Lietuvos lyderiais rūpinasi…JAV. Jiems gerai, o mums?
Vakar buvau susitikime su lyderiais.
Na, bent jau taip jie save vadina – „Lithuanian youth leaders“.
Iš tikrųjų tai tas pavadinimas tikriausiai avansu. Nes jie dar tik moksleiviai. Iš skirtingų Lietuvos miestų – gabūs, protingi, puikiai (buvau net šiek tiek nustebęs) kalba angliškai. Tad kai kurie iš jų tikrai gali tapti lyderiais. Jei norės, jei stengsis, jei nesužvaigždės (o tam tikrų požymių kai kuriuose iš jų jau galima įžvelgti).
Buvo smagu. Nes kalbėjome apie žiniasklaidą ir tai, kokį poveikį ji daro žmonėms, koks yra jos vadimuo, kas yra gerai, o kas – nelabai.
Tačiau po susitikimo kuo daugiau galvoju, tuo daugiau minčių kilo.
Pirmiausia, todėl, kad tuos lyderius subūrė ne Lietuvos valstybė, o Jungtinės Amerikos Valstijos.
Ir ne tik subūrė, tačiau ir į juos investuoja. „Lithuanian youth leaders“ 2 metų programos dalis – dviejų savaičių vizitas į JAV. Ten – vizitai į žinomas JAV bendroves (Boeing, Microsoft ir kt.), susitikimai su politikais, kultūros žmonėmis.
Po to – savanoriškas darbas Lietuvoje, organizacijoje „Gelbėkit vaikus“.
Viskas iš esmės labai gražu. Ir atrodo, būtų galima sakyti ačiū Jungtinėms Amerijkos Valstijoms (vienas iš projekto finansuotojų JAV Valstybės departamentas, koordinatorius JAV ambasada Lietuvoje).
Tačiau pagalvojęs supranti, kad tai – ne tik investicija į Lietuvos vaikus. Tai kartu ir investicija į JAV.
Programos dalyviai – 16-18 metų moksleiviai. Žmonės, kuriš vertybės dar ne visiškai susiformavusios, kurie labai imlūs naujiems įspūdžiams, kurie gana kategoriški, sprendimus priima greitai.
Kalbant su jais buvo akivaizdu, kad kelionė į JAV paliko jiems tikrai neišdildomus įspūdžius. Ten viskas kitaip, ten viskas gerai, ten visiška demokratija, žodžiu – beveik rojus… Tokia beveik rožinė užsklanda.
Štai keletas citatų iš LYL leidinio.
„Jei kas nors manęs būtų paklausęs, kaip aš įsivaizduoju savo gyvenimą, aš tikriausiai nebūčiau galėjęs atsakyti, kol nepraleidau 2 savaičių JAV“
„Aš grįžau į Lietuvą būdamas kitu žmogumi – dabar mano gyvenimo vertybės yra kitos“
„Aš niekada negalėjau įsivaizduoti, kad aš pats keisiu savo požiūrius“.
Nieko blogo, pasakysite jūs. Pritarsiu.
Tačiau labai gerai ne tik tiems moksleiviams, bet ir JAV. Jei bent vienas iš šios programos dalyvių ateityje tikrai taps lyderiu – premjeru, ministru, ambasadoriumi, didelės Lietuvos (arba tarptautinės) bendrovės vadovu, universiteto rektoriumi, mokslininku jis galbūt bus jau pamiršęs dviejų savaičių kelionę į JAV, tačiau iš tikrųjų ta kelionė tikriausiai turės įtakos daugumai jo sprendimų. Ir jei jam ar jai reikės pasirinkti tarp JAV ir kokios nors kitos valstybės priimant svarbų sprendimą (verslo, politikos, mokslo, kultūros srityje), labai tikėtina, kad tas sprendimas bus palankesnis JAV.
Tai – politika. Ilgalaikė, toliaregiška ir labai tikslinga. Su aiškiu tikslu – turėti kuo daugiau sąjungininkų visame pasaulyje, investuoti anksčiau, bet mažiau. LYL kaip tinklas, kurį užmeti dideliame ežere, tačiau tikimybė, kad ką nors pagausi labai didelė.
… Sėdėjau su tais vaikiukais ir galvojau: kodėl nieko panašaus nedaro Lietuvos valstybė. Ne, nekalbu apie investicijas į kitų valstybių moksleivius… Tačiau juk prezidentūra ar URM galėtų sukurti programą Lietuvos jaunimo lyderiai. Suburtų gabius vaikus į vieną vietą, supažindintų juos su didžiausiomis įmonėmis, valstybės institucijoms, supažindintų su kultūra, mokslu… Skirtų lėšų, pavyzdžiui, kalbų mokymui, vizitams ir kitas valstybes ir t.t. ir pan.
O gal tokia programa yra? Aš asmeniškai negirdėjau…
Todėl ir šiek tiek liūdna. Bet tik šiek tiek. Nes nepaisant to, kad LYL nariai labai susižavėję JAV, jie vis dar nepraradę sugebėjimo kritiškai mąstyti. Į klausimą, koks buvo vienas pirmųjų naujojo JAV prezidento įsakymų atsakymą išgrdau labai greitai – uždaryti Guantanamo kalėjimą…
Tai džiugina…:)