Velykos…

Vakar klasiokė Jovita labai suprantamai paaiškino, kada būna Velykos…

Nuo šiol žinosiu:)

 

Su šventėm…

(6 balsų, vidurkis: 3,00 iš 5)
Loading...
 • Kodėl jau taip, paaiškino? ;O Gi reikia – vuhu, vualia, Šv. Velykos atkeliavo! x)) Sveikinu.

  • Lia, kodėl paaiškino?… Na, pasakyk man, kada būna Velykos? Kodėl pernai jos buvo kovą, o štai šiemet – balandžio vidury?

   • Na Velykos kilnojama šventė, juk ne man jums ką nors dėstyti:) Štai prisimenu vienais metais jos buvo per mano gimtadienį, rodos 16-ąjį, tai buvo dviguba šventė. Žinoma, šiek tiek keistoka, nes galima manyt, kad toks kilnojimas neapsisprendėliška, tačiau gi taip jau yra. Nė neįsivaizduoju ar tiktų kaip nors kitaip išgalvot. Bet jeigu jau išgalvot, tegu būna (siūlau datas) – Balandžio 13-ą (nes 13-a gera diena!!! B)), Balandžio 20-ą (subjektyvios priežastys) arba… Nea, daugiau datų nesiūlau, tik šitas. Viskas ;))

    • Lia, štai tai ir norėjau pasakyti… Man paaiškino, kaip ta šventė yra kilnojama ir kodėl vienais metais būna vieną dieną, o kitais – kitą. Iki šiol tos logikos nežinojau, o dabar žinau:)

     • Artūrai, tai vadinasi greit mes čia viską susirikiavom ;D Kažkaip iš pradžių sunerimau dėl to paaiškinimo, nes įžvelgiau šiek tiek ironijos ir galvojau iš kur ji išdygti galėjo:)) Tiesa, jei nuotraukose jūsiškiai margučiai, tai pagirsiu, kad visai gražūs, ypač tie, kur pintame krepšelyje B)

     • Ne, jokios ironijos… Tiesiog man vakar pasakė tą patį (na gal giek paprasčiau), ką žemiau parašė Niekur Neiva.

      O tie kur pintame krepšelyje – mūsiškiai. Šiandienos gamybos – dirbome visi 6…:)

 • NiekurNeiva

  Yra visažinių internete:
  —————————

  Prisimenant Bibliją

  Velykos kilo iš senovės žydų (izraelitų) šventės, kuri buvo skirta išėjimui iš Egipto nelaisvės atminti. Žydai šią šventę pavadino Pesachu (hebrajiškai) arba Pascha (graikiškai). Išvertus tai reiškia „praėjimas, aplenkimas“. Ji vykdavo nisano mėnesio (kovo – balandžio) 14 dienos išvakarėse. Tą vakarą kiekviena šeima aukodavo ėriuką: taip būdavo paminimas pirmas toks aukojimas – prieš pat Dievui išvaduojant izraelitus iš Egipto. Tą naktį Dievas „praėjo, aplenkė“ izraelitų namus, nes jų durų staktos ir sąramos buvo apšlakstytos ėriuko krauju, ir paliko gyvus tų namų pirmagimius.

  Per Pesachą būdavo valgoma duona, iškepta greitosiomis, be mielių, nerauginta. Tai turėdavo priminti skubų susiruošimą kelionėn, kai faraonas pagaliau išleido izraelitus iš Egipto. Todėl Pesachas dar vadinamas Neraugintos duonos švente.

  Krikščionys sujungė Pesacho tradicijas su kai kuriomis mirštančio ir prisikeliančio derlingumo, augmenijos, gyvybės dievų švenčių tradicijomis. Dabar ji labiausiai žinoma kaip Kristaus prisikėlimo iš numirusiųjų šventė.
  Iš pradžių izraelitų ir krikščionių šios šventės laikas sutapo. Nuo 325 metų krikščionių Velykos skaičiuojamos taip, kad jos nesutaptų su Pesachu (nors būta ir išimčių, pavyzdžiui, 1903 metais).

  Velykų datos nustatymo taisyklė
  ——————————-

  Velykų data kasmet keičiasi. Tai tikriausiai pastebėjote. Bet dėsningumo įžiūrėti gal nė nebandėte. Pirmiausia reikia žinoti taisyklę: krikščionių (Romos katalikų ir daugumos protestantų) Velykos švenčiamos pirmąjį sekmadienį po pirmos Mėnulio pilnaties po pavasario ekvinokcijos (lygiadienio). Be to, priimta, kad Velykos turi įvykti ne anksčiau kaip kovo 22 ir ne vėliau kaip balandžio 25 dieną.

  Taisyklė atrodo paprasta, tačiau ją taikyti nėra lengva. Tarkime, kad toji lemtinga pilnatis Lietuvoje yra pirmadienį 0 valandų 30 minučių. Taigi Velykos turėtų būti ateinantį sekmadienį, t. y. po šešių dienų. Tačiau kitoje šalyje, pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje, pilnaties laiku laikrodis rodys keliomis valandomis anksčiau – dar bus sekmadienis. Vadinasi, anglai Velykas turėtų švęsti savaite anksčiau. Tas pats gali atsitikti ir su pavasario lygiadienio dienos nustatymu.

  Norint vienareikšmiškai ir visam pasauliui vienodai nustatyti Velykų datą, buvo sudaromos matematinės taisyklės – algoritmai. Pirmą tokį algoritmą sudarė Viktorijus (Victorius) iš Akvitanijos 457 metais. Šis algoritmas tiko Julijaus kalendoriui.

  Popiežiaus Grigaliaus XIII įsakymu neapoliečių astronomas Lilijus (Aloysius Lilius) ir vokiečių matematikas Klavijus (Christopher Clavius) turėjo sudaryti Velykų algoritmą, tinkamą Grigaliaus kalendoriui, įsigalėjusiam nuo 1582 metų. Sudarant algoritmą buvo siekiama, kad pagal jį apskaičiuota Mėnulio pilnaties data sutaptų su astronomine pilnaties data, arba būtų bent kiek (viena ar daugiausia dviem dienomis) vėlesnė. Mat norėta, kad katalikų Velykos nesutaptų su žydų Velykomis.

  • nerijus

   NiekurNeiva

   Lietuviai šią šventę švenčia, kaip pavasario sugryžtuves- gamtos pabudimą ir jokių čia žydų šventė. Nereikia čia tiems žydeliams „sukarti“ visus nuopelnus.

   Visus su atbundančia gamta…Smagu :)

  • Velykos- nei krikščioniška, nei hebraiška, o neatmenamus laikus siekianti pagoniška šventė. Krikščionys buvo kruvinai suinteresuoti lietuvius nuo pagonybės atjunkyti, todėl pagoniškų švenčių vieton sukišo savas, išgalvotas šventes. Pvz., pati krikščionybė pripažįsta, kad nėra žinoma, nei kada Kristus gimė, nei kada jis buvo nukryžiuotas, o per Kalėdas ir Velykas pamini šiuos įvykius simboliškai. O kodėl krikščionys pakišo savo kreivą simbolizmą būtent per didžiasias pagoniškas šventes, galvokit, kas kaip norit,- man dėl to klausimų nekyla.

   Tarp kitko, pagonys Velykas šventė būtent per pirmąją pilnatį po pavasario lygiadienio, ne kažkokį artimiausią sekmadienį, nes iš senų senovės kriviai pastebėjo, kad būtent šis kosminis momentas yra pats tinkamiausias naujiems pradams, tame tarpe ir palikuonims pradėti. Iš čia ir Velykų simbolis- kiaušinis.

   Ir dar tarp kitko- šventės pavadinimas- Velykos- kilo nuo slaviškojo Velykij Dien, arba Velyk dien- Didžioji Diena. Tai va, atėmė iš mūsų krikščionybė Didžiąją Dieną. Kaip ir dar daug ką. O iš pačių slavų net šventės pavadinimą atėmė- jie dabar švenčia ją ne tik dar labiau pavėluotai, nei katalikai, bet ir vadina ‘pascha’…

   • nerijus

    Bent jau tiesa, o ne postringavimai, kaip, kuriam mieliau skamba.
    Žinant, kokiais būdais buvome PRIVERSTI įtikėti Kristų, tai nieko keisto, kai nusavinamos/ sutapatinamos ir šventės. Taip tik lengviau pavergti visuomenę, nes sunku, kai iš tavęs atima tikėjimą ir priverčia elgtis ne pagal tavo įsitikinimus- lengviau, kai šventės sutapatinamos ir paverčiamos „savomis“, taip daugiau žmonių pritraukiama/ susidomi.
    Visi tikėjimai- sektos, tik kiekviena skirtinga ir tuom pačiu savita ir sava. Kiekvienam „pagal batų išmierą“, tsaknt.

 • Rasa

  Noriu pasveikinti poną Račą su šv.Velykom ir palinkėti skaidrių ir šviesių minčių ir gerų bei prasmingų darbų!

 • Ramute

  Tegul kartu su Švente į Jūsų namus ateina Pavasaris ,Džiaugsmas ir Laimė.Linkiu , kad Jūsų namuose netrūktų Vilties ir Tikėjimo.Kad artimujų ir bendraminčių pritarimas Jūsų darbams suteiktų prasmę ir pasididžiavimą.Su ŠVENTOM VELYKOM !

 • Ričardas

  pastebejimas nera zodzio klasioke yra tik bendraklase! vlkk.

 • J. naivus

  Sveiki, sulaukę Šv. Velykų!

  Taip paprastai sveikindavo vieni kitus mūsų tėvai ir seneliai. Gal ir jų tėvai bei seneliai.
  Būtent- sulaukę, nes taip buvo pabrėžiama ne tik asmens, bet ir valstybės trapumas…

  Jeigu netesime savo tradicijų, tai labai greit mūsuose bus visai kitokios, prieš kurias Helovinas – tik paaugliški paišdykavimai…

  Nuobodžiai pasikartosiu dviejomis nuorodomis:

  http://www.youtube.com/watch?v=KJHqriXhK7Y

  Beklausant Hendelio per tas 4 minutes pasitestuokite, gal nesat tokie jau visažiniai, kaip manote:))

  http://www.alfa.lt/straipsnis/…..4-12_07-52

 • austras

  Su švente visus!

 • Rimas

  Man tik atrodo, ar pirmajame įrašo sakinyje vietoje „kad“ turėtų būti žodelis „kada“?

  Sveikinu ir aš visus! :-)

 • LL

  nu jau…vietoj to kad švęst, vyksta darželinukų lygio diskusija, kokią dieną Valykos…

  su Šventėm:)

 • Viole

  Su pavasario švente!

  Ir citata iš kunigo Kazimiero laiško:

  …Aleliuja akistatoje

  – Tegul ramybė, taika ir gerumas gyvena Jūsų širdy, namuos ir veiduose…

  … – Tegul tuščiažodžiaujanti mūsų meto plokščia žodžių gausa, pabyranti iš laikraščių, žurnalų, televizijos ir radijo, Jūsų neapstulbina, neišveda iš pusiausvyros, bet pamoko, kad tuštybę galima įveikti malda, tyla, santūriu žodžiu, o labiausiai pavyzdingu elgesiu darbe, namuos, kelionėj ir svečiuos…
  – Tegul malonė, lydėjusi ligi šiolei Jūs mintis, ketinimus ir Jūs veiksmus, vis kasdien didėja, kad iš Jūsų žodžių, darbo ir veiklos didinga aukščiausiojo valia spindėtų ir leistų nepaklyst kitiems klaidžiuos akivaruos ir liūnuose…
  – Tegul nuo šiol, nuo šios Didžiosios Šventės iškilmingo Ryto viskas iš naujo, viskas į gera, viskas apie Jus būna džiaugsminga ir Jūsų širdyje tebūna kasdien labadien gražu….

 • Nuoširdžiausi sveikinimai

 • NiekurNeiva

  Pratęsiant „Rimo“ pastebėjimą-spėjimą dėl „kad – kada“ galima pabandyti spėti, ką pasakė klasiokė:
  ‒ Velykos ateina tada, … kai ateina laikas dažyti kiaušinius.

  P.S. Sprendžiant iš to, kad kraitelės kiaušiniai greičiausiai dažyti „svogūnų lukštų – lapelių – žolelių“ būdu, vis tik manau, kad kažkas iš namiškių tikrai žinojo, kad bus Velykos ir tam „paslapčia“ ruošėsi…

 • Matymas

  Girtas zuikutis ridena baronka, Velyku bobute atbega su bonka. Siandien aplankys jie kiema kiekviena vien tam , kad jog gertum ne piena. Su Sv. Velykom.

 • Šmočiukas

  Visus su šventėm. Ir su puikiu pavasariu.
  P.S. Artūrai, atidžiai perskaitykite savo įrašą. Tada suprasite, kad nieko nesuprasite :)
  Štai ką reiškia viena raidelė :) Na, bet viską galima paaiškinti puikiu oru, margučiais ir… gal dar kai kuo ;)

 • Mykoliukas Beraštis

  Atsiprašau, bet su kokia švente sveikinama? Pavasario atgimimas, lygiadienis tai suprantu, bet kas per šventė iš raidės V. ir nuo kada ji mums artima? Kiaušinių dažymas yra sena ir prasminga tradicija, bet toliau galiu tik kaip pacituot – „Алелюя хочет…“. O toliau, pagal poeto eiles.

  • Jonas III

   „Švenčių nėra, jų galima tik susikurti“ – rašo KTU gimnazijos direktorius B.Burgis. Na ir ar ne puiku, jeigu žmogus susikuria šventę?

 • Mykoliukas Beraštis

  …apie ką ir rašo 3G klasės gimnazinstas, Jonas III…

 • Laima

  ir vis tik,su pavasariu, geros valios žmonės!

 • GIGA

  Su švente,visą blogo „chebrytę“ ir jos šeimininką.Artūrai,linkiu stiprių kiaušinių…Ir nesvarbu,kad jau antra Velykų diena,tokie dalykai praverčia ir kasdienybėje:)