„Lietuviška aplinka“: kiekvienam sava

Jau kelintą dieną niekaip iš galvos neišeina prezidentės išsakytas teiginys apie „Visuomį“:

įdomi iniciatyva, tačiau visiškai nepritaikyta lietuviškai aplinkai.

Dar ir dabar tebegalvoju, ką prezidentė norėjo pasakyti…

Tikriausiai ne tai, ką kažkurioje radijo stotyje kalbėjo jos atstovas L.Balsys, aiškindamas, kad ta idėja yra negera dar ir todėl, kad artėja rinkimai.

Nes, mano supratimu, rinkimai neturėtų būti priežastimi atidėti valstybės turto valdymo reformą neapibrėžtai ateičiai ir toliau pasyviai stebėti, kaip kažkas naudoja tą valstybės turtą savo asmeninei kišenei papildyti.

Ypač turint galvoje tai, kad rinkimai Lietuvoje vyksta kas antrus metus…

Tačiau ne apie rinkimus aš.

Man labiausiai įstrigo ta prezidentės mintis apie „lietuvišką aplinką“.

Kas tai? Kuo ta aplinka skiriasi nuo, tarkim, Švedijos aplinkos? Na, gerai, skiriasi: mentalitetas, istorija, tradicija ir t.t.

Bet ar prezidentė nori pasakyti, kad tą aplinką reikia priimti, kaip kažką jau nebekeičiamo ir nepajudinamo? Kalbant paprasčiau – ar kalbėjimas apie „lietuvišką aplinką“ reiškia, kad reikia susitaikyti su tuo, kad „vogė ir vogs“ ir nieko čia nepadarysi?

O gal – leiskime vogti dar šiek tiek, nes artėja rinkimai? O po to – pažiūrėsime, kas laimės ir galvosime, ar leisime toliau vogti, ar bandysime pakeisti „lietuvišką aplinką“?

Klausimai, žinoma, visiškai retoriniai.

Kaip ir šiame tinklaraštyje užsimezgusi diskusija apie akcizų didinimo ryšį su kontrabanda: kai dauguma, galbūt patys rūkydami kontrabandines cigaretes, kaltina A.Kubilių ir I.Šimonytę dėl augančios kontrabandos. „Lietuviška aplinka“, mat, kalta…

Bet juk nėra kažkokios bendros „lietuviškos aplinkos“. Ją juk patys aplink save susikuriame. Kiekvienas pagal savo norus, poreikius ir galimybes.

Štai, šiandien pas mus svečiavosi būsima teisininkė – mano senelio brolio anūko dukra:)) Karolina.

Man pasirodė: visa į senelį.

Atvažiavo iš Raseinių ir susikūrė sau savo „lietuvišką aplinką“.

Mokosi ir gauna stipendiją. Dirba nuo pirmo kurso.

Praėjusią vasarą prašė pagalbos įsidarbinant ir, nors nepavyko iš pirmo karto, vėliau ją priėmė.

Šią vasarą dirbo JAV: pamatė daug ir dar užsidirbo.

Šiemet vėl mokosi ir dirba dviejuose darbuose. Ir vis dar gauna stipendiją už pažangumą.

Sako, kad universitetas, kuriame mokosi, galėtų duoti daugiau, tačiau pripažįsta, kad jis yra geras tuo,kad suteikia galimybę pasiimti, jei stengiesi pats.

Stebisi, jog šiemet atsirado pirmakursių (būsimų teisininkų), kurie prie iėjimo stovi ir gliaudo saulėgražas. Taip pat pstebi, kad, nepaisant to, jog studentų skaičius mokymo įstaigoje padidėjo beveik du kartus, skaitykloje besilankančių studentų skaičius išliko iš esmės toks pat kaip pernai.

Turi planų ateičiai: nori mokytis, nori studijuoti užsienyje ir nori ateityje dėstyti.

Tai – jos „lietuviška aplinka“.

Dar kitokią „lietuvišką aplinką“ susikūrė mūsų vyriausiasis. Prieš pusantro mėnesio nustebinęs pareikšdamas, jog nusprendė palydėti savo mokytis išvykstančią draugę į Daniją iripalikęs gana neblogą darbo vietą Lietuvoje, jis ką tik pranešė, kad susirado darbą Kopenhagoje. Vertinant lietuviškais mąsteliais – gana neblogą, apmokamą geriau, nei, pavyzdžiui, Seimo nario:)

Bet svarbiausia net ne atlyginimas. Svarbiausia tai, kad važiavo ne emigruoti, o būti kartu. Ir važiavo tikėdamas, kad jis gali ir kad jam pavyks.

Ir, prisipažinsiu, nors buvo neramu, širdies gilumoje beveik neabejojau, kad pavyks. Nes jis jau iki išvažiuodamas ten buvo susikūręs savo „lietuvišką aplinką“.

Beje, dėl tos pačios priežasties (nors ir šiek tiek neramu), bet beveik neabejoju, kad sugrįš. Būtent dėl tos „lietuviškos aplinkos“.

Ir man kažkodėl tai atrodo, kad tų dviejų jaunų žmonių „lietuviška aplinka“ yra kiek kitokia, nei ta, apie kurią kalba prezidentė.

Ir dėl to jaučiuosi gerai. 

Nes dar ne viskas prarasta.

(8 balsų, vidurkis: 4,50 iš 5)
Loading...
 • nerijus

  Kurą piluosi LEGALIOJE degalinėje ( moku PVMą ), maistą perku ( moku PVM’ą ), atlyginimą gaunu NE VOKELYJE ( ir ne paštu ) ( moku mokesčius ), prisipažįstu, esu visiškas visuomis iš „lietuviškos aplinkos“.
  Ne Kubilius kaltas, kad kreiva visuomenė.
  20 metų gyventi Lietuvoje ir nieko nedaryti, o daryti, kai esi Vyriausybės vadovas- nesuteikia prioritetų. Nes tai- pliurpalizmas.

  • respondentas

   Brangus Nerijau. Esu visiška jūsų priešingybė. Ypač dėl mokesčių! PVM-ą moka visi – priversti. Beje ir mokesčių jūs niekada nemokėjote – juos sumokėjo už jus! darbdavys – jūs čia pasirinkimo neturite. Tai tas jūsų „aš mokesčius moku“ sakyčiau pagyrūniškai skamba. Bet aš priešingybė tame, kad aš, visgi turėdamas galimybę pasirinkti renkuosi mokesčių mokėti kuo įmanoma mažiau. Stengiuosi išsisukti kuo daugiau. Bėda tame, kad aš kaip danas negaliu atsistoti ir pareikšti „taip – Danijoj mokesčiai dideli, bet mes už tai gaunam švietimą, mediciną, infrastruktūrą“ Lietuvoje už švietimą ir už mediciną moku aš pats, nes valstybė, nors mokesčius ima, bet paslaugų neteikia!“. Ir bėda ne tame, kad mažai sumoku, o tame kas skirsto tai Kubilius, Navickas, kažkada Zuokas. Čia man ir atsiranda dilema ar kurti „lietuvišką aplinką“ aplink save, už nusuktus nuo mokesčių pinigus, ar visgi atiduoti juos Rubikono infrastruktūros plėtimui aplink Ozo parką ir Symens arenos išlaikymui, o gal karui Afganistane? O gal mokesčiams Europos sąjungai, kad ši turėtų iš ko mokėti kaimui už pasižadėjimą neturėti karvės ir nepridavinėti pieno – uošviai už tokį gavo 7000 litų! Kaip Nerijau žiūrite? Aš tai pasirinkau kurti lietuvišką aplinką aplink save, nes valdžios sugebėjimais tokią aplinką kurti iš mano sumokėtų pinigų nepasitikiu. Kursiu pats. Nusukinėsiu ir toliau mokesčius ir už sutaupytus aplinką kursiu pats. Ir beje tuo noriu pasigirti! Nebent rastumėt argumentų kodėl turėčiau keisti nuostatas? Rimti argumentai bus svarstomi!

   • aušra maldeikiene

    Na ir ką jau taip iš savo sutaupytų mokesčių sukūrėte? Beje, kiek jau taip sutaupėte? Ir ką konkrečiai nuveikėte kurdamas tą aplinką? Būtų labai įdomu sužinoti.
    O už savo vaikų mokymą (kurio kaip sakote jums niekas negarantuoja) ar mokate pilną kainą?
    Ir ką darysite, jei neduok Dieve, reikės padaryti širdies operaciją? Reali kaina kukliai skaičiuojant apie 300 tūkst. litų. Nors žinoma, gal jums čia ne pinigai. Visaip būna.

    • respondentas

     Aušra > ne lietuviškas būdas girtis savimi – čia klausimas amerikonui1
     Šiaip mažesniais masteliais mokesčius visitiek turiu mokėt – visiškai neišsisuksi. Tad į 300.000 vertės operaciją galiu pretenduot gražiom akim. Be to ta tikra kaina 305.000 lt. 5000 daktarui kyšis nes į ligoninę kitaip pas mus neįeisi. Čia minimaliais masteliais. Beje kodėl tiek už medicininę aparatūrą mokėti reikia jums ko gero ne paslaptis? Ar papasakot plačiau apie kainų užkėlimą ir gražius atkatus? Nes iš gydytojo atlyginimo ir apgyvendinimo paslaugų nežinau kaip 300.000 surinkt reikėtų. O jei galėčiau SODRĄ mokėti pagal savo pasirinkimą, tai mokėčiau tikrai ne sodrai, o paprastam draudimui…
     Vaikai mokosi vien tam,kad kaip ir likusi dalis Lietuvos išvažiuotų į užsienį. Jie pas mane cieli 5. Labai norėčiau kad vaikai namuose mokytųsi, nes mokykloje gauna tokios įtakos, kad savo vaikams labai nelinkėčiau. Namuose to pavyktų išvengti, bet mokymas namuose nepripažįstamas.
     O kas liečia aplinką kaipo tokią, jei įdomu, tai gyvenam šalia daugiabučio ir turim tokią savo neaptvertą teritoriją. sakykim kaip ir mūsų bet ir kiti gali eiti. Kasmet sutvarkom, apsodinom. Pastačiau priestatą, bet be leidimų. Seniūnija už tvarką aplinkui nori nominuot kažkokiam tai vardui, bet negali, nes kai ateis miesto komisija, pamatys kad priesatatas nelegalus ir gali liepti nugriauti. Seniūnija irgi supranta, kad tai apsurdas, bet leidimo faktiškai gauti neįmanoma. Patikėkit priestatas tikrai gražesnis nei Zuoko laikais iškilę Kosovo pabėgėlių kvartalai už Bigo!
     Tai taip va krapštomės kaip skruzdėliukai.
     Kas dėl visuomeninės aplinkos tai dalyvauju kiek laiko galiu atskirti nuo darbo ir šeimos visuomeniniuose judėjimuose, kartais piketuose. Tarkim tai parašus su Račo akcija parinkti, tai prieš LEO pastovėti. Dalyvauju savo mėsa – vardo kaip jūsų neturiu, tai nors ir tame pačiame būryje bet tai mano dalyvavimas lieka nežinomas… Bet tikiu kad ir tai aplinkos kūrimo dalis.
     Bet mokesčių, tam kad Kubilius plėstų savo besmegenišką politiką tikrai mokėt nesiruošiu. Kuo daugiau sumokėsiu, tuo daugiiau jis sugebės įsisavint, bet aišku savo reikmėm! Ir po didesnių atkatų širdies operaciją jau skaičiuos ne 300.000 o 500.000 ir tai bus tiesa. Todėl remti besmegeninės valdžios plėtimą nesiruošiu. Bet kaip sakiau rimti argumetai būtų svarstomi. Bet ar Kubilių pavyzdžiu pastačius gali būti rimtų argumentų?
     Pagarbiai

 • nerijus

  Visgi, Artūrai, puikus Žmogus buvo Jūsų senelis…
  Kaip ir mano…seneliai…abu…

 • Auksinis kardas

  Prezidentės repliką bus lengviau suprasti papildžius „šiuo metu turimai lietuviškai aplinkai“. Nes „visuomis“ būtų kuriamas šiandien, ant to, kas turima čia, kokios praktikos veikia čia – ne Danijoje, JAV, ir t.t.

  Ji pakankamai atsakinga įvertindama ne tik svajuko drambliones, bet ir tas tikimybes, kurios užsibaigs praktiniais pasiekimais. O kuo užsibaigtų dabar – nuspėti nesunku. Tiesiog atsirastų dar vienas puikiai koncentruotas taikinys įtakai, nuo kurių atsimušinėti jau šiandien rankos nuvargusios. O todėl: šiuo metu derėtų augti, kaip ir priklauso – pradžioje siekti tikresnių kokybinių permainų, galvoti kaip gerinti ir skaidrinti turimų valdų priežiūrą neįnešant naujų rizikų, ir tik turint pakankamai pagrindo žengti atsakingus žingsnius, kurie galėtų baigtis sėkme šioje žemėje.

 • Dabar tik išvaginėjame, o tinkamai atskyrę nuosavybės teises, galėtume dar ir praskolinti.

  • Mauras

   dar planavome ir pelno išspausti. Turint omenyje kad didelė dalis to turto generuojamų pajamų suplaukia iš vartotojų į natūralias monopolijas ir kad niekas nepasakė „tarifų nedidinsim, o mažinsim kaštus ir skaidrinsim pirkimus“, rizika kad atsiras noras pakelt įkainius didelė.

   Beje, AR ištraukė frazę iš konteksto. DG pateikta žurnalistams abstrakti kritika buvo nukreipta ne į pačią „Visuomio“ idėją, o į jos pateikimą, adresuota 2 pateikimą organizavusiems asmenims. Panašu, kad nemažai komentuojančių net nesivargino paskaityti originalių citatų, ir paskui autorių įsileido į giliamintiškus pasvarstymus…

 • Whisker

  Sita teigini supratau tiesiog taip, kad perdaug pas mus vagiu ir nera galimybes saugiai sukurti tos sistemos, todel ta aplinka ir nera tinkama. Didele tikimybe, kad kazkas pan i LEO lt gautusi. O kalbeti ir lyginti su Svedija… Kaip skiriasi musu ir ju pragyvenimo lygis, taip pat pan. skiriasi ir ju politiku mentalitetas, isprusimas ir zmoniu interesu atstovavimas nuo musiskiu, jau nekalbant apie istatymine baze.

  • max

   Whisker – pirmiausia reikėtų pasakyti , kad skiriasi ir jų RINKĖJŲ mentalitetas, isprusimas ir … nuo musiskiu…

   • Whisker

    Na nebuciau siuo atveju toks kategoriskas, visu pirma todel, kad as pats kaip rinkejas, siai dienai nematau nei vienos politines jegos kuria galeciau pasitiketi, kuri man imponuotu, tai ka gi man daryti tokiu atveju? Manau, kad yra ir daug daugiau tokiu, kurie masto taip pat arba panasiai kaip as. Tokiu atveju per rinkimus belieka arba isvis nebalsuoti arba balsuoti uz tuos, kurie mano manymu padarytu maziau zalos tevynei negu kiti. To neturetu buti…

    • max

     stok į partiją, kuri , tavo manymu, padarytų mažiau žalos valstybei ir bandyk ją dar pagerinti arba kurk savo partiją.

 • austras

  Atsiprašau, norėjau pasitikslinti, o jei, pavyzdžiui, tavo giminės atrodytų yra tavo giminės tam, kad smulkiai apsuktų ar stambiai apgautų, nelygu koks bendras reikalas tave su jais šįkart suvedė? Jei Vaclovas iš Biržų šįkart tau į Seimą susimeilijo išrinkti Valinską, Liną Karalių ar dar kažką kas jam tą ar kitą pusmetį sušvietė? Praėjus pusmečiui tas pats Vaclovas su tuo pačiu neslopstančiu entuziazmu jau palaikys kitą Valinską, kitą Viktorą ir t.t. Iš dalies todėl, kad atseit kitokios, atseit tradicinės politinės jėgos pas mus užpildytos savitu lietuvišku turiniu. Vietinis koloritas, tsakant. Tarkim konservatorių elitas – Vilniaus meras, gatvės policininko žargonu mokantis politikos paslapčių savivaldybės kontrolierių. Daugiausia Seimo milijonierių – tarp „socialdemokratų“. Įspūdinga. Uokos ir Gražulio duetas – taip pat. Apklausos rodo, kad viešojoje vaclovų opinijoje šiandien pirmauja organizacija, vadovaujama kandidato, kuris į teisiamųjų suolą vėl atsisėdo po mažareikšmių, bet ilgalaikių išvykų į Maskvą bei Briuselį. Yra minčių, kad prezidentė kalbėjo apie tokią „lietuvišką aplinką“. P.S. Artūras Račas patikslino, kad kai kurie studijuojantys ar baigę, teisę ar ekonomiką minėtai aplinkai nepriklauso. Nepriklausė tai aplinkai ir Artūro Račo senelis. Nepriklausymo kriterijai aiškiai nusakyti. Todėl nėra bėdos pagal juos pamatuoti ir save. Deja. Esu tipiškas „lietuviškos aplinkos“ produktas. Ir spėju – beviltiškas.

  • austras

   P.P.S. Įrašas, aišku, geras. Tik asmeniškai man tas tikėjimas „lietuviška aplinka“ ir geresne ateitim, pasikartosiu, prarastas. Gal dėlto, kad negaliu jo pagrįsti ekonomikos, teisės ar informatikos esamuoju ar būsimuoju diplomu, o gal dėlto, kad jo atsargos pasibaigė pabaigus antrą kursą. Tada supratau, kad idealizmas veda prie dekadanso. Gi pabaigus universitetą dar buvo URM. Vieta, kur žlunga visi užsilikę tikėjimo likučiai. Dabar geresnis gyvenimo etapas. Su tuo save ir sveikinu. Beje, prie čia „lietuviška aplinka“? Bandai save bent kažkiek nuo jos atriboti… ir viskas.

 • Benedikta Vaivadaitė

  Labai šiltas įrašas.

 • Genijus

  Taip, labai šiltas ir geras įrašas. Beskaitant tik buvo sukirbusi mintis apie tą nelemtą emigraciją, bet teksto pabaigoje radau tą pačią mintį ir pas Artūrą. Ir viltį, kad visgi ji neįvyks. Svarbu, kad nenutekėtų protai ir širdys. Tik tuo atveju bus ne viskas prarasta. Žiūrint sarkastiškai ir politiškai korektiškai, gal nebūtų ta Lietuva prarasta ir tuo atveju, jei po 100 metų lietuviai bus kiniškai kalbantys juodaodžiai, sėdintys ruso kišenėje. Bet aš visgi norėčiau, kad čia gyventų mano (pro*x)anūkiai su Karolinos (pro*y)anūkiais :)
  Kita vertus, prieš porą metų teko plaukti keltu į Švediją praktiškai vien tarp lietuvių. Va ten, pamatęs tą publiką, supratau (ir ne aš vienas, visa mano kompanija), kad emigracija ne visada yra blogis :) Tokiems linkiu niekada negrįžti, ir tebūna jie kitų šalių policijos darbo objektas :)
  Skamba gal žiaurokai, bet…

 • Smilga

  …. oi kiek daug aplink panašiai (ne visam laikui?) emigravusių, va ir kolega stalo kaimynas artimiausiomis dienomis ruošiasi „emigruoti“ su šeima. Sprendžiant pagal paliekamą „lietuvišką aplinką“ galbūt grįš. Išvažiuoja, nors čia neturi jokių finansinių sunkumų. Bet kažkodėl vistiek išvažiuoja…. nori pagyventi „kitoje“ aplinkoje.

 • kirvis

  bla bla bla..kas is to kad skruzdeles gyvena pagal istatymus jei skruzdedoms jie negalioja?ir galit mustis i krutine kokie jus patriotai bet kai viena diena pereisite kelia kokiam aukstam valdininkui ar itakingam verslininkui,va tuomet ir supranti zmogus kad esi tik skruzdele,mokesciu moketojas kuris yra bejegis pries sistema.net prezidente ta supranta,o cia kazkokie fantazuotojai susirinko paskrajot padebesiais

 • stipru.

 • Socialistų verkšlenimai pradeda įkyrėti.
  Jie – sukčiai, mafijozai, pinigų plovikai, beširdžiai devynis kailius nuo paprasto žmogaus lupantys monstrai;
  mes – vargšeliai, bedaliai, nieko negalintys padaryti, paprasti žemės kirminėliai, dievo karvytės, dangiškosios boružėlės.
  Įspūdžiui sustiprinti, spalvas sutirštinti dar reikia paminėti įgrįsusias ir nuvalkiotas banalybes – „lietuvis lietuviui vilkas“ ir „džiaugiamės kai kaimyno tvartas dega“.
  Gal užtenka verkšlenti, nemieli socialistai?
  Eikite dirbti.

  • nerijus

   Ne dirbti, o vergauti, Fredi.

 • Citata: „galbūt patys rūkydami kontrabandines cigaretes, kaltina A.Kubilių ir I.Šimonytę dėl augančios kontrabandos. “Lietuviška aplinka”, mat, kalta…“
  Aš nerūkau, gerbiamas Artūrai, tačiau matau kas vyksta. Šiauliuose atsirado baltarusiškų kontrabandinių cigarečių. Tai akcizų didinimo politikos pasekmė. O „Visuomis“ nuo pat pradžių yra pasmerktas žlugti. Juk iki šiol ministerijos turi teisę kontroliuoti valstybės įmones: pašalinti prasižengusius valstybinių įmonių direktorius, rengti naujus konkursus į jų vietas ir t.t. Tai kaip bus galima kontroliuoti VĮ, jei dar atsiras kažkoks tarpininkas? Jei jam nesant nesugebama?

  • dzyvai

   Mariau, kad „Šiauliuose atsirado baltarusiškų kontrabandinių cigarečių“, tai ne akcizų didinimo pasekmė, kaip tvirtini, o pasekmė to, kad už įstatymo ribų esantys žmonės yra geriau organizuoti ir labiau rūpinasi savo interesais palyginus su įstatymą gerbiančiais žmonėmis.

   • Na jau, na jau. Kontrabandos esmė yra pervežti prekes iš vienos valstybės į kitą kur tų prekių kainos yra didesnės. Kainų skirtumą lemia pagrinde mokesčiai. Protinga valdžia nesudarytų sąlygų atsirasti kontrabandai. Kam gundyti žmones, kam numesti masalą? Jau kokį 15 metų Lietuva net nesugeba pažaboti „ichtiandrų“, kurie turi įveikti nemenką gamtinę kliūtį. Tai ką padidinus akcizą įvyks stebuklas ir kontrabanda išnyks?

  • nerijus

   Kurkime „visuomius“</b), kurie kontroliuos mūsų turtą, nes jo negeba kontroliuoti Valstybinės įstaigos.
   Kurkime
   „teisuomius“, kurie kontroliuos visus leidžiamus įstatymus ( susitarimus ).
   Lietuvos teritoriją išnuomokime užsienio kapitalo įmonėms ( įmonėms- dėl konkurencijos), nes mūsų įstaigos nesugeba kontroliuoti 63 tūkst. kv. km teritorijos su 2- 3 mln. gyventojų.

   Lai už mus tai daro išmoningesni, labiau patyrę vAIdybininkai, kurių vienas tikslas- pelnas- gerbuvis sau.
   Patys emigruokime. Išvalykime teritoriją ir, lai vAIdybininkai atsiveža pigesnės darbo jėgos iš Kinijos ar Kaukazo šalių.
   Paverskime Lietuvą klestinčia- vAIdybininkų šalimi ir stebėkime ją iš už jūrų marių,turėdami dvigubas pilietybes.

 • Kad daugumos jaunu zmoniu „lietuviska aplinka“ kiek kitokia, bet iki valdzios jie dar nedaaugo. Kaip tik ir matau lietuvos pakilima tada, kai valdzioje nebeliks sovietmeti maciusiu zmoniu, na blogesniu atveju tada kai valdzioje nebeliks zmoniu kuriu tevai (ar seneliai) mate sovietmeti :)

 • Regis

  Artūrai, jūsų paminėti jaunų žmonių pavyzdžiai yra tik lašas jūroje. Šaukštai medaus neaiškios substancijos baloje. Kodėl prezidentė taip pasakė? Prieš savaitę šio tinklaraščio šiame įraše: http://racas.lt/apie-korupcija-ir-nepriekaistinga-reputacija-policines-valstybes-link/ buvo parašyta:

  „Konkursas, kaip pranešė pati Susisiekimo ministerija, buvo gana rimtas, dalyvavo 6 pretendentai. Pasak to paties pranešimo, S.Skrinskas laimėjo pelnytai.

  Laimėti tai laimėjo, bet vadovu, atrodo, netaps.

  Nes susisiekimo ministras E.Masiulis, remdamasis “kompetentingų institucijų” pateikta informacija, nusprendė, kad S.Skrinskas pareigoms netinka.

  Kuo S.Skrinskas E.Masiuliui neįtiko, nebuvo viešai paskelbta. Tačiau prisimenant jau minėtą Susisiekimo ministerijos pranešimą, galima būtų bandyti spėti, kad S.Skrinskui nebuvo suteiktas leidimas darbui su slaptais dokumentais.

  Kodėl toks leidimas nebuvo suteiktas taip pat galima tik spėlioti: gal S.Skrinskas, pavyzdžiui, buvo KGB arba CŽV agentas, o gal jis ir dabar yra užverbuotas FSB.

  Čia, žinoma, juokauju. O kalbant rimčiau, tai jau ne kartą ir ne du girdėjau kalbant, kad S.Skrinskas nebuvo paskirtas todėl, kad jis ne E.Masiulio ir ne jo partijos žmogus. Ne kaip koks E.Gentvilas.“

  Gražūs tie aprašyti jauni žmonės. Ir gyvenimas jų bus gražus ir tikiuosi teisingas. Tačiau tol kol jie arba į juos panašūs prasimuš į tokias valstybės valdymo vietas kuriose galima daryti realią įtaką valtybės gyvenimui, praeis ne vieneri metai. Ir matyt apie tai tarp eilučių ir kalbėjo prezidentė. Idėja graži ir teisinga, bet lietuviškos realijos tokios, kad eilėje jau sustatyti savi, teisingi partiniai kandidatai. Kuriems valstybiniai interesai ne pirmoje vietoje.

 • Jonas

  Bet esmė, jog gabūs žmonės vis tiek emigravo. Ir lietuviška aplinka nuo to tik pralaimėjo. Ji liko tokia pat, be potencialo keistis.

  • max

   Jonai, emigravo VISOKIE žmonės. Man labai keista, kad vieni labai akcentuoja budulių emigravimą, kiti gi priešingai – vos ne genijų. Reikėtų būti kiek nuosaikesniam.

 • Šviesus jaunatviškas entuziazmas yra labai sveikintina ir skatintina be pagirtina. Tik laikui begant susidurs su ne tokia šviesia realybe, o tada ir bus matyti, kiek tas charakteris tvirtas ir kokias įtampas atlaiko, arba ne.

 • julius

  Gal as visai naivus, bet pareiskima, kad nereikia kazko daryti, nes labai tiketina liudna baigtis del korupcijos, vertinciau labai blogai. Galu gale, juk vadovas yra atsakingas uz patikimu zmoniu parinkima (kad tokiu nera, netikiu), skaidrios sistemos sukurima ir kontrole.
  Ar turetume tai suprasti kaip prezidentes nepasitikejima Kubilium ir Kreiviu, kurie tiesiogiai uz tai atsakingi?

  • kestutis d

   nemanau, kad prezidentė teigė, kad nieko daryti nereikia (nors galiu ir klysti), tiesiog ji teigė, kad būtent toks sprendimas gali nepasiteisinti ir vadybiniu požiūriu ‘mūsų aplinkoje’ gal derėtų rasti kokį nors kitą sprendimą. Nemanau, kad tai neveiklumas, labiau linkęs tikėti, kad tai bandymas apsvarstyti situaciją ir daryti gana atsargius judesius. Savo naiviu protu ir žiniomis (nes šioje srityje jos labai menkos) galvoju, kad „Visuomio“ idėja – gal ir gera, tačiau gali liūdnai baigtis dėl labai jau per didelės galios koncentracijos vienose rankose – didelė rizika, kad tuo bus piktnaudžiaujama, bei neaišku, ar viena institucija iš tiesų pajėgs padaryti tai, ko nepajėgia keliolika kitų institucijų.

 • v

  Ta aplinka nemaža dalimi tokia, kokią susikuriame. Nepatinka kyšininkavimas – neduok kyšių, nepatinka nusikaltėliai – pradėk nuo greičio neviršijimo, nepatinka valdžia – pasižiūrėk į save, per prastas universitetas – pasižiūrėk, ar nesi tam universitetui per prastas studentas, žmona su trūkumais – pagalvok, ar tik ne dėl to ji su tavimi, neužtenka pinigų – važinėk viešuoju transportu, nori daugiau uždirbti – daryk ką nors naudinga (pavyzdžiui, mokykis) po darbo, neužtenka valandų paroj – mažiau miegok, nepakanka gėrybių – sumažink poreikius ir pasižiūrėk, kas yra tikrosios vertybės, laimingas nereiškia turtingas.

 • O ką prezidentė norėjo pasakyti?

 • kestutis d

  arturai, manau, kad šiuo atveju prezidentės pasakymas gali būti visiškai teisingas, nes lietuviška aplinka turi savo specifiką (postsovietinę pabaltijo šalių) ir į tai būtina atsižvelgti. yra daugybė pavyzdžių, kurie rodo, kad atitinkamose šalyse specifinė ‘mentaliteto’ aplinka sukuria visai skirtingus reiškinius. man labiausiai patiko vienas aiškinimas, kodėl daugelyje afrikos šalių neveikia vakarietišku pavyzdžiu steigiamos institucijos – tiesiog tų šalių gyventojų mentalitetas ir moralinis supratimas yra kitoks – jie valstybinės įstaigos postą traktuoja ne kaip tarnavimą visuomenei, o kaip gerą progą, kurią būtina išnaudoti savo visos giminės gerovei užtikrinti ir tai pas juos yra imperatyvas. žinoma, daugelis lietuvių komentatorių manytų, kad Lietuvoje yra panašiai, bet kiek suprantu, mes nuo jų skiriamės – net jei mūsų valdininkas ir išnaudoja savo padėtį savo giminaičiams pagelbėti, vis dėlto, tiek jis pats, tiek jo giminaičiai, tiek aplinkiniai suvokia, kad tas postas nėra tam skirtas, todėl paprastai tokie darbai slepiami, tuo tarpu pagrindinis afrikiečių skirtumas nuo mūsų – jie to net neslepia, jie tiesiog laikosi kitų moralės normų – postas turi būti išnaudotas giminės gerovei ir niekas nesuprastų, jei kas nors pradėtų kalbėti kitaip. todėl jei lietuviai turi norą kaip nors susitvarkyti su piktnaudžiavimu valstybine tarnyba (ką rodytų ir daugelio komentatorių pasipiktinimas tokiais atvejais), tai afrikiečiai tokio noro neturi ir jiems tokia padėtis normali (afrikoje tokių komentatorių ir tokio pasipiktinimo tiesiog nebūtų, nes tai būtų laikoma visai normalia padėtimi – atitinkamai nebūtų ir tokių šeimų, kurios galėtų didžiuotis tuo, kuo didžiuojasi artūras savo šeimoje). todėl tokia aplinka visai nepalanki vakarietiškui valdymo ir administravimo modeliui. Lietuvoje tuo tarpu ne viskas dar prarasta, nors aplinka gerokai skiriasi nuo vakariečių. kaip gali skirtis – kitas pavyzdys gerokai skirtingo mentaliteto aplinkos nuo Lietuvos – olandija, kur verslumo dvasia tiesiogiai įaugusi į visuomenę – geriausias pavyzdys – prostitucijos ir žolės legalizacija – olandai taip padarė ne todėl, kad būtų labai laisvamaniški ir tolerantiški – priešingai, ten gyvenantys žmonės liudija, kad jie kaip tik labai dorovingi ir religingi, tačiau protestantiška etika jiems liepia, kad jei mato galimybę uždirbti, jie iš to uždirba – ir dėl to, jei gali uždirbti iš prostitucijos, jie, nors jei tam ir nepritaria, bet mato pelno galimybę, jie iš to uždirba. tuo pačiu nuo jų skirtinga mentaliteto aplinka – švedai, kurie pirmiausia mato dorovinguosius aspektus, ir dėl to griežtai stengiasi riboti bet kokias ‘negeroves’ ir griežtai riboja alkoholio pardavimą bei turi nulinės tolerancijos politiką žolei. manau, kad ta ‘mentaliteto’ aplinka susiklosto ne per vieną dieną, o taip pat priklauso ir nuo ekonominės aplinkos. gal, artūrai, jums teko girdėti apie tai, kad vadovo pozicijų tvirtumas įvairiose organizacijose labai skiriasi priklausomai nuo to, kiek resursų ir kiek galių vadovas turi – tai yra, nors daugelyje organizacijų yra vadovai, bet jų sprendimo galia bus labai skirtinga priklausomai nuo jų ‘organizacijos aplinkos’? pvz., kur vadovas turi daug įtakos skiriant priedus prie atlyginimų ir priimant/atleidžiant darbuotojus – ten jis galingas, o ten kur jis tokių galimybių neturi – pavaldiniams jis turi gerokai mažiau įtakos. manau, tas pats taikytina ir skirtingo ekonominio išsivystymo šalims, kuriose irgi susikuria skirtinga ‘ekonominė’ aplinka, turinti poveikį tos šalies gyventojų ir valdininkų mentalitetui. pvz., vokiečiai, švedai ar olandai spręsdami savo socialines problemas gana laisvai disponuoja savo turimais gana gausiais resursais, todėl jiems daug lengviau planuoti savo socialinius veiksmus ir spręsti problemas, tuo tarpu Lietuvoje mes dažniausiai galime tik gesinti gaisrus, todėl valdininkų darbas nei gyventojams, nei jiems patiems neatrodo efektyvus, todėl ir mentalitetas mūsų skirtingas. o geriausias palyginimas kaip gali skirtis mentalitetas net tarp labai panašių šalių – tai mūsų ir Latvijos pavyzdys. Pvz., neseniai teko šnekėti su latviais – tai jie neturi tokios partijos, kurią galėtų identifikuoti kaip buvusių komunistų partiją (nors veikėjų su komunistine praeitimi ten yra, tačiau jų komunistai nesugebėjo išlaikyti savo partijos pakitusiu pavidalu ir jie dabar yra išsisklaidę po įvairias partijas) (tiesa, čia, jei būtų įmanoma, norėčiau jūsų, Artūrai, patikslinimo – ar mano susidarytas įspūdis tiesa, nes, kaip supratau, jūs irgi bendraujate su latviais). Taigi, jau vien toks faktorius irgi turi įtakos šalies mentaliteto aplinkai.
  Todėl Grybauskaitės pasakymą – ‘nepritaikytas lietuviškai aplinkai’ – aš taip ir suprantu, kad nors idėja iš principo gali būti vakarietiška prasme teisinga, tačiau sovietmečio pagadinti lietuviai ją gali įsigudrinti išnaudoti savaip (nors gal prezidentė turėjo ir ką kita omenyje).
  Ir, deja, tą reikia pripažinti – nepaisant jūsų minėtų gražių jūsų šeimos pavyzdžių, jie nereiškia, kad dabar ta ‘lietuviškoji aplinka’ visumoje yra tinkama bet kokioms vakarietiškosios vadybos idėjoms – reikia ieškoti savito sprendimo. O dėl jūsų pavyzdžių aš neabejoju, aš pats manau, kad ilgainiui viskas susitvarkys po truputį, nes lietuviai nori tvarkos, jų mentalitetas vis tiek artimesnis vakarietiškajam, nei afrikietiškam ar azijatiškajam, ir gerėjant ekonominei padėčiai lietuviai susitvarkys.
  Žinoma, sutinku su tuo, kad kiekvienas kuriame savo aplinka patys, tiesiog ir susiduriame su daug postsovietinio palikimo, kai kiti žmonės vis dar nesugeba kurti savo ‘gerosios lietuviškos’ aplinkos – čia, įdomumo dėlei, – tai pats esu susidūręs su ‘universitetine’ aplinka – kai prie teisės fakulteto stovintys būsimieji teisininkai ne tik, kad ‘semkas’ spjaudo, bet ir dar sodriu ‘blatnym bazarom’ pavaro :D – štai ir ‘lietuviška’ aplinka (bet tikiu, kad tai vis tik susitvarkys :) )

  • Auksinis kardas

   Labai sveikai atrodantis, bei argumentuotas vertinimas.

 • Regis

  Kas ta „lietuviška aplinka“? Maža, eilinė didelio vaizdo detalė:

  http://www.lrytas.lt/?data=20101016&id=akt16_a2101016&p=1&sk_id=99&view=2

  Policijos pareigūnai atvykus į įvykio vietą rado neblaivų Palangos komisarą (jį vieną) prie jam priklausančio automobilio patekusio į eismo įvykį. Linksmiausia dalis (jo paaiškinimas):

  „J.Kažys tyrėjams tvirtino iš viso nevažiavęs avariją padariusiu automobiliu, o įvykio vietoje atsidūręs jau vėliau.

  Komisaras papasakojo, kad tą ketvirtadienio vakarą grįžęs iš tarnybos ir nenusivilkęs uniformos savo namuose su draugu išgėrė butelį degtinės.

  Jo draugė dėl to supyko ir kartu su kita moterimi dviem mašinomis išvažiavo į Klaipėdą.

  Komisaro mašiną vairavusi jo būsimoji žmona.

  Pakeliui ji padarė avariją ir apie tai telefonu pranešė J.Kažiui. Netoli Palangos gyvenantį komisarą į įvykio vietą skubiai atvežė jo draugas.

  Kadangi avarijos metu nėščia komisaro draugė susitrenkė galvą, jos bičiulė pasisiūlė nuvežti į ligoninę.

  Pakeliui jai tapo lengviau ir ji buvo parvežta namo“

  (šaltinis: nurodytas aukščiau)

  O tai juk ne šiaip eilinis policininkas, o kolektyvo vadovas.. O ten matyt yra ir jaunų žmonių ir šiaip teisingų ir sąžiningų pareigūnų. Ir kiek tokių vadovų dar yra ir kas svarbiausia pasiruošę užimti kitas vadovaujančias pareigas?

 • nerijus

  Labai tinka Grybauskaitės „lietuviškąjai aplinkai“…

  Vietoje to, kad būtų sumokėta 90 proc. nuo buvusio atlyginimo, Sodra sumokėjo TIK 80 proc.
  Tyčiojasi ar tai daroma su kažkieno žinia- paliepimu ( dažnai- paliepimu, nes Sodros vadovas jaučiasi, kaip kunigaišktukas ir, vietoje to, kad vykdytų įstatymus, kuria savo taisykles ir „nuleidžia“ jas savo parankiniams ( Sodroje ). Šie, net nepasidomėję įstatymu, nuolankiai vykdo kunigaikštuko nurodymus )?..
  Manau, kad paliepimu, nes toks atvejis ( kiek man teko girdėti )jau ne pirmas.
  Jei Valstybė iš manęs nori pasiskolinti, lai susisiekia ir sudaro su manimi sutartį. Būtinai paskolinsiu. Bet lai nedaro to savavališkai.
  Paskui stebimės „lietuviškąja aplinka“?..Ko stebėtis, kai pačios Valstybės Tarnai priklauso tai pačiai „lietuviškąjai aplinkai“?

 • „Dar kitokią “lietuvišką aplinką” susikūrė mūsų vyriausiasis. Prieš pusantro mėnesio nustebinęs pareikšdamas, jog nusprendė palydėti savo mokytis išvykstančią draugę į Daniją iripalikęs gana neblogą darbo vietą Lietuvoje, jis ką tik pranešė, kad susirado darbą Kopenhagoje. Vertinant lietuviškais mąsteliais – gana neblogą, apmokamą geriau, nei, pavyzdžiui, Seimo nario:)“

  Siaubiskas, siaubas Raciu seimoje atsirado dar vienas bedievis prarades patriotiskumo jausma ir Dievo suvokima. Galima butu traktuoti tai kaip Landsbergio atkurtos nepriklausomos Lietuvos isdavyste. Be sliubo isvaziuoti i Danija nuo kurios netoli Olandija ten zinote klesti velnio pradas ir seja savo pigias seklas zoles, haliucinogeniniu grybu, sekso forma. Taigi jis vaikas prapuls. Nedera pasiduoti velnio seklai kuri pasivertus geltonkase lietuvaite kvieciasi nekalta berneli i Danija vaisintis velnio puotoja. Apsaugok Viespatie Raciu seimos nekalta berneli. Telaimina Dievas Artura Racia ir jo pribarstytas seklas sioje nederlingoje sventoje zemeje. Amen.

 • „dauguma, galbūt patys rūkydami kontrabandines cigaretes, kaltina A.Kubilių ir I.Šimonytę dėl augančios kontrabandos. “Lietuviška aplinka”, mat, kalta…“
  Artūrai, man atrodo, kad tokia padėtis visai logiška. Ir gal nereikia norėti, kad žmogus, jei randa kontrabandinių cigarečių, eitų į Rimi pirktis gerokai brangesnių cigarečių. Mano manymu, visiškai teisingas reikalavimas, kad jų nebūtų. O jei yra, tai ir pirks, kodėl turėtų būti kvailesnis už kitus?

 • A.Račui neegzistuojantis

  Dažnai žmonės pavydi savybių, kurių patys stokoja. A.Račą žavi jo senelio vidinė ramybė, nes jis pats, kiek pastebėjau, yra gana karštakošis „degtukas“, greitai susinervina, jei tik kažkieno nuomonė nesutampa su jo, pritrūkęs argumentų oponentus išvadina dundukais ar pan. ;)

  • mielas Sigitai Stasaiti, tamstos pastebėjimai labai vertingi, tačiau labai tamstos paprašyčiau pasirinkti kurį nors vieną iš dabar naudojamų jau, atrodo, keturiu slapyvardžių, nes man jau atsibodo juos tvirtinti, be to, nuolatiniai šio tinklaraščio lankytojai gali nesuprasti, kad Tas, Nieks, Žmogus ir t.t – tai vis tas pats S.Stasaitis, kurį A.Kubiliaus įvykdyta mokesčių reforma „nustebino kvailumi“ ir kuris tikriausiai viską būtų galėjęs padaryti daug protingiau. Aš tamstai taip r siūlyčiau pasivadinti: mokesčių ekspertas. Skliausteliuose dar galite pridėti: protingesnis už A.Kubilių. Tada visiems bus viskas aišku.

 • A.Račui neegzistuojantis

  pasirinkau „Protingesnis už A.Kubilių, bet kvailesnis už A.Račą“, tačiau žiū – ilgokas pseudonimas.

  Be to, na kur jau čia mums, dundukams, jaustis protingesniais už A.Kubilių. Ypač tiems, kas už manęs slepiasi :)

  Be reikalo, A.Račai, šaipotės. Mes, kvailiai, jums, protingiesiems, labai reikalingi, nes neturėdami atskaitos taško, galimybės palyginti, jūs, protingieji, niekada nežinotumėt, kad tokie esat.

 • Regis

  Eilinis lietuviškos aplinkos vaizdelis..

  http://www.lzinios.lt/lt/2010-10-18/pirmas_puslapis/pasienyje_atsivere_skandalinga_landa.html

  Išorinė ES siena. Tiesiog paprasti sutapimai? O gal kaip tik šiuo metu pervežami milžiniški kontrabandos kiekiai?

 • Tamsta pasirodei pranašas…
  Bet ar žinai, kad JIE jau Visuomę lipdo?:)