Korupcijos pradžiamokslis Seimo nariams: kaip gauti pinigų rinkimams

Kitą savaitę Seimas rinksis į neeilinę sesiją, kurioje ketinama paskelbti kovą korupcijai ir neskaidriam partijų finansavimui.

Nepavydžiu Tautos išrinktiesiems: turint galvoje, pastaruoju metu spaudoje skelbtus kai kurių parlamentarų draugiškus pašnekesius su „Rubicon“ grupės vadovu bei atsižvelgiant į tai, jog net dabartinio valstybės vadovo V.Adamkaus rinkimų finansavimo kampanija buvo neskaidri ir pažeidžianti įstatymus, Seimo nariams teks spręsti iš tiesų sudėtingą uždavinį.

Todėl, turėdamas šiek tiek laisvo laiko nusprendžiau jiems padėti ir atkreipti dėmesį į kai kuriuos su partijų ir politinių kampanijų finansavimu susijusius pastarojo meto įvykius.

Pavyzdžiui, pasidomėti iš pirmo žvilgsnio niekuo iš kitų neišsiskiriančia Vilniaus bendrove „Via sportas“. Prisipažinsiu, ne daug ką žinau apie šios bendrovės veiklą, išskyrus tai, kad ji, berods, valdo paslaptingai Vilniuje privatizuotą „Helios“ kino teatrą bei yra keleto Vilniuje statomų objektų užsakovė.

Vien dėl to ji, matyt, niekam nebūtų įdomi, tačiau didesnio visuomenės ir mano dėmesio ji susilaukė, kai Valdo Adamkaus fondas, sklaidydamas įtarimus dėl neskaidraus rinkimų finansavimo paskelbė savo rėmėjus. „Via sportas“, pasirodo, buvo vienas iš dosnesnių dabartinio valstybės finansuotojų, paaukojęs 100 tūkstančių litų.

Pats tas faktas savaime vėlgi nebūtų niekuo išskirtinis, nes Valdui dosniai aukojo ne viena ir ne dvi Lietuvos bendrovės. Tačiau įdomu tai, kad vos tik oficialiai paskelbus prezidento rinkimų rezultatus, tai yra, šių metų liepos 14 dieną, Vilniaus savivaldybė skubos tvarka nusprendė atleisti bendrovę „Via sportas“ nuo 2004 metų nekilnojamojo turto ir valstybinės žemės nuomos mokesčio, taip sutaupydama jai maždaug 43,5 tūkstančio litų.

Prisiminus, kad Valdą kandidatu į prezidentus iškėlusių ir jį aktyviausiai rėmusių liberalcentristų lyderis Artūras yra Vilniaus miesto meras, toks Vilniaus savivaldybės sprendimas galėtų sudominti net patį valstybės vadovą, kuriam, kaip jis pats sakė, jo rinkimų finansavimo reikalai nerūpi.

Dar įdomiau tai, kad „Via sportas“ tokios Vilniaus savivaldybės malonės susilaukia jau nebe pirmą kartą – 2002 metų spalio 9 dieną ši bendrovė taip pat buvo atleista nuo 44,7 tūkstančio litų valstybinės žemės mokesčio.

Visa tai be abejonės gali būti tik nelemtas sutapimas, už kurio nesislepia jokie pikti kėslai bei nekyšo korumpuotos politikų ausys.

Tačiau stebina tai, jog tokių sutapimų būta ir anksčiau, ir, pasirodo, ne vienas ir ne du.

Antai prieš 2002 metų gruodžio mėnesį vykusius savivaldybių rinkimus Vilniaus miesto taryba lapkričio 6 dienos sprendimu nubraukė 69 tūkst. litų žemės nuomos mokesčio koncernui „MG Baltic“ priklausančiai įmonei „MG Valda“, 60 tūkstančių – to paties koncerno valdomai įmonei „Apranga“, 8 tūkstančius – koncerno kontroliuojamam „Neringos“ viešbučiui.

Sutapimas, bet per rinkimus „MG Valda“ Liberalų sąjungą parėmė 20 tūkstančių litų, „MG Baltic“ kontroliuojama įmonė „Viršupis“ pridėjo 10 tūkstančių, o bendrovė „Troja“, kurios direktorius yra „MG Valdos“ valdybos pirmininkas Rolandas Vingilis – dar 5 tūstančius litų.

Taip pat, žinoma, tik sutapimas, kad „MG Baltic“ per tais pačiais metais vykusius prezidento rinkimus Valdui paaukojo 50 tūkstančių litų.

Lygiai taip pat, matyt, reikėtų vertinti ir Vilniaus savivaldybės 2002 metų spalio 9 dienos sprendimą, kuriuo bendrovei „Montuotojas“ buvo nubraukta beveik 95 tūkstančiai litų mokesčių ir tai, kad ši bendrovė per savivaldybių rinkimus Liberalų sąjungą sušelpė 16,5 tūkstančio litų, o Valdą per prezidento rinkimus parėmė 80 tūkstančių litų.

Taip pat nelemtai sutapo, kad jau minėtu 2002 metų lapkričio 6 dienos sprendimu Vilniaus savivaldybė nurašė 41,8 tūkst. litų mokesčių bendrovei „Transimeksa“, o ši per savivaldybių rinkimus liberalus parėmė 7 tūkstančiais.

Ir būna gi stebuklų: bendrovę „Portalas“, kuri Liberalų sąjungai paaukojo 1500 litų, likus dviems mėnesiams iki rinkimų savivaldybė atleido nuo 3600 litų mokesčių, o 1000 litų liberalams skyrusią „Rolviką“ – nuo 10 tūkstančių litų mokesčių.

Matyt, verta paminėti ir tai, kad Vilniaus savivaldybė savo sprendimais buvo dosni ir kitoms su Artūru ar Valdu susijusioms bendrovėms. Antai „Ranga IV“, kuri, kaip viešai teigiama, gelbėdama Valdą nuo skolų jo fondą parėmė 61 tūkstančiu litų buvo atleista nuo beveik 185 tūkstančių litų mokesčių, o pačiam Artūrui priklausančiai „BNA grupei“ savivaldybė maloniai dovanojo 62,8 tūkstančio litų mokesčių.

Pastaruoju metu pagarsėjusi „Rubicon“ grupė taip pat yra sulaukusi Vilniaus savivaldybės supratimo – jai buvo dovanota 22,4 tūkstančio litų mokesčių.

Skaitant Vilniaus savivaldybės sprendimus ypač į akis krito jos dosnumas dar kelioms įmonėms. Bendrovė „Šiaurės miestelis“ 2002 metų lapkričio 6 dienos sprendimu buvo atleista nuo 977 tūkstančių litų mokesčių, o 2003 vasario 5 dienos sprendimu su „VP Market“ grupe susijusios įmonės „Vilniaus prekybos nekilnojamasis turtas“, Optimali investicija“, „Turto vystymo grupė“ – nuo beveik 900 tūkstančių litų – maždaug tiek pat, kiek kainavo po kelių mėnesių vykusi nemokamo alaus ir skalbimo miltelių akcija Lietuvai žengiant į Europos Sąjungą.

Iš viso vien čia paminėtais 2002 metų spalio 9 bei lapkričio 6 ir 2003 metų vasario 5 dienos sprendimais Vilniaus savivaldybė dovanojo mokesčių už maždaug 14 mln. litų. Atmetus nuo mokesčių atleistas valstybines įstaigas bei religines bendrijas ir visuomenines organizacijas, vis tiek susidarytų įspūdinga, 10 mln. litų viršijanti suma, kuri savivaldybės sprendimų dėka liko verslininkų kišenėse.

Šiame kontekste juokingai skamba parlamentarų kalbos apie tai, kad iš biudžeto partijų finansavimui papildomai skirti 5 milijonai litų padės kovoti su korupcija.

Vien 2002 metų lapkričio 9 dieną Vilniaus savivaldybė dovanojo 7,4 milijono litų mokesčių: kur nugulė maža jų dalis – žinome, kam bus panaudoti didžioji greičiausiai niekada nesužinosime.

O Seimas tuo tarpu vaidins kovą su korupcija.

(4 balsų, vidurkis: 3,75 iš 5)
Loading...