piltis benziną. Neabejotina, kad absoliučiai analogiškai bus ir su nauja AE, bei elektros kainomis. Galiu kirsti lažybų, kad pastačius naują AE už elektrą artimiausią šimtmetį mokėsime brangiau nei latviai, nors jie savo AE ir neturės…
      Tačiau baisiausia yra ne tai. Baisiausia, kad toks trumparegiškumas, „Napoleono kompleksas“ jau dabar suponavo situaciją, kad iš abiejų pusių, vos keli kilometrai nuo Lietuvos sienos, bus pastatytos dvi galingos AE. Ir jas statys šalys, kurios nėra atominės energetikos saugumo pavyzdys. Veikiau atvirkščiai.
      Noras patiems statytis elektrinę suriša rankas efektyviai kovoti su šių monstrų statyba po pat mūsų langais.
      Gal apie tai reikėtų diskutuoti, o ne burti iš kavos tirščių ar po 10 ar 20 metų 1kWh elektros energijos kainuos penkiais centais brangiau, ar penkiais centais pigiau?

     • Fredis*

      Tyras ir gaivus kaip rytmečio rasa ‘nesvarbu’ rašinėlis.
      Be jokių gabumų gudri blondinė, didžiausia regione elektros kaina, šalia sienos – dar dvi elektinės, dėl kurių kalta mūsų blondinė. Tik kas tas sumanus, pasiligojęs ir nukaršęs sutuoktinis, kurį pergyveno ir negrabiai verslą tęsia blondinė?

     • romas

      Aha, visada rasim, kas pagamins įvairius dalykus pasaulyje pigiau. Kam blondinei iš vis ką nors gaminti? Reikia tik pinigų atsispausdinti ir visko rinkoje nusipirks.

     • nesvarbu

      romai,gyveno kartą pasaulyje toks žmogelis. Sutiko jis didžiaakę blondinę.Ir pradėjo jie gyventi kartu.Bėgo metai. Kuomet blondinei sukako 40, žmogelis suprato, kad ji daugiau jau nėra priskiriama prabangos mokesčiu apmokestinamiems objektams. O dar jos charakteris iš švelnaus ir naivaus pavirto velniažin kokiu. „Kur, kur pradingo ta didžiaakė, naivi blondinė, su kuria man buvo taip gera“? – niūrai į tuštumą klausė žmogelis.
      romai, ar nėra ir su pačiu panašiai, kaip su ta naivia mėlynake blondine? Kur pradingo romantiškasis romas, kuris kokiais 1988-1991 m.m. diskusijos apie 1kWh elektros kainą visai nesuprastų, kadangi jį valdė aukštesni jausmai,kuris būtų kryžiumi griuvęs po baltarusišku traktorium, jei tas pabandytų kotlavaną kokiai AE išrausti? Ir nesvarbu Lietuvoje, Rusijoje ar Baltarusijoje.Dabar gi iš to romo liko tik -rinka, dalykai, gamyba, pinigai…

     • romas

      nesvarbu, bet sakyk, gan sulėtinta lietuvaičių reakcija. O dar anekdotus apie estus kuriam.

     • Fredis*

      Kryžius yra pašaipų objektas iki tos akimirkos, kol nereikia griūti po baltarusišku traktoriumi. Tada tinka ir kryžius, o šiaip tai per daug iš Pasaulio lyderio A.Kubiliaus reikalaujama: ir sustabdyti buldozerį Astrave, ir Saimono Fryklio atlyginimą tinkamai sureguliuoti, ir šalį iš krizės ištempti. Prie mūsų visų gerovės savo pastangomis turėtume prisidėti visi, tame tarpe ir Valentinas. Ką veikia Valentinas?

     • Valentinas

      Fredi, šiandien man nusišypsojo laimė paklausyti per Lietuvos Radijo pirmąją programą kaip Seime buvo sprendžiamas klausimas dėl Snoro komisijos sudarymo. Galiu pasakyti, kad mes čia Račo bloge kartasi pasipykstam, kartais pasityčiojam vieni iš kitų, tačiau tai nė iš tolo neprilygsta tai visuotinio chamizmo atmosferai, kurią išgirdau ten. Net komentatorė Bobutė čia yra Motina Tereza (tiesa, Mokytoja Aušra į Seimą įsipaišytų puikiai).

     • Fredis*

      Seimo pirmininkės pavaduotojas E.Tamašauskas yra nuostabus. Šaukštas deguto Seime yra V.Andriukaitis, B.Vėsaitė, V.Žiemelis ir pusė TiT frakcijos. Ką čia slėpti, labiau išmintingi galėtų būti ir kai kurie TS nariai. Labai didelę pažangą padarė opozicijos lyderis V.Mazuronis. Po rinkimų į Uspaskio ir socialdemokratų glėbį stačia galva negrius, aiškiai simpatizuoja dešiniesiems.

     • stogas

      Pagyriai Tevynes sajunga, pazeminai kitas partijas.

     • Valentinas

      Fredi, kaip tau atrodo, ar nekyla Mazuroniui pagunda pačiam tapti Paksu? Gal jis slapčia nesuinteresuotas Paksos sugrįžimu į Seimą, nes tada taptų nebelyderis?

     • Fredis*

      Paksas yra būrio vėliava, be vėliavos – niekaip. V.Mazuronis visai tiktų į finansų, karo ar švietimo ministrus.

     • stogas

      Fredi,
      Jus savo partijoje irgi turite verta saves egzemplioriu- Rimantas Jonas Dagys. Mano megstamiausias is TS-LKD. :)

      Rinkimai prasidejo, galim ant politiku solidziai pavaryt.

    • Nesvarbu,
     Turiu pripažinti, graži analogija su blondine :)

   • nerijus

    Kur sukasi dideli ir labai dideli pinigai, ten visada sutiksi ponus iš ROTSchiled’ų giminės :DDD
    Matyt, nuo dar neatmenamų laikų, kai jų propropro…seneliai maklino su auksu tarp Anglijos ir prancūzijos, turi ir nepraranda uoslės, kur sukasi pinigų ratas?..

    „N. Rotšildas: „Man nesvarbu, kokia lėlė yra pasodinta į Anglijos sostą valdyti imperijos, kurioje niekada nenusileidžia saulė. Britų imperiją valdo žmogus, kuris kontroliuoja jos pinigus. O Britanijos pinigus kontroliuoju aš.““

    „1838 m. N. Rotšildas ištarė dar vieną įspūdingą frazę: „Leiskite man spausdinti nacijos pinigus, ir man nebebus svarbu, kas kuria jos įstatymus.““

    „Beveik po penkių dešimtmečių, 1743 m., auksakalys Amšelis Mozė Baueris atidarė monetų parduotuvėlę Frankfurte, Vokietijoje. Jis pakabino virš durų ženklą, vaizduojantį Bizantijos erelį raudoname skyde. Parduotuvė tapo žinoma kaip Raudonojo skydo kompanija (angliškai „Red shield“, vokiškai – „rotschild“).

    A. Baueris turėjo sūnų Mejerį Amšelį Bauerį, kuris 1755-aisiais, praėjus keletui metų po tėvo mirties, išvyko dirbti paprastu klerku į Hanoverio banką. Užsidirbęs pakankamai pinigų jis grįžo atgal į Frankfurtą ir nusipirko savo tėvo verslą. Virš durų vis dar tebekabėjo raudonas skydas. Pripažindamas jo svarbą, M. A. Baueris pasivadino Rotšildu.

    M. Rotšildas jau anksčiau buvo supratęs, kad skolinti pinigus valstybėms ir karaliams yra žymiai pelningiau nei atskiriems žmonėms. Ir ne tik todėl, kad paskolos būdavo didesnės, bet ir dėl to, kad jos buvo garantuotos valstybiniais mokesčiais. Kai suaugo penki jo sūnus, jis išsiuntė juos į pagrindines Europos sostines įkurti šeimos banko filialus. Labiausiai pasižymėjo Natanas, kuris atvykęs į Londoną užmezgė glaudžius ryšius su Anglijos banku.“

    Ir t.t., ir pan…

    • suomis

     Sudomino.

    • Valentinas

     Nerijau, ką tu norėjai pasakyti šiuo ekskursu?

     • romas

      Kad čia Rothschild’ų ir Kubiliaus su Sekmoku suokalbis prieš Lietuvą

     • Fredis*

      Prisimenu prieš pora metų pas mane į konorą-tarnybines patalpas atėjo pradedantis vidutinis vadybininkas, atlikome darbinius atsiskaitymus, ne visai formaliai pabendravome ir prieš išeinant paklausė: „kas tai yra pinigų plovimas?“
      Nerijus nori perprasti verslo subtilybes, todėl mokosi ir skaito tinkamą literatūrą. Kas sako, kad žemaičiai nėra žingeidūs ir verslūs – netiesa.

    • Krepofobas

     Kaip sako senbernis ir panašu kad benkartas Bačiulis, paskutinius 3000 metų žmonija gyveno siaubingai, ir tą periodą reikia kuo skubiau užmiršti.
     Tik paskutinius kelis šimtus metų žmonės pradėjo gyventi truputį geriau (polit. teisės, higiena, kūdikių mirtingumas, maistas, pramogos).
     Ir visa tai tik tokių žmonių kaip Rotšildas ir kiti žydai dėka.
     Ypatingas progresas stebimas po 1945 metų, kai finansinis (žydiškas) kapitalas galutinai įsigalėjo. Procentas žmonių žūstančių nuo karinės prievartos drastiškai (gal dešimt kartų) sumažėjo.

   • nerijus

    http://www.respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/lietuvos_politika/uz_milijonus__atomines_naujienos

    Parengi projektą ir pinigai jau kišenėje, ir nėra svarbu- projektas bus įgyvendintas ar ne. Svarbu, sudalyvauti piniginių srautų paskirstyme, „projekto“ pradžioje.

 • sataniuga

  Aš, aišku, nežinau povandeninių srovių, bet mano manymu atominė elektrinė Lietuvai reikalinga. Ir štai kodėl:
  1. Lietuva perka energetinę žaliavą iš užsienio. Šiuo atveju sodrintą uraną tiektų Hitachi, t.y. japonai:), rusiškas sodrintas uranas technologiškai netinka.
  2. Tikėtina, kad apie 2020 elektros poreikis bus daug didesnis, nei dabar. Brangstant naftai automobilių pramonė pamažu pereis prie elektromobilių, tai mes matome jau dabar. Perteklinę energiją galėsim eksportuoti į tą pačią Vokietiją ar Švediją per naujas jungtis.
  3. Turint energijos trūkstamą produktą galima pasigaminti. Praktiškai bet kokią organiką galima pasigaminti iš anglies dvideginio ir vandens, t.y. tą patį benziną, plastmases ar spiritą :)
  4. Branduolinių atliekų saugojimą organizuoja ir vykdo Hitachi.
  5. Komercinė termobranduolinė elektros gamyba (ITER projektas) numatoma ne anksčiau 2050

  • stogas

   Pradesiu nuo galo:

   4. Branduolines atliekas bus saugomas pas tavo bobute sklype iskasus 100 griovi. Hitachi dar ir savu atllieku atves kartu su estu chemija ir Latviu balzamu.
   3. Urana tieks Hitachi (ha ha ) , po to kai Tu ji iskasi Uralo kalnuose, parvesi i Japonija ir ten tai ji prosodrins… :) po to vezi i Ignalina.

   2. Paskola su palukanomis mokesi Tu ir tavo vaikai, nes Sekmoko ir Kubiliaus vaikai gyvens Londone. Pelningas gi projektas.

   • Izbliondimas

    Stoge,

    rašote „2. Paskola su palukanomis mokesi Tu ir tavo vaikai, nes Sekmoko ir Kubiliaus vaikai gyvens Londone. Pelningas gi projektas.“

    Bet kaip mano vokiečiai, kaip jie mano po tų garsiųjų sprogimų Japonijoje, – kad paskolų nei žmonėms, nei verslui gal mokėti nereikėtų, jei dar turėtų tas AE, bet geriau…

    Norėjau pasakyti, kad bet jie visvien atsisako tų AE, rodžias…

    O mat, mes, gal kartais, prieš AE paleidimą išvyksime į Angliją arba Airiją, arba … Nes gal suabejosime tuo, kad gali nebūti tų, kurie galėtų sumokėti draudimą už nukentėjusį verslą, jei ką… ar sumokėti draudimą už būtinybę išsikelti, jei ką… .
    O, gal išvyksime tuomet labiau dėl to, kad manysime, kad greičiausiai mat nereikėtų tuomet niekam nieko sumokėti, jei būtų tas, jei ką…, – t.y. kai gal, jei būtų tas, jei ką… nebeliktų nei to verslo, nei to žmogiuko norinčio to draudimo.

    Nu biskį neaiškiai, gal bus iš pirmo karto. Bet iš trečio, jei būtų laiko ir uchvatos, – bent kaip inteligentas esate, tai turėtute įkirsti☺

    O norėjau Jums TIK paturavoti, ir kad tik daugiau tokių, KAIP jŪS, Lietuva turėtų. Nepražūtume, ne tik su tomis mums peršamonis AE…

    • stogas

     Zinai sutinku, teksto suvokimas pas mane sugedes, gal akumas nusedes, vakare uzpylsiu elektrolito ..

 • Fredis*

  Konglomeratų ir korporacijų epochoje užsiropščius ant slenksčio, nuo kurio matyti, matyti sugeba tik įžvalgiausi, kad valstybėms tuoj tuoj vadovaus Pasaulio vyriausybė, – elektros gamybą geriausia būtų patikėti Kinijai, Rusijai arba JAV, jos efektyviausiai ir tikslingiausiai visiems pagal nuopelnus ir poreikius paskirstys kvotas, galingumus, nustatys teisingą kainą, žinoma, jeigu naująjai tvarkai neprieštaraus japonai, suomiai ir prancūzai. Lietuviai yra tarptautinių pervežimų specialistai ir gerai gamina labai paklausų tarptautinėje rinkoje sūrį „Džiugas“, apskritai mėsos ir pieno produktus, taip pat mineralines trąšas.

  • romas

   Fredi, gyvuliai bezda metanu, todėl, norint išvengti šiltnamio efekto, reikia nustatyti kvotas ir mėsai, ir sūriui „Džiugas“. Vardan planetos ateities, geriausiai patiems pradėti valgyti šieną.

 • nerijus

  „В отличие от бомбардировок Хиросимы и Нагасаки, взрыв напоминал очень мощную «грязную бомбу» — основным поражающим фактором стало радиоактивное заражение“

  http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%BE%D0%B1%D1%8B%D0%BB%D1%8C%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F_%D0%B0%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F

  Norit jeeeponiškų „technologijų“ su amerikietišku prieskoniu? Prašom:

  http://www.youtube.com/results?search_query=fukushima+explosion&oq=fukushima+&aq=1&aqi=g4&aql=&gs_sm=c&gs_upl=7926l15554l0l17593l10l10l0l4l4l0l231l1181l0.3.3l6l0

  Niekas dorai nepaaiškino ir nepaaiškina: kam mums AE?

  Iki šios dienos matau tik vieną tikslą- pinigų „įsisavinimą“ iš naujojo AE projekto ir nieko daugiau. Man tai primena oranžinius Zuoko dviračius ir metro Vilniuje.

  • nesvarbu

   „Iki šios dienos matau tik vieną tikslą- pinigų “įsisavinimą” iš naujojo AE projekto ir nieko daugiau.“
   nerijau, pirmą kartą istorijoje tavo komentaras skamba protingai.

 • Fredis*

  ‘nerijaus’ geresnis tekstas, kuriame aprašoma kaip Amšelis Majeris tapo Rotšildų (vok. Rothschild) dinastijos pradininku. Šita domėjimosi kryptis yra teisingesnė, nei puslapiai vartomi su pabaigoje pasibaigiančiomis raidelėmis „ru“.

 • Jonas III

  Aš gal pateisinčiau AE statybą, jeigu Kubilius lygiagrečiai imtųsi aliuminio kombinato statybos. Lietuviai per amžius įpratę molį minkyti, tai ir pasaulinėje rinkoje galėtų išsikovoti deramas pozicijas. Gal ir kokį Deripaską nusodintume rimčiau negu snoro bankas.

 • sataniuga

  Nerijus : „Niekas dorai nepaaiškino ir nepaaiškina: kam mums AE?“

  Nerijau, o kam Suomijai dar trečia AE, kaip Jūs galvojate? Turi gi miško daugybę, kūrentų sau malkas ir vargo nematytų, ane? Arba gali dar porą upių užtvenkti, šito gero irgi užtenka. Štai kur idiotai, sakysite, patys sau duobę kasa, anūkus ir proanūkius į skolų vergiją parduoda

  • Valentinas

   Atsakymas aiškus: Rotšildų nagai prigriebė ir suomius.

  • Izbliondimas

   Reiktų gal turėti omenyje, kad Suomija yra bene 5 kart didesnė nei Lietuva. O gyventojų ne daug ką ir daugiau turi (tik 5 mln., su viršumi). Tad sprogus AE, turės kur gyventi.
   Be to, suomiai juk „ant savęs“ yra šeimininkai, gal tuoj sugalvos ir uždaryti.
   O AE atliekas pakavoti taip pat turės kur (tuo tarpu nei tokia Vokietija nei Lietuva visiškai neturi kur…), o tai yra pati brangiausia AE kaštų dalis (kai ją žmonės pradės įvertinti pamatys, kokia tuomet AE kaina).
   Žinoma, dar gal vertėtų pridėri kainą, kiek AE „kaštuoja“, kai sprogsta (kaip žinia, Lietuva neturi apsaugos nuo teroristų jokios… ji net pamiškių sodybose gyvenančius senolius negali apsaugoti nuo bernų).
   Dėėl upių.
   Iš lygumų upių elektros nepagaminsi (gal priminti kiek duoda Kauno HE…). Čia juk ne Norvegijos kriokliai, kurių energija neblogai apsirūpina norvegai (vėl garbė jiems, mūsų atveju, jei turėtume naftą (tiesą, ją kaimynui lenkui atiduotume, – pamiršau jau vsiškai…), vargu ar taip kaip norvegai jos neliestume, o susirinktume visus tuos krioklių lašus…).
   O dėl miško. Juk skandinavas nei už ką savo miško nedegins, kol Lietuvoje dar yra miško…

   • romas

    Padėti be išeities. Nors gyvas į grabą lįsk – taip Lietuvoje blogai.

    • suomis

     :DDDDD
     Jo, lietuviams nepasisekė, kai Dievas žemę dalino.
     : DDDDDDD

     • Izbliondimas

      suomi,

      va ne mus, o kroatus Dievas buvo visiškai pamiršęs, kai tą žemę dalijo. Paskui atrėžė siaurą, 2000 km juostą palei jūrą… tai iki šiol kariauja, negali atsimušti norinčių tos jūros…
      Kitur žemė sugriūva, kitur vandenynas ją užpila, kitur vulkanų pelenai neduoda ramybės… o Lietuva, gar po kokių 100 metų bus rojus žemėje, kas čia gyvens. Tad ir darykime viską ką galime, kad čia lietuviai gyventų kaip ir mūsų proseneliai čia gyveno.
      Jei jau Dievas neparinko mums žemės prie vulkano ar ten, kur ji vis griūna, – tai patys neprigalvokime tokio Velnio išmislo, kaip AE.
      Žmonės sakydavo, kad mums dar pasisekė, kad A. Sniečaus laikais sugalvota AE ir vėliau pastatyta, savo laiku neišlėkė į orą, – gi ji tam buvo pastatyta, jei trečiasis karas būtų kilęs (pastebėkite, tam buvo visa linija AE, nuo Leningrado iki Ukrainos, – atsiribojimui, kai ką paaukojant…).
      Žinoma, elektra ten buvo tik „pšipotrebui“ numesti kąsnį kaip šuniui. Esmė, – gaminti žaliavas trečiojo karo bomboms☺

     • suomis

      Buvo ir pražuvo. Dabar suomiai bombas darys. :DDD Man svarbiau, kad mūsų „vagys“, mūsų į kapus nenuvarytų ir banalesnėmis priemonėmis, kaip pavyzdžiui – skurdu. Ir kitais jo (skurdo) recidyvais. Skurdas, kol kas labiausiai pjauna lietuvius.
      Žiūrėk, kad bijodamas bombos, nenusprogtum nuo gripo. :/

     • Izbliondimas

      suomi,

      dėl vagių čia buvo išsidikutuota.
      Apie teisinės sitemos nebuvimą ir t.t. ir pan.
      Lietuviai, skirtingai nei, pavyzdžiui, aš, taip pat lietuvis, – va, myli vagis.
      Nualptų iš meilės, jei kas juos imtų va ir netyčia utiluotų. Už juos čia mūru stojama, mielasis. Ypač dalis čia komentuojančiųjų.
      Tad šį kartą, mielas žmogau, ne į tuos vartus, visiškai pro šalį pavaryta Tamstos…

     • suomis

      Mman vis dar neaišku, kodėl suomiai stato, savo, elektrinę už 3,5 milijardų eurų, o mes už 17 milijardų litų, kai mums nereikia investuoti į turbinas ir kitokią, pagalbinę, įrangą. Nemėgstu sąmokslo teorijų, bet Rotšildai, visada, investuoja tik į „pelningus“ projektus…

     • nesvarbu

      „…nemėgstu sąmokslo teorijų“, suomi, o kodėl visuomet maniau, kad tokie besmegeniai dundukai -kaip tamsta- tik jomis ir gyvi.

     • suomis

      Tau išminčiau, skaičiai vienodi, kaip du kairės kojos batai. Ir kol niekas nepasakys, kad jie nesueina, tol iki užkimimo rėksi ir durninsi visus aplinkui. Dėjau ant tokių pavlikų morozovų.

    • Izbliondimas

     romai.
     Manau, kad tikrai gyvam nereikia lįsti į žemę.
     Yra geros išeitys mūsų šaliai ir mūsų žmogui (nors tam geriausias laikas jau prasnaustas, ne kurių dėka…).
     Tik noro reikia.
     Na ir kai kam iš kramių kad kas sruteles išpiltų taip pat būtų labai ne pro šalį.
     Blogiausia, kad daug kam jau yr labai ne blogai ir nei už ką nenorėtų nieko daryti (tokiam elektra gali ir 10 ir 50 kart brangesnė būti, svarbu kitkas stabiliai…).

 • Fredis*

  Skepticizmas yra gerai. Visiems reikia elektros, visi žino koks elektros gamybos būdas yra pigiausias, net išsižioję šio projekto laukia latviai su estais, maivosi lenkai, yra preliminarus planas, parinktas strateginis investuotojas, elektrinės aikštelė – taip pat yra, tačiau širdyje vis tiek neramu, nes prisimenamas nelabai švelnus kaimo bernų būdas tuo metu kai jie išalkę ir purvini.

  • stogas

   Fredi^,
   tai koks elektros gamybos budas pigiausias ?
   Gal as teliko neziuriu ir nezinau, kuris ten pigiaussias?
   Tas tavo menamas pigumas lenda Ukrainai ir Baltarusijai ir Hirosimai su Nagasakiu ir Fukusimai per viena gera vieta… kam man tas pigumas gulint priekin kojom, mm?
   Idomu, dar, ar lenkas ar estas ar latvis , o gal japonas pasikas atliekas po savo berzu ?

   • Fredis*

    Branduolinė energija yra pigiausia įskaičiuojant sodrinto urano pirkimą ir baigiant atliekų laidojimu. Valstybių ir jų vyriausybių apsisprendimą vystyti branduolinę energetiką lemia atsižvelgimas į šalies gyventojų baimės lygį šiai energetikos rūšiai, taip pat tradicijų ir patirties turėjimą arba neturėjimą. Konkurencingumas, būsimos rinkos – taip pat labai svarbu. Mūsų visuomenė branduolinės energetikos vystymui iki šiol buvo nusiteikusi labai palankiai, turime sukaupę patirtį, aplinkinėse valstybėse artimiausiu metu bus jaučiamas didžiulis elektros energijos poreikis dėl kaimyninėse valstybėse uždaromų AE, iš kurių dabar importuojame elektros energiją.
    Tema į šoną, apie vokiečius: http://iq.lt/ekonomika-ir-verslas/vokietijos-ekonomikos-sekmes-formule-2/

 • nerijus
 • Vigintas

  Atsiprašau, daviau ne tą nuorodą
  Kam įdomu, apie energetiką ypatingai siūlau perskaityti šį straipsnį
  http://www.elektroklubas.lt/index.php?option=com_content&task=view&id=1464&Itemid=103
  O čia apie Lietuvos energijos poreikį ir gamybą online režimu:
  http://www.litgrid.eu/index.php?-1233275055
  http://www.litgrid.eu/index.php?988803117