Lietuvos radijas: žinios ir „tridieniai“

… Šiandien daug važinėjau ir automobilyje klausiausi žinių. Per Lietuvos radiją.

Ir visiškai užkniso.

Nes tai, kas vadinama žiniomis, prasidėdavo tokia fraze: „šiandien minima paskutinioji velykų tridienio diena – didysis šeštadienis“. Ir po to dar sekdavo kažkokios nesąmonės apie šventinamą ugnį ir vandenį.

Aš suprantu, kad LRT generalinis direktorius A.Siaurusevičius, nekreipdamas dėmesio į tokių tamsuolių kaip S.Tamkevičius siautėjimą LRT eteryje, užsitikrina mažiausiai vieno LRT tarybos nario balsą, tačiau negaliu suprasti, kur dingo Lietuvos radijuje dirbančių žurnalistų savigarba.

Ar jie pamiršo, kas yra žinia?

Ar jie jau nebesugeba suvokti, kad „žinios“ ir „tridieniai“ neturi nieko bendro?

Nes žinios yra žurnalistika.“Tridieniai“ yra R.Doveikos ir S.Tamkevičiaus sfera, kuriai turėtų būti skirtos religinės valandėlės.

Liūdna …

(15 balsų, vidurkis: 3,93 iš 5)
Loading...
 • Mindaugas

  o aš prisipažinsiu – esu tikintis ir susigadinau nuotaiką paskaitęs būtent šį įrašą. Esu dažnas skaitytojas šio blogo, ir anksčiau kažkaip pavykdavo nekreipti dėmesio į Jūsų piktokus įrašus skirtus tikėjimo – religijos temomis. žiūrėdavau tolerantiškai. Kažkaip šį vakarą (itin svarbų tikintiems) nesusisiturėjau. Tokie išsireiškimai kaip „kažkokios nesąmonės apie šventinamą ugnį ir vandenį“ gal ir tereiškia asmenišką nusistatymą, bet tolerancijos tikinčių atžvilgiu nedemonstruoja.

  p.s. nors negirdėjau minėtų žinių pranešimų, tačiau gal su jais ir nereiktų perlenkt lazdos. neaišku kas yra tikslinė auditorija. tikintiems nereikia priminti, jog artėja šv. Velykos, kas yra tridienis ir ką jo metu daroma – jie tą ir taip puikiai žino, o netikintieji nuo tokios info nuo to tikėti nepradės.

  • suomis

   Ponas Mindaugai, tai kur problema? Bet man ptiko p. Račo iškeltas klausimas. Ar, Didysis Šeštadienis yra ŽINIA? Manau, kad gali būtį, nors ką gali žinoti?

  • azartas

   O man, ponas Mindaugai, kaip netikinčiam, atgrasu per LR girdėti kunigų propagandą. Gal galėtų visuomeninis radijas būti tolerantiškas mano atžvilgiu ir palikti religines valandėles kokiam Marijos radijui? Tokią būtinybę pabrėžia ir jūsų P.S. – tikintieji galės klausyti ją, o netikintieji sėkmingai toliau klausyti LR.
   Bet kad to nebus, tai akivaizdu. Tikslinė auditorija – pensininkai, jiems ir pataikauja LR. Reklama taip pat beveik visa skirta jiems. Tai ar jau Lietuvoje ir teliko tik pensininkai, kad LR taip orientuojasi į juos? Jau nebereikia auginti pilietiško jaunimo?
   Šios, pastaruoju metu padažnėjusios, pokalbių su kunigais laidelės patenka į kokią LRT misijos dalį – kultūros ar šviečiamoji?
   “pirmenybę teikia nacionalinei ir pasaulio kultūrai, informacinėms ir šviečiamosioms laidoms.”

 • Mindaugas

  problema gali būti ne tik tai kas pasakoma, bet ir tai, kaip tai pasakoma.

 • Evaldas

  O tai kodėl niekam nekliūna, kai kovo 1 d. dauguma žinių laidų prasideda tokiu ar pan. tekstu: „Šiandien pirmoji pavasario diena“, po ko neretai trumpai paspėliojama, koks bus derlius? Juk faktas, kad kovo 1 d. yra pirma pavasario diena taip pat nėra Žinia. Atrodo, kad šiuo atveju p. Račas iškėlė problemą pagal vertybines nuostatas („žinia“ apie pavasarį jam, kiek suprantu, nekliūna). Tiesą sakant, man atrodo, kad šiuo atveju iš musės daromas dramblys. Jei tai būtų vienintelė ar viena iš pagrindinių mūsų žiniasklaidos problemų, aš būčiau patenkintas. Dabar gi, man atrodo, yra daug didesnių ir dėmesio vertesnių problemų.

  P. S. pats nesu tikintis, bet man tokie pranešimai netrukdo.

 • senko

  o man šis įrašas yra ŽINIA , kad gerbiamas Račas po truputį agresyvėja. Jei to priežastis tik pavasaris , tai gera žinia. Šiaip esu pasaulietis , bet manęs tokie pranešimai neerzina. Gal , sakau , dar nepjaučiau pavasario dvelksmo?

 • Fredis*

  Pasiremiant M.Larinkaus straipsniu lrytas.lt http://www.lrytas.lt/-13034991361302830569-toks-%C4%AFsp%C5%ABdis-kad-valstyb%C4%97s-vadovas-yra-v-uspaskichas-%C5%BEmogus-ty%C4%8Dioj%C4%99sis-i%C5%A1-lietuvos.htm jeigu V.Uspaskich su A.Zuoku išleis dekretą, kad šiandien Velykos – vadinasi Velykos įvyko. Jeigu radijas pranešė apie tridienį, vadinasi švęsti dar neuždrausta.

 • Aistė

  Žinių būna įvairių. Žinia nėra tik dar vienas seimo siūlymas, dar vienas įtarimas korupcija, dar vienas sprogimas kažkur toli. be abejo, šitai atitinkamai irgi turi būti pranešama, nes auditorija plati ir tu turi bandyti nuspėti, kas svarbu ir aktualu žinoti visiems (na, tegul daugumai). Visuomet visuomet buvo ir bus per svarbiausias šventes, minėjimus ir kitus dalykus, kurie kartojasi kiekvienus metus, žiniasklaidoje apie primenama. Tai yra tokio tipo žinios. Jei šiandien Velykos ir jos švenčiamos visame pasaulyje, žmogus, įsijungęs radijo žinias turi tai girdėti, nes šią dieną jos svarbiausios. Kaip eilinį kartą užsiminti apie Velykas per žinias – jau redakcijos sutarimo, sumanymo reikalas.

 • Aistė

  Oi, vos nepamiršau. Gražių Velykų! :)

 • bbd336

  p. Račai, ar pasveikinsit mus su Šv. Velykom, ar tai yra R.Doveikos ir S.Tamkevičiaus sfera? :)

  • J. naivusis

  • Valentinas

   Račas ant velyių dėjo.

   • Tadas

    Reikėtų rašyti – „Račas ant šventų Velykų …“.

 • Audrius

  bbd336,aha pasveikins su gamtos atbudimo švente ;)

 • Roco

  Tikrai keista kad gerbiamas ponas A. Račas nesveikina skaitytoju su Šv. Velykom. Tuomet aš visų skaitytojų vardu sveikinu gerbiamą pona Artūrą Račą su Šv. Velykom ir Kristaus prisikėlimu. Linkiu Artūrui Račui pajusti Kristaus prisikėlimo dvasios energiją. Linkiu būti laimingam šią dieną žinant, kad Kristus prisikėlęs atpirko žmonijos kaltes. Gerbiamas pone Artūrai Račai, likite taikoje su prisikėlusiu Kristumi ne tik šiandien, bet ir visą amžinąjį gyvenimą. Su Šv. Velykom. Linksminkimės ir Džiaukimės.

  • Joana

   Likti taikoje su Kristumi galima tik tikėjimu priėmus Kristų kaip asmeninį Gelbėtoją ir patikėjus Jo išperkamąja auka ant kryžiaus kaip išpirka už asmenines nuodėmes, tuomet kasdien pašventus save ir savo gyvenimą Šventosios Dvasios vedimui, išsižadant savęs ir paklūstant Dievui, galima likti taikoje su prisikėlusiu Kristumi. Broli Roco, gal vertėtų į Artūrą kreiptis nuo gerosios naujienos skelbimo, o ne nuo linkėjimo likti taikoje su Dievu, kai net nepanašu, kad kada nors jis buvo joje… Šviesios Prisikėlimo šventės visiems tikintiesiems!

   • cheesus crust

    Kliedesiai.

 • Regis

  Jeigu apie žinias ir žurnalistiką, gal kažką ir praleidau bet bent jau aš pirmą kartą lietuviškos žiniasklaidos erdvėje aptikau nors kiek profesionalesniau paruoštą informaciją (žinią) apie gaminių kaitintų aukštoje temperatūroje ir turinčių savyje E250 konservantą žalą sveikatai – http://www.lrytas.lt/-13033994481303066244-ar-visi-m%C4%97sos-gaminiai-kepami-atviroje-liepsnoje-yra-saug%C5%ABs.htm

  Ir ne šiaip žalą o susidarančius kancerogeninius junginius kurie sukelia vėžį.

  Nežinau ar tikinčiųjų bendruomenė ir tikėjimo apraiškos gali kelti žalą sveikatai, bet tikrai liūdna, kad apie realius ir moksliškai įrodytus veiksnius yra nekalbama arba mažai kalbama.

 • tomas

  Nesuprantu kur čia daugiau pasipiktinimo — ar pikta tai, kad kalbama apie Didįjį Šeštdienį per LR ar apie tai, kad LR nesugeba Didžiojo Šeštadienio paversti žinia, kaip tai daro kad ir tas pats BBC: http://www.bbc.co.uk/news/world-13171652. Pastarąją pasipiktinimo priežastį dar suprasčiau.

 • marius

  Pala, pons Artūrai, nesupratau. Tai ką blogo Jums radija kalbėjo?
  Juk religinė šventė – tai žinia. Tokia pat, kaip kad ir naujieji metai, ar Vasario 16-oji. Visi žinome, kad tokia diena ateis, bet nereiškia, kad apie ją neturi būti pranešta.

  Jei teisingai suprantu, viena iš žiniasklaidos funkcijų yra šviečiamoji. Tai galioja ir žinioms. Tad, jei per radiją pasakė daugiau nei, kad Velykos, o ir paaiškino kas čia vyksta, ar tai yra nekokybiškas darbas?

  Gražina Sviderskytė teigia, kad sakiniai paaiškinantys situaciją yra žiniose būtini http://www.mediaforumas.lt/index.php?s=222&m=1&t

  Pataisykite, jei klystu

 • Karolis Jachimavičius

  Tokia žinia – šiandien tridienis, šiandien Joninės, šiandien rinkimai. Kai apsižvalgai aplink, supranti, kad tą tridienį ne mažuma švenčia, visi vieni kitus sveikina.

 • Rytis I

  Apie patį pavadinimą. Tridienis? Jei tai naujas tautiškai religinės šventės pavadinimas, man tai yra ŽINIA. Tegu atleidžia visi šventieji, o bet „tridienis“ asocijuojasi su „užsisiuvusio“ ir vėl pakėlusio stopkę alkoholiko „penkiadieniu“, „šešiadieniu“ ir tt. Tai dar nieko. Reiktų atkreipti dėmesį į tai, kad geriau jau dvi ar keturios dienos, bet trys – tada galima trumpinti daugiau, tada kiaušinių valgymas ir šeimos šventė – tik „tridas“ ar „tridos“?. Gal LR tiesiog tyčiojasi?..

 • Rytoj

  Vadindamas tokį žmogų tamsuoliu,šviesesniu netapsite.O neseniai kritikavote „čyvų žurnalistiką“…

 • Valentinas

  Žiniasklaida turi atspindėti tai kas svarbu ir aktualu visuomenei. Velykos yra svarbu ir aktualu visuomenei, kitaip visuomenė nevažiuotų į tėviškes ir nešokteltų kiaušinių ir krienų pardavimai. Todėl aš atlaidžiai žiūriu į religinės šventės pristatymą žiniose.
  TAčiau mane stebina kitas dalykas – Britų karališkos šeimos vestuvių balius tampa pagrindine visos žiniasklaidos tema, nors tai yra visiškai nesvarbu ir neaktualu Lietuvai.

  • Sejanus

   Manau sutiksi, kad didžioji visuomenės dalis švenčia laisvadienius. Ne pasakų personažo Kristaus prisikėlimą :) Pats laisvadienių faktas daugumai žmonių yra pakankama priežastis švęsti. Kartu su tradicija. Kristaus prisikėlimas terūpi saujelei fanatikų, tebegyvenančių viduramžiuose. Jei velykos kažkada ir buvo krikščioniška (ar dar anksčiau – pagoniška) šventė, tai seniai tokia nebėra. Kaip ir Kalėdos.

   • Valentinas

    Aš bandau nelįsti į dūšią žmonių, kurie apklausose sako, kad yra katalikai, tačiau į bažnyčią nevaikšto ir švenčia kiausinių valgymo dieną. Daugumas vaidina fantasmagorišką spektaklį ir žiniasklaida, pranešinėdama apie „tridienius“ yra to spektaklio dalis. Gal tai durnas, bet tai „mūsų“ spektaklis. O prie ko čia britų karališkos vestuvės?

    • Fredis*

     Tai ne fantasmagoriškas spektaklis, o duoklė kultūrinei tradicijai. Jeigu kam teko keliauti, tai Velykų rytą pusryčiams bet kuriame viešbutyje pusryčiams rasite margutį nesvarbu kam tas viešbutis priklauso – musulmonui, liberalui, ateistui, satčiatikiui ar liuteronui. Valentinai – ir Tu, ir Tinklaraštininkas ryte su savo žmona sumušėte margutį, greičiausiai po du, nes buvote alkani. Žinia apie tridienį buvo joms – motinoms, žmonoms, sugyventinėms, kad žinotų kada išvakarėse išvirti kiaušinius ir juos pamarginti. Popliariausias marginimo būdas – išvirti kartu su svogūno lukštais.

     • Valentinas

      Fredi, tu būtum teisus, jei visi mes įvardintume (tame tarpe ir žiniasklaida) šį spektaklį kaip kultūrinę tradiciją. Tačiau iš žiniasklaidos mes girdime apie „prisikėlimą“ ir kitus džiaugsmus, reiškia kalbama rimtai.

     • dzyvai

      Ar tai tik tradicija, ar tai „prisikėlimas ir kiti džiaugsmai“, priklauso nuo švenčiančiojo asmeninio požiūrio į šią šventę. Žiniasklaida konstatuoja faktą, jog yra ir švenčiančiųjų Prisikėlimą, ir dar pamėgina kažkiek išsamiau nušviesti – kas gi čia tokio blogo ir piktinančio? Man, štai, džiugu matyti, kas vis daugiau žmonių mėgina sąmoningai suvokti, ką visgi jie švenčia :)

     • Fredis*

      Į žodį Prisikėlimas visi sudeda skirtingą turinį. Krikščioniška Europa Velykas traktuoja rimtai, nes tai viena iš kelių svarbiausių krikščioniškų švenčių.

     • Valentinas

      Skirkime kultūrinę tradiciją nuo gyvo tikėjimo akto. Įprotis baliavoti prisivalgant dažytų kiaušinių ir mišrainių yra kultūrinė tradicija. Džiaugtis Jėzaus prisikėlimu, yra tikėjimo aktas. Fantasmagorija vyksta todėl, kad Velykos daugumai yra dažytų kiaušinių, o ne Jėzaus prisikėlimo šventė. Tiek Lietuvoje ir dar labiau Europoje.

 • Ramutė

  Puokštę žibuoklių , sulos ąsotį ir po gražiausią visiems margutį!

 • Yra pasiūlymas: žinių tekstus Lietuvos radijui reikėtų patikėti rašyti išimtinai A. Račui, kad į jas nepatektų jam nepriimtinos ar „užknisančios“ informacijos. Galima būtų tiesiog skaityti šio tinklaraščio įrašus ir BNS pranešimus.

  • Fredis*

   Europai reikia alternatyvios socialdemokratinės minties žiniasklaidos priemonės. Naujos, dar nesuspėjusios apipelyti idėjos: tantjemų ir dividendų „įsodrinimas“ ir GPM mokesčio pritaikymas, kruopštus kiekvieno žodžio pasvėrimas apie tridienius. Paprastam darbo žmogui Prancūzijos, Ispanijos automobilių pramonės koncernuose PSA, FIAT – jokių tridienių nereikia, o be to labai abejotinas šio žodžio sudarymas, skamba – triprasmiškai.

 • Ajana

  Lietuva visai pabludo. Zurnalistai taip pat. Stai LNK per Velykas sprendzia “ fataliska klausima , kur dingo kiausinis “ ? Cituoju vienos is laidu anonsa. Sati musu aktualijos. Griuk negyvas :DDD

 • Joo

  Matote, Tomai Baranauskai, nepavyktu. Nes tas pats BNS duoda tekstu apie tas ‘nezinines’ velykas tiek ir tiek. O kai pagalvoji, kodel deda tekstus apie ramadana, kuris jau tikrai lietuviui nera toks aktualus, isvis pradedi galvot, ar tai ‘zinia’. Tad lietuvos radijas niekuo nesiskiria nuo BNS, kaip, beje, ir nuo daugybes rimtu uzsienio ziniasklaidos kompaniju, kurios, kaip pastebejo kazkas, deda reportazus is good friday ir mano, kad tai yra zinia.

 • Komentaras pašalintas – A.R.

 • Fredis*

  Europoje pasislėpti, nematyti nemalonaus vaizdo kaip švenčiamos Velykos yra gana sunku. Nešvenčiantiems reikėtų sugalvoti atskiras patalpas ar zonas, panašiai kaip prekybos centruose yra vaikų žaidimų kambariai. Anksčiau populiaru būdavo išvažiuoti į Palangą ar gūdų mišką, pasimaudyti kokiam nors baseine, bet jeigu tarkime nueitumėte į centrinę J.Basanavičiaus gatvę, tai, o siaube…. http://www.youtube.com/watch?v=19wg8wjzq1I

 • doktor barmental

  ale komunistines saknys vis duoda vaisiu :)

 • ^..^

  Ko gero turiu problemų su teksto suvokimu, tačiau jei piktinamasi „žinia“ apie Velykų „tridienį“ per radiją, tai p. Račui reikėtų čia neapsistoti, o būti nuosekliam ir pradėti piktintis laisvadieniais, kurie atsirado religiniu pagrindu, kaip pvz. Velykų, Žolinės ir Kalėdų laisvadieniais. Valstybei (kuri Konstitucijoje deklaruoja atskirumą nuo Bažnyčios) ir verslui tokie laisvadieniai jokios naudos neatneša.
  O dabar gaunasi neatitikimas – tų religinių švenčių pasekoje atsiradę laisvadieniai p. Račo yra toleruojami, bet pačia religija ir jos vaidmeniu/kiekiu žiniasklaidoje bei viešame gyvenime piktinamasi.