Kuo svarbi kovo 26 diena arba kiek kainuoja skydinės direktorius A.Siaurusevičius (atviras laiškas LRT Tarybos nariams)
Antradienis, kovo 26 diena, bus gana svarbi Lietuvos žiniasklaidai. LRT Taryba tą dieną turės nuspręsti, ar mokesčių mokėtojų lėšomis finansuojama LRT ir toliau liks A.Siaurusevičiaus ir D.Radzevičiaus tamsi ir niekam neidomi skydinė, ar galbūt taps tikra visuomenine televizija.
Tikiuosi, kad LRT tarybos nariai, prieš pildydami savo balsavimo biuletenius, susimąstys, ką jie iš tiesų taryboje daro ir sprendimą priims atsakingai: galvodami tiek apie visuomeninės televizijos paskirtį, tiek apie tas dešimtis milijonų kasmet išleidžiamų litų, kurie tikrai gali būti panaudoti geriau nei iki šiol. Todėl, vis dar neprarasdamas vilties, kad sveikas protas ir atsakomybės jausmas LRT Taryboje dar nėra visiškai prarasti, aš siūlau geranorišką ir visiškai nemokamą pagalbą LRT Tarybos nariams: šiek tiek duomenų, skaičių ir faktų apie praėjusių penkerių metų LRT skydinės veiklą.
Kaip žinia, ta veikla prasidėjo 2008 metų balandžio 1 dieną. Metų, kurie buvo geriausi LRT veiklos istorijoje ir per kuriuos LRT bendros pajamos siekė 91 mln. litų.
Deja, A.Siaurusevičius sugebėjo tuos geriausius metu paversti vienais blogiausių: po kelių iš eilės pelningų veikolos metų 2008-uosius LRT baigė su 6,5 mln. litų nuostolių. PTai pirmas labai svarbus palinkėjimas LRT Tarybos nariams: pildydami balsavimo biuletenius, jie turėtų ypač atsižvelgti į šį faktą ir atsispirti pagundai patikėti keliasdešimties milijonų ir kelių šimtų žmonių valdymo profanui, tai yra žmogui be tinkamos kompetencijos, kokiu 2008 metais buvo (ir liko) A.Siaurusevičius.
Visos LRT veiklos ataskaitos ir viešos ir prieinamos LRT tarybos nariams, todėl apie kitų A.Siaurusevičiaus „valdymo“ metų rezultatus, jie gali pasiskaityti patys.
Aš gal tik atkreipsiu dėmesį į vieną, gana svarbų skydinės direktoriaus penkerių metų veiklos rezultatą. LRT bendros skolos 2008 metų pabaigoje siekė 18, 2 mln. litų, iš jų skolos tiekėjams – 7,7 mln. litų.
2012 metų pradžioje šie skaičiai buvo tokie: bendros skolos – 27,7 mln. litų, skolos tiekėjams – 14,3 mln. litų.
Taigi, galima konstatuoti, kad A.Siaurusevičius LRT, o ir visai Lietuvai kainavo – 9,5 mln. litų. Nežinau, ką apie tai galvoja LRT Tarybos nariai, bet mano asmenine nuomone, skydinės direktorius tikrai tiek nevertas. Jei atvirai, tai aš galvoju, kad jis nevertas nė lito, bet čia, žinoma, tik mano subjektyvi nuomonė.
Tiesa, gali būti, kad šie skaičiai per 2012 metus šiek tiek pasikeitė ir LRT Tarybos nariai (jei jiems tai įdomu) tuos skaičius jau turėtų žinoti. Aš asmeniškai galėčiau lažinti, kad pokyčiai (jei jų ir būta) buvo minimalūs, nes skydinės direktoriaus veikla visus tuos metus rėmėsi paprastu principu – nukelti bėdas ateičiai, ką labai akivaiadžiai liudijo nuolat augančios skolos tiekėjams ir beprasmis bylinėjimasis su LRTC. Džiaugčiausi, jei klystu, bet iki liepos (kol nebus paskelbta nauja LRT veiklao ataskaita, kurią tikriausiai vėl rašys pačia nuobodžiausias laidas LRT vedantis Virginijus Savukynas) to tikriausiai taip ir nesužinosiu.
Žinoma, kai kas galėtų pasakyti, kad LRT labai sunku, jai tenka gyventi konkurencinėje aplinkoje ir kad galbūt tie už A.Siaurusevičių mūsų visų sumokėti beveik 10 mln. litų turėjo prasmę, nes LRT yra žiūrima ir gerbiama televzija, sėkmingai kovojnati su vadinamuoju komerciniu šlamštu ir – ką nuolat mėgsta akcentuoti pats sydinės direktorius – Rusijos propaganda?
Atsakymo reikia ieškoti skaičiuose, tai yra reitinguose.
O jie tokie: 2007 metais, tai yra prieš atiduodant LRT valdyti skydinės specialistui A.Siaurusevičiui, LRT užimama auditorijos dalis buvo 14, 6 proc. Palyginimui – BTV turėjo 8,6 proc., o tuo metu žiūrimiausias kanalas TV3 – 26,5 proc.
2011 metais LRT dalis susitraukė iki 10,7 proc, BTV turėjo 5,3, o TV3 – 21 proc.
Bet tai buvo 2011 metais, o po to įvyko gana ženklių pokyčių, įskaitant ir analoginės televizijos išjungimo.
TNS dar nėra paskelbusi įprastinės metinės žiniasklaidos apžvalgos, tada LRT Tarybos nariai dar tikriausiai nežino, kokie buvo tie pokyčiai 2012 metais ir galbūt netgi naiviai tiki, kad skydinės direktoriaus visais kanalais transliuojama reklama, neva LRT žiūrovas yra labiausiai išsimoklinęs, inteligentiškas ir visoks kitoks, yra teisinga ir atspindi LRT pasiekimus.
Deja, tikrovė yra visiškai kitokia. TNS vasario mėnesio duomenys rodo štai ką: LRT visos dienos auditorija (share) yra 7,5 proc, kai LNK turi 17,2, TV3 – 16,3, BTV – 7,0. Įdomumo dėlei – Rusijos kanalai (PBK, RTR Planeta, NTV Mir ir Ren TV Baltija) kartu sudėjus turi 17,1 proc. dienos auditorijos.
Bet dar įdomesni yra vadinamojo žiūrimiausio laiko – prime time (18.45-22.30 val) duomenys. LRT vasario mėnesio rodiklis yra 5,8 proc. ir tai yra mažiau net už BTV, kuri turi 6,0 proc. LNK ir TV3 vasario rezultatas yra 21,3 procento, o visų Rusijos kanalų – 15,1 proc. Ką ten Rusijos kanalai ar BTV, jei net TV6 ar TV1, kuriose iš esmės niekas nedirba sugeba generuoti atitinkamai 4,1 ir 3,9 proc. žiūrimiausio laiko auditorijos !!!
Ką tai reiškia? Ogi nieko daugiau išskyrus tai, kad LRT, nepaisant tų dešimčių milijonų litų ir daugiau nei 500 (!!!!) darbuotojų, vadovaujant A.Siaurusevčiui, sėkmingai tapp nišine televizija, kurios beveik niekas nežiūri ir kuri (turint galvoje aukščiau pateiktus skaičius) iš esmės nėra pajėgi konkuruoti reklamos rinkoje raba gali tai daryti tik iškreipdama visą rinką, ką beje A.Siaurusevičius sėkmingai iki šiol ir darė. Na, dar gali po pigiąją pardavinėti už mokesčių mokėtojų lėšas įsigytas licencijas futbolo čempionatams ar olimpinėms žaidynėms transliuoti.
Taip, žinoma, visuomeninės televizijos pagrindinis užavinys galbūt neturėų būti reitingų vaikymasis, bet, kita vertus, kokia nauda iš televizijos, kurios iš esmės niekas nežiūri? Gal tada pigiau būtų įrašyti tas kelias progines laidas į USB ir regsitruotu paštu išsiųsti visiems Lietuvos gyventojams. Kainuotų tikrai kelis kartus, nei 50 mln. kasmet ir 9,5 mln. bonusas už A.Siaurusevičių.
Šioje vietoje, beje, esama ir Tarybos kaltės. Pamenu, kai dirbau taryboje visą laiką apie tai kalbėjau ir stengiausi, kad LRT veiklos sėkmė (ar nesėkmė) būtų matuojama: tiek pinigais, tiek žiūrovais. Bene vienintelis tarybos narys, kurio nedviprasmiško palaikymo šiuo klausimu susilaukdavau buvo L.Gadeikis. Kiti gi tarybos nariai į tai dažniausiai žiūrėjo pro pirštus ( o kai kurie net iš viso nežiūrėdavo, nes jiems būdavo sunku suprasti, apie ką aš kalbu). O kai veikla nematuojama, tai nėra ir jokios atskaitomybės ir atsakomybės.
Ir skydinės direktorius, žinodamas, kad Tarybai iš esmės nerūpi ir kad ji sutiks su viskuo, ką jis sugalvos (kad ir kaip kvaila ar bepasmiška tai būtų), darė viską, kas kvaila ir beprasmiška ir stūmė LRT į bedugnę. Iš pradžių padedant anapilin išėjusiam G.Ilgūnui, o vėliau – šauniajam A.Jokubaičio ir D.Radzevičiaus tandemui. Deja, bet turiu pasakyti, kad tie žmonės niekada taip ir nesuprato, kas yra LRT, kokia yra jos paskirtis, pareiga ir kokia atsakomybė. Priešingai – jie iš esmės darė viską, kad LRT taptų skydine. Ir jiems, reikia pripažinti pasisekė.
Beje, labai simboliška yra tai, kad LRT tarybos antradienio posėdis prasidės nuo „LRT televizijos 2013-2014 m. sezono konkursinių temų aptarimas“. Įdomu, ar bus kalbama apie tai, kokio konkurso būdu atsirado paties įmanomai keisčiausio formato laida „Tautos aikštė“, kokius konkursus laimėjo V.Savukyno „Įžvalgos“, V.Baublienės „Stiliai“ ar P.Galkontaitės „Paieškų tarnybos“. O gal LRT Tarybos nariams bus įdomu, kokį konkursą laimėjo ir pati pačiausia LRT naujiena – E.Jakilaičio „Ekonomikos forumas“ ? O gal net bus įdomu, kiek jis kainuoja ir ar ta kaina verta tų 2,7 proc. auditorijos kuriuos ši laida buvo pasiekusi aukščiausiame taške?
Tai, žinoma, sunkus klausimai ir A.Siaurusevičius ar R.Paleckis nebūtinai varginsis į juos atsakinėti. Nes jie puikiai žino, kad nesvarbu, kokius sprendimus priimtų Taryba, vis tiek bus taip, kaip nuspręs skydinės direktorius. Ir taip pat puikiai žinojo, kad, esant reikalui, D.Radzevičius tikrai padės, kaip kad padėjo tada, kai prašiau informacijos apie skydine tapusią LRT veiklą ir siūliau balsuoti dėl nepasitikėjimo skydinės direktoriumi.
Beje, jau esu kažkur sakęs, kad kovo 28 dieną teismas turi priimti sprendimą, ar A.Siaurusevčiaus atsisakymas teikti informaciją tarybos nariui buvo teisėtas, ar ne. Aš beveik neabejoju, kad teismo sprendimas bus nepalankus skydinės direktoriui, o tai reiškia, kad jo penkerių metų kaina išuags dar keliais tūkstančiais litų.
Bet man štai kas įdomu: kaip iš viso LRT taryba, kuri pagal įstatymą yra aukščiausias LRT valdymo organas, gali valdyti, tai yra priimti racionalius sprendimus, negalėdama gauti jai reikalingos informacijos, nes tai priklauso tik nuo skydinės direktoriaus noro.
Prieš balsuodami dėl to, kam pavesti LRT valdymą ateinantiems penkeriems metams, LRT tarybos nariai turėtų pagalvoti ir apie tai. Žinoma, jei jiems iš tiesų rūpi.