Kovo 11-osios gėda ir viltis

Savaitraštis 15min 2013 03 15

***************

Vaizdą, kurį mačiau šių metų kovo 11-osios popietę Vilniuje, tikriausiai prisiminsiu visą savo likusį gyvenimą. Ir priežastis labai paprasta – per pastaruosius dvidešimt trejus Lietuvos nepriklausomybės metus vargu ar buvau matęs ką nors gėdingesnio.

Stebėjau, kaip į Gedimino prospektą lėtai įvažiuoja, berods, keturi policijos automobiliai, bandydami manevruoti tarp kažkokias nuotraukas demnstruojančių stendų, kurių kiekvieną saugo po du policininkus. Žiūrėjau į įkandin tų automobilių einančią minią žmonių, laikančių rankose trispalves ir bandančią sutilpti ant dešiniojo Gedimino prospekto šaligatvio. Girdėjau, kaip tie žmonės staiga pradeda skanduoti “Lietuva” ir man buvo tiesiog gėda.

Gėda dėl to, kad visa savo esybe staiga suvokiau, kad stebiu, kiap valstybė, vos prieš 23 metus, tapusi nepriklausoma, bando iš žmonių atimti tai, ką tie žmonės valstybei davė – laisvę.

Dar didesnė gėda pėmė suvokus, kad tai aš pats, kartu su tais, ant dešiniojo Gedimino prospekto šaligatvio bandančiais sutilpti tūkstančiais žmonių ir šimtais tūkstančių kurių tuo metu Gedimino prospekte nebuvo, esu dėl to kaltas. Nes valstybė šiandien yra tokia, kokią mes ją per dvidešimt trejus sukūrėme. Savo veiksmais ar abejingu neveikimu.

Juk tai mes kas ketverius metus išsirenkame Seimą, kuris priėmė įstatymą, nustatantį, kada ir kur mes galime švęsti Nepriklausomybės atkūrimo dieną. Tai mes kas penkerius metus renkame prezidentą ar prezidentę, vienas kurių tą Seimo priimtą įstatymą palaimino. Pagaliau tai mes patys pasistengėme, kad Vilniaus meru šiandien būtų asmuo, nuteistas už kyšininkavimą, perleisdami tam kyšininkui savo prigimtinę teisę būti laisvais ir už mus nuspręsti, kaip mes švęsime savo laisvę.

Kai kurie iš mūsų tai darė sąmoningai, kiti jiems padėdavo nedarydami nieko. Bet iš esmės už tą 2013 metų Kovo 11-osios gėdą esame atsakingi visi. Nes visus tuos dvidešimt trejus metus mes lėtai, bet užtikrintai judėjome šios istorinės gėdos link. Ir ji labai simbloiškai realizavosi toje ant dešiniojo Gedimino prospekto šaligatvio bandančioje sutilpti minioje, kurios priekyje ėjo Nepriklausomybės Akto signataras Audrius Butkevičius – vienintelis iš visų signatarų, kuriam savo kailiu teko patirti, kas yra nelaisvė jau nepriklausomoje Lietuvos Respublikoje. Ar galima įsivaizduoti ką nors dar gėdingesio?

Man sunkiai pavyksta, bet gal tai tik dėl to, kad neturiu fantazijos?

O gal nieko gėdingesnio nei A.Zuoko pastangos (tikriausiai palaimintos iš aukščiau) kovo 11-ąją sukurti valdžios Potiomkino kaimą Gedimino prospekte būti jau nebegali?

Ir gal būtent todėl šių metų kovo 11-oji tapo ne tik gėdos, bet kartu ir vilties diena. Vilties, kad mes nebenorime būti tie po A.Zuoko ar kieno nors kito nesvarbu kur pastatytus Potiomkino kaimus varinėjami baudžiauninkai, nes mes žinome, kad nei Gedimino prospektas, nei Kovo 11-oji nėra ir niekada nebus nei A.Zuoko, nei A.Butkevičiaus ir net nei D.Grybauskaitės nuosavybė. Visa tai yra mūsų. Kaip ir teisė savo valstybės šventes švęsti taip, kaip mes norime.

Tą pirmadienį Gedimino prospekte keli tūkstančiai žmonių labai aiškiai pareiškė, kad jie – ne baudžiauninkai ir kad Nepriklausomybės atkūrimo dieną jie minės taip, kaip nori jie patys. Policijai pakako sveiko proto ir nuovokos tą pareiškimą išgirsti.

Aš tikiuosi, kad vien šventėmis viskas nesibaigs.

(8 balsų, vidurkis: 4,50 iš 5)
Loading...
 • bulkis

  brangus racai, naciai tikrai mums neturi ka pasakyti, nesvarbu, kad jie zygiavo Gedimino prospektu

 • sataniuga

  „Ir ji labai simbloiškai realizavosi toje ant dešiniojo Gedimino prospekto šaligatvio bandančioje sutilpti minioje, kurios priekyje ėjo Nepriklausomybės Akto signataras Audrius Butkevičius – vienintelis iš visų signatarų, kuriam savo kailiu teko patirti, kas yra nelaisvė jau nepriklausomoje Lietuvos Respublikoje. Ar galima įsivaizduoti ką nors dar gėdingesio?“

  O kas čia gėdingo, tai, kad kovo 11 Gedo prospektu žygiuoja vienintelis su kyšiu pagautas signataras Butkevičius, ar tai, kad kitų signatarų, pvz. Vagnoriaus ar kokio Žiemelio su kyšiais nepagavo?

  • ArturasR

   mielas sataniuga, man pasirodė gėdinga. Jei tamstai tai, pavyzdžiui, garbinga, tai juk demokratija. O klausimas apie kitus signatarus tai skamba dundukiškai. Nebent, žinoma, turite kokių nors įrodymų. Bet juk tikriausiai neturite, ar ne?

   • sataniuga

    Gerb, Artūrai, bet iš jūsų teksto man neaišku, kas jums yra gėdinga: tai, kad iš signatarų ėjo tik vienintelis A. Butkevičius, o daugiau iš signatarų niekas nėjo, ar tai, kad jis vienintelis, „kuriam savo kailiu teko patirti, kas yra nelaisvė jau nepriklausomoje Lietuvos Respublikoje“, t.y., kad kiti signatarai savo kailiu to dar nepatyrė.

 • Marius K.

  Vaizdas buvo gėdingas, bet man labiau gėda klausytis kasmetinius kliedesius sakomus kovo 11 proga Seime. Šiemet šnekėjo lingvofetišistai siūlę lietuvių kalbą įtraukti į Unesco paveldo sąrašą… Ypatingai būna gėda klausytis signatarų: žmonių sukūrusių šią valstybę, po to nuo jos kūrimo nusišalinusių, sugebėjusių per du metus persirieti tarpusavyje, buvusių kovotojų prieš priviliegijas, tačiau tapusiais valstybės išlaikomais rentininkais, priekaištų dabarčiai – didesnio veidmainiavimo vargiai galima rasti.

  • sataniuga

   pvz.?

   • Marius

    Tamsta, sataniste, ar bent žiūrite iškilmingus minėjimus?

    • sataniuga

     Neturiu televizoriaus, o pro langą nesimato, taigi – ne.

     • Marius

      Tai pirma įsigykite, o po to klausinėkite, nes jei turėtumėte tv būtų senai pastebėjęs: metai iš metų signatarai reiškia priekaištus dabarčiai – nepadarytas tas, nepadarytas anas. Dažnai pastabos teisingos, bet veidmainiškos – patys signatarai pasitraukė iš politikos ir dar drįsta aimanuoti.

 • Matotaupa k

  Įdomu, ar visokie zuokai, butkevičiai ir grybauskaitės jaučia nors kruopelę gėdos už tokią padėtį?

 • Auksinis_kardas

  Vieno galo lazdos poezija neatrodo įdomiai. Tai ką siūloma daryti su „Juden raus“ entuziastais, tradiciškai besišliejančiais prie aptariamos valstybinės šventės būtent Gedimino prospekte?

 • Levander Kroydon

  O kuo tokie ypatingi yra signatarai,jog uz si statusa gauna valstybes ismokas ?

 • Izbliondimas

  Bjauru yra tai, kad tų demonstrantų vadai yra, atseit, pareiškę, kad jei pamatytų mušamą žmogų, paliktų tai pačiam apsiginti.
  Atvirai pasakius man tokie žmonės ne prie širdies, jei tai iš tikrųjų pasakė.
  O kai sako Lietuva lietuviams, tai ar daug Lietuvos gyventojų žino, kurie yra lietuviai.
  Pavyzdžiui, mes, kai atstatėme bajorystės kilmę, seniausi mūsų ainių dokumentai buvo 1730 m. (kai mūsų pro pro senelis įsigijo Lietuvoje dvarą su valstiečiais).
  O kas buvo anksčiau nežinome.
  Dar žinome, kad viena atšaka yra iš Danijos, kuri įsiliejo į mūsų giminę.
  Kumečiai ir nežinia ar visi yra iš lietuvių kilmės. Nes kiek žinau karams samdydavo karius iš kitų valstybių (kaip dabar krepšininkus samdo…).

  • sataniuga

   Aš irgi sakau: Lietuva – lietuviams, manau,kad lietuviai yra ir Rzhp bajorai, ir suvalkiečiai ir būrai ir žemaičiai (žmona prieštarauja) ir visi kurie gyvena Lietuvoje ar kitur ir laiko save lietuviais. Leonidas Donskis yra lietuvis,